Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#26 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

славянин wrote:
Fudo387 wrote: Mah, ako stvarno ima neka inteligencija koja je skontala kako se trckara tamovamo po galaksijama, sumnjam da smo im mi uopste zanimljivi...realno, sta ce im to?
Da vide kako neki Anto kosu otkiva na Kupresu?
Pa vjerovatno nebi im mi bili zanimljivi nego resursi planete - a nase samo postajanje na istoj bi im ukazalo da ima resursa da se iskoriste i da je pogodna (ako su slicni nama barem malo) za zivot.Tako da opet po ovoj teoriji nas bi lagano pomeli da im ne smetamo :D
Kakvi resursi?
Cumur, nafta?
Bukovina?
Da mogu praviti regale u svemirskim brodovima?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#27 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Heller »

Mene interesuje šta bi Pici s vanzemaljkama
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#28 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by madner »

Realno, jedini razlog da dodju jeste za neko proucavanje ili eksterminaciju prije nego sto se nafuramo. :D
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#29 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Heller »

madner wrote:Realno, jedini razlog da dodju jeste za neko proucavanje ili eksterminaciju prije nego sto se nafuramo. :D
Il da se privale na budžet. Zamisli troglava šalteruša.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#30 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Irsar »

славянин wrote:Ako uzmes znanje o dijelu onda ides da je na nasoj planeti zivot stvoren iz nezive materije kroz razne procese
Nedokazana tvrdnja, tj. pretpostavka. K tome nedokaziva, jer je pogrešna.
- tako da upravo to sto ti govoris opravdava potragu za drugim bicima u svemiru.
Nedokazana tvrdnja teško da može opravdati bilo šta. Ne da to bi spriječilo bilo koga, ali se nemoj pozivati na nešto što samo po sebi je u domenu mašte i pukog teoretisanja.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#31 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by славянин »

Fudo387 wrote: Kakvi resursi?
Cumur, nafta?
Bukovina?
Da mogu praviti regale u svemirskim brodovima?
Sacekaj da protrljam lijevu kuglu ... pa niko ne zna koje resurse.. dali organske ili druge - vodu , mozda smo mi resursi ? , ....
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#32 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

madner wrote:Realno, jedini razlog da dodju jeste za neko proucavanje ili eksterminaciju prije nego sto se nafuramo. :D
Pa et, da nas u neki svoj muzej metnu...
Valjda nemaju muzeje, nadati se.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#33 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by madner »

Vode ima po svemiru koliko hoces.

Moze biti eventualno zanimljivo kao neki plac, ima atmosferu i tako to. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#34 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by madner »

Heller wrote:
madner wrote:Realno, jedini razlog da dodju jeste za neko proucavanje ili eksterminaciju prije nego sto se nafuramo. :D
Il da se privale na budžet. Zamisli troglava šalteruša.
Ima tacno 2 prsta.

Doduse i nema neke razlike onda od ovih sada. :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#35 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by славянин »

Irsar wrote:
славянин wrote:Ako uzmes znanje o dijelu onda ides da je na nasoj planeti zivot stvoren iz nezive materije kroz razne procese
Nedokazana tvrdnja, tj. pretpostavka. K tome nedokaziva, jer je pogrešna.
- tako da upravo to sto ti govoris opravdava potragu za drugim bicima u svemiru.
Nedokazana tvrdnja teško da može opravdati bilo šta. Ne da to bi spriječilo bilo koga, ali se nemoj pozivati na nešto što samo po sebi je u domenu mašte i pukog teoretisanja.
Za sada vecina stvari upucuju prema tome (mislim u nauci)
https://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis

Ali naravno nije jos uvijek dokazano mada imaju jake indicije i trenutno se provode eksperimenti i pocetni su pokazali mogucnost stvaranja organske materije / proteina iz nezive tvari.

