Otvaranje obrta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#1 Otvaranje obrta u BiH

Post by MissGump »

Pozdrav,

zanima me ima li itko da je otvorio obrt u BiH ili je u procesu pa da mi kaže kako i što treba, koliki su troškovi i kakvi su uvjeti i tako to

Hvala
filter74
Posts: 84
Joined: 03/02/2013 03:03

#2 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by filter74 »

Idite u općinu gdje hoćete da otvorite obrt i oni će vam sve reći. U nekim općinama čak odgovaraju i na emailove.
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#3 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by MissGump »

filter74 wrote:Idite u općinu gdje hoćete da otvorite obrt i oni će vam sve reći. U nekim općinama čak odgovaraju i na emailove.

ma naravno da će tako biti, ali oni mi ne mogu kazati iskustva ljudi koji su otvarali obrte i realne probleme na koje su nailazili :)
filter74
Posts: 84
Joined: 03/02/2013 03:03

#4 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by filter74 »

Prvo nisi naveo koji obrt tačno, a drugo tražiš informacije za koje moraš imati dobrog prijatelja da ti otkrije finte, ili da dobro nekog specijaliziranog advokata platiš i to debelo. Što bi se neko gnjavio da svoje dragocjeno poslovno znanje dijeli besplatno po forumu ? Nemaju ljudi vremena, a nemaju ni kome... :wink:
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#5 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by PRO165 »

Samo se kod nas pravi mudro slovo od otvaranja kompanija.

1. Usluge advokata nisu potrebne ni za doo a kamoli za obrt, osim u kompleksnijim slučajevima kad je više osnivača sa nekim kompleksnim udjelima/pravima.

2. Obrtnička radnja se završava u opštini.

3. Uzmeš formular u opštini sve ti piše na njemu a za ostalo pitaj odmah tu u opštini ako ti nešta nije jasno. Kod klasičnih trgovačkih ili uslužnih radnji ne bi trebala biti nikakava posebna komplikacija.Kad sve skupiš što ti traže dobiješ riješenja za sedam dana (uglavnom).
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#6 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by damskot »

MissGump wrote:
filter74 wrote:Idite u općinu gdje hoćete da otvorite obrt i oni će vam sve reći. U nekim općinama čak odgovaraju i na emailove.

ma naravno da će tako biti, ali oni mi ne mogu kazati iskustva ljudi koji su otvarali obrte i realne probleme na koje su nailazili :)
Za DOO otidji kod notara kosta te 500km ,ali dobijes cijelu knjigu djelatnosti i posto ima svoje na sudu traje 95% brze . Nemoj se pravit pametna, svak svoj posao, isplatice ti se u long run . Nikad neznas sta ti naleti . + Moras poloziti 2000km na racun firme ali to ti je raspolozivo poslje registracije . Svi su kod nas pametni i znaju sve od auto mehanike do filozofije . Zato nam i jest kako jest .

PS Dodaj 100km da advokat angazuje Notara taj isti advokat na kojeg ces baciti 100km ce ti izaci u susret kad zatreba a ako mislis poslovat u bih TREBACE TI 100% ....
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#7 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by MissGump »

eh super, hvala na informacijama

Čitala sam da je otvaranje obrta puno lakše nego otvaranje preduzeća (doo i kompanija)... moj brat ima obrt ali naslijeđeni tako da pojma nema šta i kako jedino što znam je da za obrt ne smije biti dobit veći od 50 000 KM godišnje da se ne bi porez odbijao i tako to...

U Hrvatskoj je moguće otvoriti sezonski obrt npr koji je aktivan samo ljeti i to se srešuje ne u općini nego u općinskom ministarstvu za obrtništvo...

A to što se tiče džabe dijeljenja savjeta, ne razumijem zašto se svi gledaju kao konkurencija ovdje, kad ja sigurno neću davati istu uslugu kao prvi drugi ili deseti ovdje, nije to krađa intelektualnog vlasništva ako netko može pomoći


P.S. A ako se netko i boji konkurencije ja smatram da ne radi svoj posao dobro, jer konkurencija je zdrava i gura te da želiš više i bolje (barem po mom mišljenju)
drache
Posts: 16
Joined: 21/04/2013 16:30

#8 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by drache »

