Otvaranje obrta

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#51 Re: Otvaranje obrta

Post by modem33 »

kazo wrote:
modem33 wrote:
kazo wrote:@modem33 Puno ti hvala na odgovoru :thumbup:

Malo sam prelisto pitanja na ovom sajtu sto si postavio i vidim da se ne moze nikako kombinovati servis i trgovina tj mora se d.o.o otvarati. Gospodja Sanela preporucuje samo servis da se otvori, a poneka prodaja da se ubaci u "uslugu".

Da bi izbjego te vece troskove najbolja opcija mi je pausalno placanje i samo da ja radim troskovi ce biti 70 KM + te dodatne knjige ? Naravno da ce zarada biti manja od 50.000, kad bi imao 8.000 to bi vrh bilo :D

Uglavnom meni treba nesto da nemam velike mjesecne troskove tj. da ne uplacujem zdravstveno,penziono i sta jos ide.

Znam da cu najbolje informacije dobiti u opstini, ali sad nemam ni vremena da idem da se raspitujem tako da pokusavam ovdje nesto saznati. Lakse ce mi biti narednih dana, ako saznam da necu imati velike troskove :-D

Pausalno je 70 KM svaki mjesec Poreznoj placas Eno pravilnik porez na dohodak "ima gresku i to nevidjenu u koloni 13 za KP obrazac" ... a nikad ovi iz Parlamenta FBIH da to isprave.... Sve konfuzno :-?
Nisi mi opet dao odgovor :D ako uspijem dobiti ovo pausalno nemam vecih troskova od tih 70 KM ?

Ma nece niko nista da radi za zajednicu, svako gleda sebe. Bas njih briga sto ima ta greska.

Ako uspijes ovih 70 KM dobiti ... nebi trebao imati vece troskove. :D AL kao dopunska djelatnost
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#52 Re: Otvaranje obrta

Post by EliasVeskot »

Mislim da servis racunara ne moze u pausal, to su uglavnom stari zanati, ili neke kucne radinosti. Imas na netu pravilnik sza sve moze u to. Mada cesto cujem da to moze u jednoj opcini, a ne moze u drugoj itd.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#53 Re: Otvaranje obrta

Post by Android Knego »

EliasVeskot wrote:Mislim da servis racunara ne moze u pausal, to su uglavnom stari zanati, ili neke kucne radinosti. Imas na netu pravilnik sza sve moze u to.
moze link do ovog pravilnika?
Sporders
Posts: 47
Joined: 03/06/2010 11:31

#54 Re: Otvaranje obrta

Post by Sporders »

Voltriz wrote:Jel moze molim vas neko da mi kaze koliki je mjesecni trosak vodjenja obrta ukljucujuci i racunovodju.

Ja bih otvorio obrt zbog toga sto imam neke klijente vec preko interneta, kako bi se to knjigovodstveno vodilo jer nemam nikakve ugovore sa njima odnosno radim preko posrednickog freelance site-a

Hvala na odgovoru
http://www.mmt.ba/index.php/2016/04/11/ ... oju-firmu/ rijesi se muka,znam iz iskustva,upises kurs knjigovodstva i za par mjeseci naucis sve sam.
winter25
Posts: 21
Joined: 03/04/2013 09:45

#55 Re: Otvaranje obrta

Post by winter25 »

Simply_Red wrote:
Voltriz wrote:Jel moze molim vas neko da mi kaze koliki je mjesecni trosak vodjenja obrta ukljucujuci i racunovodju.

Ja bih otvorio obrt zbog toga sto imam neke klijente vec preko interneta, kako bi se to knjigovodstveno vodilo jer nemam nikakve ugovore sa njima odnosno radim preko posrednickog freelance site-a

Hvala na odgovoru
Računovođa i knjigovođa nisu isto. Ja svog knjigovođu plaćam 400 KM mjesečno, ali može i puno jeftinije, posebno ako nemaš puno faktura. A za tvoj posao moraš se raspitati kako ćeš knjižiti svoje prihode
Evo vidim reklamu za kurs knjigovodstva ,pa pogledaj...pise da ces poslije samostalno moci voditi knjige..evo ti link..

http://www.mmt.ba/index.php/product/sko ... govodstva/
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#56 Re: Otvaranje obrta

Post by Opal_89 »

