Otrovni roditelji.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#76 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

carpathia wrote:Mene je otac uvije sputavao,od malena konstantno ponavljanje rečenice GLUP SI me je i uvjerilo u isto.
Batinjanje je prestalo u srednjoj, ali psihička tortura se još malo otegla.
Znam jebote, čim on uđe u kuću, nastane muk i tišina, napetost se mogla sjeći nožem. I tako svaki dan cijeli životdok se nisam odvojio - ostavilo na mene dobre psihičke posljedice. Većinu stvari se on pitao, vukao je sve važnije konce.Sve je to solidno išlo donedavno.
Kupujem stan, dio para imam ja, dio ima on - većinu.
Da skratim: on neda pare za stan koji ja nađem a njemu se ne sviđa, otvoreno mi to kaze, znači opet jebena kontrola, jebanje umozak.Došlo je i do svađe.Kupuje on meni stan al "određuje" gdje ću zivjeti.Čak je u ljutnji rekao sad ti nedam pare, al smirilo se to.Konstantna napetost u kuci, njegov autoritet, teserluk, agresivnost, su napravili kod mene psihički poremećaj, stalnog straha od autoriteta, imam osjecaj manje vrijednosti, nepostujem sebe, ma mix svega i svačega.
hm ... Koliko ti je godina?
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#77 Re: Otrovni roditelji.

Post by fortaleza »

Kad malo razmislim, u svojoj bližoj okolini primjećujem jedan određeni broj mlađih ljudi koji je blizu 30ih godina, a koji su na ovaj ili na onaj način ovisni o posesivnim roditeljima te tako zakočeni u životu.

Najviše ih vidim sa nedovoljno ili nikako financijske stabilnosti, ali čak ni to nije glavni problem jer i uz fin stabilnost i dalje se iste prelivaju pod područje roditeljskog utjecaja, poglavito majke kod koje završi većina sredstava.

Na to se povezuje u raznim varijantama upetljanost u socijalni život djece te čak i do određivanja svakodnevnice. Poznajem primjer gdje se majka i sin ponašaju gotovo kao par i viđaju 24/7 na njezinu inicijativu, al to već zalazi u ekstreme.

U pitanju je ovisnički odnos, tebje uključen manjak samopouzdanja, uz potpunu ili djelomičnu nesamostalnost pri bilo kakvim životnim izazovima te određena vrsta ugrađenog straha kod djeteta od općenito životnih izazova, te straha od gubitka podmlatka i samoće s druge strane kod roditelja uz konstantnu ulogu žrtve.

Tu se još veže i čitav niz termina pa i incel termin koji opisuje odrasle ljude s potpunim ili djelomičnim neiskustvom u odnosima sa suprotnim spolom, jer se sin/kćer drže na psiho emocionalnoj razini djeteta te psihološki ne sazriju.

Kako je teško osvjestiti se i prepoznati obrasce ponašanja kojih se treba osloboditi jer je u oba slučaja, odnosno strane osnovna percepcija vezana isključivo za naučena ponašanja i djelovanja bez uvida u mogućnosti drugačijeg te u pravilu ostaju emocionalna negativna stanja.

Pitanje je kolika je učestalost ovoga, ali dojam je da je balkan prostor na kojem je ovo izraženo zbog slabijeg financijskoj stanja te kulturološki drugačije definiranih socijalnih zajednica pošto je proces osamostaljivanja mladih učestaliji na zapadu već pri samoj punoljetnosti.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#78 Re: Otrovni roditelji.

Post by pustopoljina »

Zoya wrote:
pustopoljina wrote: Zoyo...ako te od malena ubija u pojam, kako da budes "osoba" i kako da ZNAS sta je za dozvoliti, a sta ne?
Pedagog si, reci.

