Otvaranje firme u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

DrTony
Posts: 10
Joined: 13/06/2010 20:26

#1 Otvaranje firme u BiH

Post by DrTony »

Ja nisam drzavljanin BiH, a htio bi otvoriti firmu u BiH. Da li je to moguce? Da li je bolje da moja firma u mojoj drzavi bude osnivac firme u BiH ili da ja kao fizicko lice otvorim firmu na svoje ima u BiH?

Koliko kosta otvaranje i da li je velika procedura? Kod nas u Hrvatskoj se firma otvori za 1-3 dana. Registracija firme skupa sa uslugama javnog biljeznika (onoga koji firmu otvara) kosta 3600 kn (oko 900-1000 KM). Uz to treba staviti na racun firme 20 000 kuna temeljnog kapitala (oko 5000 km).

Kako to ide u BiH, koliko treba platiti i koliko dugo se ceka?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#2 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by atko »

Otvaranje firme u BiH kosta oko 2000KM (s uslugom notara), a procedura traje 1 - 3 mjeseca...
Na racun firme za pocetni kapital je potrebno poloziti 2000KM za d.o.o.

Ne znam kako funkcionise u slucaju stranih drzavljana, ali sigurno moze.

Pogledaj ove sajtove:
http://www.poduzetnistvo.ba/index.php?t ... &width=800
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=70870
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#3 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

Može biti i tvoja firma osnivač. Ako je strani osnivač (bilo pravno bilo fizičko lice), treba dobiti prethodnu saglasnost Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

1. Notar - osnivački akt, cijena sa prijavom za registar i svim ovjerama (lične karte, OP obrazac) do 500 KM.
2. Saglasnost Min. vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH - taksa 50 KM plus 5,00 KM za oglas, čeka se 7 do 10 dana.
3. Općinski sud nadležan za registraciju. Takse su regulisane kantonalnim zakonima, pa su različite od kantona do kantona, ali otprilike do 750 KM, zajedno sa oglasnom u službenim novinama. Na rješenje se čeka sve zavisi, od 10 do 15 dana zavisno od Suda i ako je Notar sve odradio bez greške.


To su ti troškovi do dobivanja rješenja o registraciji. Ovdje nisam računao temeljni kapital od min. 2000,00 KM jer su to tvoje pare i ostaju ti na računu firme.
DrTony
Posts: 10
Joined: 13/06/2010 20:26

#4 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by DrTony »

Znaci, troskovi bi bili oko 1300 maraka i ceka se otprilike mjesec dana. Ali posto sam ja odsutan iz BiH, nemam cak ni adresu u BiH na koju da mi dolaze kojekakve obavijesti, zanima me da li ce meni te obavijesto doci na adresu u Hrvatskoj ili ja mogu naci nekog advokata/odvjetnika ili pak javnog biljeznika u BiH koji bi mi to mogao odraditi za mene?

Ovdje u Hrvatskoj to radi javni biljeznik (ne znam kako se to kaze na bosanskom), onaj koji ovjerava ugovore kad kupujete stan, kucu, zemlju... i njegove usluge (koje ti skrate muke) kostaju 3600 kuna, tj. 900 maraka. Ima li tako nesto u Bosni i Hercegovini?
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by drndalo »

Ima, zove se Notar, i koliko ja znam, obicno dio posla obavi on/ona, a dio advokat... Advokat isto moze obavljati poslove za tebe, prema punomoci koju mu/im dajes... Kada trebas doci da potpisujes sto treba da se potpise, oni te obavijeste...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#6 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

DrTony wrote:Znaci, troskovi bi bili oko 1300 maraka i ceka se otprilike mjesec dana. Ali posto sam ja odsutan iz BiH, nemam cak ni adresu u BiH na koju da mi dolaze kojekakve obavijesti, zanima me da li ce meni te obavijesto doci na adresu u Hrvatskoj ili ja mogu naci nekog advokata/odvjetnika ili pak javnog biljeznika u BiH koji bi mi to mogao odraditi za mene?

