Otkud potreba čovjeku za vjerovanjem i spoznajom?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
oridjidji

Post by oridjidji » 17/03/2012 02:25

Nek svako iznese svoje viđenje o tome shodno svome ubijeđenju, počivalo ono na religijskim, filozofskim ili naučnim temeljima.

Molio bih sve učesnike ove teme da se suzdrže pripucavanja na temu vjerovanja ili nevjerovanja ma kakve se tvrdnje ovdje iznosile, te da se okane niskih udaraca.
:run:

talić

Re: Otkud potreba čovjeku za vjerovanjem i spoznajom?

Post by talić » 18/03/2012 10:15

oridjidji wrote:Nek svako iznese svoje viđenje o tome shodno svome ubijeđenju, počivalo ono na religijskim, filozofskim ili naučnim temeljima.

Molio bih sve učesnike ove teme da se suzdrže pripucavanja na temu vjerovanja ili nevjerovanja ma kakve se tvrdnje ovdje iznosile, te da se okane niskih udaraca.
Nemoj trpati vjerovanje i spoznaju u isti koš,... osim ako ne misliš na iracionalnu (vjersku) spoznaju.

silver testelone

Post by silver testelone » 18/03/2012 16:46

za vjerovanje (ono konvencionalno, religijske furke i to :D) nemam potrebe, ne jebem ja to... a što se tiče spoznaje, itekako sam radoznao, nebitno o čemu se radi :D

shecher

Post by shecher » 18/03/2012 17:05

oridjidji wrote:Molio bih sve učesnike ove teme da se suzdrže pripucavanja na temu vjerovanja ili nevjerovanja ma kakve se tvrdnje ovdje iznosile, te da se okane niskih udaraca.
silver testelone wrote:za vjerovanje (ono konvencionalno, religijske furke i to :D) nemam potrebe, ne jebem ja to

MirtolaDas

Post by MirtolaDas » 18/03/2012 17:14

Ni jedno ni drugo nisu potrebe, nego sastavni dio covjeka. A zasto je to tako, eeee... :D

lajkujMe

Post by lajkujMe » 18/03/2012 18:26

STRAH i to najdublji i naj iskreniji STRAH od smrti i nestajanja tacka.

arzuhal

Post by arzuhal » 18/03/2012 18:48

Religious Fantastic wrote:
lajkujMe wrote:STRAH i to najdublji i naj iskreniji STRAH od smrti i nestajanja tacka.
:dance: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo to. Svi imamo potrebu misliti da nismo samo hodajuće vreće mesa koje na kraju poručaju mali bijeli crvići nego da eto ovo naše postojanje ima smisla i da poslije toga ima nešto bolje. Ima...al u q*****
Za nekog je tako, za nekog nije. Ti, eto, imaš svoju spoznaju, pošteno.

dr.gog

Post by dr.gog » 18/03/2012 18:56

U dva navrata sam doživio taj "klik", taj osjećaj da nešto trebam tražiti, u nešto vjerovati, ali ga prethodno, na neki način , spoznati u granicama svojih mogućnosti.

Oba puta sam bio spašen od sigurne smrti i do danas nisam uspio naći logično objašnjenje kako ostah živ..

To promijeni čak i skeptika i teškog cinika kakav sam bio,a ni danas nisam baš slobodan od tih "mana".

Mislim da odgovora nema, tačne definicije "šta je izvor potrebe za vjerom?".

Ja bih rekao - "Osjeti se iznutra u nekom momentu" , nezavisno od dotadašnjih uvjerenja :) .

I danas, kada više ne vjerujem u mnoge dogme, ipak osjećam da nisam u krivu ako vjerujem u postojanje Boga. Niti se smatram iracionalnim zbog toga, mada sam se mnogo puta preispitivao, cijeneći vlastiti razum i drugačija razmišljanja.

arzuhal

Post by arzuhal » 18/03/2012 19:00

dr.gog wrote: Niti se smatram iracionalnim zbog toga, mada sam se mnogo puta preispitivao, cijeneći vlastiti razum i drugačija razmišljanja.
A šta i da se smatraš? Šta to mijenja stvar? :)

PalaSa Marsa

Post by PalaSa Marsa » 18/03/2012 20:42

.

oridjidji

Post by oridjidji » 18/03/2012 22:02

talić wrote:
oridjidji wrote:Nek svako iznese svoje viđenje o tome shodno svome ubijeđenju, počivalo ono na religijskim, filozofskim ili naučnim temeljima.

Nemoj trpati vjerovanje i spoznaju u isti koš,... osim ako ne misliš na iracionalnu (vjersku) spoznaju.
mislim uopceno... ne trpam u isti kos ... pitanje je bas onakvo kakvo treba da bude...

talić

Post by talić » 19/03/2012 15:02

Saznanje i spoznaja su motor koji nas gura naprijed kroz život. Ako pogledamo malu djecu od godinu ili dvije vidimo izraženu potrebu i želju za učenjem i spoznajom. Djeca u toj dobi nisu svjesna potrebe saznanja ali jesu svjesna koristi jer za svaku novu vještinu bivaju nagrađeni.
Vjera je nešto kao pomoćni motor onom ko nije siguran da će ga glavni motor (saznanje i spoznaja) kvalitetno provesti kroz život ili jednostavno želi da putuje sigurnije i mirnije .