M astipu kompleksaše,ti ni sebi ne bi pomogli,a kamali drugom.Sretno u obrtu :D
User avatar
dinoo1898
Posts: 381
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#9 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by dinoo1898 »

pošto sam se također nesto sitno raspitivao o istoj tematici ovdje imas par korisnih informacija http://chronoszenica.com/2013/01/kako-r ... iko-kosta/
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#10 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by MissGump »

Uf pa ovo je super... svi bitni podatci su tu
mnogo hvala, nadam se da će još nekome pomoći :thumbup:
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#11 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by azra_cm »

pozdrav
ima li neko iskustva sa pokretanjem obrta iz oblasti starih i tradicionalnih zanata, postoje li kakve olaksice i sl.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#12 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by tataćusak »

Zna li neko da li kod obrta koji bi se obavljao kao dopunska djelatnost bez obaveze za poslovnim ili stambenim prostorom mora da se izvrši fiskačlizacija, odnosno nabavi fiskalni uređaj
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#13 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by iceman ze »

Da li neko ima iskustva sa online trgovinom i otvaranjem obrta? U tom slucaju ne bi trebala radnja/izlog. Da li se moze na taj nacin obrt registrovati samo kao online shop.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#14 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by rekla-kazala »

iceman ze wrote:Da li neko ima iskustva sa online trgovinom i otvaranjem obrta? U tom slucaju ne bi trebala radnja/izlog. Da li se moze na taj nacin obrt registrovati samo kao online shop.
U klasifikaciji djelatnosti postoje:
Trgovina na malo izvan prodavnica, sa šiframa:
52 610 Trgovina na malo preko kuća koje robu prodaju preko pošte
ili
52 630 Ostala trgovina na malo izvan prodavnica
Naravno u poreskoj i općini bi trebali znati šta i kako.
Ako namjeravaš prodavati robu u tranzitu. Kupio od uvoznika-veleprodaje xy za poznatog kupca i bez skladištenja isporučio istog ili narednog dana onda ne bi trebao biti problem.
Ukoliko ćeš robu nabavljati preko e-bay & Co onda bi mogao biti problem.
U suštini poreskoj je bitno da postoji jasan sistem nabave i prodaje koji oni mogu nadzirati i kontrolisati i da ih ne zavrćeš za njihov dio.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#15 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by iceman ze »

Da, hvala ti, jasnije mi je i logicno je sto si napisala. Nabavljao bih za pocetak sa naseg trzista sa tendencijom da bih nabavljao i iz inostranstva. Naravno dok vidim na koji nacin se i to moze raditi. Negdje sam nasao da bi uvoz mogao samo doo raditi, ne i obrt.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#16 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by rekla-kazala »

iceman ze wrote:Da, hvala ti, jasnije mi je i logicno je sto si napisala. Nabavljao bih za pocetak sa naseg trzista sa tendencijom da bih nabavljao i iz inostranstva. Naravno dok vidim na koji nacin se i to moze raditi. Negdje sam nasao da bi uvoz mogao samo doo raditi, ne i obrt.
Samo laganini.
Najbitnije je da su fiksni troškovi pregledni i podnošljivi a u takvoj trgovini sigurno jesu.
Nisi rekao o kakvoj robi se radi, ono što se mora paziti je troškovi dostave, povrat robe i slično.
Npr. maske za mobitele bi čovjek mogao ponuditi povoljno ali troškovi dostave ponovo značajno dižu cijenu.
Ili npr. online trgovina obućom i odjećom ima problem sa velikim povratom robe i onda im troškovi dostave pojedu zaradu.
Last edited by rekla-kazala on 02/01/2015 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#17 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by iceman ze »

Da uglavnom je odjeca, torbe, ruksaci, i sitna namjenska oprema. Imam nekih iskustava vec oko toga, pa sam planirao napraviti korak dalje. Bio sam 20 godisnji konzument i imam znanja oko toga, namjera mi je da pretvorim svoj hobi u posao.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#18 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by sarajlija120 »

Pozdrav ljudi,

Da ne otvaram novu temu, zanima me konkretno kakvo je sad stanje sa otvaranjem obrta u FBiH? Čisto informativno me zanima otvaranje obrtničke djelatnosti multimedijalnih usluga (grafički dizajn i sl.).

