.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#1 .

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:04, edited 1 time in total.
User avatar
Hame_
Posts: 5500
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#2 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by Hame_ »

Da li ovo znači da možemo udarat svaki dan ramstek sa žara i sudžukice uz pivu pls pls reci da možemo :thumbup:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#3

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:04, edited 1 time in total.
User avatar
Hame_
Posts: 5500
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#4 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by Hame_ »

Meni meso da smeta ja bih ga se proš'o k'o i cigara - nabio ga nogom i adio.

Hoću reći, nakon roštilja osluškujem sutra šta mi je i kako mi je. Ako mi je loše batali to, ako mi je OK to je to. Neki dan se našopo pola tepsije domaćih paprika pečenih u rerni iz tepsije brez hljeba (onako sočne sa sjeckanim lukom u svom umaku nisam hljebom umaako, žrtvovo se - kontam hajdi brez hljeba je zdavije).

Sutri dan kanafa :(

Trenutno sam u nekom sebe ubjeđenju da je meni recept za uživanje u životu - slušaj svoje tijelo i sebe kako vam je nakon što ste nešto uradili.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#5 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by sadie_forever »

zdravo i nezdravo ne postoji,sve je genetika i starost...znaci sto ti je Bog stvorio jedi,ljudi su mesozderi oduvijek i bili,tako da uzivaj koliko to je bog dao i suti
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#6

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#7 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by banjaluka078 »

jOFLA wrote:
Nemam nikakvih problema sa mesom samim po sebi. Nego, bog nije dao paštete, viršle, konzervirane mesne nareske, suha/dimljena mesa i slične mesne prerađevine o kojima je riječ u toj velikoj studiji, a koja kaže da kod onoliko mnogo ispitanika nisu našli dokaze o štetnosti.
Upravo takvog mišljenja sam i ja, da nije samo meso problematično koliko sve ono što se koristi da bi se dobio krajni proizvod. Možda mi je manji problem s pečenicom iz kućne radinosti, jer znam da je tu na mesu samo so i eventualno bijeli luk. Za ono iz fabrike, pa još vakuumirano u plastičnu ambalažu, nisam baš sigurna. O prerađevinama tipa pašteta, parizer...mislim da su za ljutu muku, za kad nema ništa drugo ili putujem, pa nisam u mogućnosti jesti bilo šta drugo.

Naletjeh maloprije na članak o povlačenju Ranitidina iz prodaje. Povlače ga zbog supstance koja je prisutna upravo u mesnim prerađevinama.
Šta je to N-nitrozodimetilamin (NDMA)?

N-nitrozodimetilamin (NDMA) ili još poznat kao dimetilnitrozamin je sporedni proizvod različitih proizvodnih procesa i u malim količinama se redovno nalazi u pojedinim namirnicama- posebice onima koje uključuju konzerviranje, dimljenje ili sušenje. Redovno je prisutan u suhomesnatim proizvodima i jedan je od glavnih razloga zašto se njihovo redovno korištenje snažno obeshrabruje od strane ljekara. Pored ostalih toksina koji se mogu naći u suhomesnatim proizvodima, NDMA je poznat kao vrlo toksična supstanca, posebice za jetru, kao i za druge organe. U opisanim slučajevima namjernog trovanja sa NDMA, svi otrovani su završili život sa otkazivanjem jetre. NDMA je takođe poznati karcinogen, koji se u laboratorijskim uslovima koristi kako bi se kod laboratorijskih miševa izazvao rak. U malim količinama se nalazi u dosta namirnica, ali se smatra da povremeno korištenje u tako malim dozama ne predstavlja opasnost za ljudski organizam.

https://webdr.ba/index.php/2019/10/03/r ... ti-ili-ne/
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#8 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by ovo_malo_duse »

