Otvoreni Balkan

Post Reply
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#151 Re: Otvoreni Balkan

Post by El_comadante »

Evo nek se Srbija dogovori sa nama oko granice, nek vrate sve zlocince koji se tamo kriju i neka sa drzavom pregovaraju oko hidrocentrala a ne sa entitetom e onda cemo razgovarati o OB.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8587
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#152 Re: Otvoreni Balkan

Post by Pitar sa Kariba »

Hehehe, samo ekonooomija bajo moj!

Image
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#153 Re: Otvoreni Balkan

Post by konami666 »

Jedva čekam da vidim gdje će biti zemlje otvorenog balkana 2026 godine (sto se tiče ekonomije) a gdje će biti bih :)
Pa CG ima veći priliv stranih investicija od BiH :lol:
Znate sta je najbolje, recite Novalicu da odvoji BAM od Eura pa da vidite gdje ćete biti :lol:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#154 Re: Otvoreni Balkan

Post by studiorum_tuzlaensis »

Novalic i BAM/EUR te odaju da veze nemas o cemu trabunjas.

I evo jedan smajli :lol:
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#155 Re: Otvoreni Balkan

Post by WarrenGrozni »

Str0nz wrote: 30/12/2021 02:03

Heh, fino si preskocio kako vasi sve zivo blokiraju i unistavaju
"Naši" sve živo blokiraju?!
A "vaši" ne blokiraju?

Daj mani se šuplje, jer vidim na koji način razmišljaš.

Kad bi se napravila hronologija svih "blokiranja" u BiH, ne bih se baš kladio da su "naši" imali više blokada od "vaših".

Jesu li recimo ovo blokirali "vaši" ili "naši"?


Bošnjački ministri blokirali odluku o kreditu MMF-a za BiH


https://www.slobodnaevropa.org/a/bosnja ... 68418.html

Posle svakih izbora, Federacija BiH je pod nekom blokadom.
Grad Mostar nije ni imao izbore deset godina, zbog blokada.

I sve to rade "njihovi", a ništa "naši".

I ovu inicjativu o kojoj pišema na ovoj temi, blokiraju "vaši", jer eto imaju neke svoje argumente.




kao sto si prosli put "zaboravio" napisati koliko SRB izvozi u BiH.
Nisam ja ništa zaboravio da napišem, nego je za poentu potpuno besmisleno u tom pravcu razmišljati.
Srbija ima veću privredu i ostvaruje suficit u spoljno-trgovinskoj razmjeni sa BiH.
Ali to ne možeš okrenuti u svoju korist tako što ćeš blokirati ili na bilo koji način ograničiti uvoz iz Srbije.
Jer onda će i Srbija isto to uraditi, pa će da radi crno tržište i to nikom dobro neće biti, samo švercerima.

Cilj upravo treba biti obrnut. Neophodno je povećati ukupni spoljno-trgovinski bilans i razmjenu izmedju dvije države. Da se povećavaju i uvoz i izvoz, jer to onda generiše rast privrede u obe zemlje.
BiH uvozi mnogo pšenice i kukuruza iz Srbije. To nije nikakva politička odluka i tendencija, nego čisto ekonomska zbog blizine i troškova transporta.

A ta pšenica i kukuruz trebaju nekom Naidu iz Tešnja koji uzgaja piliće i izvozi ih u Europu.
https://ba.ekapija.com/news/3088014/izv ... ta-i-dalje

Poenta Otvorenog Balkana je da ako bi se pšenica i kukuruz kraće zadržavala na granici, onda bi cijena transporta bila još niža, a ceo proces proizvodnje još kraći i brži.
To su najprostiji primjeri logike Otvorenog Balkana i to veze nema sa ovim što ti talambasaš o dijaspori.


