Otrovni roditelji.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#26 Re: Otrovni roditelji.

Post by Industrialyzer »

Dizem temu iz mrtvih jer ima interesantnih postova. Ja imam 27 godina i sto kazu "svoj covjek", visoko obrazovan, posao u struci, auto i evo stan se polako oprema. Imam djevojku vec nekoliko godina i planiramo se vjencati ubrzo. Medjutim, ono sto meni u citavoj ovoj idili ubija jeste odnos mojih roditelja prema meni. Stvarno ih volim i postujem, ali oni imaju jako ruzne navike gdje me i dalje posmatraju kao neko glupavo dijete koje ne moze nista uraditi kako treba i za sve treba pomoc roditelja. Trebam napomenuti da sam sve stekao svojim radom i nisam naslijedio/dobio preko stele/i sl.

Ne mogu reci da su oni losi ljudi, stvarno imaju dobre namjere, ali iz tih dobrih namjera stvaraju nevjerovatan pritisak. Kako se nositi sa roditeljima koji iz tih dobrih namjera ubijaju u pojam svoje dijete koje zeli normalan odnos? Da li je to reflektovanje straha od gubitka kontrole nad djetetom? Osjecaju li se nepotrebnim? Ja radim ono sto ja mislim da je dobro, niko ne utice na moje odluke, ali bi stvarno volio malo podrske sa njihove strane vezano za to. Jedino sto mi fali je neka normalna prica, normalan odnos.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#27 Re: Otrovni roditelji.

Post by fortaleza »

Distanciraj se polagano. Roditelji ne moraju znati svaki tvoj korak, niti te moraju vidjeti svaki dan niti se cuti s tobom jako cesto. Sto im manje informacija dajes o svom zivotu manje ce ih iskoristiti protiv tebe.

Naravno, treba izdvojiti dio vremena za roditelje, pomoci im ako im sta treba, ali na balkanu izgleda dosta puta pupcana vrpca nikad nije presjecena posebno kod muske djece, mladi danas dosta ovise o roditeljima, teze se osamostaljivaju.

Roditelji su naucili na jednog tebe i svoju ulogu roditelja pokusavaju konstantno odigravati neovisno koliko ti je godina, koliko si "ozbiljan i uspjesan" u zivotu itd. Pokusavaju te zadrzati u odredjenim okvirima, a sve ostalo je upravo taj strah od manjka kontrole, njihov osjecaj da te gube.

Pa nije ni Tesla u svom selu bio prepoznat kao uspjesan znanstvenik, nego kao sin popa.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Osjecaju li se nepotrebnim? Ja radim ono sto ja mislim da je dobro, niko ne utice na moje odluke, ali bi stvarno volio malo podrske sa njihove strane vezano za to. Jedino sto mi fali je neka normalna prica, normalan odnos.
Ako do sada niste izgradili odnos -respekta- pogotovo roditelji prema tebi - necete nikada.

Moguce da te probleme tek osjetis kada se ozenish i kada oni nadju zrtvu- snajku, ta koja im je ukrala ' igracku' i okome se na nju.
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#29 Re: Otrovni roditelji.

Post by Krizzia »

Procitaj knjigu, Susan Forward je sve odlicno objasnila. Ako nista preventivno, da sutra i ti ne postanes otrovni roditelj ;-)
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#30 Re: Otrovni roditelji.

Post by malocvijece »

Krizzia wrote:Procitaj knjigu, Susan Forward je sve odlicno objasnila. Ako nista preventivno, da sutra i ti ne postanes otrovni roditelj ;-)

Ako vas zanima ova tema, i ja bih preporučila tu knjigu.

https://www.goodreads.com/book/show/103 ... ic_Parents

Mozete je naći online u pdf-u.

Počet ćete prepoznavati obrasce ponašanja kod ljudi, a možda i kod sebe.
EllaSa
Posts: 18
Joined: 07/10/2015 00:17

#31 Re: Otrovni roditelji.

Post by EllaSa »

Citav zivot imam problem sa majkom koja kontrolise svaki moj korak, nikad nisam izlazila, imala prijateljicu, svakog je odbila od mene, ogranicila mi kretanje da joj be bi donijela kopile u kucu. Zavrsila sam fakultet i to me je otac svaki dan odvozio i dovozio jer je on u penziji pa ima vremena, da joj ja nebi gdje odlutala jer ko zna sta mogu uradit ima svugdje muskadije. Jedva sam se zaposlila, nije mi dala na razgovore za posao da idem sama mora otac biti uz mene, sad radim za minimalac. Vani gdje je priznata moja struka nije dala da odem a ja nisam imala pare ni gace sebi da kupim a pogotovo da se pokupim i nestanem.

