Paganizam u BH religijama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#26 Re: Paganizam u BH religijama

Post by einiac »

Ja sam potpuni skeptik po pitanju tih "bogumilski svetista", koja vise imaju veze sa politikom, nego sa konkretnim historijskim dokazima. Sirom srednje Bosne imas takva dovista, poput Lastavice, gdje se slavi Alidzun-npr Kamensko kod Olova, a koliko znam on je usko vezan sa obicajima starih Slavena.
Cesto se susrecemo u medijima kako Ajvatovicu predstavljaju cudom koje je uspio Ajvaz-dedo naciniti molitvom Allahu, takvo nesto nema nikakve veze sa realnoscu, jer je Ajvatovica i u predislamsko vrijeme bilo sveto mjesto za tamosnje stanovnistvo (kult vode). Nedavno je utvrdjeno arheoloskim istrazivanjima da se na mjestu danasnje tekije na Buni nalazilo jedno takvo slavensko svetiste.
Pa i ja mislim da su to neka "impresivna" mjesta koja izgledom odudaraju od drugih (izgledom, ljepotom, velicinom) koja su svi oblici religija smatrali velicanstvenim i preuzimali jedni od drugih...

A evo i malo antipropagande za takva mjesta od malo ekstremnijih:
uroborus
Posts: 465
Joined: 08/04/2008 20:24
Location: Balvan-grad

#27 Re: Paganizam u BH religijama

Post by uroborus »

einiac wrote:


Pa i ja mislim da su to neka "impresivna" mjesta koja izgledom odudaraju od drugih (izgledom, ljepotom, velicinom) koja su svi oblici religija smatrali velicanstvenim i preuzimali jedni od drugih...

A evo i malo antipropagande za takva mjesta od malo ekstremnijih:
Ocit je to paradoks, ali ko ce ovim panislamistima objasniti da i sam je sam Islam uveliko poprimio neke od paganski obicaja, npr bezresno zacece, Djevica Marija i Isus (Merjem i Isa)=Izida sa Horom... :roll:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#28 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

bijela wrote:
einiac wrote: Zatim,još jedna interesantna stvar je što neki govore da je riječ AMIN ili AMEN koja se izgovara poslije molitve, izvorno nastala od riječi AMON - egipatski bog sunca.
to nekakva "arrivals" lingvistika 8-)
ok,sto je porijeklo rijeci amen/amin :?:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#29 Re: Paganizam u BH religijama

Post by bijela »

ljubav_aha wrote:
bijela wrote:
einiac wrote: Zatim,još jedna interesantna stvar je što neki govore da je riječ AMIN ili AMEN koja se izgovara poslije molitve, izvorno nastala od riječi AMON - egipatski bog sunca.
to nekakva "arrivals" lingvistika 8-)
ok,sto je porijeklo rijeci amen/amin :?:
elif-mim-nun na arapskom označava sigurnost, potvrdu, zaštitu...
ne znam dublje porijeklo, ali sigurno nema ništa sa amonima i staroegipatskim paganstvom, niti bilo šta islamsko ima sa onime na što aludira uroborusov post o hazreti merjemi i isau, a.s.
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#30 Re: Paganizam u BH religijama

Post by black »

samo zato sto te rijeci slicno zvuche ne mora znachiti i da su istog porijekla..
eto recimo amen u prevodu sa strogrckog znaci 'onaj koji je skriven' ili 'nevidljiv dok je ta ista rijec u arapskom, batin (nevidljiv) bla bla ..
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#31 Re: Paganizam u BH religijama

Post by beautyfool »

In Arabic Āmīn simply means "so be it". To Muslims it is a reasonable end to any supplication. Aḥādith narrated from the prophet Muhammad suggesting that the he encouraged people to say it after supplications. There are also a great number of traditions which tell us that the prophet commanded the believers to say Ᾱmīn when the Imām completes reading sūrah Fātiḥah. He is reported to have said: Abū Hurayrah reported: The Messenger of Allah (sws) said: Say Ᾱmīn when the Imam says Amīn, for if anyone's utterance of Ᾱmīn synchronises with that of the angels, he will be forgiven his past sins.[26]
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#32 Re: Paganizam u BH religijama

Post by black »

El Melech Neeman (אל מלך נאמן )= God is a faithful King
ili jos..
iz korjena '-m-n izvedena je i rijec 'iman (vjera),
pa se tako "amin/amen" moze prevesti i kao

