Ovjera potpisa ?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1 Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

Eh desilo se nesto interesantno (ili sasvim normalno u nasoj nam lijepoj drzavi). Otisao sam da ovjerim svoj potpis u opstinu na odluci koju sam napravio u svojoj firmi.Znajuci da nista normalno se je moze desiti na salteru nisam se iznenadio kada mi je gospodja rekla da mi treba rjesenje o registraciji firme.
Spomenuo sam da imam isto u elektronskoj formi tj. Mogu poslati na e-mail odmah (kako naivno od mene kao da zivimo u 2019oj a ne 1972oj godini) na sto sam dobio odgovor da to oni “ne praktikuju tako”.

Sada dva pitanja -
1. Zasto za administrativnu radnju ovjere mog licnog potpisa tj. utvrdjivanje da sam ja to potpisao i da je moj potpis na papiru - treba rjesenje o registraciji firme ? Ako je moj potpis tu - njima je zadatak da uvrde i potvrde da sam ja potpisao odakle potreba da traze papire od firme , nadalje u slucaju da ja za nesto nisam ovlasten itd. Moj potpis to ne mjenja jer ja kao lice koje nema te ovlasti nebi to mogao uraditi - a potpis samo govori da sam ja kao lice potpisao. Dali je to ok i normalno / mislim pravno ?

2.Nadalje u cemu je problem sa e-mailom ? U svijetu gdje se uveliko koriste elektronski potpisi i slicno nasa efikasna salterska administracija (doduse vjerovatno ne znaju ni koristiti email tako mi izgledaju - mozda grijesim nadam se) ne moze da primi mail od stranke i to sve jer nekim administrativnim cudom trazi dokument koji nema veze sa radnj ovjere potpisa ?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2 Re: Ovjera potpisa ?

Post by iceman ze »

Meni blagajnica nece da primi elektronsku uplatu. Zivio sdk i stara uplatnica u posti svojerucno dakako...:)
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#3 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

славянин wrote:Eh desilo se nesto interesantno (ili sasvim normalno u nasoj nam lijepoj drzavi). Otisao sam da ovjerim svoj potpis u opstinu na odluci koju sam napravio u svojoj firmi.Znajuci da nista normalno se je moze desiti na salteru nisam se iznenadio kada mi je gospodja rekla da mi treba rjesenje o registraciji firme.
Spomenuo sam da imam isto u elektronskoj formi tj. Mogu poslati na e-mail odmah (kako naivno od mene kao da zivimo u 2019oj a ne 1972oj godini) na sto sam dobio odgovor da to oni “ne praktikuju tako”.

Sada dva pitanja -
1. Zasto za administrativnu radnju ovjere mog licnog potpisa tj. utvrdjivanje da sam ja to potpisao i da je moj potpis na papiru - treba rjesenje o registraciji firme ? Ako je moj potpis tu - njima je zadatak da uvrde i potvrde da sam ja potpisao odakle potreba da traze papire od firme , nadalje u slucaju da ja za nesto nisam ovlasten itd. Moj potpis to ne mjenja jer ja kao lice koje nema te ovlasti nebi to mogao uraditi - a potpis samo govori da sam ja kao lice potpisao. Dali je to ok i normalno / mislim pravno ?

2.Nadalje u cemu je problem sa e-mailom ? U svijetu gdje se uveliko koriste elektronski potpisi i slicno nasa efikasna salterska administracija (doduse vjerovatno ne znaju ni koristiti email tako mi izgledaju - mozda grijesim nadam se) ne moze da primi mail od stranke i to sve jer nekim administrativnim cudom trazi dokument koji nema veze sa radnj ovjere potpisa ?
De ti meni reci zašto ti ovjeravaš svoj potpis u Općini na odluci koja je vezana za tvoju firmu?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: Ovjera potpisa ?

Post by Haris.ba »

Vjerovatno nesta o zakupu, pa mu porezna trazi. Ili ce ici na nadovjeru, pa mu treba.

Ne bih sada ulazio u rasprave sta pise u zakonima. Ali cesto u opcini se ovjeravaju punomoci roditelja za putovanje djece. I znaju traziti rodni list djeteta. To nekome moze izgledati smijesno, ali ne dokazuje licna da si neciji roditelj.

I zamisli predje se sa djetetom granica sa punomoci koju nije dao roditelj.

