Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Sve o zdravlju...
pedeset

Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by pedeset » 19/02/2015 08:47

Ljudi moji ovo više nije normalno. Ja ne znam kako se niko do sada nije javno pobunio ali ovo više nema nikakvog smisla. Trebamo hitno napraviti peticiju da se ukine sistem "najavljivanja" pacijenata. Moja mama prošli mjesec bukvalno plače od bolova i u lokalnoj ambulanti joj kažu d se naruči za sljedeću sedmicu. A vidim ih u susjednoj sobi piju kafu. Stvari trebaju ići prirodno kao što je prije bio slučaj. Kad je neko bolestan nek dođe kod doktora, nije problem sačekati ni sat, pa i dva ali da ga prime isti dan. Ali kod njih to nije slučaj. Oni pišu termine u svesku i obavezno uračunaju da poslije svakog petog ili šestog pacijenta ide pauza. Zato pokrenimo peticiju o ukidanju najave pacijenata za dobrobit svih.
I nek im neko od nadređenih konačno "objasni" da to nije privatno vlasništvo i da ne budu tako drski prema pacijentima od kojih na kraju krajeva zarađuju jako fine plate. Znam ja i da ima nepodnošljivih pacijenata ali oni su manjina, svega 3-5%. Zašto da ispaštaju ostali?

pedeset

Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by pedeset » 19/02/2015 08:56

A sestre su posebna tema. Ispadoše važnije i od samih doktora kad počnu histerisati kako niste naručeni ili kako se one ko biva "ubiše od rada". Molimo Eldana Lokmića da nešto poduzme.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 19/02/2015 08:58

DaffyDuck

Post by DaffyDuck » 19/02/2015 09:14

-

spacek

Post by spacek » 19/02/2015 09:27

...
Last edited by spacek on 22/04/2016 23:38, edited 1 time in total.

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 19/02/2015 09:46

pedeset wrote:Ljudi moji ovo više nije normalno. Ja ne znam kako se niko do sada nije javno pobunio ali ovo više nema nikakvog smisla. Trebamo hitno napraviti peticiju da se ukine sistem "najavljivanja" pacijenata. Moja mama prošli mjesec bukvalno plače od bolova i u lokalnoj ambulanti joj kažu d se naruči za sljedeću sedmicu. A vidim ih u susjednoj sobi piju kafu. Stvari trebaju ići prirodno kao što je prije bio slučaj. Kad je neko bolestan nek dođe kod doktora, nije problem sačekati ni sat, pa i dva ali da ga prime isti dan. Ali kod njih to nije slučaj. Oni pišu termine u svesku i obavezno uračunaju da poslije svakog petog ili šestog pacijenta ide pauza. Zato pokrenimo peticiju o ukidanju najave pacijenata za dobrobit svih.
I nek im neko od nadređenih konačno "objasni" da to nije privatno vlasništvo i da ne budu tako drski prema pacijentima od kojih na kraju krajeva zarađuju jako fine plate. Znam ja i da ima nepodnošljivih pacijenata ali oni su manjina, svega 3-5%. Zašto da ispaštaju ostali?

kad pocnu tersat pojasnis im po seljacki tj. izderes se na njih i vratis im istom mjerom.....ti placas njih a ne one tebe :twisted: i tako radim u sudu, u opstini i gdje god stignem......to su moje pare :) i nek ide kuci da se dere

a ovo najavljivanje je idiotluk zesci....doĐŽes doktoru i pita te sta ti je .......sam sebi dajes dijagnozu.....dobijes uputnicu i skrabotine pa haj od nemila do nedraga se jebi dalje......ovo s papircinama isto treba ukidati :twisted: doktori obicne ćate :D

znam da im nije lako ali nece se niko derati i histerisati mi .....vozzzzzzzzzz

nellismo

Post by nellismo » 19/02/2015 10:05

Došli stranci i rekli kako da se radi. Naši slijepo prihvatili, a što je nakaradno boli foteljaše briga.
Največa greška je u tome što propise i zakone prave ljudi koji nemaju dodira sa medicinom uopšte.
Ukinu protokole, krene elektronski da se radi dođe kantona inspektorica i naredi da se vrate protokoli i kartoni itd itd.

mudrac2

Post by mudrac2 » 19/02/2015 10:35

da, slažem se, pod hitno ukinuti najavljivanje. ovo je zaista kriminalno.