"vjerujem da ce biti tako"
ili
"i neka bude tako"
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#33 Re: Paganizam u BH religijama

Post by ljubav_aha »

bijela,black hvala

"neka bude tako" je jedini prevod koji je od sad ameni poznat
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#34 Re: Paganizam u BH religijama

Post by beautyfool »

bijela wrote:
elif-mim-nun na arapskom označava sigurnost, potvrdu, zaštitu...
ne znam dublje porijeklo, ali sigurno nema ništa sa amonima i staroegipatskim paganstvom, niti bilo šta islamsko ima sa onime na što aludira uroborusov post o hazreti merjemi i isau, a.s.
Bijela otkud ti taj prevod za elif-mim-nun, mozes mi malo detaljnije opisati ? koliko ja znam nepoznato je znacenje tih rijeci ?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#35 Re: Paganizam u BH religijama

Post by Eborg »

Molim vas, ne govorimo o tome. To nema veze sa BiH i Balkanom. :-)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#36 Re: Paganizam u BH religijama

Post by theTruePath »

Amin je neka vrsta "tacke" na govor,zavrsetka...nesto poput "i neka tako bude",,dakle ako se molis Bogu za nesto i onda na kraju kazes amin to znaci "i neka tako bude"

za amen ne znam,ali ovo za amin sam citao prije par godina negdje
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#37 Re: Paganizam u BH religijama

Post by bijela »

beautyfool wrote:
bijela wrote:
elif-mim-nun na arapskom označava sigurnost, potvrdu, zaštitu...
ne znam dublje porijeklo, ali sigurno nema ništa sa amonima i staroegipatskim paganstvom, niti bilo šta islamsko ima sa onime na što aludira uroborusov post o hazreti merjemi i isau, a.s.
Bijela otkud ti taj prevod za elif-mim-nun, mozes mi malo detaljnije opisati ? koliko ja znam nepoznato je znacenje tih rijeci ?
izvini @eborg, evo jos samo ovo :)
beautyfool, vjerovatno si mislila da govorim o tajanstvenim slovima na početku nekih sura?
nisam na to mislila, nego na korijen riječi amin - elif, mim, nun - pa se iz tih harfova izvode izvedenice koje uglavnom imaju značenje zaštite, sigurnosti, potvrde, povjerenja itd.
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#38 Re: Paganizam u BH religijama

Post by black »

ljubav_aha wrote:bijela,black hvala

"neka bude tako" je jedini prevod koji je od sad ameni poznat
postoji fonetska slicnost i sa rijeci 'Om' u hinduizmu, sto opet dovodi do slicnog korijena (kao u 'amin') 'mn' ili 'omn' sto znaci sigurnost ili mir..bla bla...da ne duljim( presiroko je polje i zahtjeva puno znanja iz puno oblasti), u konacnici sve vodi transcedentnom jedinstvu religija ;-)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#39 Re: Paganizam u BH religijama

Post by beautyfool »

bijela wrote:
beautyfool wrote:
bijela wrote:
elif-mim-nun na arapskom označava sigurnost, potvrdu, zaštitu...
ne znam dublje porijeklo, ali sigurno nema ništa sa amonima i staroegipatskim paganstvom, niti bilo šta islamsko ima sa onime na što aludira uroborusov post o hazreti merjemi i isau, a.s.
Bijela otkud ti taj prevod za elif-mim-nun, mozes mi malo detaljnije opisati ? koliko ja znam nepoznato je znacenje tih rijeci ?
izvini @eborg, evo jos samo ovo :)
beautyfool, vjerovatno si mislila da govorim o tajanstvenim slovima na početku nekih sura?
nisam na to mislila, nego na korijen riječi amin - elif, mim, nun - pa se iz tih harfova izvode izvedenice koje uglavnom imaju značenje zaštite, sigurnosti, potvrde, povjerenja itd.
Ok, tamam :)
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#40 Re: Paganizam u BH religijama