Otvaranje kafica, cevapdzinca etc. vise vuce na domet Srpske dijaspore koja barem u Skandinavskoj dijaspori ne izdvaja se u statistici ni u stvarnom prizoru u nekom iznadprosjecnom/pozitivnom smislu. Za razliku od Bosanske/Bosnjacke dijaspore koja je u samom vrhu akademije, poduzetnistva, prosjeka plate itd. Mnogi su spremni uloziti i otvoriti nesto u BiH ali su zakoni i korupcija katastrofalni, ima bezbroj prica vezano za to i zato su reforme hitno potrebne, a sa druge strane poznajem nekoliko ljudi koji su uprkos svemu otvorili IT-firme po Sarajevu i u drugim djelovima drzave.
Pa super, dovedite Volvo, Erikson,Skaniju u BiH, ako ste tako uticajni i sposobni u Švedskoj.
Ništa ne smeta. Dapače...
Zašto je IKEA došla u Srbiju, a ne u BiH?

Bojim da ćete vi još sto godina prditi o neophodnosti reformi i dijaspori kao jedinom mogućem pokretaču privrede u BiH.
Last edited by WarrenGrozni on 31/12/2021 12:34, edited 1 time in total.
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#156 Re: Otvoreni Balkan

Post by Q_Line »

Licemjerstvo Evropske unije u jednom naslovu! Doslovno...

Nažalost potpuno shvatam Albance, ali još manje su krivi Makedonci :oops: :oops: :oops:

Izgleda da je ideja "Otvorenog Balkana" upravo i napravljena zbog ove Ramine izjave... c.c.c.

https://klix.lol/yckad3x9
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#157 Re: Otvoreni Balkan

Post by WarrenGrozni »

Q_Line wrote: 31/12/2021 13:56 Licemjerstvo Evropske unije u jednom naslovu! Doslovno...

Nažalost potpuno shvatam Albance, ali još manje su krivi Makedonci :oops: :oops: :oops:

Izgleda da je ideja "Otvorenog Balkana" upravo i napravljena zbog ove Ramine izjave... c.c.c.

https://klix.lol/yckad3x9
Kakve veze OB ima sa ovim?
Bugari blokiraju Makedonce svako malo, pa Albanija ne želi da ispašta zbog toga.

Mislim ipak da je ideja OB starija od ove Ramine izjave.
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#158 Re: Otvoreni Balkan

Post by Q_Line »

WarrenGrozni wrote: 31/12/2021 15:10
Q_Line wrote: 31/12/2021 13:56 Licemjerstvo Evropske unije u jednom naslovu! Doslovno...

Nažalost potpuno shvatam Albance, ali još manje su krivi Makedonci :oops: :oops: :oops:

Izgleda da je ideja "Otvorenog Balkana" upravo i napravljena zbog ove Ramine izjave... c.c.c.

https://klix.lol/yckad3x9
Kakve veze OB ima sa ovim?
Bugari blokiraju Makedonce svako malo, pa Albanija ne želi da ispašta zbog toga.

Mislim ipak da je ideja OB starija od ove Ramine izjave.
Da, ali EU gura OB umjesto članstva država u uniji, koja je starija i od OB i od Ramine izjave :?

Da ne duzim, "ko je ušao, ušao"... u EU :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#159 Re: Otvoreni Balkan

Post by Hajvan »

moj Balkon davno ustakljen
Zatvoreni Balkon.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#160 Re: Otvoreni Balkan

Post by Str0nz »

WarrenGrozni wrote: 31/12/2021 12:09
Str0nz wrote: 30/12/2021 02:03

Heh, fino si preskocio kako vasi sve zivo blokiraju i unistavaju
"Naši" sve živo blokiraju?!
A "vaši" ne blokiraju?

Daj mani se šuplje, jer vidim na koji način razmišljaš.

Kad bi se napravila hronologija svih "blokiranja" u BiH, ne bih se baš kladio da su "naši" imali više blokada od "vaših".

Jesu li recimo ovo blokirali "vaši" ili "naši"?


Bošnjački ministri blokirali odluku o kreditu MMF-a za BiH


https://www.slobodnaevropa.org/a/bosnja ... 68418.html

Posle svakih izbora, Federacija BiH je pod nekom blokadom.
Grad Mostar nije ni imao izbore deset godina, zbog blokada.

I sve to rade "njihovi", a ništa "naši".