LieToMe

Post by LieToMe » 19/02/2015 10:47

Meni su inace fascinantni u mojoj ambulanti porodicne medicine, narocito kad je nesto hitno (proslu sedmicu ja nisam isla na posao, trudna, povracam, imam izrazene mucnine, jednostavno nemoguce raditi na poslu i povracati konstantno) i suprug otisao da otvori bolovanje (naravno ja kuci lezim povracam) kaze njemu doktorica trebala sam se naruciti :shock: znaci Boze :lol: :lol:

Ja/ili neki drugi pacijent trebamo znati 10 dana unaprijed kad ce nam biti lose pa da se najavimo i zakazemo termin da bi mogli otvoriti bolovanje :lol: i da njima ne bi remetili posao od 10 minuta - uzima moj karton, unosi doktorici, ulazi moj suprug sa zdravstvenom, u kartonu vec svi nalazi od trudnoce krvi i svega ona registruje samo da sam se javila i zdrraavvvooooo :-)

Jok lakse je naprdjivati sa penzionerima gdje ga ziga gdje ga boli, sta je za rucak, kako su mu mace, cuke, ptice... :-) i kaze probili termin... :roll:

bull21

Post by bull21 » 19/02/2015 10:53

Tipično. Studentska poliklinika je ostala bez doktora prije 8 mjeseci i više, još nije došla zamjena nego šalju ljude kod interniste u najbliži dom zdravlja. O prijemu i "pričekaj dok doktorica kafu popije" ne treba ni pričati. Nezainteresovanost, bahatost i bezobrazluk uopćeno. Kao i svugdje drugo.

mudrac2

Post by mudrac2 » 19/02/2015 10:57

bull21 wrote:Tipično. Studentska poliklinika je ostala bez doktora prije 8 mjeseci i više, još nije došla zamjena nego šalju ljude kod interniste u najbliži dom zdravlja. O prijemu i "pričekaj dok doktorica kafu popije" ne treba ni pričati. Nezainteresovanost, bahatost i bezobrazluk uopćeno. Kao i svugdje drugo.

a kakva je tek radila na stomatološkom, možda i sada radi, ona lijeva ordinacija, e to je tek odron.

Capsicum

Post by Capsicum » 19/02/2015 11:24

Ima tu masa "problema" koji se mogu lako rijesiti.

1. Zaista nema potrebe da hronicni bolesnici dolaze svako malo da im ljekar napise ponovo recept za jedne te iste lijekove koje pije 20 ili vise godina. Nek mu se da neki trajni recept ili elektronski da se evidentira da moze u tim i tim intervalima uzeti toliko i toliko tih kutija lijekova.
2. Specijalisti mogu i sami napisati recept za pacijenta, nema bas nikakve potrebe da pacijenti stalno idu tamo-vamo. Mogu se uvesti elektronski kartoni, pa moze i ljekar porodicne medicine pratiti sve sta se desava sa pacijentom.
3. Narucivanje u ambulanti je za mene licno potpuni nonsens. Ljudi se u ambulante obracaju kad se razbole, znaci da im tad treba pomoc ljekara, a ne za 10 dana ili za koliko ih vec naruce. Rjesavanjem prve 2 tacke dobili bi znacajno vise vremena za pacijente. Ako ni tad ne bi mogli primiti sve koji se obrate ljekaru isti dan, onda jednostavno nema dovoljno ljekara, pa treba zaposliti nove.
4. Ovjeravanje zdravstvenih knjizica je najdebilniji sistem koji postoji na ovoj planeti. Lakse je milione drzavstvenih osiguranika tjerati da svako malo moraju ici da im se udari pecat u knjizicu nego da se sve to fino vodi elektronski pa posao koji radi jedna cijela vojska stambiljaca moze odraditi vjerovatno jedna jedina osoba. Koliko samo kostaju ti stambiljaci ovaj zdravstveni sistem? Zar nije bolje zaposliti vise ljekara ako ih vec nema dovoljno?!
5. Ako javne zdravstvene ustanove nisu u stanju blagovremeno pruziti sve zdravstvene usluge svojim korisnicima, onda bi zdravstveni fondovi morali da omoguce pacijentima da usluge dobiju u privatnim zdravstvenim ustanovama. Dakle, zasto bih ja morao cekati mjesec dana da dodjem na red za obicni ultrazvuk bubrega, kad isti mogu obaviti privatno odmah. Ako vec placam zdravstveno osiguranje, onda bi mi se trebalo omoguciti da u slucaju da mi sistem javnog zdravstva ne pruza uslugu kad mi treba, da fond plati onima koji to mogu da mi pruze.

