Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1476 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by BISTRIK100 »

Kakv baksuz da taj tenk nije unisten.Ne mogu da vjerujem da ga osa nije unistila.U Vukovaru su ih unistavali osama bez problema.Mozda je bila zolja.Steta
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1477 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:Koliko znam,SRK (sarajevsko-romanijski korpus) nije imao tenk M84 u svom sastavu.Imali su T34 i T55 ali nijednu M84.Ljudi svaša lupaju i svako ko je vidio neki četnički tenk priča kako je to T84.Čak mu ni ime ne znaju.Četnici su te bolje tenkove imali oko koridora i u banjalučkim korpusima dok su na ovim našim prostorima koristili pretežno T55 a T34 su više koristili kao top,valjda što je bio benzinac a litar benzina :-) .Nekoliko tih T34 su ostavili prilikom reintegracije,napr.na Vracama iznad škole MUP-a ,drugog iznad remontnog zavoda u Hadžićima a trećeg na Poljinama.

Slika našeg uništenog tenka T55 sa ralicom na Stupu,preko puta sadašnjeg Intereksa a Trocadero će prepoznati zgradu Teologije i bunker na vrhu.
Image

Slika uništenog tenka T55 VRS na Vrbanji

Image


Da li neko zna kako je ovaj nas tenk unisten?Znao sam jedino za onaj unisteni tenk na Zuci,
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1478 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by BISTRIK100 »

Cuo sam da su cetnici na Stupu stavljali betonske ploce i gume na tenkove da ih zastite.Da li je to istina?
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1479 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:Azići.Iza se vidi hladnjača na Stupu.Tu je Dozer ekspert.On će ti najbolje reći tačnu lokaciju.Ja mislim da je čarapara oko koje su vođene žestoke borbe.A spiker je Dragan Božanić,to je onaj smrad što je na početku rata vodio dnevnik TVSA pa zdušio na Pale.Sad je u ministrarstvu vanjskih poslova BiH.Bijednik koju se šunja ulicama Sarajeva ( na pauzi).Vidio sam ga u par navrata,slunto svoje vrste.Da ga pljuneš prostro bi se po asfaltu.Da je ovo prava država (kao što nije) tuco bi kamen na kakvom otoku ili bi bio streljan.
Dragan Božanić je stanovao na Gorici Zadrugina ulica sada se zove drugacije zaboravio sam ime.Prije rata se zakacio sa komsijom oko garaze.Kada je poceo rat narucio je granatiranje komsijine kuce gdje je palo preko 10 granata.Granate su prolijetale kroz kucu dok su ljudi bili u podrumu.Nikom nije nista bilo na srecu.Tada je pogodjena samo ta kuca nijedna do nje ili okolo.Moja komsinica je rodica sa zenom cija je ta kuca.Ko ga vidi treba da mu j... mater.Isto tako ako ponovo vidis Misu Maunagu bar nekom reci ko je i sta je radio sa tenkom u toku rata po gradu,s obzirom da nisi kako kazes nasilan.Neko ce se naci da ga malo razbije.
User avatar
sarajovasi
Posts: 338
Joined: 07/04/2008 10:19

#1480 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by sarajovasi »

BISTRIK100 wrote:Cuo sam da su cetnici na Stupu stavljali betonske ploce i gume na tenkove da ih zastite.Da li je to istina?
Jeste istina je da su stavljli gume. Posto sam bio cijelo vrijeme rata na Stupu...od Doma penzionera do garaze Centrotransa. Ima li su samo T-55. jedna je bio parkiran i virila cijev iza kuce(a on oblozen gumama) koja je i danas tu jos. Preko puta TAT..tusu jos imali sijac na gornjem spratu
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1481 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by BISTRIK100 »

bleee_sa wrote:04.12.1992. - 04.12.2016.


Image
Je li isao u građevinsko - geodetsku školu?Dolazio u Koksinel kafic.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#1482 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

