Otvaranje obrta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#26 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by hekaton »

remark wrote:Ima li neko da se razumije u problematiku isplate dohotka i uplate doprinosa/poreza na dobit za samostalnog preduzetnika u RS. Dakle, svaki mjesec isplacujem sebi dohodak 1000KM i na to istovremeno obracunavam (knjigovodja) doprinose koje uplatim (oko 550KM + oko 110KM poreza na dohodak). Sad meni nije jasno, a mozda me knjigovodja farba, koja je razlika izmedju tog mjesecnog dohotka i dohotka koji sebi isplatim kad zakljucim godinu i obracunam dobit?

Ukratko po knjigovodji ja placam doprinose na taj mjesecni dohodak koji odredim u mom slucaju 1000KM i tih 1000KM isplacujem sebi mjesecno kao dohodak a ostatak para podizem kao dobit kad se zakljuci godina. U fazonu da ja ne mogu podizati vise para dok se godina ne zakljuci sem onog sto odredim kao ovaj mjesecni dohodak a sto je automatski osnovica za doprinose pa stoga sve to drzim na 1000KM jer ne zelim da placam velike doprinose a opet mi treba lova za taj mjesec.

Nakon sto se godina zakljucila dao mi je uplatnicu gdje stoji isto isplata dohotka za 2017 i uplatnicu za porez od 10%.

Isto kaze da je minimalna osnovica za doprinose prosjecna plata u RS tako nesto oko 800KM i to je ok, al sad me zanima je li mogu ja doprinose drzati na tom minimumu a isplacivati svaki mjesec npr 1500KM dohotka uz placen porez od 10% na tu sumu jer na kraju obracunate godine svejedno isplatim te pare kao dohodak uz placenih 10% bez ikakvih dodatnih uplata za doprinose ?
.
Ako poslujes kao obrtnik ti onda novcem obrta raspolazes kao vlastitim, u svakom trenutku mozes podignuti koliko ti volja...knjigovodja to dalje pravda racunima ili ne pravda pa platis porez...
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#27 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by remark »

hekaton wrote:
remark wrote:Ima li neko da se razumije u problematiku isplate dohotka i uplate doprinosa/poreza na dobit za samostalnog preduzetnika u RS. Dakle, svaki mjesec isplacujem sebi dohodak 1000KM i na to istovremeno obracunavam (knjigovodja) doprinose koje uplatim (oko 550KM + oko 110KM poreza na dohodak). Sad meni nije jasno, a mozda me knjigovodja farba, koja je razlika izmedju tog mjesecnog dohotka i dohotka koji sebi isplatim kad zakljucim godinu i obracunam dobit?

Ukratko po knjigovodji ja placam doprinose na taj mjesecni dohodak koji odredim u mom slucaju 1000KM i tih 1000KM isplacujem sebi mjesecno kao dohodak a ostatak para podizem kao dobit kad se zakljuci godina. U fazonu da ja ne mogu podizati vise para dok se godina ne zakljuci sem onog sto odredim kao ovaj mjesecni dohodak a sto je automatski osnovica za doprinose pa stoga sve to drzim na 1000KM jer ne zelim da placam velike doprinose a opet mi treba lova za taj mjesec.

Nakon sto se godina zakljucila dao mi je uplatnicu gdje stoji isto isplata dohotka za 2017 i uplatnicu za porez od 10%.

Isto kaze da je minimalna osnovica za doprinose prosjecna plata u RS tako nesto oko 800KM i to je ok, al sad me zanima je li mogu ja doprinose drzati na tom minimumu a isplacivati svaki mjesec npr 1500KM dohotka uz placen porez od 10% na tu sumu jer na kraju obracunate godine svejedno isplatim te pare kao dohodak uz placenih 10% bez ikakvih dodatnih uplata za doprinose ?
.
Ako poslujes kao obrtnik ti onda novcem obrta raspolazes kao vlastitim, u svakom trenutku mozes podignuti koliko ti volja...knjigovodja to dalje pravda racunima ili ne pravda pa platis porez...
To je i meni logicno al eto po njegovom ne mogu podici novac prije nego se godina zakljuci za tu godinu (nekad iza nove godine). Znaci mogao bih placati minimalne doprinose a dizati mjesecno npr 1500KM bez problema?
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#28 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by hekaton »