A sto se tice toga.. to je mnogo vjerovatnije nego da je neki Bog koji oce da mu se klanjas i da ga se bojis stvorio covjeka odjednom pa mu od rebra napravio zenu koja je jela jabuku na nagovor zmije koju nije smjela jesti pa su izbaceni iz raja. :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#36 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by madner »

Fudo387 wrote:
madner wrote:Realno, jedini razlog da dodju jeste za neko proucavanje ili eksterminaciju prije nego sto se nafuramo. :D
Pa et, da nas u neki svoj muzej metnu...
Valjda nemaju muzeje, nadati se.
Moguce i da sada to rade.
Valjda zooloski vrt, sa 200 kvadrata bar, da ne uginemo od tuge. :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#37 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

madner wrote:
Fudo387 wrote:
madner wrote:Realno, jedini razlog da dodju jeste za neko proucavanje ili eksterminaciju prije nego sto se nafuramo. :D
Pa et, da nas u neki svoj muzej metnu...
Valjda nemaju muzeje, nadati se.
Moguce i da sada to rade.
Valjda zooloski vrt, sa 200 kvadrata bar, da ne uginemo od tuge. :D
E ako je 200 kvadrata, odmah nek’ nas vode.
Jos ako ima netflix, ku’s bolje. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#38 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by HAVANA »

Nek nam vrate elvisa,haseta,brus lijaaaaaa :kontrabas:

Bila je ponoc i satovi su stali
Na vrata mi pokucase Mulder i Scully
Kazu, trazimo svemirca,
velka mu je glava

Reko, imam takvog u gacama,
al' trenutno spava
Sala mala

Da te pitam,
Da li imaju duge kose?
Dal' traperice nose?
Dal' vjeruju u Boga?
Da li uzimaju droga?

Da li ima smoga
i kod njih na planetu?
Dive li se nama il nam zele
mozda nanjet stetu?

Odakle dolaze ove
nase mljecne staze?
Jel' dolaze u miru ili zele
da nas zgaze?

Zasto tolko paze
na svoju diskreciju?
Dal' zele mozda na nama
da naprave korekciju?

Pa da i mi dodjemo
do svjetskoga mira
Al' mozda i kod njih
gore neka borbena svira
Mozda je i kod njih gore,
samo se priznat stide
Mozda svoj opstanak
na nasoj zemlji vide

Pitam se,
Dal' rade grafite?
Il' su im ulice totalno,
ono totalno, jebene, ciste?
Tako ciste da se sve ono pravo sjaji
Dal' udobno zive ili umiru od gladi?

Dal' se trava sadi kod njih
ko kod nas zito?
Da vidim svemirca,
to bih ga ja upito

Da li imaju policiju?
Da li i njih maltretira?
Dal' vole opoziciju
i kako vlast se kod njih bira?

Znaju l' sta je piva?
Dal' rocka kod njih ima?
Dal' ima kod njih boli?
Da li zena voli?

Duvaju li na flasu
ili koriste roli?
Je li lijepo tijelo
kod njihovih zena?
Da li se i oni tuku
zbog boje svoga tena?
Kad dodu izbori,

jel' se i kod njih laze?
Da li im zene vole petting,
vole l' tetovaze?

Koja je valuta?
I da li devalvira?
Da li i kod njih
na ratu gore neko profitira?

Kojim danom po gebiru idu?
I zasto nikad, bas nikad,
ne zovu nas na gidu?
Je li imaju u vidu
davat vize za strance?

Hoce li primat
ko' izbjeglice nas Bosance?
Nek' me prime prvog,
ovdje nemam plana, kuce, stana
zivitnog elana ni volana da vozim

Ovdje mi je neugodno,
al' kod vas cu da prosim

[Edo Maajka]
Nek' nam vrate Elvisa,
Haseta, Bruce Lee-a,
A evo im silikoni,
atomska i CIA


Evo im sve
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#39 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

славянин wrote:
Fudo387 wrote: Kakvi resursi?
Cumur, nafta?
Bukovina?
Da mogu praviti regale u svemirskim brodovima?
Sacekaj da protrljam lijevu kuglu ... pa niko ne zna koje resurse.. dali organske ili druge - vodu , mozda smo mi resursi ? , ....
Fol je u tome,
Ako postoje, ako su toliko inteligentni,
Ako smo mi i za sta bitni,
Vec bi nas pokupili.
Ili pobili, raselili, organe povadili...nesto.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#40 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by славянин »

Fudo387 wrote:
славянин wrote:
Fudo387 wrote: Kakvi resursi?
Cumur, nafta?
Bukovina?
Da mogu praviti regale u svemirskim brodovima?
Sacekaj da protrljam lijevu kuglu ... pa niko ne zna koje resurse.. dali organske ili druge - vodu , mozda smo mi resursi ? , ....
Fol je u tome,
Ako postoje, ako su toliko inteligentni,
Ako smo mi i za sta bitni,
Vec bi nas pokupili.
Ili pobili, raselili, organe povadili...nesto.
Kako znas da bi nas vec pokupili ?? Svemir je ogroman jeli i siri se kako mozes znati da su nas do sada trebali locirati ?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#41 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by madner »

Pa ne mora biti. Mi smo ti kao neko pleme u Amazoniji, niko ne zna da smo tu. Mozda dolaze ljudi svakih 100 000 godina pa vide kako ide, a mi imamo ovaj brzi razvoj zbog ratovanja medju sobom.

