Ovakav ustroj BIH treba podrzati

margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#2

Post by margareta »

ne, obzirom da je ovo rasulo a nikakav ustroj , barem ne normalan i zdrav
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#3

Post by Pravda30 »

margareta wrote:ne, obzirom da je ovo rasulo a nikakav ustroj , barem ne normalan i zdrav
Zbog cega mislis da ovo nevalja?
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#4

Post by Pravda30 »

U ovom slucaju bi Bosnjaci imali vecinu u tri regije, Hrvati u jednoj i Srbi u jednoj no u svakoj od njih i ostli bi imali dovoljno uticaja.

Podijela nije po etnickoj osnovi vec po ekonomskoj i socijalnoj. Omogucila bi brzi razvoj Domovine i veci povratak u okupirana mjesta.

Ovavak ustroj je nametnut silom i genocidom i ja ga ne priznam.


Unaprijed znam da ovo Srbi nece prihvatiti bez pritiska MZ.
A ili je nesto slicno ovome ili je rat.
Onako licno i iskreno ne bih imao nista protiv.Bilo bi racuna za poravnjat. Spiskovi su spremni.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#5

Post by JBL »

Pravda30 wrote:U ovom slucaju bi Bosnjaci imali vecinu u tri regije, Hrvati u jednoj i Srbi u jednoj no u svakoj od njih i ostli bi imali dovoljno uticaja.

Podijela nije po etnickoj osnovi vec po ekonomskoj i socijalnoj. Omogucila bi brzi razvoj Domovine i veci povratak u okupirana mjesta.

Ovavak ustroj je nametnut silom i genocidom i ja ga ne priznam.


Unaprijed znam da ovo Srbi nece prihvatiti bez pritiska MZ.
A ili je nesto slicno ovome ili je rat.
Onako licno i iskreno ne bih imao nista protiv.Bilo bi racuna za poravnjat. Spiskovi su spremni.
ovo je bezze...

sasvim je svejedno kako ti nesto oficielno nazoves ako to u praksi nemoze skupa

pogotovo pored spr**** poput:
"Srpski" Sanski Most
"Srpsko" Orasje
"Srbinje"
"Srpsko" Gorazde
...
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#6

Post by Pravda30 »

JBL wrote:
Pravda30 wrote:U ovom slucaju bi Bosnjaci imali vecinu u tri regije, Hrvati u jednoj i Srbi u jednoj no u svakoj od njih i ostli bi imali dovoljno uticaja.

Podijela nije po etnickoj osnovi vec po ekonomskoj i socijalnoj. Omogucila bi brzi razvoj Domovine i veci povratak u okupirana mjesta.

Ovavak ustroj je nametnut silom i genocidom i ja ga ne priznam.


Unaprijed znam da ovo Srbi nece prihvatiti bez pritiska MZ.
A ili je nesto slicno ovome ili je rat.
Onako licno i iskreno ne bih imao nista protiv.Bilo bi racuna za poravnjat. Spiskovi su spremni.
ovo je bezze...

sasvim je svejedno kako ti nesto oficielno nazoves ako to u praksi nemoze skupa

pogotovo pored spr**** poput:
"Srpski" Sanski Most
"Srpsko" Orasje
"Srbinje"
"Srpsko" Gorazde
...
Ustavni sud je ukinuo to "krvsko" No kad bi se napravila ta Sarajevka regija u cijem bi sastavu bila i ta mjesta onda bi mi i mogli ukinuti te ukaradne nazive.
Naime u toj regiji etnicki sastav bi bio sljedeci.

Srbi 193.624 (27.5%)
Bosnjaci 443.681 (63.1%)
Hrvati 55.777 (10.1%)
Ostali 10.830 (2.5%)

I ove podatke treba provjeriti jer je broj Srba uvecan.No to bi vremenom islo u korist Bosnjaka jer ovi ostali imaju negativan natalitet.

To bi pomoglo da se Gorazde poveze sa Sarajevom.Bosnjaci bi se vise vratili u ta trenutno okupirana mjesta jer bi imali zaledinu i imali bi vise uticaja.

Svaka zemlja ima svoje regije, kantone ili nesto slicno tome.. TO CE IMATI I BIH kad tad.. A kakve bi ti kantone napravio?
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#7

Post by cowboy »

Pravda30 wrote: A ili je nesto slicno ovome ili je rat.
Onako licno i iskreno ne bih imao nista protiv.Bilo bi racuna za poravnjat. Spiskovi su spremni.
Sve je bolje od rata.

