P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#101 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Azamo »

Divljanje se ne riješava zabranom poslije 11,nego kaznetinama i uzimanjem vozačke doživotno,drugačije ne može.Kod mene se komšija nije smirio dok mu nisu uzeli vozačku na 8 mjeseci i kaznili ga sa 800kera,drugačije ne može
ljudozder
Posts: 257
Joined: 05/06/2010 01:12

#102 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by ljudozder »

Ma to nije toliko loš zakon, jer uglavnom gine omladine poslije 23 i razumijem da su htjeli preventivno da to pokušaju riješit... al opet nije nijedan zakon dobar za sve, pa i ovaj za normalne vozače. Činjenica je da policija ne radi svoj poso, pa se divljaci iživljavaju. Evo prenosim citat od jednog prijatelja od mog prijatelja na facebooku, napisan ujutro poslije subotnje večeri :D

"... al da vidis voznje magistralom kad smo posli kuci 110-150 sve i nigdje se ne koci samo predjes na drugu i pretices.....:) "

a u daljem tekstu sam sazno da je vozilo Jetta II :D :run:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#103 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by shlauf »

Jutros objašnjenje na TVSA: oznaka P na vidljivom mjestu ostaje 2 godine za početnike a ukida se ono ograničenje da ne smije sam voziti bez prisustva drugog lica starijeg od 25 godina koje ima vozačku dozvolu u vremenu od 23:00 - 05:00 sati.

Aleee aleeeeeeeeeee :dance:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#104 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by stochar »

da citram sam sebe s prosle teme:
stochar wrote:citam ovog Andrica, i bice da su se oni plaho zajebavali sa ovim zakonom. ako se prati ono sto u Zakonu pise, slovo 'P' je ukinuto:

Clan 186. ZOBS
(9) Lica/osobe koja prvi put steknu vozacku dozvolu obavezna/obvezna su
da, u trajanju od dvije godine, obiljeze vozilo kojim upravljaju posebnim znakom.

Izmjena ZOBS:

U članu 186.

Stav (9) briše se.


ne kontam sta je ovdje nejasno. oni su garant nesto zajebali pa sad tumaci kako ko hoce. ovdje meni ne treba tumacenje, jer izmjena jasno kaze da se stav (9) u članu 186. koji je po starom zakonu nalagao obiljezavanje auta oznakom BRIŠE!
mišmaš
Posts: 506
Joined: 24/06/2009 00:32

#105 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by mišmaš »

daj ba čovječe šta lupaš opet, vrati se par stranica nazad i pročitaj. član 186 stav 9 po izmjenama i dopunama iz 2007 godine je zakon 23:00-05:00.
samo_ovaj_put
Posts: 1001
Joined: 16/10/2009 15:33

#106 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by samo_ovaj_put »

reko drot na tv da ostaje P
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#107 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by sodom »

Kad vidim P uvijek pomislim na karakternu osobinu :D
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#108 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by uradi sam »

stochar wrote:ne mora biti niko sa pocetnikom koji ima vise od 23 godine. samo sto mora dvije godine nositi slovo 'P'. ovo za iza 23h vazi samo za mladje od 23 godine. takodjer, pocetnik ne smije voziti brze od 120 km/h ni na auto putu...
Tako je..a ovo se gore odnosilo na ( MLADE )
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#109 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by uradi sam »

sodom wrote:Kad vidim P uvijek pomislim na karakternu osobinu :D
Hahahaah joj terminator je beton hahhahaa :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#110 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by AmADin_gospo »

lično mislim da je slovo diskriminirajuče i ništa ne govori, ništa ne pomaže, samo šta više, smanjuje preglednost na zadnjoj šajbi (a 90% ih je naljepljeno na šajbu u formatu A4 papira).

činjenice su da je najmanje 50% novopečenih vozača prošlo s štelom, dosta je vozača koji su polagali prije 10-15 godina i nisu sjeli za volan, nemoraju da nose slovo P a ubice su na cesti. dosta je vozačica koje se na zvuk trube useru u gače i instinktivno trzaju volan pa mjenjaju traku i prave udese. ima toga more za i protiv slova P i nakih restrikcija, a lično mislim da je najbolje da se nakon godinu dana od polaganja vozačkog svi opet izvedu na testiranje i ako ne zadovolje da im se uzima vozačka, tj. mogu npr. da dobiju privremenu vozačku s rokom godine dana (ko npr. u USA ak ose polaže od 16 godina).

za sve prekrekršaje treba oduzimati vozilo na određeno vrijeme (7 dana do 3 mjeseca).. nema bolje kazne kad te stari zaveže lancem za radijator jer si mu zijanio auto glupiranjem :mrgreen:

Ograničenje kubikaže i snage nepije vode... Dihatsu mira ima 695 ccm, 62 KS ali ima ubrzanje od 0-100 km/h za 5.2 sek što je bolje nego mnoga auta od 3000 ccm i 300 KS

Uslovljavanje da starija osoba sjedi pored nepije vode, jer uglavnom te osobe i zahtjevaju od vozača da stisnu gas ko lafo "nesekiraj se, ja sam uz tebe, neče se nitša desiti"...