I ovu inicjativu o kojoj pišema na ovoj temi, blokiraju "vaši", jer eto imaju neke svoje argumente.




kao sto si prosli put "zaboravio" napisati koliko SRB izvozi u BiH.
Nisam ja ništa zaboravio da napišem, nego je za poentu potpuno besmisleno u tom pravcu razmišljati.
Srbija ima veću privredu i ostvaruje suficit u spoljno-trgovinskoj razmjeni sa BiH.
Ali to ne možeš okrenuti u svoju korist tako što ćeš blokirati ili na bilo koji način ograničiti uvoz iz Srbije.
Jer onda će i Srbija isto to uraditi, pa će da radi crno tržište i to nikom dobro neće biti, samo švercerima.

Cilj upravo treba biti obrnut. Neophodno je povećati ukupni spoljno-trgovinski bilans i razmjenu izmedju dvije države. Da se povećavaju i uvoz i izvoz, jer to onda generiše rast privrede u obe zemlje.
BiH uvozi mnogo pšenice i kukuruza iz Srbije. To nije nikakva politička odluka i tendencija, nego čisto ekonomska zbog blizine i troškova transporta.

A ta pšenica i kukuruz trebaju nekom Naidu iz Tešnja koji uzgaja piliće i izvozi ih u Europu.
https://ba.ekapija.com/news/3088014/izv ... ta-i-dalje

Poenta Otvorenog Balkana je da ako bi se pšenica i kukuruz kraće zadržavala na granici, onda bi cijena transporta bila još niža, a ceo proces proizvodnje još kraći i brži.
To su najprostiji primjeri logike Otvorenog Balkana i to veze nema sa ovim što ti talambasaš o dijaspori.


Otvaranje kafica, cevapdzinca etc. vise vuce na domet Srpske dijaspore koja barem u Skandinavskoj dijaspori ne izdvaja se u statistici ni u stvarnom prizoru u nekom iznadprosjecnom/pozitivnom smislu. Za razliku od Bosanske/Bosnjacke dijaspore koja je u samom vrhu akademije, poduzetnistva, prosjeka plate itd. Mnogi su spremni uloziti i otvoriti nesto u BiH ali su zakoni i korupcija katastrofalni, ima bezbroj prica vezano za to i zato su reforme hitno potrebne, a sa druge strane poznajem nekoliko ljudi koji su uprkos svemu otvorili IT-firme po Sarajevu i u drugim djelovima drzave.
Pa super, dovedite Volvo, Erikson,Skaniju u BiH, ako ste tako uticajni i sposobni u Švedskoj.
Ništa ne smeta. Dapače...
Zašto je IKEA došla u Srbiju, a ne u BiH?

Bojim da ćete vi još sto godina prditi o neophodnosti reformi i dijaspori kao jedinom mogućem pokretaču privrede u BiH.
Ispravna odluka za MMF, nemaju sta kantone ubacivati kada se pregovara sa entitetima. Slicno i ove godine, Dodik trazi veci dio nego sto mu pripada bez da provodi reforme koje MMF trazi, na kraju nista. FBiH se istog trenutka zaduzi sa 300M BAM kamatama od cini mi se 0,2%. Dodo pokusa isto ali niko ne da pare, na kraju ode na Londosku berzu i zaduzi manji entitet za 600M BAM sa 6,25% kamatama, u jednom intervju nedavno se ponosi na to i govori kako ce ponovo uraditi jer "sloboda nikada nije bila jeftina" :lol: Svi svakoga blokiraju kako god njim je cejf, tu si upravu. Naravno u tome je problem gdje pro-BiH strana isto nosi odgovornosti, ishod zna biti isti ali motivacije su drugacije. Pro-BiH izmedju sebe svadza a zna i blokirati zbog destruktivni drzavni faktora. Srpski i Hrvatski proxy blokiraju sa ciljem da uniste BiH, nista manje, nista vise. Mani se ekonomski spinova, niko u njih nevjeruje osim Kikija i nekih botova, ako se mogu oni racunati. Zbog ekonomski razloga nije opravdan BiH u OB, zbog svega drugog nikako ne dolazi u obzir.