Resursi sigurno nisi bitni, nema cega nema u svemiru. Mozemo samo biti prijetnja za 10 000 godina :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by ExNihilo »

Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#43 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

славянин wrote: Kako znas da bi nas vec pokupili ?? Svemir je ogroman jeli i siri se kako mozes znati da su nas do sada trebali locirati ?
Pa nema drugog logicnog objasnjenja,
Ili smo nezanimljivi, nebitni, ili nema nista u onoj mrakaci.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#44 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by славянин »

Fudo387 wrote:
славянин wrote: Kako znas da bi nas vec pokupili ?? Svemir je ogroman jeli i siri se kako mozes znati da su nas do sada trebali locirati ?
Pa nema drugog logicnog objasnjenja,
Ili smo nezanimljivi, nebitni, ili nema nista u onoj mrakaci.
Pa cak i veoma naprednoj civilizaciji bi bilo vjerovatno iznimno tesko da istraze sve... skoro nemoguce...
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#45 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

славянин wrote:
Fudo387 wrote:
славянин wrote: Kako znas da bi nas vec pokupili ?? Svemir je ogroman jeli i siri se kako mozes znati da su nas do sada trebali locirati ?
Pa nema drugog logicnog objasnjenja,
Ili smo nezanimljivi, nebitni, ili nema nista u onoj mrakaci.
Pa cak i veoma naprednoj civilizaciji bi bilo vjerovatno iznimno tesko da istraze sve... skoro nemoguce...
Polazimo od pretpostavke da kao eto ima neka civilizacija koja mozda navrati, znaci super napredna i inteligentna.
Nisu se pojavili:
1) nema te civilizacije.
2) ima, al boli ih qrac za jednu vrstu koja je za njih nivo paramecija.
Moja teorija, nema tamo nista, slucajno smo mutirali od nekog qrca u ovo sto smo sad, i eto, cumuramo.
:D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#46 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by madner »

Druga teorija, zadnji put su navratili kada su dinosauri bili blizu da postanu dovoljno inteligentni da budu prijetnja i opalili ih asteroidom. :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#47 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by славянин »

Fudo387 wrote: Polazimo od pretpostavke da kao eto ima neka civilizacija koja mozda navrati, znaci super napredna i inteligentna.
Nisu se pojavili:
1) nema te civilizacije.
2) ima, al boli ih qrac za jednu vrstu koja je za njih nivo paramecija.
Moja teorija, nema tamo nista, slucajno smo mutirali od nekog qrca u ovo sto smo sad, i eto, cumuramo.
:D
Pa ako nisu inteligentni onda nemaju ni oni mogucnost da dodju do nas ..

Image
There is considerable disagreement on the values of these parameters, but the 'educated guesses' used by Drake and his colleagues in 1961 were:

R∗ = 1 yr−1 (1 star formed per year, on the average over the life of the galaxy; this was regarded as conservative)
fp = 0.2 to 0.5 (one fifth to one half of all stars formed will have planets)
ne = 1 to 5 (stars with planets will have between 1 and 5 planets capable of developing life)
fl = 1 (100% of these planets will develop life)
fi = 1 (100% of which will develop intelligent life)
fc = 0.1 to 0.2 (10–20% of which will be able to communicate)
L = 1000 to 100,000,000 years (which will last somewhere between 1000 and 100,000,000 years)

Inserting the above minimum numbers into the equation gives a minimum N of 20 (see: Range of results). Inserting the maximum numbers gives a maximum of 50,000,000. Drake states that given the uncertainties, the original meeting concluded that N ≈ L, and there were probably between 1000 and 100,000,000 civilizations in the Milky Way galaxy.


