P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
TM_AGENT
Posts: 65
Joined: 27/01/2010 21:53

#26 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by TM_AGENT »

saso mange wrote:koliko sam ja shvatio:

- dok ne napunis 2 godine iskustva ne smijes voziti brze od 70, 90 i 120 na sat
- u slucaju da si mladji od 23 godine ne smijes voziti iza 23h DOK ne napunis 2 godine iskustva

znaci, mozes voziti bez 2 godine iskustva iza 23h ako si stariji od 23 godine
Tako i ja shvatam ovo pravilo.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#27 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by respo »

moje misljenje je da niste u pravu al eto ko zna
mozda i ja grijesim
sreca nemam tih problema
al ako se kad sjetim pitati saobracajnog policajca za ovo prenesem vam odgovor
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#28 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by plemba »

iz iskustva posto sam imao problema sa manje od 23 godine a vozacka vise od dvije. fazon je da nema ili/ili. moras da imas i vozacku minimalno 2 godine (ili da neko ide sa tobom blablabla) i 23 godine. raspitiv'o se ja kod saobracajnog policajca, dobrog prijatelja koji mi je to rekao. isto kaze ako naletis na nekog finog policajca vjerovatno ce te pustiti ali ima zakonsku podlogu za kaznu
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#29 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by atko »

tak sam ja bio u situaciji da imam 26 godin i vozacku manje od dvije godine i oko 70 000 km pod tockovima (bez ijednog incidenta ili placene kazne :D ) i ne smijem ovo ono ... a djevojka mi u mene imala 24 godine i 8 godina vozacku i 0 kilometara iskustva ... i ja nikud bez nje nocu ne smjedoh mrdnuti :D
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#30 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by plemba »

atko wrote:tak sam ja bio u situaciji da imam 26 godin i vozacku manje od dvije godine i oko 70 000 km pod tockovima (bez ijednog incidenta ili placene kazne :D ) i ne smijem ovo ono ... a djevojka mi u mene imala 24 godine i 8 godina vozacku i 0 kilometara iskustva ... i ja nikud bez nje nocu ne smjedoh mrdnuti :D
ma znam, to je ludost, al sta ces kad ima partizana koji misle da su na utrci F1 a ne na cesti. slicna je situacija sa mnom bila, vazda sam nekog sa sobom morao da vodim. najcesce jaran koji je imao vozacku 5-6 godina, imao 26 i 0 km pređenih....

jednom me zaustavili, meni fali 2 mjeseca da napunim 23, sam bio, i zajebancija sa njima i puste me.

zakon je zakon :mrgreen:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#31 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by atko »

Ali jos je veca budalastina bila ... umene mi buraz nako studentski radio u merkatoru ono iza 22 h na slaganju robe i to ... i oduzi se to do iza 1h iza ponoci a on ... em ima manje od 23 em mladja vozacka od 2 godine ... a nocu bar te tri patrole zasutave pa sam ja ustajo u 1h da idem po njega ...
...sto je meni bilo krsenje elementranih ljudskih sloboda i prava na kretanje ... znaci zbog 50-ak majmuna pausalno svi popuse zakon koji im ne dozvoljava da posteno rade i idu kuci kasno ... :-) :roll:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#32 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Cholina_Lokica »

ja kad sam imala ispod 23 god, zakon stupio kad mi je bilo 22 i po vozacku imala znaci 4,5 godine, normala vozala, samo mi je jedan drot poceo kao praviti probleme, samo mu rekla pisi, icemo na sud da protumacimo zakon, odmah odustao... a regulara su me stalno zaustavljali iza 23, i niko nist osim tog lika mi nije pravio probleme
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#33 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by atko »

MA vama zenam je lakse ... samo ukljucite treptanje okicama ... al kako npr objasniti drotu da je moj buraz fino i odgojeno djete i da samo voli rock i zato ima kosu do guzice i da se ne drogira majke mi :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#34 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Cholina_Lokica »

ma vala iskreno malo sam tersave prirode pogotovo poslije 23, kad me iz kafane uhvate, tako da se i ne izvlacim bas na tu foru treptanja, nit mi upali ako pokusam :D :lol:
User avatar
Adriatic
Posts: 3391
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#35 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Adriatic »

