Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#26 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by nellismo »

Cholina_Lokica wrote:Ovi kod mene su dobri i jako puno izlaze u susret, ali su pacijenti problem, od dokonih baba i deda koji dolaze jer su bukvalno ruzno sanjali i koji svake sedmice uzimaju termine zbog toga, do navale nenajavljenih. Ja sad uzimam terapiju i dr mi moze prepisati samo 2 kutije tableta koje meni traju okruglo 20 dana :roll: I nekad se narucim, nekad ne, zato sto mi isti klinac dodje, cekam trudna pored gripoznih ljudi po sat, sat i pol :roll:
Da nazoveš dva dana ranije i sestricu zamoliš da ti pripremi recept?
Dođeš uzmeš recept sve završeno za jednu minutu
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#27 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by DaffyDuck »

nellismo wrote:
DaffyDuck wrote:sbb
Nije dr na bolovanju već je potrebom službe u drugoj amb.
Tako da u toj amb doktor ima prosjek 60pac dnevno, sto je 35 preko norme.
Da se ne javljaju se slažem u potpunosti :)
Moguce, al je prije toga jedan od njih 2 sigurno bio na bolovanju- duze vrijeme. Al nije fazon u tome, neka je bio, neka je preraspoređen. Nego gdje je drugi doktor u ambulantni u kojoj je i vise nego evidentno da je potreban?!
Ja te usluge debelo placam svaki mjesec, ja i jos 3 od 4 ljudi sa moje adrese pojedinacno uplacujemo doprinose svaki mjesec a uslugu nemamo.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#28 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by nellismo »

To je već do zavoda, njima se šalje zahtjev da je potrebno ljekara, onda oni odobravaju. Ali tu se čekaju onda štele ko da uleti. Mada u zadnje vrijeme nema ni štela da se ubacuje. Fali ljekara na čitavom kantonu.
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#29 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by mixone1995 »

Nase zdravstvo je sranje, blago receno .. Ne znam gdje tolike pare idu, a usluga 0, jos se mora cekati na odredjene pretrage i po nekoliko mjeseci ..

Ja sam za obicni kolor dopler krvnih sudova vrata (pregled koji traje 10 minuta) narucen da cekam 3 i po mjeseca .. Naravno otisao sam u privatnu polikliniku i isti dan to zavrsio ..

Al' posto je inace sve u nasoj drzavi naopako, hajd nek' bude i to :mrgreen:
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#30 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Brus Lee »

"Nase zdravstvo je sranje, blago receno .. Ne znam gdje tolike pare idu, a usluga 0, jos se mora cekati na odredjene pretrage i po nekoliko mjeseci .."
To pitanje ces morati postaviti direktorima i upravnim odborima ZZO. Kod njih je kesa.
User avatar
Truba
Posts: 81732
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Truba »

mislim da su problem babe, nezaposleni i hipo
koji zatrpavaju od dosade bolnice
zbog njih bolesni radnici godinama ne idu doktoru

trebalo bi uvesti marka dolazak kao neku mini participaciju
mislim da bi trecina odmah odustala
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#32 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by graue_maus »

to furaju njemacki sistem ........ali kod kucnog doktora se narucis samo za nalaze vaditi a ostalo sve cekaj dok ne dodjes na red ........ nema termina , treba li ti recept ili si prehladjen sjedi i cekaj dok ne dodjes na red ......cesto sam rekla kad je gripa u pitanju , dokusuri te cekaona kod kucnog doktora , ali moras cekati .........za specijaliste ti treba termin i zubare ....
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#33 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by The Realist »

Capsicum wrote:Ima tu masa "problema" koji se mogu lako rijesiti.

1. Zaista nema potrebe da hronicni bolesnici dolaze svako malo da im ljekar napise ponovo recept za jedne te iste lijekove koje pije 20 ili vise godina. Nek mu se da neki trajni recept ili elektronski da se evidentira da moze u tim i tim intervalima uzeti toliko i toliko tih kutija lijekova.
Definitivno se može to ubrzati, tj. dati na određeni period, ali ne smije on biti prevelik, jer prije ponovnog ordiniranja lijeka se mora pacijent pregledati, kako bi se djelotvornost lijeka ispitala, te utvrdilo da li postoje nove komplikacije (ili su se pogoršale ranije utvrđene komplikacije).
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#34 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Brus Lee »