Post by einiac »

uroborus wrote:
Ocit je to paradoks, ali ko ce ovim panislamistima objasniti da i sam je sam Islam uveliko poprimio neke od paganski obicaja, npr bezresno zacece, Djevica Marija i Isus (Merjem i Isa)=Izida sa Horom... :roll:
Naravno, kriscanstvo i obicaji krscana dijelom vode porijeklo od drevnih babilonskih religija.
Jedan od najizrazitijih primera koji pokazuje kako vavilonska
mnogobožačka religija traje do našeg vremena, može se videti
u načinu na koji je Rimska crkva uvela poštovanje Marije po
ugledu na drevno obožavanje boginje Majke.
Priča o majci i detetu je bila veoma poznata u drevnom Va -
vi lonu. Brojni vavilonski spomenici prikazuju boginju Majku,
Semiramidu, s detetom Tamuzom na rukama
Sveto pismo jasno govori da postoji samo jedan posrednik
između Boga i ljudi, “čovek Isus Hristos”.34 Ipak, rimokatolicizam
uči da je Marija takođe “posrednik”. Molitve Mariji igraju
vrlo važnu ulogu u katoličkom bogosluženju. U Svetom pismu
svakako ne postoji osnova za tu praksu, a vrlo dobro je poznato
da taj koncept nije stran verovanjima povezanim s boginjom
Maj kom. Jedno od njenih imena je bilo i Mylitta, što znači
posrednica. Marija se često naziva i “Kraljicom neba”, iako
Isusova majka Marija nije kraljica neba. “Nebeska carica” je bilo
ime boginje Majke koja je obožavana vekovima pre Marijinog
rođenja. U vreme proroka Jeremije ljudi su obožavali “nebesku
caricu” i praktikovali rituale koji su bili njoj posvećeni. U knjizi
proroka Jeremije 7:18-20, piše sledeće: “Sinovi kupe drva, a
očevi lože oganj, i žene mese testo da peku kolače carici ne -
beskoj...”
Širom rimske imperije paganizam je umro u jednom obliku,
da bi ponovo oživeo u Rimokatoličkoj crkvi. Zato ne samo da je
nastavila da postoji odanost starim božanstvima (u novom
obliku), već se nastavilo i korišćenje njihovih kipova. U nekim
slučajevima istim kipovima koji su bili poštovani kao paganski
bogovi, data su imena hrišćanskih svetaca. Kroz vekove je prav -
ljeno sve više kipova, tako da danas u Evropi postoje crkve koje
poseduju čak po dve, tri pa i četiri hiljade kipova
U Starom zavetu se spominju obelisci koji su tamo bili
postavljeni kao “stubovi u domu sunčanom” (tj. u Helio po li -
su)!96 Upravo taj isti obelisk koji je nekada stajao pred drevnim
hramom koji je bio centar egipatske religije, sada stoji pred rimskom
“Majkom crkvom”!(bazilikom sv. Petra u Rimu). Izgleda da je to nešto više od puke ko -
incidencije.
I sam krst kao simbol nije izvorno krscanski:
Prvi hrišćani nisu prihvatali krst kao simbol od vrednosti, već
kao “prokleto drvo”, sredstvo smrti i “sramote”.
Apostoli nikada
nisu smatrali krst komadom drveta koji se može okačiti na
lančić, staviti oko vrata i nositi kao zaštita ili ukras. Takva
upotreba krsta pojavila se kasnije, tek početkom paganizacije
hrišćanstva (ili kao što neki kažu “hristijanizacije paganizma”),
kada se počelo učiti da je raspelo hrišćanski simbol.
Tako su 431. godine uvedeni krstovi u crkve i crkvene prostorije,
a na zvonicima se nisu koristili sve do 586. godine.U
šestom veku raspelo je proglašeno svetim od strane Rimske cr -
kve, ali tek nakon drugog koncila u Efesu zahtevalo se da i privatne
kuće poseduju krst.
Itd, itd.... da ne duzim...
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#41 Re: Paganizam u BH religijama

Post by einiac »

Evo jos jedan interesantan radikalni tekst - udar na BiH muslimane i na bosansku kulturnu i historijsku bastinu:
Tako mnogi historicari kažu da je naprimjer Ajvaz-dedo bio bogumil, zapravo, jedan od celnika Crkve bosanske. U svom poznatom djelu ''Historija bosanskih bogumila'', Salih Jalimam tvrdi da je historijski utvrdjeno da je Ajvaz-dedo bio bogumil zbog molitve na starobogumilskoj hiži, i zbog prefiksa "dedo", jer su najvisi bogumilski dostojanstvenici imali titulu "did, djed".
Sto se tice Djevojacke pecine, ona je uz Ajvatovicu najvece doviste u BiH, a za nju je takodjer vezana
legenda o djevojci ciji se mezar nalazi na uzvisenju na kraju pecine. U narodu važi uvjerenje da umivanje vodom
koja curi niz zidove pecine donosi zdravlje.

