Otvoreni Balkan

Post Reply
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#126 Re: Otvoreni Balkan

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Tanqueray wrote: 29/12/2021 02:28
Bossona wrote: 29/12/2021 01:29
Sa tobom i sličnima je uzalud raspravljati. Za tebe je Jevrej Finci štetočina zato što traži svoja građanska prava, kao i Rom Sejdić iz ranijih diskusija. Nakon takvih stavova i izjava, kao i ovakvih odgovora na četništvo koje vlada Srbijom, ogavno mi je voditi bilo kakve diskusije sa tobom kao negatorom genocida i promotorom velikosrpske hegemonije upakovane u tzv. Open Balkan. :run:
Pa nemoj raspravljat, ko te tjera, pricaj sa svojim istomisljenicima, bas me briga, vas ce svakako da civlizacija pregazi. :oops:

Pogledaj prvi post na ovoj stranici da vidis koga gazi. Sve manja i manja. :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#127 Re: Otvoreni Balkan

Post by Kikibombona »

Ako se neko ne voli, ne vole se Srbija i Albanija. Medjutim, jedni i drugi znaju da od EU nema nista u narednih 10 godina dok ekonomija i privreda ne mogu cekati

Srbija i Albanija uzajamno priznale AEOS

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/sr ... os-2079592

Srbija i Albanija su politicki posvadjani ali su shvatili da zajedno mogu praviti pare i da ekonomska saradnja u ovom trenutku nema alternativu.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#128 Re: Otvoreni Balkan

Post by konami666 »

Bossona wrote: 28/12/2021 16:46
nosara wrote: 28/12/2021 12:16 Strah ociju nema. Kodni naziv "rahat patnja". :D
Image

Image
Srboslavija je rahmetli zauvijek, nije uspjela četoslavija devedesetih, ali su zato ostale frustracije nedosanjanog transfera iz srboslavije u četoslaviju u Moljevićevim/Šešeljevim grancama koju sada prepakirano maštaju kao srpski svEt, mini šengen, open Balkan. Ostale Rahat frustracije salonjera da sanjaju i guslaju.
Ima jedna ovakva slika i BiH :)
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#129 Re: Otvoreni Balkan

Post by jasib »

Kikibombona wrote: 28/12/2021 16:48
jasib wrote: 28/12/2021 12:09Koji narod ili misliš BiH društvo, stanovništvo, od kojih jedan procenat, doduše sve manje i manje, propagira, promovira i živi život susjednih država, pri čemu zagovara njihove interese u BiH :-)
Mislim na narod koji u prodavnici ne zna reci dobar dan, hvala, molim, izvolite i dovidjenja. Pratio sam malo ljude na kasama i shvatio da su primitivci debela vecina. Sa takvim ljudima, glupim i primitivnim, ne mozes napraviti nista dobro u sistemu gdje odlucuje vecina.

A tek sto su ljudi korumpirani, sto je korupcija postala nacin zivota. Koliko znas ljudi da NIKAD nisu povukli stelu, ponudili mito, pokusali na drugi nacin profitirati na nelegalan nacin? Meni su se ljudi cudili jer nisam htio platiti stelu za vozacki ispit, a poznanik je nudio da sve sredi. Totalno bolestan narod u mozak.
Ako BiH postoji 10-tak vijekova, u njenom svakom obliku, zašto ne bi postojala i još 100-njak godina? Čemu defetizam i ovakvo perfidno podmetanje njene nemogućnosti da bude svoja država, nego treba biti unesena u nekakav intereseni savez Srbije
Prvi put u historiji imamo slucaj da se radja manje od 1.5 djece po jednoj majci. To znaci da narod nestaje prirodnim putem - IZUMIRE. U tih 1000 godina majke su radjale desetero ili petero djece, te nije bilo masovnog iseljavanja. Solidan demograf Ce brzo izračunati koliko ovaj star i mal narod moze prezivjeti neradjanje i iseljavanje.

Na to sve imas masovno iseljavanje mladih, ogroman procenat koji zeli otici. Ne trebas biti doktor demografije da shvatis da ovako star narod, uz ovakav natalitet i iseljavanje, ne moze dugorocno opstati. Ugasili su se i mnogo veci narodi od Bosanaca.
Ja zaista poznajem mnogo mladih ljudi koji ne žele otići iz BiH. I iz mog malog mjesta i iz Sarajeva i ja sama sam mlađa i ne želim otići, iako nemam sva zadovoljstva koja mi pruža moja država. Sve je individualno, i ne možeš donositi zaključke napamet
Nije bitno šta znamo ja i ti, malo cu postaviti konkretnih dokaza

Za šest godina BiH napustilo više od pola miliona ljudi

https://www.slobodnaevropa.org/a/odlasc ... 42260.html

To je sestina ili petina ukupne populacije, te trecina mladih u reproduktivnom dobu. U mojoj zgradi i tri okolne gotovo da nema mladog covjeka. Penzije isplaćujemo na kredit sto je siguran put u bankrot. Nema teorije da ce nas privatni sektor ikada moci pokrivati penzioni fond - ni približno.

50% mladih zeli otici a 12% je veca poduzelo konkretne korake

https://hayat.ba/cak-50-posto-mladih-ze ... fu/440506/

...