Vjerovatno ce se uvesti tzv. paketi zdravstv. usluga. Osnovni + dopunski koji ce biti dobrovoljni. Svi ce imati osnovno zdravstv. osiguranje, a ko ima i hoce moci ce da doplati za neki dopunski paket koji mu odgovara. Nema drzave koja moze finansijski izdrzati sadasnji nacin placanja i pruzanja zdravstvene usluge. Potrebna je kompletna reforma Sisitema, a digitalizacija je samo jedan mali dio te reforme. Kada ce to biti i da li ce biti, ne odlucuju zdravstveni radnici.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#35 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Brus Lee wrote:Vjerovatno ce se uvesti tzv. paketi zdravstv. usluga. Osnovni + dopunski koji ce biti dobrovoljni. Svi ce imati osnovno zdravstv. osiguranje, a ko ima i hoce moci ce da doplati za neki dopunski paket koji mu odgovara. Nema drzave koja moze finansijski izdrzati sadasnji nacin placanja i pruzanja zdravstvene usluge. Potrebna je kompletna reforma Sisitema, a digitalizacija je samo jedan mali dio te reforme. Kada ce to biti i da li ce biti, ne odlucuju zdravstveni radnici.
Ne razumijem kako će ti "dodatni paketi" riješiti problem sati čekanja kod ljekara?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#36 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Drinski »

Zato sto ce se morati plaćati, pa ce to dovesti do selekcije, ja platim 700 KM zdravstveno mjesecno i nista od toga nemam.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#37 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Brus Lee »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Brus Lee wrote:Vjerovatno ce se uvesti tzv. paketi zdravstv. usluga. Osnovni + dopunski koji ce biti dobrovoljni. Svi ce imati osnovno zdravstv. osiguranje, a ko ima i hoce moci ce da doplati za neki dopunski paket koji mu odgovara. Nema drzave koja moze finansijski izdrzati sadasnji nacin placanja i pruzanja zdravstvene usluge. Potrebna je kompletna reforma Sisitema, a digitalizacija je samo jedan mali dio te reforme. Kada ce to biti i da li ce biti, ne odlucuju zdravstveni radnici.
Ne razumijem kako će ti "dodatni paketi" riješiti problem sati čekanja kod ljekara?
Neces dolaziti po nesto na sta nemas pravo ili ces morati dodatnu uslugu /ako imas osnovni paket/ da doplatis za to. smanjiti ce se zloupotrebe Sistema. Sada svi imaju pravo, bez obzira da li su na Birou ili rade u Elektroprivredi, na istu uslugu. Svaki mjesec po 2 kutije lijeka protiv ulkusa, antireumatike..., lab. nalaze, razno-razne snimke, kucne posjete, nema ogranicenja u kolicini propisanih lijekova po pojedinom pacijentu, nema ogranicenja u broju dolazaka kod ljekara... Drugim rijecima, koliko para ulozis u svoje zdravlje, toliko i muzike ces dobiti. Naravno, to nekome nece odgovarati, a nekome hoce i time se rusi osnovno pravilo univerzalnosti tj. da svako ima pravo na istu zdravstvenu uslugu i svi imaju pravo na zdravlje. Zato je to politicka odluka, ali mislim da sadasnji nacin je neodrziv i da ce se sam od sebe urusiti i onda niko nece imati nikakvu uslugu ili ce svi imati samo nuzno. Nema viska vrijednosti u fondovima zdravstv.osiguranja za kupovinu nove opreme, odrzavanje stare, skolovanje kadra, placanje dobavljacima.... Na to se nadovezuje odliv kadra, posebno mladih i za koju godinu /prosle godine oko 250 zdravstvenih radnika iz BiH otislo u druge zemlje/ nece imati ko da lijeci, kada ovi stari odu u penziju. U svakom slucaju, guzve kod ljekara i dugo cekanje na pretrage su samo vrh ledenog brijega.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#38 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by O'zone »

poticaj wrote:Ne možeš kupiti ni apaurin od 2 mg, ako ti ljekar ne propiše. Čini mi se da moram pitati ljekara porodične medicine i kako ću disati.