đaba.. nijedan zakon kod nas nepiše niko zdrave glave i ne razmišljaju logički...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#111 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Better Man »

AmADin_gospo wrote:lično mislim da je slovo diskriminirajuče i ništa ne govori, ništa ne pomaže, samo šta više, smanjuje preglednost na zadnjoj šajbi (a 90% ih je naljepljeno na šajbu u formatu A4 papira).

činjenice su da je najmanje 50% novopečenih vozača prošlo s štelom, dosta je vozača koji su polagali prije 10-15 godina i nisu sjeli za volan, nemoraju da nose slovo P a ubice su na cesti. dosta je vozačica koje se na zvuk trube useru u gače i instinktivno trzaju volan pa mjenjaju traku i prave udese. ima toga more za i protiv slova P i nakih restrikcija, a lično mislim da je najbolje da se nakon godinu dana od polaganja vozačkog svi opet izvedu na testiranje i ako ne zadovolje da im se uzima vozačka, tj. mogu npr. da dobiju privremenu vozačku s rokom godine dana (ko npr. u USA ak ose polaže od 16 godina).

za sve prekrekršaje treba oduzimati vozilo na određeno vrijeme (7 dana do 3 mjeseca).. nema bolje kazne kad te stari zaveže lancem za radijator jer si mu zijanio auto glupiranjem :mrgreen:

Ograničenje kubikaže i snage nepije vode... Dihatsu mira ima 695 ccm, 62 KS ali ima ubrzanje od 0-100 km/h za 5.2 sek što je bolje nego mnoga auta od 3000 ccm i 300 KS

Uslovljavanje da starija osoba sjedi pored nepije vode, jer uglavnom te osobe i zahtjevaju od vozača da stisnu gas ko lafo "nesekiraj se, ja sam uz tebe, neče se nitša desiti"...

đaba.. nijedan zakon kod nas nepiše niko zdrave glave i ne razmišljaju logički...
Zašto bi slovo P bilo diskriminirajuće. U Australiji još davnih 70-tih godina je slovo P bilo obavezno za početnike u saobraćaju.
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#112 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Michun »

stochar wrote:da citram sam sebe s prosle teme:
stochar wrote:citam ovog Andrica, i bice da su se oni plaho zajebavali sa ovim zakonom. ako se prati ono sto u Zakonu pise, slovo 'P' je ukinuto:

Clan 186. ZOBS
(9) Lica/osobe koja prvi put steknu vozacku dozvolu obavezna/obvezna su
da, u trajanju od dvije godine, obiljeze vozilo kojim upravljaju posebnim znakom.

Izmjena ZOBS:

U članu 186.

Stav (9) briše se.




ne kontam sta je ovdje nejasno. oni su garant nesto zajebali pa sad tumaci kako ko hoce. ovdje meni ne treba tumacenje, jer izmjena jasno kaze da se stav (9) u članu 186. koji je po starom zakonu nalagao obiljezavanje auta oznakom BRIŠE!
Ja sam ovo isto nasla i to na bihamk str.
Nista meni nije jasno :?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#113 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by ljubav_aha »

shlauf wrote:Jutros objašnjenje na TVSA: oznaka P na vidljivom mjestu ostaje 2 godine za početnike a ukida se ono ograničenje da ne smije sam voziti bez prisustva drugog lica starijeg od 25 godina koje ima vozačku dozvolu u vremenu od 23:00 - 05:00 sati.

