Otrovni roditelji.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#51 Re: Otrovni roditelji.

Post by pustopoljina »

carpathia wrote:Mene je otac uvije sputavao,od malena konstantno ponavljanje rečenice GLUP SI me je i uvjerilo u isto.
Batinjanje je prestalo u srednjoj, ali psihička tortura se još malo otegla.
Znam jebote, čim on uđe u kuću, nastane muk i tišina, napetost se mogla sjeći nožem. I tako svaki dan cijeli životdok se nisam odvojio - ostavilo na mene dobre psihičke posljedice. Većinu stvari se on pitao, vukao je sve važnije konce.Sve je to solidno išlo donedavno.
Kupujem stan, dio para imam ja, dio ima on - većinu.
Da skratim: on neda pare za stan koji ja nađem a njemu se ne sviđa, otvoreno mi to kaze, znači opet jebena kontrola, jebanje umozak.Došlo je i do svađe.Kupuje on meni stan al "određuje" gdje ću zivjeti.Čak je u ljutnji rekao sad ti nedam pare, al smirilo se to.Konstantna napetost u kuci, njegov autoritet, teserluk, agresivnost, su napravili kod mene psihički poremećaj, stalnog straha od autoriteta, imam osjecaj manje vrijednosti, nepostujem sebe, ma mix svega i svačega.
Uh...ovo ne vidjeh.
Dobrovoljno si ostao dijete.
Nisi dijete. Ti ne moras imati njegove pare. To nisu tvoje pare. Da uzme i da ih zapali, to nisu tvoje pare i ne trebas ih ni dobiti, ako to znaci morati ostati balavi tinejdzer.
Ti i zena, stvarajte sebi. Psihicki ces biti i bolji muz i bolji otac, ako nisi koncentrisan na ovisnost o svom ocu.
Ti si dresiran kao konj, kojeg se ni ne mora vezati, samo prebacis onaj povodac preko ograde i on misli da je vezan.
Ili kao onaj slon sto ga "privezu" za 20cm kočić...i on misli da je vezan.
Drugo je ako se mijenjas za pare. Slobodu za pare.
Ali takav ces sebi razhebati brak i bices isti takav roditelj.
Ako se zbog zene i udobnosti dajes za pare...onda to uradi svjesno.
Sebi bukvalno reci- dajem 5kg svoje autonomije za 20m² stambenog prostora vise. Zasto to radim? Zbog svoje zene, djeteta i sebe- jer mi je bitno da im je dobro radim to svjesno
Pet kg moje autonomije znaci da svaki put kad pijem kafu s njim znaci da trebam kimati glavom, al' zato kad odem kuci u onih dodatnih 20 kvadrata gledam malog u svojoj sobi ili popijem kafu sa zenom ili sta bolje.
I da nije rijec o ocu...ne ide cesto i jare i pare.
Ko god da ti sta daje, vezano je uz odredjene uslove. Bilo otac, bilo zena...bilo ko.
Ni ti ne dajes bezuslovno nikom, osim djetetu valjda.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#52 Re: Otrovni roditelji.

Post by pustopoljina »

teuta06 wrote:nije meni jednostavan savjet odseli se!

posto imam dvije sestre, tesko mi je sto ce one ostati u tom okruženju.. dalo mi je dosta ljudi isti savjet.. ali tesko mi je ostavit sestre da se bore s roditeljima

nekako mi izgleda da je lakše i jače ako nas je više
Jesi li ti najstarija?
Ako jesi- odseli se.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#53 Re: Otrovni roditelji.

