Otkazni rok

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Otkazni rok

Post by gnjev »

Postoji li nacin da se izbjegne ? U ugovoru stoji 7 dana. Je li moguce prijaviti se na biro bez da se radi otkazni rok. Da napomenem da poslodavcu nisu dostavljeni diploma i porezna kartica pa nema nacin da time ucijenjuje. Jel mozda treba potvrda o prestanku radnog odnosa da bi se ponovo prijavilo ponovo na biro?
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#2 Re: Otkazni rok

Post by hairlija_sa »

Ja sam prosle sedmice dao otkaz, i kod mene je stajalo 15 dana otkazni rok, ali uz dogovor sa poslodavcem nisam ga ni odradio. Zadnji dan na poslu mi je bio 02.03., a ja sam zahtjev za raskid ugovora predao 28.02.
Ja se nisam mogao prijaviti na biro dok nisam dobio sve papire od poslodavca
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#3 Re: Otkazni rok

Post by medvjed23 »

Ne vidim razlog da se ne poštuje otkazni rok, pogotovo ako traje svega koji dan. A ako je već zapelo i ne može se čekati ni par dana, najbolja opcija je tražiti od poslodavca sporazumni raskid sa što ranijim datumom. Takođe, tu je i član 99. Zakona o radu:
Radnik može otkazati ugovor o radu bez obaveze poštivanja otkaznog roka, u slučaju da je poslodavac odgovoran za prijestup ili povredu obaveza iz ugovora o radu, a koji su takve prirode da ne bi bilo osnovano očekivati od radnika da nastavi radni odnos.
No, nisam siguran ima li od njega koristi u praksi.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#4 Re: Otkazni rok

Post by human01d »

Potrebno je Rješenje o prestanku radnog odnosa ukoliko se želite ponovo prijaviti na BIRO, ili u najmanju ruku JS3100 "odjava" priložena u poreskoj upravi od strane poslodavca (ili da vi lično dostavite).
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#5 Re: Otkazni rok

Post by rexandroid »

human01d wrote:Potrebno je Rješenje o prestanku radnog odnosa ukoliko se želite ponovo prijaviti na BIRO, ili u najmanju ruku JS3100 "odjava" priložena u poreskoj upravi od strane poslodavca (ili da vi lično dostavite).
i mene zanima.
mozel ranije se zavrsit to.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#6 Re: Otkazni rok

Post by anchor85 »

Napravite sporazumni raskid ugovora o radu u kojem se precizira dan sa kojim prestaje rad. Obično se taj otkazni rok može dogovoriti, da bude kraći nego što je zakonski, ili da ga nema, ali to ovisi o poslodavcu.
Svakako za biro treba neki papir, da li taj sporazumni ili rješenje o otkazu ili nešto slično, plus odjava.
Post Reply