P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
pezzar
Posts: 590
Joined: 14/07/2009 13:16

#401 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Ja jednostavnog pitanja...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#402 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

po čemu su sticenici doma za nezbrinutu djecu, drugaciji od djece koja su data uz saglasnost roditelja vlasniku skole skijanja?
po čemu je to neorganizovani prevoz a potonje organizovani?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#403 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:07 organizovan prevoz podrazumijeva vozni red, komercijalni prevoz, karte i sve ostalo fino sto pise za takvu vrstu prevoza.
ne... to je definicija javnog linijskog prijevoza putnika... Vanlinijski prijevoz se takođe i organizuje i plaća na drugi način...
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#404 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:11 po čemu su sticenici doma za nezbrinutu djecu, drugaciji od djece koja su data uz saglasnost roditelja vlasniku skole skijanja?
po čemu je to neorganizovani prevoz a potonje organizovani?
Nisu data uz saglasnost već uz uplatu škole skijanja... a kada se plaća putem ugovora ili aranžmana onda je to vanlinijski prijevoz putnika...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#405 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

koji nacin? kako ces dokazati da su djeca platila prevoz za skolu skijanja, aranzman u njemu pise gratis?
sta cemo tad?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#406 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:08

Koji papir se mora imati za putničko vozilo M1 kategorije da se dokaže da ispunjava uslove za prevoz za vlastite potrebe?
Koja je poenta?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#407 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:14 koji nacin? kako ces dokazati da su djeca platila prevoz za skolu skijanja, aranzman u njemu pise gratis?
sta cemo tad?
Sad već odlaziš u neke zone u kojima te nisam navikao vidjeti... Ako pokloniš nekome kuću on će opet platiti porez nema veze što je poklon...
Gratis prevoz ili ne, taj prijevoz je sastavni dio UPLAĆENOG aranžmana...
...
Ne razumijem sada uopšte šta pokušavaš da dokažeš.... Da svaki vozač može uzeti svakog kombija 1 + 8 i voziti djecu svukuda po državi ? je li to stav kojeg zastupaš ?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#408 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:11 po čemu su sticenici doma za nezbrinutu djecu, drugaciji od djece koja su data uz saglasnost roditelja vlasniku skole skijanja?
po čemu je to neorganizovani prevoz a potonje organizovani?
saglasnost roditelja ne moze ponistiti pocinjeni prekršaj
on isto tako sticenike doma ako su djeca ne moze vozati jer je pocetnik jer je logicno da on vozanje vrsi samo te djece u okviru ustanove i ne prima druga lica u vozilo usput....
User avatar
pezzar
Posts: 590
Joined: 14/07/2009 13:16

#409 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

vjeshalica wrote: 22/01/2020 15:16
pezzar wrote: 22/01/2020 15:08

Koji papir se mora imati za putničko vozilo M1 kategorije da se dokaže da ispunjava uslove za prevoz za vlastite potrebe?
Koja je poenta?
Poenta je da nije u pitanju organizovani prijevoz u smislu Zakona o cestovnom prijevozu, nego je u pitanju prevoz putničkim vozilom M1 kategorije za vlastite potrebe firme (jer firma ima potrebu da školarce odveze na planinu, neće ih učiti skijanju na parkingu).
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#410 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Crno na bijelo, po cemu je to organizovani prevoz i zbog cega spada pod Clan 186 zoobsa?
Travnički procitaj, vrati se, pa ces vidjeti moj stav.
Problem su vam emocije, kako ces dati pocetniku djecu a ne zakon koji ne definise organizovani prevoz.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#411 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:24 Poenta je da nije u pitanju organizovani prijevoz u smislu Zakona o cestovnom prijevozu, nego je u pitanju prevoz putničkim vozilom M1 kategorije za vlastite potrebe firme (jer firma ima potrebu da školarce odveze na planinu, neće ih učiti skijanju na parkingu).
Jel stvarno tako misliš ili trolaš... nekoliko puta si dobio definiciju prevoza za vlastite potrebe... gdje u toj definiciji vidiš da NN firma ima zaposlene školarce...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#412 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Pa sta ce vozat? Profesore?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#413 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:24 Poenta je da nije u pitanju organizovani prijevoz u smislu Zakona o cestovnom prijevozu, nego je u pitanju prevoz putničkim vozilom M1 kategorije za vlastite potrebe firme (jer firma ima potrebu da školarce odveze na planinu, neće ih učiti skijanju na parkingu).
Ti hoćeš ustvari da kažeš da firma ili pretpostavimo škola, ako ima u svom vlasništvu vozilo i koristi ga za potrebe učenika, nema organizovani prevoz na planinu?
Hoćeš da kažeš da to nije organizovani prevoz na planinu?
Nego šta je?
Seawolf
Posts: 7676
Joined: 14/06/2012 22:59