Post by dobar osjecaj »

teuta06 wrote:meni su roditelji pružili dosta stvari, samo otac radi.. rijetko kad sam zaostajala sa drugom djecom....
ali ne mogu tog prigovaranja.. i dandanas mi znaju prigovoriti vozačku, ekskurziju u osnovnoj/srednjoj (tu vise majka prevladava), to sto su mi financirali faks i sl. i jos milion stvari...sto kad sam radila volonterski (bio djelomicno placen) nisam davala u kucu novac, a ni meni nije moglo biti...

iskreno ne razumijem to... oni su birali da imaju djecu... i sad prigovaraju... ako se nesto pobunimo... s ocem znam ne pričati po mjesec dana zbog nekih glupih svađa...
Meni je prigovaranje smetalo dok sam bila finansijski ovisna i trcala sam da se sto prije osamostalim da se to prekine. Danas kad vec dugo istinski zivim samostalno, jasna su mi ta objasnjenja kako se tesko dolazilo do svega sto su mi pruzili i sama ukazujem na vrijednost svega kao neko ko izdrzava djecu da ne uzimaju nista zdravo za gotovo.
Preseravanja o tome da djeca nisu birala da se rode dozivljavsm samo kao nezrela preseravanja. Kad odrastes i vidis kako zivot ide i imas mozga i mogucnost da sagledas zivot, sebe, roditelje - ko su i kroz sta su prosli, najmanje dostojanstven izbor mi je samosazaljevanje i trazenje krivice.
Ako izuzmem psihopate i istinski zle ljude, vecina roditelja na nasim prostorima se suocavala i suocava sa raznim borbama da opstanu i izdrzavaju porodice.
Pruzili su ti puno, najbolje sto su znali. Probaj u bilo kojim uslovima s jednom platom u kuci organizovati zivot, izdrzavati petoclanu porodicu trideset godina. Probaj kupiti jednu uticnicu za kucu ili prozor pa skontaj odakle je dosla tvoja vozacka i svi sadrzaji koje su ti pruzili.
rrikikiki
Posts: 119
Joined: 18/06/2012 08:51

#54 Re: Otrovni roditelji.

Post by rrikikiki »

lokalni_razdjevicar wrote:
Tesla10 wrote:Otvaram ovu temu zato što znam da ima mnogo osoba koje imaju problema sa ovakvom vrstom roditelja, a svaka pomoć je dobrodošla. Tako da bi bilo najbolje da odmah krenemo sa temom!

Dakle otrovni roditelji (a može biti i samo otrovna majka ili otrovni otac) po jednoj jednostavnoj definiciji su roditelji koji omalovažavaju, manipuliraju, sputavaju i zlostavljaju svoje dijete/cu, bilo da je to verbalno zlostavljanje ili fizičko zlostavljanje. Razlozi zbog čega vrše to zlostavljanje su mnogobrojni. Al' najvjerovatnije su i oni sami bili žrtve zlostavljanja, pa su onda samo preslikali taj obrazac zlostavljanja te ga počeli koristiti protiv svojih potomaka.

Što se mene tiče, ja imam problem sa posesivnom majkom još iz dalekog djetinjstva. Oduvijek me je volila kontrolirati. Nikada mi nije dala dok sam manji bio da nešto uradim na svoju ruku. Nikad. I to se je normalno odrazilo na moju psihu, na moj život. I dan danas želi da kontroliše moj život, i polazi joj za rukom to, ponekad :( . Ja u miru ne mogu popit kafu sa prijateljima (imam 20 godina). Uvijek hoće da zna gdje idem, sa kim idem i kad dolazim, a to je postalo nepodnošljivo :( . Ja shvatam da se roditelji brinu, ali ona je posesivna do bola. Ne želi shvatiti da nisam više mala beba, ne želi prihvatiti da sam punoljetan...A ja ne znam više šta da radim.....Na rubu sam živaca......I zato otvaram ovu temu jer znam da nas ima još sa ovim problemima u vezi roditelja.....Dajite savjete, kritike, nudite rješenja za probleme ako imate kakva, raširite svoja iskustva, molim vas! Bit će nam lakše sigurno...
mišomor će riješiti situaciju.
hahahaha
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#55 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

rrikikiki wrote:
lokalni_razdjevicar wrote: mišomor će riješiti situaciju.
hahahaha
jao...gledao sam kako je gadna smrt ko se otruje sa misomorom...ima unutrasnje krvarnje...haos...
User avatar
Altsa
Posts: 7308
Joined: 19/03/2004 18:31

#56 Re: Otrovni roditelji.

