Paganizam u BH religijama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#51 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

eh,kad bi narod poznavao razlike,ali to jednostavno svejsno ne zeli,to je najgori dio istine
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#52 Re: Paganizam u BH religijama

Post by Shoshana »

TRadicije se naslijedjuju, forma se mijenja - dok se na kraju ne zaboravi zasto... Nas svakodnevni zivot je pun ritualnih radnji koje bas i nemaju puno veze sa nasim ubjedjenjima - kada o istim dobro razmislimo i logicki i koncizno iznesemo. Ovo me podsjeti na pricicu koju davno procitah, a lijepo se uklapa u prenosenje tradicija i ritualnih obicaja:

Počni s kavezom u koji strpaš 5 majmuna. U kavezu, na sredini, objesi bananu na špagu i ispod postavi ljestve. Nedugo nakon toga 1 majmun će krenuti po ljestvama po bananu. Čim dotakne ljestve, sve ostale majmune polij mlazom ledene vode.
Ubrzo nakon nemilog događaja, sljedeći majmun će krenuti po bananu. Čim dotakne ljestve, polij sve ostale mlazom ledene vode.
Ubrzo nakon toga, kada sljedeći majmun krene po bananu, ostali će ga spriječiti u nakani. Sad možeš spremiti crijevo za ledenu vodu.
Makni jednog majmuna iz kaveza i stavi novog. Čim vidi bananu pridošlica će krenuti prema ljestvama. Na njegovo iznenađenje, sav prestravljen, shvatit će da ga ostali napadaju čim dotakne ljestve.
Odustaje od banane jer shvaća da će pobrati batine ako krene prema banani.
Sljedeće, makni još jednog majmuna iz originalne postave i zamjeni ga s novim naivcem. Novajlija će krenuti na ljestve i bit će napadnut. Prethodni pridošlica će se s oduševljenjem pridružiti kažnjavanju !
Ponovi postupak s još jednim majmunom iz originalne postave, gurni u kavez novog. Zatim i zadnjeg, petog iz originalne vrste, zamjeni s novim majmunom. Kada su svi originalni majmuni zamijenjeni, nijedan od 5 prisutnih u kavezu, nikada nije bio poliven hladnom vodom.
Bez obzira na to, nijedan od majmuna nikada neće pokušati doći do banane. Ako i pokuša, ostali će mu razbit nos.
Zašto?
Zato jer koliko oni znaju, tako se to ovdje oduvijek radi.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#53 Re: Paganizam u BH religijama

Post by theTruePath »

neki ljudi koji tvrde da su ateisti ali ni u snu nebi uzeli svinjetinu u usta

to je isto samo sto je ovo uticaj islama na ateistu
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#54 Re: Paganizam u BH religijama

Post by Eborg »

theTruePath wrote:neki ljudi koji tvrde da su ateisti ali ni u snu nebi uzeli svinjetinu u usta

to je isto samo sto je ovo uticaj islama na ateistu
Svinjetina je meni tako specifičan "problem" da je zaista interesantno. Čak se i najveći "light muslimani" gnušaju svinje i svinjskog mesa a uvjetno rečeno gore stvari po islamu poput alkohola, droge i sl. su relativno prihvatljive. No to je već druga tema. :-)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#55 Re: Paganizam u BH religijama

Post by theTruePath »

Da,jako zanimljivo jer to sam primjetio i kod turaka,arapa.Alkohol je manji grijeh a svinja je smrtni grijeh..i svi gotovo piju dok svinju nisam nikada nikoga vidio da jede,osim moj kolega iranac(ali on je druga prica,politicki protivnik serijata i irana 8) )
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#56 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

Shoshana wrote:TRadicije se naslijedjuju, forma se mijenja - dok se na kraju ne zaboravi zasto... Nas svakodnevni zivot je pun ritualnih radnji koje bas i nemaju puno veze sa nasim ubjedjenjima - kada o istim dobro razmislimo i logicki i koncizno iznesemo. Ovo me podsjeti na pricicu koju davno procitah, a lijepo se uklapa u prenosenje tradicija i ritualnih obicaja:

