Pa do kad?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#76 Re: Pa do kad?

Post by avetinja »

Alfons Kauders wrote:Pa vrijedjanje je ako ne kontas... A u tom slucaju nisi bas zasluzio da te covjek naziva pametnim.
Ona i ona uvreda za SDP što si se požalio je sarkazam. Loše se vadiš.
Konakovic je donio odluku, ali... Ako KK Bosna ostane u zivotu, za to se imamo zahvaliti Krupaliji koji se prihvatio nezahvalnog posla za dž... :thumbup:

Kifla bi samo da jeftino pokupi tudje zasluge, po obicaju.
Bitna su sredstva, bez para ništa. To što se Krupalija zauzeo stoji.
Vazda bilo, ali ne zamjeram. Vi jednostavno... Ne znate... To meni dodje kao da pomognem komsinici u invalidskim kolicima, ili djetetu s poteskocama u razvoju. Kada se ljudi ne mogu brinuti sami o sebi, red je da im se pruzi ruka.
Ako vama dobro i nama je. Bolje živjeti 7 dana kao kralj , nego 100 godina u bijedi.
"SDA dobije izbore u Centru, koji je bas poznat po tome sto je ruralna sredina puna papaka. :)"

Tebi smeta sto Sarajlije nazivam glupanima koji drze SDA na vlasti... I onda se pravis pametan i tvrdis da je ovo iznad "uvreda" za stanovnike najvrijednije opstine u drzavi? Pa ako ne kontas sta sam rekao... Nisam siguran da se mozes zaliti kada kazem da u Sarajevu raja nije pretjerano bistra. Usput, kako mogu vrijedjati stanovnike opstine u kojoj zivim? Supak, sad trazim sad od sebe izvinjenje! :lol:
Ti sam sebe nazivaš krkanom, pa se ne možeš uvrijediti na ovo zadnje, pošto imaš lijepo mišljenje o sebi.
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#77 Re: Pa do kad?

Post by izgubljena dusa »

TLR wrote: Ja mislim da nikada nećemo dočekati da većina bude normalna i izabere opciju koja će zaista napraviti pozitivni pomak. Ljudi su oportuni, pa se u nedostatku alternativa, priključuju (kao i drugi) postojećim neofeudalnim ideologijama.
Nemamo mi u BiH većinu neofeudalaca, problem je da su oni uspjeli u svoju matricu korupcije uvući većinu.

Zaboravi većinu, revolucionarne promjene pokreće manjina.
Da bi se to desilo hrabra, kompetentna i poštena manjina mora početi izlaziti iz sjene, govoriti samo istinu i truditi se da budu pravedni, a biti spremni da zbog višeg cilja (društva) izgube i to malo što imaju, uključivši i život sam, a zauzvrat će dobiti mnoštvo neprijatelja.

Nama takvi sada trebaju k'o hljeb.
Ja mislim da ljudi takvih osobina ima barem 10.000 u BiH, samo što svako od njih misli da je sam i zabavio se o svom jadu - čekajući da ovo prođe. Što više vremena prolazi, sve je jasnije da ovo neće samo od sebe proći...
Dobro napisano :thumbup:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#78 Re: Pa do kad?

Post by Alfons Kauders »

avetinja wrote:
Alfons Kauders wrote:Pa vrijedjanje je ako ne kontas... A u tom slucaju nisi bas zasluzio da te covjek naziva pametnim.
Ona i ona uvreda za SDP što si se požalio je sarkazam. Loše se vadiš.
Ne, vec ti ne znas sta je sarkazam.
Konakovic je donio odluku, ali... Ako KK Bosna ostane u zivotu, za to se imamo zahvaliti Krupaliji koji se prihvatio nezahvalnog posla za dž... :thumbup:

Kifla bi samo da jeftino pokupi tudje zasluge, po obicaju.
Bitna su sredstva, bez para ništa. To što se Krupalija zauzeo stoji.
Da nije bilo Damira, ne bi ni trebala sredstva, niti bi pomogla cifra koju je Dino "osigurao"...
Vazda bilo, ali ne zamjeram. Vi jednostavno... Ne znate... To meni dodje kao da pomognem komsinici u invalidskim kolicima, ili djetetu s poteskocama u razvoju. Kada se ljudi ne mogu brinuti sami o sebi, red je da im se pruzi ruka.
Ako vama dobro i nama je. Bolje živjeti 7 dana kao kralj , nego 100 godina u bijedi.
Dvoumim se da li da sad ovdje zalijepim izvod, da vidimo ko je u ovoj prici kralj a ko kmet. :)
"SDA dobije izbore u Centru, koji je bas poznat po tome sto je ruralna sredina puna papaka. :)"

