Otoka Bosanska...

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#1 Otoka Bosanska...

Post by d700 »

Nije grad...mozda vise od Mahale al manje od Kasabe....ipak...zanimljiva. Pa Otocani....javi te se... :D

Image
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#2 Re: Otoka Bosanska...

Post by ziggy »

Wow,vidi Otoke k'o Stambol :D
Salim se,meni je Bos. Otoka jako lijepa carsijica,bila sam samo jednom kad je bio otvor ili temelj dzamije,ne sjecam se nesto,bilo je davno.
Jako lijepa mi je ona ada na kojoj je dzamija i hodzinska kuca :thumbup:
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#3 Re: Otoka Bosanska...

Post by Karabaja »

uglavnom ima se gdje klanjati :D
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#4 Re: Otoka Bosanska...

Post by samson »

d700 wrote:Nije grad...mozda vise od Mahale al manje od Kasabe....ipak...zanimljiva. Pa Otocani....javi te se... :D

Image

svaka cast slika je za petice :thumbup: :thumbup:
insula
Posts: 6
Joined: 08/07/2007 02:15

#5 Re: Otoka Bosanska...

Post by insula »

Ako je Bosanska Otoka mahala kako ti kažeš onda mi nađi koja mahala u Bosni i Hercegovini ima 8000 stanovnika. Ipak je Bos.Otoka bila opština di 1958 godine.
User avatar
zeleno volim te
Posts: 203
Joined: 16/08/2008 17:19

#6 Re: Otoka Bosanska...

Post by zeleno volim te »

d700 wrote:Nije grad...mozda vise od Mahale al manje od Kasabe....ipak...zanimljiva. Pa Otocani....javi te se... :D

Image

Prelijepo! Nisam nikad bila tamo,al sad osjetih zelju! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#7 Re: Otoka Bosanska...

Post by d700 »

insula wrote:Ako je Bosanska Otoka mahala kako ti kažeš onda mi nađi koja mahala u Bosni i Hercegovini ima 8000 stanovnika. Ipak je Bos.Otoka bila opština di 1958 godine.
Kao prvo...

Selam, Merhaba, Zdravo, Pozdrav...pa izaberi.

Trebao si samo procitati slijedece: "Nije grad...mozda vise od Mahale al manje od Kasabe" prije nego sto si dosao do tvog "pitanja". I to sto je Otoka bila nekada Opstina to danas nije relevantno, jer ona to (nazalost) vise nije.

S toga neznam sta zapravo zelis reci s ovim postom ?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#8 Re: Otoka Bosanska...

Post by VjecitiStudent »

Sta reci o jos jednom mjestu cija se sva kanalizacija izlijeva u rijeku Unu?
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#9 Re: Otoka Bosanska...

Post by d700 »

VjecitiStudent wrote:Sta reci o jos jednom mjestu cija se sva kanalizacija izlijeva u rijeku Unu?
Da da.....taj problem se sigurno rijesava bolje u svim gradovima u BiH, jelde ? :D Neznam zasto, ali nekako sam strasno uvjeren da si ti ekspert za teme oko kanalizacije.... :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#10 Re: Otoka Bosanska...

Post by VjecitiStudent »

d700 wrote:
VjecitiStudent wrote:Sta reci o jos jednom mjestu cija se sva kanalizacija izlijeva u rijeku Unu?
Da da.....taj problem se sigurno rijesava bolje u svim gradovima u BiH, jelde ? :D Neznam zasto, ali nekako sam strasno uvjeren da si ti ekspert za teme oko kanalizacije.... :D
Ali drugi gradovi nisu na onakvoj ljepotici.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11 Re: Otoka Bosanska...

Post by Maraschino »

VjecitiStudent wrote:Sta reci o jos jednom mjestu cija se sva kanalizacija izlijeva u rijeku Unu?
Sta mislis kako su rijeseni problemi kanalizacije u Bihacu, Sarajevu, Zenici, Tuzli... :-)

Sta je Miljacka, Jala, Bosna, Una...kolektori otpadnih voda, na zalost, do nekog boljeg rjesenja. :(
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#12 Re: Otoka Bosanska...