Ovdje u Hrvatskoj to radi javni biljeznik (ne znam kako se to kaze na bosanskom), onaj koji ovjerava ugovore kad kupujete stan, kucu, zemlju... i njegove usluge (koje ti skrate muke) kostaju 3600 kuna, tj. 900 maraka. Ima li tako nesto u Bosni i Hercegovini?
Pa svaka firma mora imati sjedište koje se upisuje u rješenje o registraciji i sva pošta koja se tiče te firme dolazi ti na tu adresu. Ni u Hrvatskoj ne možeš (legalno) opunomoćiti javnog bilježnika da te u svemu zastupa, kao što to može advokat. I ovdje ti Notar može završiti sve do dobivanja rješenja o registraciji, znači poslove koji se tiču Suda. nakon toga, dobivanje raznih dozvola, statistike i to, u pravilu notar ne bi smio raditi jer je to posao advokata.

Ti si osnivač i na tvoju adresu ti ne dolaze nikakve obavijesti koje se tiču firme. Ti si obavezan da nađeš poslovni prostor ili kuću/stan na koju ćeš prijaviti firmino sjedište i na tu adresu će ti dolaziti pošta koja se tiče firme. Dakle, ako imaš firmu u Hrvatskoj, sve je uglavnom isto i u BiH, od oblika organizovanja (d.o.o. d.d. itd), osnivanja (notar/javni bilježnik), registracije (sud).
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#7 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Oticon »

.
Last edited by Oticon on 13/05/2013 23:17, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by drndalo »

Jos nesto, u zavisnosti od djelatnosti firme, moze se desiti da stranac ne moze biti vecinski vlasnik firme...

Moja zena je pri registrovanju izdavacke kuce znala da mora biti 51% vlasnik nove firme, a "strateski partner" samo 49%... Kad je doslo do registracije firme, zovu je da moraju promijeniti papire, da ona mora imati 52%... Ko je i zasto to bas tako trazio, ne znam, ali znam da je Notar zvao da pnovo potpisuje papire... :x
bosancica2008
Posts: 26
Joined: 01/08/2008 12:43

#9 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by bosancica2008 »

I mene isto zanima. Da li pored lokalca u osnivanje firme moze uci strani drzavljanjin, i ako da, u kojem omjeru?
Postoje li negdje detaljnije informacije o tome sta je sve d.o.o. i slicno? U sta spada ugostiteljski objekat?
Ima li neko iskustva s registracijom istoga?
bosancica2008
Posts: 26
Joined: 01/08/2008 12:43

#10 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by bosancica2008 »

A je li notari mogu imati razlicite cijene usluga? Ako je to tako, moze li mi neko preporuciti nekog povoljnijeg notara na pp? Hvala.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by drndalo »

Notari bi trebali imati iste ili jako slicne cijene usluga, prema cjenovniku Notarske komore...
kuma
Posts: 149
Joined: 08/08/2009 10:22

#12 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by kuma »

Ako moze pomoci
http://www.cip.unze.ba/pdf/Kako_osnovati_preduzece.pdf


Postupak registracije d.o.o. za Federaciju BiH20-Okt-2006
Osnivački akt
Otvaranje prelaznog računa u banci
Poresko uvjerenje
Izjave
Izjava o neposjedovanju drugog privrednog subjekta i Izjava o prihvatanju dužnosti direktora)
Obrasci za registraciju privrednog društva
Dobijanje Sudskog rješenja o registraciji preduzeća
Dobijanje rješenja tržišne inspekcije
Dodjeljivanje statističkog broja
Dobijanje poreskog identifikacionog broja
Otvaranje stalnog računa u banci
Dodjeljivanje PDV i carinskog broja
PIO broj

1. Donošenje akta o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću i statuta.
Odluka o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću, donosi se u slučaju da je osnivač jedno fizičko ili pravno lice.
Ugovor o osnivanju d.o.o. zaključuje se kada društvo osnivaju dva ili više fizičkih ili pravnih lica.

