Otvaranje obrta

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#1 Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

Pozdrav,

Treba da otvorim obrt kao dodatnu djelatnost, samo malo sam se iznenadio kada sam vidio da pishe da
trebam ljekarsko uvjerenje (ako je propisano zakonom za odabranu djelatnost).

Mena zanima gdje se moze naci koje djelatnosti trebaju ljekarsko a koje ne?

Inace prije 10 mjeseci sam imao ljekarski pregled i zaposlen sam.

Treba mi neka djelatnost za prodaju reklama na web stranici.

Unaprijed HVALA!
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#2 Re: Otvaranje obrta

Post by djulba »

za sve ti treba ljekarsko. i trebaš reći konkretno ljekaru za koji posao ti treba ljekarsko, da može stavit na uvjerenje.
nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#3 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

djulba wrote:za sve ti treba ljekarsko. i trebaš reći konkretno ljekaru za koji posao ti treba ljekarsko, da može stavit na uvjerenje.
Hvala na informaciji.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#4 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

Nemoj dodatnu djelatnost nego dopunsku, ako si zaposlen.
"Dodatno zanimanje se obavlja isključivo putem zaposlenika koji mora biti u radnom odnosu kod vlasnika obrta, i ispunjavati opće i posebne uslove za obavljanje obrta",
Dopunsko zanimanje ne moraš imati prijavljenog radnika i uz plaćanje poreza i ličnim radom može se obavljati do 20 sati mjesečno ( s tim što niko ne zna koliko ti radiš).
nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#5 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

enx wrote:Nemoj dodatnu djelatnost nego dopunsku, ako si zaposlen.
"Dodatno zanimanje se obavlja isključivo putem zaposlenika koji mora biti u radnom odnosu kod vlasnika obrta, i ispunjavati opće i posebne uslove za obavljanje obrta",
Dopunsko zanimanje ne moraš imati prijavljenog radnika i uz plaćanje poreza i ličnim radom može se obavljati do 20 sati mjesečno ( s tim što niko ne zna koliko ti radiš).
Ma necu ja raditi ni 3 sata mjesecno, treba mi samo da izdam racun za zakup oglasnog prostora.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#6 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

Zato prijavi dopunsku djelatnost, jer ako prijaviš dodatnu djelatnost onda moraš imati zaposlenog radnika.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#7 Re: Otvaranje obrta

Post by LaCici »

A sta je sa prostorom ako radis od kuce preko interneta? Prijavis firmu na kucnu adresu?
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#8 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

LaCici wrote:A sta je sa prostorom ako radis od kuce preko interneta? Prijavis firmu na kucnu adresu?
Prijaviš obrt u opštini stanovanja na kućnu adresu. To što ti hoćeš da radiš spada u šifru djelatnosti K/72, Prema pravilniku o vezanim obrtima i drugim srodnim djelatnostima koje se mogu obavljati u stambenim prostorijama, sl novine federacije 61/2009. Vjerovatno spada pod šifru K/72.220 ili slično K/72.400 izrada i upravljanje bazama podataka. Moraš sam vidjeti djelatnosti pa da odrediš kojom se želiš baviti
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#9 Re: Otvaranje obrta

Post by Miki123 »

enx wrote:
LaCici wrote:A sta je sa prostorom ako radis od kuce preko interneta? Prijavis firmu na kucnu adresu?
Prijaviš obrt u opštini stanovanja na kućnu adresu. To što ti hoćeš da radiš spada u šifru djelatnosti K/72, Prema pravilniku o vezanim obrtima i drugim srodnim djelatnostima koje se mogu obavljati u stambenim prostorijama, sl novine federacije 61/2009. Vjerovatno spada pod šifru K/72.220 ili slično K/72.400 izrada i upravljanje bazama podataka. Moraš sam vidjeti djelatnosti pa da odrediš kojom se želiš baviti

Imaju sad nove šifre.. te na 5 brojeva su stare..
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#10 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

Koliko ja znam za obrtnike još nisu izašle nove šifre u Federaciji tako da je ovaj zakon još važeći, i po njemu se radi.
A nisu još ni za preduzeća počeli raditi po novim šiframa, samo su tražili da se podnese prijava u Statistiku, i ..... čekaju..... nešto?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#11 Re: Otvaranje obrta

Post by Suzie Q »

ako ćeš se baviti trgovinom (prodaja reklama jest trgovina) ne možeš obavljati dodatnu djelatnost. provjeri u Zakonu o trgovini s najnovijim izmjenama.
ove izmjene su urađene krajem prošle godine tako da su malo poznate. piše sve u Zakonu.
nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#12 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

enx wrote:Koliko ja znam za obrtnike još nisu izašle nove šifre u Federaciji tako da je ovaj zakon još važeći, i po njemu se radi.
A nisu još ni za preduzeća počeli raditi po novim šiframa, samo su tražili da se podnese prijava u Statistiku, i ..... čekaju..... nešto?
Ja sam otvorio obrt (dopunska djelatnost) i tu su nove sifre:

