OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1901 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

breba wrote: 08/05/2022 06:39 Kali Yuga se ne završava uskoro :zjev:
Prevedeno s engleskog jezika-Kali Yuga, u hinduizmu, je četvrta i najgora od četiri yuge u ciklusu Yuga, kojoj prethodi Dvapara Yuga, a nakon nje slijedi Krita Yuga sljedećeg ciklusa. Vjeruje se da je to sadašnje doba, koje je puno sukoba i grijeha.
Zvuči optimistično. :D
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1902 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 09/05/2022 00:10 Ali bi trebalo i da svi ljudi na svijetu znaju značenje simbola. Inače možda izgleda kao modni dodatak. Iz ovoga što si napisao se i podrazumijeva da svako ko ne nosi bedž je automatski protiv harmonije i dobra, što ne mora biti.
Kad bi barem stotinu ljudi stavilo na sebe taj simbol i šetalo ulicama, na primjer, Sarajeva, ubrzo bi sve sarajlije znale šta taj simbol znači i mnogi od nih bi poželjeli da ga nabave i njime se zakite.
Ako ima u Sa možda nekad nabavim kao podsjetnik na ovu temu, ne bih ga baš nosila. Otprilike mi je jasno o čemu je simbol (odnosi se na 3 stanja).
To nije samo simbol trojedinstva Svijesti, već istovremeno i simbol Harmonije i Dobra. Kad vlada opšte stanje Dobra, tada baš i ne postoji potreba da se on nosi. Ali kad bude zavladalo stanje Zla (Treći svjetski rat) cijeli svijet će tada njime da se okiti. Onako kako kaže ona izreka: "Na muci se poznaju junaci".

Takav je život. Postoji tako što vječito teži od nepostojanja sa značenjem nezadovoljstva i Zla ka postojanju sa značenjem zadovoljstva i Dobra. Kad Zlo vlada, onda taj simbol Dobra treba nositi, da se zna čemu treba da se teži. A kad zavlada dobro, onda i ne mora da se nosi, jer tada više nema čemu da se teži.

Danas je stanje u svijetu takvo da postoji vjerovatnoća da Zlo može da zavlada cijelim svijetom, pa bi , kao preventivu, taj simbol trebalo svi da okače. Ali i ako ne bi bilo nekog velikog i opšteg rata, ipak taj simbol treba nosuti, jer mnoga druga zla u svijetu stalno vladaju - političke, vjerske i klasne podjele, mržnje i netrpeljivosti, povremeni manji ratovi i ubijanja ljudi, eksploatacija, siromaštvo, glad, razni oblici kriminala i terora itd. Taj simbol je protiv svih oblika tih zala. Čak i protiv korone i pelcovanja kao namjernog ataka od strane svjetskih bogataša, političara, naučnika i drugih i mafijaša, na ljudski rod, sa svrhom da smanje ljudsku populaciju, kako bi na taj nači postali još bogatiji nego što već jesu. Sve su to razlozi za hitno masovno obilježavanje ugroženog dijela svjetskog stanovništva ovim simbolom Dobra, tj. simbolom protiv svakog oblika ljudskog bezobrazluka i zla. Jer ugroženi dio svjetskog stanovništva nema ni u koga drugog da se uzda do u sebe i niko ih neće spasiti, ako sami sebe ne spase. Čak niko neće ni da zna da im je spasenje potrebno, ako to na neki način sami javno ne obznane.

Simbol Dobra je najbolji mogući način da se protestuje protiv svih oblika svjetskih zala i onih koji sva svjetska zla namjerno smišljaju i uzrokuju. A ko su oni, znamo. To su svjetski bogataši, koji su opljačkali svijet i sada pomoću novca kupuju svjetske naučnike da smišljaju razna ubojita oružja, klasična, nuklearna, hemiska, biološka, meteorološka itd. i upotrebljavaju ih protiv svijeta uz pomoć svojih plaćenih ubica, svjetskih političara i njihovih do zuba naoružanih generala i svetskih vojnih sila. Koji su danas toliko moćni da jednim pritiskom na dugme mogu da unište cijeli svijet.

I ti, Erika, kažeš da ovaj simbol baš i ne bi nosila, već bi ga čuvala za uspomenu. Kakvu uspomenu, ako su te svjetski mafijaši već odredili za odstrel, tj. svrstali u onih 7,5 milijardi prekobrojnih ljudi na planeti, koji im smetaju i treba da se pobiju, pa te posle toga više ne bude? Zato ti, draga moja Erika, što prije nabavi taj simbol, okači ga i spašavaj se dok kasno ne bude.
Treći video mi je ostao da pogledam.
Svakako ga odgledaj!
Image



[/quote]
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1903 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

Ljubo2 wrote: 09/05/2022 03:03
I ti, Erika, kažeš da ovaj simbol baš i ne bi nosila, već bi ga čuvala za uspomenu. Kakvu uspomenu, ako su te svjetski mafijaši već odredili za odstrel, tj. svrstali u onih 7,5 milijardi prekobrojnih ljudi na planeti, koji im smetaju i treba da se pobiju, pa te posle toga više ne bude? Zato ti, draga moja Erika, što prije nabavi taj simbol, okači ga i spašavaj se dok kasno ne bude.
Ne znam šta reći. Teške teme a danas sunčan dan.. :D
Svakako ga odgledaj!
Hoću.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#1904 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Nierika wrote: 07/05/2022 19:14
- Našla sam nekoliko postova forumaša Plamanac sa ove teme, koliko vidim slaže se i u više navrata navodi "vibracije kvantnih događaja".

- Ovo za bedž na grudima ne znam je li metafora da se dočara problematika ili se misli doslovno. :D Ne znam zašto je Plamanac jedini (mada evo i Dozer kaže da se slaže) koji je do kraja shvatio ovaj materijal i je li situacija drugačija na drugim forumima/zajednicama. Pitam se i bi li se i danas složio s ovim što je pročitao ovdje. :D
Ako ima u Sa možda nekad nabavim kao podsjetnik na ovu temu...

- Za nuklearni rat ne znam da li će početi ali počesto se pominje ovih dana.
- - - Evo šta se pita i šta kaže fizika kaže u vezi stvarnosti i o kvantnim događajima koje sam spominjao:

"Osnovni gradivni blokovi prirode su „supstance“ (polja) nalik fluidima koje su raširene po čitavom svemiru i talasaju se na čudne i zanimljive načine. To je osnovna realnost u kojoj živimo.
Definicija polja je sljedeća: To je nešto što ima odeđenu vrijednost u svakoj tački u prostoru, a ta vrijednost se može promijeniti s vremenom.
Implikacije kvantne teorije polja: Svjetlosni talasi nisu neprekidni kao što se mislilo – napravljeni su od čestica – fotona.
Suština ideje (kvantne teorije polja) je da se isti princip primjenjuje na svaku drugu četicu u svemiru. Tako da je svuda oko nas rasprostranjeno nešto što nazivamo polje elektrona (poput fluida koji ispunjava čitav univerzum). I talasi ove „elektronske tečnosti“, fluida, bivaju povezani u male snopove energije prema pravilima kvantne mehanike, a ti snopovi energije su ono što zovemo čestica, elektron. Svi elektroni koji postoje su valovi istog osnovnog polja.

Postoji zakrivljeno prostorvrijeme, koje je, a da se ne zna kako, nastalo u gigantskoj eksploziji prije 14 milijardi godina i od tada se širi. Taj prostor je realan objekat, fizičko polje čiju dinamiku opisuje Ajnštajn u svojim jednačinama. Prostor se nabira i krivi pod težinom materije i može da potone u crnu rupu kada je materija suviše koncentrisana.
Materija je razdijeljena na stotine milijardi galaksija, a svaka obuhvata stotine milijardi zvijezda i sastoji se od kvantnih polja koja se ispoljavaju u vidu čestica, kao što su elektroni ili fotoni, ili pak u vidu talasa, kao što su elektromagnetni talasi koji nam donose televizijsku sliku ili kao što je svjetlost Sunca i drugih zvijezda.
Ova kvantna polja opisuju atome, svjetlost i sve što postoji u svemiru. To su neobični objekti: svaka od čestica koje ih čine pojavljuje se samo kada je u interakciji s nečim drugim i samo se tada lokalizuje u jednoj tački, a ako je prepuštena sama sebi raspršuje se u oblak vjerovatnoće. Svijet je vibriranje elementarnih kvantnih događaja uronjenih u ogromni okean dinamičkog prostora u kojem, kao i u pravom moru, vladaju bure.
Polazeći od ove slike svijeta, uz nekoliko jednačina što je grade, možemo da opišemo skoro sve što vidimo. Skoro sve. No nedostaje nam nešto ključno...