Počni s kavezom u koji strpaš 5 majmuna. U kavezu, na sredini, objesi bananu na špagu i ispod postavi ljestve. Nedugo nakon toga 1 majmun će krenuti po ljestvama po bananu. Čim dotakne ljestve, sve ostale majmune polij mlazom ledene vode.
Ubrzo nakon nemilog događaja, sljedeći majmun će krenuti po bananu. Čim dotakne ljestve, polij sve ostale mlazom ledene vode.
Ubrzo nakon toga, kada sljedeći majmun krene po bananu, ostali će ga spriječiti u nakani. Sad možeš spremiti crijevo za ledenu vodu.
Makni jednog majmuna iz kaveza i stavi novog. Čim vidi bananu pridošlica će krenuti prema ljestvama. Na njegovo iznenađenje, sav prestravljen, shvatit će da ga ostali napadaju čim dotakne ljestve.
Odustaje od banane jer shvaća da će pobrati batine ako krene prema banani.
Sljedeće, makni još jednog majmuna iz originalne postave i zamjeni ga s novim naivcem. Novajlija će krenuti na ljestve i bit će napadnut. Prethodni pridošlica će se s oduševljenjem pridružiti kažnjavanju !
Ponovi postupak s još jednim majmunom iz originalne postave, gurni u kavez novog. Zatim i zadnjeg, petog iz originalne vrste, zamjeni s novim majmunom. Kada su svi originalni majmuni zamijenjeni, nijedan od 5 prisutnih u kavezu, nikada nije bio poliven hladnom vodom.
Bez obzira na to, nijedan od majmuna nikada neće pokušati doći do banane. Ako i pokuša, ostali će mu razbit nos.
Zašto?
Zato jer koliko oni znaju, tako se to ovdje oduvijek radi.
majmuni ne uce i ne procavaju proslost,kao sto je ne kompariraju sa sadasnjosti
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#57 Re: Paganizam u BH religijama

Post by Aurea Mediocritas »

Kada pada krupan grad onda najmlađem djetetu iz kuce treba brzo dati da pojede par grumenja grada kako bi grad prestao da pada.

''Ne valja'' rezati nokte uvečer.

"Ne valja" bez potrebe hodati vani "u akšam".

Jesu li jos nekome poznati ovi sujevjerni obicaji?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#58 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

Aurea Mediocritas wrote:''Ne valja'' rezati nokte uvečer.

Jesu li jos nekome poznati ovi sujevjerni obicaji?

kako je bilo moguce uopste rezati nokte uvece uz uljane lampe uz koje nije bilo moguce obavljati bio kakve radnje u kojima se logicno mozes povrijediti
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#59 Re: Paganizam u BH religijama

Post by minjonja »

bijela wrote:
einiac wrote: Zatim,još jedna interesantna stvar je što neki govore da je riječ AMIN ili AMEN koja se izgovara poslije molitve, izvorno nastala od riječi AMON - egipatski bog sunca.
to nekakva "arrivals" lingvistika 8-)
:lol: :lol: :lol: :lol:

joj sto me ovo nasmija, vala bas :thumbup:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#60 Re: Paganizam u BH religijama

Post by NIN »

ljubav_aha wrote:
Shoshana wrote:TRadicije se naslijedjuju, forma se mijenja - dok se na kraju ne zaboravi zasto... Nas svakodnevni zivot je pun ritualnih radnji koje bas i nemaju puno veze sa nasim ubjedjenjima - kada o istim dobro razmislimo i logicki i koncizno iznesemo. Ovo me podsjeti na pricicu koju davno procitah, a lijepo se uklapa u prenosenje tradicija i ritualnih obicaja:

