Otvorena ili laparaskopska operacija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Otvorena ili laparaskopska operacija

Post by MaksprotivMarksa »

Imao sam laparaskopsku operaciju (zucna kesa) i bolilo me, rame me ubijalo i nadutost. Ovih dana trebam na otborenu operaciju abdomena i interesuje me koji intenzitet boli da ocekujem, hoce li boliti rame opet zbog gasova ili ce rez biti udarna bol, ako je neko imao otvorenu operaciju molim da podijeli svoja iskustva.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#2 Re: Otvorena ili laparaskopska operacija

Post by Hafis »

Nema ti otvoreni zahvat veze s plinovima. Kod laporaskopskih operacija abdomena, u tvom slučaju o kolecistektomiji) u trbušnju šupljinu insuflira se Co2 i na taj način stvara se pneumoperitoneum kako bi kirurg u abdomenu imao veći manevarski prostor i bolju preglednost organa. Poslijeoperacijska bol u predjelu klavikula je sasvim normalna pojava, poglavito još ako si rađen u Trandeleburgovom položaju.
Znači, laporaskopski pristup je inače manje bolan od klasičnog otvorenog pristupa, s manje krvi, s manjom kirurškom traumom, s manjim brojem komplikacija i s kraćim trajanjem poslijeoperacijske hospitalizacije. Tako da se doslovce sve više uvodi (osim u nekim specifičnijim slučajevima) u abdominalnu kirurgiju i ginekologiju. Danas se herniolastike gotovo u potpunosti rade laporaskopski, zahvati colona, apendiksa, jetre, gotovo sve resekcije..... a pogotovo ginekološki zahvati adneksa, mioma i dr.
Da skratim - operacijski rez, to jest rana, biti će ti kako ti reče ''udarna bol'' nakon zahvata, ali ipak provest ćeš više vremena u bolnici nego onda kad si radio kolecistektomiju.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#3 Re: Otvorena ili laparaskopska operacija

Post by MaksprotivMarksa »

Hafis wrote:Nema ti otvoreni zahvat veze s plinovima. Kod laporaskopskih operacija abdomena, u tvom slučaju o kolecistektomiji) u trbušnju šupljinu insuflira se Co2 i na taj način stvara se pneumoperitoneum kako bi kirurg u abdomenu imao veći manevarski prostor i bolju preglednost organa. Poslijeoperacijska bol u predjelu klavikula je sasvim normalna pojava, poglavito još ako si rađen u Trandeleburgovom položaju.
Znači, laporaskopski pristup je inače manje bolan od klasičnog otvorenog pristupa, s manje krvi, s manjom kirurškom traumom, s manjim brojem komplikacija i s kraćim trajanjem poslijeoperacijske hospitalizacije. Tako da se doslovce sve više uvodi (osim u nekim specifičnijim slučajevima) u abdominalnu kirurgiju i ginekologiju. Danas se herniolastike gotovo u potpunosti rade laporaskopski, zahvati colona, apendiksa, jetre, gotovo sve resekcije..... a pogotovo ginekološki zahvati adneksa, mioma i dr.
Da skratim - operacijski rez, to jest rana, biti će ti kako ti reče ''udarna bol'' nakon zahvata, ali ipak provest ćeš više vremena u bolnici nego onda kad si radio kolecistektomiju.
Hvala na odgovoru !
Post Reply