Trebam te

Post by Trebam te » 19/02/2015 11:30

Samo uvesti zakon da doktori se ne mogu baviti privatnom i drzavnom praksom istovremeno...i stvar rijesena, onda bi se oni otimali za pacijenta!!!

;-)

DaffyDuck

Post by DaffyDuck » 19/02/2015 12:39

Pripadam jednoj ambulati porodicne medicine u starom gradu, kojoj, prema web stranici doma zdravlja pripadaju DVA ljekarska tima porodicne medicine. Vec 3 godine (ako ne i vise) radi samo jedan doktor. Ovaj drugi je na bolovanju 3 godine... I ova jedna ekipa sto radi samovoljno odredjuje kad koju smjenu zeli da radi, pa kad naletis zbog neke uputnice ili recepta poljubis vrata i doceka te raspored za tu sedmicu ili dan-dva!
Kad zoves na telefon- i ako su tu sestre-rade, stoje pored telefona koji zvoni i ne zele da podignu slusalicu! Ako ipak- nakon zvanja 2,3,4 dana docekas da se neko smiluje i javi na telefon da ti termin za 10ak dana.
Jednom mi se sestra zadesila kod spomenutog doktora, kada je uletila bijesna djevojka- vidno bolesna- jer joj je doktor na receptu napisao ni manje ni vise nego SKRACENICU ("P" kao paracetamol i "A" kao amoksibos) pa su je bolesnu vratili iz apoteke da se vrati doktoru! :-)
U spomenutoj ambulati knjiga zalbi izgleda kao spomenar djevojcice iz 8 razreda kada se cijela skola upise u njeg... Ali koga vec briga.
Ja sam pokusala zvati, naci nadlezne za tu i tu ambulatu kako bi dobila odgovore na neka pitanja, ali samo prebacuju sa broja na broj telefona dok me neko nije uputio na "odgovornog" na ciji telefon se, naravno, niko ne javlja.

insomnia78

Post by insomnia78 » 19/02/2015 12:51

Da je dobro organizovano, nije al i vani se ceka svugdje
Ja kod svog doktora uvijek moram zakazati, dobro, bude isti dan ako mi je "hitno", kod pedijatra za djete moram zakazati, kod ocnih se ceka par mjeseci i nikad nije na vrijeme, minimum po sata, a "hitna" je posebna prica, ako bas ne dodju po tebe zna se cekati i po par sati

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 19/02/2015 12:57

Najava malo sutra.

Evo ja se prvi ne najavljujem. Nisam ni popunio nikad one formulare za biranje svog ljekara porodične medicine jer ih mjenjaju kao čarape.
Ljekaru hvala bogu odem jednom u dvije tri godine i to ili po uputnicu ili recepte i kaže najavi se.

Par slučajeva:

Zovu me ljudi sa kliničkog proradio ESWL (aparat za razbijanje kamena u bubregu) kaže dolazi sa uputnicom odmah ujutro ja u ambulantu kaže imate termin za 6 dana u 11:30 ja se fino nagnem preko pulta pogledam u onaj djelovodnik i pokažem slobodno mjesto odmah ujutro u 7 kad otvaraju evo reko piši me ovdje kaže ne može to je rezervisano za hitne pacijente e pa ja sam ti hitan i piši me ovdje. Upisala me.

Supruga dobila MRSU inficiralo se završila na onkologiji operativni zahvat i traže mi ljudi uputnicu (glupo ali eto) opet ambulanta opet ista spika ja opet psujem grmim, jedva mi dadoše a doslovice ni minuta posla.

Jednom preko noći me safata upala srednjeg uha. Ko je je imao zna kakv je bol u pitanju ja na recepciju kad ona meni jeste se najavili :lol: da doktorica nije izašla bio bi u crnoj hronici.