Post by VjecitiStudent »

Maraschino wrote:
VjecitiStudent wrote:Sta reci o jos jednom mjestu cija se sva kanalizacija izlijeva u rijeku Unu?
Sta mislis kako su rijeseni problemi kanalizacije u Bihacu, Sarajevu, Zenici, Tuzli... :-)

Sta je Miljacka, Jala, Bosna, Una...kolektori otpadnih voda, na zalost, do nekog boljeg rjesenja. :(
Miljacka i Jala nisu rijeke, Bosnu zagadjuju i gradovi i industrija.
S ozbirom da nema znacajnije industrije, Unu trenutno zagadjuju samo stanovnici tri veca mjesta: Bihaca, Krupe i Otoke, koji je istovremeno, lafo ko cuvaju.
Jos je u zadnje vrijeme napravljena gomila kafana uz samu rijeku, cesto i na najljepsim mjestima, iz kojih sav otpad, kruti i tecni, obavezno ide u Unu.
Ako zelite i vi doprinijeti njenom zagadjenju, dovoljno je samo da popijete kafu u jednoj od njih i , jos bolje, odete u wc, usput mozete i ambalazu od pica baciti u Unu, niko vas nece ni ruzno pogledati, jer to je svakako lokalni obicaj.
A nekad se voda iz Une mogla piti ...
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#13 Re: Otoka Bosanska...

Post by Pietje_Bel »

Karabaja wrote:uglavnom ima se gdje klanjati :D
Bogami trebala bi jos jedna ondje izmedu negdje.. :D
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#14 Re: Otoka Bosanska...

Post by d700 »

VjecitiStudent wrote:...Unu trenutno zagadjuju samo stanovnici tri veca mjesta: Bihaca, Krupe i Otoke, koji je istovremeno, lafo ko cuvaju.
Unu su oni zagadjivali i prije 92 i zaboravio si celulozu iz Drvara, koja se povremeno pustala u Unu. Kombiteks u Krupoj -kada je radio pod punim kapacitetom- je isto svasta pushtao. Zvuci cudno, ali cini mi se da je Una bila 96/97 najcistija.
Jos je u zadnje vrijeme napravljena gomila kafana uz samu rijeku, cesto i na najljepsim mjestima, iz kojih sav otpad, kruti i tecni, obavezno ide u Unu.
Tu si u pravu i trebao si to odmah tako napisati. Ono sto si napisao implicira da drugi gradovi u BiH imaju perfektean sistem vodociscenja sto nije slucaj. Cao u i oko Sarajeva nema adekvatno ciscenje vode. Zato i jeste onako prljavo...
VjecitiStudent wrote:Ako zelite i vi doprinijeti njenom zagadjenju, dovoljno je samo da popijete kafu u jednoj od njih i , jos bolje, odete u wc, usput mozete i ambalazu od pica baciti u Unu, niko vas nece ni ruzno pogledati, jer to je svakako lokalni obicaj.
A nekad se voda iz Une mogla piti ...
Tu si u pravu. Lokalne vlasti su ovdje totalno kiksale, maltene svaka budala i svaki profiter je mogao da radi sta hoce. U Ripcu je jedan tip minirao dio slapa, jer mu je prijetila poplava u dvorishtu. U otoci je vlasnik malog ostrva, do kojeg se dodje samo uz pomoc minijaturnog trajekta (citaj: kerep), obrusio jedan slap, jer su ljudi mogli pjesice da predju do tog ostrva. To mu je bio gubitak od 0,50KM po osobi. Mjesto se zove Mlincicic, svako ko zeli da vidi kako ekologija u nashoj drzavi (ne)funkcionishe, moze otici to sam da vidi. Malo prije tog mjesta imate i "Restoran" kod "Papre". Cuvjek je u tom smislu i stilu napravio neshto na Uni, bez obzira na ekosistem rijeke i naravno gdje idu smece i govna....u Unu...ili..kako Otocani kazu: "Prema Entitetu".