I na kraju za samo 17 dana ovog mjeseca, za samo Njemacku, 150 000 mladih je podnijelo zahtjev za odlazak. Ovo je gore od svake kuge i svakog rata.

https://politicki.ba/vijesti/alarmantno ... dana/20297
Izvini, ti ovdje pišeš tako jeftine pamflete, da ih je muka čitati. Ili pojma nemaš, ili pišeš s nagovaranjem naivnih da povjeruju u zagovaranje A. Vučića u strategiju OB, kojom bi BiH privreda pala na koljena i otvorila svoje tržište za sve neprodane proizvode Srbije i Makedonije, naročito poljoprivredne.

I još kad pročitam da će OB zaustaviti "mlade" ljude da odlaze iz BiH, kao da samo mladi odlaze, i kao da samo iz BiH odlaze, a svi znamo da su kolone odlazećih i iz Srbije i Makedonije, jednako kao i iz Albanije, itd, onda shvatim da forsiraš neki interes od ove naivne ideje OB, možžda čak i emocionalni...

Skoro sve što zagovara OB, imamo već u CEFTA sporazumu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#130 Re: Otvoreni Balkan

Post by daddy-kool »

Tanqueray wrote: 28/12/2021 23:50
Sa druge strane toliko insistirati da se i dalje zivi sa Srbima u Bosni, a ne zeli se uclaniti u Otvoreni Balkan, nema nikakve logike.
:lol:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#131 Re: Otvoreni Balkan

Post by daddy-kool »

Tanqueray wrote: 29/12/2021 01:09
Ne zelis da se razdvojis od Srba koji zive sa tobom, a smeta ti trgovinski sporazum sa Srbijom.
Budi makar dosljedan do kraja, pa da te postujem, ovako to sve nema smisla i najvise ce da steti upravo tvom narodu.
Za jednog nenacionalistu, mnogo govoriš u ime etnija. Valjda bi trebao govoriti sa stajališta čovjeka?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#132 Re: Otvoreni Balkan

Post by daddy-kool »

On topic, šta bi sa berlinskim procesom, tu je bilo i obećanog novca?
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#133 Re: Otvoreni Balkan

Post by WarrenGrozni »

Str0nz wrote: 28/12/2021 22:35

Najgore, ako nije primjeceno. Nista nije napisano da bi privoljelo BiH u otvoreni Balkan nego samo megalomanske pohvale napredku Srbije i apokalipticko stanje i buducnosti BiH, naravno sve spinovi za nepazljive. Neki ovdje svjesno guslaju i spinuju, drugi nesjvesno ali je ishod isti.
:D
A kome pisati ?
Ima li ikog ovdje da se bavi nekim biznisom, pa da može razumjeti osnovnu logiku većeg i otvorenog tržišta.

Ova tema ne bi ni trebala biti na političkom podforumu.

Ja bih volio vidjeti bar jednog privrednika ili ekonomistu iz BiH, koji će napisati nešto protiv Otvorenog Balkana kao inicijative i da objasni zašto to nije dobro.
Potpuno su irelevantna mišljenje dokonih forumaša koji se "razumiju" u politiku i historiju, te nekih političara i uhljeba, koji opstaju u zatvorenom prostoru na nacionalnim pričama.
Otvoreni Balkan politika je ocijenila je kao pokušaj Vučića za političku dominaciju nad Zapadnim Balkanom. Poslovni ljudi na drugoj strani, uopće se ne bave politikom, niti gledaju u tom smjeru.

Salem Ekmeščić vlasnik je kompanije EZ iz Busovače, koja se bavi proizvodnjom kućne hemije i ambalaže. On kaže kako njegova kompanija ima ogromne gubitke zbog neulaska naše zemlje u tzv. Otvoreni Balkan.

"Moje vozilo do Niša ide tri dana, a u predloženim okolnostima bi bilo sve za jedan dan za odlazak i povratak. Ovim su troškovi višestruko veći. Sad su još i okolnosti teže, jer za razliku od vremena kad je bio i za nas se borio gospodin Šarović (bivši ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, op.a.), našu robu sanitarni inspektori tretiraju tako da nam otežavaju trgovinu i čine nas nekonkurentnim. U predloženim okolnostima ni tih kontrola na granicama ne bi bilo, jer bi se priznavale analize iz Bosne i Hercegovine", kaže Ekmeščić za Klix.ba.

"Trenutno je na snazi jedna opća blokada trgovine u regiji. Siguran sam da bi moja kompanija za jednu godinu s otvorenim granicama za 30 posto povećala ukupnu prodaju", zaključuje on.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pri ... /210913028
Ovo je samo jedan mikro-primjer, ali bukvalno svi poslovni ljudi i privrednici iz BiH razmišljaju na isti način.
Pogotovo ovi što izvoze u Srbiju i na ostala tržišta Zapadnog Balkana.
Nijesu to uopšte mali i zanemarljivi brojevi.
BiH je u prvoj polovini godine najviše robe plasirala na njemačko tržište, a vrijednost isporučenih proizvoda iznosila je 968 miliona KM. U susjednu Hrvatsku je izvoz robe iznosio 906 miliona KM, dok je u Italiju izvezeno robe u vrijednosti od 680 miliona KM.

Kada je riječ o ostalim susjednim zemljama, BiH je u Srbiju izvezla robe u iznosu od 695 miliona KM, a u Crnu Goru, 189 miliona.
Znači, više se u Srbiju izvozi iz BiH, nego u Italiju.

Ako Salem iz Busovače , usled otvorenih granica poveća prodaju u Srbiji za 30%, onda će on morati širiti svoje proizvodne kapacitete i zaposliti još ljudi.
Ako svi BiH izvoznici u zemlje Otvorenog Balkana povećaju prodaju kao Salem, onda će to generisati neki opšti rast privrede u BiH.