Kvantna polja: Stvarni građevni blokovi svemira - Prema najboljoj fizikalnoj teoriji svemir nije izgrađen od čestica već kvantnih polja - nešto poput fluida. David Tong objašnjava šta znamo o ovim poljima i kako se oni uklapaju u naše razumijevanje svemira: https://youtu.be/zNVQfWC_evg - preporuka (ako) koga zanima da se uputi u 'ovu temu'.
"

Jednačine kvantne mehanike i njihove posljedice koriste se svakodnevno u veoma različitim djelatnostima; primjenjuju ih fizičari, inžinjeri, hemičari i biolozi. One su izuzetno korisne u svim vrstama savremene tehnologije. Bez kvantne mehanike ne bi bilo tranzistora i svega što je proizašlo iz njih. Ali sve to ostaje tajanstveno. Jer ove jednačine ne opisuju šta se dešava u nekom fizičkom sistemu, već samo to kako jedan fizički sistem utiče na drugi fizički sistem.
Šta ovo znači? Znači li da se suštinska stvarnost nekog sistema neopisiva? Znači li to da nam samo nedostaje djelić slagalice? Ili znači da moramo prihvatiti zamisao da je stvarnost interakcija? Pitaju se istraživači.

Apsolutno jedini smislen i meni jasan, logičan i razumljiv odgovor na ova i ovakva pitanja nudi Zakon postojanja!

Ljudi su poput kvantnih događaja, drugačije se ponašaju kad ih gledamo nego kad ih ne gledamo, a i nepredvidivi su. :D


- - - Što se tiče bedža tj. obilježavanja njime kao božanskim simbolom trojednosti, koji je ujedno simbol božjeg poretka harmonije i dobra, tj. simbol jedinstva svijeta, mira, uzajamnog pomaganja, ljubavi i pravednosti, Ljubo je i više nego dovoljno objašnjavao 'kako i zašto', a ja bih dodao, tj. ponovio ovo:

"Prije oko 6000 god., s ciljem ujedinjenja za zajedničku dobrobit, naši preci su počeli da stvaraju simbole kako bi predstavili uvjerenja i identifikovali pripadnost. Ovi simboli su povezivali istomišljenike i ta pripadnost je davala osjećaj sigurnosti u grupi i omogućavala zajednički stvoren dogovor oko toga šta simboli predstavljaju.
Najveća dobrobit „brendiranja“ (pa, naravno, i samoobilježavanja znakom jedinstva) je ujedinjenje ljudi radi razgovora i izgradnje društva sa zajedničkim idealima.
Brendiranje je duboko ispoljavanje ljudskog duha. Uslovi brendiranja su uvijek odražavali uslove kulture. Naša obaveza je da nastavimo da podstičemo i koristimo snagu koju brendiranje ima i pruža te da kreiramo kulturu koja oslikava i poštuje plemenitu sliku svijeta, tj. stvarnost u kakvoj želimo da živimo.
"


Znači, kad god poželiš, bedž ćeš da dobiješ na poklon od mene, nadam se ne samo kao podsjetnik na ovu temu, već i u skladu sa njegovom, gore navedenom, simbolikom i značenjem.

Da li bi ljudi mogli biti bolji? Mogli bi, ali niko neće prvi da počne. Svi imaju loša iskustva. :D


- - - Nadam se da nuklearni rat i posljedična katastrofa neće biti uzrok i način da se ljudi pomire, udruže i naprave jedinstveni, pravedni i harmonični društveni i ekonomski poredak i tako oslobode svog ovog zla u koje se čovječanstvo okovalo. A da je to, nažalost, itekako moguće, može kao argument poslužiti i ovo:

"Pozvan sam u ekskluzivno odmaralište da održim govor o digitalnoj budućnosti pred, kako sam pretpostavio, nekoliko stotina tehnoloških direktora. Čekao sam da nastupim, i umjesto da me izvedu na scenu, doveli su pet muškaraca u sobu koji su sjeli za jedan manji sto sa mnom. Radilo se o tehnološkim milijarderima koji su počeli da me salijeću s pitanjima, poput: bitkoin ili eterijum? Virtuelna ili proširena stvarnost? Ne znam jesu li su se kladili ili šta već. No, kako su postajali opušteniji sa mnom, počinjali su da naginju ka pitanju koje ih najviše zanima i zaista brine – Aljaska ili Novi Zeland!?
Ovi tehnološki milijarderi tražili su savjet od medijskog teoretičara gdje da sagrade svoje bunkere za sudnji dan. Ostatak vremena proveli smo baveći se samo jednim pitanjem: „Kako da se održi kontrola nad obezbjeđenjem nakon događaja?“ Pod „događajem“ smatraju termonuklearni rat, klimatsku katastrofu ili društvene nemire koji će okončati svijet koji poznajemo, i što im je još važnije, koji će njihov novac da učine neupotrebljivim.
Nisam mogao da ne uvidim i pomislim: ovo su najimućniji, najmoćniji ljudi na svetu, a ipak misle da su krajnje nemoćni da utiču na budućnost. Najbolje što mogu je da sačekaju neizbježnu katastrofu i da onda iskoriste svoju tehnologiju i novac kako bi pobjegli od nas ostalih. A to su pobjednici digitalne ekonomije...
"



Elem, Nierika, drago mi je da si se pojavila i pišeš na forumu, posebno na ovoj temi, jer si "prijatno osvježenje" koje na odmjeren, pronicljiv i smislen način razmišlja, pita, procjenjuje... jednom rječju, komunicira/š - barem sam to ja tako opazio, osjetio, zapamtio, mislio i razumio. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1905 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

planamac wrote: 27/05/2022 23:20 ....
Hvala ti. Ovo sam pročitala jednom al' moraću još koji put zajedno sa video-objašnjenjima, a onda i povezati sa ovim o čemu Ljubo govori. Puno (meni) novih informacija.
Ne znam šta Ljubo kaže na ovo. :D
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1906 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

planamac wrote: 27/05/2022 23:20 Apsolutno jedini smislen i meni jasan, logičan i razumljiv odgovor na ova i ovakva pitanja nudi Zakon postojanja!
Ti si, Plamanac, moram da priznam, jedan od onih koji je najbolje i u potpunosti razumio Zakon postojanja. Naravno, zahvaljujući tvom predznanju iz oblasti prirodnih nauka, posebno fizike, kojim većina svijeta gotovo da i ne raspolaže. I hvala ti na tom razumojevanju i tvojoj podršci.

Posebno ti hvala što si prihvatio da ideju Zakona postojanja, kao novi sistem vrijednosti, bez kojeg ovaj naš svvijet ne može preći iz stanja haosa i zla u stanje harmonije i dobra, širiš u svom okruženju, uz pomoć simbola Zakona postojanja. Još ranije si nas ovdje obavijestio da si nabavio beđž tog simbola i obilježio se njime. Pa me zanima da li si uspjeo još nekoga u tvojoj sredini da zainteresuješ da uradi isto?

Pozdrav!
Last edited by Ljubo2 on 29/05/2022 03:21, edited 1 time in total.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1907 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 28/05/2022 17:03 Ne znam šta Ljubo kaže na ovo.
Nierika, na sve ovo što prirodne nauke, fizika, biologija i hemija kažu, kao i sve ono što kažu svjetske religije, filozofije, ideologije i politike, Ljubo kaže, da tamo gdje sve ove nauke završavaju, počinje Zakon postojanja, sa značenjem nauka o Svijesti, osim koje u beskrajnom nebeskom prostoru ničeg drugog nema. To je nauka o nagonu samoodržanja, tj. nauka o DOBRU I ZLU. Sa značenjem Vječite i Konačne ISTINE o postojanju materije, života i Svemira, koju do danas svijet nije imao.

Pozdrav svima koji ovo čitaju ili ne čitaju.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1908 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

Ljubo2 wrote: 29/05/2022 03:20
Nierika wrote: 28/05/2022 17:03 Ne znam šta Ljubo kaže na ovo.
Nierika, na sve ovo što prirodne nauke, fizila, biologija i hemija kažu, kao i sve ono što kažu svjetske religije, filozofije, ideologije i politike, Ljubo kaže, da tamo gdje sve ove nauke završavaju, počinje Zakon postojanja, sa značenjem nauka o Svijesti, osim koje u beskrajnom nebeskom prostoru ničeg drugog nema. To je nauka o nagonu samoodržanja, tj. nauke o DOBRU I ZLU. Sa značenjem Vječite i Konačne ISTINE o postojanju materije, života i Svemira, koju do danas svijet nije imao.

Pozdrav svima koji ovo čitaju ili ne čitaju.
Čitala sam u komentarima ispod videa da ima još ljudi koji se slažu s vama dvojicom. Ja ovo o čemu govoriš donekle racionalno razumijem al' dok sama ne dođem do tih spoznaja teško će mi biti potpuno shvatiti. Ako postoji sudbina ili tako nešto, ne znam da li je sudbina svih ljudi na svijetu da shvate vječite i konačne istine, možda i jeste ali u određenoj životnoj fazi a možda je i pitanje odabira. Ako je zakon istinit, onda vjerovatno dosta ljudi živi u skladu s njim, mada nesvjesno. Ja se za sada mogu složiti da postoje pravila po kojem univerzum funkcioniše pa mi nije nelogično da postoji i zakon postojanja. :D
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1909 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

MNoj novi video: "SVE MISTERIJE SVETA"

User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1910 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

@Ljubo2
Da ne citiram sve, jer si se ti zapravo slozio sa mnom i onim sto sam napisao, ali si to uradio na svoj preopsirni nacin i uz utrpavanje tvojih ternina i postavki. Ok, jasno, zelis da odrzavas svoju teoriju dobra, zla, haosa i svijesti, ali ja i dalje mislim da je to sve samo jedno - svijest.