Pozz, zanima me kod otvaranja zanatskog obrta, npr. krojačka radnja ili uslužne djelatnosti tipa fast food, da li vlasnik mora imati zvanje krojača ili kuhara ili moze sa gimnazijom/ekonomskom? Znam da sam negdje čitala za slastičarnu da vlasnik mora imati spremu majstora/kuhara/slastičara ili da ima uposlenika sa tim zvanjem. Da li se to odnosi i na obrt ove vrste?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#57 Re: Otvaranje obrta

Post by JanuaryJones »

Opal_89 wrote:Pozz, zanima me kod otvaranja zanatskog obrta, npr. krojačka radnja ili uslužne djelatnosti tipa fast food, da li vlasnik mora imati zvanje krojača ili kuhara ili moze sa gimnazijom/ekonomskom? Znam da sam negdje čitala za slastičarnu da vlasnik mora imati spremu majstora/kuhara/slastičara ili da ima uposlenika sa tim zvanjem. Da li se to odnosi i na obrt ove vrste?
Za obrt moraš imati stručnu spremu ili zaposliti nekoga sa stručnom spremom krojača, slastičara... za fast food nisam sigurna jer tu ne trebaju neke posebne vještine, mislim da ne treba zanat al nek me neko ispravi. Hoćeš slastičarnu da otvoriš?
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#58 Re: Otvaranje obrta

Post by Opal_89 »

JanuaryJones wrote:
Opal_89 wrote:Pozz, zanima me kod otvaranja zanatskog obrta, npr. krojačka radnja ili uslužne djelatnosti tipa fast food, da li vlasnik mora imati zvanje krojača ili kuhara ili moze sa gimnazijom/ekonomskom? Znam da sam negdje čitala za slastičarnu da vlasnik mora imati spremu majstora/kuhara/slastičara ili da ima uposlenika sa tim zvanjem. Da li se to odnosi i na obrt ove vrste?
Za obrt moraš imati stručnu spremu ili zaposliti nekoga sa stručnom spremom krojača, slastičara... za fast food nisam sigurna jer tu ne trebaju neke posebne vještine, mislim da ne treba zanat al nek me neko ispravi. Hoćeš slastičarnu da otvoriš?
Ma to su tek onako neke ideje na papiru. Ali kad se radi o hrani uvijek imam neku fobiju da se neko ne otruje :D nemam ja namjeru nekog trovati naravno, nego kupis pavlaku a ona zarazena salmonelom ili sl. I hajd sad ti nagadjaj sta stavljas u te torte.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#59 Re: Otvaranje obrta

Post by JanuaryJones »

Opal_89 wrote:
Ma to su tek onako neke ideje na papiru. Ali kad se radi o hrani uvijek imam neku fobiju da se neko ne otruje :D nemam ja namjeru nekog trovati naravno, nego kupis pavlaku a ona zarazena salmonelom ili sl. I hajd sad ti nagadjaj sta stavljas u te torte.
I ja isto slažem neke ideje i imam identičnu fobiju. Haha
User avatar
holowey
Posts: 8469
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#60 Re: Otvaranje obrta

Post by holowey »

Opal_89 wrote:
JanuaryJones wrote:
Opal_89 wrote:Pozz, zanima me kod otvaranja zanatskog obrta, npr. krojačka radnja ili uslužne djelatnosti tipa fast food, da li vlasnik mora imati zvanje krojača ili kuhara ili moze sa gimnazijom/ekonomskom? Znam da sam negdje čitala za slastičarnu da vlasnik mora imati spremu majstora/kuhara/slastičara ili da ima uposlenika sa tim zvanjem. Da li se to odnosi i na obrt ove vrste?
Za obrt moraš imati stručnu spremu ili zaposliti nekoga sa stručnom spremom krojača, slastičara... za fast food nisam sigurna jer tu ne trebaju neke posebne vještine, mislim da ne treba zanat al nek me neko ispravi. Hoćeš slastičarnu da otvoriš?
Ma to su tek onako neke ideje na papiru. Ali kad se radi o hrani uvijek imam neku fobiju da se neko ne otruje :D nemam ja namjeru nekog trovati naravno, nego kupis pavlaku a ona zarazena salmonelom ili sl. I hajd sad ti nagadjaj sta stavljas u te torte.
nabavljas sirovine iskljucivo sa deklaracijom i provlacis to kroz papire... nista nabavljati ispod stola, na crno... pa ako se i desi nezeljen slucaj, imas trag od koga, kada i kako si nabavio sirovinu... postovati rokove trajanja, uslove skladistenja, nacine pripremanja, odrzavanje higijensko-epidemioloske ispravnosti povrsina, a posebno higijensko-epidemioloske ispravnosti osoblja... sa svoje strane eliminisati ili bar minimizirati mogucnost pojave nezeljene situacije...
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#61 Re: Otvaranje obrta