Ljekar porodične medicine da uputnicu, pa ti specijalista propiše lijek, pa moraš kod ljekara porodične medicine da ti da recept, pa ti specijalista zakaže kontrolu, pa moraš opet kod porodičnog ljekara po uputnicu za kontrolu kod specijaliste... Ovjeravanje knjižica je posebna priča.
Mrzim kad mi neko stvara ZAVISNOST o nekome. Hoće da upravljaju nama k'o hajvanima.


Medicinske sestre u zdravstvu su mi vječita enigma. Čast izuzecima kojih je jako malo. Čini mi se da upravo one žene koje imaju manjak brige za drugoga obavljaju poslove medicinskih sestara, a da ne pričam o kompleksu koji imaju jer nisu doktorice pa to kompenziraju svojom arogantnošću (ne vidim drugi razlog za onakvo ponašanje).
:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#39 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by kockica_kockica »

U drzavnu ambulantu sam otisla nakon sigurno 10 godina ne odlazenja, i bila izbacena jer nisam u njenom timu. To se desilo prije sigurno 5 i vise godina... Sada idem u privatnu polikliniku u kojoj kad god dodjem imaju vremena za mene, sestre se ponasaju kao ljudska bica i doktor ima svoje radno vrijeme... Moje zdravstveno osiguranje koje firma placa redovno svaki mjesec bezveze ide u kasu drzavi. Kako neki doktori i sestre kazu to je minimalan iznos koji njima nista ne znaci jer su njihovi prohtjevi i potrebe puno vece... Koliko rade i pruzaju usluge previse je i ovo sto im dajemo...

Ja svoju knjizicu nisam ovjerila ima sigurno 2 godine... ne mogu podnijeti one stembiljare i njihove face vaznih licnosti u drzavi... jos malo pa ce nam uvesti kamene knjizice pa ce ovi klesati u kamenu svoje stembilje... kako ih nije stid... i vazda red na salterima ko da se dzaba nesto dijeli... radno vrijeme im do 3... ko jos radi do 3? samo tete i cike koje udaraju stembilje... hocu i ja da po vazdan udaram stembilje i pretvaram se da vodim drzavu ... i da radim do 3... ali ne moze... nemam dobrog prijatelja iz stranke koji ce sve to pogurati...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#40 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Brus Lee wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Brus Lee wrote:Vjerovatno ce se uvesti tzv. paketi zdravstv. usluga. Osnovni + dopunski koji ce biti dobrovoljni. Svi ce imati osnovno zdravstv. osiguranje, a ko ima i hoce moci ce da doplati za neki dopunski paket koji mu odgovara. Nema drzave koja moze finansijski izdrzati sadasnji nacin placanja i pruzanja zdravstvene usluge. Potrebna je kompletna reforma Sisitema, a digitalizacija je samo jedan mali dio te reforme. Kada ce to biti i da li ce biti, ne odlucuju zdravstveni radnici.
Ne razumijem kako će ti "dodatni paketi" riješiti problem sati čekanja kod ljekara?
Neces dolaziti po nesto na sta nemas pravo ili ces morati dodatnu uslugu /ako imas osnovni paket/ da doplatis za to. smanjiti ce se zloupotrebe Sistema. Sada svi imaju pravo, bez obzira da li su na Birou ili rade u Elektroprivredi, na istu uslugu. Svaki mjesec po 2 kutije lijeka protiv ulkusa, antireumatike..., lab. nalaze, razno-razne snimke, kucne posjete, nema ogranicenja u kolicini propisanih lijekova po pojedinom pacijentu, nema ogranicenja u broju dolazaka kod ljekara... Drugim rijecima, koliko para ulozis u svoje zdravlje, toliko i muzike ces dobiti. Naravno, to nekome nece odgovarati, a nekome hoce i time se rusi osnovno pravilo univerzalnosti tj. da svako ima pravo na istu zdravstvenu uslugu i svi imaju pravo na zdravlje. Zato je to politicka odluka, ali mislim da sadasnji nacin je neodrziv i da ce se sam od sebe urusiti i onda niko nece imati nikakvu uslugu ili ce svi imati samo nuzno. Nema viska vrijednosti u fondovima zdravstv.osiguranja za kupovinu nove opreme, odrzavanje stare, skolovanje kadra, placanje dobavljacima.... Na to se nadovezuje odliv kadra, posebno mladih i za koju godinu /prosle godine oko 250 zdravstvenih radnika iz BiH otislo u druge zemlje/ nece imati ko da lijeci, kada ovi stari odu u penziju. U svakom slucaju, guzve kod ljekara i dugo cekanje na pretrage su samo vrh ledenog brijega.
Opet će ljudi sa osnovnim paketom imati pravo na preglede, lijekove za hronične bolesti...itd. Dodatnim paketom ne dobivaš ništa u smislu smanjenja gužve i povećanja efikasnosti. Recimo čovjek koji ima hroničnu bolest, XY, kako bi ti njemu ograničio lijekove? Samo zato što nema para da plati taj neki "ABC" dodatni paket? To je druže ravno fašizmu. :oops:

