Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
tulumba
Posts: 10
Joined: 09/06/2011 10:50

#101 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by tulumba »

OTIŠO SI ŠKIJA , OSTALA JE TUGA VJECNO CE TE VOLJETI MANIJACI S JUGA :(

LAKA TI ZEMLJA STUPSKA :(
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#102 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by Mikado »

Počivaj u miru Škija!

Saučesće porodici.
north
Posts: 8041
Joined: 29/05/2010 23:00

#103 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by north »

Počivaj u miru legendo :(
User avatar
nemam_ideje
Posts: 875
Joined: 29/03/2011 20:04

#104 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by nemam_ideje »

RIP LEGENDO
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#105 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by valterbranisarajevo »

Image

Počivaj u miru legendo-tamo gore među našim besmrtnim sugrađanima. Ti si to mjesto sebi davno osigurao.

Iribara će, vjerujem, i večeras proganjati noćna mora iz Frankfurta kada je morao krpiti svoju mrežu i pakovati već raspremljene kofere... :thumbup:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#106 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by Admir_1984 »

User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#107 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by puharska »

Bas me je danas pogodila ova vijest o Skijinoj smrti...otisao je zaista prerano...
neka mu je lahka crna zemlja... :(
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#108 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by ultima_palabra »

nosara wrote:Odbrambeni igrac koji je u 350 utakmica za Zeljeznicar postigao 100 golova...!

Nista vise ne treba rec... 8-)
Upravo tako...
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#109 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by cyprus »

R.I.P. :sad:
lulica
Posts: 46
Joined: 11/01/2011 15:26

#110 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by lulica »

pocivaj u miru :!:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#111 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by valterbranisarajevo »

Umro Josip Katalinski

Legendarni fudbaler Željezničara i jugoslovenske reprezentacije, strelac čuvenog gola protiv Španije u majstorici u Frankfurtu, preminuo u Sarajevu u 64. godini posle duge i teške bolesti
Posle duge i teške bolesti juče je u Sarajevu u 64. godini umro legendarni fudbaler

Željezničara i proslavljeni jugoslovenski reprezentativac Josip Katalinski. Popularni „Škija” rođen je 2. maja 1948. godine na Ilidži. Igrao je centarhalfa. Karijeru je počeo u lokalnom Igmanu odakle je kao izuzetan talenat prešao u Željezničar. Dres sarajevskog kluba nosio je od 1965. do 1975. i za deset sezona odigrao preko 350 utakmica i postigao više od stotinu golova, od kojih 240 mečeva i 32 pogotka u prvenstvu. Osvojio je titulu 1972. godine. Tri sezone bio je član francuske Nice, za koju je u 103 prvenstvena susreta dao 28 golova. Karijeru je zbog povrede završio u 30. godini.

Katalinski je na Olimpijadi u Minhenu 1972. igrao za reprezentaciju Jugoslavije, a 1974. je proglašen za najboljeg fudbalera SFRJ. Za najbolju selekciju odigrao je 41 meč i dao 10 golova. Debitovao je 14. juna 1972. u Kuritibi na „Kupu nezavisnosti Brazila” u ubedljivom trijumfu protiv Venecuele 10:0, a u 54. minutu postigao i svoj prvenac.

Ljubitelji fudbala pamte ga i po pobedonosnom pogotku u čuvenoj majstorici, odigranoj 13. februara 1974. na „Vald” stadionu u Frankfurtu, između Jugoslavije i Španije (1:0), kojim su se „plavi” plasirali na Svetsko prvenstvo u Nemačkoj. Godinama kasnije pričao je da mu je taj gol obeležio i karijeru i život. Prethodno je u takođe nezaboravnoj pobedi 19. decembra 1973. u Atini nad Grcima s 4:2 u kvalifikacijama matirao našeg golmana Envera Marića. Bio je učesnik u Mundijala 1974, na kojem je odigrao šest utakmica i dao jedan gol, kao i oba meča finalnog turnira Kupa evropskih nacija 1976. u Beogradu i Zagrebu (današnjeg Evropskog prvenstva). Od reprezentacije se oprostio 8. maja 1877. u Zagrebu, kada su „plavi” u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 1978. u Argentini poraženi od Rumunije 2:0.

U televizijskom filmu „Simha”, snimljenom 1975. godine po istoimenoj pripoveci Isaka Samokovlije, glumio je sporednu ulogu limara Lijača.