Dakle, smatram da za ovu vrstu obrta ne treba ni zakupljen ili vlastiti poslovni prostor, jer se može raditi od kuće. Isto tako ni administracija nije prijeko potrebna, čak možda ni računi ako bi bila osoba koja bi to u ulozi revizora koja bi to regulisala. Molim vas da mi napišete direktne informacije, ako neko zna, bez okolišanja, koliko bi to koštalo okvirno i šta je potrebno? :)

Hvala.
Kreator
Posts: 3
Joined: 10/12/2017 21:55

#19 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by Kreator »

Imam jedno kratko pitanje. U planu imam otvaranje djecije igraonice, da li u istoj moram imati nekoga specijalizovanog za rad sa djecom.
Drugo pitanje je sljedece, obzirom da sam vec zaposlena, da li se vise isplati prijaviti obrt kao dodatnu djelatnost, a mamu prijaviti kao radnicu ili direktno prijaviti nju kao vlasnika bez dodatnih radnika?
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#20 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by starii »

Interesuje me koliko je vremena i para potrebno za otvaranje STR? Imaju li neki posebni uslovi?Troskovi fiskalne kase,banke etc..? Hvala :)
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#21 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by sedma_7 »

Pozdrav,

Iako sam se svojevremeno bavila ovom tematikom, ispala sam iz tih voda...pa me zanima sljedeće, ukoliko neko zna, molila bih da odgovori...

Poznanik želi otvoriti trgovačku radnju, ne doo, već... ne znam kako tačno da imenujem to..obrt ili bivši str? str je ukinut koliko ja znam...

Znam da je za d.o.o. potreban veći kapital, i da su veće kazne, ali da vlasnik ne odgovara vlastitom imovinom, tj. ako bi npr, firma loše poslovala i stvorila neka dugovanja, ne bi se vlasnik mogao teretiti, već sve pada na firmu (doo)..


Kako je kod obrta, tj. kad je trgovačka radnja registrovana na tvoje ime? tj. u slučaju nekih nepravilnosti, da li vlasnik odgovara ličnom imovinom ili?

Prijatelju nije namjera da zezne nekog, već imam određenu imovinu (stan), pa ne bi htio da se dovede u situaciju da se eventualna dugovanja namiruju iz njegovoj stana (koji mu je jedina imovina).
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#22 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by PRO165 »

Obrt se sada zove TR (trgovinska radnja) umjesto STR (sasmostalna trgovinska radnja).
Odgovara se svom imovinom jer pojam obrta je registracija fizičkog lica za obavljanje privredne dijelatnosti.
Cijena registracije obrta je niža od doo. Za obrt ne treba notar i registracija se završava u opštini. Naravno porezna, PDV, statistika i JIB su na istim mjestima kao i za doo. Fiskalna kasa isto.
Problem je što nema univerzalnog pravila o registraciji (mada su načelno papiri isti) kod opština.
Dakle podrobnije informacije možeš dobiti u opštini u kojoj se registruje obrt.
Riješenje po pravilu bude u roku od 7 dana ali možeš početi raditi kad dobiješ fiskalizovanu kasu tako da je to opet oko 30 dana :(.
Usput, u PDV ne možeš više tek tako, moraš donijeti "dokaz" da ćeš preći prag.


Što se tiče kapitala TR vs DOO, to je samo "teorijska" razlika, Minimalni kapital u novcu za DOO je 1000KM. Za TR nema propisani minimum.
Fiskalna kasa / printer - cca 650KM.
Fiskalni printer 800-1800KM

Na TR nešto veći doprinosi ( cca 370 KM) za vlasnika .

Banke ima puno tarifa: od 5-20 KM mjesečno za vođenje računa + nalozi od 0,50 KM - 2,00KM. Hitni nalozi 6-10 KM. Ino plaćanja 0.2-0,5% provizije.

Računovodsto cca 150,00 za TR / doo 300,00. Ovo je toliko ugrubo jer ima doo koji plaća 100,00 i obrt koji plaća 500, kao i doo koji plaća 2000,00.