Helem, mozes ovjeriti potpis i u sudu. Vidi hoce li ti oni traziti rjesenje o registraciji, a isto imaju oni sami.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: Ovjera potpisa ?

Post by JThomas »

ako ovjerava samo potpis, a ja koliko znam opština nema nadležnost ni ovlaštenje za šta više...onda nije pravilno.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#6 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

Ovdje je problem to što on na odlici firme ovjerava svoj potpis, ne znam koja je potreba za takvim nečim, kad je dovoljno da staviš pečat svoje firme i to ti je validan dokument. Kakva ovjera potpisa? WTF.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#7 Re: Ovjera potpisa ?

Post by JThomas »

može trebati. mogu se potpisi na obrascima za registracijski sud recimo ovjeriti i u opštini. ali nemaju oni mehanizam da utvrđuju svojstvo potpisnika.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8 Re: Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

djkurt wrote:Ovdje je problem to što on na odlici firme ovjerava svoj potpis, ne znam koja je potreba za takvim nečim, kad je dovoljno da staviš pečat svoje firme i to ti je validan dokument. Kakva ovjera potpisa? WTF.
Treba treba kada recimo udio se dodjeljuje ;)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9 Re: Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

JThomas wrote:ako ovjerava samo potpis, a ja koliko znam opština nema nadležnost ni ovlaštenje za šta više...onda nije pravilno.
Sud potvrdjuje validnost dokukenta - opstina potpis .. ali ocito to ih ne sprjecava da se prave “pametni” mislim u opstini.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#10 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

славянин wrote:
djkurt wrote:Ovdje je problem to što on na odlici firme ovjerava svoj potpis, ne znam koja je potreba za takvim nečim, kad je dovoljno da staviš pečat svoje firme i to ti je validan dokument. Kakva ovjera potpisa? WTF.
Treba treba kada recimo udio se dodjeljuje ;)
e onda ponesi i rješenje da se vidi da si vlasnik, ne zna ona na osnovu lične jesil il nisi vlasnik. do tebe je jbg.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#11 Re: Ovjera potpisa ?

Post by DaffyDuck »

djkurt wrote:
славянин wrote:
djkurt wrote:Ovdje je problem to što on na odlici firme ovjerava svoj potpis, ne znam koja je potreba za takvim nečim, kad je dovoljno da staviš pečat svoje firme i to ti je validan dokument. Kakva ovjera potpisa? WTF.
Treba treba kada recimo udio se dodjeljuje ;)
e onda ponesi i rješenje da se vidi da si vlasnik, ne zna ona na osnovu lične jesil il nisi vlasnik. do tebe je jbg.
Ne bi ti smjela traziti rjesenje. Ovjera sluzi za ovjeru potpisa, a ne vjerodostojnost dokumenta.
Na pecatu ovjere potpisa se upisuje broj licne karte osobe ciji potpis se ovjerava kao dokaz da jepotvrdjena provjera identiteta u skladu sa zahtjevom.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#12 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

DaffyDuck wrote:
Ne bi ti smjela traziti rjesenje. Ovjera sluzi za ovjeru potpisa, a ne vjerodostojnost dokumenta.
Na pecatu ovjere potpisa se upisuje broj licne karte osobe ciji potpis se ovjerava kao dokaz da jepotvrdjena provjera identiteta u skladu sa zahtjevom.
jest, ali u ovom slučaju je ovjera potpisa na službenom dokumentu firme, nije nikakva izjava koju on daje kao potpisnik.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#13 Re: Ovjera potpisa ?

Post by DaffyDuck »

djkurt wrote:
DaffyDuck wrote:
Ne bi ti smjela traziti rjesenje. Ovjera sluzi za ovjeru potpisa, a ne vjerodostojnost dokumenta.
Na pecatu ovjere potpisa se upisuje broj licne karte osobe ciji potpis se ovjerava kao dokaz da jepotvrdjena provjera identiteta u skladu sa zahtjevom.
jest, ali u ovom slučaju je ovjera potpisa na službenom dokumentu firme, nije nikakva izjava koju on daje kao potpisnik.
Slikovito i kratko: Ufurala se salterusa da je notar ;-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: Ovjera potpisa ?