remark wrote:
hekaton wrote: Ako poslujes kao obrtnik ti onda novcem obrta raspolazes kao vlastitim, u svakom trenutku mozes podignuti koliko ti volja...knjigovodja to dalje pravda racunima ili ne pravda pa platis porez...
To je i meni logicno al eto po njegovom ne mogu podici novac prije nego se godina zakljuci za tu godinu (nekad iza nove godine). Znaci mogao bih placati minimalne doprinose a dizati mjesecno npr 1500KM bez problema?
Posavjetuj se sa drugim knjigovodjom ili otidji u poreznu ili prelistaj zakone sam
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#29 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by remark »

hekaton wrote:
remark wrote:
hekaton wrote: Ako poslujes kao obrtnik ti onda novcem obrta raspolazes kao vlastitim, u svakom trenutku mozes podignuti koliko ti volja...knjigovodja to dalje pravda racunima ili ne pravda pa platis porez...
To je i meni logicno al eto po njegovom ne mogu podici novac prije nego se godina zakljuci za tu godinu (nekad iza nove godine). Znaci mogao bih placati minimalne doprinose a dizati mjesecno npr 1500KM bez problema?
Posavjetuj se sa drugim knjigovodjom ili otidji u poreznu ili prelistaj zakone sam
Ma hocu al reko da provjerim prvo ovako po forumima.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#30 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by kuli1961 »

Za osnovne stvari oko oporezivanja dohotka samostalnog preduzetnika u RS, imas Zakon o porezu na dohodak:

link:
http://www.paragraf.ba/propisi/republik ... hodak.html

Obrati paznju na razlike u pojmovima "samostalni preduzetnik" i "mali preduzetnik".
Tih 1 K kemona ti je akontativna "plata" na mjesecnom nivou, na koju placas taj minimalni iznosp oreza i doprinosa. Ti sebi mozes isplacivati mjesecnu platu koliko god hoces, ali ti je tada suma poreza i doprinosa, naravno veca.
Eventualnu dobit zaista ne mozes znati kolika je prije kraja poslvne godine. No, mozes je tokom godine pretpostavitii isplacivati je, sukcesivno, ali vodi racuna da na svaku sumu isplate te dobiti (makar i kao akontaciju) u trenutku isplate, moras platiti i porez na dobit.

link za taj zakon:

http://www.paragraf.ba/propisi/republik ... dobit.html

Visesturkom isplatom dijela dobiti tokom godine i posljedicno uplatom poreza na tu isplatu (ne znam da li ima doprinosa na isplatu dijela dobiti), tehnicki komplikuje stvar tako da se na kraju poslovne godine mora preracunati kolika je ukupna dobit, od toga odbiti eventualne isplate i onda opet preracun koliko poreza na dobit treba platiti, koliko je u medjuvremenu placeno i ako ima razlike za uplatu- opet platiti. vjerovatno da ti tvoj knjigovodja govori da isplata dobiti ne moze prije kraja godine, upravo iz razloga ove "tehnicke" komplikovanosti.
Svu ovu pricu dalje komplikuje situacija ako si samostalni preduzetnik, a NE mali preduzetnik, jer ovaj priv pojam znaci da ti je godisnji prihod (bruto) veci od 50 K KM, sto te uvodi u "sistem PDV", tj. obveznik si PDV-a.