2. Potrebno je otvoriti račun u nekoj od poslovnih banaka i položiti osnivački ulog ( minimalno 2000 KM).

3. Poresko uvjerenje je neophodno kako bi se nadležni organ uvjerio da vi niste nesavjestan privrednik, te da nemate drugih poslovnih aktivnosti u kojima niste izmirili poreske obaveze. Poresko uvjerenje izdaje Poreska uprava vaše općine. 10-20 KM

4. Uz dokumente koji su navedeni u koracima 1-4, potrebno su vam i dvije izjave - kao osnivaču da na području Federacije BiH/Republike Srpske, nemate drugi privredni subjekt, te kao direktoru (izjavu potpisuje direktor društva) Izjava o prihvatanju dužnosti.

5. Sudski obrasci za registraciju privrednog društva (preduzeća) zajedno sa osnivačkim aktom, predstavljaju osnov za Sudsku registraciju vašeg preduzeća, tj. upis u Sudski registar kantonalnog suda..

6. Pečat možete izraditi kod ovlaštenih pečatorezaca . Naknada za izradu pečata se kreće od 20-50 KM.

7. Odobrenje za rad dobijate u nadležnom Odjelu tržišne inspekcije, nakon što popunite obrazac, predate kopiju Sudskog rješenja i izvršite uplatu takse. Nakon predaje zahtjeva, inspektori izlaze na lice mjesta i sačinjavaju zapisnik, koji koristite za dalje korake u registraciji. Sve što vam je potrebno za ovo odobrenje možete dobiti u Tržnoj inspekciji – zahtjev, uplatnice i žiro račune na koje trebate uplatiti 100 KM + 50 KM (ukupno 150 KM).

8. Dodjeljivanje statističkog broja

Nakon dobijanja Sudskog rješenja o registraciji preduzeća, potrebno je i da se vaše preduzeće registruje u Registar preduzeća kod Statističkog zavoda Federacije BiH.

Za dobijanje Rješenja o dodjeli statističkog broja potrebno je da predate sljedeće dokumente:

Zatjev za dodjeljivanje statističkog broja (dobijate ga u statističkom uredu – cijena 2- 3 KM)
ovjerena kopija Sudskog rješenja o registraciji preduzeća
uplata na 100 KM

9. Dobijanje poreskog identifikacionog broja

Sa ovjerenom kopijom Sudskog rješenja i Dozvolom za rad Tržišne inspekcije, predajete

Zahtjev za dodjelu poreskog identifikacionog broja u Poresku upravu.


10. Otvaranje stalnog računa u banci

Otvaranje stalnog računa u banci, ukoliko ste postupili po preporukama navedenim u Koraku 3, predstavlja samo formalnost, i za istu nisu potrebni dodatni dokumenti i uplate.

Banci predajete:

kopiju Sudskog rješenja o registraciji
kopiju Rješenja o dodjeljivanju statističkog broja
kopiju Rješenja o dodjeljivanju poreskog broja
popunjen bankovni obrazac za ovlaštena lica koja mogu raspolagati računom – dobijate ga u banci (prethodno se to nazivalo “Karton ovlaštenih potpisnika”).
Vaš račun je operativan odmah, te možete raspolagati sa sredstvima na računu, uključujući i sredstva koja ste uplatili kao osnivački kapital.

