P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#451 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by bitanga_sa_otesa »

pa ima i skijanje na vodi ako nisi znao :-D
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#452 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vindfaker »

ko bi početniku koji je TEK dobio vozačku dozvolu dao da vozi djecu i to u kombiju, hah :run:
User avatar
basicm
Posts: 10404
Joined: 16/01/2012 21:38

#453 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by basicm »

Moze li se ovo P na cirilici staviti? I postoji li?
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#454 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Throttle »

basicm wrote: 22/01/2020 21:43 Moze li se ovo P na cirilici staviti? I postoji li?
Oni stave R na ćirilici :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#455 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by bitanga_sa_otesa »

to je rejsing :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17000
Joined: 31/03/2019 14:56

#456 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

basicm wrote: 22/01/2020 21:43 Moze li se ovo P na cirilici staviti? I postoji li?
Ne jer je unaprijed pravilnikom definisan izgled tog obiljezja dimenzije boja itd itd
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#457 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Optimist »

To bi isto bilo kad bi znak STOP napisali na cirilici. :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#458 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

evo nadjoh termin organizovanog prijevoza djece i to u zoobsu pa kaze:
Član 46. 3) na 70 km/h - za autobuse kada se obavlja organiziran prijevoz djece.
sta je sad pak ovo :shock:
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#459 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote: 23/01/2020 09:44 evo nadjoh termin organizovanog prijevoza djece i to u zoobsu pa kaze:
Član 46. 3) na 70 km/h - za autobuse kada se obavlja organiziran prijevoz djece.
sta je sad pak ovo :shock:
Da li time hoćeš da argumentuješ da se nešto što potpada pod pojam organizovani prevoz djece, može obavljati samo vozilima kategorija M2 i M3?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#460 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Dok ne bude drugacija definicija da argumentujem. 8-)
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#461 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote: 23/01/2020 10:43 Dok ne bude drugacija definicija da argumentujem. 8-)
Kao dobar kontraargument toj tvojoj tvrdnji je upravo Član 186, stav (8), u kojem piše:
(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.
Ako ispravno tumačimo sadržaja ovoga stava, onda iz njega proizilazi da Lice koje je dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1, ne smije tim vozilom organizovano da prevozi djecu dvije godine od izdavanja vozačke dozvole.

Dakle, organizovan prevoz djece se može obavljati i vozilima koja spadaju u najmanje jednu od kategorija "A1", "A", "B" ili "C1".

Od nabrojanih kategorija vozila, po meni je jedini kandidat za organizovani prevoz djece, vozilo kategorije "B".
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#462 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

To je u sferama sta bi bilo kad bi bilo.
Ono sto trazim od Vas nema :mrgreen:
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#463 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Možda je organizovani prevoz C1 kategorijom. :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#464 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Ili mozda pak znaci da se ne smije baviti javnim prijevozom taksi vozilom djece dakako 8-)
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#465 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Bakir1 wrote: 23/01/2020 11:51 Ili mozda pak znaci da se ne smije baviti javnim prijevozom taksi vozilom 8-)
Može al' ne smije voziti porodice s djecom. :run:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#466 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

U iscekivanju definicije :kiss:
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#467 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote: 23/01/2020 11:16 To je u sferama sta bi bilo kad bi bilo.
Ono sto trazim od Vas nema :mrgreen:
Izvini, molim te, ali ne mogu prihvatiti tvoju tvrdnju da je ovo:
Član 46 (1) Na putevima brzina kretanja ograničava se za sljedeća vozila na:
3) 70 km na čas - za autobuse kada se obavlja organizovani prevoz djece, za zglobne autobuse bez mjesta za stajanje, za teretna motorna vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 7.500 kg i za teretna motorna vozila s priključnim vozilom
argument da se nešto što se podvodi pod pojam organizovani prevoz djece, može obavljati samo autobusom (kategorije vozila M2 i M3), jer sadržaj ovoga člana ni na koji način ne isključuje mogućnost da se nešto što je obuhvaćeno pojmom organizovani prevoz djece može obavljati i motornim vozilom koje nije autobus, odnosno i motornim vozilom koje pripada kategoriji M1.

Kao što ne mogu prihvatiti da ti sadržaj ovoga člana:
Član 186, stav (8): Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.
trpaš u sfere šta bi bilo kad bi bilo i ne želiš priznati da sadržaj navedenog člana sasvim jasno povezuje i označava da se nešto što potpada pod pojam organizovani prevoz djece, može obavljati i motornim vozilom za koje je potrebna (i dovoljna) vozačka dozvola kategorije "B", odnosno motornim vozilom kategorije M1.

Dakle, bez obzira na to što nigdje ne postoji jasna definicija šta je to i šta sve obuhvaća pojam organizovani prevoz djece, ja tvrdim da se nešto što se u našim zakonima i pravilnicima tretira pod pojmom organizovani prevoz djece može obavljati i motornim vozilom koje pripada kategoriji M1, odnosno motornim vozilom za upravljanje kojim je potrebna (i dovoljna) vozačka dozvola "B" kategorije.

I tvrdim da, samim tim, u skladu sa Članom 186, stav (8) ZOBS-a, upravljanje vozilom kategorije M1 kojim se obavlja organizovani prevoz djece, sa vozačkom dozvolom "B" kategorije, nije dopušteno nekom ko je tu dozvolu "B" kategorije stekao prije manje od dvije godine.