Aleee aleeeeeeeeeee :dance:
:thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#114 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by AmADin_gospo »

Better Man wrote: Zašto bi slovo P bilo diskriminirajuće. U Australiji još davnih 70-tih godina je slovo P bilo obavezno za početnike u saobraćaju.
zato što imaš vozača sa godinom "vozačkog staža" koji voze bolje i savjesnije od "vozača" sa 10-15 godina za volanom a nemaju pojma o vožnji i poštivanju saobračajnih znakova...

pitaj 10 pitanja iz testova nekoga s 10ak godina vozačkog iskustva/neiskustva i uvjeručeš se da će najmanje 5 da pogrješe
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#115 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by ljubav_aha »

AmADin_gospo wrote:
Better Man wrote: Zašto bi slovo P bilo diskriminirajuće. U Australiji još davnih 70-tih godina je slovo P bilo obavezno za početnike u saobraćaju.
zato što imaš vozača sa godinom "vozačkog staža" koji voze bolje i savjesnije od "vozača" sa 10-15 godina za volanom a nemaju pojma o vožnji i poštivanju saobračajnih znakova...

pitaj 10 pitanja iz testova nekoga s 10ak godina vozačkog iskustva/neiskustva i uvjeručeš se da će najmanje 5 da pogrješe

P je formalan/sluznei znak,ne opisuje kavlitetu voznje vozaca
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#116 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by IcedFlame »

AmADin_gospo wrote:lično mislim da je slovo diskriminirajuče i ništa ne govori, ništa ne pomaže, samo šta više, smanjuje preglednost na zadnjoj šajbi (a 90% ih je naljepljeno na šajbu u formatu A4 papira).
Pa niko ne kaze da se treba stampati na A4 formatu i lijepiti na sajbu :D
Dovoljna je naljepnica na autu 12x12 cm. Nikom ne smeta ni BiH naljepnica, a nije ni zabranjeno da bude A4 formata na zadnjoj sajbi, pa se oko toga niko nikad nije bunio :) Kome 'narusava izgled' auta, mogao je sebi uvijek napraviti kakvu zeli, u boji, pisanim slovima, bla bla... zivjele stamparije i rezaci folije 8-)
činjenice su da je najmanje 50% novopečenih vozača prošlo s štelom, dosta je vozača koji su polagali prije 10-15 godina i nisu sjeli za volan, nemoraju da nose slovo P a ubice su na cesti. dosta je vozačica koje se na zvuk trube useru u gače i instinktivno trzaju volan pa mjenjaju traku i prave udese. ima toga more za i protiv slova P i nakih restrikcija, a lično mislim da je najbolje da se nakon godinu dana od polaganja vozačkog svi opet izvedu na testiranje i ako ne zadovolje da im se uzima vozačka, tj. mogu npr. da dobiju privremenu vozačku s rokom godine dana (ko npr. u USA ak ose polaže od 16 godina).
Po meni je ovo dobra stvar, jer znam kako ja reagujem kad vidim ispred/pored sebe auto sa slovom P. Smirenije, opreznije, ne ocekujem cuda i tolerisem puno vise bilo kakve 'izlete', jer, svi smo nekad bili pocetnici. Bezobrazluk i papanluk su nesto drugo, i to ne treba mijesati sa strahom, neiskustvom i (nekad prevelikim) oprezom.
Ograničenje kubikaže i snage nepije vode... Dihatsu mira ima 695 ccm, 62 KS ali ima ubrzanje od 0-100 km/h za 5.2 sek što je bolje nego mnoga auta od 3000 ccm i 300 KS
A mozda da se racuna Power to weight ratio?
Uslovljavanje da starija osoba sjedi pored nepije vode, jer uglavnom te osobe i zahtjevaju od vozača da stisnu gas ko lafo "nesekiraj se, ja sam uz tebe, neče se nitša desiti"...
Ovdje generalizujes previse. Meni nikad stari nije rekao da stisnem gas :lol: , a one koji su na takav nacin 'pomagali' - nisam slusao. Imam mozak pobogu :)
Ovdje se vise radi o onima koji misle da trebaju nesto nekom dokazivati, a juce su polozili. Po danu u SA nemas gdje ni stisnuti gas, pa ostaje noc i prazna cesta, a usijane glave odu prvo malo na pivu, pa malo s rajom da se provozaju, pa malo trube kokama, pa onda hoce i da oderu kojeg levata jer vozi bolje auto od njegovog G2D ili GTi i sl. Uglavnom, price koje nam uopste vise nisu cudne niti strane.
đaba.. nijedan zakon kod nas nepiše niko zdrave glave i ne razmišljaju logički...
Za dosta zakona se u potpunosti slazem. Medjutim, vise me nervira sprovodjenje tih zakona po sistemu - udri po obicnom narodu i buraniji, a ostali se ionako uvijek nekako snadju.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#117 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by AmADin_gospo »

moj ledeniplamenko :D

ja ti imam fobiju od žena za volanom, ne svih, nego onih koji vežu pojas oko glave, voze u štiklama, primaknu sic tako blizu volanu da im sise udaraju u isti, onda dječurlije koja vozi zavaljena tako da mu se skalp vidi na zadnjem bočnom staklu, vozača koji voze sistemom puni gas puna kočnica, pa iza njih kad voziš ko da si u diskoteci koliko štopke blinkaju, pa baba za dioptrijom 300 koje ufate volan tako jako da im otisci ostanu utisnuti u plastiku volana...