Znaci uspjeh dijaspore zavisi od toga hoceli dovesti neke od glavni globalni koncerna IT/industrije? Cudi me da nisi spomenu SAAB, mozda da pokrenu liniju za Gripen u NTu.. Nema ti kompanija dugo, ni u BiH, a ni u Srbiji, Imas nasi ljudi i u Microsoftu koji su dogovorili da otvore granu u BiH i zaposle cini mi se 200 ljudi za pocetak ali su neki genijalci u vladi (vjerovatno SDA) trazili mite i otezavali tako da su otisli u Belgiju, imas na FACE, nije da nije bilo pokusaja i inicijative za vece projekta sa dijasporom ali nikada ne treba zanemariti kakvi retardi sjede na vlast i kako imaju nadprirodni kapacitet za unistavanje gotove stvar. Pises kako je Srbija znacajno vece trziste i da je opravdan veci izvoz i hvalis se kako imate 10x vise investicija, sljedeceg trenutka pitas se kako je IKEA utvorila u Srbiji a ne u BiH, jel argumentiras sa mnom ili sam sa sobom?

Nije slucajnosti da rezimi levitiraju jedni prema drugima, tu se Srbija vara da se moze mjeriti sa vecim igracima kada je samo pijun u njihovoj igri. Kad tad rezimi padaju, to bi trebali znati iz bliske historije. Hrvatska ima Erikson i u nekim djelovima zapadne firme vise posluju nego domace, sto nije zaostavilo exodus. Razumjem da brainwashed drustvo misli da je uspjeh biti sluga drugim rezimima i igrati dvojne igre sa zapadom i istokom ali tesko da to moze duze potrajati. Ne hvala takvom aranzmanom, postoji zdravlji nacin za razvijanje. Nisu samo mane sa mizernim stranim ulaganjima i nije da su opadala nego su od rata uvjek imale marginalnu ulogu, prednosti je da ne zavisis od stranog kapitala u privredi nego moras racunati na svoje neke sposobnosti. Privatizacije poslje rata je brutalno lose izvedena od isti ljudi koji su i danas na vlasti, bez obzira ekonosmki indikatori nisu toliko katastrofalni kao sto bi se htjelo predstaviti. Poslje izbora 2022 mislim da se to mjenja na bolje, moguce/vjerovatno da se odblokira barem FBIH i da bude nova progresivnija vlada, koja je vec pricala kako trebe ojacati veze sa dijasporom.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#161 Re: Otvoreni Balkan

Post by bh.tornjak »

Otvoreni Balkan je nista drugo nego providno i jeftino kopiranje Njemacke na nivou EU.
Dakle, Njemacka kao najveca ekonomija nastoji da se za sve pita i da u prvi plan gura svoje interese u EU.
Na isti nacin to pokusava ekonomski tigar koji ima Ikeu i ekonomiju koja ima najveci rast u ovom dijelu svemira ( a mozda i sire) da glumi serifa na Balkanu.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#162 Re: Otvoreni Balkan

Post by konami666 »

bh.tornjak wrote: 04/01/2022 23:24 Otvoreni Balkan je nista drugo nego providno i jeftino kopiranje Njemacke na nivou EU.
Dakle, Njemacka kao najveca ekonomija nastoji da se za sve pita i da u prvi plan gura svoje interese u EU.
Na isti nacin to pokusava ekonomski tigar koji ima Ikeu i ekonomiju koja ima najveci rast u ovom dijelu svemira ( a mozda i sire) da glumi serifa na Balkanu.
Pa Srbija i jeste najjača na zapadnom balkanu, nema tu nikakve rasprave. Samo mi nije jasno koji je plan elite u bih sto se tiče budućnosti ekonomije? Ne znam da Bosna ista izvozi osim zaleđenih ćevapa i priglavki.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8587
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#163 Re: Otvoreni Balkan

Post by Pitar sa Kariba »

I namjenska pomalo izvozi....:oops:
Ova federalna.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11053
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#164 Re: Otvoreni Balkan

Post by Prpa.ba »

Radije cemo jesti korijenje nego otvarati granice i dijeliti administraciju sa tzv. Srbijom. :mrgreen:
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#165 Re: Otvoreni Balkan