Ako BiH ostane van Otvorenog Balkana, nema ništa od tog rasta, niti od Salemove 30% veće prodaje.
Jer njega će i dalje jebavati inspekcije na granici, pa će prije izgubiti i dio dosadašnje prodaje, jer će umjesto njega uskočiti neki proizvodjači hemije i ambalaže iz Makedonije i Albanija.

Drugo, ovo ispod je tabelarni prikaz stranih investicija u Jugoistočnoj Evropi za period od 2013-2018 godine.

Image

Porazan je podatak da BiH u apsolutnom iznosu ima manje stranih investicija od Crne Gore, od koje ima 3-4 puta više stanovnika i isto toliko veću površinu.
Od Srbije ima deset puta manje stranih investicija.
U ovom linku se mogu vidjeti i podaci za 2019 i 2020 godine, gdje je jasno da se ta razlika uvećava.
https://unctadstat.unctad.org/wds/Table ... eView.aspx

Ako Srbija, Makedonija i Albanija postignu napredak u integraciji tržišta, a BiH ostane van toga...ta razlika u prilivu investicija će se još značajno povećati.
Mislim da je to svakom laiku jasno i da ne treba previše objašnjavati.

Dakle, možda nije pravo pitanje šta će BiH dobiti sa Otvorenim Balkanom, već koliko će izgubiti ako ostane van tokova.

To je ono što ne žele ni EU ni USA, ali prosto ne mogu spriječiti.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#134 Re: Otvoreni Balkan

Post by Tanqueray »

Sarajmen wrote: 29/12/2021 09:41 Albanija je pomorska zemlja i ima luku , kao i redovne turističke devize. Vjerovatno će postati članica NATO saveza
Albanija je vec u NATO :oops:
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#135 Re: Otvoreni Balkan

Post by SamoVasGledam »

Kikibombona wrote: 25/12/2021 15:56 @Rizvan

Mozda nisu u toku ali nas je Srbija pošteno presisala sa platama i sada imaju za 200km vecu prosječnu plaću od nas.

Inače, Edi Rama je rekao da će tri zemlje uskoro početi pregovore sa Grčkom, Italijom i Madjarskom o brzom prelasku granica što će biti velika prednost za privredu i magnet za nove investitore.

...

Plašim se da će BiH teško zaostati i postati Somalija na Balkanu. Nema baš ništa pozitivno. Od 1. do 17. decembra za posao u Njemačkoj se prijavilo 150k ljudi, uglavnom mladih, sto je ogroman procenat radnosposobnog stanovništva.

I Eskobar je nedavno rekao da mladi iz BiH deset (10) puta vise iseljavaju iz BiH nego iz Srbije.
Standard nije samo plata već odnos plate i cena. U Srbiji plata možda jeste porasla ovako na oko, ali su dobrano skočile i cene svega i svačega. Realna ušteda u odnosu na pre 2-3 godine je možda 5 evra više na mesečnom nivou. Ljudi koji žive uz granicu sa Bosnom prelaze Drinu samo da bi napunili rezervoar i uštedeli 30 evra.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#136 Re: Otvoreni Balkan

Post by daddy-kool »

Mi dokle god nemamo funkcionalnu državu i obostrano dobronamjerne, prijateljske odnose sa Srbijom, nemamo šta tražiti u nekim bližim asocijacijama.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#137 Re: Otvoreni Balkan

Post by daddy-kool »

Sarajmen wrote: 29/12/2021 16:05
Samo interesi care, to je poslovnim ljudima jasno, političarima još više, roming generaciji ostaje da lajka , protestvuje ili lobira.
Slažem se, ali ako ne ulaziš u taj odnos kao koliko-toliko ravnopravan igrač onda si svakako donji. A ja stalno napominjem da naši ukupni interesi trenutno nisu za ulazak u bilo kakve bliske asocijacije sa Srbijom.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#138 Re: Otvoreni Balkan

Post by Kikibombona »

SamoVasGledam wrote: 29/12/2021 14:46
Kikibombona wrote: 25/12/2021 15:56 @Rizvan

Mozda nisu u toku ali nas je Srbija pošteno presisala sa platama i sada imaju za 200km vecu prosječnu plaću od nas.

Inače, Edi Rama je rekao da će tri zemlje uskoro početi pregovore sa Grčkom, Italijom i Madjarskom o brzom prelasku granica što će biti velika prednost za privredu i magnet za nove investitore.

...

Plašim se da će BiH teško zaostati i postati Somalija na Balkanu. Nema baš ništa pozitivno. Od 1. do 17. decembra za posao u Njemačkoj se prijavilo 150k ljudi, uglavnom mladih, sto je ogroman procenat radnosposobnog stanovništva.

I Eskobar je nedavno rekao da mladi iz BiH deset (10) puta vise iseljavaju iz BiH nego iz Srbije.
Standard nije samo plata već odnos plate i cena. U Srbiji plata možda jeste porasla ovako na oko, ali su dobrano skočile i cene svega i svačega. Realna ušteda u odnosu na pre 2-3 godine je možda 5 evra više na mesečnom nivou. Ljudi koji žive uz granicu sa Bosnom prelaze Drinu samo da bi napunili rezervoar i uštedeli 30 evra.
Srbija je krenula prije 3-4 godine, tek hvata zalet. Bilo je vazno spustiti stopu nezaposlenosti koja mora biti sto niza. Kada padne na 5%, plate ce rasti po automatizmu mnogo brze jer ce poslodavci samo tako moci zadrzati radnike.