Nema dobra i zla, to su samo pojmovi kojima ljudi opisuju neka desavanja, a za te pojmove, kao i njihovo poimanje, zasluzna je samo svijest.
Mi smo ti koji odredjuju sta je dobro, sta zlo, sami smo sve to izmislili.
A to ne bismo mogli bez svijesti o svemu tome.

Naravno, izmislili smo i pojam "svijest", kao i sve ostalo sto poznajemo u bilo kojem opisnom smislu, tako da je i tvoja teorija zapravo samo proizvod mozga, bazirana na danas dostupnom znanju.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1911 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Dozer wrote: 29/05/2022 12:26
Nema dobra i zla, to su samo pojmovi kojima ljudi opisuju neka desavanja, a za te pojmove, kao i njihovo poimanje, zasluzna je samo svijest.

Kad kažeš da dobra i zla nema, vjerovatno se puno družiš sa Mujom. Kad Muji padne cigla na glavu i kad se on zbog toga ne ljuti, ne psuje i ne kuka, to ne znači da zla nema, već samo da je u Muje tvrda glava. A kad Mujo svako veče okrene leđa Fati kad s njom legne u krevet, to ne znači da tu nema ljubavi i dobra, već samo da je Fata njegova vlastita žena.

Šala na stranu, ima dobra i zla. Sve što ugrožava fizičko postojanje Svijesti ili mu umanjuje smisao, to Svijest doživljava kao zlo i ona od toga bježi. A sve što joj omogučuje fizičko postojanje i što mu daje smisao, Svijest doživljava kao dobro i ka tome teži. To je Zakon dobra i zla i to je ono što se podrazumijeva pod riječju i pojmom "nagon samodržanja". I još i ovo: pošto se fizičko postojanje Svijesti uvijek manifestuje kao kretanje i rad, generalno, haotično i neorganizovano kretanje i rad Svijest uvijek doživljava kao zlo, a organizovano i harmonično, kao dobro i to je razlog što Svijest uvijek teži od neorganizovanog i haotičnog kretanja i rada sa značenjem zla, ka organizovanom i harmoničnom sa značenjem dobra i to je ono što se podrazumijeva pod riječju i pokmom "evolucija".
Mi smo ti koji odredjuju sta je dobro, sta zlo, sami smo sve to izmislili.
Mi ne izmišljamo dobro i zlo, već ga tokom praktičnog kretanja, rada i života osjećamo, doživljavamo i pamtimo, pa onda ono što smo u proščosti doživjeli kao zlo, u budućnosti se klonimo toga i to više ne činimo, a ono što smo u prošlosti doživjeli kao dobro, ka tome u budućnosti težimo i to dalje činimo i usavršavamo. I to je "evolucija".
A to ne bismo mogli bez svijesti o svemu tome.
Ne, "bez svijesti o tome", jer mi smo svijest, već bez SVESNOSTI O TOME. Svjest i svjesnost su dva različita pojma. Svijest je ono što POSTOJI, koje sebe zove imenom "JA", a svjesnost je stanje Svijesti, isto kao i nesvjesnost.
Naravno, izmislili smo i pojam "svijest",

Mi nismo izmislili pojam "Svijest". Pojmovi se ne mogu uzmišljati. Pojmovi su ono što postoji ili se dešava. Mogu se izmišljati samo simboli za pojmove, riječi, imena, brojevi itd.
tako da je i tvoja teorija zapravo samo proizvod mozga, bazirana na danas dostupnom znanju.
To je tačno. Kao i to da su sve naučne teorije, zatim filozofije, kao i svjetske religije, ideologije i politike, u vezi odgovora na ptanja ŠTA postoji, KAKO i ZAŠTO, manjkave, nedorečene ili pogrešne. Nemaju svoje potpuno utemeljenje ni u iskustvui, ni logici. U mojoj teoriji da samo Svijest postoji i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, nedostataka te vrste nema.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1912 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 29/05/2022 04:03
Ja ovo o čemu govoriš donekle racionalno razumijem al' dok sama ne dođem do tih spoznaja teško će mi biti potpuno shvatiti.
Zakon postojanja je prost da prostiji ne može da bude i niko ne treba da bude posebno inteligentan da može i sam da ga otkrije i razumije. Sve se svodi na to da osim Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, ničeg drugog nema. I da Svijest postoji od uvijek i zauvijek, sama, po sebi, kao svoj i uzrok i posljedica,tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, kao jaje-pile-koka, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Naizmjenično i uvijek iznova, uz pomoć svojih psihičkih radnji uzrokuje sebe kao fizičku pojavu i proces, da bi zatim, uz pomoć svojih psihičkih raddnji opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja sebe kao fizičke pojave i procesa, mogla da uzrokuje sebe kao psihičku pojavu i proces. I to je sve. Svako to može provjeriti i razumjeti na sebi samome, jer svako od nas je Svijest.

Zakon postojanja po kojem samo Svijet i njenih sedam fizičkih i psihičkih radnji postoji, možemo razumjeti i pomoću kratke definicije Svijesti koja kaže da je Svijest ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svjesnosti. A zatim da putem analize načina na koji mi sami sebe dovodimo u stanje svjesnosti, opet ustanovimo da moramo da raspolažemo sa sedam navedenih fizičkih i psihičkih sposobnosti. A zatim da zaključimo da sa tih sedam sposobnosti može da raspolaže samo ono što POSTOJI. A zatim se pozovemo na fundamentalnu fiziku, jer ona je otkrila da samo energija postoji, koja se uvijek manifestuje kao svjetlost i kao elektricitet , tj. kao elektromagnetno polje koje vibrira i da je od te energije sagrađen cijeli Svemir i život u njemu. A zatim da zaključimo da je upravo ta energija istovremeno i Svijest, tj. da je ona ta koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih dovedi sebe u stanje svjesnosti i pomoću njih čini sva čuda svijeta koja inače čini.

Da bi na kraju pozivajući se ponovo na prirodne nauke, fiziku, bilogiju i hemiju, kao i psihologiju, otkrili da ove nauke raspolažu nebrojenm dokazima da energija od koje su sagrađeni Svemir i život, zaista i raspolaže sa tih sedam sposobnosti i da je zaista ona ta famozna Svijest ili pak svemogući Bog koji sve zna, sve hoće i sve može.

Eto, samo sa desetak naprijed napisanih rečenica sam ti objasnio suštinu sveukupnog postojanja, argumentovanije, provjerljivije i razumljivije, nego što su u tome uspjeli svi naučnici ili filozofi svijeta u svojim nebrojenim djelima ili teolozi u svojim debelim knjižurinama, biblijama, kuranima, vedama itd. Dakle, sve je "prosto ko pasulj" da i mala djeca to mogu i da provjere i razumiju. Treba samo imati čist i neukaljan mozak kojekavim bezveznim predrasudama, tj. svim onom različitim naučnim, filozofskim, teološkim, pa i ideološko-političkim vjerovanjima, tj. bjelosvjetskim lažima po kojim nas svjetski moćnici danas, na našu štetu i zlo, prisiljavaju da živimo.
Ako postoji sudbina ili tako nešto, ne znam da li je sudbina svih ljudi na svijetu da shvate vječite i konačne istine,
Jeste sudbina. Zakon postojanja je prorokovan u Bibliji, u Jovanovom Otkrivenju, pod naslovom "Vječito evanđelje" i sada se ta sudbina i ostvarila, jer Zakon postojanja je sada ti i tako je prost i razumljiv, istovremeno i neoboriv, da svako može da ga razumije.
možda i jeste ali u određenoj životnoj fazi a možda je i pitanje odabira.
Kad su u pitanju nedorečene istine, razna vjerovanja, laži i prevare, onda možemo da biramo koja nam se laž ili prevara više sviđa. Ali kada je rijeć o ISTNI, koju svako može i da provjeri i razumije, kao što, na primjer, svako može da raumije da 2+2=4, tada tu više nema šta da se "bira". Jedino to možeš da uzmeš i nema ti druge.
Ako je zakon istinit, onda vjerovatno dosta ljudi živi u skladu s njim, mada nesvjesno. Ja se za sada mogu složiti da postoje pravila po kojem univerzum funkcioniše pa mi nije nelogično da postoji i zakon postojanja.