A kako se mjeri to iskustvo?
Neko može imati vozačku 10 godina a da nikad nije sjeo u svoje auto.
I kako se on tretira?
ananas10
Posts: 71
Joined: 10/05/2010 13:37

#36 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by ananas10 »

Adriatic wrote:A kako se mjeri to iskustvo?
Neko može imati vozačku 10 godina a da nikad nije sjeo u svoje auto.
I kako se on tretira?
pa brojem prijedjenih kilometara
User avatar
saso mange
Posts: 162
Joined: 16/05/2010 23:56

#37 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by saso mange »

Adriatic wrote:A kako se mjeri to iskustvo?
Neko može imati vozačku 10 godina a da nikad nije sjeo u svoje auto.
I kako se on tretira?
jbga to je propust zakona, iskustvo se gleda od dana kad si podigao vozacku
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#38 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Azamo »

ananas10 wrote:
Adriatic wrote:A kako se mjeri to iskustvo?
Neko može imati vozačku 10 godina a da nikad nije sjeo u svoje auto.
I kako se on tretira?
pa brojem prijedjenih kilometara
Ma neko pređe milion kilometara i opet ne zna voziti,jednostavno ko i za sve i za voženju treba imati osjećaja...
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#39 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by bordo_boy »

Kako će policajac znati da li je moj saputnik imao ijedan prekršaj zadnjih godinu dana? Nije valjda da će zvati "centralu" da mu provjere...

Šta ako imam manje od 23, a imam vozačku više od 2 godine ??

Šta ako sam početnik, ali vozim auto od roditelja, da li i tad trebam imati P ? jer vlasnik vozila nije početnik...
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#40 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Azamo »

bordo_boy wrote:Kako će policajac znati da li je moj saputnik imao ijedan prekršaj zadnjih godinu dana? Nije valjda da će zvati "centralu" da mu provjere...

Šta ako imam manje od 23, a imam vozačku više od 2 godine ??

Šta ako sam početnik, ali vozim auto od roditelja, da li i tad trebam imati P ? jer vlasnik vozila nije početnik...
Znam odgovor na ovo treće pitanje. Moraš staviti P ako ti voziš bilo čije auto a nemaš 2 godine vozačku jer kod mene buraz kad je vozio moje auto a nije mu isteklo 2 godine moro je stavljati P na auto
ananas10
Posts: 71
Joined: 10/05/2010 13:37

#41 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by ananas10 »

Azamo wrote: kod mene buraz kad je vozio moje auto a nije mu isteklo 2 godine moro je stavljati P na auto
kako mislis stavljat? zar ono nije naljepnica?
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#42 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Dendrlix »

Ima opcija P najepnice na magnetu, pa kad babuka voza skine, a kad junior divlja stavi!
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#43 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Skyfox »

znam par ljudi koju su lani polozili i ne stavljaju P, cak i kad ih zaustave nisu provjeravali sto nema slova P?!
User avatar
saso mange
Posts: 162
Joined: 16/05/2010 23:56

#44 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by saso mange »

ja ga nisam nikad stavljao jer mi izgleda ofirno previse
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#45 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Azamo »

saso mange wrote:ja ga nisam nikad stavljao jer mi izgleda ofirno previse

Ne stavljaš da raja ne zna da si profesionalac :D
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#46 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Ady88 »

bordo_boy wrote:Kako će policajac znati da li je moj saputnik imao ijedan prekršaj zadnjih godinu dana? Nije valjda da će zvati "centralu" da mu provjere...

Šta ako imam manje od 23, a imam vozačku više od 2 godine ??

Šta ako sam početnik, ali vozim auto od roditelja, da li i tad trebam imati P ? jer vlasnik vozila nije početnik...

- Sa prvim pitanjem sam se susretao vise puta i NIKAD nisu to provjeravali , vidjeli da je starija osoba od 25 i to je to. Jedino bi ti pravili "probleme" tj. provjeravali kad bi primijetili da je ta osoba drogirana, pijana itd. :thumbup:

- Drugo, bez obzira imao ti 3 ili 4 godine iskustva u voznji sve dok ne napunis 23god. NE SMIJES upravljati vozilom od 23:00 do 05:00 sati bez prisustva osobe koja ima vozacku dozvolu.

