Ovisnička ljubav

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#226 Re: Ovisnička ljubav

Post by ZyzzSar »

Boemica wrote: 19/07/2020 21:12 14 godina veze :lol: pa dijete moglo u srednju krenut :lol:
koliko li im je godina ako su toliko dugo u vezi haha
sta imaju fobiju od braka, jos ako ne zavrse zajedno na kraju, toliko izgubljenog vremena uzalud, uzas :-)
jos i ne zive zajedno, poslije tolikih godina 'veze', svasta
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#227 Re: Ovisnička ljubav

Post by Boemica »

ZyzzSar wrote: 19/07/2020 21:52
Boemica wrote: 19/07/2020 21:12 14 godina veze :lol: pa dijete moglo u srednju krenut :lol:
koliko li im je godina ako su toliko dugo u vezi haha
sta imaju fobiju od braka, jos ako ne zavrse zajedno na kraju, toliko izgubljenog vremena uzalud, uzas :-)
jos i ne zive zajedno, poslije tolikih godina 'veze', svasta
Meni je to čudno pravo.

Do 5 godina veze kontam - ma hajde, taman je to.
Do 10 - ne kontam zašto al' mogu da svarim.

AL 14 JEBENIH GODINA. :-)
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#228 Re: Ovisnička ljubav

Post by animals »

Ljudi nakon 14 godina braka svate da je brak sranje..
i da ubija svaku ljubav...
ostaje samo postovanje i prijateljstvo..
e ti nakon 14 godina veze, kazes imas problema.. :skoljka:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#229 Re: Ovisnička ljubav

Post by Digla_da_kreci »

Nisu svakome brak i djeca u interesovanju. Jedino je problem ako jedno tezi ka tome a drugo ga zavlaci i laze.

Sad cekam potpitanja zasto uopste i zive oni koji to nece jerbo brak i djeca su smisao zivota i bla struc muc. :zzzz: :D
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#230 Re: Ovisnička ljubav

Post by animals »

Digla_da_kreci wrote: 19/07/2020 22:47 Nisu svakome brak i djeca u interesovanju. Jedino je problem ako jedno tezi ka tome a drugo ga zavlaci i laze.

Sad cekam potpitanja zasto uopste i zive oni koji to nece jerbo brak i djeca su smisao zivota i bla struc muc. :zzzz: :D
Svako ima svoj smisao zivota..
i svatko ima pravo da zivi kako hoce..
brak ili ne..djeca ili ne ..
slobodan izbor...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#231 Re: Ovisnička ljubav

Post by Boemica »

Ma ako ga ne bih u snu udavila nakon 14 godina veze :evil:


nako u braku ne možeš zbog djece :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#232 Re: Ovisnička ljubav

Post by MarlboroGold »

animals wrote: 19/07/2020 22:50
Digla_da_kreci wrote: 19/07/2020 22:47 Nisu svakome brak i djeca u interesovanju. Jedino je problem ako jedno tezi ka tome a drugo ga zavlaci i laze.

Sad cekam potpitanja zasto uopste i zive oni koji to nece jerbo brak i djeca su smisao zivota i bla struc muc. :zzzz: :D
Svako ima svoj smisao zivota..
i svatko ima pravo da zivi kako hoce..
brak ili ne..djeca ili ne ..
slobodan izbor...
Sve to stoji i opet te ljudi gledaju kao da si najveći čudak na planeti :mrgreen:
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#233 Re: Ovisnička ljubav

Post by laly »

- Nina - wrote: 26/05/2020 00:35 Pozdrav svima.
Nova sam na forumu jer mi treba drugo mišljenje, savjet, iskustva....

Sama sam sebi našla dijagnozu, i mislila sam da sam s tim riješila sve probleme, ali nisam. Tek se sad nalazim u začaranom krugu.

Ukratko, u vezi sam skoro 14 godina. Imali smo uspona i padova kao u svakoj vezi. Bilo je i dobrih i loših dana. Zadnje dvije godine ništa više ne štima.

Shvatila sam da je većina problema samo u mojoj glavi i da sam iz ničega stvarala velike drame.
Zbog toga se odnos jako narušio, i više stvarno nije dobro nikome.

On ne želi odustati od nas, samo želi da se promijenim i "budem normalna".
Koliko god htjela, vidim da ne mogu i da sam sve gora i gora.