Post by Altsa »

DZONPI wrote:Isti slucaj tukla me stara ko konja.Rezultat otiso sa 18 od kuce pijo udaro po bobicama i smijalicama posto pravi ulicar.na kraju sam se vratio kuci ali i ona se promjenila kaze pokaja la se htjela samo da me zastiti.Dakle kako god uzvrati joj istom mjerom tj gdje je najvise boli pa da je 100 puta mater.
e ti si joj bas pravi primjer. :-)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#57 Re: Otrovni roditelji.

Post by dobar osjecaj »

Altsa wrote:
DZONPI wrote:Isti slucaj tukla me stara ko konja.Rezultat otiso sa 18 od kuce pijo udaro po bobicama i smijalicama posto pravi ulicar.na kraju sam se vratio kuci ali i ona se promjenila kaze pokaja la se htjela samo da me zastiti.Dakle kako god uzvrati joj istom mjerom tj gdje je najvise boli pa da je 100 puta mater.
e ti si joj bas pravi primjer. :-)
Gluho i daleko bilo.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8508
Joined: 15/04/2015 11:26

#58 Re: Otrovni roditelji.

Post by Thorgerson »

teuta06 wrote:nije meni jednostavan savjet odseli se!

posto imam dvije sestre, tesko mi je sto ce one ostati u tom okruženju.. dalo mi je dosta ljudi isti savjet.. ali tesko mi je ostavit sestre da se bore s roditeljima

nekako mi izgleda da je lakše i jače ako nas je više
Ne. Pogresno gledas stvari. Bice lakse ako ti odes - više ćeš im tako pomoći. Jer onda ce i sestre skontati, aha pa onda možemo i mi, ako može i ona. Ako su mlade, ti im onda mozes pomoci kada odrastu i zaposle se, da se osamostale.

Ako ti ostanes, ostace i one i sve tri ćete biti u govnima.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#59 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Altsa wrote:
DZONPI wrote:Isti slucaj tukla me stara ko konja.Rezultat otiso sa 18 od kuce pijo udaro po bobicama i smijalicama posto pravi ulicar.na kraju sam se vratio kuci ali i ona se promjenila kaze pokaja la se htjela samo da me zastiti.Dakle kako god uzvrati joj istom mjerom tj gdje je najvise boli pa da je 100 puta mater.
e ti si joj bas pravi primjer. :-)
Nije a..ali sta je momak u 18 godini mogao bolje uraditi-- dobro je ziv.... poremencih roditelja ima svako trece domacinstvo...

Problem je otici od takvih - napusitit ih, zaboraviti-- dijete je vec 'osakaceno' nije u mogucnosti razudjivati- sta se vecinom desava -- bjeze u brak -s bilo kim .. i na nesrecu - isto maltretiranje se nastavi od muza.... :roll:
User avatar
Altsa
Posts: 7308
Joined: 19/03/2004 18:31

#60 Re: Otrovni roditelji.

Post by Altsa »

moonca wrote:
Altsa wrote:
DZONPI wrote:Isti slucaj tukla me stara ko konja.Rezultat otiso sa 18 od kuce pijo udaro po bobicama i smijalicama posto pravi ulicar.na kraju sam se vratio kuci ali i ona se promjenila kaze pokaja la se htjela samo da me zastiti.Dakle kako god uzvrati joj istom mjerom tj gdje je najvise boli pa da je 100 puta mater.
e ti si joj bas pravi primjer. :-)
Nije a..ali sta je momak u 18 godini mogao bolje uraditi-- dobro je ziv.... poremencih roditelja ima svako trece domacinstvo...