Ako pođemo od toga da roditelji žele samo najbolje za svoje dijete onda mi nije normalno da ga sputavaju u nečemu.
Postoje doduše svakakvi profili roditelja. Jedan od najpogubnijih po dijete su definitivno oni koji posvete život djetetu. Ono, sebe skroz zapostave, supružnika zapostave, društvo... Na dijete gledaju kao projekat, olakšavaju život djetetu maksimalno, rade sve za njega, osjećaju umjesto njega, razmišljaju umjesto njega, planiraju umjesto njega bez razmatranja djetetovih potreba. Smatraju da im ta djeca duguju sve, što su ih rodili, odgajali i ta djeca se teško odupru pritisku kojeg roditelj vrši na njih.
Treba presjeći i reći NE, ma kako grozno bilo. Ako kao dijete moraš tolerisati neke stvari, kao odrastao ne moraš. Izbor je tvoj.
I taj prelaz iz djeteta u odraslu osobu, neki nikad ili tesko ostvare zbog ispranog mozga.
Cak je mozda i lakse se odvojiti onima, ciji su roditelji bili fizicki zlistavljaci, jer vecina shvati da to nije bilo ok.
Onima, ciji su roditelji zivjeli jos samo za djecu je teze prepoznati kad im se predju granice...
Senad ehi
Posts: 1
Joined: 25/06/2019 21:27

#79 Re: Otrovni roditelji.

Post by Senad ehi »

Imam isti problem.kao i ti samo sto je kod mene s ocem.uvije al bas uvijek sam ja kriv za sve cak i kad nisam tuj npr ako dodjem kuci u 9 a nesto je bilo u 7 ja sam opet za to kriv iako ne znam ni sta se desilo msm ipak me smatra za pokretni bankomat i samo su mu pare bitne ja od njega nisam nikada nista trazio niti me je sta zanimalo jednom sam mu trazio da mi uplati clanarinu za jedan mjesec jer nisam uspijeo skupiti pare tada se na mene naljutio nije htijeo komunicirati samnom punih 20 dana i tako uvijek kljucanje u mozak itd itd no kad je meni trebala njegova podrska njemu su bili preci njegovi drugovi neg ja sad je obrnuto svi moju drugovi su mi preci od njega bio je u bolnici 20 dana nisam htijeo ni nazvati ga a kamoli otici ....
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#80 Re: Otrovni roditelji.

Post by Sunculish »

Iz ovakvih i drugih situacija, teško se je izvući bez većih psihičkih posljedica. Roditelji te oblikuju u vrlo često naprave od tebe sociopatu koji sutra ne zna da sklopi prijateljstvo, da se ponaša u društvu, bježi od ljudi i sl. Što kaze jedan psihijatar: 'Nema zdravih, samo nepreglednih'. Vrijeme prolazi i treba oprostiti roditelju. Treba naučiti ostaviti to iza sebe i koračati naprijed. Sve će proći. Ko nauči da oprosti on je pobjednik!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#81 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Senad ehi wrote: 06/01/2020 22:41 Imam isti problem.kao i ti samo sto je kod mene s ocem.uvije al bas uvijek sam ja kriv za sve cak i kad nisam tuj npr ako dodjem kuci u 9 a nesto je bilo u 7 ja sam opet za to kriv iako ne znam ni sta se desilo msm ipak me smatra za pokretni bankomat i samo su mu pare bitne ja od njega nisam nikada nista trazio niti me je sta zanimalo jednom sam mu trazio da mi uplati clanarinu za jedan mjesec jer nisam uspijeo skupiti pare tada se na mene naljutio nije htijeo komunicirati samnom punih 20 dana i tako uvijek kljucanje u mozak itd itd no kad je meni trebala njegova podrska njemu su bili preci njegovi drugovi neg ja sad je obrnuto svi moju drugovi su mi preci od njega bio je u bolnici 20 dana nisam htijeo ni nazvati ga a kamoli otici ....
Ocito te je i 'zelio'- 'zbog mahale' - sto prije to bolje- udalji se...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#82 Re: Otrovni roditelji.