Da li je netko imao sličan problem?
14 godina? Kako ste uopste dosli do toga da budete 14 godina u vezi? Koliko vas dvoje imate godina? Ja bih sebi u ovoj situaciji postavila pitanje: koji je smisao ove veze? Mozda je to razlog zbog kojeg ste zapali u takvo stanje. Vi ste odrasli i usli u ozbiljnije godine, a vasa veza stagnira.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#234 Re: Ovisnička ljubav

Post by moonca »

A zasto ne bi bili.. i nije neki period.... s svakodnevnim uzurbanim 'zivitom'... prodje godina, tako i godine.

:shock: ne mogu vjerovati, da je vec sedmi mjesec prosao...od ove godine..
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#235 Re: Ovisnička ljubav

Post by banjaluka078 »

- Nina - wrote: 26/05/2020 16:05 On bi htio, a sa mnom to ne može. Nisam ga htjela vezati brakom, ako odluči da mu neka druga treba roditi još djece.
Nisam se htjela miješati u njegovu obitelj, medju njegovu djecu...

Nisam nikad mislila da će ovako biti, ni ovoliko trajati.
Ako on hoće, a s tobom ne može, neka oslobodi i sebe i tebe i ide tražiti s kim može. Ako mu za vezu nisi dovoljna ti, nego će morati biti djece. Ne znam koja je onda svrha veze, ako to niste prvenstveno vi. Treba li mu žena ili djeca ili "kompletan paket"? Šta bi bilo da ste se vjenčali, pa tek onda otkrili da ništa od djece, nije valjda da biste se razveli?

Malo mi je čudan taj njegov stav, jer sam u sličnoj situaciji i kad me uhvati depra što nećemo imati djecu i dilema o svrsi veze, on je taj koji kaže da djecu već ima, a da smo svrha mi i naš odnos. I dobro nam je. Sa svim usponima i padovima.

S druge strane, razlikujemo se po odnosu prema njegovoj djeci. Ja od prvog dana znam da su ona tu i oni su broj jedan, njihove potrebe i odnos s njima, jer njima treba i majka i otac, a onda svi ostali. I to nije patološki odnos, nego zdravorazumski, to je normalno. Pitala bih se kakva je on osoba i kakav je on otac, kad bi bio u vezi s osobom koja želi da je iznad odnosa s djecom ili ne želi imati bilo šta s njegovom djecom. Ne zamjeri na mojim riječima, ali da ja sama imam djecu, pa da mi se neka osoba pokuša staviti ispred njih...ne bi to išlo.

Nego se meni čini da ste vi već davno trebali odlučiti ima li svrhe "beskonačno hodati" ili živjeti zajedno i da je ovo sad samo prolongiranje agonije. Presijecite, ili jedno ili drugo. U redu je šta god da je vaša odluka, jer se tiče samo vas.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#236 Re: Ovisnička ljubav

Post by laly »

moonca wrote: 28/07/2020 02:16 A zasto ne bi bili.. i nije neki period.... s svakodnevnim uzurbanim 'zivitom'... prodje godina, tako i godine.

:shock: ne mogu vjerovati, da je vec sedmi mjesec prosao...od ove godine..
Kako nije dug period? Ako ga je upoznala sa 25g sad ima 39..cijela mladost prosla..sad dosle ozbiljnije godine, a kod njih veza i dalje na istom nivou.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#237 Re: Ovisnička ljubav

Post by moonca »

laly wrote: 30/07/2020 02:05
moonca wrote: 28/07/2020 02:16 A zasto ne bi bili.. i nije neki period.... s svakodnevnim uzurbanim 'zivitom'... prodje godina, tako i godine.

:shock: ne mogu vjerovati, da je vec sedmi mjesec prosao...od ove godine..
Kako nije dug period? Ako ga je upoznala sa 25g sad ima 39..cijela mladost prosla..sad dosle ozbiljnije godine, a kod njih veza i dalje na istom nivou.
Sad tek dolaze najbolje godine. U kontroli je ona. :wink:
User avatar
Optimus09
Posts: 3009
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#238 Re: Ovisnička ljubav

Post by Optimus09 »

Sta je sad gore:
Biti u vezi 14 godina,biti sam 14 godina ili biti u braku 14 godina :lol:
Nijedna opcija nije zanimljiva :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#239 Re: Ovisnička ljubav

Post by moonca »

:-)
Sve su zanimljive.. u svoje vrijeme.. :zoka:
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#240 Re: Ovisnička ljubav

Post by Lily1234 »

Optimus09 wrote: 30/07/2020 05:50 Sta je sad gore:
Biti u vezi 14 godina,biti sam 14 godina ili biti u braku 14 godina :lol:
Nijedna opcija nije zanimljiva :mrgreen:
Najgore je biti u vezi/braku 14 godina, a osjećati se kao da si sam...
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#241 Re: Ovisnička ljubav