Sad mi se zivot svodi na posao-kuca, imam 31 godinu, idalje me kontrolise, od plate dok njih podmirim ne ostane mi nista, njezino cijelozivotno maltretiranje, vrijeđanje, stucanje i kontrolisanje rezultiralo je oboljenjem stitne zlijezde i dijabetesom uzrokovanim stresom. ima tu jos dosta toga nemogu da pisem.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#32 Re: Otrovni roditelji.

Post by SmokingMan »

Pomalo nestvarna priča u koju još neću povjerovati.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#33 Re: Otrovni roditelji.

Post by vjesticanametli »

Fakat imas platu iznajmi sobu bilo kakvu i potrazi pomoc ....ako je istina....nista dobro nece biti od toga
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2597
Joined: 18/03/2015 01:36

#34 Re: Otrovni roditelji.

Post by Mea_parvitas »

Prilicno razumijem, poznajem slican slucaj, ne toliko ekstreman, ali ne ni toliko daleko. Moras stisnuti i otici od kuce, nema ti druge
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#35 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

ah.. imas li snage, hrabrosti -napusiti ih.
Tolika kontrola, ostavi traga i na djetetu.
EllaSa
Posts: 18
Joined: 07/10/2015 00:17

#36 Re: Otrovni roditelji.

Post by EllaSa »

SmokingMan wrote:Pomalo nestvarna priča u koju još neću povjerovati.
Nemoras, to traje od djetinjstva, doduse nije me nikad tukla ali samo zato sto sam bila mirno i poslusno dijete, radila sam sve sto mi ona naredi i u tinejdjerskom dobi bilo kakva pobuna sa moje strane vodila je u nhenu ciku, dreku,vrisku. Voljela sam da slikam i crtam i tu ne je ponizavala. To nema za nju nikakvu vrijednost nisam zavrsila skolu za to itd tako da sam se povlacila u sebe, nakupljala u sebi sto je dovelo do autoimune bolesti stitne zlijezde.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#37 Re: Otrovni roditelji.

Post by fortaleza »

Podhitno se moraš maknuti od nje, pošto si financijski neovisna imaš problem manje i lakše ti je. Obavezno potraži pomoć psihologa te kreni rješavati problem, inače ćeš uvijek ostati njezin zarobljenik.
carpathia
Posts: 51
Joined: 13/01/2019 09:26

#38 Re: Otrovni roditelji.

Post by carpathia »

Mene je otac uvije sputavao,od malena konstantno ponavljanje rečenice GLUP SI me je i uvjerilo u isto.
Batinjanje je prestalo u srednjoj, ali psihička tortura se još malo otegla.
Znam jebote, čim on uđe u kuću, nastane muk i tišina, napetost se mogla sjeći nožem. I tako svaki dan cijeli životdok se nisam odvojio - ostavilo na mene dobre psihičke posljedice. Većinu stvari se on pitao, vukao je sve važnije konce.Sve je to solidno išlo donedavno.
Kupujem stan, dio para imam ja, dio ima on - većinu.
Da skratim: on neda pare za stan koji ja nađem a njemu se ne sviđa, otvoreno mi to kaze, znači opet jebena kontrola, jebanje umozak.Došlo je i do svađe.Kupuje on meni stan al "određuje" gdje ću zivjeti.Čak je u ljutnji rekao sad ti nedam pare, al smirilo se to.Konstantna napetost u kuci, njegov autoritet, teserluk, agresivnost, su napravili kod mene psihički poremećaj, stalnog straha od autoriteta, imam osjecaj manje vrijednosti, nepostujem sebe, ma mix svega i svačega.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2597
Joined: 18/03/2015 01:36

#39 Re: Otrovni roditelji.

Post by Mea_parvitas »

Kazes, ok, jble te pare, odoh u podstanare i odes u podstanare, ima za 200-300 KM stanova, a kad budes solventniji dignes para na kredit a starog odjebes za sva vremena, mada ce on nadoci sta je uradio. Cuj on ti odredjuje gdje ces sebi uzeti stan i ti predjes preko toga zbog jebenih para.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#40 Re: Otrovni roditelji.