Nakon raspada Jugoslavije živeo je u Sarajevu. Bavio se sportskim menadžmentom, bio trener u nekoliko klubova i potpredsednik Željezničara. U Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine radio je kao koordinator za mlađe selekcije. Zbog bolesti povukao se i poslednjih godina nije bio aktivan.
S. R.

objavljeno: 10.06.2011.

Politika

Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#112 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by Eborg »

Jedna od prvih fudbalskih priča koju mi je stari ispričao je kako je naš Mehmed Buza u svetom Čelikovom dresu razbucavao Crvenu Zvezdu i kako je Josip Katalinski Škija dao gol zbog kojeg je cijela Jugoslavija vrištala. :(

Neka mu je vječna slava i lahka zemlja!
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#113 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by Charuga »

Komemoracija ce biti odrzana u ponedeljak (13.06.) u 15:00 u Komemorativnom centru na groblju Bare. Sahrana Josipa Katalinskog obavit ce se istog dana u 17:00 na porodicnom groblju Stup.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#114 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by Charuga »

Komemoracija ce biti odrzana u ponedeljak (13.06.) u 15:00 u Komemorativnom centru na groblju Bare. Sahrana Josipa Katalinskog obavit ce se istog dana u 17:00 na porodicnom groblju Stup.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#115 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by nosara »

hz__semir wrote:
nosara wrote:Moram jos jednom... :(

Al' pazi odraza :shock: Kao u košarkaša...
valterbranisarajevo wrote:
Image
:D

Skok od barem 80cm... :-)

Suveren... 8-)

Ocekujem od gradskih struktura da po Josipu Katalinskom nazovu jednu od novosarajevskih ulica... :bih: I onu novu dvoranu na Grbavici... :oops:

"Cepaj Katalinski...!" :wink:
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#116 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by Charuga »

Škija je otišao u legendu: Ni opaka bolest nije mu uništila vedar duh

Image

Katalinski: Učestvovao u sašavanju bh. fudbala

Jedan od najboljih igrača Željine šampionske generacije 1971/1972.

Josip Bukal je sa svojim imenjakom Katalinskim proveo skoro čitav život, a sudbina je htjela da do samog Škijinog kraja budu jedan uz drugog. Katalinski je noć prije smrti doveden u bolnicu "Podhrastovi", gdje Bukal leži desetak dana zbog problema sa plućima.

- Išao sam ga vidjeti, bio je u teškom stanju, nije se mogao izvući iz ove borbe. Sve nas je fasciniralo kako se borio s opakom bolešću, koja mu nije uništila vedar duh. Bio je čvrst, nije se previše sekirao, do samog kraja je ostao stamen.

Okupljali smo se posljednjih mjeseci svakog ponedjeljka, Škija, Hadžija, Švabo, Brano, stara raja iz Želje, prisjećali smo se lijepih dana - govori nekadašnji ubojiti centarfor "Plavih".

Prema riječima nekadašnjeg saigrača iz Želje i reprezentacije Jugoslavije, Katalinski je čovjek kojeg će svi pamtiti po dobrom.

- Škiju sam poznavao 40 i više godina. Osim što je bio veliki igrač, bio je i čovjek koji je prema svima bio korektan, prijatelj. Svojim dostojanstvom i humanošću zaslužio je da ga pamte po dobrom.

Osim već legendarnog gola Špancima te nastupa za Želju i Jugoslaviju, mnogi ne znaju koliko je pomogao Željezničaru tokom rata. Bosna i Hercegovina izgubila je velikog čovjeka i sportistu - kaže Bukal.

Odbrambeni igrač poznat po golovima

Josip Katalinski rođen je 2. maja 1948. godine na Ilidži, a fudbal je počeo igrati u Igmanu. Kao talentirani omladinac, prešao je 1964. u Željezničar, a već naredne godine debitirao je za prvi tim u meču protiv Vardara u Skoplju.

Za Željezničar je nastupao deset godina, odigrao je 269 prvenstvenih utakmica te, iako odbrambeni igrač, postigao čak 48 golova. U plavom dresu odigrao je više od 550 utakmica ukupno i dao je više od 100 golova. Bio je jedan od najboljih igrača šampionske generacije 1971/1972.

Prvu utakmicu za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je 1972. godine protiv Venecuele. U državnom dresu nastupio je 43 puta. Prethodno je sakupio 30 nastupa u omladinskim kategorijama. Iz Željezničara je prešao u francusku Nicu, čiji je dres nosio tri godine.