Post by bh.tornjak »

konami666 wrote: 05/01/2022 12:44
bh.tornjak wrote: 04/01/2022 23:24 Otvoreni Balkan je nista drugo nego providno i jeftino kopiranje Njemacke na nivou EU.
Dakle, Njemacka kao najveca ekonomija nastoji da se za sve pita i da u prvi plan gura svoje interese u EU.
Na isti nacin to pokusava ekonomski tigar koji ima Ikeu i ekonomiju koja ima najveci rast u ovom dijelu svemira ( a mozda i sire) da glumi serifa na Balkanu.
Pa Srbija i jeste najjača na zapadnom balkanu, nema tu nikakve rasprave. Samo mi nije jasno koji je plan elite u bih sto se tiče budućnosti ekonomije? Ne znam da Bosna ista izvozi osim zaleđenih ćevapa i priglavki.
sto znaci da Bosni I hercegovini ne trebaju nikakvi "Otvoreni Balkani"
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#166 Re: Otvoreni Balkan

Post by konami666 »

bh.tornjak wrote: 05/01/2022 14:55
konami666 wrote: 05/01/2022 12:44

Pa Srbija i jeste najjača na zapadnom balkanu, nema tu nikakve rasprave. Samo mi nije jasno koji je plan elite u bih sto se tiče budućnosti ekonomije? Ne znam da Bosna ista izvozi osim zaleđenih ćevapa i priglavki.
sto znaci da Bosni I hercegovini ne trebaju nikakvi "Otvoreni Balkani"
Trebaju i te kako.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#167 Re: Otvoreni Balkan

Post by Kikibombona »

Dritan Abazovic danas za Nova TV rekao da podržava Otvoreni Balkan sto ce reci da Crna Gora ulazi jer je njegov glas u novoj vladi presudan
"Mislim da je ideja Otvorenog Balkana dobra. Ja je ne tumačim kao brojni ljudi u Crnoj Gori, da je to ideja Aleksandra Vučića, ili Edija Rame, ili nekog drugog lidera koji je trenutno aktuelan. Ako je to zbog njih - ja sam protiv toga. Zašto sam za Otvoreni Balkan? Zato što bi otvorio novu perspektivu saradnje u regionu. I nije mi važno ko je inicijator ideje, ja sam za regionalnu saradnju koju podržava SAD i Evropska unija, oni samo ne žele da se Otvoreni Balkan pretvori u neku zamjenu za EU. Za šta ih u potpunosti podržavam", poručio je Abazović.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#168 Re: Otvoreni Balkan

Post by Str0nz »

Svaki dan se nesto novo nauci, ja sam danas na ovom djelu foruma zahvaljujuci strucnacima naucio sljedece:
  • Srbija najbrze raste na ovome djelu Balkana-svemira/Ekonomski tigar.
  • Bosna samo izvozi Cevape i priglavke, barem strucni forumas samo zna za toliko.
  • Da je Dritanov glas presudan za OB.
Prije toga sam mislio da mogu vjerovati statistici i podatcima iz odgovorni institucija ali sve se to poslje nego stu su mi ovdje otvorili oci pokazalo kao fake news. Evo nekoliko stvari u koje sam vjerovao prije osvjetljenja.
  • 2021 rast ekonomije: Srbija-7,5% BiH-8,4% (FBiH-9%+, GT-6%+), Srbija ekonomski tigar koji je prije neku godinu dostigla isti svoj nivo BNP od prije raspada Jugoslavije dok su Hrvatska, Slovenja 2-3x povecali svoju ekonomiju u istom perijodu.
  • Da nije 5.5% glasova saradnika Srspki radikala presudnu za bilo sta.
Ne mogu ni zamisliti kakve bi se sve dezinformacije ovdje sirile kada bi botovi i neznalice pisale, zato jos jednom hvala strucnim forumasima na trudu i vremenu!
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#169 Re: Otvoreni Balkan

Post by SamoVasGledam »

Ti STRAŠNI procenti rasta ekonomije kojima se hvale ovdašnji lideri služe samo da se zadivi neobrazovana i nebistra masa koja se ne razume u te stvari i ne zna da misli svojom glavom. Činjenica je da male ekonomije lakše beleže procentualni rast u odnosu na svoju veličinu nego velike ekonomije. Kao da poredite rast bebe za jedan centimetar i rast odraslog čoveka za tri. Beba je zabeležila veći procenat rasta u odnosu na svoju visinu, ali činjenica je da je čovek sa svoja tri centimetra više zapravo uvećao razliku. Samim tim više Nemačka učini sa svojih 3% rasta nego ovdašnje države u pokušaju sa svojih 15%, ali objasni ti to našim maloumnicima.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#170 Re: Otvoreni Balkan