Naravno da postoji ZAKON po kojem sve POSTOJI i naravno da mi svi po tom Zakonu i živimo. Nebitno da li znamo i živimo ispravno, u materijalnom i duhovnom blagostanju i dobru ili živimo u neznanju, pogrešno, pa se patimo, stradamo i živimo u zlu, jer i dobro i zlo su ravnopravni dijelovi Zakona postojanja, gdje uvijek važi ona Biblijska izreka "kako znaš tako i siješ, kako siješ tako i žanješ". Jer znanje je suština Svijesti i njene svjesnosti, koje može da bude i ispravno, koje će za svoju posljedicu da ima značenje dobra, a može da bude i pogrešno, kao što su naša ljudska znanja, koja za svoju posljedicu imaju zlo.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1913 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

Ljubo2 wrote: 30/05/2022 02:43
Kad kažeš da dobra i zla nema, vjerovatno se puno družiš sa Mujom. Kad Muji padne cigla na glavu i kad se on zbog toga ne ljuti, ne psuje i ne kuka, to ne znači da zla nema, već samo da je u Muje tvrda glava. A kad Mujo svako veče okrene leđa Fati kad s njom legne u krevet, to ne znači da tu nema ljubavi i dobra, već samo da je Fata njegova vlastita žena.
Kad Muji padne cigla na glavu, to znaci - da mu je pala cigla na glavu jer nije bila dobro ucrvscena. To nije zlo, nego nesretan slucaj.
Zlo bi bilo da ga je neko gadjao ciglom, s namjerom da mu razbije glavu. Cigla ne moze biti zla, to mogu biti samo ljudi. I opet - "zlo", "zao" i sl. su pojmovi koje su ljudi izmislili kako bi opisali neko desavanje i svrstali ga u neku kategoriju, a i tu kategoriju su opet izmislili ljudi. Osim ako mi ne zelis reci da i ribe razlikuju dobro i zlo, ili ptice, ili drvece...
Kad Mujo okrene ledja Fati u krevetu, to znaci da hoce da spava, a Fata je samo trenutno njegova zena. Sutra vec ne mora biti. ;)
Šala na stranu, ima dobra i zla. Sve što ugrožava fizičko postojanje Svijesti ili mu umanjuje smisao, to Svijest doživljava kao zlo i ona od toga bježi. A sve što joj omogučuje fizičko postojanje i što mu daje smisao, Svijest doživljava kao dobro i ka tome teži. To je Zakon dobra i zla i to je ono što se podrazumijeva pod riječju i pojmom "nagon samodržanja". I još i ovo: pošto se fizičko postojanje Svijesti uvijek manifestuje kao kretanje i rad, generalno, haotično i neorganizovano kretanje i rad Svijest uvijek doživljava kao zlo, a organizovano i harmonično, kao dobro i to je razlog što Svijest uvijek teži od neorganizovanog i haotičnog kretanja i rada sa značenjem zla, ka organizovanom i harmoničnom sa značenjem dobra i to je ono što se podrazumijeva pod riječju i pokmom "evolucija".
Mislim da me ne razumijes, tj. tvoja i moja svijest, kao i razumijevanje svega toga su na razlicitim nivoima. Dobro, zlo, harmonija, sklad, organizovano, neorganizovano...sve su to nasi, ljudski pojmovi. I svi do jednog su proizvod naseg mozga, u pokusaju opisivanja desavanja oko sebe.
Razmisli o ovome - mozda nista od toga zapravo ne postoji. Mozda neka druga inteligentna vrsta uopste ne poznaje ove pojmove, ne prepoznaje ih na nacin kako ih mi "vidimo" i nazivamo. Mozda je njima ono sto mi smatramo zlom - dobro, i obratno. Mozda je njima ono sto mi smatramo haosom i neredom - sklad i red.
Npr., i bez uplitanja vanzemaljaca, nama su razne stvari iz zivotinjskog svijeta "fuj", tipa kada orke cerece tuljane. Znamo da su orke inteligentna vrsta, sposobna za ucenje i uvjezbavanje. Ali, iz njihove perspektive to cerecenje tuljana smatraju necim dobrim, zar ne?
Mi ne izmišljamo dobro i zlo, već ga tokom praktičnog kretanja, rada i života osjećamo, doživljavamo i pamtimo, pa onda ono što smo u proščosti doživjeli kao zlo, u budućnosti se klonimo toga i to više ne činimo, a ono što smo u prošlosti doživjeli kao dobro, ka tome u budućnosti težimo i to dalje činimo i usavršavamo. I to je "evolucija".
Tacno. Ali, procitaj iznad.
Ne, "bez svijesti o tome", jer mi smo svijest, već bez SVESNOSTI O TOME. Svjest i svjesnost su dva različita pojma. Svijest je ono što POSTOJI, koje sebe zove imenom "JA", a svjesnost je stanje Svijesti, isto kao i nesvjesnost.
Duboka filozofska tema, ali ok, recimo da se slazemo.
Mi nismo izmislili pojam "Svijest". Pojmovi se ne mogu uzmišljati. Pojmovi su ono što postoji ili se dešava. Mogu se izmišljati samo simboli za pojmove, riječi, imena, brojevi itd.
100% netaccno.
Da li su nenadertalci znali za bilo sta od ovoga o cemu ti i ja sad pricamo? Za bilo koji pojam koji koristimo? Sumnjam...
Da li mravi znaju za to? Ajkule? Medvjedi? Ptice? Trava? Mozda i znaju, ali mi toga nismo svjesni, tj. - mi ne znamo da li oni sve ovo znaju, razumiju, kontaju na isti nacin kao mi. A svi i sve to postoji.
Ovdje debelo grijesis, jer svaka rijec koju napisemo, ukljucujuci i jezik kojim pisemo, to su sve izmislili ljudi.
To je tačno. Kao i to da su sve naučne teorije, zatim filozofije, kao i svjetske religije, ideologije i politike, u vezi odgovora na ptanja ŠTA postoji, KAKO i ZAŠTO, manjkave, nedorečene ili pogrešne. Nemaju svoje potpuno utemeljenje ni u iskustvui, ni logici. U mojoj teoriji da samo Svijest postoji i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, nedostataka te vrste nema.
Sve je to stvar vremena. Ni prije 200 godina nismo znali letjeti, sad znamo. Prije 1000 nismo znali sta je zemljotres, i zasto i kako nastaje, sad znamo. itd.itd.itd.
A prije isto toliko, i vise, nismo ni poznavali pojmove "svijest" i "svjesnost".
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1914 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

