Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1 Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by cendlerbing »

Pratite li sastojke preparata koje koristite?

Od nedavno (dobro, za mene koja ni sa čim nisam u toku, od nedavno) je u žiži interesovanja među curama aplikacija CodeCheck, koja ispituje putem bar koda sastojke svakog proizvoda kojeg želite ispitati i, valjda, daje izvještaj o štetnosti sastojaka koje eventualno sadrži. Nisam isprobala aplikaciju ali pratim određeni profil na instagramu, djevojke koja koristi i prati i daje svoje komentare na određene proizvode. U svojim komentarima najviše mada ne stopostotno, što mi se sviđa, hvali Alverde proizvode.

Mislite li da je praćenje sastojaka proizvoda koje koristimo besmislica?

Ja sam zasad poslušala jedan savjet. Više se ne tuširam gelovima za tuširanje, nego koristim jedan sapun od skroz prirodnih sastojaka. Poslije toga se namažem losionom na bazi aloa vere, koji nije baš nešto skroz prirodan, ali eto, zasad nije loš. Kao neko ko ima strašno suhu kožu, pogotovo zimi, kad je centralno grijanje dotuče, mogu reći da otkad koristim sapun umjesto gela za tuširanje, više ne derem kožu češanjem po određenim mjestima koja su mi bila najviše suha i to mi je zasad baš velika pozitivna promjena.

Sad sam kupila Alverde šampon jer eto, imam i suho tjeme glave i ne znam više koji šampon nisam probala, pa ću javiti svoje utiske.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by moonca »

Pratite li sastojke preparata koje koristite?
Pratim, ali ne navedeni razlog.

Ne mislim da je 'prirodni' i najbolji.
panda_grizli
Posts: 46
Joined: 11/06/2017 14:32

#3 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by panda_grizli »

Od kako imam bebu pratim sastave, ne toliko za nas odrasle ali za dijete da.
Moram priznati da sam sve djecije proizvode tipa Becutan, Nivea i dalje da ne nabrajam zamijenila sa dm markom, vecinom Alverde.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#4 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by cendlerbing »

moonca wrote:
Pratite li sastojke preparata koje koristite?
Pratim, ali ne navedeni razlog.

Ne mislim da je 'prirodni' i najbolji.
Iz kojeg razloga ti pratiš?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#5 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

Slazem se sa mooncom, priroda zna itekako biti surova, kad je bila ona pomama za eos balzamima za usne, bilo je i alergijskih reakcija i ibreta te kako te ne valja i to cuveno-prirodno.

S druge strane, ja ne bjezim od zlobnih mineralnih ulja. Zimi je odlican zastitni sloj.

A sto se kozmetike i sastojaka opcenito tice, vise pazim da koristim nesto konkretno od sastojaka, a ne cudesnu kremicu sa malo alkohola i glicerina sto navodno dize iz mrtvih i kosta citavo bogatstvo. Koreja i azijati su drugi svemir za svu zapadnjacku kozmetiku, ordinary isto pristojan.

S tim da meni trenutno ne treba nista puno, u 30tim il 40tim ce mi vjerovatno trebati i nadam se da do tad sjeverna koreja nece upropastiti juznu. :D Trenutno mi je bitna zastita od sunca (spadam u ugrozenu kategoriju ionako), a malo malo pa neko proziva te kreme za stetne sastojke i onda valjda ja trebam sjediti i kontati jel stetnija krema il sunce.

Sta ja znam, pomalo mi je besmisleno gledati te cure po netu kako toboze paze sta stavljaju na kozu, kad je u pitanju preparativna kozmetika jel, i onda to sve fino zacementira sa dekorativnom kozmetikom. I to lopatom.

Inace, dobra ti je tema, da imamo dje pricati, jer imamo samo onu temu za sminku, a nista bas za njegu. :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by insomnia78 »

Mos misliti sta Kinezi i ini zi trpaju u kozmetiku. Ko i u serpu. Sta u’vate
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#7 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

E moj ti. Koreja i japan, kakvi kinezi. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by insomnia78 »

Isti je to kurac. Japanci su jos gori. Kolju one kitove i delfine ko dobar dan
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Boemica »

Ne pratim :run:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

:|

Sto ti znas covjeku pokvariti cejf, sad trebam kontati jel mi ko pljuno u kremu. :(

Previse je to sve postalo komplikovano, meni je sampon prosto sampon, ako ce oprati kosu i nece mi ista otpasti od njega, hu kers.