Nakon što je 13. februara 1974. godine golom protiv Španije odveo Jugoslaviju na Svjetsko prvenstvo, izabran je za najboljeg fudbalera Jugoslavije. Naredne godine dobio je Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva.

Igračku karijeru završio je 1978. zbog čestih povreda. Od osnivanja Nogometnog saveza BiH bio je angažiran i ostao je sve do svojih posljednjih dana.

Image

Šampionska generacija Želje iz 1972: Katalinski je sedmi slijeva

Čiko Radović: Nema više takvih momaka

Vasilija Čiku Radovića, najboljeg golmana Željezničara svih vremena, rastužila je vijest o smrti Katalinskog.

- Teško mi je, Škija je bio mlađa generacija. Pamtim ih kada su tek dolazili, on, Bratić, Sprečo, Bukal, Jelušić. Bio je veoma dobar momak, čitava ta ekipa, zato su i uspjeli, zato su i postali najbolji - rekao nam je iz Budve Čiko Radović.

Čovjek koji je na Grbavici proveo čitavih 37 godina, ispratio je i dočekao mnoge fudbalere.

- Oni su bili moja treća generacija u Želji. Prva je bila ona s Ilijasom Pašićem, druga sa Švabom Osimom i Mišom Smajlovićem, pa su došli Škija i njegovi, kasniji šampioni Jugoslavije.

On je bio pravi željovac, tako su nas na Grbavici učili, takav je Škija i ostao. Kada je imao jedan, imali smo svi, bili smo kao braća, to je Željo. Nema više takvih generacija, nema više takvih momaka - dodao je Radović.

Vahidin Musemić: Ogroman gubitak za naš sport

Image

- Mogu reći da mi je strašno žao. Bio je izuzetan čovjek i veliki sportist. Naš sport pretrpio je veliki gubitak. U posljednje vrijeme viđali smo se u Savezu. Znao sam za bolest, ali kako je uvijek bio psihički i fizički jak, svi smo mislili da može izdržati, ali nažalost, nije mogao.

Denijal Pirić: Ljudska gromada

Image

- Škijina smrt je ogroman gubitak za nogomet BiH i bivše Jugoslavije, ali i Evrope i svijeta. Izgubili smo istinskog velikana, sportistu i humanistu, ljudsku gromadu koju je, objektivno, teško nadomjestiti. To je čovjek koji je pružao užitke publici i kao igrač i kao sportski radnik, pomagao je ljudima i borio se za razvoj našeg Saveza i fudbala. Josip je ostavio neizbrisiv trag u bh. sportu.

Radio sam s njim 10 godina i bio sam vrlo bogat zato što sam takvog čovjeka mogao nazvati prijateljem. Zaslužio je jedno veliko hvala.

Enver Marić: Glavom išao na kopačku

Image

- U ovom trenutku ne mogu pronaći prave riječi. Škija i ja smo dosta toga dobrog prošli zajedno. Svi se sjećaju tih kvalifikacija za SP u Njemačkoj, Atine, ali smo nas dvojica pamtili još dosta drugih utakmica, jer smo davno počeli igrati zajedno, još u omladinskoj reprezentaciji Jugoslavije.

Bio je veliki borac na terenu, igrač koji je dirigovao kompletnom odbranom. Bio je beskompromisan, nije se ni sekunde štedio, znao je glavom ići na kopačku. Znam da je i poslije jednako tako bio borac izvan terena i da je dobio mnoge teške bitke, ali nažalost, ovu posljednju nije uspio.

Ilija Petković: Ljudski i igrački kolos

Image

Ilija Petković kroz suze je govorio o svom velikom prijatelju i saigraču iz reprezentacije Jugoslavije.

- Izgubili smo vanserijskog fudbalera, drugara, ljudinu.... Škija je u reprezentaciji znao da animira i na terenu i izvan njega. I nekoliko stranica je malo da se kaže sve o njemu. U ono vrijeme bio je jedan od najmodernijih centarhalfova u Evropi.

Pored toga, uvijek bi se žrtvovao za ekipu, za saigrače, sebe je isturao kao prvog u najtežim trenucima. Duboko sam potresen njegom smrću. Kakav je to ljudski i fudbalski kolos bio! Neka mu je vječna slava i smiraj njegovoj duši! - kroz suze je rekao Petković.

Dragan Džajić: Svi smo ga cijenili

Image

- Znao sam da je bio teško bolestan, ali sam vjerovao i od srca želio da se oporavi. Nažalost, bolest je bila jača od sjajnog fudbalera i dobrog čovjeka. Igrali smo zajedno u reprezentaciji sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a poslije smo se družili i u Francuskoj.