11. a)Registracija obveznika poreza na dodatu vrijednost
Prijava obveznika PDV-a, vrši se kod mjesno nadležnog regionalnog centra Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Obavezi prijavljivljnja podliježu sva lica čiji oporezivi promet dobrima ili uslugama u prethodnoj godini prelazi ili je vjerovatno da će preći prag od 50.000,00 KM.
Za registraciju obveznika PDV-a, potrebno je dostaviti:

zahtjev za registraciju PDV obveznika,
rješenje suda sa obrascima 1−4 (ovjerena kopija),
potvrda o registraciji poreskog obveznika od Poreske uprave RS (ovjerena kopija),
uplatnice na ukupan iznos od 15,00 KM na ime troškova upisa,
druge dokumente u zavisnosti od vrste registracije, a u skladu sa Pravilnikom o registraciji obveznika PDV-a.
11. b) Upis u registar carinskih obveznika

Prijava za upis u registar carinskih obveznika, vrši se kod Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Prilikom prijave potrebno je dostaviti:
pismeni zahtjev,
rješenje suda sa obrascima 1−4 (ovjerena kopija). Preduzeće mora biti registrovano za obavljanje spoljnotrgovinske djelatnosti,
potvrda o registraciji poreskog obveznika od Poreske uprave RS (ovjerena kopija),
karton deponovanih potpisa ovjeren od strane poslovne banke kod koje je račun otvoren,
uplatnice na ukupan iznos od 15,00 KM na ime troškova upisa.

12. Prijava preduzeća i zaposlenih Fondu penzijsko invalidskog osiguranja FBiH

Prilikom prijave potrebno je Fondu dostaviti:
obrazac (obrazac se dobija u Fondu),
rješenje suda sa obrascima (ovjerena kopija),
akt o osnivanju preduzeća,
akt Republičkog zavoda za statistiku (ovjerena kopija),
kuma
Posts: 149
Joined: 08/08/2009 10:22

#13 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by kuma »

UGOSTITELJSKA RADNJA/DJELATNOST

U skladu sa Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti ("Službene novine F BiH", br.32/09) u ovoj općini se vrši registracija samostalnih ugostiteljskih radnji koje imaju sjedište na području Općine Ilidža.
Građani Federacije BiH mogu registrovati samo jednu samostalnu ugostiteljsku radnju na području Federacije i to kao osnovno ili dopunsko zanimanje.

Šta je potrebno za izdavanje odobrenja za osnivanje samostalne ugostiteljske radnje?
1. Zahtjev na obrascu 06.5.2.1. (Centar za pružanje usluga građanima),
2. Fotokopija l.k. i CIPS-ova prijava mjesta prebivališta,
3. Obavijest o namjeni poslovnog prostora plus upotrebna dozvola za poslovni prostor
4. Zapisnik i mišljenje o uslovnosti poslovnog prostora za obavljanje tražene ugostiteljske djelatnosti (Stručni tim – Općine Ilidža)
5. Stručno mišljenje nadležne firme ovlaštene za mjerenje buke (npr. "DVOKUT PRO" d.o.o. Sarajevo, Avde Hume br.11)
6. Uvjerenje o poslovnoj sposobnosti (izdaje Centar za socijalni rad u općini prebivališta građana),
7. Uvjerenje da nije pravomoćnom sudskom presudom ili rješenjem o prekršaju izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja tražene djelatnosti (Općinski sud )
8. Uvjerenje Porezne uprave iz općine prebivališta da podnosilac zahtjeva nema neizmirenih obaveza prema javnim prihodima
9. Ljekarska uvjerenja o radnoj i zdravstvenoj sposobnosti
10. Uvjerenje DF PiO da podnosilac zahtjeva nije aktivni osiguranik ili Listing-Uvjerenje o radnom stažu u kojem treba biti zaključen prethodni radni odnos ako je stranka bila osiguranik
11. Svjedočanstvo – Diploma o završenoj školskoj spremi, min. III stepen ili Izjava o zapošljavanju radnika sa odgovarajućom srednjom struč. spremom
12. Pismena Izjava o početku obavljanja djelatnosti
13. Pismena Izjava podnosioca zahtjeva ovjerena u općini o neposjedovanju druge ugost. radnje na području F BiH
14. Uplatnica administrativne takse u iznosu od 82,00 KM- ili priložiti odgovarajuću dokumentaciju o osnovu oslobađanja od plaćanja administrativne takse
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#14 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by slobodni armirach »

da ne ulazim u detalje, ali osvrt na otvaranje firme i zablude.