-Trece, vozilo koje je registrovano na tebe MORA biti obiljezeno posebnim znakom (P) u trajanju od 2 godine, tako da ukoliko posudis od nekog NE STAVLJAS slovo :thumbup:


PS. Ovo su sve provjerene informacije jer su me bezbroj puta zaustavljali posto sam stalno na putu sa svojim ili vozilima od prijatelja a cesto ih i iznajmljujem tako da bi i na ta rentana vozila trebao stavljati slovo (P) po necijoj forumskoj logici :-) :) Vecina ih nije upoznata sa zakonom pa cu naculi nesto ili su polagali prije 10 godina pa samo seru po forumu kao i na ostalim temama sto se tice saobracaja i ubjeduju te kako su oni u pravu.
Uzeti malo brosure ZOBS-a, zakone i upoznati se pa onda postati na forum :thumbup:
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#47 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Ady88 wrote:- Drugo, bez obzira imao ti 3 ili 4 godine iskustva u voznji sve dok ne napunis 23god. NE SMIJES upravljati vozilom od 23:00 do 05:00 sati bez prisustva osobe koja ima vozacku dozvolu.

-Trece, vozilo koje je registrovano na tebe MORA biti obiljezeno posebnim znakom (P) u trajanju od 2 godine, tako da ukoliko posudis od nekog NE STAVLJAS slovo :thumbup:
Apsolutno netačno!

Zakon decidno kaže: Lica iz stava (7) mlađa od 23 godine... a lica iz stava (7) su lica na koja se odnose navedene zabrane do 2 godine iskustva.
Da se odnosi generalno na lica mlađa od 23 pisao bi: Lica mlađa od 23 godine... itd.

Drugo vis a vis trećeg, oznaka P je vezana za vozačku dozvolu, a ne za saobraćajnu i nemoj dezavuisati narod na forumu.
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#48 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Dendrlix »

Dendrlix wrote:Ima opcija P najepnice na magnetu, pa kad babuka voza skine, a kad junior divlja stavi!
Ovo za magnetnu naljepnicu mi je rekao drot kada me je zaustavio i htjeo me kazniti sto nemam naljapnicu. Ja mu rekao da vozilo nije moje, te da ne mogu ljepiti naljepnicu na tudje vozilo. :zoka:
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#49 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Ady88 »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:
Ady88 wrote:- Drugo, bez obzira imao ti 3 ili 4 godine iskustva u voznji sve dok ne napunis 23god. NE SMIJES upravljati vozilom od 23:00 do 05:00 sati bez prisustva osobe koja ima vozacku dozvolu.

-Trece, vozilo koje je registrovano na tebe MORA biti obiljezeno posebnim znakom (P) u trajanju od 2 godine, tako da ukoliko posudis od nekog NE STAVLJAS slovo :thumbup:
Apsolutno netačno!

Zakon decidno kaže: Lica iz stava (7) mlađa od 23 godine... a lica iz stava (7) su lica na koja se odnose navedene zabrane do 2 godine iskustva.
Da se odnosi generalno na lica mlađa od 23 pisao bi: Lica mlađa od 23 godine... itd.

Drugo vis a vis trećeg, oznaka P je vezana za vozačku dozvolu, a ne za saobraćajnu i nemoj dezavuisati narod na forumu.

Prvo hebe te pravopis :) drugo, kazem ti, sve sto sam naveo je iz iskustva i NIKAD mi niko nije pravio probleme.Pa dosad bi bankrotirao da sam stavljao slovo P na tuda i rentana vozila :-) . A ovo do 2 godine iskustva mozda nekad bilo, nek sad zaustave 20godisnjaka (sa 2 godine iskustva) u 00:00 i vjerujem da ce ga pustiti bez peglanja :oops: Ne bi te vise zadrzavao :) :thumbup:
samo_ovaj_put
Posts: 1001
Joined: 16/10/2009 15:33

#50 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by samo_ovaj_put »

Dendrlix wrote:
Dendrlix wrote:Ima opcija P najepnice na magnetu, pa kad babuka voza skine, a kad junior divlja stavi!
Ovo za magnetnu naljepnicu mi je rekao drot kada me je zaustavio i htjeo me kazniti sto nemam naljapnicu. Ja mu rekao da vozilo nije moje, te da ne mogu ljepiti naljepnicu na tudje vozilo. :zoka:
ja sam ono P na isprintao kod sebe kuci,uz broj vozacke,nemam para za naljepnicu
valjda me zbog toga nece peglati drotovi
Post Reply