Pakao i Raj

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#101 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

Pa ja sam pitala kako zamljisamo zagrobni zivot..jer onako kako ga zamljisamo tako ce nam I biti..(po onoj knjizi gore sto je Vitamin C pisao)

A zamisljamo ga onako kako nam nasa savijest to nalaze.
Recimo ,ako ucinis dobro djelo ,nasa savjest ce biti zadovoljna I kreira ce u tvojoj glavi pozitivne misli o zagrobnom zivotu..Ali ako ucinis lose djelo onda ce nasa savjest da kreira mracne misli o zagrobnom zivotu.
A onako kako nam se kreiraju mislil o zagrobnom zivotu tako ce nam I biti kad otegnemo papke:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#102 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

e sad..nakon mog pitanja kako zamisljate zagrobni zivot ..ti si rekao gromovi , revolveri (sto po meni bas i nije najsjajnie:)..pa sam ti rekla da ucinis neko dobro djelo, kako bi ti savjest pocela da kreira malo bolje slike o zagrobnom zivotu...uh, zakomplikovah i ja , i preznojih se:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#103 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

"Negdje sam proticao da je po nekoj od zadnjih teorija univerzerzum ustvari beskonacan u smislu vremena....znamo da se konstantno rasteze "

svemir se rasteze od silnih novih dusa koje u njega pristizu (iz moje vizije zagrobnog zivota:)
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#104 Re: Pakao i Raj

Post by Gost123 »

Najljepsa wrote:Hajde da malo filozofiramo:)
Ako malo razmislimo o religiji zar vam se ne cini logicno (meni barem da) da su i raj i pakao ovdje na zemlji..
I da sva pravila iz religjie o cistom, dobrom ,poslusnom zivotu vodi u raj..smatram da nije nagrada od Boga ili vise sile..vec tako nase tijelo funkcionise..
Kao masina koju ako cuvas i njegujes moze dugo (pa i mozda vjecno da traje), a ako je izrabljujes i ne cuvas (zivis raskalaseno, alkohol ,sex (sexualne bolesti), cigarete isl...odvodete u smrt (koja je svakako pakao).
Sta mislite?

da negdje sam cula da je pakao ustvari nasa savjest koja nas pece i kaznjava ili nagradjuje (zavisno kakvi smo bili)....bas to sto u toj knjizi pise, da ustvari za vrijeme naseg zivota mi sebi sami kreiramo sliku o tome gdje cemo nastaviti nase bivanje..zato treba pozitivno razmiljati:)
Mozda i novo pitanje za vas ..Kako zamljisljate zagrobni zivot
ne radi se o tome samo kako nase tijelo funkcionira, nego odnosu tijelo-duh. mozes zivjeti pravo zdravo, sport, prehrana, nista droge, nista hedonizam... ali to ne znaci da bi ti duh bio zdrav i da bi osjecala raj.
upravo tako, nasa savjest daje osjecaj raja i pakla. samo ne zamisljam zagrobni zivot jer ne vjerujem njega. ako pogledas kako naucavaju religije o tome... uglavnom je sve onako kako na zemlji nije, u biti raj je idealizirana zemlja.
moskri
Posts: 2
Joined: 28/05/2009 22:12

#105 Re: Pakao i Raj

Post by moskri »

pakao je na zemlji svakako.... :D
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#106 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

Ma naravno da je pakao vec na Zemlji, ima bezbroj primjera, od konc. logora, opsade Sarajeva, stotine miliona
pobijenih ljudi u 20-om vijeku/stoljecu (birajte), vise nego u svim prethodnim zajedno, zatim licna patnja
prouzrokovana gubitkom voljene osobe, djeteta, roditelja , supruga, prijatelja, ja licno, sam godinu dana tesko
patio zbog gubitka prijatelja.
Po meni postoji i Raj na Zemlji, znaci imamo i taj potencijal u sebi u ovom zivotu.
Primjer : Kad je covjek istinski sretan, bez obzira na razlog, naravno razlog treba biti pozitivne prirode,
sto znaci, da sreca ne bude na ustrb drugih ljudskih bica.
Moguce?
Mislim da da.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#107 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

Sljedece pitanje se namece samo po sebi: Postoje li Raj i Pakao poslije smrti?