Ako je plata u protekle tri godine nekome porasla sa 400 na 550, inflacija to nece pojesti. Hoce 50e ali ostaje 100e.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#139 Re: Otvoreni Balkan

Post by Tanqueray »

Kikibombona wrote: 29/12/2021 16:20
SamoVasGledam wrote: 29/12/2021 14:46 Standard nije samo plata već odnos plate i cena. U Srbiji plata možda jeste porasla ovako na oko, ali su dobrano skočile i cene svega i svačega. Realna ušteda u odnosu na pre 2-3 godine je možda 5 evra više na mesečnom nivou. Ljudi koji žive uz granicu sa Bosnom prelaze Drinu samo da bi napunili rezervoar i uštedeli 30 evra.
Srbija je krenula prije 3-4 godine, tek hvata zalet. Bilo je vazno spustiti stopu nezaposlenosti koja mora biti sto niza. Kada padne na 5%, plate ce rasti po automatizmu mnogo brze jer ce poslodavci samo tako moci zadrzati radnike.

Ako je plata u protekle tri godine nekome porasla sa 400 na 550, inflacija to nece pojesti. Hoce 50e ali ostaje 100e.
Ma to komentarisu ovi sto su protiv progresa i da se ovo stanje odrzava beskonacno, ali njih ce pregaziti civilizacija na kraju. Vjerovatno njima i nije lose sada, tako da ih bas briga za obican narod, nek se pati, meni je dobro.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#140 Re: Otvoreni Balkan

Post by Str0nz »

WarrenGrozni wrote: 29/12/2021 13:25
Str0nz wrote: 28/12/2021 22:35

Najgore, ako nije primjeceno. Nista nije napisano da bi privoljelo BiH u otvoreni Balkan nego samo megalomanske pohvale napredku Srbije i apokalipticko stanje i buducnosti BiH, naravno sve spinovi za nepazljive. Neki ovdje svjesno guslaju i spinuju, drugi nesjvesno ali je ishod isti.
:D
A kome pisati ?
Ima li ikog ovdje da se bavi nekim biznisom, pa da može razumjeti osnovnu logiku većeg i otvorenog tržišta.

Ova tema ne bi ni trebala biti na političkom podforumu.

Ja bih volio vidjeti bar jednog privrednika ili ekonomistu iz BiH, koji će napisati nešto protiv Otvorenog Balkana kao inicijative i da objasni zašto to nije dobro.

Potpuno su irelevantna mišljenje dokonih forumaša koji se "razumiju" u politiku i historiju, te nekih političara i uhljeba, koji opstaju u zatvorenom prostoru na nacionalnim pričama.
Otvoreni Balkan politika je ocijenila je kao pokušaj Vučića za političku dominaciju nad Zapadnim Balkanom. Poslovni ljudi na drugoj strani, uopće se ne bave politikom, niti gledaju u tom smjeru.

Salem Ekmeščić vlasnik je kompanije EZ iz Busovače, koja se bavi proizvodnjom kućne hemije i ambalaže. On kaže kako njegova kompanija ima ogromne gubitke zbog neulaska naše zemlje u tzv. Otvoreni Balkan.

"Moje vozilo do Niša ide tri dana, a u predloženim okolnostima bi bilo sve za jedan dan za odlazak i povratak. Ovim su troškovi višestruko veći. Sad su još i okolnosti teže, jer za razliku od vremena kad je bio i za nas se borio gospodin Šarović (bivši ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, op.a.), našu robu sanitarni inspektori tretiraju tako da nam otežavaju trgovinu i čine nas nekonkurentnim. U predloženim okolnostima ni tih kontrola na granicama ne bi bilo, jer bi se priznavale analize iz Bosne i Hercegovine", kaže Ekmeščić za Klix.ba.

"Trenutno je na snazi jedna opća blokada trgovine u regiji. Siguran sam da bi moja kompanija za jednu godinu s otvorenim granicama za 30 posto povećala ukupnu prodaju", zaključuje on.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pri ... /210913028
Ovo je samo jedan mikro-primjer, ali bukvalno svi poslovni ljudi i privrednici iz BiH razmišljaju na isti način.
Pogotovo ovi što izvoze u Srbiju i na ostala tržišta Zapadnog Balkana.
Nijesu to uopšte mali i zanemarljivi brojevi.
BiH je u prvoj polovini godine najviše robe plasirala na njemačko tržište, a vrijednost isporučenih proizvoda iznosila je 968 miliona KM. U susjednu Hrvatsku je izvoz robe iznosio 906 miliona KM, dok je u Italiju izvezeno robe u vrijednosti od 680 miliona KM.

Kada je riječ o ostalim susjednim zemljama, BiH je u Srbiju izvezla robe u iznosu od 695 miliona KM, a u Crnu Goru, 189 miliona.
Znači, više se u Srbiju izvozi iz BiH, nego u Italiju.

Ako Salem iz Busovače , usled otvorenih granica poveća prodaju u Srbiji za 30%, onda će on morati širiti svoje proizvodne kapacitete i zaposliti još ljudi.
Ako svi BiH izvoznici u zemlje Otvorenog Balkana povećaju prodaju kao Salem, onda će to generisati neki opšti rast privrede u BiH.