#414 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Seawolf »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:06 Definitivno treba tražiti definiciju organizovanog prevoza. Ne samo djece, nego inače. U Zoobs-u je nema, samo se spominje ako se obavlja organizovani prijevoz da vozilo treba biti obilježeno.

@Seawolf Kako onda djecu štićenike prevesti igdje? Jel' treba i to vozilo (npr Škoda Fabia) doma za nezbrinutu djecu biti obilježeno?
Ćuj kako .... Pa direktor koji ima vozačku "B" kategorije već 35 godina, sjedne za volan i vozi djecu, kad je već zaposlio nekoga ko je tek položio na radno mjesto vozača.

Otkud znam je li treba biti obilježeno vozilo, a i to nema veze sa našom raspravom.

Ovdje se raspravlja o ograničenjima vozača, a ne vozila.
User avatar
pezzar
Posts: 590
Joined: 14/07/2009 13:16

#415 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

vjeshalica wrote: 22/01/2020 15:29
pezzar wrote: 22/01/2020 15:24 Poenta je da nije u pitanju organizovani prijevoz u smislu Zakona o cestovnom prijevozu, nego je u pitanju prevoz putničkim vozilom M1 kategorije za vlastite potrebe firme (jer firma ima potrebu da školarce odveze na planinu, neće ih učiti skijanju na parkingu).
Ti hoćeš ustvari da kažeš da firma ili pretpostavimo škola, ako ima u svom vlasništvu vozilo i koristi ga za potrebe učenika, nema organizovani prevoz na planinu?
Hoćeš da kažeš da to nije organizovani prevoz na planinu?
Nego šta je?
Opet se vraćam na ono, svaki prevoz je organizovan, nije nijedan neorganizovan. Organizovani bi valjda podrazumijevao da se baviš djelatnošću prijevoza putnika, da imaš vozila NAMIJENJENA za tu svrhu, i dr.

Ovo sa školom nije dobar primjer, jer to nisu potrebe škole nego učenika.

Kod pravnih lica s ciljem ostvarivanja zarade to jest potreba pravnog lica.
User avatar
pezzar
Posts: 590
Joined: 14/07/2009 13:16

#416 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Seawolf wrote: 22/01/2020 15:32
pezzar wrote: 22/01/2020 15:06 Definitivno treba tražiti definiciju organizovanog prevoza. Ne samo djece, nego inače. U Zoobs-u je nema, samo se spominje ako se obavlja organizovani prijevoz da vozilo treba biti obilježeno.

@Seawolf Kako onda djecu štićenike prevesti igdje? Jel' treba i to vozilo (npr Škoda Fabia) doma za nezbrinutu djecu biti obilježeno?
Ćuj kako .... Pa direktor koji ima vozačku "B" kategorije već 35 godina, sjedne za volan i vozi djecu, kad je već zaposlio nekoga ko je tek položio na radno mjesto vozača.

Otkud znam je li treba biti obilježeno vozilo, a i to nema veze sa našom raspravom.

Ovdje se raspravlja o ograničenjima vozača, a ne vozila.
Pitam za obilježavanje vozila da utvrdimo je li to organizovani prijevoz, u kojem vozilo mora biti obilježeno.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#417 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:26 Travnički procitaj, vrati se, pa ces vidjeti moj stav.
pročitao sam sve strpljivo prije nego sam se uključio... vidim da je diskusija dosta otišla od osnovnog pitanja...
...No pročitao sam tvoj stav ali ga ne razumijem...
Svaki prijevoz opisan u Zakonu o cestovnom prijevozu u FBiH je jasno definisan i samim tim je to organizovani prevoz jer njegov način organizovanja propisuje zakon...