PM72 wrote:Ja taj "sarajevski" HVO nikad nisam ni smatrao vojskom.To je bilo sigurno utočište sa vojnosposobne Hrvate i Srbe uz naravno,dobar procenat Bošnjaka koji bi guzice dali samo da ne idu na liniju. Dobro nam nisu uveli četnike kao na Otesu.
PM72 na kojem dijelu linije Otesa su havajci uveli četnike?
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#1483 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Držali su liniju prema Pejtonu-tuda su se i izvukli na Ilidžu pa za Kiseljak.Takav je bio dogovor HVO-a sa Stupa i Tome Kovača na Ilidži.Čitavo vrijeme su opstruirali odbranu,trgovali sa četnicima na Ilidži,razmjenjivali ljude i robu a preko Dogloda i Delminijuma vršile su se privatne razmjene.Svjedok sam punog autobusa ljudi iz Sarajeva (naravne nebošnjaka) koji su bez problema prošli od Dogloda do Kiseljaka za par sati.U autobusu su bili i vojnosposobni i ljudi sa falsifikovanim papirima.Nisu imali čestitog rova prema četnicima.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#1484 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by karanana »

sve je to tacno kad je u pitanju njihova saradnja i da metak nije ispaljen dok armija nije dosla na otes nekad na ljeto ili mozda kasno ljeto. moj komsija, hrvat komotno isao dole i brao i uzgajao zelen to proljece i ljeto. cak ima i neki snimak mozda hrt-a ili nesto gdje se lokalni hrvati zale kako su armijci dosli i zakuhali i od tad je pucacina, a prije toga su fino bez pucnjave zivjeli.
ali ja sam mislio da je armija drzala prvu liniju prema pejtonu u trenutku napada i zauzimanja otesa u decembru. mozda smo cak i ovdje diskutovali o njihovom upadu ispod pruznog mosta/podvoznjaka ili kako se vec zove i zauzimanje zute ciglaste zgrade na ulazu u otes.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#1485 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

karanana wrote:sve je to tacno kad je u pitanju njihova saradnja i da metak nije ispaljen dok armija nije dosla na otes nekad na ljeto ili mozda kasno ljeto. moj komsija, hrvat komotno isao dole i brao i uzgajao zelen to proljece i ljeto. cak ima i neki snimak mozda hrt-a ili nesto gdje se lokalni hrvati zale kako su armijci dosli i zakuhali i od tad je pucacina, a prije toga su fino bez pucnjave zivjeli.
ali ja sam mislio da je armija drzala prvu liniju prema pejtonu u trenutku napada i zauzimanja otesa u decembru. mozda smo cak i ovdje diskutovali o njihovom upadu ispod pruznog mosta/podvoznjaka ili kako se vec zove i zauzimanje zute ciglaste zgrade na ulazu u otes.

Borbe oko Otesa vođene su tri ili četiri dana.Ispalili su bar 5000 granata.Tek zadnji dan su uspjeli upasti u zgradu od žute fasadne cigle ,čini mi se da se zvala "Viktorija".Upali su i kod sastava Željeznice i Bosne (kod spomenika) a iz Pejtona su preko pruge ušli ko svatovi,kad se HVO ispalio.Da je bilo bar 20-tak protivoklopnih sredstava i koji sanduk minucije -Otes ne bi pao.Uspjeli bi povratiti i zgradu koju pominjemo.

P.S.Prve granate po Otesu pale su u prvoj polovini septembra 1992.Do tada je tamo bila oaza mira,tišine,hrane i robe.Prvo su došli Jukini pa mi iz MUP-a i "presta rahatluk" :D ...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1486 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by aldinjo »

https://www.youtube.com/watch?v=VcTtxA76CHs Na ovom snimku se vidi da su granate padale u Otesu u maju mjesecu 1992. godine.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#1487 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

to granata što je palo po Otesu do septrmbra 1992 je vrlo malo,više po Titovoj padalo.Uglavnom,dole ljudi nisu osjetili šta je rat do septembra 1992.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#1488 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Pa zar Armija nije drzala viktoriju I liniju la pejtonu. Jedan od mojih najboljih drugova je bio u hvo na mejtasu I drzali Su liniju lod sastavaka. Ranjen je 4.12. kad Su im prosli tenkom s boka I maltene dosli iza ledja. Imali Su I poginulih tad. Znas Li koji je hvo drzao liniju ka pejtonu?
Inace mislim da je sarajevski hvo imao mejtas I kos jefnu jedinicu da je bila ok plus hos. Ostalo jr beznacajno.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#1489 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Armija je držala liniju prema Pejtonu i kod Viktorije a lokalni HVO je držao dio linije prema Pejtonu i Azićima.Imali su štab u zgradama od žute fasadne cigle,vreće s pijeskom prema ostatku Otesa,glanc maskirne uniforme i zastava Herceg Bosne.Bili su vrlo neprijateljski raspoloženi i prema Armiji i prema pripadnicima MUP-a.Gledali su nas nekako " s visoka" i sa gađenjem jer smo za njih bili kao neka paravojska kad ih vidiš uparađene i ušminkane.Imali su hrane koliko hoće i kakve hoće,nakradenih čokoladica iz Zore pune garaže dok mi nismo vidjeli čokoladicu danima.