DOZER
Kad Muji padne cigla na glavu, to znaci - da mu je pala cigla na glavu jer nije bila dobro ucrvscena. To nije zlo, nego nesretan slucaj. Zlo bi bilo da ga je neko gadjao ciglom, s namjerom da mu razbije glavu.
Ti baš ne umiješ logički da razmišljaš. Odakle god i kako god da je cigla doletjela Muji na glabu, za Muju je to zlo. Osim u slučaju ako je u Muje trrda glava. O Muji je riječ i njegovoj sposobnosti da osjeća dobro i zlo, a ne o cigli da li ona osjeća dobro ili zlo ako slučajno padne ili je neko namjerno baci.
"zlo", "zao" i sl. su pojmovi koje su ljudi izmislili kako bi opisali neko desavanje i svrstali ga u neku kategoriju, a i tu kategoriju su opet izmislili ljudi.
Dobro i zlo se ne može izmisliti. To su osjećanja, koja se mogu samo osjetiti doživjeti. To su pojmovi. A ono što su ljudi izmislili, to su samo rijeći "dobro i zlo", sa značenjem simbola tih pojmova.
Osim ako mi ne zelis reci da i ribe razlikuju dobro i zlo, ili ptice, ili drvece...
Neću to reći. Naprotiv, reći ću da ni ptice, ni ribe, ni drveće, čak ni ljudi, ne mogu osjećati ni dobro, ni zlo, zato jer ni ptice, ni ribe, ni ljudi, čak ni cijeli Svemir, NE POSTOJE. Osječati dobro i zlo može samo odno što POSTOJI. To je ono koje je od sebe samoga, putem samoorganizovanja svojih dijelova i čestica napravilo i ptice i ribe i drveće i ljude i cijeli Svemir. To je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih sva čuda ovog svvijeta čini. Ja tu jedinstvenu, svemoguću i sveznajuću prirodnu silu i pojavu zovem imenom "SVIJEST", naučnici imenom "ENERGIJA", a vjernici širom svijeta, imenom "BOG".
Mislim da me ne razumijes, tj. tvoja i moja svijest, kao i razumijevanje svega toga su na razlicitim nivoima. Dobro, zlo, harmonija, sklad, organizovano, neorganizovano...sve su to nasi, ljudski pojmovi. I svi do jednog su proizvod naseg mozga, u pokusaju opisivanja desavanja oko sebe.
Slažem se da tvoja i moja Svijest nisu na istom nivou. Ti tvrdiš da samo ljudski mozak postoji i da je on sve izmislio. A ja tvrdim da samo Svijest postoji i njenih sedam sposobnosti, pomoću kojih je sve snislila i od sebe same i sagradila. Čak i čovjeka i njegov mozak.
Razmisli o ovome - mozda nista od toga zapravo ne postoji. Mozda neka druga inteligentna vrsta uopste ne poznaje ove pojmove, ne prepoznaje ih na nacin kako ih mi "vidimo" i nazivamo. Mozda je njima ono sto mi smatramo zlom - dobro, i obratno. Mozda je njima ono sto mi smatramo haosom i neredom - sklad i red.
Pa i ja to tvrdim. Tvrdim, na primjer, da svako sa svog stanovišta sudi o tome šta je dobro, a šta zlo.Tako na primjer, za zmiju koja guta žabu, će to da znači dobro, jer će zmija pomoćću progutane ževe da osigura i produži svoj opstanak. A za žabu, to će da bude zlo, jer će to da okonča njen život i dalji opstanak. Pa sam ja onda, razmišljajući dalje o dobru i zlu, došao do zaključka da niko ne može sa tuđeg stanovišta da sudi o dobru i zlu, već samo vlastitog. Pa sam onda na kraju došao do otkrića univerzalnog pravila u vezi dobra i zla, koje važi za sve i svakoga - za sve i zmije i sve žabe - koje glasi, da sve što život, bilo čiji, održava, produžava ili mu daje neki smisao, ima značenje dobra. A sve ono što život ugrožava, onemogućuje, uništava ili mu umanjuje smisao, ima značenje zla. I onda sam u svojim razmišljanjima išao još i dalje i došao sam do još jednog zaključka i otkrića, a to je, ako, na primjer, ljudi, mravi, pčele, ćelije u našim tijelima ili bilo šta drugo, moraju da se bore jedni protiv drugih da bi opstali i ostvarili dobro, da to ima značenje haosa i zla, zato jer svi oni na taj način ugrožavaju svoj život i opstanak. A ako se udružuju, uzajamno pomažu i vole, da to onda ima značenje harmonije i dobra, jer je to jedini način da svi lako mogu u životu da se održe i opstanu. Ovo nije samo logika, već su sve to i iskustveno provjerljive i do kraja razumljive činjenice. To je univerzalni ZAKON prirode, po kojemu su sve materijalne forme u Svemiru sagrađene. To je ono pomoću čega se objašnjava evolucija svih stvari u Svemiru. Tako su nastali i atomi i nebeska tijela i galaksije i tijela ćelija, biljaka i ljudi. Sve po načinu samoudruživanja i samoorganizovanja da bi se zajedničkim životom i radom što lakše i duže održali u životu. Samo ljudi to još uvijek nisu shvatili, kao ti, na primjer, Dozeru, jer ne znaju logički da razmiljaju. Oni se još uvijek uzajamno dijele, mrze i bore i gaze jedni preko drugih, sve sa ciljem da bi opstali. Šta se može - glupi ljudi...ne znaju logički da misle...mozgovi im ne rade kako treba.
Da li su nenadertalci znali za bilo sta od ovoga o cemu ti i ja sad pricamo? Za bilo koji pojam koji koristimo? Sumnjam...
Ti misliš da u pogledu mudrosti postoji neka velika razlika između nas i neandertalaca. Život je NAGON SAMOODRŽANJA i sva mudrost ovoga svijeta, koja važi za apsolutno sve, se zasniva samo na tome da se pronađe najbolje rješenje opstanka, tj. rješenje kako da se izbjegne zlo, a ostvari dobro. Univerzalno rješenje o tome kako se to najlakše ostvaruje, jeste princip jedinstva, mira, uzajamnog pomaganja, ljubavi i pravednosti. Nendertalci nisu znali za ovaj princip. Taj princip još uvijek ni mi danas ne poznajemo i ne poštujemo. I u čemu smo to onda mi mudriji od neanderatlaca. Nisno ni po čemu drugom do samo po tome što su se neandertalci uzajamo ubijali, da bi opstali, kamenim sjekirama, a mi danas imamu nuklearna oružja, biološka, hemijska, metorološka i još mnogo koječega drugog. Kakva je to logika da ćemo lakše da se održimo u životu, ako se uzakamo ubijamo? Ja mislim da su i konji, po tom pitanju, pametniji od ljudi.
Da li mravi znaju za to? Ajkule? Medvjedi? Ptice? Trava? Mozda i znaju, ali mi toga nismo svjesni, tj. - mi ne znamo da li oni sve ovo znaju, razumiju, kontaju na isti nacin kao mi. A svi i sve to postoji. Ovdje debelo grijesis, jer svaka rijec koju napisemo, ukljucujuci i jezik kojim pisemo, to su sve izmislili ljudi.

Slažem se da je sve izmišljeno. Cieli Svemir i sve ono iz čega se on sastoji je izmišljeno. Ali kad se zapitamo ko ili šta uistinu POSTOJI i ko je sve to izmislio, na kraju uvijek dođemo do saznanja, da sve to nisu izmislili, ni mravi, ni ajkule, ni ptice, ni medvjedi, ni trava, pa ni sami ljudi. Sve je to izmislila SVIJEST ili pak BOG, osim kojeg ničeg drugog nema. Sve je to izmislila i od sebe same sgradila - i mrave i ajkule i medvjede i ptice i ljude i sve ostalo - SVIJEST. I sve to uz pomć svojh samo sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji . naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. I mi danas kad opažamo mrave, ajkule, ptice, medvjede, travu, ljude ili bilo šta drugo, zapravo uvijek opažamo BOGA, tj. SVIJEST koja ima oblik mrava, ajkule, ptice, medvjeta, trave čovjeka ili bilo čega drugog. Pa i čovjek kad nešto danas izmišlja, to zapravo, ne izmišlja čovjek, već BOG, tj. SVIJEST od koje je čovjek napravljen. To je ono koje u čoveku sebe zove imenom "JA". Sve što postoji - i mrav i ajkula i ptica i medvjed i čovjek, pa i svaka elementarna čestica, svaki atom, sveko nebesko tijelo, galaksoja itd ima svoje "JA". I cijeli Svemir ima Boga u sebi, tj. svoje "JA".
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#1915 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Ljubo2 wrote: 29/05/2022 03:02
Posebno ti hvala što si prihvatio da ideju Zakona postojanja, kao novi sistem vrijednosti, bez kojeg ovaj naš svvijet ne može preći iz stanja haosa i zla u stanje harmonije i dobra, širiš u svom okruženju, uz pomoć simbola Zakona postojanja. Još ranije si nas ovdje obavijestio da si nabavio beđž tog simbola i obilježio se njime. Pa me zanima da li si uspjeo još nekoga u tvojoj sredini da zainteresuješ da uradi isto?
Hvala Ljubo tebi, i svakako „Izvoru“ iz kojeg smo 'dobili' ovo znanje, ili što bi 'religionari', tj. oni koji slijepo vjeruju u neku od religija, rekli - hvala (pripada) Bogu.

Meni je (tek) Zakon postojanja, unatoč svim i raznovrsnim spoznajama o pojavama u stvarnosti u kojoj se nalazimo, koje sam cijelog života tražio, sakupljao, stekao i pokuša(va)o da shvatim, zaokružio sliku svijeta u smislenu cjelinu, u kojoj je i dio zvan i znan kao „pitanje svih pitanja“, tj. na pitanje postojanje Boga – Šta, Kako i Zašto, jedino i zaista, Postoji – dobio svoje mjesto, odnosno dao razumljivo objašnjenje i odgovor na to pitanje.

Što se tiče bedža, naručio sam, tj. kupio 50 komada, od kojih sam 10-15 njih podijelio svojim bližnjim. Svima sam pokušao objasniti čega je to simbol i kakva mu je 'namjena i poruka' i koliko je meni poznato, niko nije dalje nastavio da radi isto.
Usput, za dvoje od njih sam siguran da su razumjeli Zakon postojanja. Međutim i kod njih, kao i kod ostalih, je prisutan stav da je samo nošenje bedža „bezveze“. Odnosno mišljenja su da to ne može išta ikome značiti ili pomoći, tj. ne vjeruju u to da se s tim činom može nešto korisno uraditi. U stvari, možda bi se to i ovako moglo reći, barem se meni tako čini, ne vjeruju da ih drugi ljudi uopšte hoće saslušati i da ih mogu razumjeti.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1916 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

planamac wrote: 31/05/2022 12:14 Što se tiče bedža, naručio sam, tj. kupio 50 komada, od kojih sam 10-15 njih podijelio svojim bližnjim. Svima sam pokušao objasniti čega je to simbol i kakva mu je 'namjena i poruka' i koliko je meni poznato, niko nije dalje nastavio da radi isto. Usput, za dvoje od njih sam siguran da su razumjeli Zakon postojanja. Međutim i kod njih, kao i kod ostalih, je prisutan stav da je samo nošenje bedža „bezveze“. Odnosno mišljenja su da to ne može išta ikome značiti ili pomoći, tj. ne vjeruju u to da se s tim činom može nešto korisno uraditi. U stvari, možda bi se to i ovako moglo reći, barem se meni tako čini, ne vjeruju da ih drugi ljudi uopšte hoće saslušati i da ih mogu razumjeti.
Razumljivo je da mnogima to sve nije razumljivo. Ljudske memorije su zagađene mnogim drugim, starim, lažnim sistemima moralnih vrijednosti koji su od uvijek obećavali "med i mlijeko", a uzrokovali siromaštvo stradanje, patnju i smrt. Pa je sada potrebno uložiti mnogo truda da se obore ti stari lažni svjetski moralni sistemi, da bi ljudi mogli da sebe ubijede i prihvate ovo sada novo koje im se nudi.