Linijski prijevoz putnika, vanilinijski prijevoz putnika, taxi prijevoz, prijevoz za vlastite potrebe i rentacar prevoz su vidovi organizovanog prijevoza putnika...
Ja ne vidim zaista da se na pitanje postavljača može odgovoriti drugačije nego da on kao početnik ne može obavljati POSAO prevoza djece...
Prvo zato što je sam rekao da je to POSAO koji mora po zakonu ispunjavati određene usluve i
Drugo zato što, ako je to posao onda je organizovani prijevoz ( u jednom od vidova propisanih Zakonom o cestovnom prijevozu), a onda ga ne može vršiti zbog ograničenja propisanog u ZOBSu...
...
Uzeti svoje auto i privatno odvući dvoje svoje djece i dvoje komšijine naravno da može...
User avatar
pezzar
Posts: 590
Joined: 14/07/2009 13:16

#418 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Travnički Noćni Šetač wrote: 22/01/2020 15:27
pezzar wrote: 22/01/2020 15:24 Poenta je da nije u pitanju organizovani prijevoz u smislu Zakona o cestovnom prijevozu, nego je u pitanju prevoz putničkim vozilom M1 kategorije za vlastite potrebe firme (jer firma ima potrebu da školarce odveze na planinu, neće ih učiti skijanju na parkingu).
Jel stvarno tako misliš ili trolaš... nekoliko puta si dobio definiciju prevoza za vlastite potrebe... gdje u toj definiciji vidiš da NN firma ima zaposlene školarce...
" druge osobe u svezi s obavljanjem poslova iz te djelatnosti. "

Je li ti stvarno tvrdiš da u mojoj firmi kao uposlenik ne mogu kombi vozilom koje je u vlasništvu firme odvesti partnere na ručak jer je to organizovani prijevoz? Nisu zaposleni i nisu pod nikakvim ugovorom.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#419 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:35
Opet se vraćam na ono, svaki prevoz je organizovan, nije nijedan neorganizovan. Organizovani bi valjda podrazumijevao da se baviš djelatnošću prijevoza putnika, da imaš vozila NAMIJENJENA za tu svrhu, i dr.

Ovo sa školom nije dobar primjer, jer to nisu potrebe škole nego učenika.

Kod pravnih lica s ciljem ostvarivanja zarade to jest potreba pravnog lica.
Navest cu ti slikoviti primjer
Moje dijete je islo na izlet sa skolom. Platili ljudi Grasu doduse kombi(ali kategorija je ireevantna za priču) da ih prevezu na izlet.
Doso covjek sa kombijem, vozac koji tamo radi regulara nije pocetnik,profesionalac, potrpo djecu i na izlet.Obiljezeno vozilo prevoz djece, ima tabla pozadi u skladu sa zakonom sve i pedala.
Unajmili, platili zavrseno. Jel to organizovani prevoz ???

da je skola imala svoj kombi, ne bi unajmila grasov, i opet da je djecu vozila, vozili bi organizovano negdje na izlet,tada bi bilo za valstite potrebe...
poneta je u tome da ne mozes dati covjeku koji ima status pocetnika vozaca da voza taj usrani kombi sa djecom
kakvelicence,linijski prevozi i ostale budalošćine boga vam?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#420 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:35 Kod pravnih lica s ciljem ostvarivanja zarade to jest potreba pravnog lica.
Stvarno ovo pitaš ?
pezzar wrote: 22/01/2020 15:37 " druge osobe u svezi s obavljanjem poslova iz te djelatnosti. "

Je li ti stvarno tvrdiš da u mojoj firmi kao uposlenik ne mogu kombi vozilom koje je u vlasništvu firme odvesti partnere na ručak jer je to organizovani prijevoz? Nisu zaposleni i nisu pod nikakvim ugovorom.
Ne razumijem te... Imaš partnere a nemaš sa njima ugovor niti su zaposleni... u čemu su partneri... kakva je njihova veza sa obavljanjem djelatnosti... kako ćeš pravdati gorivo utrošeno na taj prevoz... kako ćeš pravdati troškove ručka...
...
Zašto izmišljate hipotetičke situacije koje nemaju veze sa stvarnošću... niti imaju veze sa pitanjem o kojem se diskutuje...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#421 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 22/01/2020 15:35
vjeshalica wrote: 22/01/2020 15:29
Ti hoćeš ustvari da kažeš da firma ili pretpostavimo škola, ako ima u svom vlasništvu vozilo i koristi ga za potrebe učenika, nema organizovani prevoz na planinu?
Hoćeš da kažeš da to nije organizovani prevoz na planinu?
Nego šta je?
Opet se vraćam na ono, svaki prevoz je organizovan, nije nijedan neorganizovan. Organizovani bi valjda podrazumijevao da se baviš djelatnošću prijevoza putnika, da imaš vozila NAMIJENJENA za tu svrhu, i dr.