Dobro se sjećam jedne prilike kad mi je mještanin (inače Hrvat a radio u istoj firmi sa mojom majkom) koji je bio u tom HVO-u rekao da skinem crnu majicu jer će me "Srbi gađati sa TAT-a" i da nijedan pripadnik HVO-a ne nosi crnu majicu ili uniformu .Takav valjda bio dogovor sa četnicima jer su Jukini momci imali crne kombinezone i majice pa ko biva njih gađaj..Kad sam malo bolje vidio,fakat nijedan nije imao ništa crno na sebi,dole maskirne pantole - gore bijela majica i šeta serbez po Otesu.

Meni tek sad neke stvari "nadolaze".Ja ne znam jesu li ikako imali gubitaka,face koje sam dole viđao nisam poslije gledao na Stupu i po gradu.Znači,noge se uhvatili preko Ilidže.Liniju na Sastavcima (mjesto gdje se Željeznica uljeva u Bosnu) držali su Jukini momci i pripadnici Vojne policije (u unformama od čohanih deka roskaste boje).Oni su tamo najviše nastradali a ne znam da je ikakav HVO iz grada dole bio.Ne tvrdim da nije ali ja ih nisam viđao.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#1490 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Sta mi jaran kaze: Oni Sa Mejtasa Su dosli dole u otes Dan Ili dva prije napada. Drzali Su zadnje bunkere na cosku gdje se linija lomila prema barama. Bas Sam ga pitao za lokalni hvo kazao mi da sto Su oni donijeli to su imali. Od ovih Su imali tek hranu. Kaze 4. kad je pukla linija niko I'm nije rekao da je pusiona. Tek kad I'm je tenk dosao skoro Sa ledja Su skontali da je pusiona. Sve gubitke Su imali u pvlacenju. Od njegove grupe u kojoj je bilo pet ljudi dva poginula, tri ranjena.

Nego nikad nisam shvatio zasto je prva zgrada viktorija bila praxna kad Su cetnici upali iz pejtona I kako Su preko zeljeznice presli I uvalili se u nasu liniju?

Na primjer u azicima Sam se borio po cijeli Dan za neke bezvrijedne kuce. Zamijene nas navece I zbrisu I ostave to cetnicima. Tako Su pali u magacini u pijacnoj. Svi pobjegli kad si vidjeli cetnike u crvenim pancirima. Onda istjeraj cetnike pa uvedi vojsku I navecer opet zbrisu I ostave cetnicima.


Hvo zbrisao kasnije iz lambade pa iz rova ispred hladnjace. Sve ovi Sa stupa sto um je stab bio u vatrogasnom.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#1491 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Zgrada za koju pitaš-Viktorija,bila je isturena i praktično u klinu.Rokali su je tri dana a smjenu u nju si mogao dovesti samo po mraku.Ranjene i mrtve nisi mogao izvući a municije i hrane nisi ni imao.Iskreno govoreći,ko god je bio u njoj unaprijed je zavaljen i vjerovatni šehid.Mene da je zapao taj položaj -zdušio bih sigurno.Tranšeji do koljena a valja pretrčati 200 ili 300 metara do boljih zaklona.Ove pameti ne bih se zadržao minute na Otesu a kad sam imao 20 godina dobrovoljno sam ostao do samog pada.Otes je bio unaprijed izgubljen.Bez tranšeja,bunkeri nikakvi,bez ijedne mine,10 vojski koje među sobom nisu imale nikakvu saradnju i sadejstvo.Dole nije bilo tri sanduka municije a bila su nekakva dva minobacača 82 mm sa desetak mina koje su ispucane prvi sat napada.