Evo ja sam upravo ovog trenutka napisao jedan post na srpskom forumu filozofije "Krstarica", na temu "SAMOIZGRADNJA". U kojem ljudi daju svoja mišljenja o tome kakvi bi oni kao pojedici trebali da budu, kako da izgrade svoju ličnost, da bi mogli da ostvare neki svoj viši životni cilj i svrhu. Ovo je kopije tog mog posta o tome šta sam ja predložio. Možda malo pripomogne da se bolje razumije sve ovo što ja zagovaram u vezi pitanja kako opšte duhovno i materijalno blagostanje može najlakše i najjednostavnije da se postigne.


"S A M O I Z G R A D N J A:

Nije moguće znati šta pojam "samoizgradnja" zaista podrazumeva, ako ne znamo šta je život i kakav je njegov smisao i svrha. Tek kad to saznamo, tada u skladu sa svrhom i smislom života gradimo sistem vrednosti, a to je uvek moralni sistem i tada prema tom moralnom sistemu oblikujemo svoju ličnost, da bi mogli da se prilagodimo tom moralnom sistemu. I upravo to oblikovanje vlastite ličnosti i njeno usklađivanje prema važećem društvenom moralnom sistemu je ono što treba da se podrazumeva pod rečju i pojmom "samoizgradnja".

Samoizgradnja, dakle, nije da svaki čovek samostalno oblikuje svoju ličnost, kako mu se prohte. Ali nije ni da je oblikuje i prilagođava prema važećim društvenim moralnim sistemima, jer društvenih moralnih sistema ima svakakvih - hrišćanski moralni sistem, muslimanski, kapitalistički, fašistički, komunistički itd, od kojih ni jedan nije u skladu sa svrhom, smislom i ciljem života.

Samoizgradnja dakle treba da bude u skladu sa onim što ima značenje svrhe, smisla i cilja samog života.

Ali... samo ako su nam ta svrha, smisao i cilj poznati.

Naravno, svrha, cilj i smisao života su čoveku - i ne samo ćoveku - od uvek bili poznati. Svrha, smisao i cilj života, za sve što postoji, su: SAMOODRŽANJE, tj. OPSTANAK. Jer život je NAGON SAMOODRŽANJA. To je večita težnja od nepostojanja sa značenjem nezadovoljstva i zla, ka postojanju, sa značenjem zadovoljstva i dobra.

I upravo to je ono što su ljudi od uvek znali - da treba da teže od nepostojanja sa značenjem nezadovoljstva i zla, ka postojanju sa značenjem zadovoljstva i dobra i to je od uvek bila svrha, smisao i cilj njihovog života. Prema toj svrsi, smislu i cilju su od uvek gradili svoje moralne sisteme - hrišćanski, islamski, kapitalistički, komunistički, faćistički itd - i prema tim moralnim sistemima su izgrađivali svoje ličnosti.

I da li su pomoću tih moralnih sistema uspeli da ostvare tu svoju svrhu, smisao i cilj?

N I S U !

Umesto opstanka, zadovoljstva i dobra, redovno su, tokom cele istorije, živeli u siromaštvu i bedi, trpeli razne oblike nasilja, eksploatacije ,stradali i patili se.

Pa ja vas sada pitam: na šta vi pomislite kad se pomene reč i pojam "SAMOIZGRADNJA"? Šta za vas ta reč i pojam znači? Da li, da bi izgradili svoju ličnost, treba da je oblikujete u skladu sa nekim od do sada poznatih društvenih oblika morala koje sam napred pomenuo i po njima se i dalje patite, živite u bedi i siromaštvu, nasilju, teroru, eksploataciji i zlu svake vrste? Ili je možda potrebno da se oslobodite svih tih do sada poznatih, lažnih belosvetskih moralnih sitema vrednosti -ideološko-političkih, verskih, nacionalističkih, kapitalističkih, komunističkih, fašističkih itd. i pronađete neki potpuno novi sistem vrednosti, prirodni i univerzalni, koji nikad do danas u ljuskom društvu još nije bio u upotrebi. I to onaj sistem vrednosti po kojem su sve savršene materijalne forme u Svemiru sagrađene, među koje spada i ljudski organizam kao jedan od najsavršenijih, a zatim sebe obeležite, ovim dole, simbolom tog sistema vrednosti i prema njemu se SAMOIZGRADITE. I na kraju, živeći po tom moralnom sistemu vrednosti konačno ostvarite svoj večiti cilj, svrhu, smisao i san koji ste dugo sanjali- VRTOVE RAJSKE - odnosno sveopšte i večito DUHOVNO I MATERIJALNO BLAGOSTANJE."
Image
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1917 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

S A M O I Z G R A D N J A

Evo, prenosim još jedan moj post sa foruma "Krstarica", na temu "Samoizgradnja". Iz razloga što se današnji svjetski problemi ne mogu riješiti bez podizanja niske ljudske svijesti sa niskog nivoa na visoki, zatim, iz razloga što se to ne može postići bez razumijevanja Zakona postojanja i iz razloga što je razumijevanje pojma "samoizgradnja" glavni diU ovoj rečenici tvrdiš da niko nije našao, ni onjasno smisao života.
PRIMJEDBA:
"U današnjem naopakom svetu sve se svodi na puko preživljavanje, jer je ljudski mentalitet takav."
MOJ ODGOVOR NA PRIMJEDBU:
Da li to znači da tvrdiš da je smisao života "PUKO PREŽIVLJAVANJE". Ako to tvrdiš, onda se slažeš sa mnom, jer i ja to tvrdim, kada kažem da sem nagona samoodržanja nikakva druga prirodna sila i pojava ne postoji. Pa se, prema tome, samoizgradnja svoddi na pronalaženje najboljeg načina samodržanja. A imajući na umu da individualno samodržavanje, nekog pojedinca na pustom ostrvu, nije moguće, več samo kolektivno, jer čovek je društveno biće, koje se samoodržava u zajenici, organizovano sa svim drugim ljudima, to podrazumeva da je samo grupna, tj. kolektivna samoizgradnja, moguća. I da će svi ljudi na Zemlji da budu do kraja "samoizgrađeni" kad pronađu najbolje moguće rešenje kako da se svi kolektivno samoodrže.

Prema tome, kolektivno se samoizgrađivati ne znači ništa drugo do pronaći najbolji društveni i ekonomski poredak koji maksimalno, svim ljudima na Zemlji, omogućuje duhovno i materijalno blagostanje, Koje je uslov za ostvarenje njihovog zajedničkog cilja, zvanog "SAMOODRŽANJE".

Najbolji društveni društveni i ekonomski poredak je ravnopravan društveni i ekonomski poredak, sa pravednom podelom rada i rezultata rada, kojeg do danas nismo imali. To je poredak bez vlastodržca, bogataša, eksploatatora, lažova i prevaranata, bez ikakve vrste nasilja i kriminala i bez zla bilo koje vrste. To je pordak bez političkih, verski i klasnih podela, pripadnosti, institucija i vođa, u kojem, kao u ljudskom organizmu, nikakvih drugih podela ne sme da bud, sem pravedne podele rada i rezultata rada.

I ako kao pojedinci znamo da je samoodržanje svrha i cilj našeg življenja i ako kao pojedinci ka pravednom svetskom društvenom i ekonomskom poretku težimo, pomoću kojega se samodržanje najlakše ostvaruje, onda smo, ne samo pojedinčno do kraja samoizgrađeni, već i grupno, tj. kolektivno. Tvrdim da sem ovog, gore opisanog načina pojedinačnog i grupnog samoizgrađivanja, NEMA i da je svako drugačije poimanje i objašnjavanje pojeinačnog i grupnog samoizgrađvanja - LAPRDANJE.

I na kraju, ako je neko od vas ubeđen da je sebe na napred opisani način samoizgradio, neka označi sebe ovim dole simbolom harmonije i dobra, tj. jedinstva sveta, mira, uzajamnog pomaganja, ljubavi i pravednosti, da na ulici, po ovom simbolu takvi SAMOIZGRAĐENI mogu da se prepoznaju i izbroje. Dok njihova brojnost ne dostigne kritičnu masu, koja će da omogući uspostavljanje pravednog društvenog i ekonomskog poretka, bez revolucije i prolevanja ljudske krvi. I naravno, omogući prelazak iz Starog Doba u Novo. Prelazak iz doba haosa i zla u doba harmonije i dobra.o Zakona postojanja koji treba da se razumije da bi pojedinci mogli uspješno da podignu svoju svijest sa niskog nivoa na visoki.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1918 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

JOŠ JEDNA KOPIJA MOG POSTA NA TEMU: "SAMOIZGRADNJA".

DEFINICIJA:


Tema je "samoizgradnja" i ako želimo da precizno definišemo taj pojam, treba se držati teme. Treba objasniti šta se pod tim pojmom porazumeva, a zatim, onaj ko želi da se "samoizgrađuje", neka prione na posao u skladu sa definicijom tog pjma.