Počni s kavezom u koji strpaš 5 majmuna. U kavezu, na sredini, objesi bananu na špagu i ispod postavi ljestve. Nedugo nakon toga 1 majmun će krenuti po ljestvama po bananu. Čim dotakne ljestve, sve ostale majmune polij mlazom ledene vode.
Ubrzo nakon nemilog događaja, sljedeći majmun će krenuti po bananu. Čim dotakne ljestve, polij sve ostale mlazom ledene vode.
Ubrzo nakon toga, kada sljedeći majmun krene po bananu, ostali će ga spriječiti u nakani. Sad možeš spremiti crijevo za ledenu vodu.
Makni jednog majmuna iz kaveza i stavi novog. Čim vidi bananu pridošlica će krenuti prema ljestvama. Na njegovo iznenađenje, sav prestravljen, shvatit će da ga ostali napadaju čim dotakne ljestve.
Odustaje od banane jer shvaća da će pobrati batine ako krene prema banani.
Sljedeće, makni još jednog majmuna iz originalne postave i zamjeni ga s novim naivcem. Novajlija će krenuti na ljestve i bit će napadnut. Prethodni pridošlica će se s oduševljenjem pridružiti kažnjavanju !
Ponovi postupak s još jednim majmunom iz originalne postave, gurni u kavez novog. Zatim i zadnjeg, petog iz originalne vrste, zamjeni s novim majmunom. Kada su svi originalni majmuni zamijenjeni, nijedan od 5 prisutnih u kavezu, nikada nije bio poliven hladnom vodom.
Bez obzira na to, nijedan od majmuna nikada neće pokušati doći do banane. Ako i pokuša, ostali će mu razbit nos.
Zašto?
Zato jer koliko oni znaju, tako se to ovdje oduvijek radi.
majmuni ne uce i ne procavaju proslost,kao sto je ne kompariraju sa sadasnjosti
Alright, yeah... :lol:

Nego, otkud ti znas da majmuni nemaju spoznaju o proslosti?

I ne bi ti bilo lose procitati jos deset puta @Shoshanin primjer!

:-)


Da bi izbjegli offtopicenje evo malo informacija pa bujrum:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 2#p3566132
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#61 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

NIN wrote:
ljubav_aha wrote: majmuni ne uce i ne procavaju proslost,kao sto je ne kompariraju sa sadasnjosti
Alright, yeah... :lol:

Nego, otkud ti znas da majmuni nemaju spoznaju o proslosti?

I ne bi ti bilo lose procitati jos deset puta @Shoshanin primjer!

:-)


Da bi izbjegli offtopicenje evo malo informacija pa bujrum:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 2#p3566132
NIN,pises o necemu sto je svima jasno o naucnim eksperimenitma i porednjem sa ljudskim osobinama,ali sam podvukla da majmuni ne uce i ne proucavaju prsolost iz knjiga,drugi put cu biti konkretnija
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#62 Re: Paganizam u BH religijama

Post by einiac »

ljubav_aha wrote:eh,kad bi narod poznavao razlike,ali to jednostavno svejsno ne zeli,to je najgori dio istine
Hajd malo pojasni...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#63 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

einiac wrote:
ljubav_aha wrote:eh,kad bi narod poznavao razlike,ali to jednostavno svejsno ne zeli,to je najgori dio istine
Hajd malo pojasni...

pokusas im objasniti ,a oni i dalje negiraju klimanjem glave
TM_AGENT
Posts: 65
Joined: 27/01/2010 21:53

#64 Re: Paganizam u BH religijama

Post by TM_AGENT »

Aurea Mediocritas wrote:Kada pada krupan grad onda najmlađem djetetu iz kuce treba brzo dati da pojede par grumenja grada kako bi grad prestao da pada.

''Ne valja'' rezati nokte uvečer.

"Ne valja" bez potrebe hodati vani "u akšam".

Jesu li jos nekome poznati ovi sujevjerni obicaji?
Misliš na ovaj "sujevjerni običaj" -

Buharija, Muslim, Nesaija i Ibn Madže bilježe od Džabira b Abdullaha da je Allahov poslanik, Allah ga blagoslovio i spasio, kazao: "Kada nastupi prvi akšam uvedite vašu djecu u kuće, jer se u to doba šejtani aktiviraju. A kada prođe taj period možete ih pustiti napolje...."