Ovo sranje kad kažu da hitni slučajevi imaju prednost niđe veze doveo majku sa visokim pritiskom (ima istoriju tog oboljenja) nakon što smo kod kuće pokušali sa svim opcijama snižavanja istog kako bi joj dali inekciju. Žena se gubi, povraća, bordo lice i krvave oči sestra tri puta ulazi kod doktorice i moli je da izađe ova odbija. Nakon trećeg ulaska sestra se vraća u sobu za intervenciju da kaže da je doktorica rekla da ona pozna pacijenticu, da joj nije ništa i da je samo paničar. U tom trenutku u ordinaciju su krenule da uđu dvije dvije "komercijalistice" neke farmaceutske firme koje sam ja ljubazno zamolio da sačekaju ispred i ušao ja unutra. Salve psovki i otvorena prijetnja da ću je baciti kroz zatvoren prozor je pomogla. Kasnije kao izvinjavala :roll:

Služba porodične medicine ovakva kakva jeste kod nas je sranje. Jede novac, ljudstvo i resurse a ne daje ništa za uzvrat. Zato su domovi zdravlja i bolnički centri sve više puni a ambulante porodične medicine prazne. Tim postupkom se uskraćuje pomoć ljudima kojima je pomoć hitna posebno na KUM-u i domovima zdravlja. Da ne govorimo o pranju novaca korz projekt odaberite svog porodičnog ljekara i stomatologa gdje su milioni skršeni a rezultat nula.

nellismo

Post by nellismo » 19/02/2015 13:04

Capsicum wrote:Ima tu masa "problema" koji se mogu lako rijesiti.

1. Zaista nema potrebe da hronicni bolesnici dolaze svako malo da im ljekar napise ponovo recept za jedne te iste lijekove koje pije 20 ili vise godina. Nek mu se da neki trajni recept ili elektronski da se evidentira da moze u tim i tim intervalima uzeti toliko i toliko tih kutija lijekova.
2. Specijalisti mogu i sami napisati recept za pacijenta, nema bas nikakve potrebe da pacijenti stalno idu tamo-vamo. Mogu se uvesti elektronski kartoni, pa moze i ljekar porodicne medicine pratiti sve sta se desava sa pacijentom.
3. Narucivanje u ambulanti je za mene licno potpuni nonsens. Ljudi se u ambulante obracaju kad se razbole, znaci da im tad treba pomoc ljekara, a ne za 10 dana ili za koliko ih vec naruce. Rjesavanjem prve 2 tacke dobili bi znacajno vise vremena za pacijente. Ako ni tad ne bi mogli primiti sve koji se obrate ljekaru isti dan, onda jednostavno nema dovoljno ljekara, pa treba zaposliti nove.
4. Ovjeravanje zdravstvenih knjizica je najdebilniji sistem koji postoji na ovoj planeti. Lakse je milione drzavstvenih osiguranika tjerati da svako malo moraju ici da im se udari pecat u knjizicu nego da se sve to fino vodi elektronski pa posao koji radi jedna cijela vojska stambiljaca moze odraditi vjerovatno jedna jedina osoba. Koliko samo kostaju ti stambiljaci ovaj zdravstveni sistem? Zar nije bolje zaposliti vise ljekara ako ih vec nema dovoljno?!
5. Ako javne zdravstvene ustanove nisu u stanju blagovremeno pruziti sve zdravstvene usluge svojim korisnicima, onda bi zdravstveni fondovi morali da omoguce pacijentima da usluge dobiju u privatnim zdravstvenim ustanovama. Dakle, zasto bih ja morao cekati mjesec dana da dodjem na red za obicni ultrazvuk bubrega, kad isti mogu obaviti privatno odmah. Ako vec placam zdravstveno osiguranje, onda bi mi se trebalo omoguciti da u slucaju da mi sistem javnog zdravstva ne pruza uslugu kad mi treba, da fond plati onima koji to mogu da mi pruze.

Postoji vec sistem da se pacijentima može izdavati th na tri mjeseca, ali se moraju pisati po tri recepta. Dođe na isto+ dolazi do problema sa famoznim kodovima.
Postoji i elektronski karton, ali eto nekoj inspektorici se to ne sviđa pa se mora unositi u normalne kartone.
Specijalisti imaju recepte i mogu ali neće.
Naručivanje je potrebno jer je 80% pac hroničara. Ali se može ostaviti mjesta za nenaručene pac. Iliti "hitne".
Samo treba definisati šta je hitno.
Ovo za ovjeravanje se potpuno slažem, glupost žestoka.

DaffyDuck

Post by DaffyDuck » 19/02/2015 13:05

To je to, bagra koja nece da radi.
Termin sa farmaceutima-komercijalistima im je svetinja!

nellismo

Post by nellismo » 19/02/2015 13:15

I da, na Ilidži ima privatna amb porodične medicine. Blizu DZ

hrasno38

Post by hrasno38 » 19/02/2015 13:15

Capsicum wrote:Ima tu masa "problema" koji se mogu lako rijesiti.