Ako BiH ostane van Otvorenog Balkana, nema ništa od tog rasta, niti od Salemove 30% veće prodaje.
Jer njega će i dalje jebavati inspekcije na granici, pa će prije izgubiti i dio dosadašnje prodaje, jer će umjesto njega uskočiti neki proizvodjači hemije i ambalaže iz Makedonije i Albanija.

Drugo, ovo ispod je tabelarni prikaz stranih investicija u Jugoistočnoj Evropi za period od 2013-2018 godine.

Image

Porazan je podatak da BiH u apsolutnom iznosu ima manje stranih investicija od Crne Gore, od koje ima 3-4 puta više stanovnika i isto toliko veću površinu.
Od Srbije ima deset puta manje stranih investicija.
U ovom linku se mogu vidjeti i podaci za 2019 i 2020 godine, gdje je jasno da se ta razlika uvećava.
https://unctadstat.unctad.org/wds/Table ... eView.aspx

Ako Srbija, Makedonija i Albanija postignu napredak u integraciji tržišta, a BiH ostane van toga...ta razlika u prilivu investicija će se još značajno povećati.
Mislim da je to svakom laiku jasno i da ne treba previše objašnjavati.

Dakle, možda nije pravo pitanje šta će BiH dobiti sa Otvorenim Balkanom, već koliko će izgubiti ako ostane van tokova.

To je ono što ne žele ni EU ni USA, ali prosto ne mogu spriječiti.
Ali se nalazi na politickom djelu foruma i tu se sa pravom razpravlja o politickim implikacijama OB. Zaboravljas ili namjerno izbjegavas cinjenicu da je absolutno sve u BiH politizirano, i to na antagonisticki destruktivni nacin, jedina sfera drustva gdje se slazu politicari je koliko ce ko ukrasti. Zato je smijesna teza pricanju iskljucivo o ekonomskim faktorima dok je BiH na drzavnom nivou i na entitetskom (FBiH) u blokadi. Spominjes koliko se izvozi u SRB a ne spominjes da je (cini mi se) 3x puta veci uvoz i to proizvodi koji vec postoje na domacem trzistu, o dugogodisnjnoj kradzi elektro potencijala da ne pricam. Nije OB nikakvo prosireno trziste od kojeg BiH ima bilo kakve koristi u ovakvom polozaju u kakvom se nalazi. A tesko i vidjeti neki znacajan korist za drzave koje su vec clanice OB, ne nudi nesto vise od vec posojuci sporazuma osim velki-drzavni elemenata Srbije i Ablanije.

Podatke o stranim investicijam nikome nisu iznanedjenje, najmanje investitorima. Niko normalan ne bi ulagao u nefunkcijonalnu deytonsku BiH, koja ne ispunjava bilo koju kriteriju vecine investitora. Ako neko misli da bi BiH proradili i blokade bile podignute ulazkom u OB mogu samo odgovoriti lol. Ali i bez toga se drzi solidno, imas brojeve od CBBiH na jednoj od prijasnoj stranici pa pogledaj, vec sada ima u FBiH vise zaposleni nego prije pandemije i novi rekordi se postizu. Ako bilo sta koci BiH to su vasi proxy u BiH koji sve blokiraju i sve resurse koriste da uniste BiH. Manji entitet je crna rupa Evrope, parazit drzave koji kanibalizira na FBiH. Ako bi cisto gledao ekonomske razloge kao sto propagiras najlogicniji bi bilo da FBiH trazi seccesiju od BiH, ali to se nece desiti jer je manji entitet genocidna tvorevina koja na to ceka. Koliko god danas kocila u simfoniji sa legitimnim, polozaj Bosanaca/Bosnjaka je znacajno bolji nego sto je bio zadnji 100-150 godina i sa ovim ce se izboriti.

Tako da vrsta investicija koja Srbija ima su nepotrebne i nepozeljne u BiH. Potrebne su ekonomske reforme koje bi omogucile dijaspori da se organizira i ulaze konkretnu u BiH, od toga bi BiH imala 100x vecu koristi od nekog otvorenog balkana. Dijaspora godisjne ostavlja nekoliko miljardi km u BiH sto bi se moglo znacajno bolje iskoristiti jer sredstva/novca ima i vise nego dovoljno. Usla, ne usla BiH u OB, nema bilo kakav znacaj za kolicinu strani investicija, cak ni ulazak u EU ne bi imao tu neki veci znacaj kada se radi o ovakvoj BiH. BiH nema sta izgubiti ne ulazeci u OB a sve moze izgubiti kada bi se dobrovoljno ovaj put pridruzila u Srpski Svet, nadam se da ce Salem razumjeti odluku, ako nece, i on Kikibombona slobodno pravac SRB i tamo guslati :thumbup:
Last edited by Str0nz on 29/12/2021 19:30, edited 1 time in total.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#141 Re: Otvoreni Balkan

Post by Pitar sa Kariba »

E cuj Srbija i civilizacija u istoj recenici!? :lol:
Eto CG je napravila ogroman pomak od 2014 kad su stali pred vrata NATO-a, pogotovo od 2017 kad su postali punopravan clan.
Sta mislite o tom potezu?
Da li bi i BiH mogla tako?
:zzzz:
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#142 Re: Otvoreni Balkan

Post by escobar__ »

Teško. Naša zemlja ima problem unutrašnjih separatista + SDA i metastaza koji rade sve na tome da skrenu domovinu s puta euroatlanskih integracija.
User avatar
Login77777
Posts: 8695
Joined: 18/05/2021 09:11

#143 Re: Otvoreni Balkan

Post by Login77777 »

Nema potrebe za ovim. Ne sa srbijom.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#144 Re: Otvoreni Balkan

Post by SamoVasGledam »

Kikibombona wrote: 29/12/2021 16:20
Srbija je krenula prije 3-4 godine, tek hvata zalet. Bilo je vazno spustiti stopu nezaposlenosti koja mora biti sto niza. Kada padne na 5%, plate ce rasti po automatizmu mnogo brze jer ce poslodavci samo tako moci zadrzati radnike.