Naime, ćinjenica je da mnogi ljudi, kada je reč o svim svestskim problemima i pitanju kako ih rešiti, navode kao glavni problem nisku ljudsku svest, i da bi se rešili svi svetski problemi, tvrde da je potrebno podizati ljudsku svest sa niskog nivoa na visoki. A pri tome nemaju pojma ni šta je niska ljudska svest, ni visoka, niti kako je podići sa niskog stupnja na visoki. Pa onda predlažu "samoizgradnju", pojedinačnu ili kolektivnu, kao način da se podigne niska ljudska svest na visoku, a pri tome nailaze na problem jer ne mogu da se slože oko toga šta treba podrazumevati pod rečju i pojmom "samoizgradnja" i da bi to objasnili, obično lupetaju. Hriščani, na primer, da bi se samoizgradili, tvrde da ljudi, u skladu sa Hristovom zapovesti "ljubi bližnjega kao samoga sebe" treba da se "samoizgrađuju" u skladu sa tom Hristovom zapovesti, a to je da prestanu da budu zli, a postanu dobri i danas, nakon dve hiljade godina posle Hrista, po tom pitanju se nisu makli s mesta. Još su čak postali više zli, nego što su bili u vreme Hrista, s obzirom na ratne tehnologije kojima danas raspolažu, koje su smislili kako bi se što lakše uzajamno poubijali i potpuno potamanili.

I kad sve to imamo na umu, hajde neka neko od vas objasni, šta misli kako bi danas mogli da se reše svi ti ogromni svestki problemi, da ih sada ne nabrajam, pomoću "samoizgradnje"? Evo, ja na pimer, želim da u svetu nema više niakvih problema i da bi se to postiglo, pristajem da počnem da se "samoiugrađujem". Ali ne znam šta, zapravo treba da radim da bi to postigao. Ne znam šta reč i pojam "samoizgradnja" podrazumeva, pa neka mi neko od vas to konkretno objasni, a ne da obigrava oko tog pojma i problema, kao kiša oko Kragujevca, našvrlja ovde svašta, a ne objasni ništa.

A ceo problem u vezi objašnjenja pojma "samoizgradnja", zapravo je vrlo jednostavan.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1919 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

Ljubo2 wrote: 30/05/2022 03:59Svako to može provjeriti i razumjeti na sebi samome, jer svako od nas je Svijest.
Jasnije mi je mada mi se čini da ovaj zakon stavlja čovjeka u središte univerzuma. Kako je moguće znati sa sigurnošću da ne postoji i svijest sa drugačijim ciljem od cilja da dovede sebe u stanje svjesnosti ili sa drugačijim psiho-fizičkim sposobnostima, ako ne na Zemlji, onda možda negdje u univerzumu?
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1920 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 02/06/2022 12:05Jasnije mi je mada mi se čini da ovaj zakon stavlja čovjeka u središte univerzuma. Kako je moguće znati sa sigurnošću da ne postoji i svijest sa drugačijim ciljem od cilja da dovede sebe u stanje svjesnosti ili sa drugačijim psiho-fizičkim sposobnostima, ako ne na Zemlji, onda možda negdje u univerzumu?
Cijeli materijalni Svemir, život i čovjek, nastaju iz nematerijalnog kvantnog vakuuma. Čovjek raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretamnja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Pomoću ovih sedam sposobnosti on i postoji i dovodi sebe u stanje svjesnosti. Odakle mu ovih sedam sposobnosti? Da li čovek mora da bude čovjek da bi njima raspolagao? Ne mora, jer u nauci postoje dokazi da energija, od koje su svi materijalni oblici u Svemiru sagrađeni, raspolaže, ni manje, ni više, do samo sa tih sedam sposobnosti. Dakle, čovjek nije ni živ, ni svjestan zato što je čovjek, već zato što je živo i svjesna energija od koje je ljudski organizam sagrađen. Uostalom, čovjeka, kao ni bilo šta drugo, ne gradi ni otac, ni majka, već energija od koje je čovjekov organizam sagrađen, koja je i njegovog oca i majku na isti način sagradila, koja to ne bi bila u stanju da ne raspolaže sa pomenutih 7 sposobnosti, tj. da nije živa i svjesna.

Sa druge strane, kad se pitamo šta je Svijest i dođemo do zaključka da je Svijest ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svjesnosti i da bez sedam sposobnosti svjesnosti, a samim tim, ni Svijesti, ne bi moglo da bude, onda dođemo i do zaključka da su tih sedam sposobnosti ZAKON sveukupnog postojanja - i materijalnog postojanja, kao i životnog i svjesnog. I nama je dovoljno da samo to znamo da bi znali i razumjeli logiku po kojoj postoji ovo naše poznato nam, materijalno i svjesno postojanje. To je logika Svijesti i njenih sedam sposobnosti. I nikakva druga logika ne postoji po kojoj bi, uporedo sa ovim našim postojanjem, moglo da postoji još i neko drugo, nama neopažljivo i nepojmljivo postojanje. A i kad bi postojalo još neko postojanje, uporedo sa ovim našim postojanjem, koje bi za nas bilo neopažljivo, nepojmljivo i koje ne bi imalo nikakvog uticaja, ni dodira sa nama poznatim postojanjem, baš nas briga za to. Nama je važno da znamo sve o ovom nama poznatom postojanju i nama samima - da znamo ko smo, šta smo, kako poćinjemo i završavamo, sa kojim ciljem, svrhom i smislom. I kao najvažnije, da znamo da smo kao Svijest nestvorivi i neuništivi, već da samo vječito prelazimo iz jednog svjesnog oblika u drugi. I pri tome se uvijek iznova veselimo svemu, radujemo, smijemo, igramo, pjevamo itd, a ponekad i stradamo, jaučemo i plačemo, bijemo druge ili nas drugi biju. a ponekad radimo i ono bezobrazno. I sve kad se sabere, život nam je vječito ispunjen nekih sadržajima, svijetlim ili tamnim i nikad nam nije dosadno. Čak i kad nam je toliko loše, da više ne možemo da izdržimo, pa se ubijemo, ne ubijemo se zato što ne nećemo više da živimo, već zato da prekinemo i promijenimo mučni sadržaj života koji nas je zadesio i krenemo sve ispočetka, birajući neki drugi, novi i bolji sadržaj.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1921 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

Ljubo2 wrote: 03/06/2022 01:58 Čak i kad nam je toliko loše, da više ne možemo da izdržimo, pa se ubijemo, ne ubijemo se zato što ne nećemo više da živimo, već zato da prekinemo i promijenimo mučni sadržaj života koji nas je zadesio i krenemo sve ispočetka, birajući neki drugi, novi i bolji sadržaj.
Možda bi nas i u tom životu sačekala ista (ili još teža) životna lekcija dok je ne savladamo. A i smrt nas svakako sve čeka, nema je smisla ubrzati. Ako smo živi, onda mislim da smo s razlogom živi. :D
Ne znam da li pitati ili ne pitati za postojanja uporedo s našim postojanjima. :D
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1922 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Moj posljednji post na temu

S A M O I Z G R A D N J A

Na moju tvrdnju da je problem u vezi objašnjenja pojma "samoizgradnja", vrlo jednostavan, dobio sam odgovor: "Jednostavan je tebi koji sve zasnivas na pomoci vanzemaljaca.."

Moj odgovor na ovu primjedbu glasi:

"Nebitno što postoje različiti stavovi u vezi pojma "samoizgradnja" i što ljudi na različite načine žele sebe da "samoizgrade", ipak, postoji i takav oblik "samoizgradnje" koji je svim ljudima, i ne samo ljudima, zajednički, opšti i univerzalni. Vrlo je jednostavan za razumevanje i nebitno da li smo svesni takvog oblika "samooizgradnje", mi ne možemo da ga izbjegnemo i uvek nam je on merilo po kojem se svi "samoizgrađujemo". On proizilazi iz samog Zakona po kojem život postoji u vidu nagona samoodržanja, kao večite težnje od nezadovoljstva i zla, ka zadovoljstvu i dobru. A imajući na umu da postoje samo dva moguća načina da se izbegne nezadovoljstvo i zlo, a ostvari zadovoljstvo i dobro, a to su duhovno i materijalno blagostanje, to ne postoji drugi način naše "samoizgradnje" do taj da sebe naoružamo znanjem o tome kako se najlakše ostvaruje duhovno i materijalno blagostanje i da po tom znanju, kao nekakvom šablonu, živimo, tj. sve svoje misli i sva svoja delovanja usklađujemo. To znanje ima značenje zakona DOBRA i nebitno da li ga mi poznajemo ili ne, mi ipak, čak i nesvesno, po njemu težimo da živimo. Ne samo mi ljudi, već i sva druga bića. Pa čak i sve ono što u našem neznanju smatramo neživim, kao što su elementarne čestice u atomima, atomi u nebeskim telima, nebeska tela u galaksijama itd. Dakle sve što postoji, nema drugu ni svrhu, ni cilj, do materijalno i duhovno blagostanje. Niti postoji bilo kakva druga "samoizgradnja" do ta koja će u skladu sa našim znanjem po kojem se "samoizgrađujemo" da nam obezbedi to duhovno i materijalno blagostanje.

Pa se onda postavlja pitanje, u čemu je problem u vezi naših različitih shvatanja pojma "samoizgradnja", kad su svi mogući naši načini samoizgrađivanja usmerni na duhovno i materijalno blagostanje?

