[Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#26 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Nocty wrote: 20/07/2021 01:26
mirah wrote: 17/07/2021 20:49
Sveštenici jesu najmoćniji,jer svakog čoveka je strah od smrti.Odem skoro na dženaze rođaku i spustiše meit u rupu duboku 2 metra.Inače sve je više mladih na dženazama,a sve manje starijih,što je razumljivo.Obavezno pročitaj S one strane dobra i zla i Genealogija morala, ali ne moraš da baš to i primeniš!
Pa gdje god da se okrenem oni kolo vode
Iran
Saudija
Rusija
Bosna
Srbija
Usa
I nikad nije ni bilo odcjepljenja crkve i države
Jer država mu omogućuje da živi bezporezno
Ili da ti saudijac radi šta hoće po engleskoj i americi
Da gazi ljude bez posljedica
Maltretira radnike i tako to.
Znači sta smo naučili od svega toga?
Samo jedno
A to je kao što je veliki George Carlin rekao
Sta bog voli?
Voli pare!
Naravno! Duh vremena dok. film sjajno to opisuje. 2007 sam gledao taj film i bio mi je zanimljiv.Ali kada su lokalni hodže i imami,o reisima i muftijama da ne pričam,počeli da uzimaju sve više i više( jedan,kog sam lično poznavao imao je predivnu kuću sa bazenom) đavo je odneo šalu.
Džamije su posle rata bile pune, a sada sve manje i manje.Prvo što niko ne može da stigne na svih 5 namaza a da posao ne trpi, a drugo što svi u IZ grabe što više da uzmu.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#27 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

bog je za njih odavno umro
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#28 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Piaty »

Nocty wrote: 25/06/2021 06:44 vojooo
nicheee


joj nemojte molim vas :lol:
Ta ludost mi je jutros na sabahu naumpala kada sam ustao...

Joooj druze, ne, ne, neeeeeee
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#29 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Možda nema puno veze sa ovom temom,ali malopre gledam na yotube Travnik iz drona.Nešto mi je zapalo za oko da oko sve tri verske bogomelje(džamije,crkve i katedrale) je veoma čisto,uređeno i izgleda lijepo.Da li može nešto tako,uredno,čisto lijepo da bude bez verskih objekata(semitskih) u drugim kućama,zgradama,parkovima i dr.?
I može li da bude Poslanik neko ko nije semitskog porekla?
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#30 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Project Ashe »

mirah wrote: 31/07/2021 23:12 Možda nema puno veze sa ovom temom,ali malopre gledam na yotube Travnik iz drona.Nešto mi je zapalo za oko da oko sve tri verske bogomelje(džamije,crkve i katedrale) je veoma čisto,uređeno i izgleda lijepo.Da li može nešto tako,uredno,čisto lijepo da bude bez verskih objekata(semitskih) u drugim kućama,zgradama,parkovima i dr.?
I može li da bude Poslanik neko ko nije semitskog porekla?
Narvno da je bilo poslanika ne semitskog porijekla, to što ih časni Kur'an ne pominje imenom ne znači da nisu postojali.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#31 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Piaty »

Project Ashe wrote: 02/08/2021 09:35
mirah wrote: 31/07/2021 23:12 Možda nema puno veze sa ovom temom,ali malopre gledam na yotube Travnik iz drona.Nešto mi je zapalo za oko da oko sve tri verske bogomelje(džamije,crkve i katedrale) je veoma čisto,uređeno i izgleda lijepo.Da li može nešto tako,uredno,čisto lijepo da bude bez verskih objekata(semitskih) u drugim kućama,zgradama,parkovima i dr.?
I može li da bude Poslanik neko ko nije semitskog porekla?
Narvno da je bilo poslanika ne semitskog porijekla, to što ih časni Kur'an ne pominje imenom ne znači da nisu postojali.
Hidr je nesemitskog porijekla. Nesto kao danasnji kavkazoid, europljanin. Ne znam kako su tada zvali pripadnike te rase/naroda.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#32 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Project Ashe »