Ako je plata u protekle tri godine nekome porasla sa 400 na 550, inflacija to nece pojesti. Hoce 50e ali ostaje 100e.
Važi. Javiću ti se ponovo za godinu dana da mi objasniš kakav mi je život tada, koliko zarađujem, koliko mi dobro ide i slično. :D
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#145 Re: Otvoreni Balkan

Post by SamoVasGledam »

Pitar sa Kariba wrote: 29/12/2021 19:26 E cuj Srbija i civilizacija u istoj recenici!? :lol:
Eto CG je napravila ogroman pomak od 2014 kad su stali pred vrata NATO-a, pogotovo od 2017 kad su postali punopravan clan.
Sta mislite o tom potezu?
Da li bi i BiH mogla tako?
:zzzz:
Pomak u čemu? Crnogorska ekonomija je najnestabilnija u regionu. Dug im je išao do skoro i preko 100% u odnosu na BDP. Jedna lošija turistička sezona i tamo je katastrofa. Masa opština ima više nezaposlenih nego zaposlenih, a ogroman procenat zaposlenih (zaboravio sam tačan) radi u kladionici.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#146 Re: Otvoreni Balkan

Post by studiorum_tuzlaensis »

Sa Srbijom prvo zvanicna ratifikacija granice, pa onda o nekakvim ukidanjima istih.

Prvo voda, pa sapun. :bih:

U ovom sporazumu zasad puši Makedonija, a upali su u OB smjenom vlasti prosrpskim elementima.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#147 Re: Otvoreni Balkan

Post by Kikibombona »

SamoVasGledam wrote: 29/12/2021 21:11
Kikibombona wrote: 29/12/2021 16:20
Srbija je krenula prije 3-4 godine, tek hvata zalet. Bilo je vazno spustiti stopu nezaposlenosti koja mora biti sto niza. Kada padne na 5%, plate ce rasti po automatizmu mnogo brze jer ce poslodavci samo tako moci zadrzati radnike.

Ako je plata u protekle tri godine nekome porasla sa 400 na 550, inflacija to nece pojesti. Hoce 50e ali ostaje 100e.
Važi. Javiću ti se ponovo za godinu dana da mi objasniš kakav mi je život tada, koliko zarađujem, koliko mi dobro ide i slično. :D
Pa vidi, nece se svima popraviti, zavisi koliko je povecanje.

Meni je recimo povecana plata za 3 godine 150e. I ja opet nista ne ustedim iako zaradim 700-800e. Što više zaradjujem više trošim jer imam takav stil života. I kada plata bude 1k, opet neću imati uštedjevinu, ali će život biti kvalitetniji.

Najbolje mogu uporediti sa sljedećim. Kada sam prije 10g imao platu 400e, za obuću sam mogao maksimalno dati 60-70e. To mi je bio maksimum. Ove godine sam cipele platio 150e. Nekada sam biciklo kupio za 500e, a sada mjerkam bajk od 1500e.

Kako god, ja sa krajem godine na nuli. :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#148 Re: Otvoreni Balkan

Post by Hajvan »

ne ispalti se radi Vasih cipela od 300 BaM i bicikla od 3 mille BaM u kolo s diavolom.
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#149 Re: Otvoreni Balkan

Post by WarrenGrozni »

Str0nz wrote: 29/12/2021 19:13

Ali se nalazi na politickom djelu foruma i tu se sa pravom razpravlja o politickim implikacijama OB. Zaboravljas ili namjerno izbjegavas cinjenicu da je absolutno sve u BiH politizirano, i to na antagonisticki destruktivni nacin, jedina sfera drustva gdje se slazu politicari je koliko ce ko ukrasti. Zato je smijesna teza pricanju iskljucivo o ekonomskim faktorima dok je BiH na drzavnom nivou i na entitetskom (FBiH) u blokadi. Spominjes koliko se izvozi u SRB a ne spominjes da je (cini mi se) 3x puta veci uvoz i to proizvodi koji vec postoje na domacem trzistu, o dugogodisnjnoj kradzi elektro potencijala da ne pricam. Nije OB nikakvo prosireno trziste od kojeg BiH ima bilo kakve koristi u ovakvom polozaju u kakvom se nalazi. A tesko i vidjeti neki znacajan korist za drzave koje su vec clanice OB, ne nudi nesto vise od vec posojuci sporazuma osim velki-drzavni elemenata Srbije i Ablanije.

Podatke o stranim investicijam nikome nisu iznanedjenje, najmanje investitorima. Niko normalan ne bi ulagao u nefunkcijonalnu deytonsku BiH, koja ne ispunjava bilo koju kriteriju vecine investitora. Ako neko misli da bi BiH proradili i blokade bile podignute ulazkom u OB mogu samo odgovoriti lol. Ali i bez toga se drzi solidno, imas brojeve od CBBiH na jednoj od prijasnoj stranici pa pogledaj, vec sada ima u FBiH vise zaposleni nego prije pandemije i novi rekordi se postizu. Ako bilo sta koci BiH to su vasi proxy u BiH koji sve blokiraju i sve resurse koriste da uniste BiH. Manji entitet je crna rupa Evrope, parazit drzave koji kanibalizira na FBiH. Ako bi cisto gledao ekonomske razloge kao sto propagiras najlogicniji bi bilo da FBiH trazi seccesiju od BiH, ali to se nece desiti jer je manji entitet genocidna tvorevina koja na to ceka. Koliko god danas kocila u simfoniji sa legitimnim, polozaj Bosanaca/Bosnjaka je znacajno bolji nego sto je bio zadnji 100-150 godina i sa ovim ce se izboriti.