Usput, niko ovdje vise nema financije za rat. Za rat nije dovoljno imati kalas i spisak, za rat treba lova, a toga nema, odnijeli tajkuni.

Stoga, ko se god rata pozelio, put pod noge pa u jal' Ceceniju, jal' Irak, Afganistan....
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#8

Post by winetou »

Aha Srbi da ne izlaze na Drinu :-)
Bosnjaci bi jos i prihvatili jer je niti bolje od ovoga sada niti losije.
Mozda bi sadasnji USK bio u losijem polozaju, ali od Sarajeva tamo nikada i nije stigla kakva pomoc. Snasli bi se vec :D
Last edited by winetou on 26/08/2004 23:12, edited 1 time in total.
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#9

Post by Pravda30 »

cowboy wrote:
Pravda30 wrote: A ili je nesto slicno ovome ili je rat.
Onako licno i iskreno ne bih imao nista protiv.Bilo bi racuna za poravnjat. Spiskovi su spremni.
Sve je bolje od rata.

Usput, niko ovdje vise nema financije za rat. Za rat nije dovoljno imati kalas i spisak, za rat treba lova, a toga nema, odnijeli tajkuni.

Stoga, ko se god rata pozelio, put pod noge pa u jal' Ceceniju, jal' Irak, Afganistan....
Pa da opet ponovim.

IL OVO ILI RAT.

U prevodu ili ce se desiti neki dogovor slican ovome(a za mene je ovaj povoljan) ili ce opet biti rat... A okruzenje BIH je tako da je ratuvijek moguc pa i onda kada se najmanje nada. Biti spreman za svaki slucaj...


Ni u afganistanu nemaju prebijeni pa se evo 20 godina krve... istina radi onih izvana ali da li je drugacije kod nas?
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#10

Post by Pravda30 »

winetou wrote:Aha Srbi da ne izlaze na Drinu :-)
Bosnjaci bi jos i prihvatili jer je niti bolje od ovoga sada niti losije.
Mozda bi sadasnji USK bio u losijem polozaju, ali od Sarajeva tamo nikada i nije stigla kakva pomoc. Snasli bi se vec :D

Pa nema sumnje da bi ovo Srbi odbili no odbili su oni mnogo sta pa kad ih stisnes popuste. A i sam vidis da EU gura momacki. Pusti da se malo ko nesto odlucuje u parlmaentu , moze ne moze? Nametne , smjeni onoga ko se buni i kraj price.

A ovo je ipak proizvod made in EU :wink:
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#11

Post by cowboy »

[quote="Pravda30]
Pa da opet ponovim.

IL OVO ILI RAT.

U prevodu ili ce se desiti neki dogovor slican ovome...([/
quote]

Ne kazem da je ovaj dogovor los, samo mislim da nije moguc jer u BIH niko ne zeli da bude manjina, posto narod ne vjeruje u demokratiju, vladavinu prava, i drzava nije u stanju da obezbijedi jednaka ljudska prava na svom kompletnom teritoriju (npr. RS).

Sto se tice Afganistana, uvijek su ga napadale sile koje su imale para (SSSR, SAD), niko Afganistance nije ni pitao. Sta, jel' mislis da Srbija moze financirati jos jedan rat? ili RS? Pa oni su (kao i mi uostalom) takvi kokuzi, da bi se sve i jedan j....i za dolar. Kakav rat covjece.
Last edited by cowboy on 26/08/2004 23:25, edited 2 times in total.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#12

Post by margareta »

Pravda30 wrote:
margareta wrote:ne, obzirom da je ovo rasulo a nikakav ustroj , barem ne normalan i zdrav
Zbog cega mislis da ovo nevalja?
Ne valja zato što primitivne strasti lako se pale a teško gase, (prepoznajem i sebe u tome ponekad, al' dovoljno)!

Ustroj podrazumijeva sve elemente koje u BIH ne postoje.

Rasulo svih vrjednosnih sistema je ovdje.......