Po meni potrebno je više osoblja. Ako recimo čovjek koji ima potrebu za redovnom terapijom zašto svaki put mora termin pa kod doktora da doktor ponovo propiše recept za lijek koji uzima 10 godina i koji te njegove simptome drži pod kontrolom. To recimo stvara nepotrebne gužve i umjesto da to seste završavaju na šalteru čovjek mora imati termin, čekati, stvarati gužvu i tako u krug.

Smatram da postojeći sistem nije idealan ali da ima prostora da se optimizira kako bi bio koliko-toliko zadovoljavakući. Idući korak svakako jeste temeljna reforma.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#41 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

kockica_kockica wrote:U drzavnu ambulantu sam otisla nakon sigurno 10 godina ne odlazenja, i bila izbacena jer nisam u njenom timu. To se desilo prije sigurno 5 i vise godina... Sada idem u privatnu polikliniku u kojoj kad god dodjem imaju vremena za mene, sestre se ponasaju kao ljudska bica i doktor ima svoje radno vrijeme... Moje zdravstveno osiguranje koje firma placa redovno svaki mjesec bezveze ide u kasu drzavi. Kako neki doktori i sestre kazu to je minimalan iznos koji njima nista ne znaci jer su njihovi prohtjevi i potrebe puno vece... Koliko rade i pruzaju usluge previse je i ovo sto im dajemo...

Ja svoju knjizicu nisam ovjerila ima sigurno 2 godine... ne mogu podnijeti one stembiljare i njihove face vaznih licnosti u drzavi... jos malo pa ce nam uvesti kamene knjizice pa ce ovi klesati u kamenu svoje stembilje... kako ih nije stid... i vazda red na salterima ko da se dzaba nesto dijeli... radno vrijeme im do 3... ko jos radi do 3? samo tete i cike koje udaraju stembilje... hocu i ja da po vazdan udaram stembilje i pretvaram se da vodim drzavu ... i da radim do 3... ali ne moze... nemam dobrog prijatelja iz stranke koji ce sve to pogurati...
Isti sam ti takav, alergičan na te štembiljare koji su kao Bogom dani i bez kojih se ne može. :oops:
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#42 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Brus Lee »

Za Drvosjecu
Elektronske zdravstv. knjizice su vec uvedene u DZ Stari grad, a kada ce u ostale domove zdravlja na kantonu to je pitanje za Fond ZZO, time se izbjegava ovjera zdravstvenih knjizica /nepopularno stambiljanje/ i dolasci po hronicnu terapiju, pacijenti direktno idu u apoteku po lijekove. Sto se tice ogranicavanja lijecenja to vec imas na djelu i jeste u ovakvim okolnostima nepravda prema siromasnim. Npr. lijekovi koji se koriste i to dozivotno poslije infarkta, mozdanog udara, tromba u venama i sl Clodil, Plavix i sl kostaju oko 50 KM mjesecno (600 KM godisnje) ili najnoviji i jedini na svijetu, xarelto ucesce pacijenta je 70 KM mjesecno (840 KM), mozes koristiti Martefarin ili Sintrom koji kosta 4-5 KM (ovaj drugi je besplatan sa zdravstv.knjizicom), ali moras prvo svakih 15 dana vaditi krv i kontrolisati tzv INR, a poslije 1x mjesecno. Posto su to uglavnom stariji i nepokretni pacijenti, mora se slati lab.tehnicar kuci da uzme krv, pa onda taj neko mora naci nekoga ko ce mu podici nalaz, a ako je pokretan onda je ogranicen u kretanju van kantona. Ili recimo treca generacija lijekova protiv masnoce u krvi (i najefikasnija) koji se takodje dozivotno moraju piti. Roswera od 20 mg kosta 22 KM mjesecno (ucesce pacijenta), dok je prva generacija besplatna. Pacijenti koji nemaju para (takvih je ogromna vecina) jednostavno ne uzimaju nista ili se vracaju na lijekove prve generacije koje su vjerovatno vec koristili i nisu imali u njihovomm slucaju efekta. E, sada pitanje je kako svakome, bez obzira na licno ucesce, obezbejediti najefikasnije i najbolje (skoro uvijek i najskuplje) lijecenje i to jos potpuno besplatno. Ne moze pare i jare. Nije ovaj sistem zdravstv.zastite, ovakav kakav je, odrziv. Dvije su opcije, ili nesto mijenjati ili ce se sve raspasti. Djaba tebi hiljadu doktora, ako ti sebi nemozes priustiti lijek koji ti se propise ili ako ga uopce nema u apotekama zato sto Fond placa lijekove koji potroseni prije godinu dana. Nisu tu samo lijekovi u pitanju, vec i ortopedska pomagala, banjska lijecenja, kompletna infrastruktura Sistema...
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#43 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Rizvan »