Problem je otici od takvih - napusitit ih, zaboraviti-- dijete je vec 'osakaceno' nije u mogucnosti razudjivati- sta se vecinom desava -- bjeze u brak -s bilo kim .. i na nesrecu - isto maltretiranje se nastavi od muza.... :roll:
a po tebi je najbolje otici i drogirat se, lokat i postati ulicar. Jedino sto podrzavam je otici. odes iz jednog sranja u jos vece sranje. po meni to nije rjesenje. otici i osamostaliti svakako ali upasti u krug droge i ulicarenja nije prava stvar.takoder je tesko davati savjete (ne mislim na tebe) ako sam nemas djecu pa ne znas u kakve sve situacije mozes doci zbog njihovih sranja i neposluha.
Last edited by Altsa on 29/07/2019 13:35, edited 1 time in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#61 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

moonca wrote:
Altsa wrote:
DZONPI wrote:Isti slucaj tukla me stara ko konja.Rezultat otiso sa 18 od kuce pijo udaro po bobicama i smijalicama posto pravi ulicar.na kraju sam se vratio kuci ali i ona se promjenila kaze pokaja la se htjela samo da me zastiti.Dakle kako god uzvrati joj istom mjerom tj gdje je najvise boli pa da je 100 puta mater.
e ti si joj bas pravi primjer. :-)
Nije a..ali sta je momak u 18 godini mogao bolje uraditi-- dobro je ziv.... poremencih roditelja ima svako trece domacinstvo...

Problem je otici od takvih - napusitit ih, zaboraviti-- dijete je vec 'osakaceno' nije u mogucnosti razudjivati- sta se vecinom desava -- bjeze u brak -s bilo kim .. i na nesrecu - isto maltretiranje se nastavi od muza.... :roll:
Jesi ti maltretirala nekoga ?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#62 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Altsa wrote: a po tebi je najbolje otici i drogirat se, lokat i postati ulicar. Jedino ovo sto podrzavam je otici. odes iz jednog sranja u jos vece sranje. po meni to nije rjesenje.

Kako to zakljuci- citaj :-)

- sta momak u tim godinama moze- bez posla bez odgoja- jer ga je mati -utukla-- najgore sto je uradio - sebi je stetu nanio a trabao je joj...(a ,kako ce njoj kad je zena poremecana)
.nije rjesenje--a sta da radi( ne fataj se za drogiranje, alkohol) - bez posla, novca -da se odseli - kako??
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#63 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

Nadje neku da ima para...ili njeni roditelji...utrpa joj dijete da je zaveze...i tako to... :-)
User avatar
Altsa
Posts: 7308
Joined: 19/03/2004 18:31

#64 Re: Otrovni roditelji.

Post by Altsa »

moonca wrote:
Altsa wrote: a po tebi je najbolje otici i drogirat se, lokat i postati ulicar. Jedino ovo sto podrzavam je otici. odes iz jednog sranja u jos vece sranje. po meni to nije rjesenje.

Kako to zakljuci- citaj :-)

- sta momak u tim godinama moze- bez posla bez odgoja- jer ga je mati -utukla-- najgore sto je uradio - sebi je stetu nanio a trabo je joj...
.nije rjesenje--a sta da radi( ne fataj se za drogiranje, alkohol) - bez posla, novca -da se odseli - kako??
sta je mogao bez posla i para nego se ufatiti droge i alkohola koji rastu na grani. odakle pare za to. ako je imao para za drogu i alkohol onda je imao i za zivjeti. tako da ti je prica bas bezveze. a ti jos kazes

"Nije a..ali sta je momak u 18 godini mogao bolje uraditi"

mogao je ne drogirat se i lokat i to je dovoljno. jadnicak sta je mogao on sam na ulici. de ba mojne te price.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#65 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Altsa wrote:
moonca wrote:
Altsa wrote: a po tebi je najbolje otici i drogirat se, lokat i postati ulicar. Jedino ovo sto podrzavam je otici. odes iz jednog sranja u jos vece sranje. po meni to nije rjesenje.