Mada sumnjam da svakako samo hos da reklamiras avene i la roche posay, al hajd dobro.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by insomnia78 »

Pljuvacka je tu najmanji problem :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#12 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

Bjezi insomnio. :skoljka:

Ja iskreno ne vidim poentu u tome, a ljudi fakat postaju optereceni tim sastojcima u svemu. Citava ta only the best filozofija, pa jede samo dokazano najzdravije namirnice svijeta i maze se samo sa najbolje od prirode kozmetikom koja nije testirana na zivotinjama, mi je pomalo budalasta u vremenima kad smo 24h ozraceni Bog zna cim. Mada razumijem ljude sto se pitaju to sve, samo sto ne kontam cemu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by moonca »

cendlerbing wrote: Iz kojeg razloga ti pratiš?
Shodno godina, sta ti je potrebno. Ako pise -hyaluronic acid and retinol -to kupujem.Naravno i SPF 50 kremu- njih ima raznih-tako da uzmem uzorak prije kupovine i probam.

Probala sam Dr. Hauschka-proizvode- koristim stick za usne, sve ostalo mi ne odgpovara- mada je kao prirodni, kvalitetni proizvodi.
Uglavnom- gledam ko je proizvodjac i cijenu.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#14 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by triconja »

Niemand wrote:Bjezi insomnio. :skoljka:

Ja iskreno ne vidim poentu u tome, a ljudi fakat postaju optereceni tim sastojcima u svemu. Citava ta only the best filozofija, pa jede samo dokazano najzdravije namirnice svijeta i maze se samo sa najbolje od prirode kozmetikom koja nije testirana na zivotinjama, mi je pomalo budalasta u vremenima kad smo 24h ozraceni Bog zna cim. Mada razumijem ljude sto se pitaju to sve, samo sto ne kontam cemu.
Medicina uznapredovala i ljidi kontaju sta moze izazvat nesto, pa nece da rizikuju. Koristis li ti olovo kao kozmeticki preparat? Zivu? :mrgreen:

Umal da zaboravim x zrake :lol: :lol: :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#15 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

triconja wrote: Medicina uznapredovala i ljidi kontaju sta moze izazvat nesto, pa nece da rizikuju. Koristis li ti olovo kao kozmeticki preparat? Zivu? :mrgreen:

Umal da zaboravim x zrake :lol: :lol: :lol:
Jes triconja, menta je uznapredovala sa medicinom. Nemoj me molim te citirati sa glupostima.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by moonca »

Ziva je bila jedna od sastojaka za 'bijeljenje koze/lica.bila je dobra.U nekim apotekama su ih pravili- mislim da je poznata po svojim kremicama bila izvjesna Hiba -- :zoka:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#17 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by triconja »

Niemand wrote:
triconja wrote: Medicina uznapredovala i ljidi kontaju sta moze izazvat nesto, pa nece da rizikuju. Koristis li ti olovo kao kozmeticki preparat? Zivu? :mrgreen:

Umal da zaboravim x zrake :lol: :lol: :lol:
Jes triconja, menta je uznapredovala sa medicinom. Nemoj me molim te citirati sa glupostima.
Ja iskreno ne vidim poentu u tome, a ljudi fakat postaju optereceni tim sastojcima u svemu
Ma kaem zbog ovog a pogotovo onog da su ljudi ozraceni, pa nije ti to razlog da se krhas "sastojcima" za koje se sumnja da su opasni :mrgreen:

I jos kazes ne kontas cemu, eee. Od tebe treba pratit savjete bas :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#18 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

triconja wrote:
Ja iskreno ne vidim poentu u tome, a ljudi fakat postaju optereceni tim sastojcima u svemu
Ma kaem zbog ovog a pogotovo onog da su ljudi ozraceni, pa nije ti to razlog da se krhas "sastojcima" za koje se sumnja da su opasni :mrgreen:

I jos kazes ne kontas cemu, eee. Od tebe treba pratit savjete bas :lol:
Za optereceni sastojcima, vec u iducoj recenici lijepo pise-najbolje od prirode kozmetikom. A ja licno ne bjezim od hemije nit mineralnih ulja.

Ti "samo priroda" fazoni su mi isti ko i oni sta li je u vakcinama od te stetne hemije fazoni, i mene licno ne interesuju pretjerano. I ne, od mene ne treba pratiti savjete, pogotovo jer ne dijelim nikakve savjete, vec sam prosto napisala svoje misljenje. Mada se sad pitam cemu, jer ono, smislena replika je koristim li olovo i zivu ko kozmeticki preparat.

Nebitno, sto se mene tice, koristi sta hoces, samo se meni nemoj obracati sa tim glupostima i hihihi hahah.

:x
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#19 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by cendlerbing »

Niemand wrote:Slazem se sa mooncom, priroda zna itekako biti surova, kad je bila ona pomama za eos balzamima za usne, bilo je i alergijskih reakcija i ibreta te kako te ne valja i to cuveno-prirodno.

S druge strane, ja ne bjezim od zlobnih mineralnih ulja. Zimi je odlican zastitni sloj.