Ovo sa školom nije dobar primjer, jer to nisu potrebe škole nego učenika.

Kod pravnih lica s ciljem ostvarivanja zarade to jest potreba pravnog lica.
ne pratis sta pisem
dobar je primjer i rekla sam koristi ga za potrebe ucenika to je za potrebe skole,organizovano vucaju djecu u kino,na izlet u pičku materinu kontaš?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#422 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Travnički Noćni Šetač wrote: 22/01/2020 15:36
Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:26 Travnički procitaj, vrati se, pa ces vidjeti moj stav.
pročitao sam sve strpljivo prije nego sam se uključio... vidim da je diskusija dosta otišla od osnovnog pitanja...
...No pročitao sam tvoj stav ali ga ne razumijem...
Svaki prijevoz opisan u Zakonu o cestovnom prijevozu u FBiH je jasno definisan i samim tim je to organizovani prevoz jer njegov način organizovanja propisuje zakon...

Linijski prijevoz putnika, vanilinijski prijevoz putnika, taxi prijevoz, prijevoz za vlastite potrebe i rentacar prevoz su vidovi organizovanog prijevoza putnika...
Ja ne vidim zaista da se na pitanje postavljača može odgovoriti drugačije nego da on kao početnik ne može obavljati POSAO prevoza djece...
Prvo zato što je sam rekao da je to POSAO koji mora po zakonu ispunjavati određene usluve i
Drugo zato što, ako je to posao onda je organizovani prijevoz ( u jednom od vidova propisanih Zakonom o cestovnom prijevozu), a onda ga ne može vršiti zbog ograničenja propisanog u ZOBSu...
...
Uzeti svoje auto i privatno odvući dvoje svoje djece i dvoje komšijine naravno da može...
Molim te, definiciju organizovanog prevoza djece iz zakona decidno koja ce poslužiti u svrhu opravdanosti zabrane upravljanja tim vozilom pocetniku.
Samo decidno.
Ne pausalno, jer i ja evo pausalno svo vrijeme tvrdim da nekomercijalni prevoz za vlastite potrebe nije organizovani prevoz jer ne sadrži elemente istog.
Kako Vam zakonska odredba za početnike itekako igra ulogu u smislu da se neprestano pozivate na istu, dajte molim vas zakonsku odredbu organizovanog prevoza.
I ja prvi priznajem gresku uz izvinjenje svima koji su citali i cije sam misljenje osporavao.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#423 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Pa upravo si citirao moj odgovor oko vidova organizovanog prevoza putnika koje je propisao Zakon o cestovnom prijevozu FBiH... ako to ne prihvataš nemam šta drugo reći...
Svaki prijevoz putnika koji ima propisana pravila je organizovani prijevoz... ne razumijem nejasnoće...
...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#424 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 15:48
Ne pausalno, jer i ja evo pausalno svo vrijeme tvrdim da nekomercijalni prevoz za vlastite potrebe nije organizovani prevoz jer ne sadrži elemente istog.
Pa kako nije organizovan kad vec unaprijed taj prevoz kao nekomercijalan se fokusira na unaprijed odredjenu grupu ljudi koji su stekli pravo da koriste taj prevoz?
korisnici hotela, konferencije itd...a u nasem slucaju djeca na izletu,u skoli,treninzi i slicno....nema upada mene tebe ili nekog drugog usput u voznji sto je isto deinisano zakonom taj pojam nekomercijalngo prevoza
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#425 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Za oboje, svugdje pise prevoz u zoobsu je pojam organizovani prevoz djece.
Molim za zakonsku definiciju istog.
Član taj i taj.
Hvala.
Ps svaki prevoz je organizovan, cim imas vozilo, destinaciju i putnike organizovao si prevoz, ali to ne pise ni u jednom trenutno dostupnom zakonu.
Pojam organizovani prevoz djece ne postoji, i kao takav ne može biti zabranjen jer ga nema. Molim za dokaz i definiciju, zakonsku, termina.
Post Reply