P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#351 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

denimb wrote: 22/01/2020 13:19 Ja kazem da ce dobiti kaznu al eto...policija na terenu ima pravo da procijeni sta je organizovani prijevoz a sta ne, pa nije niko glup jbt.

Daj mi uslikajte kad vidite kombi pun radnika, a da ima "P" nazad zalijepljeno.

Koliko god trazili rupu u zakonu ovaj isti ce 99.9% dobiti propisanu kaznu ako bude prevozio djecu na skijanje ili sta vec u tim uslovima.
Tehnicki se moze objasnjavati svakako, ali to je tako.
Cuj Zakon je bio opet jasan kad je u pitanju oznacavanje slovom P vozila.
Nije decidno receno da mora iskljucivo biti oznaceno vozilo B kategorije,mora i C i D.
Ima Zakon samo ga treba citati. Ako si ti prije mjesec dana polozio za C ili D ti si pocetnik te kategorije. U mojoj firmi decko je vozao kombi mali sa P za C1 kategoriju. Do ljudi je....
I ne mijesaj radnike sa djecom. Zakon je rekao ne smije organizivano prevoziti djecu pocetnik,clan 186.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#352 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

@Seawolf
odbijas usvojiti cinjenicno stanje da vlastiti prevoz ne mora biti komercijalni prevoz a samim time ni organizovani cime bi se taj pocetnik tretirao.
ako je uposlenik firme koja se bavi prevozom ne ne moze voziti djecu.
ako je uposlenik hotela cije vozilo putnicko ne sluzi za komercijalni prevoz smije voziti to vozilo.
izmisljam scenarije zato sto zanemarujes cinjenicu da bi se takvo tumacenje zakona odnosilo na bilo koje vozilo sa bilo kojim broj djece u bilo kojoj situaciji.
jaranskoj, rodbinskoj ili bilo kakvoj.
ja ne znam sta vam vise nije jasno....
ako on kao pocetnik ne smije voziti djecu sa putnickim vozilom za vlastite potrebe prevoza koji nije komercijani onda ni ti ne smijes voziti vozilo sa 8+1 sjedista bez odgovarajuce licence vozaca, isti clan zakona, ali isti.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#353 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Seawolf »

pezzar wrote: 22/01/2020 13:06 Ma dajte, pa svaki je prevoz neko organizovao. I kad ideš na kafu s drugom, nešto ste "organizovali".

Organizovani prijevoz je linijski ili vanlinijski, obavlja se autobusom, rent-a-car ili taksi vozilom. Ovo što vjeshalica kaže ne spada u tu definiciju.

Sama činjenica da se tom vozilu ne treba obavljati nikakav dodatni tehnički pregled, odnosno da nisu propisani nikakvi dodatni uslovi (pravilnik o teh-eksp.) ukazuje da nema ni ograničenja u pogledu koga se tim vozilom smije voziti.
Ograničenja iz Člana 186, stav (8) se ne odnose na vozilo, nego na vozača ....

Ponovo:
(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a ni organizovano da prevozi djecu.
Trebaju li licenca, vanredni tehnički pregled i ostale stvari koje spominjete, a koje nemaju nikakve veze sa ovom temom za:

- upravljanje vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu i za

- vuču priključnog vozila?

Ne trebaju.

Samo treba da je vozač položio prije više od 24 mjeseca.

E, isto to treba i za organizovani prevoz djece.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#354 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

da li je organizovani prevoz djece kada moja zena vozi nasu djecu i sestrinu djecu, ukupno 4 kom u vrtic?
moliti cu lijepo, sa sluzbenim putnickim vozilom.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#355 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Zna li ovaj gore koja je razlika izmedju licence i drzavnog ispita za vozaca takozvanog?
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#356 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Plaćaju li ta djeca neku kartu za prijevoz?

I upravo i pričamo o putničkom vozilu koje se koristi za vlastite potrebe. Dakle, nema preventivnih, dnevnih tehničkih i sl.

Ja sam i odveo priču sa ovog momka koji je dobio posao na hipotetsku školu skijanja. Ako se radi o firmi registrovanoj za djelatnost prijevoza putnika, onda se slažem da ne može on voziti.

U Pravilniku iz Srbije piše :

Обављање организованог превоза деце врши се аутобусом који:

U Hrvatskoj Pravilnik nosi naziv:
PRAVILNIK O UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI AUTOBUSI KOJIMA SE ORGANIZIRANO PREVOZE DJECA

Pričamo o putničkom vozilu M1 kategorije.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#357 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Moraju li placati kartu? Ne moraju.