kad tako te terapije vidim, odma usporavam i mjenjam traku, samo da im nisam blizu..
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#118 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by ljubav_aha »

AmADin_gospo wrote:ja ti imam fobiju od žena za volanom, ne svih, nego onih koji vežu pojas oko glave, voze u štiklama, primaknu sic tako blizu volanu da im sise udaraju u isti, onda dječurlije koja vozi zavaljena tako da mu se skalp vidi na zadnjem bočnom staklu, vozača koji voze sistemom puni gas puna kočnica, pa iza njih kad voziš ko da si u diskoteci koliko štopke blinkaju, pa baba za dioptrijom 300 koje ufate volan tako jako da im otisci ostanu utisnuti u plastiku volana...

kad tako te terapije vidim, odma usporavam i mjenjam traku, samo da im nisam blizu..
a,doticne krse pravilo omjer udaljenosti vlasitog tijela od volana:
dva razloga > imaju kratke noge,zato nose stikle :D
> auto,stari model, nema air bag,pa stoga koriste vlastite,jer mejre sigurnosti su uvijek dobor dosle :D
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#119 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by AmADin_gospo »

ljubav_aha wrote: a,doticne krse pravilo omjer udaljenosti vlasitog tijela od volana:
dva razloga > imaju kratke noge,zato nose stikle :D
> auto,stari model, nema air bag,pa stoga koriste vlastite,jer mejre sigurnosti su uvijek dobor dosle :D
netreba nama P za početnike, nego neki veliki stiker sa sve 4 strane auta da označava "opasnost na cesti"

kao npr...

Image
Image
Image
Image
Image

nemam ništa protiv dobrih žena vozača, protiv starijih ljudi vozača. imam protiv ovakvih opasnosti na cesti ko na priloženim slikama
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#120 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by atko »

@AmADin_gospo ... ima sad ona naljepnica "ne trubi sminkam se" tak oda je taj problem rjesen :D

A ti nisi nikad telefoniro dok vozis i recimo pripaljivo cigaru istovremeno i jos usput smekno guzove na trotoaru pored i sjeo na sirenu ovoj ispred sto se sminka aaa:D :lol:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#121 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Cholina_Lokica »

a ovaj zapeo za stikle i voznju i bog :-)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#122 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by AmADin_gospo »

@ atko.
DA, jesam palio cigaru i jesam pričao na telefon, ali paljenje cigare traje sekundu, priča 5-6 sekundi, dok kod žena gledanje u retrovizoru traje 5 minuta, karminanje 5-6 minuta, priča 10-15 minuta

@dile
zamoli nekad neku curu u štilama da te provoza kroz grad i vidječeš razlog zabrane štikli (nadaj se da nebude trrebala naglo kočiti jer to neče moči učiniti)

što se tiče mumija za volanom, netreba se vala ni govoriti, refleksi su im toliko usporeni da svaki put kad stanu na semafor čekaju dok se žuto ne upali da krenu... valjda im informacije lutaju par sekundi na putu od očiju do mozga
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#123 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Cholina_Lokica »

AmADin_gospo wrote:@dile
zamoli nekad neku curu u štilama da te provoza kroz grad i vidječeš razlog zabrane štikli (nadaj se da nebude trrebala naglo kočiti jer to neče moči učiniti)
evo me zena, koja je jako cesto u stiklama i vozi 8-) i apsolutno isto vozim u stiklama i u tenama, nije apsolutno bitna mi obuca.... to sto neke ne znaju ni hodati u stiklama je druga stvar :D
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#124 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Položaj tijela u odnosu na upravljač treba biti takav da je ugao koji tvore nadlaktica i podlaktica kod ruku pravilno položenih na volan, približno 90°. Pogledajte položaj ruku na volanu kod npr. reli vozača i sve će vam biti jasno.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#125 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by IcedFlame »

Ma rally vozaci nemaju pojma, onin su samo ubice koji voze brzo. Nemaju oni pojma o voznji, krse sva ogranicenja i ne snalaze se i ne razmisljaju o situacijama tipa - kako prilagoditi voznju uslovima na cesti. Njima treba oduzeti auta i dati im da ponovo polazu! :D :lol:
Post Reply