Postoje dvije osnovne podjele kod nas i u evropi, ali razlicito ih nazivaju, znaci D.O.O ili OBRT.

Price da se d.o.o otvori u Evropi za par dana NE STOJE, ali da se otvori OBRT da to STOJI kao i kod nas za 10 dana, zavisno od opstine.

Otvaranje d.o.o bilo gdje u Evropi trazi dodatne provjere, i traje duze, ne bas kao kod nas, ali provjere se rade zbog PRANJA NOVCA.
Posebne provjere se vrse nad STRANCIMA, i to traje duze nego kad provjeravaju domorodce.

Ovo napominjem da ne dodje do zabune u 'vremenu' otvaranja firme, kod nas i u evropi.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#15 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by pustopoljina »

neki dan pitas na kojem jeziku pisati knjige za BH trziste (jer si, biva, pisac), a danas ides u bizMismene?
ako nisi ozenjen, da dam kaparu? trebao bi mi tako jedan ali vrijedan :D
DrTony
Posts: 10
Joined: 13/06/2010 20:26

#16 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by DrTony »

Da, ja sam pisac i zato zelim otvoriti firmu u BiH. Pisao bih o politici, ali ne o onoj grezoj politici tako da ne bih vrijedjao nikoga. To je vise onako o svijetskoj politici, o raznim situacijama u svijetu, o polozaju nasih balkanskih zemalja u odnosu na ostale, o Erotskoj uniji...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#17 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by pustopoljina »

DrTony wrote:Da, ja sam pisac i zato zelim otvoriti firmu u BiH. Pisao bih o politici, ali ne o onoj grezoj politici tako da ne bih vrijedjao nikoga. To je vise onako o svijetskoj politici, o raznim situacijama u svijetu, o polozaju nasih balkanskih zemalja u odnosu na ostale, o Erotskoj uniji...
zvuci zanimljivo :)
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#18 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

da ne bih otvarala novu temu, iskoristi ću ovu.

namjeravam otvoriti butik a nemam pojma kako sve to ide. čula sam svašta ali bih voljela imati informacije iz prve ruke od nekoga tko je sve to već prošao. Ima li netko s takvim iskustvom?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#19 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

Suzie Q wrote:da ne bih otvarala novu temu, iskoristi ću ovu.

namjeravam otvoriti butik a nemam pojma kako sve to ide. čula sam svašta ali bih voljela imati informacije iz prve ruke od nekoga tko je sve to već prošao. Ima li netko s takvim iskustvom?
Butik je szr, općina i tamo sve regulišeš.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#20 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

Općina? jedni me upućuju u federalno ministarstvo privrede i obrta, drugi u županijsko ministarstvo trgovine, ti sad u općinu, ne znam gdje da odem...
dajte malo detalja ako može od nekoga tko je prošao već sve ovo.

Thanks
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#21 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Starija_seka »

u nasoj blesavoj drzavi sve "zavisi"..........od entiteta do entiteta, od kantona do kantona, od opcine do opcine. bitno je razluciti sta hoces da registrujes, pa onda gdje hoces da registrujes. kao sto su ljudi vec napisali, velike su razlike izmedju registracije obrta ili samostalne djelatnosti u opcini, i pravnog lica pri sudu. onda zavisi od opcine do opcine koliko su azurni. od suda do suda koliko ce ili nece razvlaciti proceduru i postovati donesene zakone. da, moguce je i da sud ne postuje zakone koji su doneseni, vjerovali ili ne.........za strane osnivace se upravo mjenja procedura, u smislu da ce im biti lakse ubuduce dostavljati informacije nadleznim organima o namjeravanom poslovanju. u svakom slucaju, sve zavisi. najlakse i najbrze je naci (u mjestu gdje cen biznis biti operativan) advokata i/ili notara, platiti uslugu i pustiti ga da zavrsi posao u najkracem roku, sa ljudima iz administracije koje vec dobro zna.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#22 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