U cijenu skole skijanja od npr 200KM uracunat je trosak organizovanog prevoza i obroka.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#358 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

da decko ima dilemu, da li moze raditi kao vozac u djecijem domu i upravljati putnickim vozilom 4+1 sta bi bio odgovor?
@Seawolf
@vjeshalica
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#359 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 13:38 da decko ima dilemu, da li moze raditi kao vozac u djecijem domu i upravljati putnickim vozilom 4+1 sta bi bio odgovor?
@Seawolf
@vjeshalica
Može raditi kao vozač u dječijem domu, ali pri tome ne smije organizovano prevoziti djecu, dok ne prođu dvije godine od datuma kada je položio za onu kategoriju kojoj pripada vozilo u kojem organizovano prevozi djecu.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#360 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

ko kaze?
koji clan zakona kaze da je to organizovan prevoz?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#361 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 13:49 ko kaze?
koji clan zakona kaze da je to organizovan prevoz?
Šta je organizovani prvoz?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#362 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

ti mi reci, posto znas sve clanove svi zakona.
reci mi sta je organizovan prevoz i koje uslove to vozilo mora zadovoljavati.
User avatar
basicm
Posts: 10404
Joined: 16/01/2012 21:38

#363 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by basicm »

Autobus za Cevljanovice je organizovani prevoz
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#364 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Tek sam polozio i dobio vozacku, naravno vozim sa slovom P. Vezano s jednim poslom bi trebao voziti mali kombi (8+1 B kategorija) s djecom na skijanje i slicno. Neko tvrdi da pocetnik ne smije prevoziti djecu. Vase iskustvo s tim? Ako imate referense u zakon bio bi zahvalan.
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#365 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Travnički Noćni Šetač wrote: 22/01/2020 14:01
Tek sam polozio i dobio vozacku, naravno vozim sa slovom P. Vezano s jednim poslom bi trebao voziti mali kombi (8+1 B kategorija) s djecom na skijanje i slicno. Neko tvrdi da pocetnik ne smije prevoziti djecu. Vase iskustvo s tim? Ako imate referense u zakon bio bi zahvalan.
Pa ok, radi u hotelu koji prevozi svoje goste na skijanje. Ne bavi se prevozom putnika, pogotovo ne organizovanim prevozom.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#366 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

pezzar wrote: 22/01/2020 14:04 Pa ok, radi u hotelu koji prevozi svoje goste na skijanje. Ne bavi se prevozom putnika, pogotovo ne organizovanim prevozom.
Prevoz gostiju nije isto kao prevoz radnika zaposlenih u toj firmi...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#367 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

po čemu?
oba su nekomercijalni prevozi koji sluze za obavljanje djelatnosti kojim se firma bavi.
kaže zakon ovako:
ZAKON O CESTOVNOM PRIJEVOZU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
član 9. Motornim vozilom kojim se vrši prijevoz može upravljati osoba koja ispunjava uvjete utvrđene propisima o sigurnosti prometa na cestama. Osoba iz stava 1. ovog člana mora imati i: • najmanje III stepen stručne spreme za zanimanje vozač motornog vozila, ili certifikat o stručnoj osposobljenosti za vozača motornog vozila transportnog operatora i • manje od 65 godina starosti.

Odredba stava 2. ovog člana u pogledu stručne spreme ne primjenjuju se na zaposlenike koji u vezi sa obavljanjem poslova svog radnog mjesta, osim poslova iz djelatnosti prijevoza i rentakar prijevoza kada se vozilo iznajmljuje sa vozačem, upravljaju motornim vozilom za koje je potrebna vozačka dozvola za "B" kategoriju. Odredba stava 2. ovog člana u pogledu starosnog ograničenja ne primjenjuju se na osobe koje upravljaju motornim vozilom "B" kategorije i vrše prijevoz za vlastite potrebe.

i kaže još:
član 14. Prijevoznik koji vrši javni prijevoz putnika ili tereta, ili putnika i tereta obavezan je svoje usluge obaviti uz odgovarajuću naknadu.

i onda dodje dopuna koja kaže:
Član 5. U članu 9. u stavu 2. u alineji 1. iza riječi: "vozač motornog vozila" riječi: "ili certifikat o stručnoj osposobljenosti za vozača motornog vozila transportnog operatera" se brišu.