Post by JThomas »

i kad notar utvrdi ovlaštenje, u registracionom postupku opet kontroliše sud i sto puta vrati na ispravku.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#15 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

JThomas wrote:i kad notar utvrdi ovlaštenje, u registracionom postupku opet kontroliše sud i sto puta vrati na ispravku.
A zamisli da je notar utvrdio da je falsifikat, ko bi prvi bio okrivljen, sigurno ne vlasnik firme, nego bi bilo, korupcija, u općini ne znaju svoj poso, uhljebi nemaju ni škole pa ne znaju ni ovjerit potpis, itd. itd.. Ni ja mu ne bi ovjerio bez rješenja, pa nek svira materi svojoj i žali se Incku. Samo nek je pljuvat po ljudima a niko da uključi mozak.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#16 Re: Ovjera potpisa ?

Post by Krokodajl »

Potpis direktora je kao i pečat jedna od stvari koja dokumentu daje pravovaljanost.

S obzirom da se ovdje osoba XX potpisala na dokument gdje stoji da je osoba XX direktor (a pečat firme već postoji), postavlja se pitanje da li je osoba XX direktor.

Dakle, "šalteruša" ne ovjerava samo potpis osobe XX već ovjerava potpis direktora XX, a da bi znala da je osoba XX direktor (jer na papiru već postoji i pečat) onda je ptoreban i uvid i neki akt da "šalteruša" ima na osnovu čega da potvrdi da je osoba "direktor XX" i osoba koja je potpisala uistinu ista osoba.

Znači, nije poenta samo u ovjeravanju potpisa, poenta je da "šalteruša" državnim pečatom kaže da ta i ta osoba jeste se potpisala što znači da je ta osoba i direktor jelte ?

Što se elektronskog aspekta tiče, to stvarno zavisi od slučaja do slučaja, imao sam i prijatnih i neprijatnih iskustava.

---

REcimo, dođe Mr. Bean i donese papir iz NASA-e i hoće da ovjeri svoj potpis na njemu, dole ima pečat i piše ispod direktor Mr. Bean, a dokument o šta ja znam, odluka o bombardovanju zemlje, i dođe u opštinu i otkud sad ona službenica zna da li je taj Mr Bean direktor ili nije, ali ona stavljajući državni pečat na to mjesto, ne samo da kaže da to jeste njegov potpis već indirekto potvrđuje da je to i direktor ? Naravno sporom se može dokazati, ali zašto bi se ona dovodila i situaciju da ovjerava nešto što nema pravno uporište.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#17 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

Krokodajl wrote:Potpis direktora je kao i pečat jedna od stvari koja dokumentu daje pravovaljanost.

S obzirom da se ovdje osoba XX potpisala na dokument gdje stoji da je osoba XX direktor (a pečat firme već postoji), postavlja se pitanje da li je osoba XX direktor.
Ja sam razumio da nije bilo pečata firme.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#18 Re: Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

djkurt wrote: e onda ponesi i rješenje da se vidi da si vlasnik, ne zna ona na osnovu lične jesil il nisi vlasnik. do tebe je jbg.
Sud utvrdjuje dali ja imam ovlast da to uradim - opstina bi trebala da POTVRDI da sam ja potpisao.. Evo danas ponio i rjesenje i sve predao kaze druga gospodja "jos takse... pa reko ove dvije odluke- ahaaa a ovo ne treba." Znaci druga salterusa druga pravila... bajno :lol:
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

славянин wrote:
djkurt wrote: e onda ponesi i rješenje da se vidi da si vlasnik, ne zna ona na osnovu lične jesil il nisi vlasnik. do tebe je jbg.
Sud utvrdjuje dali ja imam ovlast da to uradim - opstina bi trebala da POTVRDI da sam ja potpisao.. Evo danas ponio i rjesenje i sve predao kaze druga gospodja "jos takse... pa reko ove dvije odluke- ahaaa a ovo ne treba." Znaci druga salterusa druga pravila... bajno :lol:
Jel bio pečat na tim odlukama?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20 Re: Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

djkurt wrote:
Krokodajl wrote:Potpis direktora je kao i pečat jedna od stvari koja dokumentu daje pravovaljanost.

S obzirom da se ovdje osoba XX potpisala na dokument gdje stoji da je osoba XX direktor (a pečat firme već postoji), postavlja se pitanje da li je osoba XX direktor.
Ja sam razumio da nije bilo pečata firme.
Bio itekako mogao sam joj i na uvid dati pecat :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Ovjera potpisa ?