Post by Opal_89 »

holowey wrote: nabavljas sirovine iskljucivo sa deklaracijom i provlacis to kroz papire... nista nabavljati ispod stola, na crno... pa ako se i desi nezeljen slucaj, imas trag od koga, kada i kako si nabavio sirovinu... postovati rokove trajanja, uslove skladistenja, nacine pripremanja, odrzavanje higijensko-epidemioloske ispravnosti povrsina, a posebno higijensko-epidemioloske ispravnosti osoblja... sa svoje strane eliminisati ili bar minimizirati mogucnost pojave nezeljene situacije...
Ma mozes ti pratiti rokove koliko hoces, ako jednom dobijes epitet Trovaca mozes se slikati poslije.
User avatar
holowey
Posts: 8469
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#62 Re: Otvaranje obrta

Post by holowey »

Opal_89 wrote:
holowey wrote: nabavljas sirovine iskljucivo sa deklaracijom i provlacis to kroz papire... nista nabavljati ispod stola, na crno... pa ako se i desi nezeljen slucaj, imas trag od koga, kada i kako si nabavio sirovinu... postovati rokove trajanja, uslove skladistenja, nacine pripremanja, odrzavanje higijensko-epidemioloske ispravnosti povrsina, a posebno higijensko-epidemioloske ispravnosti osoblja... sa svoje strane eliminisati ili bar minimizirati mogucnost pojave nezeljene situacije...
Ma mozes ti pratiti rokove koliko hoces, ako jednom dobijes epitet Trovaca mozes se slikati poslije.
sve transparentno, da se tacno zna ko je trovac... pa ako sam ja pravio svoju majonezu i tako trovao ljude, da se zna da sam to bio ja... ali ako sam ja od hose d.o.o. (konzum, bingo, whatever) dana tog i tog, sa rokom tim i tim nabavio majonezu marke te i te, batch taj i taj, skladistio je ispravno a od nje se ljudi otrovali, onda nije problem da se nadje izvor zaraze
sedma_7
Posts: 729
Joined: 03/04/2007 18:24

#63 Re: Otvaranje obrta

Post by sedma_7 »

Moze li se kao dodatna djelatnost otvoriti trgovina mjesovite robe? Tj. Ja imam stalno zaposlenje, a zelim da otvorim manju prodavaonicu mjesovite robe i uposlim radnika?


Negdje na pocetku sam procitala da ne moze, ali mi pomalo cudno da ne moze.

Djevojka me uputila na zakon o trgovini, al zakon o trgovini je ogroman i ne mogu nac tu odredbu.
sedma_7
Posts: 729
Joined: 03/04/2007 18:24

#64 Re: Otvaranje obrta

Post by sedma_7 »

Jos jedna informacija... U zakonu o obrtu pise da nam u obavljanju obrta mogu pomagati "supruznici, djeca, roditelji, i ostala lica koja smo duzna uzdrzavati". Da li to znaci da neko od mojih srodnika moze legalno raditi na "crno", svih 8h koliko traje radno vremena ili ima neko ogranicenje?

Negdje sam dobila informaciju da se to pomaganje odnosi na 2h dnevno ali ne mogu naci propis.
sedma_7
Posts: 729
Joined: 03/04/2007 18:24

#65 Re: Otvaranje obrta

Post by sedma_7 »

sedma_7 wrote:Jos jedna informacija... U zakonu o obrtu pise da nam u obavljanju obrta mogu pomagati "supruznici, djeca, roditelji, i ostala lica koja smo duzna uzdrzavati". Da li to znaci da neko od mojih srodnika moze "legalno raditi na crno", svih 8h koliko traje radno vremena ili ima neko ogranicenje?

