P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
red387
Posts: 294
Joined: 21/08/2009 16:09
Location: Sarajevo

#126 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by red387 »

Jedno pitanje: je l' dozvoljeno da P naljepnica bude transparentna kao npr. one BiH naljepnice sa crnim slovima, a ostalo providno? :D
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#127 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vnm »

mogu ti reci da nije dozvoljeno ni BiH naljepnica da bude transparentna. jedine dozvoljene su bijele sa crnim slovima, gdje su slova iste velicine kao na registarskim tablicama.

pa eto skontaj sam jel onda takvo P dozvoljeno. :D
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#128 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by chelo »

vnm wrote:mogu ti reci da nije dozvoljeno ni BiH naljepnica da bude transparentna. jedine dozvoljene su bijele sa crnim slovima, gdje su slova iste velicine kao na registarskim tablicama.

pa eto skontaj sam jel onda takvo P dozvoljeno. :D
Daj nemoj zezat. Ima li losih iskustava? Kroz Hrvatsku najnormalnije... :-) To ono kao zavisi od raspolozenja policije sta ce ti sve zagledati? Mene nisu ukorili do sada :-)
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#129 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vnm »

to ti je najvise do raspolozenja.
ja sam ove i prosle godine mogao bukvalno voziti ukradeno auto bez vozacke dozvole. niko me nista nije ni pitao, nit mi je pretjerano zagledao vozilo. prijatelj ide uredno vec nekoliko godina bez ikakve BiH naljepnice na more, auto mu registrovano na firmu, nema punomoc...ono nidje veze.

ali eto, bolje se ne igrati, pa da se nadje kakav nadrkani da ti upropasti odmor. :D
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#130 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by chelo »

vnm wrote:to ti je najvise do raspolozenja.
ja sam ove i prosle godine mogao bukvalno voziti ukradeno auto bez vozacke dozvole. niko me nista nije ni pitao, nit mi je pretjerano zagledao vozilo. prijatelj ide uredno vec nekoliko godina bez ikakve BiH naljepnice na more, auto mu registrovano na firmu, nema punomoc...ono nidje veze.

ali eto, bolje se ne igrati, pa da se nadje kakav nadrkani da ti upropasti odmor. :D
Onda lagano jedna bijela s crnim vezom ide u padze, za sigurice :D
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#131 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by testovi »

ja sam novi vozac vozacku dobio u julu 2010 imam P ali vecina drugi vozaca to ne postuje sviraju na semaforu cim se zuto upali da bi ja kreno
ako je uzbrdica oni koji su iza mene ne naprave odstojanje u slucaju da mi auo krene unazad

sve mi to puno ne smeta jer sam svjez vozac i poznajem pravila saobracaja ja vozim svoju voznju a oni nek sviraju svi koji jure oko mene i preticu me ja njih laganom voznjom sve stignem na semaforu

a ne znam kakva im je korist od slova P npr ako za vozace koji sad polozi a naredne 2 godine nemaju auto
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#132 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by sLLayer »

testovi wrote:ja sam novi vozac vozacku dobio u julu 2010 imam P ali vecina drugi vozaca to ne postuje sviraju na semaforu cim se zuto upali da bi ja kreno
ako je uzbrdica oni koji su iza mene ne naprave odstojanje u slucaju da mi auo krene unazad

sve mi to puno ne smeta jer sam svjez vozac i poznajem pravila saobracaja ja vozim svoju voznju a oni nek sviraju svi koji jure oko mene i preticu me ja njih laganom voznjom sve stignem na semaforu

a ne znam kakva im je korist od slova P npr ako za vozace koji sad polozi a naredne 2 godine nemaju auto
korist ti je sto ce od 10 vozaca, 1 imati strpljenja :wink:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#133 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Mlad i Nevin »

Korisna je stvar slovo P mada ipak dosta vozača na to postanu još nervozniji i samo bih početnika izgurali sa ceste. pojeini čak nemaju razumijevanja ni prema vozilima auto škole, kao da su se rodili za volanom.
User avatar
donsedin
Posts: 305
Joined: 01/03/2008 07:24

#134 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by donsedin »

