[Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#1 [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by R A V E N »

Mada će biti začatavanja, pozivam vas da to ignorišete. Prije svega, ako budem banovan, htio bih da me moderatori banuju nepermanentno (tako da mogu da učestvujem na drugim temama kasnije), ne zbog širenja otrovnih ideja ili vrijeđanja neke skupine, nego zbog toga što je Nietzsche-ov materija nesnosno brutalan, kao i moja interpretacija, za koju ću pokušati da bude što kvalitetnija.

Pa eto, ko će početi? Neko iz publike? :stidljiva1:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#3 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by belfy »

napises "ozbiljna i kvalitetna diskusija" u otvaranju teme, pa trazis da je neko drugi otpocne...
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#4 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Piaty »

Ja cit'o: Tako je govorio Zaratustra, Volja za moc, Antikrist i Rodjenje tragedije.

Sve je to dobro, ali ne znam kako da pocnem. Meni je najvaznije moje licno stanje ili svjetonazor u odnosu na Nietscheovu ideologiju, odnosno, u kojoj mjeri je komplementarno.
Npr. vjernik sam, a Nietzsche je, u nacelu, protiv vjere (ili samo morala u vjeri). Ali opet mi se svidja mnogo stvari.
Na jednoj stranici sam nasao kako je neki Austrijanac primio islam citajuci Nietzschea.
Nietzsche je opravdavao arapsku civilizaciju sve dokle je ona bila u ekspanziji. Sve ono sto je jako i prakticno sluzi covjeku je, u tom pogledu, pohvalno i opravdano.

Hajde evo ovako za poceti, pa nek ide dalje pa dokle se dokotura, sto kaze Radosav :-D
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#5 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by saibaba »

I Koja je tvoja interpretacija ?
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#6 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

vojooo
nicheee


joj nemojte molim vas :lol:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#7 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Milenkov buraz »

sherbett wrote: 15/06/2021 09:36
saibaba wrote: 14/06/2021 16:15 I Koja je tvoja interpretacija ?
Ja sam dosla da nesto naucim
Na klix forumu? :lol:
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#8 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Naslovnica »

Ja posijah bosiljak, a Friedrich mi Nietzsche.
Toliko od mene
:gunjastajl:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#9 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by ¤ jelena ¤ »

Piaty wrote: 30/04/2021 15:22Rodjenje tragedije.
..iz duha muzike. 🥰

Kako ono bi....

dva međusobno oprečna principa...
apolonov i dionizijski i nekakve podjele vrsta umjetnosti na apolonske i dionizijske u zavisnosti od toga koji od ova dva principa u njima preovladava ...valjda.... :|

Ako se dobro sjećam....kroz maglu....te drage knjižice.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#10 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Piaty »

¤ jelena ¤ wrote: 26/06/2021 11:54
Piaty wrote: 30/04/2021 15:22Rodjenje tragedije.
..iz duha muzike. 🥰

Kako ono bi....

dva međusobno oprečna principa...
apolonov i dionizijski i nekakve podjele vrsta umjetnosti na apolonske i dionizijske u zavisnosti od toga koji od ova dva principa u njima preovladava ...valjda.... :|

Ako se dobro sjećam....kroz maglu....te drage knjižice.
Da.

Upravo to :-D

Dobro se sjecas.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#11 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by ¤ jelena ¤ »

Piaty wrote: 26/06/2021 13:13
¤ jelena ¤ wrote: 26/06/2021 11:54
Piaty wrote: 30/04/2021 15:22Rodjenje tragedije.
..iz duha muzike. 🥰

Kako ono bi....

dva međusobno oprečna principa...
apolonov i dionizijski i nekakve podjele vrsta umjetnosti na apolonske i dionizijske u zavisnosti od toga koji od ova dva principa u njima preovladava ...valjda.... :|

Ako se dobro sjećam....kroz maglu....te drage knjižice.
Da.

Upravo to :-D

Dobro se sjecas.
:-D

User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#12 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by vaučer »

Taj konflikt između apolonijsje i dionizijske prirode stvarateljstva je zanimljivo raspakiran kroz primjere iz povijesti umjetnosti u ‘Sexual Personae’ od Camile Paglia. Toplo preporučam.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#14 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

vaučer wrote: 26/06/2021 20:46 Taj konflikt između apolonijsje i dionizijske prirode stvarateljstva je zanimljivo raspakiran kroz primjere iz povijesti umjetnosti u ‘Sexual Personae’ od Camile Paglia. Toplo preporučam.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#15 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

vaučer wrote: 26/06/2021 20:46 Taj konflikt između apolonijsje i dionizijske prirode stvarateljstva je zanimljivo raspakiran kroz primjere iz povijesti umjetnosti u ‘Sexual Personae’ od Camile Paglia. Toplo preporučam.
samo da ne bude zabune ,ukratko receno sto kaze mario u zadnjoj pjesmi :)