Negdje sam dobila informaciju da se to pomaganje odnosi na 2h dnevno ali ne mogu naci propis.
User avatar
Lord Vader
Posts: 526
Joined: 17/05/2014 11:19
Location: Bunker NVZa

#66 Re: Otvaranje obrta

Post by Lord Vader »

sedma_7 wrote:Moze li se kao dodatna djelatnost otvoriti trgovina mjesovite robe? Tj. Ja imam stalno zaposlenje, a zelim da otvorim manju prodavaonicu mjesovite robe i uposlim radnika?


Negdje na pocetku sam procitala da ne moze, ali mi pomalo cudno da ne moze.

Djevojka me uputila na zakon o trgovini, al zakon o trgovini je ogroman i ne mogu nac tu odredbu.
Trgovinska radnja ne može biti dodatna djelatnost, ali se može registrovati na način da zaposliš osobu preko koje ćeš obavljati tu djelatnost. To znači da ti moraš negdje raditi i dobiti dozvolu od poslodavca da možeš registrovati obrt.

To što si pročitao/la za ukućane se odnosi na kućnu radinost, te postoji poseban spisak djelatnosti koje se mogu obavljati kao kućna radinost, a trgovina nije jedna od njih.

Prečešljaj zakon o obrtu FBiH, tu možeš naći mnogo odgovora kako se šta može registrovati, ili se zaputi u svoju Općinu i reci "Hoću da registrujem to i to, tako i tako, kako se može to izvesti?"

Ukoliko trgovinsku radnju registruješ tako da preko neke osobe obavljaš tu djelatnost, ti kao vlasnik obrta nemaš nikakvih doprinosa, nego samo za to uposleno lice. To lice se unosi u općinsko rješenje, te ukoliko se bude mijenjalo, moraš mijenjati i rješenje.

Pozz
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#67 Re: Otvaranje obrta

Post by hugollino »

Pozdrav,

Zanima me nekoliko stvari oko otvaranje obrta. Pročitao sam puno toga oko otvaranja obrta, neke stavri su mi jasnije a neke postale nejasnije :-) .

Otvorio bih obrt s prijateljem kao dopunsku djelatnost. U pitanju su konsultativne usluge. Sada me zanima da li bi mogao registrirati jedan obrt za više djelatnosti tj. za više šifri. Recimo za ovo:

K/74.870 Djelatnost konsultanata, osim tehnicara i inžinjera
K/74.870 Djelatnost organizatora sajmova, izložbi i kongresa
K/72.220 Ostale konsultantske usluge i izrada software - a
K/72.300 Obrada podataka
K/74.130 Istraživawe tržišta i ispitivanje javnog mijenja

Sve ovo gore nvedeno mi treba i spada u opis poslova koje bi zelio raditi preko obrta. Da li se ovo sve moze registrirati u jednom obrtu?

Druga stavr koja me muči, je ovo "Djelatnost konsultanata, osim tehničara i inžinjera" to znači da ako sam inženjer ne mogu obavljati djelatnosti konsultanta. I što sve spada u djelatnosti konsultanta, to je širok pojam? Da li se pod obrtom mogu raditi određeni elaborati i studije recimo iz oblasti energetike i zaštite okoliša što mene konkretno zanima.

Hvala!
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#68 Re: Otvaranje obrta

Post by otsam »

Koliko kosta da se registruje obrt i da li poslije 50.000 ulazi u pdv sistem ?
hurmasica
Posts: 1006
Joined: 18/03/2011 08:51

#69 Re: Otvaranje obrta

Post by hurmasica »

da li neko zna da li de kozmeticki salon otvara kao obrt i koji su uslovi?
hurmasica
Posts: 1006
Joined: 18/03/2011 08:51

#70 Re: Otvaranje obrta

Post by hurmasica »

hurmasica wrote: 13/03/2023 17:40 da li neko zna da li de kozmeticki salon otvara kao obrt i koji su uslovi?
iko?
User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#71 Re: Otvaranje obrta

Post by mirsek »

otsam wrote: 30/10/2019 17:26 Koliko kosta da se registruje obrt i da li poslije 50.000 ulazi u pdv sistem ?
Oko 1000 KM, ulazi.
User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#72 Re: Otvaranje obrta

Post by mirsek »

hurmasica wrote: 13/03/2023 21:26
hurmasica wrote: 13/03/2023 17:40 da li neko zna da li de kozmeticki salon otvara kao obrt i koji su uslovi?
iko?
Otidji u opstini gdje namjeravas otvoriti obrt u odgovarajucu sluzbu i raspitaj se.
Post Reply