Post by dr_Evil »

bunk wrote: 29/07/2019 19:58 Za roditeljstvo nema pravila.Ljudska bica fakat da postanu roditelji prozivljavaju svako na svoj nacin i dozivljavaju to razlicito.
Naravno da ce neko ko dobija cetvru prinovu imati lezerniji pristup od nekog kome je prvo :D
I niko ne treba upucivati drugog kako odgaja svoje dijete (naravno osim u slucaju maltretiranja i zapustanja i opcenito ugrozavanja zivota djeteta).
Barem je to moje misljenje.
Odrastanje u ambijentu u kome se osjeca sigurnost i u kome ima ljubavi koja se nesebicno dijeli medju clanovima porodice je za mene idealan nacin zivota.
Nazalost strka i frka oko svakodnevnice cini da se roditeljska paznja mijenja za laptop ili mobitel..
Tako da u stvari roditelji postaju samo prolaznici u zivotu djece..opet kazem nazalost.
Ha znaci bunk je opsesivno posesivna, ima jedinca i bira mu curicu :) fino fino
User avatar
krofnaa*
Posts: 189
Joined: 30/04/2013 00:50

#83 Re: Otrovni roditelji.

Post by krofnaa* »

EllaSa wrote: 28/07/2019 22:00 Citav zivot imam problem sa majkom koja kontrolise svaki moj korak, nikad nisam izlazila, imala prijateljicu, svakog je odbila od mene, ogranicila mi kretanje da joj be bi donijela kopile u kucu. Zavrsila sam fakultet i to me je otac svaki dan odvozio i dovozio jer je on u penziji pa ima vremena, da joj ja nebi gdje odlutala jer ko zna sta mogu uradit ima svugdje muskadije. Jedva sam se zaposlila, nije mi dala na razgovore za posao da idem sama mora otac biti uz mene, sad radim za minimalac. Vani gdje je priznata moja struka nije dala da odem a ja nisam imala pare ni gace sebi da kupim a pogotovo da se pokupim i nestanem.

Sad mi se zivot svodi na posao-kuca, imam 31 godinu, idalje me kontrolise, od plate dok njih podmirim ne ostane mi nista, njezino cijelozivotno maltretiranje, vrijeđanje, stucanje i kontrolisanje rezultiralo je oboljenjem stitne zlijezde i dijabetesom uzrokovanim stresom. ima tu jos dosta toga nemogu da pisem.
Svaki roditelj ima svoje mane i vrline i oni su samo ljudi. Ali dozvoliti da te do 30te godine handre u mozak je van svake pameti. Ti kao punoljetna zena imas pravo na slobodu, druzenje, na vezu, na ljubav i na seks. Cuj otac te vodi na razgovore za posao, pa neces na razgovoru odma rasirit noge imas li ti jezik da im odgovoris? Dok ne pronadjes svoj glas niko ga za tebe nece naci a bice kasno kad ti bude 60 i prodje ti zivot cuvajuci mamu i babu.

Imas 31 godinu tu nije kraj zivota jos uvijek imas mladost. U bosni je vrlo teško steći finansijsku neovisnost i većina je primorana kod roditelja živjeti ali u tom slučaju moraš da se izboriš za svoju slobodu i svoj autoritet u kuci. Moraju da postuju tebe kao odraslu osobu koja radi i doprinosi u toj kuci. Shodno tome koliko roditelji imaju finansijska primanja, raspodijelite troskove na jednake dijelove. Iz tvoje price sam shvatio (ako nije preuvelicano) da im bukvalno dodjes kao rob.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#84 Re: Otrovni roditelji.

Post by Henry Chinaski »

carpathia wrote:Mene je otac uvije sputavao,od malena konstantno ponavljanje rečenice GLUP SI me je i uvjerilo u isto.
Batinjanje je prestalo u srednjoj, ali psihička tortura se još malo otegla.
Znam jebote, čim on uđe u kuću, nastane muk i tišina, napetost se mogla sjeći nožem. I tako svaki dan cijeli životdok se nisam odvojio - ostavilo na mene dobre psihičke posljedice. Većinu stvari se on pitao, vukao je sve važnije konce.Sve je to solidno išlo donedavno.
Kupujem stan, dio para imam ja, dio ima on - većinu.
Da skratim: on neda pare za stan koji ja nađem a njemu se ne sviđa, otvoreno mi to kaze, znači opet jebena kontrola, jebanje umozak.Došlo je i do svađe.Kupuje on meni stan al "određuje" gdje ću zivjeti.Čak je u ljutnji rekao sad ti nedam pare, al smirilo se to.Konstantna napetost u kuci, njegov autoritet, teserluk, agresivnost, su napravili kod mene psihički poremećaj, stalnog straha od autoriteta, imam osjecaj manje vrijednosti, nepostujem sebe, ma mix svega i svačega.
Dvije su opcije:

Da ispadneš šupak, uzmeš njegove pare i kupiš stan koji on želi. Onda prodaš stan i kupiš sebi koji hoćeš. Vjerovatno to nećeš uraditi pa zato ima druga opcija.

Da ga konačno odjebeš i kažeš da ti ne trebaju njegove pare ako će postavljati uslove, rentaš stan dok ne budeš bio u prilici da ga sam kupiš. Ja bih ovu drugu varijantu uradio bez razmišljanja.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#85 Re: Otrovni roditelji.

Post by Henry Chinaski »

EllaSa wrote: 28/07/2019 22:00 Citav zivot imam problem sa majkom koja kontrolise svaki moj korak, nikad nisam izlazila, imala prijateljicu, svakog je odbila od mene, ogranicila mi kretanje da joj be bi donijela kopile u kucu. Zavrsila sam fakultet i to me je otac svaki dan odvozio i dovozio jer je on u penziji pa ima vremena, da joj ja nebi gdje odlutala jer ko zna sta mogu uradit ima svugdje muskadije. Jedva sam se zaposlila, nije mi dala na razgovore za posao da idem sama mora otac biti uz mene, sad radim za minimalac. Vani gdje je priznata moja struka nije dala da odem a ja nisam imala pare ni gace sebi da kupim a pogotovo da se pokupim i nestanem.

Sad mi se zivot svodi na posao-kuca, imam 31 godinu, idalje me kontrolise, od plate dok njih podmirim ne ostane mi nista, njezino cijelozivotno maltretiranje, vrijeđanje, stucanje i kontrolisanje rezultiralo je oboljenjem stitne zlijezde i dijabetesom uzrokovanim stresom. ima tu jos dosta toga nemogu da pisem.
Dobra stvar je da si svjesna svoje situacije. Sad si dovoljno stara da možeš sama započeti proces izlječenja. Promisli malo i poduzmi neke korake.
Polako se osamostaljuj i kad konačno odeš, ispašće kao prirodni proces pa ni neće imati šta zamjeriti.
Sad traži društvo i stvaraj krug bliskih ljudi. To ti je dobar početak.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#86 Re: Otrovni roditelji.

Post by swanfilter »

Kako je meni moja matera govorila, sine imaces i ti djecu ...

Procitao prva dva posta, jedan 20 star, a curica maloljetna, i kukaju zbog kontrole roditelja. Kazu, posesivnost ... :-)

Djeco draga, gledate li svijet oko sebe? Zivoti i porodice se unistavaju zbog blagih i previse pedagoskih metoda ...

U mojoj siroj porodici samo jednom djetetu od nas 20ak bilo je dozvoljeno vise nego nama ostalim. Zbog nje i danas zivci i sikiracija. Blago receno ...
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#87 Re: Otrovni roditelji.

Post by fortaleza »

swanfilter wrote: 24/01/2020 23:09 Kako je meni moja matera govorila, sine imaces i ti djecu ...

Procitao prva dva posta, jedan 20 star, a curica maloljetna, i kukaju zbog kontrole roditelja. Kazu, posesivnost ... :-)

Djeco draga, gledate li svijet oko sebe? Zivoti i porodice se unistavaju zbog blagih i previse pedagoskih metoda ...

U mojoj siroj porodici samo jednom djetetu od nas 20ak bilo je dozvoljeno vise nego nama ostalim. Zbog nje i danas zivci i sikiracija. Blago receno ...
Generaliziraš, pročitaj cijelu temu pa iznesi zaključak.