Post by dobar osjecaj »

carpathia wrote: Većinu stvari se on pitao, vukao je sve važnije konce.Sve je to solidno išlo donedavno.
Kupujem stan, dio para imam ja, dio ima on - većinu.
Da skratim: on neda pare za stan koji ja nađem a njemu se ne sviđa, otvoreno mi to kaze, znači opet jebena kontrola, jebanje umozak.Došlo je i do svađe.Kupuje on meni stan al "određuje" gdje ću zivjeti.Čak je u ljutnji rekao sad ti nedam pare, al smirilo se to.
Ako ne zelis zivjeti po pravilima osobe koju ne postujes i koja te ne postuje nemoj da ti kupuje stan. Inace ces samo produzavati istu pricu. Mozda i ne znas drugacije pa ces radije ostati u poznatom i lajati na njega a pustati da te izdrzava.
Ja nikad ne bi pristala da mi roditelj kojeg ne postujem kupuje ista.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#41 Re: Otrovni roditelji.

Post by dobar osjecaj »

fortaleza wrote:Podhitno se moraš maknuti od nje, pošto si financijski neovisna imaš problem manje i lakše ti je. Obavezno potraži pomoć psihologa te kreni rješavati problem, inače ćeš uvijek ostati njezin zarobljenik.
Tesko da je finansijski neovisna ako radi za minimalac. Tesko je bez icega bez marke ustedjevine, bez prijatelja na svijetu i icije podrske, a na minimalcu krenuti igdje.
carpathia
Posts: 51
Joined: 13/01/2019 09:26

#42 Re: Otrovni roditelji.

Post by carpathia »

imam porodicu, digao kredit, ostatak para on ima.
Kupio bih stan davno, al po njemu valja samo centar, a mi za centar jedva para imamo,
i tako trazimo stan vec 1 godinu - VEĆINOM PO CENTRU.
Dole otoka, malta, starom moze proć al nemoj sine, kud ćeš dole. Alipašino i dobrinja, vojničko, za to mi neza pare.
I evo ja sa porodicom podstanar 6 godina, pare stoje, mada se intezivirala kupovina stana zadnjih 1 godinu
pa i ja podigoh kredit.
Cijeli zivot mi je prisutna ta neka napetost, sve se on pita
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2597
Joined: 18/03/2015 01:36

#43 Re: Otrovni roditelji.

Post by Mea_parvitas »

Ma kad ti to do sad nisi rijesio, nista od tebe, a porodicu imas. Ne dozvoli da ti on kupuje stan jer i sutra ces biti njegov rob i duznik, barem ja tako mislim, ako te je navikao vrijedjati i omalovazavati, nabijat ce ti taj stan const na nos. Ja bih na tvom mjestu kupio stan u Vogosci ili Iijasu ako treba i odjebao starog.
carpathia
Posts: 51
Joined: 13/01/2019 09:26

#44 Re: Otrovni roditelji.

Post by carpathia »

Mea_parvitas wrote:Ma kad ti to do sad nisi rijesio, nista od tebe, a porodicu imas. Ne dozvoli da ti on kupuje stan jer i sutra ces biti njegov rob i duznik, barem ja tako mislim, ako te je navikao vrijedjati i omalovazavati, nabijat ce ti taj stan const na nos. Ja bih na tvom mjestu kupio stan u Vogosci ili Iijasu ako treba i odjebao starog.
Istina
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#45 Re: Otrovni roditelji.

Post by SmokingMan »

EllaSa wrote:
SmokingMan wrote:Pomalo nestvarna priča u koju još neću povjerovati.
Nemoras, to traje od djetinjstva, doduse nije me nikad tukla ali samo zato sto sam bila mirno i poslusno dijete, radila sam sve sto mi ona naredi i u tinejdjerskom dobi bilo kakva pobuna sa moje strane vodila je u nhenu ciku, dreku,vrisku. Voljela sam da slikam i crtam i tu ne je ponizavala. To nema za nju nikakvu vrijednost nisam zavrsila skolu za to itd tako da sam se povlacila u sebe, nakupljala u sebi sto je dovelo do autoimune bolesti stitne zlijezde.
Uivjek postoji način,kao što kaže Fooodil. :D

Krenuti od sebe.Ići na seanse kod psihiloga jer ti je to krajnje neophodno,vidno ti nedostaje samopouzdanja da napraviš neke rezove i reforme u svom životu.