........ 3 rotirajuca predsjednika A 2,5 nedefinirana entiteta........
prekobrojni nacionalni ključevi za ovako mali nedefinirani prostor.....
.......ključevi su dobro uvezani a ludaci odvezani ijoš vladaju.......
........da mi je spoznati barem jedan valjan argument o ustroju države,
osim šupljega termina "ustroj"
........samo someneš neko ime i horde kvazi patriota "u boj za narod svoj"
sve gola -puka i jadna retorika , al eto od nje se "živi"
pojedine budale pomislile su za mene da sam nacionalista, fašista, šovinista..............
......samo radi moga zezanja
...............teško je to baš ovako ozbiljno objasniti
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#13

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Ja mislim (ali nisam siguran?) da ovakav ekonomski ustroj na 5 regija ili kantona ozvanicava podijelu BiH (mislim da je ovo slucaj za teritorijalno - ekonomske experte iz tog domena). Ovakva podijela najvise odgovara Srbiji i Hrvatskoj i njihovim satelitima u BiH. Status Sarajeva kao glavnog grada BiH se razvodnjava i prijeti mu nestanak kao glavnog grada. Bosanci se jos vise ekonomski i teritorijalno razbijaju zatim izoliraju i u totalnom su (teritorijalnom i ekonomskom) okruzenju i pod kontrolom razbijaca jedinstvene i suverene BiH.

Najbolje za BiH je povratak starog Ustava R BiH i da BiH bude podijeljena samo regionalno (primjer Svedska) i na teritorijalnom i na ekonomskom planu. Da bude decentralizovana preko ovakve regionalne podijele gdje bi same regije i njihove opstine odlucivale sta je najbolje za njih te imale svoje budjete i brinule se samostalno o razvoju tih opstina i regija iz svog budjeta. Drzava bi ubirala poreze od gradjana i firmi iz cijele BiH a zatim taj novac povratno dijelila regijama namjenski.
Last edited by Nacionalniid_BOSANCI on 26/08/2004 23:37, edited 1 time in total.
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#14

Post by winetou »

A podijeliti Bosnjake na tri regije, ono ekonomske regije ko biva :D
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#15

Post by margareta »

neka dijele svoju djecu na atome
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#16

Post by margareta »

Pravda30 wrote:
JBL wrote:
Pravda30 wrote:U ovom slucaju bi Bosnjaci imali vecinu u tri regije, Hrvati u jednoj i Srbi u jednoj no u svakoj od njih i ostli bi imali dovoljno uticaja.

Podijela nije po etnickoj osnovi vec po ekonomskoj i socijalnoj. Omogucila bi brzi razvoj Domovine i veci povratak u okupirana mjesta.

Ovavak ustroj je nametnut silom i genocidom i ja ga ne priznam.


Unaprijed znam da ovo Srbi nece prihvatiti bez pritiska MZ.
A ili je nesto slicno ovome ili je rat.
Onako licno i iskreno ne bih imao nista protiv.Bilo bi racuna za poravnjat. Spiskovi su spremni.
ovo je bezze...

sasvim je svejedno kako ti nesto oficielno nazoves ako to u praksi nemoze skupa

pogotovo pored spr**** poput:
"Srpski" Sanski Most
"Srpsko" Orasje
"Srbinje"
"Srpsko" Gorazde
...
Ustavni sud je ukinuo to "krvsko" No kad bi se napravila ta Sarajevka regija u cijem bi sastavu bila i ta mjesta onda bi mi i mogli ukinuti te ukaradne nazive.
Naime u toj regiji etnicki sastav bi bio sljedeci.

Srbi 193.624 (27.5%)
Bosnjaci 443.681 (63.1%)
Hrvati 55.777 (10.1%)
Ostali 10.830 (2.5%)

I ove podatke treba provjeriti jer je broj Srba uvecan.No to bi vremenom islo u korist Bosnjaka jer ovi ostali imaju negativan natalitet.

To bi pomoglo da se Gorazde poveze sa Sarajevom.Bosnjaci bi se vise vratili u ta trenutno okupirana mjesta jer bi imali zaledinu i imali bi vise uticaja.

Svaka zemlja ima svoje regije, kantone ili nesto slicno tome.. TO CE IMATI I BIH kad tad.. A kakve bi ti kantone napravio?