Škija je igrao za Nicu, a ja za Bastiju. Svi smo ga neizmjerno cijenili. Ovo je gubitak za sve one koji su imali sreću da ga poznaju.

Dušan Bajević: Škija je neponovljiv

Image

- Uh, pričamo o najboljima od nas tek kada odu. Škija je, kao malo ko, bio spoj vrhunskog fudbalera i dobrog čovjeka. Bio je beskompromisan na terenu, a duša od čovjeka. Javnost od Slovenije do Makedonije pamtit će ga po golu Špancima 1973. koji nas je odveo na Svjetsko prvenstvo u Njemačku.

Nije nam se dalo da se vidimo u posljednje vrijeme, ali ću zato do kraja života čuvati uspomenu na njega. Pamtit ću naša druženja zauvijek. Nikada više takvih vremena, jer Škija je neponovljiv - riječi su potresenog Bajevića.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#117 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by Charuga »

Škija je otišao u legendu: Ni opaka bolest nije mu uništila vedar duh

Image

Katalinski: Učestvovao u sašavanju bh. fudbala

Jedan od najboljih igrača Željine šampionske generacije 1971/1972.

Josip Bukal je sa svojim imenjakom Katalinskim proveo skoro čitav život, a sudbina je htjela da do samog Škijinog kraja budu jedan uz drugog. Katalinski je noć prije smrti doveden u bolnicu "Podhrastovi", gdje Bukal leži desetak dana zbog problema sa plućima.

- Išao sam ga vidjeti, bio je u teškom stanju, nije se mogao izvući iz ove borbe. Sve nas je fasciniralo kako se borio s opakom bolešću, koja mu nije uništila vedar duh. Bio je čvrst, nije se previše sekirao, do samog kraja je ostao stamen.

Okupljali smo se posljednjih mjeseci svakog ponedjeljka, Škija, Hadžija, Švabo, Brano, stara raja iz Želje, prisjećali smo se lijepih dana - govori nekadašnji ubojiti centarfor "Plavih".

Prema riječima nekadašnjeg saigrača iz Želje i reprezentacije Jugoslavije, Katalinski je čovjek kojeg će svi pamtiti po dobrom.

- Škiju sam poznavao 40 i više godina. Osim što je bio veliki igrač, bio je i čovjek koji je prema svima bio korektan, prijatelj. Svojim dostojanstvom i humanošću zaslužio je da ga pamte po dobrom.

Osim već legendarnog gola Špancima te nastupa za Želju i Jugoslaviju, mnogi ne znaju koliko je pomogao Željezničaru tokom rata. Bosna i Hercegovina izgubila je velikog čovjeka i sportistu - kaže Bukal.

Odbrambeni igrač poznat po golovima

Josip Katalinski rođen je 2. maja 1948. godine na Ilidži, a fudbal je počeo igrati u Igmanu. Kao talentirani omladinac, prešao je 1964. u Željezničar, a već naredne godine debitirao je za prvi tim u meču protiv Vardara u Skoplju.

Za Željezničar je nastupao deset godina, odigrao je 269 prvenstvenih utakmica te, iako odbrambeni igrač, postigao čak 48 golova. U plavom dresu odigrao je više od 550 utakmica ukupno i dao je više od 100 golova. Bio je jedan od najboljih igrača šampionske generacije 1971/1972.

Prvu utakmicu za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je 1972. godine protiv Venecuele. U državnom dresu nastupio je 43 puta. Prethodno je sakupio 30 nastupa u omladinskim kategorijama. Iz Željezničara je prešao u francusku Nicu, čiji je dres nosio tri godine.

Nakon što je 13. februara 1974. godine golom protiv Španije odveo Jugoslaviju na Svjetsko prvenstvo, izabran je za najboljeg fudbalera Jugoslavije. Naredne godine dobio je Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva.

Igračku karijeru završio je 1978. zbog čestih povreda. Od osnivanja Nogometnog saveza BiH bio je angažiran i ostao je sve do svojih posljednjih dana.

Image

Šampionska generacija Želje iz 1972: Katalinski je sedmi slijeva

Čiko Radović: Nema više takvih momaka

Vasilija Čiku Radovića, najboljeg golmana Željezničara svih vremena, rastužila je vijest o smrti Katalinskog.