znači li to da mi prvi korak može biti odlazak notaru i da tu mogu dobiti sve upute?
ujedno, rekoše mi da prvo trebam zatražiti dozvolu, tj priložiti šta želim otvoriti, adresu itd. međutim ja namjeravam iznajmiti prostor ali mi je suludo iznajmiti prostor pa čekati mjesec-dva na dozvolu jer ću morati plaćati taj isti prostor to vrijeme dok "izganjam" papire, neće me nitko čekati niti će mi dati besplatno.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#23 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Starija_seka »

Suzie Q wrote:znači li to da mi prvi korak može biti odlazak notaru i da tu mogu dobiti sve upute?
ujedno, rekoše mi da prvo trebam zatražiti dozvolu, tj priložiti šta želim otvoriti, adresu itd. međutim ja namjeravam iznajmiti prostor ali mi je suludo iznajmiti prostor pa čekati mjesec-dva na dozvolu jer ću morati plaćati taj isti prostor to vrijeme dok "izganjam" papire, neće me nitko čekati niti će mi dati besplatno.
zavisi sta zelis otvoriti. frizerski salon ili usluge prevodjenja npr. neces rjesavati isto kao i fabriku plastike, ili turisticku agenciju. mozda ti notar i ne treba.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#24 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

Starija_seka wrote:
Suzie Q wrote:znači li to da mi prvi korak može biti odlazak notaru i da tu mogu dobiti sve upute?
ujedno, rekoše mi da prvo trebam zatražiti dozvolu, tj priložiti šta želim otvoriti, adresu itd. međutim ja namjeravam iznajmiti prostor ali mi je suludo iznajmiti prostor pa čekati mjesec-dva na dozvolu jer ću morati plaćati taj isti prostor to vrijeme dok "izganjam" papire, neće me nitko čekati niti će mi dati besplatno.
zavisi sta zelis otvoriti. frizerski salon ili usluge prevodjenja npr. neces rjesavati isto kao i fabriku plastike, ili turisticku agenciju. mozda ti notar i ne treba.
Butik

p.s. hvala ti, prava si STARIJA SEKA :D
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#25 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Starija_seka »

:-D to radis u opcini. ne registrujes firmu osim ako neces biti direktni uvoznik robe. onda se moras registrovati pri nadleznom sudu, i prijaviti namjeravanu aktivnost uvoz-izvoz. ako neces uvoziti ti direktno, onda opcina. zavisi (opet naravno) od opcine do opcine, negdje su vrlo brzi i procedure su im pojednostavljene. ponesi dokaz o koristenju prostora (ugovor o zakupu ili vklasnicki list prostora) i kreni put opcine, a tamo ce te slati od vrata do vrata dok ne prikupis sve dokumenete koji ti trebaju. mislim da je to jedna od najjednostavnijih registracija obrta no ipak ce se sigurno naci neki opstinar koji ce ti traziti dokaze o ispunjavanju MTU (minimalni tehnicki uslovi), zastite na radu, zastitu od buke i slicno. kod njih se, kad zavrsis registraciju, traziti i potrebna odobrenja za rad. ah da, trebace ti i potvrda da si radno sposobna (kod nas to daju u stvari na osnovnu odsustva mojih podataka iz neke baze podataka koju imaju, u koju upisuju radno nesposobne, ne znam po kojem osnovu), trebace ti i uvjerenje o nekaznjavanju. kad dobijes obrtnicu i saglasnost, pocinjes raditi. naoruzaj se strpljenjem, trebace ti. sretno!!!!
Post Reply