Izabrao sam
63.12 Intenetski portali
63.11 Obrada podataka

Ako neko ima neko pitanje u vezi obrta nek pita posto sam prosao cijelu proceduru.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#13 Re: Otvaranje obrta

Post by EliasVeskot »

nike_tz wrote:nska djelatnost) i tu su nove si
Ove sifre nisu iz BiH?
nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#14 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

EliasVeskot wrote:
nike_tz wrote:nska djelatnost) i tu su nove si
Ove sifre nisu iz BiH?
Jesu, to su nove sifre, stara je bila 72.400
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#15 Re: Otvaranje obrta

Post by EliasVeskot »

nike_tz wrote:
EliasVeskot wrote:
nike_tz wrote:nska djelatnost) i tu su nove si
Ove sifre nisu iz BiH?
Jesu, to su nove sifre, stara je bila 72.400
Konacno nadjoh taj registar, kolko te je sveukupno kostalo i kolko je trajalo? Pretpostavljam da ej prvi korak ono u opstini pa kad njima predas papire kakva je procedura? Hvala
nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#16 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

EliasVeskot wrote: Konacno nadjoh taj registar, kolko te je sveukupno kostalo i kolko je trajalo? Pretpostavljam da ej prvi korak ono u opstini pa kad njima predas papire kakva je procedura? Hvala
Za sada mislim oko 250 KM...pripremam jedan povelik tekst sa koracima da napisem, jer mi je nekoliko ljudi poslalo poruke i pitalo kako otvoriti.

Cim zavrsim postavicu ovdje, samo sad sam u frci sa vremenom a kad stignem.

Meni je trebalo nekih 10-ak dana da sve izganjam, ali ja sam isao samo 2 sata dnevno, 1 sat prije posla i jedan sat na pauzi.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#17 Re: Otvaranje obrta

Post by EliasVeskot »

Neki dan me zove teta da izaberem sifru i ja fino kazem ovo
nike_tz wrote:
enx wrote: Izabrao sam
63.12 Intenetski portali
63.11 Obrada podataka
kaze ona NEMAM TO. ISpade da jos uvijek rade po starim siframa ili uopste nisu mijenjali te sifre, ne kontam. Kanton Sa je u pitanju.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#18 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

EliasVeskot wrote:Neki dan me zove teta da izaberem sifru i ja fino kazem ovo
nike_tz wrote:
enx wrote: Izabrao sam
63.12 Intenetski portali
63.11 Obrada podataka
kaze ona NEMAM TO. ISpade da jos uvijek rade po starim siframa ili uopste nisu mijenjali te sifre, ne kontam. Kanton Sa je u pitanju.

Fol je u tome što na nivou federacije još nisu promijenili šifre djelatnosti u popisu zanimanja za obrtnike, tj nisu ih prilagodili novim šiframa. tako da ćeš u kantonu Sarajevo otvoriti po staroj šifri čini mi se 72.400 naći ću ti ujutro tačan službeni list.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#19 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

Evo link gdje ćeš naći Uredba o izmjenama Uredbe o vezanim i posebnim obrtima (Sl. novine F BiH, broj 62/10) prema zakonu o obrtu.
http://www.fmrpo.gov.ba/ba/stranica/view/uredbe
S tim što su u ovoj izmjeni ukinuli upravo to zanimanje, jer navodno ne spada u obrt.

Ali ti pokušaj poput kolege da se pozoveš na klasifikaciju zanimanja
http://www.fzs.ba/zanimanja.htm.
Tamo su ti nove šifre 63. ..... što bi trebalo da spada u srodne djelatnosti.
Ako ne uspiješ onda nazovi federalno ministarstvo obrta, služba za odnose s javnošću, i traži od njih informaciju kako ćeš prijaviti samostalnu djelatnost koju ti hoćeš.
nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#20 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

EliasVeskot wrote:Neki dan me zove teta da izaberem sifru i ja fino kazem ovo
nike_tz wrote:
enx wrote: Izabrao sam
63.12 Intenetski portali
63.11 Obrada podataka
kaze ona NEMAM TO. ISpade da jos uvijek rade po starim siframa ili uopste nisu mijenjali te sifre, ne kontam. Kanton Sa je u pitanju.
Ako registrujes stare sifre mislim da ces kasnije morati platiti prelazak na nove, tj. da ti promijene na nove i izdaju nove papire.

