Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1 Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Danas se navršava tačno 20 godina od pada Otesa.Za odbranu tog založenog ili prodatog naselja palo je dosta života.Neka je rahmet i slava svim poginulim borcima Armije BiH i MUP-a BiH.
User avatar
Morales
Posts: 519
Joined: 26/12/2011 10:51

#2 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Morales »

Nek im je vječni rahmet. :sad:
taxidriver
Posts: 84
Joined: 23/05/2005 22:28

#3 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by taxidriver »

Neka je vjecni rahmet i slava svima koji dadose svoje zivote toga dana na Otesu!
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#4 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by luna09 »

PM72 wrote:Danas se navršava tačno 20 godina od pada Otesa.Za odbranu tog založenog ili prodatog naselja palo je dosta života.Neka je rahmet i slava svim poginulim borcima Armije BiH i MUP-a BiH.
Bila bih ti zahvalana da bar u nekoliko rečenica opišeš događaje iz dog perioda. Živjela sam tamo do 91.Tog decembra 92 poginulo je par mojih poznanika. Ali o tim danima dobila sam kontadiktorne priče.Samo želim da poslažem kockice. I još nešto ako znaš ,kakva je uloga vrlog nam direktora Skenderije Hajriza B. u odbrani ili"odbrani" Otesa.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#6 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

luna09 wrote:
PM72 wrote:Danas se navršava tačno 20 godina od pada Otesa.Za odbranu tog založenog ili prodatog naselja palo je dosta života.Neka je rahmet i slava svim poginulim borcima Armije BiH i MUP-a BiH.
Bila bih ti zahvalana da bar u nekoliko rečenica opišeš događaje iz dog perioda. Živjela sam tamo do 91.Tog decembra 92 poginulo je par mojih poznanika. Ali o tim danima dobila sam kontadiktorne priče.Samo želim da poslažem kockice. I još nešto ako znaš ,kakva je uloga vrlog nam direktora Skenderije Hajriza B. u odbrani ili"odbrani" Otesa.
Kao što već napisaše,postoji tema a ja sam htio,barem simbolično,odati poštu svim izginulim saborcima.Što se tiče H.Bećirevića,pravo da ti kažem nemam pojma da je taj lik uopšte bio na Otesu.Jutros sam sasvim slučajno prošao kroz Otes i slike se vrte,vraćaju...
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#7 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

može li neko od ovih učesnika tih dana da na donjoj karti ucrta gdje su to bile linije, a gdje su pomjerene-izgubljene
dobro bi bilo ako neko zna da ucrta i dalje za Dobrnju, i ostale dijelove koji su vidljivi na karti

karta se u velikom formatu može vidjeti klikom desnim mišem

Image
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#8 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Linija je išla,sa južne strane prema Pejtonu upravo željezničkom prugom,jugozapadno je išla uz rijeku a prema zapadu je bila ispred zadnjih kuća prema Osjeku.Vrlo dobro se sjećam velikih jablanova i polja kukuruza prema Osjeku i Prage što nas je šicala iz Osjeka,bila je na uzvišenju pored neke škole ili objekta što je ličio na školu.Durbinima smo gledali četalje kako sjede i odmaraju pored Prage a nemaš ih čime gađati...Naši zadnji rovovi prema Osjeku su bili kod mjesta zvanog Sastavci,na spoju dvije rijeke,Bosne i Željeznice.Njihove rovove nikad nisam vidio jer su bili dosta dalje.
трокадеро
Posts: 35
Joined: 25/09/2012 01:09

#9 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by трокадеро »

Првог дана на Отесу ти ваши противоклопњаци на правцу из Доглада скинуше нам тенк и прагу :x
трокадеро
Posts: 35
Joined: 25/09/2012 01:09

#10 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by трокадеро »

Друг мој,
Како за кога , ипак је за мене важнији био Отес него Жућ!
Прагу сте нам спржили и то мислим ону која је гањала ПМ-а :-?
Нису баш сви "четаљи" били на њој, нишанџија је био Славенко ,Хрват и то баш из Отеса, познавао сам га.
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#11 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

jel moguče da nema nikog da može bar okvirno da ucrta linije fronta, a da ne kažem da kvalitetno nacrta prikaz ratišta kao na karti dole gdje je prikaz posavskog ratišta prilikom ofanzive srpskih pobunjenika juna 92

Image
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#12 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

evo jedne karte unprofora, bar okvirno, da li je TAČNA ??
ako je tačna: pa linije su bile na samoj stupskoj petlji !!!