nellismo wrote:To je već do zavoda, njima se šalje zahtjev da je potrebno ljekara, onda oni odobravaju. Ali tu se čekaju onda štele ko da uleti. Mada u zadnje vrijeme nema ni štela da se ubacuje. Fali ljekara na čitavom kantonu.
Kako to kada je 76 doktora medicine samo na kantonalnom birou ?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#44 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by O'zone »

Rizvan wrote:
nellismo wrote:To je već do zavoda, njima se šalje zahtjev da je potrebno ljekara, onda oni odobravaju. Ali tu se čekaju onda štele ko da uleti. Mada u zadnje vrijeme nema ni štela da se ubacuje. Fali ljekara na čitavom kantonu.
Kako to kada je 76 doktora medicine samo na kantonalnom birou ?
Nisu se snašli
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#45 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Brus Lee »

O'zone wrote:
Rizvan wrote:
nellismo wrote:To je već do zavoda, njima se šalje zahtjev da je potrebno ljekara, onda oni odobravaju. Ali tu se čekaju onda štele ko da uleti. Mada u zadnje vrijeme nema ni štela da se ubacuje. Fali ljekara na čitavom kantonu.
Kako to kada je 76 doktora medicine samo na kantonalnom birou ?
Nisu se snašli
Najgore je sto ce se snaci u Njemackoj, Sloveniji, Austriji.... Niko ne ide u skolu da bi sjedio na Birou. Vjerovatno dok su na birou uce strane jezike i konkurisu vani. Za Hrvatsku ne treba ni jezik, samo Diploma i 65 eura. Nostrificirana diploma stize na kucnu adresu. Mladom covjeku nije problem nauciti strani jezik, a i jeftinije je platiti 2-3 kursa nego davati pojedincima 20.000 KM za posao.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#46 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Brus Lee wrote:Za Drvosjecu
Elektronske zdravstv. knjizice su vec uvedene u DZ Stari grad, a kada ce u ostale domove zdravlja na kantonu to je pitanje za Fond ZZO, time se izbjegava ovjera zdravstvenih knjizica /nepopularno stambiljanje/ i dolasci po hronicnu terapiju, pacijenti direktno idu u apoteku po lijekove. Sto se tice ogranicavanja lijecenja to vec imas na djelu i jeste u ovakvim okolnostima nepravda prema siromasnim. Npr. lijekovi koji se koriste i to dozivotno poslije infarkta, mozdanog udara, tromba u venama i sl Clodil, Plavix i sl kostaju oko 50 KM mjesecno (600 KM godisnje) ili najnoviji i jedini na svijetu, xarelto ucesce pacijenta je 70 KM mjesecno (840 KM), mozes koristiti Martefarin ili Sintrom koji kosta 4-5 KM (ovaj drugi je besplatan sa zdravstv.knjizicom), ali moras prvo svakih 15 dana vaditi krv i kontrolisati tzv INR, a poslije 1x mjesecno. Posto su to uglavnom stariji i nepokretni pacijenti, mora se slati lab.tehnicar kuci da uzme krv, pa onda taj neko mora naci nekoga ko ce mu podici nalaz, a ako je pokretan onda je ogranicen u kretanju van kantona. Ili recimo treca generacija lijekova protiv masnoce u krvi (i najefikasnija) koji se takodje dozivotno moraju piti. Roswera od 20 mg kosta 22 KM mjesecno (ucesce pacijenta), dok je prva generacija besplatna. Pacijenti koji nemaju para (takvih je ogromna vecina) jednostavno ne uzimaju nista ili se vracaju na lijekove prve generacije koje su vjerovatno vec koristili i nisu imali u njihovomm slucaju efekta. E, sada pitanje je kako svakome, bez obzira na licno ucesce, obezbejediti najefikasnije i najbolje (skoro uvijek i najskuplje) lijecenje i to jos potpuno besplatno. Ne moze pare i jare. Nije ovaj sistem zdravstv.zastite, ovakav kakav je, odrziv. Dvije su opcije, ili nesto mijenjati ili ce se sve raspasti. Djaba tebi hiljadu doktora, ako ti sebi nemozes priustiti lijek koji ti se propise ili ako ga uopce nema u apotekama zato sto Fond placa lijekove koji potroseni prije godinu dana. Nisu tu samo lijekovi u pitanju, vec i ortopedska pomagala, banjska lijecenja, kompletna infrastruktura Sistema...