Mlad i Nevin wrote:Korisna je stvar slovo P mada ipak dosta vozača na to postanu još nervozniji i samo bih početnika izgurali sa ceste. pojeini čak nemaju razumijevanja ni prema vozilima auto škole, kao da su se rodili za volanom.
Nemaju iz razloga zato sto se sjete kako su oni vozili to isto auto i to na cesti npr 50 ogracnicenje ti smijes max 40 ic,a on naviko da udri tuda 60, ipak uzimas mu 20 km nije to mala stvar, takodje nervoza je sto fakat ima kriticnih likova za volanom auto skole, pa pola ceste mu se auto ugasi, a vozac se izgubi a ovi iza sviraju, i to ti je odma 5 minuta cekanje, a da ne govorim kad djevojka/zena tako stane pa podje plakat,onda te nema nigdje :lol: .
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#135 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Mlad i Nevin »

donsedin wrote:
Mlad i Nevin wrote:Korisna je stvar slovo P mada ipak dosta vozača na to postanu još nervozniji i samo bih početnika izgurali sa ceste. pojeini čak nemaju razumijevanja ni prema vozilima auto škole, kao da su se rodili za volanom.
Nemaju iz razloga zato sto se sjete kako su oni vozili to isto auto i to na cesti npr 50 ogracnicenje ti smijes max 40 ic,a on naviko da udri tuda 60, ipak uzimas mu 20 km nije to mala stvar, takodje nervoza je sto fakat ima kriticnih likova za volanom auto skole, pa pola ceste mu se auto ugasi, a vozac se izgubi a ovi iza sviraju, i to ti je odma 5 minuta cekanje, a da ne govorim kad djevojka/zena tako stane pa podje plakat,onda te nema nigdje :lol: .

Ma dobro, razumijem ja to da neko možda žuri ili je isfrustriran od nečega ali opet treba se prizemljiti i shvatiti da kolovoz nije samo tvoj i trebalo bi imati više razumijevanja za početnika. Niko se naučen nije rodio i ne može se preko noći savladati upravljanje vozilom, naprotiv, saobraćaj je jedna od najozbiljnijih stvari na svijetu jer kada smo na cesti, jednom nogom smo u grobu a drugom u zatvoru. To je surova realnost....pa majku mu, svi smo morali proći kroz tu obuku i svako je osjetio na vlastitoj koži kakav je osjećaj kada prelaziš prve kilometre u životu ( a to je sve samo ne opušteno ).

Ako ti se već žuri, obiđi početnika prvom prilikom a ne trubi ko slon, neće ti ništa značiti minuta dvije.
MileE31
Posts: 1
Joined: 17/05/2011 01:50
Location: Ugljevik

#136 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by MileE31 »

Pozdrav svima... Polozio sam 2009 za A1 sad sam polozio za A, B, i C1. Od 05.05.2009 imam kategoriju A1 znaci proslo je 2 godine e sad kad idem autom jel trebam opet nositi P ??? Citao sam ove clanove i zakone nista ja to ne kontam :D cini mi se tamo da pise nakon isteka 2 godine od datuma izdavanja vozacke dozvole ali ne pise nista za kategorije... jel obavezno sad to P ili nije :D ako je obavezno da stavim da se ne zezam sa dzukelama :D
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#137 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by sheikh »

MileE31 wrote:Pozdrav svima... Polozio sam 2009 za A1 sad sam polozio za A, B, i C1. Od 05.05.2009 imam kategoriju A1 znaci proslo je 2 godine e sad kad idem autom jel trebam opet nositi P ??? Citao sam ove clanove i zakone nista ja to ne kontam :D cini mi se tamo da pise nakon isteka 2 godine od datuma izdavanja vozacke dozvole ali ne pise nista za kategorije... jel obavezno sad to P ili nije :D ako je obavezno da stavim da se ne zezam sa dzukelama :D

Jos uvijek si pocetnik,jer uzima se dvije godine od dana kada si polozio za tu kategoriju odnosno od dana izdavanja nove vozacke dozvole :D Mislim mogao si to logicki zakljuviti,al nema veze :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#138 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by 530i »

Za sve osim A1 kategorije moraš nositi P sa brojem vozačke dozvole. Nije bitan datum izdavanja dozvole već datum polaganja određene kategorije, od njega se gleda.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72783
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#139 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Velkoski »

da li neko pouzdano zna smijem li voziti sa potvrdom da sam predao za vozacku ?
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#140 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Mjesanac »

leet wrote:da li neko pouzdano zna smijem li voziti sa potvrdom da sam predao za vozacku ?
Ja sam prije nego sto sam predo za vozacku bio kopiro onu potvrdu da sam polozio, pa vozio sa njom. A ja vjerujem da bi mogo i sa tom tvojom potvrdom, jer bitno je da imas dokaz da si polozio.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#141 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by daxon »