Da se ne bi uvalio u velike probleme sa Poreskom upravom, ipak kontaktiraj jos neki knjigovodstveni biro.
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#31 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by remark »

kuli1961 wrote:Za osnovne stvari oko oporezivanja dohotka samostalnog preduzetnika u RS, imas Zakon o porezu na dohodak:

link:
http://www.paragraf.ba/propisi/republik ... hodak.html

Obrati paznju na razlike u pojmovima "samostalni preduzetnik" i "mali preduzetnik".
Tih 1 K kemona ti je akontativna "plata" na mjesecnom nivou, na koju placas taj minimalni iznosp oreza i doprinosa. Ti sebi mozes isplacivati mjesecnu platu koliko god hoces, ali ti je tada suma poreza i doprinosa, naravno veca.
Eventualnu dobit zaista ne mozes znati kolika je prije kraja poslvne godine. No, mozes je tokom godine pretpostavitii isplacivati je, sukcesivno, ali vodi racuna da na svaku sumu isplate te dobiti (makar i kao akontaciju) u trenutku isplate, moras platiti i porez na dobit.

link za taj zakon:

http://www.paragraf.ba/propisi/republik ... dobit.html

Visesturkom isplatom dijela dobiti tokom godine i posljedicno uplatom poreza na tu isplatu (ne znam da li ima doprinosa na isplatu dijela dobiti), tehnicki komplikuje stvar tako da se na kraju poslovne godine mora preracunati kolika je ukupna dobit, od toga odbiti eventualne isplate i onda opet preracun koliko poreza na dobit treba platiti, koliko je u medjuvremenu placeno i ako ima razlike za uplatu- opet platiti. vjerovatno da ti tvoj knjigovodja govori da isplata dobiti ne moze prije kraja godine, upravo iz razloga ove "tehnicke" komplikovanosti.
Svu ovu pricu dalje komplikuje situacija ako si samostalni preduzetnik, a NE mali preduzetnik, jer ovaj priv pojam znaci da ti je godisnji prihod (bruto) veci od 50 K KM, sto te uvodi u "sistem PDV", tj. obveznik si PDV-a.

Da se ne bi uvalio u velike probleme sa Poreskom upravom, ipak kontaktiraj jos neki knjigovodstveni biro.
Hvala na odgovoru. Da, bas sam samostalni preduzetnik i u PDV sistemu sam. Mislim i ja da je za knjigovodju razlog ta tehnicka komplikovanost, ukratko, nece da se dodatno pegla.

Na kraju godine platim 10% na dobit i isplatim kao "dohodak" za prethodnu godinu, dakle nema nikakve uplate na ime doprinosa. A isto ovih 1k mjesecno isplacujem kao "dohodak" samo za xy mjesec s tim da placam i doprinose na tu cifru i isto 10% poreza. Cak meni nije bitno ni da isplacujem mimo mjesecnog dohotka nesto dodatno vec hocu da placam minimalne doprinose a veci mjesecni dohodak.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#32 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by Android Knego »

kazo wrote:Ne mogu da nadjem adekvatniju temu, a da ne otvaram novu radi jednog pitanja. Naime, u planu imam otvoriti udruzenje radi troskova, ako Bog da kad krene posao otvorit cemo i firmu. Na birou sam tri mjeseca i upratio sam da budu cesto neki projekti za sufinansiranje i samozaposljavanje. Trenutno je aktuelan "PROGRAM SUFINANSIRANJA SAMOZAPOŠLJAVANJA START UP 2018" gdje kaze:
8. Prijava na javni poziv
Nezaposlena osoba se prijavljuje za učešće u Programu putem linka na web portalu: http://www.fzzz.ba, tako što u elektronski obrazac prijave unosi lične podatke i podatke o poslovnoj ideji koju namjerava realizirati, te eventualno podatke o osobama koje želi zaposliti.
Datum podnošenja prijave je datum kada se osoba prijavila putem linka na portalu.
Nakon izvršene prijave, a najkasnije u roku od 60 dana, osoba, odnosno aplikant dostavlja Službi isprintan i svojeručno potpisan Obrazac prijave uz koji obavezno dostavlja:
• ovjerenu kopiju rješenja o registraciji djelatnosti, čiji datum je nakon datuma podnošenja prijave na Javni poziv,
• kopiju Uvjerenja o poreznoj registraciji (ID broj),
• kopiju prijave na obavezna osiguranja u Poreznoj upravi Federacije BiH (obrazac JS 3100),
• ovjerenu kopiju ugovora o radu i kopiju prijave na obavezna osiguranja u Poreznoj upravi Federacije BiH (obrazac JS 3100) za osobe koje zapošljava ili s kojima registrira djelatnost,
• broj računa registrirane djelatnosti u poslovnoj banci na koji će se sredstva doznačiti.
Znaci li ovo da ja nakon prijave na program moram otvoriti firmu, njima priloziti i onda se nadati da me oni prihvate? Nekako mi je ovo nelogicno, a mozda ja nisam dobro shvatio. Zar nije bolje rjesenje, ako te prihvate imas rok 60 dana da dostavis potrebnu dokumentaciju.