Tebi smeta sto Sarajlije nazivam glupanima koji drze SDA na vlasti... I onda se pravis pametan i tvrdis da je ovo iznad "uvreda" za stanovnike najvrijednije opstine u drzavi? Pa ako ne kontas sta sam rekao... Nisam siguran da se mozes zaliti kada kazem da u Sarajevu raja nije pretjerano bistra. Usput, kako mogu vrijedjati stanovnike opstine u kojoj zivim? Supak, sad trazim sad od sebe izvinjenje! :lol:
Ti sam sebe nazivaš krkanom, pa se ne možeš uvrijediti na ovo zadnje, pošto imaš lijepo mišljenje o sebi.
Imam. Ja sam sebe nazivam imenom koje me najbolje opisuje. Sta ces, iskrenost mi je velika mana.

Isto radim i kada pricam o glasacima SDA i gradjanima Sarajeva - koristim imena koja ih najbolje opisuju. :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#79 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

Alfons Kauders wrote:
Isto radim i kada pricam o glasacima SDA
evo jednog :lol:
Image
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#80 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote:
Alfons Kauders wrote:
Isto radim i kada pricam o glasacima SDA
evo jednog :lol:
Image
Potez Stup-Ilidža?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#81 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

u sred kruznog toka na Elidzi :D
User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#82 Re: Pa do kad?

Post by avetinja »

Alfons Kauders wrote:Ne, vec ti ne znas sta je sarkazam.
Ne, nego ti vrijeđaš glasače.[/quote]
Da nije bilo Damira, ne bi ni trebala sredstva, niti bi pomogla cifra koju je Dino "osigurao"...
Da nije bilo Dine, Damir sa svojim sposobnostima ne bi privremeno spasio Bosnu. I jedan i drugi su zaslužni, samo što je Dino i doveo Bosnu u ovakvu situaciju. Ne sam, ali uz pomoć svojih jarana.
Dvoumim se da li da sad ovdje zalijepim izvod, da vidimo ko je u ovoj prici kralj a ko kmet. :)
Ništa lično. Govorim uopšteno.
Imam. Ja sam sebe nazivam imenom koje me najbolje opisuje. Sta ces, iskrenost mi je velika mana.

Isto radim i kada pricam o glasacima SDA i gradjanima Sarajeva - koristim imena koja ih najbolje opisuju. :lol:
Samo što se na forumu jedno smatra kao poimanje samoga sebe, a drugo vrijeđanjem.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#83 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote:u sred kruznog toka na Elidzi :D
Trebo je iza Heće da se uklopi u ambijent :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#84 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

Heller wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:u sred kruznog toka na Elidzi :D
Trebo je iza Heće da se uklopi u ambijent :lol:
vjezba coek za film ,da osvoji srebrnog meDŽeda :lol: :lol:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#85 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote:
Heller wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:u sred kruznog toka na Elidzi :D
Trebo je iza Heće da se uklopi u ambijent :lol:
vjezba coek za film ,da osvoji srebrnog meDŽeda :lol: :lol:
Turneja, Medžed ide mu u životu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#86 Re: Pa do kad?

Post by Alfons Kauders »

avetinja wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne, vec ti ne znas sta je sarkazam.
Ne, nego ti vrijeđaš glasače.
Da nije bilo Damira, ne bi ni trebala sredstva, niti bi pomogla cifra koju je Dino "osigurao"...
Da nije bilo Dine, Damir sa svojim sposobnostima ne bi privremeno spasio Bosnu. I jedan i drugi su zaslužni, samo što je Dino i doveo Bosnu u ovakvu situaciju. Ne sam, ali uz pomoć svojih jarana.
Dvoumim se da li da sad ovdje zalijepim izvod, da vidimo ko je u ovoj prici kralj a ko kmet. :)
Ništa lično. Govorim uopšteno.
Imam. Ja sam sebe nazivam imenom koje me najbolje opisuje. Sta ces, iskrenost mi je velika mana.

Isto radim i kada pricam o glasacima SDA i gradjanima Sarajeva - koristim imena koja ih najbolje opisuju. :lol:
Samo što se na forumu jedno smatra kao poimanje samoga sebe, a drugo vrijeđanjem.[/quote]

Dobro te ba...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#87 Re: Pa do kad?