Svašta se događa, nije sve tako crno bijelo.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#88 Re: Otrovni roditelji.

Post by swanfilter »

Autor upisa star je 20, a curetak sa upisom poslije maloljetna. Na osnovu ta dva upisa sam i komentarisao.

Generaliziranje je Vas zakljucak.

Nisam uopste napisao, a ni mislio da se kasnije nije pojavio neko sa stvarnim problemima ...
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#89 Re: Otrovni roditelji.

Post by neko_sa_strane »

Mene jedino nerviralo kada mi postave pitanja kada se imam namjeru ženiti i praviti djecu jer godine lete i šta čekam. Onda uslijedi moj odgovor da je to moja stvar, da ću se ženiti kada mi bude ćeif, a djecu mogu usvojiti ako mi je do potomstva.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#90 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

I kad se ozenis, e, --ide- gdje nju nadje .... :-) :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#91 Re: Otrovni roditelji.

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 27/01/2020 00:38 I kad se ozenis, e, --ide- gdje nju nadje .... :-) :lol:
Imaju i ove :wink:

https://www.jutarnji.hr/life/seks-i-vez ... i/9892585/
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#92 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 27/01/2020 01:32
moonca wrote: 27/01/2020 00:38 I kad se ozenis, e, --ide- gdje nju nadje .... :-) :lol:
Imaju i ove :wink:

https://www.jutarnji.hr/life/seks-i-vez ... i/9892585/
Image
..vidi ti njega...
Amanda12
Posts: 5
Joined: 16/05/2021 20:21

#93 Re: Otrovni roditelji.

Post by Amanda12 »