zajednistvo ne moze bez odvojenosti,zato ce sofia uvjek naci svoju drugu polovicu od kog je odpala da bi se rasprsla u zvijezde i gdje god je posijan zivot tu ce se opet sresti bilo u formi "mene i tebe" kao musko i zensko ili u nekoj drugoj "biljnoj" formi.Samo nek je bosno sve(tecno i zivotno)
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#16 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Moraš prvo da pročitaš(i doživiš) ono protiv čega je Niče bio.Svete knjige sa Bliskog istoka su gotovo nepodnošljive za Ničea.Sveštenik,to je zlo,najveće zlo za čoveka.

„Povijest borbe morala protiv osnovnih instikata života najveći je nemoral za koji je ikad znao svijet.“
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#17 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by R A V E N »

Mi ne "konzerviramo" ništa; niti se želimo vratiti u bilo koji od prošlih perioda; mi ni u kojem aspektu nismo "liberalni"; mi ne radimo za "napredak"; mi ne treba da stavimo čepove za uši dok nas na pijaci ometaju sirene koje trube o budućnosti: njihova pjesma koja pominje "jednaka prava za sve", "slobodno društvo", "nema više gospodara i sluga" nema privlačnosti za nas. The Gay Science (1882.)
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#18 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by R A V E N »

C'mon people, ovo bi trebalo da lansira raspravu. :violina:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#19 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

mirah wrote: 11/07/2021 20:42 Moraš prvo da pročitaš(i doživiš) ono protiv čega je Niče bio.Svete knjige sa Bliskog istoka su gotovo nepodnošljive za Ničea.Sveštenik,to je zlo,najveće zlo za čoveka.

„Povijest borbe morala protiv osnovnih instikata života najveći je nemoral za koji je ikad znao svijet.“
svestenik je figura ,bitno je ono iz esencije sto vadi a posto je jedna obojica vade iz iste...novi "vidjaci" kao sto ih je don juan nazvao to vide bolje u svoje vrijeme uvjek kao iz sadasnjeg u tadasnje... Isto je to zadnje u navodnicima i izjavio i John Allegro kad je rekao da ne moze a da ne prizna da je pogresna strana pobjedila.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#20 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Nocty wrote: 13/07/2021 10:41
mirah wrote: 11/07/2021 20:42 Moraš prvo da pročitaš(i doživiš) ono protiv čega je Niče bio.Svete knjige sa Bliskog istoka su gotovo nepodnošljive za Ničea.Sveštenik,to je zlo,najveće zlo za čoveka.

„Povijest borbe morala protiv osnovnih instikata života najveći je nemoral za koji je ikad znao svijet.“
svestenik je figura ,bitno je ono iz esencije sto vadi a posto je jedna obojica vade iz iste...novi "vidjaci" kao sto ih je don juan nazvao to vide bolje u svoje vrijeme uvjek kao iz sadasnjeg u tadasnje... Isto je to zadnje u navodnicima i izjavio i John Allegro kad je rekao da ne moze a da ne prizna da je pogresna strana pobjedila.
Meni je interesantno,kada sam čitao Ničea,on ima samo reči pohvale ima za islam( e sad koji islam ,to je pitanje,ovaj koji svako tumači kako njemu odgovara ili Muhamedov islam,Božijeg poslanika).Što se tiče sveštenika, oni su u to vreme bili sve i svja. Ima jedna koja glasi - Hoćeš da jedeš.hoćeš da jebeš.ali ti ne daju,i onda postaneš domaća životinja,nikakve snage nema u tebi ,čak ni da produžiš vrstu.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#21 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