Post by Alfons Kauders »

bitanga_sa_otesa wrote:u sred kruznog toka na Elidzi :D
neeee jeeeebiiiiiii :-) :-) :-)

kad je ovo slikano?
User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#88 Re: Pa do kad?

Post by avetinja »

Alfons Kauders wrote:Dobro te ba...
Mogao si bolje citirati. Ovako si zamijenio moje i svoje postove.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#89 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

Alfons Kauders wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:u sred kruznog toka na Elidzi :D
neeee jeeeebiiiiiii :-) :-) :-)

kad je ovo slikano?
Mogli smo osnovat udruzenje Tuzlaka u Mordoru, ima nas plaho.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#90 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

Alfons Kauders wrote:
neeee jeeeebiiiiiii :-) :-) :-)

kad je ovo slikano?
ne jebem hahaha a ne znam kad je slikano..u skorije vrijeme ...mozda je memicev amidza...djubri sadnice...ko zna...
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#91 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote:
Alfons Kauders wrote:
neeee jeeeebiiiiiii :-) :-) :-)

kad je ovo slikano?
ne jebem hahaha a ne znam kad je slikano..u skorije vrijeme ...mozda je memicev amidza...djubri sadnice...ko zna...
jebem ti gledaju me strendžeri na poslu ko zadnjeg kretena :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#92 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#93 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sad objasnjavam korelaciju između Memića-Ruža i kenjanja :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#94 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

sumnjam da ce moci da shvate ...komplikovane su to relacije :lol:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#95 Re: Pa do kad?

Post by Dr. Kuca »

Dok narod bude tako zelio.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#96 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote:sumnjam da ce moci da shvate ...komplikovane su to relacije :lol:
Ovaj na slici sta mislis odakle je, da pokrenemo Ist Bosna-Sandžak shitstorm :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#97 Re: Pa do kad?

Post by bitanga_sa_otesa »

Heller wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:sumnjam da ce moci da shvate ...komplikovane su to relacije :lol:
Ovaj na slici sta mislis odakle je, da pokrenemo Ist Bosna-Sandžak shitstorm :lol:
ma graCko dijete ,vidi mu se na faci..DŽe ce bit sa istoka ,ne rade ovo oni...
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#98 Re: Pa do kad?

Post by Heller »

bitanga_sa_otesa wrote:
Heller wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:sumnjam da ce moci da shvate ...komplikovane su to relacije :lol:
Ovaj na slici sta mislis odakle je, da pokrenemo Ist Bosna-Sandžak shitstorm :lol:
ma graCko dijete ,vidi mu se na faci..DŽe ce bit sa istoka ,ne rade ovo oni...
FGR iz Opstine Centar :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#99 Re: Pa do kad?

Post by Alfons Kauders »

avetinja wrote:
Alfons Kauders wrote:Dobro te ba...
Mogao si bolje citirati. Ovako si zamijenio moje i svoje postove.
Jel sad ok?

Dobro te.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#100 Re: Pa do kad?

Post by cyprus »

Nekad nisam gotivio ovog Nikšića... Međutim, čini mi se kako u zadnje vrijeme ubada baš u sridu...

http://www.6y ka.com/novost/118935/damir-niksic-direktna-demokratija-je-konacno-stigla-u-grad-
Damir Nikšić: Direktna demokratija je konačno stigla u grad!

Kakvi građani - takvi i zakoni. Kakva kultura - takav i standard života. Šta drugo poželjeti?! To je "diktatura većine" - najčešći feler demokratije (još malo pa "linč rulja" - njen prvi rođak).

Radi se ako ne o velikoj - a ono barem o glasnoj i nadasve onlajn-aktivnoj i angažovanoj većini koja putem društvenih mreža, putem najnovije tehnologije, utiče na odluke vlasti. Jednako kao što Amerikanci imaju Twitter predsjednika, tako i Kanton Sarajevo ima Facebook premijera koji ozbiljno shvata kritike portala, medija, naroda, građanstva, obične raje i fukare štobisereklo, koja vedri i oblači, tj. više oblači nego što vedri barem kada se radi o zabrani zabrane, tj. o mjeri protiv mjera, tj. o hampi iliti uzbuni protiv uzbune.