Svi prefixi su nebitni ,BITNIJI su SUFIXI
Zabole me kakvo će ime imati predsjednik, bitno je da je JEDAN u JEDNOJ državi......
........i "grbavica" je imaginarna a i da nije možda nam i treba
mi smo balkanski biseri........briljiramo, nema šta
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#17

Post by Pravda30 »

Nacionalniid_BOSANCI wrote:Ja mislim (ali nisam siguran?) da ovakav ekonomski ustroj na 5 regija ili kantona ozvanicava podijelu BiH (mislim da je ovo slucaj za teritorijalno - ekonomske experte iz tog domena). Ovakva podijela najvise odgovara Srbiji i Hrvatskoj i njihovim satelitima u BiH. Status Sarajeva kao glavnog grada BiH se razvodnjava i prijeti mu nestanak kao glavnog grada. Bosanci se jos vise ekonomski i teritorijalno razbijaju zatim izoliraju i u totalnom su (teritorijalnom i ekonomskom) okruzenju i pod kontrolom razbijaca jedinstvene i suverene BiH.

Najbolje za BiH je povratak starog Ustava R BiH i da BiH bude podijeljena samo regionalno (primjer Svedska) i na teritorijalnom i na ekonomskom planu. Da bude decentralizovana preko ovakve regionalne podijele gdje bi same regije i njihove opstine odlucivale sta je najbolje za njih te imale svoje budjete i brinule se samostalno o razvoju tih opstina i regija iz svog budjeta. Drzava bi ubirala poreze od gradjana i firmi iz cijele BiH a zatim taj novac povratno dijelila regijama namjenski.

Da li si ti svjestan da ovaj drugi dio upravo pobija ovaj tvoj prvi?
Da li si ti uopste SVJESTAN da se taj tvoj drugi dio KOMPLETNO PODUDARA sa ovom idejom koju sam ja postavio? A ako jesi ti si onda puko jarane.Ove regiji upravo i jesu zamisljene prema EKONOMSKIM, SOCIJALNIM, HISTORIJSKIM I DRUGIM HUMANIM FAKTORIMA.

Kao drugo to nema smisla sta si rekao na pocetku?Kako ovo ide Srbiji na ruku? U Istocnoj BOsni i Istocnoj Hercegovinn gdje imaju sada totalnu vlast bi sisli ispod 50%. U ovoj sjeverozapadnoj regiji bi bili vecina ali bila bi Bihacka regija komponzirala. To bi pomoglo da se zadrze ovi sto su se vratili u Banja Luku , Prijedor, Bosanski Novi i da se vrati jos vise ljudi. Uz to Bosnjaci imaju znatno veci natalitet u tom kraju i za izvjesno vrijeme bi se to izjednacilo.


U sjevernozapadnoj regiji bi napakon spojili Srebrenicu, Bratunac, Vlasenicu, Brcko, Zvornik i Bijeljinu sa Tuzlom i regijom. To bi pomoglo da se ponovo vrate ljudi u taj kraj i da imamo uticaja u njemu.

A nekim pricam da ce Sarajevo izgubiti status glavnog grada(koji je potpuno nebitan u ovome ) ne vrijedi pricati...nebuloze!
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#18

Post by Pravda30 »

winetou wrote:A podijeliti Bosnjake na tri regije, ono ekonomske regije ko biva :D
Predlazem ti (a i ostalima ) da procitas principe po kojima je naparavljen ovakav ustroj.




http://www.eured-bih.org/loc/regioni/SZ.htm

http://www.eured-bih.org/loc/regioni/SI.htm

http://www.eured-bih.org/loc/regioni/CB.htm

http://www.eured-bih.org/loc/regioni/SER.htm

http://www.eured-bih.org/loc/regioni/JR.htm



Ovo je u intereu kompletne drzave ali izgleda da neki ne gledaju dalje od njihovog sokaka. Sve dok zlo ne dode do i njihovog sokakak a onda je naravno kasno.
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#19

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Pravda30 wrote:
Nacionalniid_BOSANCI wrote:Ja mislim (ali nisam siguran?) da ovakav ekonomski ustroj na 5 regija ili kantona ozvanicava podijelu BiH (mislim da je ovo slucaj za teritorijalno - ekonomske experte iz tog domena). Ovakva podijela najvise odgovara Srbiji i Hrvatskoj i njihovim satelitima u BiH. Status Sarajeva kao glavnog grada BiH se razvodnjava i prijeti mu nestanak kao glavnog grada. Bosanci se jos vise ekonomski i teritorijalno razbijaju zatim izoliraju i u totalnom su (teritorijalnom i ekonomskom) okruzenju i pod kontrolom razbijaca jedinstvene i suverene BiH.