Problem je u tome što postoji samo jedno i to univerzalno, svemu zajedničko znanje, sa značenjem ZAKONA DOBRA, po kojem je jedino moguće ostvariti duhovno i materijalno blagostanje, pomoću kojega treba da se "samoizgrađujemo", dok su sva druga znanja pogrešna, po kojima se redovno, umesto duhovnog i materijalnog blagostanja, postiže stradanje, patnja, siromaštvo i zlo.

O kakvom se to univerzalnom Znanju Dobra radi?

S obzirom da ništa u Svemiru ne može opstati u životu samo za sebe, izdvojeno od svega drugog, već samo u zajednici i organizovano sa drugim, sebi sličnim oblicima života (kao na primer, kada je reč o elementarnim česticama u atomima, atomima u nebeskim telima, nebeskim telima u galaksijama ili atomima u ćelijama, ćelijama u organima biljka, životinja i ljudi, ljudi u ljudskom društvu, pčela u košnici, mrava u mravinjaku itd), razumljivo je da njihova "samoizgradnja" mora da bude zajednička, grupna, tj. kolektivna.

Kad je reč o kolektivnom ostvarenju materijalnog blagostanja, onda "samoizgradnja" mora da bude individualna, već prema funkciji svake individue unutar organizma kao celine, već pema podeli rada, pomoću kojega je jedino i moguće ostvariti materijalno blagostanje za celo društvo. Uz napomenu, ma koliko da su funkcije pojedinaca u organizmu različite, sve one moraju da budu celom društvu korisne i potrebne. Dakle, društveno neopravdanog i štetnog rada za društvo, ne sme da bude.

A kad je reč o duhovnom blagostanju celog društva, koje podrazumeva život bez ikakvog stradanja i patnje svih individua u društvu, da bi se to ostvarilo, tu postoji samo jedno i to univerzalno znanje, koje važi apsolutno za sve u Svemiru, po kojem sve individue unutar bilo kojeg organizovanog društva, treba da se "samoizgrađuju". To nije znanje u vezi međusobnih odnosa individua u društvu prilikom organizacije i podele rada, već odnosa u vezi organizacije i podele rezultata rada. Koja mora da bude maksimalno i isključivo ravnopravna i ista za sve ćlanove društva, u smislu one Hristove zapovesti: "Ljubi bližnjega kao samoga sebe" i nikako drugačije, jer samo takvi, pravedni međusobni odnosi, bez ikakve pohlepe ili privilegija pojedinaca, prilikom raspodele rezultata rada, mogu celom društvu da obezbede maksimalno duhovno blagostanje. U suprotnom, neravnopravna podela rada i rezultata rada uvek će na kraju uzrokovati konkurenciju, mržnju i borbu svakoga sa svakim unutar društva, stradanje,siromaštvo, patnju i smrt.

Dakle, duhovno blagostanje, a to je život bez stradanja, siromaštva i patnje, je razlog zašto je i Hrist, na primer, zagovarao ljubav prema bližnjemu kao prema same sebi, zbog čega su ga pohlepni , privilegovani članovi tadašnjeg društva, eksploatatori i robovlasnici ubili, jer u pravednom društvenom i ekonomskom poretku koji je Hrist zagovarao, više ne bi mogli da pljačkaju društvo i na društvu se na razne načine iživljavaju.

Na žalost, Čovečanstvo i danas, dve hiljade godina posle Hrista, još uvek živi kao i u vreme Hrista. Pohlepni i zli još uvek vladju svetom i vrše još veći teror nad svetskim stanovništvom, nego i u vreme Hrista. I dok god tako bude, ne samo daduhovnog blagostanja u svetu neće da bude, već neće da bude ni materijalnog. Jer svinje, kad se iz korita najedu, okrenu se i u korito se posheru.

I kada ja, na primer, prilikom objašnjavanja Zakona postojanja, u sjladu sa tim Zakonom, zagovaram pravedan svetski društveni i ekonomski poredak, tj.poredak bez političkih, verskih i klasnih podela i pripadnosti, koje su do danas uzrokovale sva svetska zla, ja, zapravo, zagovaram i materijalno i duhovno blagostanje za ceo svet. Na žalost, taj moj predlog još gotovo niko ne prihvata i izgleda da takvih koji duhovno i materijalno blagostanje za ceo svet žele, nema, već samo za sebe. I to, bez svog ličnom rada na proizvodnji materijanih dobra, na račun onih koji ta materijalna dobra proizvode. Hebo vas i demokratija i kapitalizam. U dhupe vam se uvukao i zbog ljubavi prema njemu, apokalipsa nam ne gine i na kraju, na vrhuncu ovog našeg materijalnog i tehnološkog razvoja, ovako duhovno nezreli i nerazvijeni, ćemo, kao atlantiđani, svi da odemo u propast. Ne znam samo šta uopšte imate na pameti kad govoriteo "samoizgradnji"? Imajući na umu da vaspitanje sveukupnog svetskog društva, kroz pordicu, obrazovanje, kroz svetsku politiku i filozofiju, kroz nauku, kroz medije i kulturu, na kraju se uvek svodi samo na to kako čevek na najlakši mogući način može celo društvo da stavi pod noge i na raćundrušzva se obogati.
Image
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1923 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 03/06/2022 02:46Možda bi nas i u tom životu sačekala ista (ili još teža) životna lekcija dok je ne savladamo. A i smrt nas svakako sve čeka, nema je smisla ubrzati. Ako smo živi, onda mislim da smo s razlogom živi.
Ne znam da li pitati ili ne pitati za postojanja uporedo s našim postojanjima.
Erika, sve se može, samo, ma koliko puta umirali, iz života se pobjeći ne može. I u ma kojem obliku života da se pojavimo, ništa drugo nam ne preostaje, već da težimo ka duhovnom i materijalnom blagostanju, da bi mogli živjeli u zadovoljstvu i dobru. I da bi to postigli, jedini je način da se uvijek iznova "samoizgrađujemo" u skladu sa univerzalnim znanjem o tome kako najlakše i najbezbolnije može da se ostvari duhovno i materijalno blagostanje, onako kako sam ja to u moja gornja 3-4 posta objasnio, govoreći na temu "samoizgradnja". I ko želi na takav način da se "samoizgrađuje", neka sebe obilježi simbolom znanja duhovnog i materijalnog blagostanja. A ko ne želi, tj. ko želi i dalje stradanje, pakao i smrt, tu je kukasti krst, pa neka njega na sebe zakači.

Image
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1924 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

Ljubo2 wrote: 03/06/2022 04:43
Nierika wrote: 03/06/2022 02:46Možda bi nas i u tom životu sačekala ista (ili još teža) životna lekcija dok je ne savladamo. A i smrt nas svakako sve čeka, nema je smisla ubrzati. Ako smo živi, onda mislim da smo s razlogom živi.
Ne znam da li pitati ili ne pitati za postojanja uporedo s našim postojanjima.
Erika, sve se može, samo, ma koliko puta umirali, iz života se pobjeći ne može. I u ma kojem obliku života da se pojavimo, ništa drugo nam ne preostaje, već da težimo ka duhovnom i materijalnom blagostanju, da bi mogli živjeli u zadovoljstvu i dobru. I da bi to postigli, jedini je način da se uvijek iznova "samoizgrađujemo" u skladu sa univerzalnim znanjem o tome kako najlakše i najbezbolnije može da se ostvari duhovno i materijalno blagostanje, onako kako sam ja to u moja gornja 3-4 posta objasnio, govoreći na temu "samoizgradnja". I ko želi na takav način da se "samoizgrađuje", neka sebe obilježi simbolom znanja duhovnog i materijalnog blagostanja. A ko ne želi, tj. ko želi i dalje stradanje, pakao i smrt, tu je kukasti krst, pa neka njega na sebe zakači.

Image
Napiši nam ovdje ako već nisi kako se nabavlja bedž, možda ima i ljudi koji ne pišu na temi/nisu registrovani a zanimljivo im je ovo i nabavili bi bedž (ne znam ima li ili nema, nagađam :| :D ). Ja možda u budućnosti isto nabavim (mada sam pojasnila iz kojih razloga, najviše kao podsjetnik na ovaj materijal). Ima dijelova koje nisam razumjela, sa kojima se ne slažem, ili koje tek trebam pročitati/pogledati al' ima i zanimljivih misli i dosta uloženog truda u materijal što mi je okej. :D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1925 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by broj dva »

Nierika wrote: 09/05/2022 00:12
breba wrote: 08/05/2022 06:39 Kali Yuga se ne završava uskoro :zjev:
Prevedeno s engleskog jezika-Kali Yuga, u hinduizmu, je četvrta i najgora od četiri yuge u ciklusu Yuga, kojoj prethodi Dvapara Yuga, a nakon nje slijedi Krita Yuga sljedećeg ciklusa. Vjeruje se da je to sadašnje doba, koje je puno sukoba i grijeha.
Zvuči optimistično. :D
Koje doba nije puno sukoba ??
A grijeh ne postoji kao smislena kategorija, šta je meni grijeh nije tebi i obrnuto samo je ovo doba na većem stupnju etičkig razvoja od bilo koje prijašnje epohe.
Post Reply