Muštuluk! Uspjeli smo ostvariti direktnu demokratju u praksi. Šteta samo što je koristimo u svrhu zabrane zdravlja grada, u svrhu negiranja individualnog prava na čist vazduh, a na duge staze, ako ovako nastavi: u svrhu potupne legalizacije svih poroka, loših i nezdravih navika koje "naš narod" njeguje.

Kakvi građani - takvi i zakoni. Kakva kultura - takav i standard života. Šta drugo poželjeti?! To je "diktatura većine" - najčešći feler demokratije (još malo pa "linč rulja" - njen prvi rođak).

To znači da ima neke raje pa se osjećaju taocima u ovom gradu. (Š*pci)

Za njih ovo nije opsada već prava-pravcata okupacija. Režim!

Jeste da ga nema na javnim i glavnim medijima, ali njihov glas nije nestao. On je tu, samo se ne čuje jer je zatomljen sveopštom drekom i halabukom - naročito na mreži.

Dijalektika odnosa "bijesni"/"pitomi"

Davno je to prošlo fazu "manjine" koju bi kao trebalo tolerisati.

Nekih pet u liftu, pa jedno pr'ne, da izvineš, a mi odmah požurimo da tolerišemo, da racionaliziramo, nalazimo opravdanja, razumijevanje: otelo se, omaklo, nije odavde... neobrazovano, nepismeno, ugrožena socijalna grupa... posljedice razaranja... Strpićemo se iz solidarnosti. Zbog merhameta... Pa čuj: ako je pustio goluba - "nije šećer u vodu".

Sada je situacija drugačija. Sada svi u tijesnom liftu prde učestalo, glasno i nazor. Multi-kulti! Pri tome se gleda kako jedan drugog da nadjača, kako jedan drugog da nadglasa, u crno da zavije... Suze im na oči idu, a oni gledaju da izdominiraju u tijesnom liftu svaki svojom atmosferom. Osvajaju prostor pedalj-po-pedalj obilježavajući ga svojim prepoznatljivim i upečatljivim duhom, šireći tekovine narodne kuhinje svog konstitutivnog naroda. Uspostavljaju kulturnu hegemoniju putem lične kulture na svakom koraku, u svakoj prilici. Djeluju istovremeno i kao agenti i kao agensi jednog masovnog, rekao bih "crnog talasa" aromatične homogenizacije koja rezultira navedenom atmosferom u gradu.

Tu onaj što je na dijeti nema nikakve šanse. Neko ko pazi na zdravlje, na zdravu ishranu, ko iole drži do stomačne kulture - nema tu šta da traži. Bolje ti je "ne klepeći skrupulama" dok silaziš punim liftom!

Šta će oni koji nemaju kapacitet zagađenja i gađenja drugima svega i sva? Šta će oni koji bi u ovom svemu da uzgoje i odgoje pokoji mirisni cvjetak kao svijetao primjer ljepote i nježnosti u ovom omrklom, rogobatnom i narogušenom gradu?

Bojim se da za njih nema mjesta ni razumijevanja.

Oni kojima još nije došlo iz d*peta u glavu, koji ni do sada nisu nanjušili "svoje", repetirali i konsolidovali gu*ove (obraz uz obraz) u odbranu svega toga što u zavičajnom paketu-identitetu već ide, ostaće na ledini, na vjetrometini (mada to i ne zvuči tako loše kada se iz perspektive aerozagađenja sagleda). Jer "ovdje nikad čopor neće naći ko ne nauči ... glasno..., da izvineš...

Moraće se kad-tad prilagoditi novim standardima, novim običajima, razviti nove navike, poroke, obroke, živjeti na zajedničkom kazanu svoju narodnu kuhinju koja je sve ovo sama sebi, po svojoj mjeri i svome ukusu zakuhala prije nego što je zakukala (evo i dan danas ne prestaje kukati, a navike ne mijenja). Moraće se utopiti u svoje okruženje, stopiti se sa okolinom, sa okolišom koji je sve samo ne čist i zdrav.

VOX POPULI - gas naroda

Ako ih ne možeš pobijediti - a ti im se pridruži: ima da dijeliš istu sudbinu svog naroda, svojih sugrađana, iste bolesti, iste poroke, iste navike, iste mane. To je ta "direktna demokratija" - vladavina nepisanih zakona i pravila od kojih te niko pa ni pravna država koju plaćaš ne može zaštititi.

"Narodna volja je volja Božja!" "Vox populi" tj. "glas naroda" (ili u ovom slučaju: "gas naroda").