Post by Str0nz »

SamoVasGledam wrote: 06/01/2022 02:10 Ti STRAŠNI procenti rasta ekonomije kojima se hvale ovdašnji lideri služe samo da se zadivi neobrazovana i nebistra masa koja se ne razume u te stvari i ne zna da misli svojom glavom. Činjenica je da male ekonomije lakše beleže procentualni rast u odnosu na svoju veličinu nego velike ekonomije. Kao da poredite rast bebe za jedan centimetar i rast odraslog čoveka za tri. Beba je zabeležila veći procenat rasta u odnosu na svoju visinu, ali činjenica je da je čovek sa svoja tri centimetra više zapravo uvećao razliku. Samim tim više Nemačka učini sa svojih 3% rasta nego ovdašnje države u pokušaju sa svojih 15%, ali objasni ti to našim maloumnicima.
To niko ne osporava ali to uopste nije tema razgovora ovdje, i ne radi se o velicini ekonomije nego o polaznom polozaju, u slucaju ovi nestabilni drzava iz EX-JU koje nisu dio EU i zaostaju ekonomski etc, lakse se pribliziti EU standardu nego biti u polozaju gdje trebas ulagati u nove tehnologije, inovacije i tako postizati nove standarde. Industrijske drzave se po defaultu razvijaju sa vecom brzinom od razvijeni drzava. Nema to veze sa velicinom jer imas hrpu mali drzavica koje su u vrhu razvoja i biljeze stabilan relativno nizak rast godisnji.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#171 Re: Otvoreni Balkan

Post by Kikibombona »

Str0nz wrote: 06/01/2022 00:12 Svaki dan se nesto novo nauci, ja sam danas na ovom djelu foruma zahvaljujuci strucnacima naucio sljedece:
  • Srbija najbrze raste na ovome djelu Balkana-svemira/Ekonomski tigar.
  • Bosna samo izvozi Cevape i priglavke, barem strucni forumas samo zna za toliko.
  • Da je Dritanov glas presudan za OB.
Prije toga sam mislio da mogu vjerovati statistici i podatcima iz odgovorni institucija ali sve se to poslje nego stu su mi ovdje otvorili oci pokazalo kao fake news. Evo nekoliko stvari u koje sam vjerovao prije osvjetljenja.
  • 2021 rast ekonomije: Srbija-7,5% BiH-8,4% (FBiH-9%+, GT-6%+), Srbija ekonomski tigar koji je prije neku godinu dostigla isti svoj nivo BNP od prije raspada Jugoslavije dok su Hrvatska, Slovenja 2-3x povecali svoju ekonomiju u istom perijodu.
  • Da nije 5.5% glasova saradnika Srspki radikala presudnu za bilo sta.
Ne mogu ni zamisliti kakve bi se sve dezinformacije ovdje sirile kada bi botovi i neznalice pisale, zato jos jednom hvala strucnim forumasima na trudu i vremenu!
Gdje si, Bakira ti, nasao podatak da ce rast u BiH biti 8.4%? :shock: :shock: :? :?
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#172 Re: Otvoreni Balkan

Post by belfy »

konami666 wrote: 05/01/2022 12:44
bh.tornjak wrote: 04/01/2022 23:24 Otvoreni Balkan je nista drugo nego providno i jeftino kopiranje Njemacke na nivou EU.
Dakle, Njemacka kao najveca ekonomija nastoji da se za sve pita i da u prvi plan gura svoje interese u EU.
Na isti nacin to pokusava ekonomski tigar koji ima Ikeu i ekonomiju koja ima najveci rast u ovom dijelu svemira ( a mozda i sire) da glumi serifa na Balkanu.
Pa Srbija i jeste najjača na zapadnom balkanu, nema tu nikakve rasprave. Samo mi nije jasno koji je plan elite u bih sto se tiče budućnosti ekonomije? Ne znam da Bosna ista izvozi osim zaleđenih ćevapa i priglavki.
to sto ti ne znas je tvoja krivica. informisi se malo vise i mozda ti misljenje bude u skladu sa realnosti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#173 Re: Otvoreni Balkan