Za prvi "običaj" ti ne mogu sad naći hadis, ali je također vezan za džine, prljavštinu, akšam itd.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#65 Re: Paganizam u BH religijama

Post by Bosanac sa dna kace »

a kad se hajvance opa(h)uci pa zene skacu okolo sa motkama? :lol:
to nikad niste imali sugreb?
sugreb je nekakav ossip po kozi, kad ga se dobije moras trcat do hale go u dnu avlije izutra kad sunce izlazi ili navece kad zalazi i u hali se smest metlom i onda izic iz hale bacit vunenu corapu preko hale :D
k vragu zaboravio sam shta sve treba vikat na putu do hale, u hali kad se trljas metlom i kad bacis vunenu corapu :D
pa ima ono da se govedima veze crvena traka oko rogova, ili stavi se neka crvena traka vis ulaza u staju, ko eto odbija uroke, men se cini da to traje 40 dana,
ima jos neka gatka i cini mi se da se to radi kad treba krava da zasteoni, nesto se so nosi na tavi pa se tava okrece prema istoku svaki pu kad krava lazne sa tave
ima ono da se zagasi zara u vodi kad krene dzenaza od kuce, i tom se vodom opere dje bio mejt ili tabut
ima isto da se prestravljena osoba napije ''priko masica'' :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#66 Re: Paganizam u BH religijama

Post by respo »

ja sam optimist posudjujem pare od pesimista :D
doktor_medo
Posts: 22
Joined: 04/04/2010 02:22

#67 Re: Paganizam u BH religijama

Post by doktor_medo »

Eborg wrote:Posmatrajući običaje diljem svijeta primijetio sam da su narodni običaji i razne stare religije usko isprepleteni sa "modernim" religijama poput kršćanstva i islama. Sinoć sam npr. gledao neku emisiju o muslimanima u Indoneziji koji na pojedinim mjestima i dalje štuju neke stare bogove i mole se duhovima a nominalno su muslimani, idu u džamije, žene su pokrivene i sl. Isto se može reći za arapske zemlje gdje su neki pred-islamski običaji još uvijek ukorijenjeni u mahom islamsko društvo što dovodi do pogrešne percepcije da je to nešto islamsko. Prije svega mislim na ona debilna probadanja, bičevanja i slično.

E sad, mislite li da ima nekih paganskih, animističkih ili bogumilskih ostataka u BH islamu, kršćanstvu i pravoslavlju (jevreje ne brojim, oni su mahom došli kasnije kada su te "stare religije" nestale)? Meni odmah na pamet padaju razna saljevanja strave te hodžinski zapisi u islamu, ima li toga na drugim mjestima ili je specifično za BiH/Balkan? Isto tako tu je i onaj običaj bacanja vode kada neko krene na put a za koji neki smatraju da je na osnovu religije i slično. Društvo predosmanske Bosne se dugo, dugo opiralo raznim utjecajima i konverzijama i onda je misteriozno prihvatilo mahom islam pa i čisto kršćanstvo i pravoslavlje. Pretpostavljam da je nešto ostalo ukorijenjeno ako su već stotinama godina to njegovali i čuvali.

Ima li ovoga kod nas a da toga možda nismo ni svjesni, šta mislite?

Ja bih zelio ovdje da skrenem paznju na to da ovi ljudi iz indonezije koliko god oni imali lijepa muslimanska imena i koliko god oni isli u dzamije i koliko god oni zenili pokrivene zene i koliko god se oni pripisivali Islamu i Muslimanima, oni nece biti muslimani sve dok iz svojih zivota neizbace druge lazne bogove i dok nepocnu vjerovati u Allaha dz.s. Rijecima,srcem i djelom. Tako da to dvoje neide, Islam i postivanje i vjerovanje u druga lazna bozanstva NEIDU i ti ljudi nisu Muslimani sve dok se toga neodreknu , POKAJU ALLAHU i pocnu Islam praktikovati ISKRENO I ISPRAVNO .
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#68 Re: Paganizam u BH religijama

Post by Bosanac sa dna kace »

shta ba kakva Indonezija? :shock:
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#69 Re: Paganizam u BH religijama

Post by paja patak »

Bosanac sa dna kace wrote:shta ba kakva Indonezija? :shock:

pusti doktora medu, on je malo na svoju ruku :D
User avatar
rechts432
Posts: 53
Joined: 16/07/2009 21:18

