otkup udjela u doo od strane samog društva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#1 otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by montypython2000 »

Interesuje me sljedeće: da li firma/društvo doo može otkupiti udio od nekog udjeličara u toj firmi (npr odlukom uprave/nadzornog odbora...). Znam da svaki udjeličar može ponuditi na prodaju svoj udio a onda dalje po pravu preče kupnje itd ali da li može sama firma kupiti taj udio. Ovo zbog toga što sam u zakonu o privrednim društvima vidio i ovaj član:
5. Sticanje i zalog vlastitih udjela
Član 336.
Društvo može steći vlastiti udio koji je u cijelosti uplaćen.
Društvo ne može sticati vlastite udjele na teret osnovnog kapitala.

Po prvom stavu ispada da može (ako ga plati, ali kako bi drugačije) Nije mi najjasnije da li se ovaj zadnji stav (ili čitav član) odnosi na slučaj koji opisujem ili je to nešto drugo tj da li je takva kupovina "na teret osnovnog kapitala..."
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2 Re: otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by Ci-Nick »

montypython2000 wrote:Interesuje me sljedeće: da li firma/društvo doo može otkupiti udio od nekog udjeličara u toj firmi (npr odlukom uprave/nadzornog odbora...). Znam da svaki udjeličar može ponuditi na prodaju svoj udio a onda dalje po pravu preče kupnje itd ali da li može sama firma kupiti taj udio. Ovo zbog toga što sam u zakonu o privrednim društvima vidio i ovaj član:
5. Sticanje i zalog vlastitih udjela
Član 336.
Društvo može steći vlastiti udio koji je u cijelosti uplaćen.
Društvo ne može sticati vlastite udjele na teret osnovnog kapitala.

Po prvom stavu ispada da može (ako ga plati, ali kako bi drugačije) Nije mi najjasnije da li se ovaj zadnji stav (ili čitav član) odnosi na slučaj koji opisujem ili je to nešto drugo tj da li je takva kupovina "na teret osnovnog kapitala..."
nisam računovođa,.. ali mi je logično sljedeće:
Ako je poslovanje dobro, ima akumulirane dobiti onda nije nikakav problem da društvo otkupi udjele iz akumulirane dobiti i poveća procentualno sve udjele preostalih dioničara za otkupljeni udio.

Taj dio:
"Društvo ne može sticati vlastite udjele na teret osnovnog kapitala" je samo zbog zaštite društva i povjerilaca.
Da ne bi bilo,. firma u dubiozi,. vlasnik se isplati iz osnovnog kapitala a dobavljači izvise i za te mrvice.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by Haris.ba »

Osnovni kapital ne stoji na nekom racunu, i da ti ne smijes da ga diras. Narocito ako je u novcu.

Imaju dva udjelnicara. 1000 KM ukupno osnovni. Po 500 KM. Drustvo isplati udjelnicara. U cijelosti jednoga udjelnicara. Drustvo nastavlja imati 1000 KM osnovnog kapitala. Tj.jedan udjelnicar se prosiruje na 1000 KM.

Ja na ovo gledam kao zabranu smanjenja kapitala kada doo vrsi otkup vlastitih udjela. Jer kod d.d. ide smanjenje kapitala.
Post Reply