Zivi bili pa vidjeli! :)
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#108 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

Najljepša, zašto šutiš? :shock: :arrow: :run: :) :| :sad:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#109 Re: Pakao i Raj

Post by StLouis »

Vitamin C wrote:Negdje sam čuo kako je neko smrt definisao kao nevjerovatno veliki orgazam. Lijepa definicija, zar ne? Kako god, mislim da je niko nije doživio i poslije nje (a zašto ne i njega) ostao živ. :)
steta sto taj orgazam nije multiply :D
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#110 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

StLouis wrote:
Vitamin C wrote:Negdje sam čuo kako je neko smrt definisao kao nevjerovatno veliki orgazam. Lijepa definicija, zar ne? Kako god, mislim da je niko nije doživio i poslije nje (a zašto ne i njega) ostao živ. :)
steta sto taj orgazam nije multiply :D
Ali ''malih smrti'' možeš imati koliko hoćeš. :D
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#111 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

Vitamin C wrote:Najljepša, zašto šutiš? :shock: :arrow: :run: :) :| :sad:
Zar nisi skonto da Najljepsa vikendom ne sjedi za PC-jem vec, fala bogu, izlazi!
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#112 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

Vitamin C wrote:Najljepša, zašto šutiš? :shock: :arrow: :run: :) :| :sad:
sutim jer sam stidna, trep,trep ..( nema znakic za trep :)

Inace za kompom sam na poslu, tako kad sam kuci rijetko kad ga ukljucim.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#113 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

"ne radi se o tome samo kako nase tijelo funkcionira, nego odnosu tijelo-duh. mozes zivjeti pravo zdravo, sport, prehrana, nista droge, nista hedonizam... ali to ne znaci da bi ti duh bio zdrav i da bi osjecala raj."

Ne znaci ali je osnov i baza za zdrav duh..
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#114 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

" Kad je covjek istinski sretan, bez obzira na razlog, naravno razlog treba biti pozitivne prirode,
sto znaci, da sreca ne bude na ustrb drugih ljudskih bica.
Moguce?
Mislim da da.[/quote]"

Prije par dana sam vidjela policiju sa radarom..
Vozeci se dalje blinkala sam svakom autu koji mi je dosao u susret da ga upozorim na policiju i radar..
Osjecala sam predivno zadovoljstvo pomazuci drugima da izbjegnu novcanu kaznu:)

A uvijek sam se cudila kad kazu da mozes da budes sretan ako pomognes strancu:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#115 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

andrija2007 wrote:Sljedece pitanje se namece samo po sebi: Postoje li Raj i Pakao poslije smrti?

Zivi bili pa vidjeli! :)
Vala bas:)

Mada je meni moja prabaka rekla..
ljepotice moja...posto sam stara i uskoro cu umrijeti..ako postoji zivot poslije smrti ja cu ti to nekako javiti...

Ali ne javi se ona:(

Osim ako oni polozeni ispiti nisu njeno maslo:)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#116 Re: Pakao i Raj

Post by arzuhal »

Najljepsa wrote:"ne radi se o tome samo kako nase tijelo funkcionira, nego odnosu tijelo-duh. mozes zivjeti pravo zdravo, sport, prehrana, nista droge, nista hedonizam... ali to ne znaci da bi ti duh bio zdrav i da bi osjecala raj."

Ne znaci ali je osnov i baza za zdrav duh..
Saznaj šta S. Hawking misli o svojoj bolesti te kako je ona upravo dosta učinila da mu se duh tako snažno razvije (''...zbog fizičke prikovanosti počeo sam razmišljat u 11-toj dimenziji..") :)

Jedan od najvećih znanstvenika, Sir Hawking: Image
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#117 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

quote Najljepsa : Osim ako oni polozeni ispiti nisu njeno maslo.

Ovim javno priznajes da nisi ucila za ispite?
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#118 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

Najljepsa wrote:sutim jer sam stidna, trep,trep ..( nema znakic za trep :)

Inace za kompom sam na poslu, tako kad sam kuci rijetko kad ga ukljucim.
Nećeš se naljutiti, Najljepša, zbog pitanja mog. :) Da li je profesionalno i etički forumati sa posla, umjesto da se radi? Mislim, posao sam uvijek zamišljao kao rad.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#119 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

Oprosti Vitamin C, ne kontam bas ulogu Etike u gore navedenom.
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#120 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

andrija2007 wrote:Oprosti Vitamin C, ne kontam bas ulogu Etike u gore navedenom.
Izbacimo je. Preskočimo je. Zanemarimo je. Smatrajmo je nepotrebnom u mom pitanju. ;-)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#121 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

OK druže, naspi nam malo vitamina C za osvježenje!
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#122 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

Svakako. U ovoj svježoj noći potrebno je osvježenje. Nego, reci mi. Sada nije vikend. Zašto je onda odsutna? Nego, reci mi opet. Imaš tinte? :)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#123 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

Imam zasad samo naliv-pero,cekam da kupi Latina!
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#124 Re: Pakao i Raj

Post by andrija2007 »

Zašto je otsutna? Možda da bi bila još ljepša?
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#125 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

Apstinencijom od Sa-xa do savršene fizičke ljepote. Sada može samo od sebe biti ljepša. A tebi izgleda Latina nikako da kupi tintu. Podsjeti je. Zjapi ti naliv pero prazno, kao tijelo bez duše, kao ova tema bez najljepše Najljepše. :)
Post Reply