Roditelji su ti žešći kreteni i skrivene psihopate.nemoj misliti da mi je žao zbog ovoga što sam rekao,umijem ja i gore.... :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#46 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

da se i ja upisem na ovu temu :oops:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#47 Re: Otrovni roditelji.

Post by pustopoljina »

carpathia wrote:imam porodicu, digao kredit, ostatak para on ima.
Kupio bih stan davno, al po njemu valja samo centar, a mi za centar jedva para imamo,
i tako trazimo stan vec 1 godinu - VEĆINOM PO CENTRU.
Dole otoka, malta, starom moze proć al nemoj sine, kud ćeš dole. Alipašino i dobrinja, vojničko, za to mi neza pare.
I evo ja sa porodicom podstanar 6 godina, pare stoje, mada se intezivirala kupovina stana zadnjih 1 godinu
pa i ja podigoh kredit.
Cijeli zivot mi je prisutna ta neka napetost, sve se on pita
Kupi stan gdje ga mozes sebi priustiti. Odvoji se. Postuj ga, ali se odvoji. Izdrzi tiradu, ali uradi po svom. Taman i pogrijesio. Samo mu se nemoj poslije zaliti. Nije ni on u zivotu sve bez greske uradio.
Kad kupis stan, vrijednost ce rasti...vi ako dodjete do novih para, mozete prodati, dodati...kupiti blize, vece...ako znate stan uljepsati i i tako mu podici vrijednost, isto super.
Nije problem sto ti se stari pita, problem je sto ti slusas, a ne zelis.
Nece se nista strasno desiti ako se odvojis. Vidjeces da mozes sam, a vidjeces da je i on nekad u pravu...ali drugacije je prihvatiti ocev savjet kad si svoj, a drugacije je kad se osjecas ko tinejdzer u kozi tridesetogodisnjaka. Samo se odmakni, ali ne okreci ledja ocu...sve ce to sjesti na svoje.
User avatar
teuta06
Posts: 1596
Joined: 28/03/2018 11:14

#48 Re: Otrovni roditelji.

Post by teuta06 »

meni su roditelji pružili dosta stvari, samo otac radi.. rijetko kad sam zaostajala sa drugom djecom....
ali ne mogu tog prigovaranja.. i dandanas mi znaju prigovoriti vozačku, ekskurziju u osnovnoj/srednjoj (tu vise majka prevladava), to sto su mi financirali faks i sl. i jos milion stvari...sto kad sam radila volonterski (bio djelomicno placen) nisam davala u kucu novac, a ni meni nije moglo biti...

iskreno ne razumijem to... oni su birali da imaju djecu... i sad prigovaraju... ako se nesto pobunimo... s ocem znam ne pričati po mjesec dana zbog nekih glupih svađa...
fortaleza wrote:Distanciraj se polagano. Roditelji ne moraju znati svaki tvoj korak, niti te moraju vidjeti svaki dan niti se cuti s tobom jako cesto. Sto im manje informacija dajes o svom zivotu manje ce ih iskoristiti protiv tebe.
ja ovo bukvalno primjenjujem svaki dan... govorim roditeljima samo ono što moram...vecinu toga ne znaju
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#49 Re: Otrovni roditelji.

Post by hadzinicasa »

Nije to tako jednostavno - odseli se...
Ko god je procitao knjigu "Otrovni roditelji" zna da je to proces u kojem osoba treba pomoc i sistem podrske. Sposobnost "zauzimanja za sebe" u ovim situacijama stjece se korak po korak i ne uvijek i svaki put uspjesno, dok se ne "ojaca".
Ne moze se zanemarivati cinjenica da se radi o osobama koje su najvise utjecale na formiranje same licnosti, razvijale "ovisnost", poticale ovisnicko ponasanje i kaznjavale za svaki oblik pobune.
A trebale su biti oslonac i utociste.

Za pocetak procitaj knjigu, identificiraj obrasce i potrazi pomoc. taman krisom isla na pauzi psihologu u Dom zdravlja ako nemas novaca.
sretno.
User avatar
teuta06
Posts: 1596
Joined: 28/03/2018 11:14

#50 Re: Otrovni roditelji.

Post by teuta06 »

nije meni jednostavan savjet odseli se!

posto imam dvije sestre, tesko mi je sto ce one ostati u tom okruženju.. dalo mi je dosta ljudi isti savjet.. ali tesko mi je ostavit sestre da se bore s roditeljima

nekako mi izgleda da je lakše i jače ako nas je više
Post Reply