Mislim da ima taxa, ali nisam siguran, zato provjeri.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#21 Re: Otvaranje obrta

Post by detroit-mercy »

djulba wrote:za sve ti treba ljekarsko. i trebaš reći konkretno ljekaru za koji posao ti treba ljekarsko, da može stavit na uvjerenje.
Samo jedna mala opaska, i zalimo se kako nam je sve naopako i komplikovano.
To sa ljekarskim nema nigdje u svijetu (osim ako stvarno nije neko jako specificno zanimanje npr vozas turiste helikopterom a vamo imas padavicu) osim kod nas. Za otvaranje obrta u USA ti treba nekih 10 do 15 minuta i to je sve. Otvoris racun u banci, registrujes firmu u opstini i pici.
Kakva ljekarska, kurci palci :mrgreen:, samo se dzaba narodu uzimaju pare. I to da moras da zaposlis radnika, i to nigdje u svijetu nema, ako ti treba radnik zaposliti ces ga ako ne treba i neces. Koja birokratija majko mila :skoljka: .
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#22 Re: Otvaranje obrta

Post by EliasVeskot »

enx wrote:Evo link gdje ćeš naći Uredba o izmjenama Uredbe o vezanim i posebnim obrtima (Sl. novine F BiH, broj 62/10) prema zakonu o obrtu.
http://www.fmrpo.gov.ba/ba/stranica/view/uredbe
S tim što su u ovoj izmjeni ukinuli upravo to zanimanje, jer navodno ne spada u obrt.

Ali ti pokušaj poput kolege da se pozoveš na klasifikaciju zanimanja
http://www.fzs.ba/zanimanja.htm.
Tamo su ti nove šifre 63. ..... što bi trebalo da spada u srodne djelatnosti.
Ako ne uspiješ onda nazovi federalno ministarstvo obrta, služba za odnose s javnošću, i traži od njih informaciju kako ćeš prijaviti samostalnu djelatnost koju ti hoćeš.
Ma nista veze nemaju dala mi je teta neki svoj iscufani registar da proberem...pa vidjecemo...a ljekarsko je nidje veze, fakat..
@detroit-mercy : prijavljivanje radnika se odnosi na D.o.o, za djelatnost to ne treba radnik OSIM vlasnika, pa mora neko raditi, majka mu stara.. :mrgreen:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#23 Re: Otvaranje obrta

Post by Toto »

imao sam agenciju u BiH prije 7 g (sam svoj majstor) .. sve oko registracije je zavrsen za 6 radnih dana ... ne branim birokratiju, ali je registracija relativno jednostavnija stvar kad se pokrece biznis... nekoma je potrebno vise vremena da naprave biznis plan za bankarskog kredita vec birokratiji da mu registruje firmu.. al eto laske je nac krivca u drugima nego priznat vlastite nesposobnosti ......mislim da se oko problematike regstracije u vecem brju sucajeva previse pretjeruje..
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#24 Re: Otvaranje obrta

Post by enx »

Ma sada je fol što su donijeli novi zakon o obrtu 2009 godine, ima lista zanimanja koja spadaju u vezani i posebni obrt. Sve ostale radnje su sada ostali obrt, prema zakonu o porezu na dohodak:
Član 32.
(1) Pored djelatnosti koje se u smislu člana 2. Zakona o obrtu („Službene novine Federacije BiH“, br. 52/02, 29/03 i 11/05), smatraju obrtom, u smislu Zakona, obrtničkom djelatnošću i djelatnostima srodnim obrtničkim smatraju se i druge djelatnosti regulisane posebnim propisima (trgovačke, ugostiteljske, transportne, turističke, posredovanje pri davanju stvari i prava u zakup ili podzakup i sl.)
(2) Poljoprivredna i šumarska djelatnost su djelatnosti iskorištavanja prirodnih bogatstava zemlje i prodaja ili zamjena neprerađenih proizvoda dobijenih obavljanjem tih djelatnosti. U poljoprivrednu djelatnost i djelatnost šumarstva spadaju i vinogradarstvo, povrtlarstvo i sve djelatnosti u proizvodnji biljaka, kao i tov i držanje stoke kao sporedna djelatnost u poljoprivredi.
(3) Djelatnosti slobodnih zanimanja su samostalno obavljanje naučne, umjetničke, nastavničke, odgojne djelatnosti, djelatnosti zdravstvenih radnika, fizioterapeuta, veterinara, advokata, notara, inženjera, arhitekata, prevodilaca, novinara, izvještača-fotografa, prevodilaca, tumača i sl.
I sada svi koji su imali samostalnu zanatsku radnju moraju prema Zakonu o obrtu da prilagode rješenja. Dužni su se preregistrovati, što ide relativno brzo, (sad je malo gužva jer ističe rok, pa sporije ide) umjesto SZR sad su SOR.. Potrebno je predati zahtjev za izmjenu rješenja u opštini prema mjestu stanovanja, napraviti novi pečat, statistika..... i ............... dalje sve što treba.
newnew
Posts: 70
Joined: 10/02/2012 08:09

#25 Re: Otvaranje obrta

Post by newnew »

A ima li troskova u Poreznoj upravi? Tj. sad kad sve sredim u opstini, trebam ici u Poreznu upravu, pa ako moze neko da mi kaze sta cu tamo da radim:))), tj. sta tamo treba da dobijem.
Hvala.
Post Reply