Indolentan odnos i presuivanje takvih pojava od strane Islamske zajednice u najmanju ruku je zabrinjavajuci, jer to znaci presucivanje opasnog sujevjerja koje je samo po sebi jedan vid neoprostivog grijeha sirka.Osim
toga, predstavnicima Islamske zajednice poznato je, kako smo vec kazali, da mnogi historijski izvori, koji su vjerovatno i najbliži istini, govore da su sva dovista u Bosni i Hercegovini samo naslijedje paganske tradicije obojene islamom i islamskom terminologijom i da su nikla na najobiènijim narodnim predanjima i legendama.
Zasto nas pokusavaju odvojiti od vlastite historije i kulture, koje ionako skoro da i nemamo ?

A napomena sta su to "Dani Ajvatovice"

Ajvatovica, koju je znameniti austrijski osmanist Franz Babinger nazvao "bosanskom Mekom", samo što da bi se o tome mislilo, treba umjeti iskoračiti iz današnjih strašno suženih i politički vulgariziranih religijsko-etničkih prokrustovskih krevetića.

Transformiran u islamski ritual, obogaćen prelijepom mističkom legendom zagonetna simbolizma, kult Ajvatovice nimalo ne skriva svoje porijeklo u kultovima vode, šume, plodnosti, obnavljanja, koji pripadaju našemu zajedničkom, ne samo predislamskom nego i predkršćanskom pra-naslijeđu. A na veoma zanimljiv način o tim dugim i zamršenim putevima profilacije ovakvih domaćih kultova govori šifra koja je ugrađena u određivanje datuma "maloga hadža" na Ajvatovicu. To određivanje se ne oslanja na islamski, lunarni kalendar, već na kršćanski.
A desava se u vrijeme ljetnog solsticija (21.juna) koji je od davnina bio praznik (isto kao i 21. decembar - poslije prebacen na 25 - bozic) paganskih religija koje su obozavale sunce (kult sunca kod ilira, kelta(stonhenge) ..) Inace Dani Ajvatovice su od 15 do 25 juna ...
Last edited by einiac on 24/02/2010 03:46, edited 1 time in total.
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#42 Re: Paganizam u BH religijama

Post by einiac »

A ovdje dokaz o velicanju "okupljanja na lastavici" i od strane Islamske zajednice koja izgleda bastini BiH kulturu i to svijesno. Da napomenem da se lastavica odrzava 2.avgusta svake godine sto se podudara sa praznikom "Aliđunom" ili "Ilindanom" .

Izvod isa web sitea rijaseta:

"Lastavica je jedno od bh. dovista i mi iz Islamske zajednice samo slijedimo tradiciju ovdasnjih ljudi..."
"Mozemo govoriti o hiljadugodisnjoj tradiciji koja bi trebala prerasti u vjerski, kulturni,i sportski skup..."
"Prije vjerskog programa, odrzana su takmicenja u narodnim sportskim disciplinama..."


Praznik Aliđun - Ilindan izvorno:

"Aliđun je romski praznik koji se slavi 2. augusta i predstavlja prekretnicu ljetnjeg perioda. Za Rome je taj dan značajan, jer sumiraju svoje uspjehe i nespjehe, zaradu i gubitke koju su ostvarili tokom ljeta i počinju pripreme za
zimu."

"U muslimanskom svetkovanju Aliđuna - Ilindana - došle su do izražaja staroslovenske paganske tradicije povezane s kultom sunca, gromova i kiše. Narodni teferiči i dove održavani su na Aliđun često „na kakvim visovima”.
„Turci u Bosni” - piše 1872. godine G. Vuković - „na dan našeg Svetog Ilije imaju neku slavu, neko veselje. Oni izlaze na najviša i najveća brda i tamo noće, lože vatre, piju, puškaraju, Bogu se mole”. Za Aliđun se organizuju vašari i proslave koje traju po cijeli dan i do dugo u noć. Aliđun se proslavlja pjesmom i svirkom, organizuju se konjske
trke i borbe bikova."