Da, sve je to zalostno i tuzno. Sto mene licno cini sretnim je cinjenica, da sam mjesta Une upoznao, slikao i zapamtio prije tog dzumbusa. Kada bi sad neko tu napravio smrdaru (I onako se iz Krupe pushta ono smece od hemije od privatnika nekog) nebi mi bilo zao. Niti zbog profitera, niti zbog ljudi koji sada zive dole, jer su to sve prihvatili shutnjom ili vlastitim bacanjem smeca u Uni a la "Odnijet ce voda".

Zao ce mi biti samo buducih generacije koji ce pricu o lijepote Rijeke Une cuti samo od onih ovdje navedenih, koji su gazili Ekosistem, bacali smece u nju, ili shutali na sve to....
User avatar
Divlja_Djevojka
Posts: 95
Joined: 02/10/2008 14:21
Location: Dijaspora
Contact:

#15 Re: Otoka Bosanska...

Post by Divlja_Djevojka »

Lijepa je otoka u to sam se nedavno uvjerila.. :)
komic
Posts: 2
Joined: 15/02/2009 07:00

#16 Re: Otoka Bosanska...

Post by komic »

Navedite mi jedan grad u BiH u kojem ekologija i ekonomija cvijeta?
Bos.Otoka je mjesna zajednica, a Una koja prolazi kroz Bos. Otoku je najljepsa i najcistija rijeka ne samo u BiH neg i sire.
Tacno je da ima puno mlinova(restorana) a sta vi predlazete otvorit cete fabrike?
Kroz Otoku prolaze turisti, narod USK-a dolazi bas na te mlincice:) autobusima, i svako kad ostavi po 1km nama je jako znacajno.
Tko god moze da pravi hotele ja bi mu dao koncesiju, naravno postoje kriteriji od opceg znacaja.
USK treba da se okrene turizmu i mislim da ide tim putem, Bos.Otoka je puna Ada i bilo bi dobro kad bi neko napravio turisticka sela, kad bi te Ade bile uvezane mostovima,kad bi bili camci (lađe) koje prevoze turiste.
Sta ce nam ljepotica ako je nemamo kome pokazati odnosno ako nemamo gdje smjestiti turiste?
Cestitam ljudima koji su ulozili svoj novac u turizam Bos.Otoke, a moze jos 10x bolje.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#17 Re: Otoka Bosanska...

Post by VjecitiStudent »

komic wrote:Navedite mi jedan grad u BiH u kojem ekologija i ekonomija cvijeta?
Bos.Otoka je mjesna zajednica, a Una koja prolazi kroz Bos. Otoku je najljepsa i najcistija rijeka ne samo u BiH neg i sire.
Tacno je da ima puno mlinova(restorana) a sta vi predlazete otvorit cete fabrike?
Kroz Otoku prolaze turisti, narod USK-a dolazi bas na te mlincice:) autobusima, i svako kad ostavi po 1km nama je jako znacajno.
Tko god moze da pravi hotele ja bi mu dao koncesiju, naravno postoje kriteriji od opceg znacaja.
USK treba da se okrene turizmu i mislim da ide tim putem, Bos.Otoka je puna Ada i bilo bi dobro kad bi neko napravio turisticka sela, kad bi te Ade bile uvezane mostovima,kad bi bili camci (lađe) koje prevoze turiste.
Sta ce nam ljepotica ako je nemamo kome pokazati odnosno ako nemamo gdje smjestiti turiste?
Cestitam ljudima koji su ulozili svoj novac u turizam Bos.Otoke, a moze jos 10x bolje.
Samo je jedna Una u BiH, tako da se sa ostatkom BiH ne treba porediti ni na koji nacin.
Otoka se treba i moze porediti samo sa Plitvickim jezerima.
Da li su na Plitvicama pored svakog vodopada izgradjeni "restorani"?
Je li bas mora bas sav otpad iz tih "restorana" ici u Unu?
Da li mora sva kanalizacija iz kuca u Otoci ici u Unu?
Da li mora svo ulje iz automehanicarskih radnji ici u Unu?
Da li mora sav otpad iz klaonica ici u Unu?
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#18 Re: Otoka Bosanska...