Da li bude nekih slicnih programa gdje dodjeljuju 500-1000 KM za otvaranje udruzenja i kupovine nekih potrebnih stvari? Mislim da bi mi takav vid finansiranja vise pomogao.
ako si jos na Birou povremeno se pokrecu ovakvi projekti. oni prvo primaju prijave (po principu ko ce prije), a onda registrujes obrt ili sta vec.
mjesecno daju 300 km (prvi mjesec dodaju jos 200 na konto troskova registrovanja), a tvoji realni mjesecni troskovi budu 350-450. tako je bilo prosle godine, a za ovu sam cuo da ce biti nesto povoljnije.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#33 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by sedma_7 »

Koliko, u prosjeku, vremenski, traje otvaranje obrta? Znaci, skupio si papire i ides u proceduru.
User avatar
H4v4t4R
Posts: 166
Joined: 05/03/2011 21:41

#34 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by H4v4t4R »

sedma_7 wrote:Koliko, u prosjeku, vremenski, traje otvaranje obrta? Znaci, skupio si papire i ides u proceduru.
U općini Centar rješenje dobiješ za manje od 5 dana ako je sve uredu sa papirima, porezna+fiskalizacija 10tak dana, sveukupno 15-20 dana od predaje papira do pokretanja obrta. U nekim drugim općinama u KS rok ide do 30 dana.
User avatar
r00t
Posts: 114
Joined: 30/07/2009 14:04

#35 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by r00t »

sedma_7 wrote:Koliko, u prosjeku, vremenski, traje otvaranje obrta? Znaci, skupio si papire i ides u proceduru.
Odes u opstinu, uzmes obrazac, sakupis potrebne papire i za 5 dana otprilike dobijes rjesenje. Neke opstine cak i za dan izdaju.
Sa rjesenjem odmah mozes napraviti pecat.
Predas rjesenje u poreznu, za 7 dana ugl bude gotovo. Potrebno je jos neki papir predati u agenciju za statistiku.
Jos ostane otvaranje racuna u banci, fiskalizacija i knjigovodja da te prijavi.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#36 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by sedma_7 »

r00t wrote:
sedma_7 wrote:Koliko, u prosjeku, vremenski, traje otvaranje obrta? Znaci, skupio si papire i ides u proceduru.
Odes u opstinu, uzmes obrazac, sakupis potrebne papire i za 5 dana otprilike dobijes rjesenje. Neke opstine cak i za dan izdaju.
Sa rjesenjem odmah mozes napraviti pecat.
Predas rjesenje u poreznu, za 7 dana ugl bude gotovo. Potrebno je jos neki papir predati u agenciju za statistiku.
Jos ostane otvaranje racuna u banci, fiskalizacija i knjigovodja da te prijavi.
Hvala :kiss:
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#37 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by otsam »

za radnju - popravke i servisa sta treba da se registruje?