- Teško mi je, Škija je bio mlađa generacija. Pamtim ih kada su tek dolazili, on, Bratić, Sprečo, Bukal, Jelušić. Bio je veoma dobar momak, čitava ta ekipa, zato su i uspjeli, zato su i postali najbolji - rekao nam je iz Budve Čiko Radović.

Čovjek koji je na Grbavici proveo čitavih 37 godina, ispratio je i dočekao mnoge fudbalere.

- Oni su bili moja treća generacija u Želji. Prva je bila ona s Ilijasom Pašićem, druga sa Švabom Osimom i Mišom Smajlovićem, pa su došli Škija i njegovi, kasniji šampioni Jugoslavije.

On je bio pravi željovac, tako su nas na Grbavici učili, takav je Škija i ostao. Kada je imao jedan, imali smo svi, bili smo kao braća, to je Željo. Nema više takvih generacija, nema više takvih momaka - dodao je Radović.

Vahidin Musemić: Ogroman gubitak za naš sport

Image

- Mogu reći da mi je strašno žao. Bio je izuzetan čovjek i veliki sportist. Naš sport pretrpio je veliki gubitak. U posljednje vrijeme viđali smo se u Savezu. Znao sam za bolest, ali kako je uvijek bio psihički i fizički jak, svi smo mislili da može izdržati, ali nažalost, nije mogao.

Denijal Pirić: Ljudska gromada

Image

- Škijina smrt je ogroman gubitak za nogomet BiH i bivše Jugoslavije, ali i Evrope i svijeta. Izgubili smo istinskog velikana, sportistu i humanistu, ljudsku gromadu koju je, objektivno, teško nadomjestiti. To je čovjek koji je pružao užitke publici i kao igrač i kao sportski radnik, pomagao je ljudima i borio se za razvoj našeg Saveza i fudbala. Josip je ostavio neizbrisiv trag u bh. sportu.

Radio sam s njim 10 godina i bio sam vrlo bogat zato što sam takvog čovjeka mogao nazvati prijateljem. Zaslužio je jedno veliko hvala.

Enver Marić: Glavom išao na kopačku

Image

- U ovom trenutku ne mogu pronaći prave riječi. Škija i ja smo dosta toga dobrog prošli zajedno. Svi se sjećaju tih kvalifikacija za SP u Njemačkoj, Atine, ali smo nas dvojica pamtili još dosta drugih utakmica, jer smo davno počeli igrati zajedno, još u omladinskoj reprezentaciji Jugoslavije.

Bio je veliki borac na terenu, igrač koji je dirigovao kompletnom odbranom. Bio je beskompromisan, nije se ni sekunde štedio, znao je glavom ići na kopačku. Znam da je i poslije jednako tako bio borac izvan terena i da je dobio mnoge teške bitke, ali nažalost, ovu posljednju nije uspio.

Ilija Petković: Ljudski i igrački kolos

Image

Ilija Petković kroz suze je govorio o svom velikom prijatelju i saigraču iz reprezentacije Jugoslavije.

- Izgubili smo vanserijskog fudbalera, drugara, ljudinu.... Škija je u reprezentaciji znao da animira i na terenu i izvan njega. I nekoliko stranica je malo da se kaže sve o njemu. U ono vrijeme bio je jedan od najmodernijih centarhalfova u Evropi.

Pored toga, uvijek bi se žrtvovao za ekipu, za saigrače, sebe je isturao kao prvog u najtežim trenucima. Duboko sam potresen njegom smrću. Kakav je to ljudski i fudbalski kolos bio! Neka mu je vječna slava i smiraj njegovoj duši! - kroz suze je rekao Petković.

Dragan Džajić: Svi smo ga cijenili

Image

- Znao sam da je bio teško bolestan, ali sam vjerovao i od srca želio da se oporavi. Nažalost, bolest je bila jača od sjajnog fudbalera i dobrog čovjeka. Igrali smo zajedno u reprezentaciji sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a poslije smo se družili i u Francuskoj.

Škija je igrao za Nicu, a ja za Bastiju. Svi smo ga neizmjerno cijenili. Ovo je gubitak za sve one koji su imali sreću da ga poznaju.

Dušan Bajević: Škija je neponovljiv

Image

- Uh, pričamo o najboljima od nas tek kada odu. Škija je, kao malo ko, bio spoj vrhunskog fudbalera i dobrog čovjeka. Bio je beskompromisan na terenu, a duša od čovjeka. Javnost od Slovenije do Makedonije pamtit će ga po golu Špancima 1973. koji nas je odveo na Svjetsko prvenstvo u Njemačku.