Piaty wrote: 02/08/2021 09:38
Project Ashe wrote: 02/08/2021 09:35
Narvno da je bilo poslanika ne semitskog porijekla, to što ih časni Kur'an ne pominje imenom ne znači da nisu postojali.
Hidr je nesemitskog porijekla. Nesto kao danasnji kavkazoid, europljanin. Ne znam kako su tada zvali pripadnike te rase/naroda.
Činjenica da je religija postojala u Sjevernoj i Južnoj Americi i prije kolombovog otkrića nam govori da su imali svoje poslanike. To što su na kraju religiozne sekte u sprezi za vlastelom izopačile vjeru, ne znači da u početcima nije bilo vjerovanje u jednog Boga. na kraju krajeva ogromna većina informacija koje se znaju o kulturama u amerikama je iz perioda neposredno prije i pos,,lije kolumbovog otkrića. Kako je to sve izgledalo na početcima niko sa sigurnošću ne zna, za to su se dobrano potrudili i tadašnji amerikanci a bogami i kolumbo i svi koji su poslije njega došli.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#33 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

'Blaženi u carstvu nebeskom videće kazne osuđenih da bi im blaženstvo bilo milije."
Oni koju su ili koje će biti u dženetu ,videće nevernike i biće im još milije kada vide one u džehenemu

— "A kako je teško jadnicima koje je zadesila nesreća! Nјihovo mjesto je u užarenom
ognju i klјučaloj vodi u magli tmastog i crnog dima, koji nije ugodan ni lijep. — Ješćete
gorke plodove drveta zekkum, i pićete klјučalu vodu. Pićete kao prežednjele deve. Mi smo
odredili da među vama caruje smrt, a naša moć je velika, i biće tako."
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#34 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Simbol ove borbe ispisan slovima koja su kroz celu istoriju čovečanstva sve do danas ostala
čitljiva jeste "Rim protiv Judeje, Judeja protiv Rima": — dosad nije bilo većeg događaja od te
borbe, od te dileme, od te nepomirljive suprotnosti. Rim je u Jevrejinu osećao nešto kao samu
protivprirodu, tako reći kao svoj antipodni monstrum; u Rimu se smatralo da je dokazana
činjenica da Jevrejin "mrzi čitav ljudski rod": s pravom, ukoliko se imalo prava da se spas i
budućnost ljudskog roda vezuju za bezuslovnu vladavinu aristokratskih vrednosti, rimskih
vrednosti. A šta su, nasuprot tome, osećali Jevreji prema Rimu? To se može zaključiti po
mnogim znacima; međutim, dovoljno je samo prizvati u svest Jovanovu Apokalipsu, onaj
najneobuzdaniji od svih napisanih izliva koji osveta ima na savesti. (Uostalom, ne treba
potcenjivati duboku doslednost hrišćanskog instinkta kad je upravo ovu knjigu mržnje vezao
za ime apostola ljubavi, onog istog kome je pripisao ono zaljubljeničko-sanjarsko Jevanđelje:
— ima u tome deo istine, ma koliko književnog krivotvorenja da je bilo potrebno za tu svrhu.)
Rimljani su bili jaki i otmeni toliko da dosad na zemlji nikad nije bilo jačih i otmenijih, da se
o jačim i otmenijim nije čak ni sanjalo; sve što nam je od njih ostalo, svaki natpis izaziva
divljenje, pod pretpostavkom da se razume šta tamo piše. Jevreji su, naprotiv, bili onaj
sveštenički narod osvetoljubivosti per excellence kome je bila svojstvena izuzetna narodskomoralna genijalnost: treba samo srodno obdarene narode, recimo Kineze ili Nemce, uporediti
s Jevrejima da bi se osetilo šta je prvog a šta petog ranga. Ko je od njih zasad pobedio, Rim ili
Judeja? Ali nema tu nikakve sumnje: treba samo pogledati kome se danas kao ukupnosti svih
vrednosti klanjaju u samom Rimu — i ne samo u Rimu nego na polovini zemljine lopte,
svuda gde je čovek postao pitom ili hoće da postane pitom — trojici Jevreja, kao što se zna, i
jednoj Jevrejci (Isusu iz Nazareta, ribaru Petru, ćilimaru Pavlu i majci gore pomenutog Isusa,
zvanoj Marija).
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#35 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

mirah wrote: 31/07/2021 23:14
Piaty wrote: 28/07/2021 20:41

Ta ludost mi je jutros na sabahu naumpala kada sam ustao...