OBRTNICKU RADNJU
ILI
TRGOVACKU RADNJUU
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#38 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by Loki2k9 »

Obrtnicka radnja je u pitanju... Za koliko novaca se danas, 2021., moze proci (najpovoljnije) da bi se fiskalizovala radnja? Polovna kasa + fiskalizacija, recimo?
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#39 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by PRO165 »

Što se tiče polovne fiskalne to sada zaboravi jer su izašle nove vrste fiskalnih kasa. Više se stare kase ne mogu fiskalizovati a i ako nađeš neku rupu u najboljem slučaju ćeš moći da je koristiš do 2024.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#40 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by Loki2k9 »

PRO165 wrote: 19/09/2021 23:55 Što se tiče polovne fiskalne to sada zaboravi jer su izašle nove vrste fiskalnih kasa. Više se stare kase ne mogu fiskalizovati a i ako nađeš neku rupu u najboljem slučaju ćeš moći da je koristiš do 2024.
Bitna mi je samo na godinu, dvije jer koristim poticaj Start up, registrovao sam obrt na struku, pa da imam i iskustva. Inace se bavim necim drugim trenutno. Elem, shodno tome gledam da prodjem sto jeftinije. Kontaktirao sam jednu firmu, 700+ KM kasa i fiskalizacija, preskupo mi je to, iskreno.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#41 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by aldm »

Pozdrav,

Planiram u narednom periodu pokrenuti obrt. Djelatnost: IT (programiranje). Ocekivani mjesecni doprinos novca je preko 2400 KM.

Kako novih zakon o prihodima utice na obrte? Da li i za njih vazi da ce se doprinosi placati 32% na ukupno kolicinu novca i porez od 13%, kao i za freelancere? Ako ima neko ko je pravnik, link na nacrt Zakona koji regulira ovo pitanje bi vise nego dobrodosao. Pokusao sam naci tekst Zakona na internetu, ali nalazim samo onaj od 2018, ne znam je li to to...

Hvala unaprijed,

:sax:
engrez
Posts: 13
Joined: 07/06/2013 10:53

#42 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by engrez »

Pozdrav, da li ima neko ko je pokretao dopunsku djelatnost, da mi može reći da li na rješenju odnosno potvrdi za obrt postoji igdje u ikakvom kontekstu spomenuto ono da je rad limitiran na "20 sati sedmično"?
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#43 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by ljevoruki »

Je li tacno da je zakon promijenjen i da obrti mogu da uvoze i izvoze robu iz inostranstva?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#44 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by Diverse »

Good point.
Last edited by Diverse on 06/05/2022 09:42, edited 1 time in total.
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#45 Tačni biznis planovi za BiH.

Post by Retro0000 »

Ja mislim da je BiH potrebno što više uspiješnih produzeća da ljudi mogu izaći iz siromaštva i da oni budu uspiješni na tržištu potrebni su dobri biznis planovi. Možete li mi pomoći kako se tačno u BiH može sastaviti odličan biznis plan da tvrtka bude što duže prisutna na radnom tržištu.

Za poljoprivredni sektor.

Za uslužni sektor.

Za proizvodni sektor.

Kako se tačno počinje, tačno prijavi firma, kako se porezi mogu što više uštediti, naći dobri radnici i kako je njiha najbolje platiti da ostanu što duže produzeću lojalni i sve ostalo šta je bitno itd.
cccccc
Posts: 233
Joined: 11/04/2013 20:04

#46 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by cccccc »

Pozdrav,

Imam otvoren obrt kao osnovno zanimanje. Da li neko zna koja je procedura da ga prebacim kao dopunsko zanimanje?
Je li se to radi u opcini gdje je otvoren obrt ili ?
doff
Posts: 2326
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#47 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by doff »

cccccc wrote: 26/02/2023 12:56 Pozdrav,

Imam otvoren obrt kao osnovno zanimanje. Da li neko zna koja je procedura da ga prebacim kao dopunsko zanimanje?
Je li se to radi u opcini gdje je otvoren obrt ili ?
Pozdrav,
Otiđi u Opstinu, pa uzmi zahtjev za izmjenu, u službi koja je dodijelila Rjesenje
Post Reply