To je ultimativna socijalna utopija na kojoj bi prosvjetitelji osamnaestog vijeka pozavidjeli. (Samo se snobovskom okruženju ovako perfektno smogovsko okruženje može činiti kao distopija.)

Ovo je istinska uravnilovka, pravi socijalizam - kada svi zajedno, lokal-patriotski i solidarno trpimo, patimo, deveramo i ispaštamo greške, poroke, zlodjela, nemar i nehat većine; kada i onaj sa vrha Poljina drage volje i svijetla obraza dijeli istu čađavu sudbinu sa onim sa dna kace u svom gradu i svom dominantnom smradu. To je ta nacional-socijalistička ideologija kojoj mnogi, čak i učeniji i pametniji ljudi (koji bi trebali znati bolje) i dalje tepaju nazivajući je "mentalitetom".

Ipak treba imati razumijevanja za njihove propuste, pošto su trenutno mentalni kapaciteti i rasuđivanje pod uticajem teškog aerozagađenja. A i dugo su već zaglavljeni u liftu istorije (negdje na devedesetom spratu prošlog vijeka) skupa sa nadutim "kolegama" iz vladajuće garniture. Još ako imaju običaj da im se uvlače - onda im ovi dođu ko haube za kosu pa nije ni čudo što ništa ne čuju - ni na nos, ni na uši, štobirekli... da bi promijenili bilo kakve promjene i gibanja oko sebe, kako na lokalnom, tako i na globalnom planu.

Prirodnooslobodilački pokret

Ne vjerujem više u "narod".

"Narod" se evo po ko zna koji put pokazao kao autodestruktivna zvijer.

Plašim se "naroda". Čak ni "smrt fašizmu" ne završavam više sa "sloboda narodu!" jer sam naučio to da gdje god je "narod" - tu je neminovno i neki oblik fašizma, nekakva tiranija većine nad pojedincem, pa ti na kraju dođe isto: džaba odzdravljaš.

Kada kažu "Smrt fašizmu!" ja kažem: "Sloboda prirodu!" - jer u slobodi i čistoći prirode ne možeš pretjerati (kao što se to obavezno desi sa slobodom i čistoćom naroda).

Priroda nikada ne može biti "previše čista". Ili je čista - ili nije. Ne možemo reći da je neko ekstremista zato što zagovara potpunu čistoću prirodnog okoliša. Šta bi trebao, da zagovara umjereno zagađenje svih predjela podjednako?

U posljednje vrijeme zazirem od "naroda"(u smislu: demosa) i "direktne demokratije". Teoretski i ideološki sam bio vatreni zagovornik i advokat te ideje, ali praksa me je opet pobila. Izgleda da sam romantizirao ili idealizirao građanstvo, javnost, "demos", tj. narod i zdrav razum. (Možda sam podcijenio i uticaj zagađenja i čestica prašine na mentalne kapacitete i rasuđivanje masa.)

Trebalo mi je od prije biti jasno da je mišljenje u BiH samo po sebi opasno po život. Ne neko konkretno mišljenje: moje, tvoje, nečije, 'vako-'nako, nego mišljenje uopšte: kao aktivnost.

Ne misli i preživjećeš!

Drugdje možda vrijedi obrnuto, ali mi smo ovdje vremenom naučili da nam opstanak zavisi od toga da ne mislimo: da smo glupi ili se pak pravimo budale. Mi to danas radimo podsvjesno, nesvjesno, spontano, mahinalno, posve instinktivno. Glupost je, zapravo, rezultat evolucije na ovim prostorima. "Glupi Bosanci" su direktni rezultat više hiljada godina prirodne selekcije jer su ovdje preživljavali obično oni koji su bili odlučni u tome da "neće ništa da znaju".

"Glupost nas je održala - njojzi hvala!"

Svi smo mi ovdje danas živi zahvaljujući tome što su se naši preci kvalitetno pravili budalama. Zato mi kada nam neko, pa i u najboljoj namjeri, kaže: "mislite svojom glavom" - instinktivno skačemo pod sto. Naime: sve ćemo nekako preživjeti, al' "domaću pamet" ne. Mi to negdje duboko u sebi - dobro znamo.

"Domaća pamet" nas sve i dan-danas ovdje najviše košta. Nju svi mi zajedno najskuplje plaćamo.

Nije ovdje bilo malo onih koji su na ovaj ili onaj način glavom platili za ono malo jada
Post Reply