Najbolje za BiH je povratak starog Ustava R BiH i da BiH bude podijeljena samo regionalno (primjer Svedska) i na teritorijalnom i na ekonomskom planu. Da bude decentralizovana preko ovakve regionalne podijele gdje bi same regije i njihove opstine odlucivale sta je najbolje za njih te imale svoje budjete i brinule se samostalno o razvoju tih opstina i regija iz svog budjeta. Drzava bi ubirala poreze od gradjana i firmi iz cijele BiH a zatim taj novac povratno dijelila regijama namjenski.

Da li si ti svjestan da ovaj drugi dio upravo pobija ovaj tvoj prvi?
Da li si ti uopste SVJESTAN da se taj tvoj drugi dio KOMPLETNO PODUDARA sa ovom idejom koju sam ja postavio? A ako jesi ti si onda puko jarane.Ove regiji upravo i jesu zamisljene prema EKONOMSKIM, SOCIJALNIM, HISTORIJSKIM I DRUGIM HUMANIM FAKTORIMA.

Kao drugo to nema smisla sta si rekao na pocetku?Kako ovo ide Srbiji na ruku? U Istocnoj BOsni i Istocnoj Hercegovinn gdje imaju sada totalnu vlast bi sisli ispod 50%. U ovoj sjeverozapadnoj regiji bi bili vecina ali bila bi Bihacka regija komponzirala. To bi pomoglo da se zadrze ovi sto su se vratili u Banja Luku , Prijedor, Bosanski Novi i da se vrati jos vise ljudi. Uz to Bosnjaci imaju znatno veci natalitet u tom kraju i za izvjesno vrijeme bi se to izjednacilo.


U sjevernozapadnoj regiji bi napakon spojili Srebrenicu, Bratunac, Vlasenicu, Brcko, Zvornik i Bijeljinu sa Tuzlom i regijom. To bi pomoglo da se ponovo vrate ljudi u taj kraj i da imamo uticaja u njemu.

A nekim pricam da ce Sarajevo izgubiti status glavnog grada(koji je potpuno nebitan u ovome ) ne vrijedi pricati...nebuloze!

:lol: wahaha, bas si me lijepo nasmijao. Vidim da nisi bas najbolje shvatio moj komentar pa pitas da li sam svjestan ili nesvjestan? :-)

Svjestan svog posta jesam i vjerovatno sam zbog toga jarane prolup´o :lol:

Pretpostavljam da ti je moj post kontradiktoran ali ga isto tako mozes gledati iz dva razlicita ugla.

Ovaj post vrijedi za R BiH bez teritorijalne podijele na tkz "rs" i federaciju
"citiram:
Najbolje za BiH je povratak starog Ustava R BiH i da BiH bude podijeljena samo regionalno (primjer Svedska) i na teritorijalnom i na ekonomskom planu. Da bude decentralizovana preko ovakve regionalne podijele gdje bi same regije i njihove opstine odlucivale sta je najbolje za njih te imale svoje budjete i brinule se samostalno o razvoju tih opstina i regija iz svog budjeta. Drzava bi ubirala poreze od gradjana i firmi iz cijele BiH a zatim taj novac povratno dijelila regijama namjenski."

Ovaj post vrijedi za danasnje podijeljeno teritorijalno stanje "rs" i federaciju
"citiram:
Ja mislim (ali nisam siguran?) da ovakav ekonomski ustroj na 5 regija ili kantona ozvanicava podijelu BiH (mislim da je ovo slucaj za teritorijalno - ekonomske experte iz tog domena). Ovakva podijela najvise odgovara Srbiji i Hrvatskoj i njihovim satelitima u BiH. Status Sarajeva kao glavnog grada BiH se razvodnjava i prijeti mu nestanak kao glavnog grada. Bosanci se jos vise ekonomski i teritorijalno razbijaju zatim izoliraju i u totalnom su (teritorijalnom i ekonomskom) okruzenju i pod kontrolom razbijaca jedinstvene i suverene BiH."


Mozemo i obrnuti stvari: ti kazes da bi se ovom soluciom uvezala "rs" i "hb" u BiH. Moze biti i obratno a to je da "rs" i "hb" uvezu Bosanske teritorijalne dijelove preko ekonomije (ekonomskih regija) u SrpskoHrvatski ekonomski a zatim i teritorijalni sistem.

Medjunarodna zajednica ima tri strane ili tri igraca (B, S, H) u BiH. Zato je Srbima priznala "rs" a Bosance i Hrvate uvezala u federaciju da bi na taj nacin dobila samo dvije strane ili dva igraca. Znaci cilj je bio staviti Bosance pod SrpskoHrvatsku teritorijalnu, vojnu i ekonomsku kontrolu.