Opaska - "borbe bikova" koride - npr cevljanovici - jos jedan paganski obicaj.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#43 Re: Paganizam u BH religijama

Post by NIN »

black wrote:
ljubav_aha wrote:bijela,black hvala

"neka bude tako" je jedini prevod koji je od sad ameni poznat
postoji fonetska slicnost i sa rijeci 'Om' u hinduizmu, sto opet dovodi do slicnog korijena (kao u 'amin') 'mn' ili 'omn' sto znaci sigurnost ili mir..bla bla...da ne duljim( presiroko je polje i zahtjeva puno znanja iz puno oblasti), u konacnici sve vodi transcedentnom jedinstvu religija ;-)
U Zlatnoj grani Frazer propituje mnoštvo mitova i narodnih priča iz najrazličitijih kultura i vremena te ukazuje na zapanjujuće sličnosti među njima. Među njegovim su temama magija i čaranje, tabui i spolni obredi, narav duše i religije, žrtveni jarci i ljudske žrtve, velika književnost i legende.
...
Zapanjujuća sličnost među mitovima, obrednim žrtvovanjima, tabuima i religijskim vjerovanjima pripovijest o zlatnoj grani učinila je zanimljivim štivom: ta sličnost između vrlo udaljenih naroda govori nam da struktura ljudskog razmišljanja počiva na sličnim temeljima te da se mitovi izmišljaju da bi se objasnili već postojeći obredi, a ne suprotno.

Knjiga o kojoj je rijec:

ZLATNA GRANA - podrijetlo religijskih obreda i običaja
Image

Prije ce da se u konacnici sve svodi na jedinstvo modela rasudjivanja koji je jedinstven za ljudski rod. :wink:


P.S. Postoji i srbijansko izdanje koje je duplo jeftinije. :D
fuse
Posts: 86
Joined: 25/04/2005 08:44

#44 Re: Paganizam u BH religijama

Post by fuse »

Pojednostavljeno objasnjenje opstanka paganskih obicaja u bilo kojoj religiji lezi u tome da religija koja nastoji da se siri i nastoji da bude prihvacena medju narodom mora asimilirat njihove postojece obicaje jer u suprotnom velika vjerovatnoca je da nece biti ni prihvacena, bar ne u dovoljnom broju. Zato imate staroslavenske paganske obicaje u Islamu u Bosni, isto kao sto postoje i sasvim drugaciji obicaji u Islamu u npr. Indoneziji gdje su ljudi isto tako sacuvali svoje predislamske obicaje ili cak elemente koji se cak striktno i ne slazu sa Islamom ali se ne dovode u pitanje jer su duboku uvrijezeni u tamosnjem narodu.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#45 Re: Paganizam u BH religijama

Post by NIN »

U drustvima cimpanzi zabiljezeni su modeli ritualnog ponasanja. Takodjer, ovi se primitivni rituali razlikuju od grupe do grupe koje su medjusobno odvojene prirodno-geografskom preprekom, dakle grupe izmedju kojih ne postoji socijalna interakcija pa samim tim niti horizontalni transfer (ucenje).

Recimo, za jednu grupu cimpanzi u Tanzaniji je uobicajeno da kada se odredjen broj muzjaka vojnika vrate iz sukoba sa susjednom grupom (dakle, grupom koja pripada istoj kulturi) i ako zarobe jednu ili vise zenki, ili pretuku (nekada i ubiju) muzjaka neprijatelja iz susjedne grupe, tj. ako iz sukoba izadju kao pobjednici, ono sto je primjeceno je to da cijela maticna grupa cimpanzi pocinje sa odredjenim ritualom kojim slave pobjedu. Kod ove tanzanijske grupe je uoceno to da muzjaci nakon sto pronadju malo deblje granu i nakon sto joj pocupaju lisce i prilagode optimalnu duzinu, pronalaze suplje deblo o koje pocinju lupati (ponekad cak i u ritmu). Na to sve zenke grupe se pocnu glasati (odredjena vrsta glasanja koja predstavlja radost) i time pokazivati svoje zadovoljstvo uspjesno okoncanoj misiji.