Citam ovo i razmisljam, kako u stvari pogresno gledamo na stvari. Nije problem u mesu, problem je hrani kojom se zivotinja hrani. Antibiotici, hormon, razni da ne nabrajam sad. To je najizrazenije u proizvodnji svinja i piletine. Klempe su toliko napucane antibioticima da vecina sadrzi multirezistentnu bakteriju. Procitao sam negdje da je Norveska spalila bukvalno oko 1000 farmi klempi zbog MRS.
Piletina takodje, puni se cim stigne od hormona rasta do antibiotika. Zet mi radio u argeti kaze cjelo pile se melje (onako kakvo ga peces kuci) u argetu i nije tacno da se u proizvodnji koristi bilo kakav otpadak. Problem je sto je to pile naraslo za 2 hefte i nafilovano do bola stereoidma i ko zna cim jos.
Tako da je najmanji problem otici kod lokalnog mesara koji ti odcapari kilo-dva crvenog, odkud mu kazes, i jos ti samelje kilo za cevapa, jer vecina lokalaca, malih mesara (za velike tipa Brajlovic ne znam) jos uvjek nabavlja meso na lokalnom nivou gdje prozvodnja stoke jos nije industrializovana.
Meso samo po sebi nije problem, cak sta vise pozeljno je vise jesti proteine(meso) nego ugljikohidrate i secere.
Problem je procesuirana hrana svih vrsta od bombone do sudzuka. Od kasice za bebu do sira (trapist, gauda itd) u svemu su problem ona ekstra sranja koja se dodaju. Sto vise puta E (emulgator) u sastavu na kesi to veci otrov jedes.
Et.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#9 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by emric »

Danas pročitah, pa vrijedi "saslušati" i tu vrstu mišljenja:
Nije cilj da budete lijep leš, da je šetnja zdrava poštari bi bili besmrtni

Paulo Ubiratan, ljekar iz brazilskog grada Puerto Alegre, u intervjuu je opovrgnuo brojne prethodno nepokolebljive postulate zdravog načina života. Ljekar vjeruje da često sve što se kaže da blagotvorno djeluje na tijelo, u stvari ne donosi nam ništa dobro, naprotiv – samo nam šteti.

Ubiratan je siguran da vegetarijanstvo nanosi samo štetu čovjeku, a vježbe za kardiovaskularni sistem uopšte ne produžavaju život, već ga skraćuju.

Brazilski doktor je još izjavio:

“Svako srce ima određen broj mišićnih kontrakcija. Ne trošite ih na vježbe. Životni period će vam isteći, bez obzira na to kako koristite srce. To je isto kako kada kažete da možete da produžite životni vijek vašem automobilu ako ga vozite velikom brzinom.”

Paulova filozofija je jednostavna – ako vas ništa ne boli, ne radite ništa. Jedite prženo, pijte pivo ili vino, redovno vodite ljubav, jedite meso i što je najvažnije – ne opterećujte tijelo nikakvom fizičkom aktivnošću, prenosi CDM.

“Da je šetnja korisna, poštari bi bili besmrtni. Kitovi ubice cio život plivaju, jedu ribu i piju vodu, a uprkos tome su debeli. Zečevi trče i skaču non-stop, a žive najviše 15 godina. Kornjača ne trči i ne radi ništa pa živi 450 godina!”

“Da li je čokolada loša?”

“Šta je čokolada? Čokolada je kakao. Još jedan predstavnik biljne hrane. To je hrana za sreću.

Život uopšte ne treba da bude takav, da vam je cilj da budete lijep leš.
Onda se još sjetim Zuke Džumhura i njegove čuvene da je Bog svakome propisao određeni broj koraka, a na njemu je kako će ih brzo potrošiti. :)
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#10 Re: Otkrića: Crveno meso - neprocesirano i procesirano

Post by TDK-90 »

ovo_malo_duse wrote:Citam ovo i razmisljam, kako u stvari pogresno gledamo na stvari. Nije problem u mesu, problem je hrani kojom se zivotinja hrani. Antibiotici, hormon, razni da ne nabrajam sad. To je najizrazenije u proizvodnji svinja i piletine.
Svi se samo bave formom , a ovo iznad je sustina :thumbup:

Imam osjecaj da "edukativnim" clancima i emisijama namjerno zatupljuju ljude :izet:
Post Reply