The pessimists' most telling argument in the SETI debate stems not from theory or conjecture but from an klix observation: the presumed lack of extraterrestrial contact.A civilization lasting for tens of millions of years might be able to travel anywhere in the galaxy, even at the slow speeds foreseeable with our own kind of technology. Furthermore, no confirmed signs of intelligence elsewhere have been recognized as such, either in our galaxy or in the observable universe of 2 trillion galaxies.According to this line of thinking, the tendency to fill up all available territory seems to be a universal trait of living things, so the Earth should have already been colonized, or at least visited, but no evidence of this exists. Hence Fermi's question "Where is everybody?"

A large number of explanations have been proposed to explain this lack of contact; a book published in 2015 elaborated on 75 different explanations. In terms of the Drake Equation, the explanations can be divided into three classes:

Few intelligent civilizations ever arise. This is an argument that at least one of the first few terms, R∗ · fp · ne · fl · fi, has a low value. The most common suspect is fi, but explanations such as the rare Earth hypothesis argue that ne is the small term.
Intelligent civilizations exist, but we see no evidence, meaning fc is small. Typical arguments include that civilizations are too far apart, it is too expensive to spread throughout the galaxy, civilizations broadcast signals for only a brief period of time, it is dangerous to communicate, and many others.
The lifetime of intelligent, communicative civilizations is short, meaning the value of L is small. Drake suggested that a large number of extraterrestrial civilizations would form, and he further speculated that the lack of evidence of such civilizations may be because technological civilizations tend to disappear rather quickly. Typical explanations include it is the nature of intelligent life to destroy itself, it is the nature of intelligent life to destroy others, they tend to be destroyed by natural events, and others.

These lines of reasoning lead to the Great Filter hypothesis, which states that since there are no observed extraterrestrial civilizations, despite the vast number of stars, then some step in the process must be acting as a filter to reduce the final value. According to this view, either it is very difficult for intelligent life to arise, or the lifetime of such civilizations, or the period of time they reveal their existence, must be relatively short.
Last edited by славянин on 19/08/2018 13:40, edited 3 times in total.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#48 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Nastasia »

:hm:

Možda je neka druga civilizacija postojala i izumrla na nekoj drugoj planeti prije nego što smo uopšte mi evoluirali.
Možda će kada mi izumremo, na nekoj drugoj planeti, hiljadama godina nakon toga, da se ponovo začne neka vrsta života.
Možda su toliko daleko da nemaju tehnologiju dovoljno naprednu da dostignu do nas.
Možda su tehnološki iza nas, otkud nam uopšte da su napredniji i inteligentniji.
Možda postoje i možda smo mi samo kompjuterska igrica poput SIMS-a koju neko dijete vanzemaljče igra.

Jeboga mater, tol'ko opcija.
Sve u svemu, ako dođu, otkopčat koje dugme na košulji, zadić suknjicu iznad koljena i nadat se najboljem :lol:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#49 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by Fudo387 »

madner wrote:Druga teorija, zadnji put su navratili kada su dinosauri bili blizu da postanu dovoljno inteligentni da budu prijetnja i opalili ih asteroidom. :D
Ima smisla, malo im je falilo da mozgom velicine oraha skontaju kako da priprijete kosmosu. :D
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#50 Re: Ozbiljno je, niko nema plan za dolazak vanzemaljaca

Post by haubica_i_to_teshka »

Nastasia wrote::hm:

Možda je neka druga civilizacija postojala i izumrla na nekoj drugoj planeti prije nego što smo uopšte mi evoluirali.
Možda će kada mi izumremo, na nekoj drugoj planeti, hiljadama godina nakon toga, da se ponovo začne neka vrsta života.
Možda su toliko daleko da nemaju tehnologiju dovoljno naprednu da dostignu do nas.
Možda su tehnološki iza nas, otkud nam uopšte da su napredniji i inteligentniji.
Možda postoje i možda smo mi samo kompjuterska igrica poput SIMS-a koju neko dijete vanzemaljče igra.

Jeboga mater, tol'ko opcija.
Sve u svemu, ako dođu, otkopčat koje dugme na košulji, zadić suknjicu iznad koljena i nadat se najboljem :lol:
Shto se mene tice definitivno si u odboru za docek :izet: :-D

shacir-aga, mislio sam i tebe predlozit u ovaj odbor za docek, al' si nezgodan kad popijesh koju vishe.... :-D
Post Reply