Moja mama je dobila tu tzv. elektronsku i nakon par dana kaže ne vrijedi jer su napravili neku sistemsku grešku pa su morali povući tu prvu seriju :roll: , mislim da je nedavno dobila novu i to jeste pozitivan pomak. Ne sporim ja to što ti govoriš i nemam toliko iskustva sa doktorima jer hvala Bogu nije mi nešto posebno trebalo osim onih nekih rutinskih kontrolnih pregleda i zubara, ali ja lično nekako se osjećam komotnije kod privatnog doktora ali isto tako vidim da su ljudi nezadovoljni sa uslugom koju dobivaju generalno kod državnih ustanova. Medicinske ustanove nisu izuzetak i jedini loš primjer, na žalost.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#47 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by Brus Lee »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Brus Lee wrote:Za Drvosjecu
Elektronske zdravstv. knjizice su vec uvedene u DZ Stari grad, a kada ce u ostale domove zdravlja na kantonu to je pitanje za Fond ZZO, time se izbjegava ovjera zdravstvenih knjizica /nepopularno stambiljanje/ i dolasci po hronicnu terapiju, pacijenti direktno idu u apoteku po lijekove. Sto se tice ogranicavanja lijecenja to vec imas na djelu i jeste u ovakvim okolnostima nepravda prema siromasnim. Npr. lijekovi koji se koriste i to dozivotno poslije infarkta, mozdanog udara, tromba u venama i sl Clodil, Plavix i sl kostaju oko 50 KM mjesecno (600 KM godisnje) ili najnoviji i jedini na svijetu, xarelto ucesce pacijenta je 70 KM mjesecno (840 KM), mozes koristiti Martefarin ili Sintrom koji kosta 4-5 KM (ovaj drugi je besplatan sa zdravstv.knjizicom), ali moras prvo svakih 15 dana vaditi krv i kontrolisati tzv INR, a poslije 1x mjesecno. Posto su to uglavnom stariji i nepokretni pacijenti, mora se slati lab.tehnicar kuci da uzme krv, pa onda taj neko mora naci nekoga ko ce mu podici nalaz, a ako je pokretan onda je ogranicen u kretanju van kantona. Ili recimo treca generacija lijekova protiv masnoce u krvi (i najefikasnija) koji se takodje dozivotno moraju piti. Roswera od 20 mg kosta 22 KM mjesecno (ucesce pacijenta), dok je prva generacija besplatna. Pacijenti koji nemaju para (takvih je ogromna vecina) jednostavno ne uzimaju nista ili se vracaju na lijekove prve generacije koje su vjerovatno vec koristili i nisu imali u njihovomm slucaju efekta. E, sada pitanje je kako svakome, bez obzira na licno ucesce, obezbejediti najefikasnije i najbolje (skoro uvijek i najskuplje) lijecenje i to jos potpuno besplatno. Ne moze pare i jare. Nije ovaj sistem zdravstv.zastite, ovakav kakav je, odrziv. Dvije su opcije, ili nesto mijenjati ili ce se sve raspasti. Djaba tebi hiljadu doktora, ako ti sebi nemozes priustiti lijek koji ti se propise ili ako ga uopce nema u apotekama zato sto Fond placa lijekove koji potroseni prije godinu dana. Nisu tu samo lijekovi u pitanju, vec i ortopedska pomagala, banjska lijecenja, kompletna infrastruktura Sistema...
Moja mama je dobila tu tzv. elektronsku i nakon par dana kaže ne vrijedi jer su napravili neku sistemsku grešku pa su morali povući tu prvu seriju :roll: , mislim da je nedavno dobila novu i to jeste pozitivan pomak. Ne sporim ja to što ti govoriš i nemam toliko iskustva sa doktorima jer hvala Bogu nije mi nešto posebno trebalo osim onih nekih rutinskih kontrolnih pregleda i zubara, ali ja lično nekako se osjećam komotnije kod privatnog doktora ali isto tako vidim da su ljudi nezadovoljni sa uslugom koju dobivaju generalno kod državnih ustanova. Medicinske ustanove nisu izuzetak i jedini loš primjer, na žalost.
Sama el.kartica jeste pozitivan pomak, ali to sa Reformom nema neke velike veze. To je jednostavno, tehnoloski pomak. Sada je sve kompjuterizovano, pa dosao red i na to. Problemi su ostali isti, a elektronske kartice ce mozda malo smanjiti redove i olaksati zivot pacijentima. Npr. u USA su uveli davno elektronsko vodjenje zdravstv.sistema, ali reformu zdravstva /Medicare/ im je tek Obama uveo prosle godine /ili predprosle, nisam siguran/. Privatni doktori nisu na drzavnim jaslama i oni su samoodrzivi zato sto placas punu cijenu usluge i gdje svaki dobar privatni ljekar (i koji ima dovoljan broj usluga) ostavlja na stranu min. 20% zaradjenog novca za vanredne situacije, odrzavanje i nabavku nove opreme i sl.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#48 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by nellismo »