Mi smo bili u jednom stanu,nas 20.Držali smo dio linije prema Osjeku i to tri bunkera.Ideš livadom 500 metara i tek onda nazovi tranšeja.Do koljena,ko da je neko polagao cijevi za vodu.Bunker je bio rupa u zemlji sa grudobranom prema polju kukuruza.Grmlje i kukuruzi.Ne vidiš 20 metara ispred sebe.Nikog nema da ti kaže gdje su četnici.Bila i nekakva izmaglica i nema teorije da skontaš gdje si.Sve ravno a ne vidiš Igmana i Trebevića a doveli te po mraku...
ma dobro je iko živ izašao odozdo
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1492 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

U Azicima nije bilo bas tako, a ispred hladnjace se ne sjecam da je bio ikakav rov, i jos manje da su cetnici ikada dosli do hladnjace. Precznije, nikad nisu ni presli Pijacnu iz Energoinvesta.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1493 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

taxidriver wrote:Sjecam se tog 04/12/92...
..
Pozdrav domovini!
:thumbup:
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#1494 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Dozer wrote:U Azicima nije bilo bas tako, a ispred hladnjace se ne sjecam da je bio ikakav rov, i jos manje da su cetnici ikada dosli do hladnjace. Precznije, nikad nisu ni presli Pijacnu iz Energoinvesta.
Brate mozda nije bilo na tvojoj strani u Azicima, ali na mojoj jeste. Cestu ka Doglodima smo gubili tako sto su se ljudi navece povlacili 2,3 kuce "trazeci povoljniji polozaj". Dva puta sam bio u takvoj situaciji da se preko dana borim za neke kuce, a ujutro dodjem linija pomjerena 20-50 metara unazad i tako do limenog hangara.

Cetnici su u martu do kraja uzeli stambene objekte u pijacnoj i nas prebacili na drugu stranu ulice. Isto tako cijeli dan je bila borba oko skladista i hangara. Ja i moji saborci smo vratili ljude u skladista i hangare nakon sto su pobjegli preko ceste, a isto vece su opet zdusili i ostavili to cetnicima.

Transeja je kopana od hladnjace do pijacne ulice i tu je hvo drzao prvo rezervni polozaj sa kojeg su zdusili, a poslije marta 93 je iskopana velika transeja i sve je bilo povezano. Tu je hvo dobio jedan rov da cuva i iz istog su se redovno parili. bar 3 tri puta sam ja u obilasku linije nailazio na prazan rov.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1495 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

E, to nakon marta '93 ne znam, pa ne mogu nista ni reci o tome. Mislio sam na period prije pada Azica.
Za Pijacnu sam mislio na dio ispred Energoinvesta. Strana od Dogloda je druga prica.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1496 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by aldinjo »

Dozer wrote:E, to nakon marta '93 ne znam, pa ne mogu nista ni reci o tome. Mislio sam na period prije pada Azica.
Za Pijacnu sam mislio na dio ispred Energoinvesta. Strana od Dogloda je druga prica.
Azići nisu nikada kompletni "pali"!? :?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1497 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Kako si to zakljucio...?
Naravno da su pali.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#1498 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Dozer wrote:Kako si to zakljucio...?
Naravno da su pali.
Komplet azici nisu pali. Jeste vjerovatno 80%. Da Su pali komplet cetnici bi izasli na prugu a tp bi znacilo vjerovatmo pad cojelog stupa. Medjutim taj Mali dzep u azicima je ostao.

Istina je da se poslije pads vidica kuca iselila komanda bataljona. Napusteni Su bili svi polozaji od podruma pica do limenog hangara. Kod poste u azicima je ostalo nas 15-ak diverzanata tadasnje 1. Mtbr plus jos par ljudi. Tenk iz betonskog hangara je zdusio. Ljudi Su u panici bjezali. Bacali odjecu na -20. Nas trojica smo satima drzali potez od pruge do podruma pica.

Navece Su prvo dosli ljudi ede omerovica od kojih nikakve koristi nije bilo. Tek kada Su dosli vikicevci drugs ceta opet smo uvezali liniju od limenog hangara do podrima pica I pruge.

Oko tri sata nikog nije bilo Sa base strane na liniji. Medjutim Ni cetnici nisu krenuli dalje naprijed iz vidica kuca I cijem padu se moze svasta reci.

Godinama poslije mi je jedan Sa drugs strane, zna ga sarajmen, rekao kako nisu imali svjezeg ljudstva da krenu dalje. Mama je to omogucilo dragocjen predah da se utvrdimo I instaliramo crvene strijele koje Su zaustavile na kraju napad na azice.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1499 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Ovako je to izgledalo...
Napad je poceo jedno jutro, i trajao taj cijeli dan, pa se nastavio drugog dana i noci, a onda i treceg dan. Predvecer treceg dana su uspjeli uci na oznacenom mjestu i zauzeti par kuca s obe strane ulice, pri cemu su dvije kuce na unutrasnjoj strani bile nama iza ledja i imali su cistinu sve do Karitasa, kao i nas transe s ledja. To je i bio razlog rzbog kojeg smo se morali izvuci tu noc iz Karitasa, inace bismo ostali odsjeceni da smo tu docekali jutro.
Nepotrebno je naglasavati da je tokom sva tri dana artiljerija sipala bukvalno s svih strana i da tam ovise nije bilo ni jedne jedine citave kuce. Kazu da je dnevno padalo oko 3000 raznoraznih granata na objekte unutar zute linije. Ne znam da li je bilo 3000, ali hiljade jesu sigurno, jer to jednostavno nije prestajalo tokom cijelog dana.