Post by Haris.ba »

konami666 wrote: 05/01/2022 12:44
Pa Srbija i jeste najjača na zapadnom balkanu, nema tu nikakve rasprave. Samo mi nije jasno koji je plan elite u bih sto se tiče budućnosti ekonomije? Ne znam da Bosna ista izvozi osim zaleđenih ćevapa i priglavki.
https://ec.europa.eu/trade/policy/count ... n-balkans/
Western Balkans:
Albania, Bosnia and Herzegovina, North Macedonia, Montenegro, Serbia, Kosovo*.
Kako lijepo zvuci najjaca je Srbija na Zapadnom Balkanu. :D

Te izjave prolaze kod polupismenih. Srbija jaca od Bosne, Albanije, Sjeverne Makedonije...
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#174 Re: Otvoreni Balkan

Post by Str0nz »

Kikibombona wrote: 06/01/2022 06:31
Str0nz wrote: 06/01/2022 00:12 Svaki dan se nesto novo nauci, ja sam danas na ovom djelu foruma zahvaljujuci strucnacima naucio sljedece:
  • Srbija najbrze raste na ovome djelu Balkana-svemira/Ekonomski tigar.
  • Bosna samo izvozi Cevape i priglavke, barem strucni forumas samo zna za toliko.
  • Da je Dritanov glas presudan za OB.
Prije toga sam mislio da mogu vjerovati statistici i podatcima iz odgovorni institucija ali sve se to poslje nego stu su mi ovdje otvorili oci pokazalo kao fake news. Evo nekoliko stvari u koje sam vjerovao prije osvjetljenja.
  • 2021 rast ekonomije: Srbija-7,5% BiH-8,4% (FBiH-9%+, GT-6%+), Srbija ekonomski tigar koji je prije neku godinu dostigla isti svoj nivo BNP od prije raspada Jugoslavije dok su Hrvatska, Slovenja 2-3x povecali svoju ekonomiju u istom perijodu.
  • Da nije 5.5% glasova saradnika Srspki radikala presudnu za bilo sta.
Ne mogu ni zamisliti kakve bi se sve dezinformacije ovdje sirile kada bi botovi i neznalice pisale, zato jos jednom hvala strucnim forumasima na trudu i vremenu!
Gdje si, Bakira ti, nasao podatak da ce rast u BiH biti 8.4%? :shock: :shock: :? :?
Procitaj ponovo sa razumjevanju. Zapravo si sam odgovorio na pitanje, kada sam prolazio SDA centralu, Fadil mi pokazao nekakve podatke gdje je BiH imala veci procentualni rast ekonomije od Srbije. Poslao sam poruku supreme lideru Bakiru da ga pitam: 1. Dali je istina, 2. Dali djeli misljenje Kikija da se treba vratit svom/vasem porijeklu u Srpski svet jer jedino to moze spasiti BiH/Bosnju samog od sebe. Expresno mi je odgovorio: - "Ja, i?". Odma sam napustio SDA jer argumentirano smatram da je OB big shit, ali me cudi da ti imas nesto protiv SDA jer se slazete u vezi OB i prosperiteta Srpskog sveta, jedina razlika da ti smatras da je Bosna big shit, ali dobro nadzite neki kompromis jer ste u sustini na istim talasnim duzinama.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#175 Re: Otvoreni Balkan

Post by konami666 »

Haris.ba wrote: 06/01/2022 16:09
konami666 wrote: 05/01/2022 12:44
Pa Srbija i jeste najjača na zapadnom balkanu, nema tu nikakve rasprave. Samo mi nije jasno koji je plan elite u bih sto se tiče budućnosti ekonomije? Ne znam da Bosna ista izvozi osim zaleđenih ćevapa i priglavki.
https://ec.europa.eu/trade/policy/count ... n-balkans/
Western Balkans:
Albania, Bosnia and Herzegovina, North Macedonia, Montenegro, Serbia, Kosovo*.
Kako lijepo zvuci najjaca je Srbija na Zapadnom Balkanu. :D

Te izjave prolaze kod polupismenih. Srbija jaca od Bosne, Albanije, Sjeverne Makedonije...
De mi molim te reci koja zemlja na zapadnom balkanu od tih nabrojanih ima jaču ekonomiju od Srbije?
Post Reply