Pozdrav svima. Zelim da znam da li ja negdje pravim gresku ili sam krivac. Stanujem sa roditeljima i polusestrom. Od pocetka svoga zivota sam ucena da ne smijem biti u krugu muskaraca jer "ne postoje musko-zenska prijateljstva" a isto tako mi je zabranjeno da imam momka sve dok ne zavrsim fakultet. Tata je prevario dosta puta mamu i to niko ne zeli da nam vjeruje jer je on svima "osoba za primjer". Ona je u fazi trazenja posla kako bi se mogla finansijski osamostaliti. Tata je osoba koja smatra da je duznost zene da ga sluzi i da mu da onda kada ona hoce. Dosta rasprava se vodi oko toga sto ja ne mogu da stizem sve te poslove u kuci iz razloga sto planiram da upisem jedan od najtezih fakulteta u Hrvatskoj i potreban mi je sto veci prosjek. Mama nista ne radi, polusestra i ja kuhamo i cistimo kucu i uz to nas stalno kritikuju drugim ljudima kako ne valjamo i kako nista necemo. Mama je zena koja me u toku svadje naziva kurvom, kujom i svim tim imenima bez ikakvog razloga. Jedan primjer takve svadje jeste da mi trazi nesto u tom momentu u kojem ja to koristim i potrebno mi je i u slucaju da joj kazem da mi trenutno to treba, ja sam skrta ja sam kuja, ja sam zlo koje ona jos nije vidjela. Polusestra je poput nje, naziva me kurvom ako me vidi sa prijateljem da stanem i pricam iako do mene dolaze informacije kako se ta ista djevojka j***** sa pola grada. Ta ista polusestra mi konstantno preti da ce me ubiti, krade mi stvari i novac, kada sam bila manja svaki dan me tukla istjerivala iz kuce, cupala za kosu, tjerala da kradem od roditelja iako je starija od mene 10 godina. Tata je takodjer osoba koja udara mamu, udara sve ukucane, prijeti da ce izvrsiti samoubistvo i da ce mene ubiti. Jednom sam mu uzvratila dok me tukao i zaprijetio mi je ako mu vise ikad uzvratim tako da ce me usmrtiti. Radim jedan privremeni posao gdje novac koji dobijem trosim na hranu, odjecu i obucu i sve potrebe koje svaki covjek ima. Razlog je sto me oni ne zele finansirati iako nisam jos ni punoljetna. S tom platom ne bih mogla samostalno ziviti jer je premala. To je ono sto oni rade, a za sebe cu biti takodjer realna. Znam biti nervozna zbog toga sto me stalno zovu da im nesto uradim, da im donosim casu vode, postavljam i rasklanjam stol kada jedu, cistim za njima iako dan prije kucu generalno poradim. Okej je pocistiti i raskloniti za roditeljem, ali oni bacaju svoju odjecu, carape gdje stignu, sve ostavljaju za sobom. Nece da rasklone solju od kafe koju su popili. Zbog toga sto me nazivaju takvim imenima ne osjecam prema njima ono sto bih trebala da osjecam kao prema svojim roditeljima. Ne kradem od njih kao sto polusestra radi, poslusam uvijek iako me namjerno zovu jer im je mrsko ustati a potpuno su zdrave osobe. Kada spomenem nekada zasto sami to ne urade, govore da se ne osjecaju dobro iako je to cista laz. Prije par dana sam dozivila nervni slom kada sam im rekla da nemam snage i da se ne osjecam dobro da poradim kucu, oni nisu htjeli da obracaju paznju na to. Vidjeli su i sami iz onoga sto su mogli da vide da je to tako. Osoba sam koja im ne laze, osim za stvari za koje moram i za koje smatram da su normalne (muski prijatelji i momak). Stalno vrse pritisak na mene da ja njima i od te svoje male plate koja mi je jedva dovoljna za to, moram odvojiti i kupovati nesto. Ne postoji normalan razgovor, ne smijem im reci da ono sto pricaju utice na mene lose jer onda govore "jadnicaaaa" sarkasticno. Moram ih sluziti, prati i cistiti za njima, trpiti sve uvrede koje mi govore, davati im novac koji mi jedva bude dovoljan za osnove stvari, moram pustiti da me udaraju i ne smijem reagovati niti reci kome sve to. Tri puta do sada sam trebala biti mrtva i od svake osobe po jednom. Ne znam kako da se nosim sa ovim i nadam se da necu izvrsiti samoubistvo jer psihicki vise ne mogu. Jedina dobra stvar jeste sto imam momka koji razumije cjelu situaciju i tu je uz mene. Potpuna je suprotnost od njih i spreman je da se uzmemo nakon zavrsetka srednje skole. Moram da krijem vezu od dvije godine jer kao sto sam napisala, ne smijem imati momka dok ne zavrsim fakultet. Ako ga budem imala ranije izudarat ce me, blokirat ga na svim drustvenim mrezama i zabraniti mi da izlazim van nekoliko mjeseci.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#94 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Amanda12 wrote: 16/05/2021 21:03 Jedina dobra stvar jeste sto imam momka koji razumije cjelu situaciju i tu je uz mene. Potpuna je suprotnost od njih i spreman je da se uzmemo nakon zavrsetka srednje skole.
I, jel ti razmiljsas o udaji?
archi_a
Posts: 10360
Joined: 11/12/2011 18:11

#95 Re: Otrovni roditelji.

Post by archi_a »