Na drugoj strani planine postoji sasvim druga kolonija cimpanzi koja ritual vezan za pobjedu u sukobu sa susjednom grupom iskazuje na taj nacin sto se svi pocnu grliti, ljubiti i glasati pa cak i po sat vremena nakon povratka iz rata. Ni traga bubnjanju.

I da, i cimpanze ratuju za resursa, bas kao i mi ljudi. Takodjer, kada sam spomenuo vojnike onda cu pojasniti da se taj termin opravdano koristi jer svaka grupa cimpanzi ima odredjen broj muzjaka na celu sa Alfom koji s vremena na vrijeme patroliraju uz duz zamisljenje granice sa susjednom grupom. Ponekad dolazi do sukoba jer se clanovi susjedne grupe u nedostatku hrane drznu uci u zabranjen teritorij i popeti se na njihovu divlju smokvu.

Poenta je da je model ponasanja Pan troglodita univerzalan za cijelu vrstu dok je njegova realizacija malo drugacija u zavisnosti od geografskog polozaja. Slicno i kod ljudi - magijsko-religijski model je univerzalan cijeloj Homo sapiens vrsti dok je nacin praktikovanja (izrazaja) determiniran kulturalno-geografskim faktorima pa samim tim, mada u mnogo cemu slican, ipak donekle distinktan. Transcedentnog u ovome ima bas onoliko koliko ga ima i u tome sto velika vecina ljudi voli proljece, a ne voli jesen.

:)
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#46 Re: Paganizam u BH religijama

Post by black »

NIN wrote: Prije ce da se u konacnici sve svodi na jedinstvo modela rasudjivanja koji je jedinstven za ljudski rod. :wink:
po tome ti bi bio vjernik ili ja ateista ;-) a ovaj drugi post sa necijim primjerom cimpanzi, ni blizu.. :mrgreen:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#47 Re: Paganizam u BH religijama

Post by NIN »

black wrote:
NIN wrote: Prije ce da se u konacnici sve svodi na jedinstvo modela rasudjivanja koji je jedinstven za ljudski rod. :wink:
po tome ti bi bio vjernik ili ja ateista ;-) a ovaj drugi post sa necijim primjerom cimpanzi, ni blizu.. :mrgreen:
Ne bas jer uzrocno-posljedicni model kojeg spominjem jeste zajednicki samo sto je proces racionalizacije (ekstrapolacije) drugaciji od covjeka do covjeka. Takodjer, faktori koji uticu na ovaj proces racionalizacije zavise i od kolicine ulaznih informacija, iskustava i kulturne pozadine pojedinca, bas kao i kod nasih jarana cimpanzi (obrati paznju na geografske prepreke u postu o cimpanzama). :wink:
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#48 Re: Paganizam u BH religijama

Post by black »

NIN wrote:
Ne bas jer uzrocno-posljedicni model kojeg spominjem jeste zajednicki samo sto je proces racionalizacije (ekstrapolacije) drugaciji od covjeka do covjeka. Takodjer, faktori koji uticu na ovaj proces racionalizacije zavise i od kolicine ulaznih informacija, iskustava i kulturne pozadine pojedinca, bas kao i kod nasih jarana cimpanzi (obrati paznju na geografske prepreke u postu o cimpanzama). :wink:
znam, ali upravo racionalizacija jeste (donekle) kljucna za ovo shto pises, jer i sam znas da se puno toga ne moze racionalno ni objasniti..postoje obrasci u svemu ali.. ;-)
nevezano za ovo, ako nisi citao, preporucio bi ti Tao Fizike (The Tao of Physics; Fritjof Capra) zanimljivo shtivo
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#49 Re: Paganizam u BH religijama

Post by theTruePath »

Opaska - "borbe bikova" koride - npr cevljanovici - jos jedan paganski obicaj.
Hajde da ne pretjerujemo,koride su danas drustveni dogadjaj i nemaju veze s religijom :-)
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#50 Re: Paganizam u BH religijama

Post by einiac »

theTruePath wrote:
Opaska - "borbe bikova" koride - npr cevljanovici - jos jedan paganski obicaj.
Hajde da ne pretjerujemo,koride su danas drustveni dogadjaj i nemaju veze s religijom :-)
Pa slazem se da nemaju veze sa danasnjim religijama, ali s obzirom da je nekada postojao "kult bika" u nasoj zemlji, ovo je moguci dokaz da do danasnjih dana vuce kroz nase obicaje...
Post Reply