otkup udjela u doo od strane samog društva

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#1 otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by montypython2000 »

Interesuje me sljedeće: da li firma/društvo doo može otkupiti udio od nekog udjeličara u toj firmi (npr odlukom uprave/nadzornog odbora...). Znam da svaki udjeličar može ponuditi na prodaju svoj udio a onda dalje po pravu preče kupnje itd ali da li može sama firma kupiti taj udio. Ovo zbog toga što sam u zakonu o privrednim društvima vidio i ovaj član:
5. Sticanje i zalog vlastitih udjela
Član 336.
Društvo može steći vlastiti udio koji je u cijelosti uplaćen.
Društvo ne može sticati vlastite udjele na teret osnovnog kapitala.

Po prvom stavu ispada da može (ako ga plati, ali kako bi drugačije) Nije mi najjasnije da li se ovaj zadnji stav (ili čitav član) odnosi na slučaj koji opisujem ili je to nešto drugo tj da li je takva kupovina "na teret osnovnog kapitala..."
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#2 Re: otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by hladan.preminger »

montypython2000 wrote:Interesuje me sljedeće: da li firma/društvo doo može otkupiti udio od nekog udjeličara u toj firmi (npr odlukom uprave/nadzornog odbora...). Znam da svaki udjeličar može ponuditi na prodaju svoj udio a onda dalje po pravu preče kupnje itd ali da li može sama firma kupiti taj udio. Ovo zbog toga što sam u zakonu o privrednim društvima vidio i ovaj član:
5. Sticanje i zalog vlastitih udjela
Član 336.
Društvo može steći vlastiti udio koji je u cijelosti uplaćen.
Društvo ne može sticati vlastite udjele na teret osnovnog kapitala.

Po prvom stavu ispada da može (ako ga plati, ali kako bi drugačije) Nije mi najjasnije da li se ovaj zadnji stav (ili čitav član) odnosi na slučaj koji opisujem ili je to nešto drugo tj da li je takva kupovina "na teret osnovnog kapitala..."
Znaci da ne mozeš smanjivati osnovni kapital da bi kupio svoj udio, već iz dobiti možeš kupiti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24836
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by Haris.ba »

hladan.preminger wrote:Znaci da ne mozeš smanjivati osnovni kapital da bi kupio svoj udio, već iz dobiti možeš kupiti.
A što ne može iz kredita? :D
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#4 Re: otkup udjela u doo od strane samog društva

Post by hladan.preminger »

Haris.ba wrote:
hladan.preminger wrote:Znaci da ne mozeš smanjivati osnovni kapital da bi kupio svoj udio, već iz dobiti možeš kupiti.
A što ne može iz kredita? :D
Ako može dici kredit, što da ne? :D
Post Reply