Image

Naravno, na ovoj slici nije bas najtacnije stanje jer je ovo slika iz 2002. 1993. nije bilo nekih kuca iza naseg transea, a nekih drugih jeste ispred.

S druge strane, a sto smo i tada jasno mogli vidjeti, oni vise nisu imali ljudi. To cetvrto jutro smo uredno gledali civile s rapovima i puskama u rukama, kako unezvijereno ulaze u kuce i prave liniju. Uniformisanih je bilo vrlo malo, sto je i razumljivo s obzirom da imam potvrde da je u tom napadu ucestvovalo oko 200 ljudi, od cega je preko 80 izbaceno iz stroja, sto se poklapa i s nasim tadasnjim procjenama po vidjenju.

I ovo je bilo receno komandantima, a da su oni gore bili samo malo pametniji i s vise muda, pa da su mogli na ispravan nacin shvatiti i procijeniti sta im je receno, mogli su hladno iz grada poslati 300-400 ljudi i da se Azici vrate bukvalno u trku, a zatim odmah i Otes, pa mozda i dio Ilidze.
Ovo se moglo uraditi jer oni tamo vise nisu imali ljudi, a dok bi dovukli svjeze odnekud, sve bi ovo bilo zavrseno u jedan-dva naleta i za manje od 48h.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1500 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:Ovako je to izgledalo...
Napad je poceo jedno jutro, i trajao taj cijeli dan, pa se nastavio drugog dana i noci, a onda i treceg dan. Predvecer treceg dana su uspjeli uci na oznacenom mjestu i zauzeti par kuca s obe strane ulice, pri cemu su dvije kuce na unutrasnjoj strani bile nama iza ledja i imali su cistinu sve do Karitasa, kao i nas transe s ledja. To je i bio razlog rzbog kojeg smo se morali izvuci tu noc iz Karitasa, inace bismo ostali odsjeceni da smo tu docekali jutro.
Nepotrebno je naglasavati da je tokom sva tri dana artiljerija sipala bukvalno s svih strana i da tam ovise nije bilo ni jedne jedine citave kuce. Kazu da je dnevno padalo oko 3000 raznoraznih granata na objekte unutar zute linije. Ne znam da li je bilo 3000, ali hiljade jesu sigurno, jer to jednostavno nije prestajalo tokom cijelog dana.

Image

Naravno, na ovoj slici nije bas najtacnije stanje jer je ovo slika iz 2002. 1993. nije bilo nekih kuca iza naseg transea, a nekih drugih jeste ispred.

S druge strane, a sto smo i tada jasno mogli vidjeti, oni vise nisu imali ljudi. To cetvrto jutro smo uredno gledali civile s rapovima i puskama u rukama, kako unezvijereno ulaze u kuce i prave liniju. Uniformisanih je bilo vrlo malo, sto je i razumljivo s obzirom da imam potvrde da je u tom napadu ucestvovalo oko 200 ljudi, od cega je preko 80 izbaceno iz stroja, sto se poklapa i s nasim tadasnjim procjenama po vidjenju.

I ovo je bilo receno komandantima, a da su oni gore bili samo malo pametniji i s vise muda, pa da su mogli na ispravan nacin shvatiti i procijeniti sta im je receno, mogli su hladno iz grada poslati 300-400 ljudi i da se Azici vrate bukvalno u trku, a zatim odmah i Otes, pa mozda i dio Ilidze.
Ovo se moglo uraditi jer oni tamo vise nisu imali ljudi, a dok bi dovukli svjeze odnekud, sve bi ovo bilo zavrseno u jedan-dva naleta i za manje od 48h.

Ova livada gdje je bijela linija koja se nalazi ispred ovih kuca koje su zauzeli , da li je bila tu livada i tada ili je bilo objekata na njoj ?
Ako jeste kako su uspjeli da bas preko tog brisanog prostora da zauzmu te kuce ? Oklop, prepad ili je nesto trece ?
Post Reply