Također tvrdim da se pod pojmom organizovani prevoz djece, u smislu kako ga tretiraju naši zakoni i pravilnici podvodi i ovaj slučaj:
Tek sam polozio i dobio vozacku, naravno vozim sa slovom P. Vezano s jednim poslom bi trebao voziti mali kombi (8+1 B kategorija) s djecom na skijanje i slicno.
Ničime što je ovdje u dosadašnjoj raspravi izneseno se ne mogu argumentovano pobiti navedene tvrdnje.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#468 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

imao si jako jednostavan zadatak, za koji sam molio tebe i ostale koji stav 186 zoobs-a tumace na takav nacin, kako ga vec tumacite, a to je bio da mi date zakonsku definiciju organizovanog prijevoza djece.
argumenti koje zasnivas na tome kako ti tumacis zakon, a ne kako pise u zakonu i nisu neki argumenti.
zoobs poznaje, u svim svojim clanovima na 3 mjesta taj termin, i to u clanu zabrane upravljanja takvim vozilom, kazne za krsenje takve zabrane kao i kazne za obilazenje takvog vozila.
kada to vec nije zoobs onda bi trebao to biti neki od zakona ili pravilnika koji tretiraju tu oblast u smislu ogranicenja kojima podlijeze takvo vozilo, uslova koje treba ispuniti vozac tog vozila kao i samog ako nista broja djece u takvom vozilu da bi se to moglo smatrati organizovanim prijevozom djece.
takvo nesto ne postoji, jedino vozilo koje se smatra onim koje moze voziti organizovano djecu je autobus, i to samo u clanu koji predvidja ogranicenje brzine takvog vozila.
terminologija susjednih zemalja, koje imaju pravilnik o organizovanom prijevozu djece, kaze da je takvo vozilo autobus.
tvoje tumacenje clana 186, veze se iskljucivo za vozilo kategorije B, iako su ogranicenja za sve kategorije koje su navedene tim clanom.
tako da, jos uvijek si u sferi sta bi bilo kad bi bilo.
pisati ce policajac kaznu na osnovu clana 186 i na osnovu kojeg jos clana koji definise organizovani prijevoz djece?
predlažem tebi i ostalim zagovornicima tvojih tvrdnji da procitate ove zakone i pravilnike:

ZAKON O CESTOVNOM PRIJEVOZU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

PRAVILNIK O POSEBNIM USLOVIMA ZA MOTORNA VOZILA KOJIMA SE OBAVLJA PRIJEVOZ

PRAVILNIK O LICENCI ZA OBAVLJANJE JAVNOG PRIJEVOZA U CESTOVNOM PROMETU

PRAVILNIK O OBAVEZNOM OBLIKU I SADR@AJU PUTNOG LISTA SA SPISKOM PUTNIKA

PRAVILNIK O OBRASCU, SADR@AJU I NA^INU VO\ENJA PROMETNOG DNEVNIKA

PRAVILNIK O TEHNI^KO-EKSPLOATACIONIM USLOVIMA ZA VOZILA KOJIMA SE OBAVLJAJU POJEDINE VRSTE PRIJEVOZA

za sve su bili i linkovi ali forum ne dozvoljava vise od 5 linkova, a ima ih puno vise.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#469 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Optimist »

Dzaba ti ovo sve Bakire pises, uzalud vam trud sviraci.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#470 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

ne pisem dzaba, imam dnevnicu. :D
pitanje za @Seawolf @Travnički Noćni Šetač @vjeshalica bi bilo:
da li vozac početnik može upravljati vozilom kojim se vrši javni prijevoz putnika i to vozilom B kategorije?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#471 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Travnički Noćni Šetač »

Mi smo se već složili oko toga da se po ovom pitanju ne slažemo, pa zaista ne vidim potrebu daljeg prozivanja...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#472 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

izvinjajem se :oops:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#473 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Industrialyzer »

Zamisljam situaciju na sudu: Postovani sudija, moramo se sloziti da se ne slazemo oko ovog zakona, vase tumacenje ne odgovara mom i ne prihvatam ga :mrgreen:

Ne mozes se slagati oko cinjenica pobogu :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#474 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

kriv si jer si organizovano prevozio djecu po članu 186 zoobs-a.
ok jesam, ali sta je organizovani prijevoz djece, sta se smatra istim, koji je broj djece organizovan a koji neorganizovan :D
ko je pametan, takav nalog uzima sa sudskim odlucivanjem, i to pada ko s kruske ;-) :-D
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#475 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Laplace »

Bakir1 wrote: 24/01/2020 10:02 kriv si jer si organizovano prevozio djecu po članu 186 zoobs-a.
ok jesam, ali sta je organizovani prijevoz djece, sta se smatra istim, koji je broj djece organizovan a koji neorganizovan :D
ko je pametan, takav nalog uzima sa sudskim odlucivanjem, i to pada ko s kruske ;-) :-D
Da li prevoz učenika na takmičenja (sa putnim nalogom) vozilom B kategorije spada pod "organizovani prevoz djece" ili bi ipak za tri učenika trebalo platiti autobus? Ne bih izjednačavao javni prevoz i organizovani prevoz, i nisu izleti i ekskurzije jedini slučajevi organizovanog prevoza učenika.
Post Reply