Logicno je razmisljati da ce MZ prije stati na stranu Srbije i Hrvatske iz cisto prakticnih i racionalnih razloga i njihovih satelita nego na stranu Bosanaca i jedinstvene BiH. Znaci MZ ce stati na stranu onih koji su najveci, najaci i politicki najzreliji - najpametniji a ne na stranu slabijih odnosno na stranu zrtve kao sto su Bosanci. MZ samo trazi legalitet od Bosanskih politicara da ovi pogrijese u politickim igrama izmedju odnosno protiv Srba i Hrvata i tako u ime Bosanskog naroda definitivno legalizuju podijelu BiH.

Ovo je samo moje licno misljenje. :shock:

Izvagaj sve ovo sa vise strana. Pusti se faktora tipa Bosanski natalitet je najveci. To je klizav teren i nesiguran faktor specijalno danas kada je vecina Bosanske omladine van BiH a oni koji su u njoj zele da zbrisu na Zapad zbog izuzetno lose ekonomske i politicke situacije u BiH. :(
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#20

Post by Pravda30 »

Nista ovdje nije smjesno.
Nebitno i kada bi se vratio na stari ustav iz 1992 jer bi opet morali vrsiti neku "raspodjelu" na kantone/regije/provincije.KAO I U SVAKOJ DRZAVI.
Jednostavno tako lakse funkcionise drzava. Znaci kako god da okrenes Prijedor i Sanski Most se moraju naci zajedno. Tako isto i Tesanj i Teslic, Foca i Gorazde Capljina i Trebinje itd..jer su ta mjesta vazda bila oslonjena jedna na druga.


Mozemo i obrnuti stvari: ti kazes da bi se ovom soluciom uvezala "rs" i "hb" u BiH. Moze biti i obratno a to je da "rs" i "hb" uvezu Bosanske dijelove preko ekonomije u SrpskoHrvatski sistem ekonomski a zatim i teritorijalni sistem.

Ovo je samo moje licno misljenje.
Opet nebitno to sto spominjes. Ekonomski procesi su u toku tako da ako neka firma iz Srbije zeli i ima mogucnosti da kupi neku firmu u Sarajevu ona ce to uciniti ma kakav drzavni ustroj bio. To se desava i sada.To se ne moze zaustaviti. Ipak vise slucajeva sa Hrvatske strane. Ipak i te iste Hrvatske firme kupuju Njemci/Austrijanci itd..Jaci jede slabijeg. Dakle taj ekonomski argumenat sa te tacke gledista ne stoji!

Naprotiv ovakav ustroj bio pomogao da se razvije bh. ekonomija jer kao sto sam vec gore iznio te opcine su naslonjene jedna na drugu i moraju da imaju isti ekonomski razvojni plan sto je danas nemoguce.To je izmedu ostalog i obrazloeno a oninm linkovima.



Izvagaj sve ovo sa vise strana. Pusti se faktora tipa Bosanski natalitet je najveci. To je klizav teren i nesiguran faktor specijalno danas kada je vecina Bosanske omladine van BiH a oni koji su u njoj zele da zbrisu na Zapad zbog izuzetno lose ekonomske i politicke situacije u BiH.
Sve sam ja izvagao i razgledao ne boj se. Ja nasuprot pozivam tebe da dobro razmislis o ovome.Prednost u faktoru natalitet se ne moze pobiti. U vezi istog pozivam te da pratis kako se situacija odvija u zadnjih 60 godina.tako ce recimo Hrvatska za 45 godina imati 860.000 stanovnika manje. Srbija jos gore.





Opet kazem ovo ili rat.

[/quote]
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#21

Post by Pravda30 »

Medjunarodna zajednica ima tri strane ili tri igraca (B, S, H) u BiH. Zato je Srbima priznala "rs" a Bosance i Hrvate uvezala u federaciju da bi na taj nacin dobila samo dvije strane ili dva igraca. Znaci cilj je bio staviti Bosance pod SrpskoHrvatsku teritorijalnu, vojnu i ekonomsku kontrolu.