Vecina tih problema koje si naveo se upravo mogu rjesiti jedinstvenim informacionim sistemom i upotrebom elektronskih knjizica koje bi dale mogucnost uvida svakom doktoru u svakom trenutku o vasem lijecenju, upotrebi lijekova itd itd. Ali naravno vaznije je kupovati skupe automobile nego uvesti takav sistem. Sam sistem zdravstvene zastite je strasan jer npr. evo kod mene supruga mora na katarizaciju a rekli su joj da se ceko od pola godine do godinu!!!!!! pa za to vrijeme se srce moze raspasti.
Naravno posebna je prica sto nekako imas konstantan osjecaj da bi imali puno bolji odnos kad bi im nesto tutnuo u dzep sto meni licno ne pada na pamet i upravo kako je ovdje napisao jedan forumas ponasam se kao i oni. Dodjem kad sam zaista bolestan i ne pada mi na pamet da se najavljujem jer koja je svrha zdravstvene zastite ako je ne mogu dobiti onoga trenutka kada se osjecam lose.
I vidio sam da ima i par privatnih ordinacija u kojima se moze doci sa knjizicom koju na zalost jos uvijek ovjeravamo ko u kamenom dobu. I onda mi se nadju ovdje pojedine spodobe koje pocnu pljuvati po onom bivsem sistemu i dizati mi Bakire i bakircice u nebesa. Naravno takvi ne cekaju jer su se rasporedili na svim mogucim i nemogicim mjestima i imaju familije na svakom cosku.

nellismo

Post by nellismo » 19/02/2015 13:20

DaffyDuck wrote:Pripadam jednoj ambulati porodicne medicine u starom gradu, kojoj, prema web stranici doma zdravlja pripadaju DVA ljekarska tima porodicne medicine. Vec 3 godine (ako ne i vise) radi samo jedan doktor. Ovaj drugi je na bolovanju 3 godine... I ova jedna ekipa sto radi samovoljno odredjuje kad koju smjenu zeli da radi, pa kad naletis zbog neke uputnice ili recepta poljubis vrata i doceka te raspored za tu sedmicu ili dan-dva!
Kad zoves na telefon- i ako su tu sestre-rade, stoje pored telefona koji zvoni i ne zele da podignu slusalicu! Ako ipak- nakon zvanja 2,3,4 dana docekas da se neko smiluje i javi na telefon da ti termin za 10ak dana.
Jednom mi se sestra zadesila kod spomenutog doktora, kada je uletila bijesna djevojka- vidno bolesna- jer joj je doktor na receptu napisao ni manje ni vise nego SKRACENICU ("P" kao paracetamol i "A" kao amoksibos) pa su je bolesnu vratili iz apoteke da se vrati doktoru! :-)
U spomenutoj ambulati knjiga zalbi izgleda kao spomenar djevojcice iz 8 razreda kada se cijela skola upise u njeg... Ali koga vec briga.
Ja sam pokusala zvati, naci nadlezne za tu i tu ambulatu kako bi dobila odgovore na neka pitanja, ali samo prebacuju sa broja na broj telefona dok me neko nije uputio na "odgovornog" na ciji telefon se, naravno, niko ne javlja.

U kojoj amb se liječiš? SBB ili Hrid?

DaffyDuck

Post by DaffyDuck » 19/02/2015 13:21

sbb

Skyfox

Post by Skyfox » 19/02/2015 13:26

Kako su samo drski i bezobrazni i sestre i doktori. Cast pojedincima. Tacno da povratis bez 2 prsta

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 19/02/2015 13:37

Ovi kod mene su dobri i jako puno izlaze u susret, ali su pacijenti problem, od dokonih baba i deda koji dolaze jer su bukvalno ruzno sanjali i koji svake sedmice uzimaju termine zbog toga, do navale nenajavljenih. Ja sad uzimam terapiju i dr mi moze prepisati samo 2 kutije tableta koje meni traju okruglo 20 dana :roll: I nekad se narucim, nekad ne, zato sto mi isti klinac dodje, cekam trudna pored gripoznih ljudi po sat, sat i pol :roll:

nellismo

Post by nellismo » 19/02/2015 13:37

DaffyDuck wrote:sbb

Nije dr na bolovanju već je potrebom službe u drugoj amb.
Tako da u toj amb doktor ima prosjek 60pac dnevno, sto je 35 preko norme.
Da se ne javljaju se slažem u potpunosti :)

Post Reply