A sto se kozmetike i sastojaka opcenito tice, vise pazim da koristim nesto konkretno od sastojaka, a ne cudesnu kremicu sa malo alkohola i glicerina sto navodno dize iz mrtvih i kosta citavo bogatstvo. Koreja i azijati su drugi svemir za svu zapadnjacku kozmetiku, ordinary isto pristojan.

S tim da meni trenutno ne treba nista puno, u 30tim il 40tim ce mi vjerovatno trebati i nadam se da do tad sjeverna koreja nece upropastiti juznu. :D Trenutno mi je bitna zastita od sunca (spadam u ugrozenu kategoriju ionako), a malo malo pa neko proziva te kreme za stetne sastojke i onda valjda ja trebam sjediti i kontati jel stetnija krema il sunce.

Sta ja znam, pomalo mi je besmisleno gledati te cure po netu kako toboze paze sta stavljaju na kozu, kad je u pitanju preparativna kozmetika jel, i onda to sve fino zacementira sa dekorativnom kozmetikom. I to lopatom.

Inace, dobra ti je tema, da imamo dje pricati, jer imamo samo onu temu za sminku, a nista bas za njegu. :)
Nikad ne treba pretjerivati ni u čemu, ali to nije razlog da ne tražiš način kako da se na najbolji način na koji umiješ i možeš, brineš o sebi.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#20 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

cendlerbing wrote:
Nikad ne treba pretjerivati ni u čemu, ali to nije razlog da ne tražiš način kako da se na najbolji način na koji umiješ i možeš, brineš o sebi.
Ma vidi, poenta kozmetike je da nesto konkretno radi, stoga mi je bitnije sta koji sastojak radi od tog jel prirodan. Ne mislim ja da su svi prirodni sastojci bezveze, i sama imam tri aloe vere (biljke) koje redovno rezem i vadim gel, al isto tako su mi i mineralna ulja i hemija dokle god rade sta trebaju oke. Ne svidja mi se demoniziranje hemije a idealiziranje prirodnih sastojaka. Naravno, svakom njegovo.

Ovako napamet, na sta obracam paznju je da je dezodorans bez onih alu gluposti.

Dok maske za lice recimo, bitno mi je da odrade svoje, dal ciscenje, dal hidratacija i svejedno mi je jel hemija il priroda.

Al kazem ti, ne vidim poentu gledati sta je u kremi npr i onda to zacementirati puderom. Ja pudere, bb kreme, korektore, rumenila i tu farbu ne koristim i meni je fakat stalo na sta mi lici faca jer nemam rezervnu masku u vidu pudera ujutro ako mi sta iskoci pa ono, prekrice se. Opcenito nisam neki fan sminke i prikrivanja vec njege, stoga mi je i vise stalo da guglam sta tacno radi neki sastojak od tog jel prirodan.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#21 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by cendlerbing »

Za šta koristiš taj gel od aloe vere?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#22 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Niemand »

Za lice. :D

Hidratacija, a i umiri lice, izjednaci ten, u pubertetu je pomogalo i ako iskoci koja bubuljica. Samo sto treba par biljki bar ako se redovno koristi jer ne raste to preko noci bas.
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#23 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by Mutivoda »

pretjeruje se oko tih sastojaka.
ja znam bruku ljudi kojima alverde proizvodi nikako ne gode. i izazivaju iritacije. kao što meni npr. balea izaziva. i izbjegavam sve u širokom luku.
al hemiju k'o hemiju - nikad <3

@cendler
je l to diamaru budalu pratiš? :D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#24 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by cendlerbing »

Niemand wrote:Za lice. :D

Hidratacija, a i umiri lice, izjednaci ten, u pubertetu je pomogalo i ako iskoci koja bubuljica. Samo sto treba par biljki bar ako se redovno koristi jer ne raste to preko noci bas.
Zvuči zanimljivo, mada nedovoljno da bih otrčala zasaditi biljku radi te rabote. Meni bi i kaktus uvehnuo. :lol:
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#25 Re: Otrovni sastojci u kozmetičkim preparatima koje koristimo

Post by cendlerbing »

Mutivoda wrote:pretjeruje se oko tih sastojaka.
ja znam bruku ljudi kojima alverde proizvodi nikako ne gode. i izazivaju iritacije. kao što meni npr. balea izaziva. i izbjegavam sve u širokom luku.
al hemiju k'o hemiju - nikad <3

@cendler
je l to diamaru budalu pratiš? :D
Normalno. Nema proizvoda koji je svakome izvanredan, što ne znači da je loš generalno. Recimo, ako pročitam ili čujem par komentara od korisnika koji imaju suhu kožu i procijenim da bi moglo i meni valjati, u okviru je mog budžeta i ne uključuje, npr, da uzgajam aloja veru u kući...vjerovatno ću to isprobati.

Pratim budalu. :lol:
Imal još kakav profil na taj fazon?
Post Reply