Može i detalnjiji info oko troškova ali pitajte konkretnije.
made_in_sarajevo
Posts: 5571
Joined: 06/05/2013 23:05

#23 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by made_in_sarajevo »

da ne otvaram temu radi kojeg pitanja.

kad se putnicko vozilo registruje na OD i ja bi koristio to vozilo kao vlasnik OD-a, kakva je sad procedura oko vozanja po gradu, prelazak u RS, preko granice?

da li se meni u konacnici svodi isto kao da sam auto registrovao na sebe osim sto je na firmi registrovano?

eh i kod goriva, jel igra ulogu racun za pravdanje iz RS-a sa gorivom ili mora biti FBiH?
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#24 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by kazo »

Ne mogu da nadjem adekvatniju temu, a da ne otvaram novu radi jednog pitanja. Naime, u planu imam otvoriti udruzenje radi troskova, ako Bog da kad krene posao otvorit cemo i firmu. Na birou sam tri mjeseca i upratio sam da budu cesto neki projekti za sufinansiranje i samozaposljavanje. Trenutno je aktuelan "PROGRAM SUFINANSIRANJA SAMOZAPOŠLJAVANJA START UP 2018" gdje kaze:
8. Prijava na javni poziv
Nezaposlena osoba se prijavljuje za učešće u Programu putem linka na web portalu: http://www.fzzz.ba, tako što u elektronski obrazac prijave unosi lične podatke i podatke o poslovnoj ideji koju namjerava realizirati, te eventualno podatke o osobama koje želi zaposliti.
Datum podnošenja prijave je datum kada se osoba prijavila putem linka na portalu.
Nakon izvršene prijave, a najkasnije u roku od 60 dana, osoba, odnosno aplikant dostavlja Službi isprintan i svojeručno potpisan Obrazac prijave uz koji obavezno dostavlja:
• ovjerenu kopiju rješenja o registraciji djelatnosti, čiji datum je nakon datuma podnošenja prijave na Javni poziv,
• kopiju Uvjerenja o poreznoj registraciji (ID broj),
• kopiju prijave na obavezna osiguranja u Poreznoj upravi Federacije BiH (obrazac JS 3100),
• ovjerenu kopiju ugovora o radu i kopiju prijave na obavezna osiguranja u Poreznoj upravi Federacije BiH (obrazac JS 3100) za osobe koje zapošljava ili s kojima registrira djelatnost,
• broj računa registrirane djelatnosti u poslovnoj banci na koji će se sredstva doznačiti.
Znaci li ovo da ja nakon prijave na program moram otvoriti firmu, njima priloziti i onda se nadati da me oni prihvate? Nekako mi je ovo nelogicno, a mozda ja nisam dobro shvatio. Zar nije bolje rjesenje, ako te prihvate imas rok 60 dana da dostavis potrebnu dokumentaciju.

Da li bude nekih slicnih programa gdje dodjeljuju 500-1000 KM za otvaranje udruzenja i kupovine nekih potrebnih stvari? Mislim da bi mi takav vid finansiranja vise pomogao.
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#25 Re: Otvaranje obrta u BiH

Post by remark »

Ima li neko da se razumije u problematiku isplate dohotka i uplate doprinosa/poreza na dobit za samostalnog preduzetnika u RS. Dakle, svaki mjesec isplacujem sebi dohodak 1000KM i na to istovremeno obracunavam (knjigovodja) doprinose koje uplatim (oko 550KM + oko 110KM poreza na dohodak). Sad meni nije jasno, a mozda me knjigovodja farba, koja je razlika izmedju tog mjesecnog dohotka i dohotka koji sebi isplatim kad zakljucim godinu i obracunam dobit?

Ukratko po knjigovodji ja placam doprinose na taj mjesecni dohodak koji odredim u mom slucaju 1000KM i tih 1000KM isplacujem sebi mjesecno kao dohodak a ostatak para podizem kao dobit kad se zakljuci godina. U fazonu da ja ne mogu podizati vise para dok se godina ne zakljuci sem onog sto odredim kao ovaj mjesecni dohodak a sto je automatski osnovica za doprinose pa stoga sve to drzim na 1000KM jer ne zelim da placam velike doprinose a opet mi treba lova za taj mjesec.

Nakon sto se godina zakljucila dao mi je uplatnicu gdje stoji isto isplata dohotka za 2017 i uplatnicu za porez od 10%.

Isto kaze da je minimalna osnovica za doprinose prosjecna plata u RS tako nesto oko 800KM i to je ok, al sad me zanima je li mogu ja doprinose drzati na tom minimumu a isplacivati svaki mjesec npr 1500KM dohotka uz placen porez od 10% na tu sumu jer na kraju obracunate godine svejedno isplatim te pare kao dohodak uz placenih 10% bez ikakvih dodatnih uplata za doprinose ?
Post Reply