Post by JThomas »

nema ona u opštini spremu ni svojstvo da utvrđuje ovlaštenje za zastupanje. ona potvrđuje da je potpis potpis upravo osobe x. zato se zove ovjera potpisa, i na toj ovjeri piše samo to i ništa više.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#22 Re: Ovjera potpisa ?

Post by DaffyDuck »

славянин wrote:
djkurt wrote: e onda ponesi i rješenje da se vidi da si vlasnik, ne zna ona na osnovu lične jesil il nisi vlasnik. do tebe je jbg.
Sud utvrdjuje dali ja imam ovlast da to uradim - opstina bi trebala da POTVRDI da sam ja potpisao.. Evo danas ponio i rjesenje i sve predao kaze druga gospodja "jos takse... pa reko ove dvije odluke- ahaaa a ovo ne treba." Znaci druga salterusa druga pravila... bajno :lol:
:thumbup:
upravo i kako @JThomas pise, nije njeno da potvrđjuje ispravnost izjave dokumenta, njeno je da ovjeri da je ta i ta osoba bila prisutna i licno potpisala u skladu sa licnom kartom. Mogla je recimo da odbije ako je potpis drugaciji u odnosu na potpis na licnoj karti. Ali da ona provjerava sastav dokumenta, nije njen posao.

@djkurt mijesa babe i zabe
Last edited by DaffyDuck on 18/01/2019 14:16, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#23 Re: Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

Minorna stvar gdje se izgubi naprimjer pola dana - idi u guzvu cekaj red, dodjes pa fali,vrati se pokupi sto traze,dodji opet a onda ne treba.... i tako za svasta nesto.Samo sam htio da jedan primjer administracije i ponasanje iste prikazem (u sustini ne zna se ni ko pije ni ko placa nego kako kome padne na pamet) Sve su to prepreke koje ogade sistem - sada kod mene je banalna stvar u ovom slucaju (a imao sam mnogo gorih situacija kada sam ozbiljnije stvari tj. papire "ganjao")
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#24 Re: Ovjera potpisa ?

Post by славянин »

Krokodajl wrote:Potpis direktora je kao i pečat jedna od stvari koja dokumentu daje pravovaljanost.

S obzirom da se ovdje osoba XX potpisala na dokument gdje stoji da je osoba XX direktor (a pečat firme već postoji), postavlja se pitanje da li je osoba XX direktor.

Dakle, "šalteruša" ne ovjerava samo potpis osobe XX već ovjerava potpis direktora XX, a da bi znala da je osoba XX direktor (jer na papiru već postoji i pečat) onda je ptoreban i uvid i neki akt da "šalteruša" ima na osnovu čega da potvrdi da je osoba "direktor XX" i osoba koja je potpisala uistinu ista osoba.

Znači, nije poenta samo u ovjeravanju potpisa, poenta je da "šalteruša" državnim pečatom kaže da ta i ta osoba jeste se potpisala što znači da je ta osoba i direktor jelte ?

Što se elektronskog aspekta tiče, to stvarno zavisi od slučaja do slučaja, imao sam i prijatnih i neprijatnih iskustava.

---

REcimo, dođe Mr. Bean i donese papir iz NASA-e i hoće da ovjeri svoj potpis na njemu, dole ima pečat i piše ispod direktor Mr. Bean, a dokument o šta ja znam, odluka o bombardovanju zemlje, i dođe u opštinu i otkud sad ona službenica zna da li je taj Mr Bean direktor ili nije, ali ona stavljajući državni pečat na to mjesto, ne samo da kaže da to jeste njegov potpis već indirekto potvrđuje da je to i direktor ? Naravno sporom se može dokazati, ali zašto bi se ona dovodila i situaciju da ovjerava nešto što nema pravno uporište.
Jeste poenta samo u potpisu - jer zadatak saltera je da ovjeri da je to MOJ potpis.
Zadatak suda je da utvrdi dali ja imam ovlasti da se sprovede ta odluka.
Nije zadatak da ona utvrdi da je direktor potpisao nego da utvrdi da je potpisao taj cije ime stoji pored funkcije.. funcija nebitna nego ime - posle sud kaze "aha njegov je potpis opstina kaze - a mi ga imamo u registru da ima te ovlasti - dakle ok je"
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#25 Re: Ovjera potpisa ?

Post by djkurt »

славянин wrote: Bio itekako mogao sam joj i na uvid dati pecat :D
ja sam razumio da ga nije bilo, moja greška.
Post Reply