i kažu forumaši cemu pominjanje javnog prevoza i prevoza za vlastite potrebe.
Last edited by Bakir1 on 22/01/2020 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#368 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Travnički Noćni Šetač wrote: 22/01/2020 14:07
pezzar wrote: 22/01/2020 14:04 Pa ok, radi u hotelu koji prevozi svoje goste na skijanje. Ne bavi se prevozom putnika, pogotovo ne organizovanim prevozom.
Prevoz gostiju nije isto kao prevoz radnika zaposlenih u toj firmi...
Autobusom nije isto, malim putničkim vozilom jest.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#369 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 13:57 ti mi reci, posto znas sve clanove svi zakona.
reci mi sta je organizovan prevoz i koje uslove to vozilo mora zadovoljavati.
Tebe sam pitala prva, pa odgovori.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#370 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 14:12 po čemu?
Odredba stava 2. ovog člana u pogledu starosnog ograničenja ne primjenjuju se na osobe koje upravljaju motornim vozilom "B" kategorije i vrše prijevoz za vlastite potrebe.

i kažu forumaši cemu pominjanje javnog prevoza i prevoza za vlastite potrebe.

Član 52.
Prijevoz za vlastite potrebe mogu vršiti pravna ili fizička lica pod uvjetima propisanim ovim
Zakonom.
Prijevoz za vlastite potrebe može se vr{iti kao prijevoz tereta koji vrše pravna lica radi zadovoljenja
svojih proizvodnih ili uslužnih potreba u okviru djelatnosti upisanih u sudski registar i kao prijevoz
osoba koje su u radnom odnosu kod istog i drugih osoba u vezi sa obavljanjem poslova iz te
djelatnosti.


Član 53.
Fizičko lice može vršiti prijevoz za vlastite potrebe sa jednim ili više vozila ako:
• prevozi teret koji je u vezi sa obavljanjem privredne i druge djelatnosti za koju ima rje{enje,
• samostalno obavlja poljoprivrednu djelatnost, te prevozi vlastite poljoprivredne proizvode, ili
prevozi druge proizvode koje je nabavio u svrhu te proizvodnje,
• prevozi osobe koje su kod njega u radnom odnosu.
Vozilom u vlasništvu fizičkog lica kojim se vrši prijevoz za vlastite potrebe može upravljati vlasnik
vozila ili vozač koji je u radnom odnosu kod vlasnika vozila.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#371 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ako firma nije registrovana za djelatnost prevoza putnika, onda se u njenim vozilima mogu prevoziti isključivo osobe koje su u radnom odnosu kod te firme i to se smatra prevozom za vlastite potrebe... to veze nema sa prevozom gostiju skijališta, baletne škole ili bilo koje druge osobe koja nije u radnom odnosu u toj firmi...
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#372 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Gornji član, ili druge osobe u vezi sa obavljanjem posla. Gosti hotela? :)

Donji član se odnosi na obrtnike koji se smatraju fizičkim licima.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#373 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

bravo, a djelatnost ti je djeciji dom.
mozes li prevoziti sticenike tog doma? i da li je to organizovani prevoz?
zasto onda postoje izuzeci za vozace putnickih motornih vozila?
Last edited by Bakir1 on 22/01/2020 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#374 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Travnički Noćni Šetač wrote: 22/01/2020 14:25 Ako firma nije registrovana za djelatnost prevoza putnika, onda se u njenim vozilima mogu prevoziti isključivo osobe koje su u radnom odnosu kod te firme i to se smatra prevozom za vlastite potrebe... to veze nema sa prevozom gostiju skijališta, baletne škole ili bilo koje druge osobe koja nije u radnom odnosu u toj firmi...
Znači ja se ne smijem nikako voziti u vozilu koje nije u vlasništvu firme u kojoj radim?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#375 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

pezzar wrote: 22/01/2020 14:26 Gornji član, ili druge osobe u vezi sa obavljanjem posla. Gosti hotela? :)

Donji član se odnosi na obrtnike koji se smatraju fizičkim licima.
Ne ... gosti hotela su osobe koje su uplatile aranžman i njihova organizacija prevoza je definisana članom 37. Zakona o cestovnom prijevozu FBiH...
...
Pod drugim osobama u vezi sa obavljanjem posla se podrazumijevaju spoljni saradnici sa kojima ima potpisan ugovor....
Post Reply