Jave ti da je tvoja ljubav na svijet donijela vašu bebu. Dođe trenutak da je prvi put vidiš. Prvi pogled, okice, nosić, prvi uzdah, prvi osmjeh. Miris. Ljubav na prvi pogled. Kako ćemo je zvati? Ne spavaš noćima, upijaš svaki dah, svaki pokret, otkucaje srca. Bdiješ nad njom, hraniš je, presvlačiš, držiš, nosiš u rukama, osjetiš kako jača, raste, prvi korak, prvi pad, prva modrica. Sve proživljavaš kao da se tebi dešava. Smiješ se sa njom, plačeš sa njom, dišeš sa njom. Prvi strah, prva sreća. Prva riječ. Prvo propinjanje, prvo dohvaćanje, prvo slovo, broj, prva rečenica, prva igračka, prvi zijan. Proživljavaš. Daješ se zajedno sa svojom suprugom. Čuvate, pazite, strahujete. Štitite. Raste, prebrzo raste. Nabavljate, stvarate i borite se da ima više, najviše. Da ima što vi možda niste imali i da ne prolazi što ste vi možda morali proći. I uvijek će biti onih koji imaju više. I trebate naučiti da ne možete imati sve i odmah. I morate naučiti da ima i dobro i loše. I morate shvatiti da ćete to shvatiti tek kad postanete i sami roditelji. Nije lako obezbjediti, ostvariti, imati sve što poželiš. Rijetki su takvi ali na žalost njih prve primjetimo. I morate shvatiti da postoje dobri ljudi i zli ljudi. I da može poći po zlu, da možete biti iskorišteni, ispasti naivni, i da se svako zlo ne može izbrisati gumicom. Ne može sve pod kapu stati. Nekad može biti kasno i može ostaviti posljedice. I da neke stvari treba i spriječiti. I da nije pametno reći: "pusti me da naučim na teži način, neka mi se dogodi. "I da sve što vi mislite da znate, vaši roditelji su i prošli i saznali i jednostavno znaju prije vas i da su možda to skontali na teži način, sa posljedicama.
I džaba vam ja ovo pišem, skontati možete tek kad postanete roditelji ili kada ostanete bez roditelja. Tada, ali samo tada ćete poželjeti da zagrlite svoje roditelje, stisnete ih najjače na svijetu, osjetite njihov miris, njihovu kožu, da vidite njihove oči, čujete njihov glas, poljubite njihovu ruku i da im možete reći jedno: "hvala, izvinite, sad shvatam." samo da ne bude kasno. :sad:
Amanda12
Posts: 5
Joined: 16/05/2021 20:21

#96 Re: Otrovni roditelji.

Post by Amanda12 »

moonca wrote: 16/05/2021 21:22
Amanda12 wrote: 16/05/2021 21:03 Jedina dobra stvar jeste sto imam momka koji razumije cjelu situaciju i tu je uz mene. Potpuna je suprotnost od njih i spreman je da se uzmemo nakon zavrsetka srednje skole.
I, jel ti razmiljsas o udaji?
O udaji ne razmisljam jer zelim da zavrsim fakultet. Ne zelim da se nadjem u situaciji gdje me neko maltretira jer nisam samostalna zena ili djevojka. Fakultet mi je prioritet bez obzira koliko je on dobar momak.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#97 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Amanda12 wrote: 16/05/2021 23:55
moonca wrote: 16/05/2021 21:22
Amanda12 wrote: 16/05/2021 21:03 Jedina dobra stvar jeste sto imam momka koji razumije cjelu situaciju i tu je uz mene. Potpuna je suprotnost od njih i spreman je da se uzmemo nakon zavrsetka srednje skole.
I, jel ti razmiljsas o udaji?
O udaji ne razmisljam jer zelim da zavrsim fakultet. Ne zelim da se nadjem u situaciji gdje me neko maltretira jer nisam samostalna zena ili djevojka. Fakultet mi je prioritet bez obzira koliko je on dobar momak.
:thumbup:
Istrajat cesh. Sretno.
Nije ti lako, ako je sve tako kako opisujesh. Ima takvih roditelja, i nece nikad promjeniti odnos prema tebi. Mogu biti samo agresivniji.
Amanda12
Posts: 5
Joined: 16/05/2021 20:21

#98 Re: Otrovni roditelji.

Post by Amanda12 »