Nije nam se dalo da se vidimo u posljednje vrijeme, ali ću zato do kraja života čuvati uspomenu na njega. Pamtit ću naša druženja zauvijek. Nikada više takvih vremena, jer Škija je neponovljiv - riječi su potresenog Bajevića.
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#118 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by smurf »

Nadam se da si otisao na bolji svijet, nedostajat ces nam :(
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#119 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by veljaca »

Legende se vjecno pamte, a Skija je to bio ....
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#120 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by Charuga »

Zdravko Lipovac: Škija na Waldu

Code: Select all

http://www.radiosarajevo.ba/novost/55728/zdravko-lipovac-skija-na-waldu
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#121 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by lerdi »

Ovaj grad je od jučer mnogo siromašniji :(

Počivaj u miru i nek ti je laka zemlja bosanska ljudino
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#122 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by Creasy »

Легендарни репрезентативац бивше Југославије, популарни Шкија преминуо рано јутрос у 64. години

После дуге и тешке болести у Сарајеву је данас преминуо Јосип Каталински, прослављени фудбалер Жељезничара и репрезентативац накадашње СФРЈ.
Јосип Каталински рођен 2.маја 1948. године на Илиџи. Фудбал је почео да тренира у локалном клубу ФК Игман са Илиџе, а већ 1964. године као велики таленат прешао је у млађе категорије Жељезничара. Оправдавши очекивања струке за први тим Жељезничара дебитовао је 1965. у сусрету са Вардаром у Скопљу. До 1975. одиграо је више од 250 лигашких утакмица и постигао укупно 48 голова. Рачунајући све наступе за ФК Жељезничар популарни Шкија је плаво-бели дрес облачио више од 550 пута и постигао преко 100 голова. Био је члан легендарног тима Жељезничара који је постао првак бивше Југославије 1972. Исте године у Бразилу на Минимундијалу дебитовао је за сениорску селекцију, у утакмици против Венецуеле. За националну селекцију је одиграо 41 утакмицу и постигао 10 голова. Осим Светског првенства у СР Немачкој 1974. године, играо је за репрезентацију и на Европском првенству 1976. године, чији је домаћин била управо Југославија.
Један од најбитнијих погодака постигао је у чувеној франкфуртској мајсторици за одлазак на Светско првенство 1974, када је Југославија савладала Шпанију 1:0 и оверила визу за Мундијал у Немачкој. Требало је, писале су новине тих славних дана у зиму '74, имати велико и снажно срце и издржати експлозију југословенске радости која је дошла тако брзо, а коју је нација од „22 милиона селектора" чекала пуних 12 година. Јосип Каталински је у 13. минуту постао део историје као стрелац гола деценије, као човек који је после свих драма нашем државном тиму отворио врата Мундијала.
- Та утакмица и тај гол обележили су ми каријеру - више пута причао је Каталински званично најбољи фудбалер Југославије те славне 1974. Захваљујући том поготку Шкија, иначе Чехословак пореклом, глумио је у ТВ филму „Симха", у за њега писаној улози лимара Лијача.
Трогодишњу инострану каријеру (1975 - 1978) провео је у Француској бранећи боје Нице. Током три сезоне за француског прволигаша одиграо је 103 утакмице и постигао 28 голова. Играчку каријеру је, због проблема са повредама, завршио 1978. године са тек напуњених 30 година.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#123 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by oridjidji »

rest in peace
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#124 Re: Otisla je LEGENDA - Josip Katalinski Škija

Post by Charuga »

Prijatelji se oprostili od Josipa Katalinskog (FOTO)

Code: Select all

http://www.radiosarajevo.ba/novost/55963/prijatelji-se-oprostili-od-josipa-katalinskog
Tužni oproštaj od Josipa Katalinskog Škije
„Nikad više onog povika 'Mi smo Željini, Željo je naš!'“

Code: Select all

http://--- NO LINKS ---/clanak/987643857499/sport/%E2%80%9ENikad%20vi%C5%A1e%20onog%20povika%20%27Mi%20smo%20%C5%BDeljini,%20%C5%BDeljo%20je%20na%C5%A1!%27%E2%80%9C
User avatar
paravan
Posts: 541
Joined: 22/12/2010 12:43

#125 Re: R.I.P Josip Katalinski Škija

Post by paravan »

nek ti je laka zemlja

legende ne umiru
Post Reply