Logicno je razmisljati da ce MZ prije stati na stranu Srbije i Hrvatske iz cisto prakticnih i racionalnih razloga i njihovih satelita nego na stranu Bosanaca i jedinstvene BiH. Znaci MZ ce stati na stranu onih koji su najveci, najaci i politicki najzreliji - najpametniji a ne na stranu slabijih odnosno na stranu zrtve kao sto su Bosanci. MZ samo trazi legalitet od Bosanskih politicara da ovi pogrijese u politickim igrama izmedju odnosno protiv Srba i Hrvata i tako u ime Bosanskog naroda definitivno legalizuju podijelu BiH.

Posto si dodao ovo. Pa samo ovo razgranicenje proizlazi od MZ.

Zasto mislis da smo mi najslabiji" igraci". Ja nasuprot tebi mislim da sada imamo mnogo bolje ruke u rukama nego 1992.

Ako bise izvrsila ovakva rapodjela dobili bi ponovo istocnu Bosnu i time odsjekli kontakt sa Srbijom.
Banja Luka je predaleko.

A u vezi unutrasnjo ekonomskih aspekata.
Sarajevska je ekonomija X puta jaca od ovih iz Jugoistocne Bosne; Zenicka ekonomija ostaje tu gdje i jeste posto su tu % neporedljivi. Tuzlanska ekonomija je jaca od tih sjevernobosanskih.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#22

Post by margareta »

Dobro, nesporna je činjenica da ovaj model države nije funkcionalan, na prvome mjestu zbog tragi-komične OGROMNE administracije.
Ukidanje kantona i tzv. dioba barem FBiH sigurno bi ojačali naš ekonomski status.
Preglomazna Kanton. ministarstva , samo ŽDERU našu ekonomiju, i služe sami svojoj svrsi.
Ministarstva bi se ukinula ukidanjem kantona ali sa regionaliziranjem barem našega entiteta, sa što manje regija koje bi činile jednu funkcionalnu cjelinu.
Ovako smo nešto poput živoga organa koji sam sebe jede,kao npr. prazan želudac jede sam sebe. Tako nekako ja doživljavam kantonalni ustroj , kao jedan cijeli organizam u kome SVAKI organ (kanton) sam sebe "hrani", tj. JEDE.

Jednom poodavno čula sam jednoga našeg stranačkog funkcionera kada

je rekao :

" Vremenom će nacionalne tenzije opasti i morat ćemo se okrenuti

privredi i ekonomiji, sa nekim oblikom regionalizacije zemlje..."

Upravo ta izjava bila je i ostala do danas razlog da vjerujem u bolje sutra.


Na našu veliku žalost , naš narod je spreman apri-ori osuditi tog čovjeka,


jer pripada našoj naj-omraženijoj stranci.


Nikoga nisam čula da komentira tako BITNU izjavu,


a SVE sam čula što


NIJE - BITNO u vezi istoga ,


čije ime izgleda još neču moči javno spomenuti.


E- to je banalan primjer naše primitivne svijesti.
SemirSA
Posts: 18
Joined: 15/07/2004 09:57
Location: Sarajevo

#23

Post by SemirSA »

Ovo je samo nastavak unistavanja....

BiH treba biti u najgorem slucaju samo organizovana u kantonalnom obliku i to na bazi reciproteta...dakle da ni u jednom kantonu nema "vladajuceg" naroda.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#24

Post by margareta »

Znaš li da te kantone i kantonalne institucije finansira narod?
Narod plača cijelu kantonalnu skalameriju !
Posebna priča je što kantoni opstruiraju funkcionalnost Federacije i države BiH ?
Opčinske ovlasti i njihova funkcionalnost su isto potčinjene kantonalnim ingerencijama!
Na kraju svaki kanton je autonomna - samostalna cjelina , ko' država u državi.
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#25

Post by Pravda30 »

SemirSA wrote:Ovo je samo nastavak unistavanja....

BiH treba biti u najgorem slucaju samo organizovana u kantonalnom obliku i to na bazi reciproteta...dakle da ni u jednom kantonu nema "vladajuceg" naroda.

Moram priznati da sam zacuden ovakvim komentarima.

A sta je ovo do kantonizacija BIH? Kantoni regioni provincije sve je to isto.IZgleda da ni ti nisi procitao po kojim kriterijama su osnivane ove regije.


A osnovati neke regije/kantone gdje niko ne bi dominirao je skorom nemoguce.MORA neko biti vecina to je neizbjezno.A ako ne bude neko vecina danas postace sutra. Vazno je da ovo ima ekonomsku i socijalnu osnovu a ima je.
Post Reply