Tako da vrsta investicija koja Srbija ima su nepotrebne i nepozeljne u BiH. Potrebne su ekonomske reforme koje bi omogucile dijaspori da se organizira i ulaze konkretnu u BiH, od toga bi BiH imala 100x vecu koristi od nekog otvorenog balkana. Dijaspora godisjne ostavlja nekoliko miljardi km u BiH sto bi se moglo znacajno bolje iskoristiti jer sredstva/novca ima i vise nego dovoljno. Usla, ne usla BiH u OB, nema bilo kakav znacaj za kolicinu strani investicija, cak ni ulazak u EU ne bi imao tu neki veci znacaj kada se radi o ovakvoj BiH. BiH nema sta izgubiti ne ulazeci u OB a sve moze izgubiti kada bi se dobrovoljno ovaj put pridruzila u Srpski Svet, nadam se da ce Salem razumjeti odluku, ako nece, i on Kikibombona slobodno pravac SRB i tamo guslati :thumbup:
Ekonomske reforme, dijaspora...bla bla bla....šuplja priča koju slušamo sto godina.
Nije BiH jedina zemlja koja ima brojnu dijasporu, ali ja ne čuh nigdje da je dijaspora bila zamajac razvoja.
Dapače, zemlje sa brojnom dijasporom su skoro po pravilu najsiromašnije. Što je i logično.

Irska vjekovima ima ogromnu dijasporu, ali je i pored toga dugo bila bila jedna od najsiromašnijih zemalja Europe. Tek su liberalizacija i otvaranje tržišta, ulazak u EU i dolazak velikih stranih kompanija od Irske napravili ekonomsko čudo.

Doznake dijaspore su značajne, za neku opštu makroekonomsku stabilnost, socijalni mir i čvrst kurs valute.
Ali to je rasut novac na sve strane, koji ide na ličnu potrošnju.
Domet nekog iz dijaspore je da dodje u BiH i otvori neki kafić, ćevapdžinicu, možda hotel ili tako nešto iz uslužne djelatnosti.
U čega drugo da se uloži?
A to neće generisati rast privrede.

Ne znam šta si ti impresivno pročitao u onom pamfletu CBBiH.
Da je rast BDP-a u odnosu na 2019 godinu 2.3%? Wow

A tamo ne piše da je stopa nezaposlenosti u BiH preko 30%, što je katastrofa. Mislim da samo Kosovo u Europi ima veću nezasposlenost.
I ništa tu Federacija nije bolja od RS-a.

Za BiH su spas samo strana ulaganja. Kapitalne investicije i visoke tehnologije koje će generisati privredni rast, a bogami i radno intezivne investicije sa nižom produktivnošću, ali koje će zapošljavati veći broj ljudi.
Bilo šta. Samo što više investicija.

Jer ako se ovako nastavi, samo će dijaspora rasti.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#150 Re: Otvoreni Balkan

Post by Str0nz »

WarrenGrozni wrote: 29/12/2021 22:45
Str0nz wrote: 29/12/2021 19:13

Ali se nalazi na politickom djelu foruma i tu se sa pravom razpravlja o politickim implikacijama OB. Zaboravljas ili namjerno izbjegavas cinjenicu da je absolutno sve u BiH politizirano, i to na antagonisticki destruktivni nacin, jedina sfera drustva gdje se slazu politicari je koliko ce ko ukrasti. Zato je smijesna teza pricanju iskljucivo o ekonomskim faktorima dok je BiH na drzavnom nivou i na entitetskom (FBiH) u blokadi. Spominjes koliko se izvozi u SRB a ne spominjes da je (cini mi se) 3x puta veci uvoz i to proizvodi koji vec postoje na domacem trzistu, o dugogodisnjnoj kradzi elektro potencijala da ne pricam. Nije OB nikakvo prosireno trziste od kojeg BiH ima bilo kakve koristi u ovakvom polozaju u kakvom se nalazi. A tesko i vidjeti neki znacajan korist za drzave koje su vec clanice OB, ne nudi nesto vise od vec posojuci sporazuma osim velki-drzavni elemenata Srbije i Ablanije.

Podatke o stranim investicijam nikome nisu iznanedjenje, najmanje investitorima. Niko normalan ne bi ulagao u nefunkcijonalnu deytonsku BiH, koja ne ispunjava bilo koju kriteriju vecine investitora. Ako neko misli da bi BiH proradili i blokade bile podignute ulazkom u OB mogu samo odgovoriti lol. Ali i bez toga se drzi solidno, imas brojeve od CBBiH na jednoj od prijasnoj stranici pa pogledaj, vec sada ima u FBiH vise zaposleni nego prije pandemije i novi rekordi se postizu. Ako bilo sta koci BiH to su vasi proxy u BiH koji sve blokiraju i sve resurse koriste da uniste BiH. Manji entitet je crna rupa Evrope, parazit drzave koji kanibalizira na FBiH. Ako bi cisto gledao ekonomske razloge kao sto propagiras najlogicniji bi bilo da FBiH trazi seccesiju od BiH, ali to se nece desiti jer je manji entitet genocidna tvorevina koja na to ceka. Koliko god danas kocila u simfoniji sa legitimnim, polozaj Bosanaca/Bosnjaka je znacajno bolji nego sto je bio zadnji 100-150 godina i sa ovim ce se izboriti.