Kako to zakljuci- citaj :-)

- sta momak u tim godinama moze- bez posla bez odgoja- jer ga je mati -utukla-- najgore sto je uradio - sebi je stetu nanio a trabo je joj...
.nije rjesenje--a sta da radi( ne fataj se za drogiranje, alkohol) - bez posla, novca -da se odseli - kako??
sta je mogao bez posla i para nego se ufatiti droge i alkohola koji rastu na grani. odakle pare za to. ako je imao para za drogu i alkohol onda je imao i za zivjeti. tako da ti je prica bas bezveze. a ti jos kazes

"Nije a..ali sta je momak u 18 godini mogao bolje uraditi"

mogao je ne drogirat se i lokat i to je dovoljno. jadnicak sta je mogao on sam na ulici. de ba mojne te price.
ah i ti bash :roll: .... posegne za onim sto je dostupno... bjezanje od stvarnosti- naravno da nije morao-- mogao je otici u Telekom i traziti posao???
:idea:

..sta bi ti porucio 18- nacina- sta da rade kada su prinudjeni biti na ulucu--
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#66 Re: Otrovni roditelji.

Post by Zoya »

Ne shvatam ovo 'boriti se sa roditeljima'? :-?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#67 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

Zoya wrote:Ne shvatam ovo 'boriti se sa roditeljima'? :-?
valjda za dominaciju/samostalnost/nezavisnost i tako to...
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#68 Re: Otrovni roditelji.

Post by Zoya »

Guadalajara wrote:
Zoya wrote:Ne shvatam ovo 'boriti se sa roditeljima'? :-?
valjda za dominaciju/samostalnost/nezavisnost i tako to...
Pa onda nije do roditelja nego do te osobe i šta sve dozvoljava.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#69 Re: Otrovni roditelji.

Post by pustopoljina »

Zoya wrote:
Guadalajara wrote:
Zoya wrote:Ne shvatam ovo 'boriti se sa roditeljima'? :-?
valjda za dominaciju/samostalnost/nezavisnost i tako to...
Pa onda nije do roditelja nego do te osobe i šta sve dozvoljava.
Zoyo...ako te od malena ubija u pojam, kako da budes "osoba" i kako da ZNAS sta je za dozvoliti, a sta ne?
Pedagog si, reci.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#70 Re: Otrovni roditelji.

Post by vjesticanametli »

pustopoljina wrote:
carpathia wrote:Mene je otac uvije sputavao,od malena konstantno ponavljanje rečenice GLUP SI me je i uvjerilo u isto.
Batinjanje je prestalo u srednjoj, ali psihička tortura se još malo otegla.
Znam jebote, čim on uđe u kuću, nastane muk i tišina, napetost se mogla sjeći nožem. I tako svaki dan cijeli životdok se nisam odvojio - ostavilo na mene dobre psihičke posljedice. Većinu stvari se on pitao, vukao je sve važnije konce.Sve je to solidno išlo donedavno.
Kupujem stan, dio para imam ja, dio ima on - većinu.
Da skratim: on neda pare za stan koji ja nađem a njemu se ne sviđa, otvoreno mi to kaze, znači opet jebena kontrola, jebanje umozak.Došlo je i do svađe.Kupuje on meni stan al "određuje" gdje ću zivjeti.Čak je u ljutnji rekao sad ti nedam pare, al smirilo se to.Konstantna napetost u kuci, njegov autoritet, teserluk, agresivnost, su napravili kod mene psihički poremećaj, stalnog straha od autoriteta, imam osjecaj manje vrijednosti, nepostujem sebe, ma mix svega i svačega.
Uh...ovo ne vidjeh.
Dobrovoljno si ostao dijete.
Nisi dijete. Ti ne moras imati njegove pare. To nisu tvoje pare. Da uzme i da ih zapali, to nisu tvoje pare i ne trebas ih ni dobiti, ako to znaci morati ostati balavi tinejdzer.
Ti i zena, stvarajte sebi. Psihicki ces biti i bolji muz i bolji otac, ako nisi koncentrisan na ovisnost o svom ocu.
Ti si dresiran kao konj, kojeg se ni ne mora vezati, samo prebacis onaj povodac preko ograde i on misli da je vezan.
Ili kao onaj slon sto ga "privezu" za 20cm kočić...i on misli da je vezan.
Drugo je ako se mijenjas za pare. Slobodu za pare.
Ali takav ces sebi razhebati brak i bices isti takav roditelj.
Ako se zbog zene i udobnosti dajes za pare...onda to uradi svjesno.
Sebi bukvalno reci- dajem 5kg svoje autonomije za 20m² stambenog prostora vise. Zasto to radim? Zbog svoje zene, djeteta i sebe- jer mi je bitno da im je dobro radim to svjesno
Pet kg moje autonomije znaci da svaki put kad pijem kafu s njim znaci da trebam kimati glavom, al' zato kad odem kuci u onih dodatnih 20 kvadrata gledam malog u svojoj sobi ili popijem kafu sa zenom ili sta bolje.
I da nije rijec o ocu...ne ide cesto i jare i pare.
Ko god da ti sta daje, vezano je uz odredjene uslove. Bilo otac, bilo zena...bilo ko.
Ni ti ne dajes bezuslovno nikom, osim djetetu valjda.
auuu upisace stari dio stana na sebe....bjezi ba kupi ganJsoneru i budi sretan al starog otkaci :roll: dobro ti zena to hoce durat...ja ne bih nikad
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#71 Re: Otrovni roditelji.