Joooj druze, ne, ne, neeeeeee
Vojo Mocart!
joj
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#36 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

Project Ashe wrote: 02/08/2021 09:43
Piaty wrote: 02/08/2021 09:38

Hidr je nesemitskog porijekla. Nesto kao danasnji kavkazoid, europljanin. Ne znam kako su tada zvali pripadnike te rase/naroda.
Činjenica da je religija postojala u Sjevernoj i Južnoj Americi i prije kolombovog otkrića nam govori da su imali svoje poslanike. To što su na kraju religiozne sekte u sprezi za vlastelom izopačile vjeru, ne znači da u početcima nije bilo vjerovanje u jednog Boga. na kraju krajeva ogromna većina informacija koje se znaju o kulturama u amerikama je iz perioda neposredno prije i pos,,lije kolumbovog otkrića. Kako je to sve izgledalo na početcima niko sa sigurnošću ne zna, za to su se dobrano potrudili i tadašnji amerikanci a bogami i kolumbo i svi koji su poslije njega došli.
uzmi ayahuascu pa ce ti rec sta te zanima :)
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#37 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by dystopia »

Da bi se ozbiljno pristupilo diskusiji o Ničeu i njegovoj filozofiji, smatram da je ne samo potrebno, nego i suštinski važno, biti upoznat i sa Sokratovom filozofijom, i sa predsokratovskim filozofskim učenjima, na koja se naslanja Ničeova filozofija, jer Niče, potpuno odbacuje Sokratova učenja i smatra ga za "racionalističkog rušioca stvaralačke i umjetničke kulture".

Za Ničea je filozof mudrac koji živi filozofiju koju zastupa.
On odbacuje učenja i Platona i Aristotela, te se vraća na sami izvor zapadne filozofije, Heraklita.
Heraklit dolazi do spoznaje da postoji jedinstvo u mnoštvu, da je sve u svemu, sve prolazi kroz razvoj, stalno postaje, nikada ne prestaje i samo taj tok, važi kao apsolut koji se stalno i ponovno diferencira i nikada ne miruje u svom postignutom stanju, ili, kako mi danas volimo reći "Sve teče" i to tečenje nije ništa drugo do stalno formiranje novog od starog, stalno formiranje mnoštva od pojedinačnog, jedinstvenog, što će reći, da stvari postoje samo u svome toku, pa je onda suvišno govoriti o bitku (zagonetci na čije pitanje su pokušavali odgovoriti filozofi stoljećima) već samo o bivanju.

Dakle, trebalo bi se nešto i o Heraklitu pročitati i znati.

Niče upućuje, najžustriju kritiku učenjima Platona, a onda samim tim i čitave zapadne filozofije, kao Thor sa maljem poziva na rušenje i transevaluaciju svih dotadašnjih vrijednonosnih sistema, sumnja da je čovjek zalutao, da je nužan potpuni zaokret, odricanje od svega što je važilo za sveto i dobro i oživljava jedan raniji, helenski duh, duh života i bivanja, koji svoj uzor vidi u liku tragičnog junaka grčke mitologije, Boga Dionisa.

Niče je, baš zbog svega ovoga, interesantan i izvor je stalnih sukobljavanja dvaju skoro uvijek u krajnosti suprostavljenih strana, onih, koji ga mrze i onih koji ga izuzetno vole, što je pretežno plod samo površnog poznavanja i razumijevanja Ničea i gledanja njegovog učenja čisto iz ugla njegove biografije, koja je srećom u nesreći i bivala povodom da u mnogima potakne interes za njegovu filozofiju.

Niče, kao nijedan filozof prije njega, korespondira sa kategorijom filozofa koji polaznu tačku za svoje mišljenje uzima u prošloti (helenizmu) a svoje filozofske osvrte smješta u sutrašnjost. ("Meni pripada tek preksutrašnjica. Neki se rađaju posthumno") I smatram da je itekako zaslužio temu samo za sebe na ovom forumu, pa se nadam da će biti aktivnija i da će se poznavaoci pretsokratovskih, sokratovskih, Šopenhaurovih pa tek onda Ničeovih naučavanja javiti da nam osvjetle malo ovog izuzetnog pojedinca.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#38 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

kolko filozofa je postojalo a i dalje zivi u dzungli amazona za koje necemo nikad cut

to mene brine

maria sabina je jedna od njih

dok su ovi dumali po evropskim memilnim zgradama

ovi drugi su zivjeli i prozivljavali sve sta su ovi prvi naveli :hm:
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#39 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

„Povijest borbe morala protiv osnovnih instinkata života najveći je nemoral za koji je ikad znao svijet.“

Hoću da jedem
hoću da je*em ali ne daju..i tako se stvara čovek vernik,bolešljiva životinja,koja nije u stanju da sebi obezbedi pristojan obrok,pristojnu ženu.

“Nesrećne brakove ne stvara nedostatak ljubavi, već nedostatak prijateljstva.”
Post Reply