Mjesanac wrote:
leet wrote:da li neko pouzdano zna smijem li voziti sa potvrdom da sam predao za vozacku ?
Ja sam prije nego sto sam predo za vozacku bio kopiro onu potvrdu da sam polozio, pa vozio sa njom. A ja vjerujem da bi mogo i sa tom tvojom potvrdom, jer bitno je da imas dokaz da si polozio.
Ta podvrda nije zamjena za vozačku dozvolu, na toj potvrdi nisu upisani podaci o ograničenjima kao što je naočale ili leća, nema ni slike, drugo, vozač početnik u saobraćaju je dužan na autu nositi istaknuto slovo P ispod kojeg je upisan broj vozačke, ako još nemaš vozačku onda, logično, ne možeš upisati broj vozačke, jednom riječi, ne možeš sa potvrdom voziti.
Potvrda služi tebi lično, samo kao dokaz da si sve uredno predao za izdavanje VD, a koristi se prilikom preuzimanja VD, ili u slučaju nekog pravnog spora sa nadležnim organom, dakle, strpi se koji dan dok ne dobiješ VD.

Jedini slučaj kad se može voziti sa takvom potvrdom je kad produžavaš VD kojoj je istekao period važenja, tada kod sebe imaš staru, nevažeću vozačku dozvolu i potvrdu da si predao za produženje iste, u tom slučaju možeš voziti, ali opet sa ograničenjem, čini mi se unutar kantona (nisam siguran).
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72783
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#142 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Velkoski »

daxon wrote: Ta podvrda nije zamjena za vozačku dozvolu, na toj potvrdi nisu upisani podaci o ograničenjima kao što je naočale ili leća, nema ni slike, drugo, vozač početnik u saobraćaju je dužan na autu nositi istaknuto slovo P ispod kojeg je upisan broj vozačke, ako još nemaš vozačku onda, logično, ne možeš upisati broj vozačke, jednom riječi, ne možeš sa potvrdom voziti.
Potvrda služi tebi lično, samo kao dokaz da si sve uredno predao za izdavanje VD, a koristi se prilikom preuzimanja VD, ili u slučaju nekog pravnog spora sa nadležnim organom, dakle, strpi se koji dan dok ne dobiješ VD.

Jedini slučaj kad se može voziti sa takvom potvrdom je kad produžavaš VD kojoj je istekao period važenja, tada kod sebe imaš staru, nevažeću vozačku dozvolu i potvrdu da si predao za produženje iste, u tom slučaju možeš voziti, ali opet sa ograničenjem, čini mi se unutar kantona (nisam siguran).
valjda me niko nece zaustavit', fakat mi se ne ceka jos 10 dana :-) hvala na detaljnom odgovoru !
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#143 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by LeKo »

Ja sa potvdom išao na more (Neum), zaustavila me rijamu u mostaru i nisu pravili nikakve probleme, doduše 2000-te.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#144 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Mlad i Nevin »

Ne smiješ vozit sa potvrdom, dobit ćeš paprenu kaznu a vjerovatno ti ne gine i suspenzija dozvole duže vrijeme....ne isplati se radi 10-15 dana rizikovati.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#145 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by LaCici »

Gdje pise to da se ne smije voziti sa potvrdom? Meni instruktor rekao da mogu, pa me sad zbuniste pricom. :-?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#146 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by daxon »

Onda ti fino vozi, a ako te zaustavi saobraćajna kontrola i slože ti kaznu fino im objasni kako ti je instruktor dozvolio da voziš s potvrdom, a uplatnicu proslijedi instruktoru.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#147 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by LaCici »

Daj mi clan Zakona u kojem pise da ne smijem?
Rekao mi je da smijem voziti u Kantonu, ali da bez vozacke ne smijem izvan.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#148 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by LaCici »

Da ne bude rekla-kazala, zvala sam Policiju i rekli su mi da se ne moze voziti sa potvrdom ni na podrucju Kantona, iako nema u Zakonu definisano, smiju naplatiti kaznu.
E sad pitanje: koliko dugo se ceka na dobijanje vozacke od dana predaje?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#149 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by daxon »

LaCici wrote: iako nema u Zakonu definisano,
U zakonu je jasno definisano da moraš posjedovati važeću vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije ukoliko upravljaš MV,
dakle, definisano je zakonom.
1. Uslovi/uvjeti za upravljanje vozilima
član/članak 172.
(1) Motornim vozilom u saobraćaju/prometu na putu/cesti može upravljati
samo lice/osoba koje ima važeću vozačku dozvolu, stranu vozačku dozvolu ili
međunarodnu vozačku dozvolu.
(2) Kad upravlja motornim vozilom, vozač mora sa sobom nositi važeću
vozačku dozvolu i du`an je da je pokaže na zahtjev ovlaštenog lica/osobe.
samim time, ako nemaš važeću VD podliježeš kaznenim odredbama po članu 233.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#150 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by LaCici »

OK, hvala :wink:
Dobro je pa se nisam zaletila. :)
Post Reply