Post by animals »

Ima i roditelja idiota..
tako da ...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#72 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

pustopoljina wrote:
Zoya wrote: Pa onda nije do roditelja nego do te osobe i šta sve dozvoljava.
Zoyo...ako te od malena ubija u pojam, kako da budes "osoba" i kako da ZNAS sta je za dozvoliti, a sta ne?
Pedagog si, reci.
I mene ovo zanima...
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#73 Re: Otrovni roditelji.

Post by animals »

pustopoljina wrote: Zoyo...ako te od malena ubija u pojam, kako da budes "osoba" i kako da ZNAS sta je za dozvoliti, a sta ne?
Pedagog si, reci.
Takva djeca vecinom najebu u zivotu..
takoreci, propadnu..
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#74 Re: Otrovni roditelji.

Post by Zoya »

pustopoljina wrote: Zoyo...ako te od malena ubija u pojam, kako da budes "osoba" i kako da ZNAS sta je za dozvoliti, a sta ne?
Pedagog si, reci.

Ako pođemo od toga da roditelji žele samo najbolje za svoje dijete onda mi nije normalno da ga sputavaju u nečemu.
Postoje doduše svakakvi profili roditelja. Jedan od najpogubnijih po dijete su definitivno oni koji posvete život djetetu. Ono, sebe skroz zapostave, supružnika zapostave, društvo... Na dijete gledaju kao projekat, olakšavaju život djetetu maksimalno, rade sve za njega, osjećaju umjesto njega, razmišljaju umjesto njega, planiraju umjesto njega bez razmatranja djetetovih potreba. Smatraju da im ta djeca duguju sve, što su ih rodili, odgajali i ta djeca se teško odupru pritisku kojeg roditelj vrši na njih.
Treba presjeći i reći NE, ma kako grozno bilo. Ako kao dijete moraš tolerisati neke stvari, kao odrastao ne moraš. Izbor je tvoj.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#75 Re: Otrovni roditelji.

Post by bunk »

Za roditeljstvo nema pravila.Ljudska bica fakat da postanu roditelji prozivljavaju svako na svoj nacin i dozivljavaju to razlicito.
Naravno da ce neko ko dobija cetvru prinovu imati lezerniji pristup od nekog kome je prvo :D
I niko ne treba upucivati drugog kako odgaja svoje dijete (naravno osim u slucaju maltretiranja i zapustanja i opcenito ugrozavanja zivota djeteta).
Barem je to moje misljenje.
Odrastanje u ambijentu u kome se osjeca sigurnost i u kome ima ljubavi koja se nesebicno dijeli medju clanovima porodice je za mene idealan nacin zivota.
Nazalost strka i frka oko svakodnevnice cini da se roditeljska paznja mijenja za laptop ili mobitel..
Tako da u stvari roditelji postaju samo prolaznici u zivotu djece..opet kazem nazalost.
Post Reply