Diwan
Been thanked: 3 times

Post by Diwan » 19/03/2012 18:41

talić wrote:Saznanje i spoznaja su motor koji nas gura naprijed kroz život. Ako pogledamo malu djecu od godinu ili dvije vidimo izraženu potrebu i želju za učenjem i spoznajom. Djeca u toj dobi nisu svjesna potrebe saznanja ali jesu svjesna koristi jer za svaku novu vještinu bivaju nagrađeni.
Vjera je nešto kao pomoćni motor onom ko nije siguran da će ga glavni motor (saznanje i spoznaja) kvalitetno provesti kroz život ili jednostavno želi da putuje sigurnije i mirnije .

buncas

harač

Post by harač » 19/03/2012 18:53

već mogu pretpostaviti sljedeću temu: otkud potreba čovjeku za preživljavanjem :-)

Karl Hungus

Post by Karl Hungus » 19/03/2012 18:57

lajkujMe wrote:STRAH i to najdublji i naj iskreniji STRAH od smrti i nestajanja tacka.

Upravo to. Svi imamo potrebu misliti da nismo samo hodajuće vreće mesa koje na kraju poručaju mali bijeli crvići nego da eto ovo naše postojanje ima smisla i da poslije toga ima nešto bolje. Ima...al u q*****
Ljudska egocentricnost, kao da svemir nema smisla bez nas. :-)
Vjerovali smo da se svemir okrece oko nas, pa kad smo otkrili da nije tako, opet sebi dajemo neku vaznost. Bog nas je stvorio i dao nam neke specijalne uloge. Bla bla. 14 milijardi godina je proslo od nastanka svemira, mi nismo ni postojali do juce. i kad nestanemo sve ce se nastaviti kao da nas nije ni bilo. Istina je mozda ruzna i okrutna ali bolje je prihvatiti nego ziviti u fantazijama.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 19/03/2012 20:22

Karl Hungus wrote:

Ljudska egocentricnost, kao da svemir nema smisla bez nas. :-)
Vjerovali smo da se svemir okrece oko nas, pa kad smo otkrili da nije tako, opet sebi dajemo neku vaznost. Bog nas je stvorio i dao nam neke specijalne uloge. Bla bla. 14 milijardi godina je proslo od nastanka svemira, mi nismo ni postojali do juce. i kad nestanemo sve ce se nastaviti kao da nas nije ni bilo. Istina je mozda ruzna i okrutna ali bolje je prihvatiti nego ziviti u fantazijama.

Nisi me razumio ja pricam o osobnom strahu od smrti i nestajanja ne o covjecanstvu i njegovoj egocenstricnosti.

talić

Post by talić » 19/03/2012 21:31

Diwan wrote:
talić wrote:Saznanje i spoznaja su motor koji nas gura naprijed kroz život. Ako pogledamo malu djecu od godinu ili dvije vidimo izraženu potrebu i želju za učenjem i spoznajom. Djeca u toj dobi nisu svjesna potrebe saznanja ali jesu svjesna koristi jer za svaku novu vještinu bivaju nagrađeni.

buncas
Nije ti ovo PDF religija.
Kao što Adler reče: "Osjećanja nisu argumenti".
Ako imaš kakvih argumenata iznesi a ako je to samo tvoj neargumentovani osjećaj da buncam kao što osjetiš da ima Boga onda osjećaj i šuti. :dance:

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 19/03/2012 21:39

E što nije naslov bio "Otkud potreba čovjeku za vjerovanjem, spoznajom i ljutim papričicama". Mogao bih nešto reći i o papričicama.
Hoću reći da spoznaja ima veze sa vjerovanjem, baš koliko i ljuta papričica sa spoznajom ili npr. vjerovanjem.
Vjerovanje zahtijeva djelimično odricanje od spoznajnog i oslanjanje na ono što ti je rečeno da je apsolutna istina. Spoznaja je otvoreno za bilo kakva iskustva, vjerovanje je zatvoreno u okvire vjere.

Janjicar
Has thanked: 5 times

Post by Janjicar » 20/03/2012 10:43

Dobra tema ( za gledati sa strane i smijati se prepucavanjima )

Mislim da potreba za vjerovanjem zavisi od pojedinca do pojedinca
Neki vjeruju zato sto su od malena tako nauceni da postoji Bog i da se njegovom odredjenjem sve desava ( ponosno jedan od njih )
Drugi zato sto se desilo "ono nesto u njima"
a opet ima i onih trecih koji misle da je to sveeee ...

Post Reply