mirah wrote: 13/07/2021 14:54
Nocty wrote: 13/07/2021 10:41

svestenik je figura ,bitno je ono iz esencije sto vadi a posto je jedna obojica vade iz iste...novi "vidjaci" kao sto ih je don juan nazvao to vide bolje u svoje vrijeme uvjek kao iz sadasnjeg u tadasnje... Isto je to zadnje u navodnicima i izjavio i John Allegro kad je rekao da ne moze a da ne prizna da je pogresna strana pobjedila.
Meni je interesantno,kada sam čitao Ničea,on ima samo reči pohvale ima za islam( e sad koji islam ,to je pitanje,ovaj koji svako tumači kako njemu odgovara ili Muhamedov islam,Božijeg poslanika).Što se tiče sveštenika, oni su u to vreme bili sve i svja. Ima jedna koja glasi - Hoćeš da jedeš.hoćeš da jebeš.ali ti ne daju,i onda postaneš domaća životinja,nikakve snage nema u tebi ,čak ni da produžiš vrstu.
u istom onom kontekstu ga spominje kao i johhny stulic sto voli da izjavljuje da je turcin ja mislim.
I dan danas su svestenici medju najmocnijim ljudima.Sve se njih pita
pogotovo vatikan.Usko povezan s mafijom.Pa samim tim i oni postanu necije domace zivotinje.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#22 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Nocty wrote: 14/07/2021 14:35
mirah wrote: 13/07/2021 14:54
Meni je interesantno,kada sam čitao Ničea,on ima samo reči pohvale ima za islam( e sad koji islam ,to je pitanje,ovaj koji svako tumači kako njemu odgovara ili Muhamedov islam,Božijeg poslanika).Što se tiče sveštenika, oni su u to vreme bili sve i svja. Ima jedna koja glasi - Hoćeš da jedeš.hoćeš da jebeš.ali ti ne daju,i onda postaneš domaća životinja,nikakve snage nema u tebi ,čak ni da produžiš vrstu.
u istom onom kontekstu ga spominje kao i johhny stulic sto voli da izjavljuje da je turcin ja mislim.
I dan danas su svestenici medju najmocnijim ljudima.Sve se njih pita
pogotovo vatikan.Usko povezan s mafijom.Pa samim tim i oni postanu necije domace zivotinje.
Sveštenici jesu najmoćniji,jer svakog čoveka je strah od smrti.Odem skoro na dženaze rođaku i spustiše meit u rupu duboku 2 metra.Inače sve je više mladih na dženazama,a sve manje starijih,što je razumljivo.Obavezno pročitaj S one strane dobra i zla i Genealogija morala, ali ne moraš da baš to i primeniš!
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#23 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

mirah wrote: 17/07/2021 20:49
Nocty wrote: 14/07/2021 14:35
u istom onom kontekstu ga spominje kao i johhny stulic sto voli da izjavljuje da je turcin ja mislim.
I dan danas su svestenici medju najmocnijim ljudima.Sve se njih pita
pogotovo vatikan.Usko povezan s mafijom.Pa samim tim i oni postanu necije domace zivotinje.
Sveštenici jesu najmoćniji,jer svakog čoveka je strah od smrti.Odem skoro na dženaze rođaku i spustiše meit u rupu duboku 2 metra.Inače sve je više mladih na dženazama,a sve manje starijih,što je razumljivo.Obavezno pročitaj S one strane dobra i zla i Genealogija morala, ali ne moraš da baš to i primeniš!
Pa gdje god da se okrenem oni kolo vode
Iran
Saudija
Rusija
Bosna
Srbija
Usa
I nikad nije ni bilo odcjepljenja crkve i države
Jer država mu omogućuje da živi bezporezno
Ili da ti saudijac radi šta hoće po engleskoj i americi
Da gazi ljude bez posljedica
Maltretira radnike i tako to.
Znači sta smo naučili od svega toga?
Samo jedno
A to je kao što je veliki George Carlin rekao
Sta bog voli?
Voli pare!
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#24 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by mirah »

Nocty wrote: 20/07/2021 01:26
mirah wrote: 17/07/2021 20:49
Sveštenici jesu najmoćniji,jer svakog čoveka je strah od smrti.Odem skoro na dženaze rođaku i spustiše meit u rupu duboku 2 metra.Inače sve je više mladih na dženazama,a sve manje starijih,što je razumljivo.Obavezno pročitaj S one strane dobra i zla i Genealogija morala, ali ne moraš da baš to i primeniš!
Pa gdje god da se okrenem oni kolo vode
Iran
Saudija
Rusija
Bosna
Srbija
Usa
I nikad nije ni bilo odcjepljenja crkve i države
Jer država mu omogućuje da živi bezporezno
Ili da ti saudijac radi šta hoće po engleskoj i americi
Da gazi ljude bez posljedica
Maltretira radnike i tako to.
Znači sta smo naučili od svega toga?
Samo jedno
A to je kao što je veliki George Carlin rekao
Sta bog voli?
Voli pare!
Naravno! Duh vremena dok. film sjajno to opisuje. 2007 sam gledao taj film i bio mi je zanimljiv.Ali kada su lokalni hodže i imami,o reisima i muftijama da ne pričam,počeli da uzimaju sve više i više( jedan,kog sam lično poznavao imao je predivnu kuću sa bazenom) đavo je odneo šalu.
Džamije su posle rata bile pune, a sada sve manje i manje.Prvo što niko ne može da stigne na svih 5 namaza a da posao ne trpi, a drugo što svi u IZ grabe što više da uzmu.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#25 Re: [Ozbiljna i kvalitetna diskusija] - Nietzsche - njegova filozofija

Post by Nocty »

bog je za njih odavno umro
Post Reply