Post by radiostar »

ili biti sam a osjecati se da kao si u vezi/braku :D
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#242 Re: Ovisnička ljubav

Post by Lily1234 »

Ili biti u braku, a samO se osjećati kao u vezi... ;-)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72572
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#243 Re: Ovisnička ljubav

Post by Velkoski »

čuj brak uopšte, nije srednji vijek :mrgreen:
balavac
Posts: 21
Joined: 03/10/2021 00:54

#244 Re: Ovisnička ljubav

Post by balavac »

I sam imam istih problema prije nego se čak i zaljubim u ikakvu trebu. I kao što kažeš do tebe je, to je problem iznutra. Problem je osjećati se loše, misliti loše, i patiti se. To je jer niste ni vi ni oni prosvijetljena osoba. Najbolja knjiga za to ti je Nova Zemlja. Najkraći savjet mojim riječima je nadgledaj misli i emocije, i skontaj nisi to ti, i one će oslabiti i neće dopustiti ni partneru patnju tj neće privući tijelo-boli. Nemoj se osjećati neprosvijetljena ili u problemu, i tražiti rješenje, jer čim tražiš rješenja nećeš ga naći, praviš problem. Evo nekih citata:

Ako se u vašoj blizini nalaze drugi ljudi, po mogućnosti vaš partner ili blizak član porodice, telo-boli će pokušati da ih izazove, pogodi u živac, popularno rečeno, da bi se moglo hrani­ti dramatičnom situacijom koja proistekne iz toga. Telo-boli obožava intimne veze i porodice jer odatle dobija najviše hrane. Teško je odupreti se telu-boli druge osobe, koje će sigurno iza­zvati reakciju. Ono instinktivno poznaje sve vaše najslabije tačke, najosetljivija mesta. Ako ne uspe iz prvog puta, pokušaće pono­vo. To je sirova emocija koja traži još emocija. Telo-boli druge osobe želi da probudi vaše telo-boli kako bi se međusobno jačala.

Dok budete prepoznavali svoje telo-boli u trenutku kad se aktivira, uočićete koji su najčešći pokretači, bilo da se radi o situaciji ili nečemu drugom, nečemu što ljudi rade ili govore. Kada se ti pokretači pojave, odmah ćete uvideti kakvi su zaista i produbićete stanje svesti. U roku od sekunde ili dve, primetićete i emocionalnu reakciju koja je zapravo telo-boli, ali u stanju budne Prisutnosti, i nećete se identifikovati s njom, što znači da telo-boli ne može preuzeti kontrolu nad vama i postati glas u vašoj glavi. Ako ste tada sa svojim partnerom, možete mu reći: „To što si upravo rekao (ili uradio) pokrenulo je moje telo-boli." Dogovorite se s vašim partnerom da ćete kada god neko od vas kaže ili uradi nešto što pokrene telo-boli druge osobe partneru ukazati na to. Na taj način, telo-boli se ne može obnavljati kroz dramu u vezama, i umesto da vas vuče u nesvesnost, pomoći će vam da postanete u potpunosti svesni.
User avatar
Koroncica1
Posts: 7
Joined: 24/10/2021 07:56

#245 Re: Ovisnička ljubav iskreno ja nikad nebi bila u vezi toliko godina, po meni se to davno trebalo okoncat brakom

Post by Koroncica1 »

:roll:
- Nina - wrote: 26/05/2020 00:35 Pozdrav svima.
Nova sam na forumu jer mi treba drugo mišljenje, savjet, iskustva....

Sama sam sebi našla dijagnozu, i mislila sam da sam s tim riješila sve probleme, ali nisam. Tek se sad nalazim u začaranom krugu.

Ukratko, u vezi sam skoro 14 godina. Imali smo uspona i padova kao u svakoj vezi. Bilo je i dobrih i loših dana. Zadnje dvije godine ništa više ne štima.

Shvatila sam da je većina problema samo u mojoj glavi i da sam iz ničega stvarala velike drame.
Zbog toga se odnos jako narušio, i više stvarno nije dobro nikome.

On ne želi odustati od nas, samo želi da se promijenim i "budem normalna".
Koliko god htjela, vidim da ne mogu i da sam sve gora i gora.

Da li je netko imao sličan problem?
User avatar
alijagoro
Posts: 3207
Joined: 06/03/2008 18:02

#246 Re: Ovisnička ljubav

Post by alijagoro »

Ovisnicke ljubavi su u modi,u takvoj vezi jedno vara a drugo pokusava da to spreci.
poskocic
Posts: 6
Joined: 19/11/2021 23:20

#247 Re: Ovisnička ljubav iskreno ja nikad nebi bila u vezi toliko godina, po meni se to davno trebalo okoncat brakom

Post by poskocic »

- Nina - wrote: 26/05/2020 00:35 Pozdrav svima.
Nova sam na forumu jer mi treba drugo mišljenje, savjet, iskustva....