archi_a wrote: 16/05/2021 21:51 Jave ti da je tvoja ljubav na svijet donijela vašu bebu. Dođe trenutak da je prvi put vidiš. Prvi pogled, okice, nosić, prvi uzdah, prvi osmjeh. Miris. Ljubav na prvi pogled. Kako ćemo je zvati? Ne spavaš noćima, upijaš svaki dah, svaki pokret, otkucaje srca. Bdiješ nad njom, hraniš je, presvlačiš, držiš, nosiš u rukama, osjetiš kako jača, raste, prvi korak, prvi pad, prva modrica. Sve proživljavaš kao da se tebi dešava. Smiješ se sa njom, plačeš sa njom, dišeš sa njom. Prvi strah, prva sreća. Prva riječ. Prvo propinjanje, prvo dohvaćanje, prvo slovo, broj, prva rečenica, prva igračka, prvi zijan. Proživljavaš. Daješ se zajedno sa svojom suprugom. Čuvate, pazite, strahujete. Štitite. Raste, prebrzo raste. Nabavljate, stvarate i borite se da ima više, najviše. Da ima što vi možda niste imali i da ne prolazi što ste vi možda morali proći. I uvijek će biti onih koji imaju više. I trebate naučiti da ne možete imati sve i odmah. I morate naučiti da ima i dobro i loše. I morate shvatiti da ćete to shvatiti tek kad postanete i sami roditelji. Nije lako obezbjediti, ostvariti, imati sve što poželiš. Rijetki su takvi ali na žalost njih prve primjetimo. I morate shvatiti da postoje dobri ljudi i zli ljudi. I da može poći po zlu, da možete biti iskorišteni, ispasti naivni, i da se svako zlo ne može izbrisati gumicom. Ne može sve pod kapu stati. Nekad može biti kasno i može ostaviti posljedice. I da neke stvari treba i spriječiti. I da nije pametno reći: "pusti me da naučim na teži način, neka mi se dogodi. "I da sve što vi mislite da znate, vaši roditelji su i prošli i saznali i jednostavno znaju prije vas i da su možda to skontali na teži način, sa posljedicama.
I džaba vam ja ovo pišem, skontati možete tek kad postanete roditelji ili kada ostanete bez roditelja. Tada, ali samo tada ćete poželjeti da zagrlite svoje roditelje, stisnete ih najjače na svijetu, osjetite njihov miris, njihovu kožu, da vidite njihove oči, čujete njihov glas, poljubite njihovu ruku i da im možete reći jedno: "hvala, izvinite, sad shvatam." samo da ne bude kasno. :sad:
Djelimicno se slazem sa ovim komentarom, drugim dijelom se ne slazem. To ako mi je neko roditelj ne znaci da me treba i smije nogama nabijati i sakama udarati u glavu jer sam rekla da nemam snage da hodam! Napomenut cu da nikada nista nisam trazila od njih, a svjesna sam i vise nego mnogo da ne mogu imati i dobiti sve. Oni su u takvoj finansijskoj situaciji da mi mogu priustiti sve sto pozelim, ali nista i ne trazim! I hranu koju pravimo, kupujem od svog novca. Ja sam za to da se uvijek pomaze roditeljima, jer to je roditelj. Voljela bih da razgranicite sluzenje od pomaganja jer je razlika ogromna. Takodjer bih voljela da razgranicite "vaspitne batine" od fizickog maltretiranja. Nije dobro ni da setam ulicom jer postoji mogucnost da ce me udariti auto, pa da li je to razlog zasto mi trebaju zabraniti da hodam ulicom? Pitala bih ja tebe da li zelis oca koji je skinuo sav novac i svu imovinu prebacio na svog prijatelja da moze ici da zivi sa zenom sa kojom se k*****, a tebe kao njegovo dijete svjesno ostavlja bez marke u dzepu. Da li je to dobro za mene i da li mu se zbog toga trebam zahvaliti jer je ipak on moj RODITELJ? Da li se trebam zahvaliti nekome ko je na mene stavio pecat kurv****og djeteta?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#99 Re: Otrovni roditelji.

Post by moonca »

Amanda12 wrote: 17/05/2021 00:27 I hranu koju pravimo, kupujem od svog novca.
Kad pises 'svog' -sta znaci to ?
Amanda12
Posts: 5
Joined: 16/05/2021 20:21

#100 Re: Otrovni roditelji.

Post by Amanda12 »

moonca wrote: 17/05/2021 00:36
Amanda12 wrote: 17/05/2021 00:27 I hranu koju pravimo, kupujem od svog novca.
Kad pises 'svog' -sta znaci to ?
Novac koji sam ja svojim radom stekla. Kao sto i oni imaju svoj novac koji su svojim radom stekli.
Post Reply