Post by d700 »

@komic,

koliko si ti u pravu, toliko i student. Treba forcirati turizam a ne fabrike. Ali: Nije rijesenje forcirati turizam na rijeci uni a da se nepazi na optimalnu ekolosku integraciju. Sta ti vrijedi ako cekas kerep na mlincicima i kuhinjski ostaci, govna i neznam josh sta prolaze niz slapove i idu dole prema Novom...od svih predhodnih restorana, ada itd... ?

Sta to josh veze s cim ima ? I zasto moramo uvijek gledati na druge gradove, da bi pravdali stanje u svom ? Mene nezanima -u kontekstu problema u otoci- shta se desava na borackom jezeru, osim ako nemam argumenata...

Nisam protiv restorana, ali previshe njih integrisano bez ikakvog obaziranja na kompleksnu ekologiju ce napraviti kloaku od une.....onda ti netreba ni turizam, osim ako ljudi zele da vide sta se od lijepotice moze napraviti. Pa od miniranja slapova do smeca...

Ziv bio
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#19 Re: Otoka Bosanska...

Post by VjecitiStudent »

Ispravite me ako grijesim, ali moja procjena je da Otoka ima nekih 5000 stanovnika. S obzirom da sva kanalizacija iz naselja zavrsava u Uni, to znaci da barem pola tone samo ljudskog izmeta iz Otoke zavrsi u Uni, ne racunajuci naselja uzvodno.
Navalite turisti :(
komic
Posts: 2
Joined: 15/02/2009 07:00

#20 Re: Otoka Bosanska...

Post by komic »

Studentu vidim da si zapeo za tu kanalizaciju, gdje tvoji odvodi zavrsavaju?
I ne samo to ako si toliki ekoloski svjestan, dali onda mislis na ozonski omotac koji je veca prijetnja Svijetu od govana koji otocani izlijevaju u Unu? Dal koristis ves masinu ili peres na ruke? Kakvo vozilo ti vozis, jel ekoloski? Znas li da svaki racunar steti ozonskom omotacu?
Ulazis u krajnosti, trazis nam mahanu, a to nije zdravo jer nisi ocistio siguran sam u svom dvoristu govna.
BiH ima daleko veci problema od same kanalizacije, kanalizacija ne moze naskoditi nista rijeci, za par godina Una se moze piti, i sta je tu problem? Veca je katastrofa odlagaliste smeca na krivodo ( PERNA ) gdje se dovozi smece iz susjedne opstine Cazin, gdje dolazi smece iz Krupe i zamislite to je na brdu ispod kojeg se nalazi naselje ljusina gdje ljudi moraju odrzavati poljoprivredu da bi prezivjeli i jel mislite da je u toj zemlji sve ekoloski uredu ? A da ne nabrajam smece kakvo sve dolazi... katastrofa ljudi mladi umiru to je "studentu" problem BiH a ne kanalizacija Otoke, riba ima i bit ce, nek se Una proglasi nacionalnim parkom za 5god je za pice.
Bolje pricati o problemu koji kanton treba da se suoci a to je fabrika za recikliranje otpada, podrzavam otkup sirovina i to je odlican potez i svjedoci smo da nema vise zeljeza pored puta ili u sumi a tako ni papira niti plastike odlicno al moze jos bolje.
Ne zelim otvarati debate ovde, al nisam mogao presutati sve ovo gore tako da sam natjeran na registraciju.
I zao mi je sto su ljudi pesimisti i drugima gledaju samo lose strane.
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#21 Re: Otoka Bosanska...