Tako da vrsta investicija koja Srbija ima su nepotrebne i nepozeljne u BiH. Potrebne su ekonomske reforme koje bi omogucile dijaspori da se organizira i ulaze konkretnu u BiH, od toga bi BiH imala 100x vecu koristi od nekog otvorenog balkana. Dijaspora godisjne ostavlja nekoliko miljardi km u BiH sto bi se moglo znacajno bolje iskoristiti jer sredstva/novca ima i vise nego dovoljno. Usla, ne usla BiH u OB, nema bilo kakav znacaj za kolicinu strani investicija, cak ni ulazak u EU ne bi imao tu neki veci znacaj kada se radi o ovakvoj BiH. BiH nema sta izgubiti ne ulazeci u OB a sve moze izgubiti kada bi se dobrovoljno ovaj put pridruzila u Srpski Svet, nadam se da ce Salem razumjeti odluku, ako nece, i on Kikibombona slobodno pravac SRB i tamo guslati :thumbup:
Ekonomske reforme, dijaspora...bla bla bla....šuplja priča koju slušamo sto godina.
Nije BiH jedina zemlja koja ima brojnu dijasporu, ali ja ne čuh nigdje da je dijaspora bila zamajac razvoja.
Dapače, zemlje sa brojnom dijasporom su skoro po pravilu najsiromašnije. Što je i logično.

Irska vjekovima ima ogromnu dijasporu, ali je i pored toga dugo bila bila jedna od najsiromašnijih zemalja Europe. Tek su liberalizacija i otvaranje tržišta, ulazak u EU i dolazak velikih stranih kompanija od Irske napravili ekonomsko čudo.

Doznake dijaspore su značajne, za neku opštu makroekonomsku stabilnost, socijalni mir i čvrst kurs valute.
Ali to je rasut novac na sve strane, koji ide na ličnu potrošnju.
Domet nekog iz dijaspore je da dodje u BiH i otvori neki kafić, ćevapdžinicu, možda hotel ili tako nešto iz uslužne djelatnosti.
U čega drugo da se uloži?
A to neće generisati rast privrede.

Ne znam šta si ti impresivno pročitao u onom pamfletu CBBiH.
Da je rast BDP-a u odnosu na 2019 godinu 2.3%? Wow

A tamo ne piše da je stopa nezaposlenosti u BiH preko 30%, što je katastrofa. Mislim da samo Kosovo u Europi ima veću nezasposlenost.
I ništa tu Federacija nije bolja od RS-a.

Za BiH su spas samo strana ulaganja. Kapitalne investicije i visoke tehnologije koje će generisati privredni rast, a bogami i radno intezivne investicije sa nižom produktivnošću, ali koje će zapošljavati veći broj ljudi.
Bilo šta. Samo što više investicija.

Jer ako se ovako nastavi, samo će dijaspora rasti.
Heh, fino si preskocio kako vasi sve zivo blokiraju i unistavaju kao sto si prosli put "zaboravio" napisati koliko SRB izvozi u BiH. Nema potrebni reforma decenijama zbog ti blokada, u federaciji 3 godina sve blokirano. U BiH je velika nezaposlenosti ali je siva ekonomija isto ogromna, to je javna tajna i odavno normala u drustvu. Manji entitet ima manji udio stanovnistva u radnim godinama zato je slicna "sluzbena" nezaposlenosti. Iz manjeg entiteta hiljade svaki dan putuju na posao u drugi entitet, kao sto je vec napisano FBiH ima danas vise zaposleni nego prije pandemije.

Ne bi rekao da se treba ciljati prema dostignucima rezima u Srbiji gdje Turci i Kinezi otvaraju firme poslovima kakve oni nece da rade. I u BiH postoji deficit u nekim granama danas, sto ne znaci da se treba otvarati sweatshopove za iskoristavanje Azijatske sirotnje. Irsku spomjes kao pozitivan primjer, znas li mozda sta mnogi Irci misle o tome i kojim su mjerama privukli te velike strane kompanije? Nista nije crno-bjelo.

Otvaranje kafica, cevapdzinca etc. vise vuce na domet Srpske dijaspore koja barem u Skandinavskoj dijaspori ne izdvaja se u statistici ni u stvarnom prizoru u nekom iznadprosjecnom/pozitivnom smislu. Za razliku od Bosanske/Bosnjacke dijaspore koja je u samom vrhu akademije, poduzetnistva, prosjeka plate itd. Mnogi su spremni uloziti i otvoriti nesto u BiH ali su zakoni i korupcija katastrofalni, ima bezbroj prica vezano za to i zato su reforme hitno potrebne, a sa druge strane poznajem nekoliko ljudi koji su uprkos svemu otvorili IT-firme po Sarajevu i u drugim djelovima drzave.

Treba dizati ekonomiju na organican domaci nacin u saradnji sa BiH dijasporom, to je bila jedna od glavni poruka Vojina Mijatovica dok je putovao nedavno i posjecivao BiH dijasporu u kampanji, trazeci i da glasaju za pro-BiH stranke u manjem entitetu na izborima 2022.
Post Reply