Rizvan wrote:
nellismo wrote:To je već do zavoda, njima se šalje zahtjev da je potrebno ljekara, onda oni odobravaju. Ali tu se čekaju onda štele ko da uleti. Mada u zadnje vrijeme nema ni štela da se ubacuje. Fali ljekara na čitavom kantonu.
Kako to kada je 76 doktora medicine samo na kantonalnom birou ?
pitaj crnkica i ekipu
uhvatili se evropsikh standarda, 2500 pac na jednog doktora porodicne, 25k na jednog oftalmologa itd itd
a što kod nas 80% ljudi ima ptsp, sto je u npr starom gradu fakat preko 30% populacije preko 65 godina, to niko ne gleda...
i onda kad doktor u hadžicima primi 100 pacijenata ekipa iz zavoda dođe i oduzme mu pečat na 6 mjeseci jer nije sve stigao upisati u karton itd itd.
veći su tu problemi nije samo do doma zdravlja. a sad pojedince nema smisla komentarisati, imaš uslužne imaš arogantne...ima na kraju krajeva direktor svakog dz i može se pismena prijava napisati
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#49 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by nellismo »

poticaj wrote:Ne možeš kupiti ni apaurin od 2 mg, ako ti ljekar ne propiše. Čini mi se da moram pitati ljekara porodične medicine i kako ću disati.

Ljekar porodične medicine da uputnicu, pa ti specijalista propiše lijek, pa moraš kod ljekara porodične medicine da ti da recept, pa ti specijalista zakaže kontrolu, pa moraš opet kod porodičnog ljekara po uputnicu za kontrolu kod specijaliste... Ovjeravanje knjižica je posebna priča.
Mrzim kad mi neko stvara ZAVISNOST o nekome. Hoće da upravljaju nama k'o hajvanima.

Medicinske sestre u zdravstvu su mi vječita enigma. Čast izuzecima kojih je jako malo. Čini mi se da upravo one žene koje imaju manjak brige za drugoga obavljaju poslove medicinskih sestara, a da ne pričam o kompleksu koji imaju jer nisu doktorice pa to kompenziraju svojom arogantnošću (ne vidim drugi razlog za onakvo ponašanje).
Što će ti apaurin onda :D
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#50 Re: Pacijenti provode sate čekajući na red kod ljekara porodične medicine

Post by and »

poticaj wrote:Ne možeš kupiti ni apaurin od 2 mg, ako ti ljekar ne propiše. Čini mi se da moram pitati ljekara porodične medicine i kako ću disati.
pa nije granap :?
Post Reply