Sama sam sebi našla dijagnozu, i mislila sam da sam s tim riješila sve probleme, ali nisam. Tek se sad nalazim u začaranom krugu.

Ukratko, u vezi sam skoro 14 godina. Imali smo uspona i padova kao u svakoj vezi. Bilo je i dobrih i loših dana. Zadnje dvije godine ništa više ne štima.

Shvatila sam da je većina problema samo u mojoj glavi i da sam iz ničega stvarala velike drame.
Zbog toga se odnos jako narušio, i više stvarno nije dobro nikome.

On ne želi odustati od nas, samo želi da se promijenim i "budem normalna".
Koliko god htjela, vidim da ne mogu i da sam sve gora i gora.

Da li je netko imao sličan problem?
Očito je da je do tebe tu. Dakle ti si primijetila da si Koliko god htjela, sve gora i gora. Prva polovina tvog posta i ima nekog smisla, to i jeste istina. Upitaj se kako gora i gora. Loš osjećaj? Neko ne ispunjava nečije potrebe? Ako je loš osjećaj, budi ga svjesna i on će nestati. Nemoj praviti identitet žrtve od sebe. Osjećaj je samo osjećaj, to nisi ti. Ako imaš neke potrebe, osvijesti ih, i ni to nisi ti, to su potrebe ega, a one su beskonačne, čak i željeti biti žrtva, osoba puna problema, je samo potreba ega. Dakle Eckhart Tolle-ovu knjigu Moć Sadašnjeg Trenutka, i Nova Zemlja, u ruke, i problema nema. Prava ljubav se nalazi ispod uma, dakle osjete je psi i mačke, to je taj osjećaj. Lažna ljubav i problemi su u carstvu misli, proizvodi ih ego. Nije potrebno učiniti mnogo ili nešto teško da uživaš ljubav. Imaš posebno poglavlje upravo o odnosima, evo jednog isječka:
Da li možemo zavisnički odnos da promenimo u onaj pravi?

Da. Bilo da živite sami ili sa partnerom, ključna stvar je: biti prisutan i intenzivirati prisustvo tako što ćete usmeriti svoju pažnju još dublje u Sadašnji trenutak. Da bi ljubav cvetala, potrebno je da svetlo vašeg prisustva bude dovoljno jako kako više ne bi došli u situaciju da vas zaposednu „mislilac" ili otelotvoreni bol i da ih pogrešno zamenite sa onim što vi zaista jeste. Spoznati sebe kao Biće koje počiva ispod mislioca, mir ispod mentalne buke, ljubav i radost ispod bola, znači slobodu, spasenje, prosvetljenje. Prekinuti poistovećivanje sa otelotvorenim bolom znači uneti prisustvo u bol i time ga preobraziti. Prekinuti poistovećivanje sa razmišljanjem znači biti nemi posmatrač sopstvenih misli i ponašanja, naročito ponavljajućih men­talnih obrazaca i uloga koje igra ego. Ako prestanete da mu pridodajete „svoje ja", um će izgu­biti svoju prisilnu osobinu koja u osnovi predstavlja nagon za osuđivanjem, odnosno za pružanjem otpora prema onome što jeste, što stvara sukob, dramu i novi bol. U stvari, onog momenta kada prihvatanjem onoga što jeste prestane osuđivanje, bićete oslobođeni od uma. Stvorićete prostor za ljubav, za radost, za spokojstvo. Prvo ćete prestati da osuđujete sebe; potom ćete prestati da osuđujete partnera. Najveći katalizator promene u odnosu jeste potpuno prihvatanje vašeg partnera onakvog kakav on jeste, bez potrebe da ga na bilo koji način osuđujete ili promenite. To vas istog trenutka odvodi iznad ega. Sve igre uma i zavisnička odanost tada prestaju. Nema više žrtava niti zločinaca, nema tužilaca i optuženih. Ovo takođe predstavlja i kraj uzajamne zavisnosti, uvlačenja u tuđi nesvesni obrazac omogućavajući mu time da opstane. Potom ćete se ili razdvojiti - u ljubavi - ili ćete se zajedno zauvek premestiti duboko u Sadašnji trenutak - u Biće. Može li to zaista biti toliko jednos­tavno? Da, toliko je jednostavno.
Post Reply