Post by d700 »

Tvoja "argumentacija" s ozonskom rupom je cista polemika i opet nedostatak argumenata. Maltene svi nedostaci u Bosni se tako mogu degradirati, ukoliko ukazujem na probleme kod drugih ili na neshto drugo. Po toj logici, nema potrebe poboljsanja situacije u Otoci samo zbog toga sto je na nekoj drugoj strani svijeta josh gore. Ako govorimo o smecu u rijeci, onda mozes i pricati kako je to u Africi gore (U cillju kompenzacije ili pravdanja). U ostalom: Ti ukazujes s pravom na probleme s deponijama....eh sta onda kazes ako ti isti ljudi s ti deponija tebi kazu: "Pa shta, u Otoci plove govna iz restorana po Uni a pogledaj deponije u Brazilu".

Problemi sa smecem u okolini i USK su poznati, ali i oni sada nemogu biti relevantni kada govorimo o Uni u Otoci i njenoj komercializaciji. Nemozes problem kompenzovati a pogotovo rijesiti, ako ga pravdas s drugim..

Ako se nastavi dalje graditi kafici, restorani ili neznam sta na uni, onda bi rado tebe volio da vidim kako "ubjedjujes" te od tebe zeljene turiste da govna i smece koja plove unom nijsu nishta u odnosu na ono sto se desava u Perni ili kod Cazina. Ljude ce to sigurno ubjediti...ili ? Da ponovim, turizam na Uni je super stvar, treba to...ali treba i naci optimalni nacin integracije u floru i faunu. O tome se radi a to se odnosi i na kanalizaciju.

Na kraju: Govoris o tome da su ljudi investirali u Objekte. Super...al isto tako ti ljudi od tih objekata imaju dobru zaradu, znam ja kako je lijetos kada se skupe gastarbajteri iz svabije, austrije i svice....polako i iz Amerike. Eh tu treba da postoji obaveza da investiraju ne samo u nova auta, skule i vile.....nego i u sanitetski uredjaj sve do zastite rijeke.

Govoris o turistima...hmm...jesi li ikada odveo turiste u one hale na malom ostrvu mlincica ? Ha...mene bi bila sramota da goste tu odvedem.


Poz Rodjak, bez ljutnje, smanji emocije imamo svi isti cilj... :D
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#22 Re: Otoka Bosanska...

Post by d700 »

Image

Image

Image

Pozdrav,

evo par panorama iz Otoke. Zamolio bi samo one koji "kradu" slike i predstavljaju na drugim forumima, da me pitaju putem PN-a i da mi kazu gdje ce ih postaviti i u kojem kontekstu. Neprestavlja mi problem ako neko uzme sliku, ali bi volio znati gdje i u kojem kontekst se postave.

Poz
User avatar
mimiikimi
Posts: 257
Joined: 01/06/2009 21:35

#23 Re: Otoka Bosanska...

Post by mimiikimi »

zar je ovo ona otoka koju znam ,jao sta slike cine, izgleda bajno preko fotografija ...
MIRIS DUNJA
Posts: 39
Joined: 21/04/2009 18:29
Location: krajina

#24 Re: Otoka Bosanska...

Post by MIRIS DUNJA »

Otoka jeste bajna na slici i uzivo.Malo mjesto ali to je smiraj za dusu.ljepota za oci .odmor za pluca ,
Kada bi svi gradovi ovako izgledali u Bosni to bi bila carolija,san svakog normalnog covjeka koji zudi za prirodom a ne za dimom i asfaltom.Prolazim kroz otoku i navracam tu u pekaru po kifle imaju najbolje,
Nisu bogati previse niti siromasni totalno
zlatna sredina kroz koju tece rijeka UNA ali tece cista bistra kao sto su njeni mjestani POZDRAV Otocanima
mogu samo da vam zavide .......................................................................................................................................................!!!
User avatar
mimiikimi
Posts: 257
Joined: 01/06/2009 21:35

#25 Re: Otoka Bosanska...

Post by mimiikimi »

kifle su straha
Post Reply