otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#1 otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Post by male_okice »

zanima me da li neko ima iskustva u otvaranju ovog tip biznisa. znaci firma postoji u evropi registrovana i radi sve ok, sad bi otvorila sestrinsku firmu-prestavnistvo u BiH preko kojeg bi radila prodaju ali i uvoz robe.

eh da li ima je ovdje ista procedura kao kod pokretanja i registracije klasicnog doo kod nas, kao kad to radi lokalna osoba?
Ili to moze i jednostavnije? radnik tj predstavnik firme (mozemo ga nazvati i direktor) bi bio BiH drzavljanin.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#2 Re: otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Post by Wind »

Sestrinska firma je jedno a predstavnistvo je drugo.

Zavisi kakav je posao i sta su planovi.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3 Re: otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Post by HAVANA »

Kako god ako ces uvoziti,prodavati...ide klasika,doo,carinski broj...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Post by Haris.ba »

Predstavnistvo je samo da predstavljas stranu firmu i njen proizvodni program ili usluge, istrazujes trziste...

Ne mozes sklapati ugovore o prodaji.

A, ako ces preko te firme prodavati, otvaras doo, osnivac strano pravno lice, daju ti i saglasnost za ime firme ako ce biti isto ko vani.

Registrujes se u indirektnoj upravi za vanjskotrgovinsko poslovanje, kad presisas 50 milja prihoda godisnje dodatno se registrujes za pdv.

Ako ces biti veleprodaja, ides i u federalno min.trgovine.

Ako sta treba detaljno, mogu pomoci. Davno, i meni je forum pomogao da krenem. Ali, za imalo ozbiljnije, dogovorimo se. :mrgreen:

Napisi hodogram osnivanja doo i pocetnog poslovanja i tteoskova strancima sta sve treba, koliko ce ih kostati, otprilike trajati. Narocito, kako ce finansirati prvu godinu
Bice i tebi lakse. A i izgledaces ozbiljnije. Sretno.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#5 Re: otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Post by male_okice »

Haris.ba wrote:Predstavnistvo je samo da predstavljas stranu firmu i njen proizvodni program ili usluge, istrazujes trziste...

Ne mozes sklapati ugovore o prodaji.

A, ako ces preko te firme prodavati, otvaras doo, osnivac strano pravno lice, daju ti i saglasnost za ime firme ako ce biti isto ko vani.

Registrujes se u indirektnoj upravi za vanjskotrgovinsko poslovanje, kad presisas 50 milja prihoda godisnje dodatno se registrujes za pdv.

Ako ces biti veleprodaja, ides i u federalno min.trgovine.

Ako sta treba detaljno, mogu pomoci. Davno, i meni je forum pomogao da krenem. Ali, za imalo ozbiljnije, dogovorimo se. :mrgreen:

Napisi hodogram osnivanja doo i pocetnog poslovanja i tteoskova strancima sta sve treba, koliko ce ih kostati, otprilike trajati. Narocito, kako ce finansirati prvu godinu
Bice i tebi lakse. A i izgledaces ozbiljnije. Sretno.
Hvala puno i ovo pomaže. Što se tiče doo i ovog dijela to znam jer radim već u jednoj doo poznat mi je proces registracije ali me zanimalo može li se taj dio ikako zaobići. Vidim da je može. U svakom slučaju hvala javim se u pp ako bude trebala dalja pomoć. :thumbup: :izet:
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#6 Re: otvaranje sestrinske firme u bih/predstavnistva

Post by Wind »

Ukoliko vlasnici tog novog doo budu stranci a logicno je da hoce, prilikom registracije za PDV morat ce poloziti depozit od 8500 KM kao garanciju.
Post Reply