#70 Re: Paganizam u BH religijama

Post by rechts432 »

Simbolika ribe, krijes (svitnjak) na Ivandan,sv.Ilija Gromovnik,(kao što je već netko napisao) datumi svetkovina...
Updated
Posts: 86
Joined: 19/05/2009 17:40

#71 Trijumf boginje Vesne na platou Skenderije

Post by Updated »

"Stari Sloveni su Vesni pripisivali i gospodstvo nad suncevom toplotom, a vatru simbolom sunceve toplote, pa su je ritualno potpaljivali i blagosiljali."
Image

Kod danasnjih Slovena to izgleda ovako :
Image
User avatar
vekil
Posts: 26
Joined: 29/03/2010 18:05
Location: Unknown
Contact:

#72 Re: Paganizam u BH religijama

Post by vekil »

dzemmo wrote:kad spomenu grah, ima ono "pokazala ti se ruka Hz Fatime" :-)

a generalno, ljudima je preca tradicija od religije...

proljevanje vode za nekim, musaf ok oglave na svadbama, uzdizanje sunecenja kao neceg svetog, ne valja se vracat,
ne gledanje televizije kad neko umre, pa i tehvid, mevlud, stepenice na mimberu i ucenje dove na svakoj od njih, ahmedija i njena razlika izmedju obicnog imama i hafiza..

lista je duga.. a niko ne suti :D
Koja je razlika u ahmedijama obicnog i hafiz imama :D
Jel u hafiza malo podvijena čoha pridnu...
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#73

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 19/04/2015 09:37, edited 1 time in total.
User avatar
vekil
Posts: 26
Joined: 29/03/2010 18:05
Location: Unknown
Contact:

#74 Re: Paganizam u BH religijama

Post by vekil »

dzemmo wrote:
vekil wrote:
dzemmo wrote:ahmedija i njena razlika izmedju obicnog imama i hafiza..
Koja je razlika u ahmedijama obicnog i hafiz imama :D
Jel u hafiza malo podvijena čoha pridnu...
po mojim saznanjima, a volio bi da neko to i potvrdi

Image

spic naprijed, kod najstarijeg amidze :) je oznaka za hafiza, kod svih ostalih je ravno

mozda ja grijesim, ne znam, al razlika je evidentna
Bice da je to, danas sam zagledo hafize, imaju isto "obeležje" :)
nesquik
Posts: 78
Joined: 26/12/2009 22:35

#75 Re: Paganizam u BH religijama

Post by nesquik »

Mislim da je jedan od najvecih paganizama sirom svijeta postojanje nekih vjerskih voda. Od raznoraznih svetaca, polusvetaca,itd do svestenika(hodza,...).

Ogranicavajuci se na islam odnosno raznorazne hodze, imame, itd...
U korijenu religije takvo nesto, kakvim danas poznajemo nije postojalo. A pogotovo nije bio "placeni posao".
Postojali su "ucitelji", odnosno ljudi koji su znali vise, pa poducavali vjeri one koji manje znaju. Odnosno ljudi koji su sirili tu vjeru.
Nije postojalo nesto sto ovi danas rade i predstavljaju se kao "vjerske vode". Svako je mogao voditi namaz, odnosno obavljati bilo koju drugu od tih duznosti ukoliko je znao kako se ispravno radi. (da budem iskren sumnjam znaju li ovi izskolovani ista vise od "samoukih")

Druga stvar su svi ti zapisi i slicne stvari. To je vjerovatno nesto druidsko. Jer covjek koji se tim bavi, za sebe kaze da ima neke nadnaravne moci. Dobro neki to tumace kao, on je naucio sta tacno za sta treba uciti. Ali mi to objasnjenje nekako pada u vodu, s obzirom da ih ima koliko hoces, da su svi nekad nekog od neceg izlijecili... Moje misljenje je da je to samo porez na glupost. Odnosno paganski obicaj koji je naisao na plodno tlo (novac) i uspio se razviti i ukorijeniti u maltene svaku religiju u svakom dijelu svijeta.

A takvih primjera ima jos milion...
Post Reply