Image
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by karanana »

Pa sa nedzaricke strane su oni bili 200-300 metara od petlje. Nisam siguran koliko su bili blizu s druge strane od azica. Citao sam negdje neku izjavu nekog chede da su navodno nakon pada otesa sljedece rezervne linije i snage armije bih bile kod rtv doma. Vjerujem da pretjeruje ali kaze da su neke njihove jedinice i izasle s te strane na petlju ali da im je naredjeno da se vrate. Ne znam.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#14 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Lacrosse »

Od Azica do petlje ima barem 3km, a Azici su bili prva linija, cesta je odvajala zapravo njihovu i nasu stranu.

Stup nije nikad pao.

A Stupska petlja kako god bilo, cetnici nikad nisu prosli dalje od nje, i bila je manje vise no man's land, cetnici se nisu mogli po Azicima sepuriti mnogo, tj cim je tunel prokopan i nabacilo se oklopa, tu je zavrsio herojski rat slobodarske Ilidze, ostatak price je sacekivanje autobusa i plavih konvoja i kamenovanje ili vadjenje uticnica iz stanova, parketa, dokova, mrtvih iz grobova, i slicno...

Mislim da je Otes kljucni pokazatelj da Sarajevska gerila nije mogla vise moralom, i na ho ruk, uspjevati da odrzi status quo, nego, morala se je armija oformiti, strukture oficirske uspostaviti, linija nabavke MTS-a rijesiti, sistemsko ukopavanje izvrsiti a Juka i Caco koknuti. To je sve odradjeno, i poslje ovih tenzija Sarajevsko ratiste se preselilo po planinama, Igman, Bjelasnica, Treskavica.

Otes je pao, po mojoj laickoj procjeni, prvo zbog toga sto je na tom dijelu ratista postojala brigada HVO koja je cijelo ljeto 1992 svercala i pregovarala sa Srbima (Stup->Ilidza->Kiseljak), drugo, Srbi nikad nisu napali preko Ilidze na ovaj nacin do tada, trece, za mnogu djecu iz grada ovo je bio nepoznat teren. Da je jedan Caco drzao Otes ko Trebevic, i da su ljudi isli na kopanje rovova, i utvrdjivanje linije i slicno, djavola bi oni prosli, ali , nasa odbrana 1992 se orijentirala samo da se ide gdje gori, i gdje taj dan treba a nikom se nije dalo ukopavati, pa mjenjati liniju i kopati nove rovove, koje bi ostavio opet i bio poslan na neki teren gdje bi morao Jovo nanovo. A jednom kad je dosla zima i smrzla se ilovaca, tad se linija ne kopa, mozes samo ratovat iz zgrada i objekata, a svaku od njih uspjesno eliminira jednu po jednu tenk/praga. Jasno, totalna blokada, nedostatak proti oklopa, i teska situacija Otes je prikljesten izmedju Dogloda gdje je bila kasarna JNA, i Ilidze gdje je u to vrijeme bila nenormalna koncentracija i oruzija, ali i fanatika te ravnica koja je kljucni faktor koji ne pogoduje gerilskoj borbi do tad izucenoj u 9 mjeseci rata, negdje uzbrdo, negdje nizbrdo, ali nigdje ti nije tenk dosao i presao liniju ili vukao za sobom balvan na koji se penje da bi pucao unutar transfea.

S ovim spominjanjem HVO brigade ne zelim da umanjim njihov doprinos, mora se reci ipak, da se rat izmedju muslimana i Hrvata u srednjoj Bosni se zahuktavao, i da je svaka jedinica hrvatskog dominatora, u Armiji bila preispitavana, a komanda 1 korpusa nad HVO brigadom fiktivnog karaktera, jer je to bilo jako senzitivno pitanje, ko ima pravo da komanduje s brigadom? Oni su se plasili vjerovatno da ce biti zavaljeni kao neke druge jedinice korpusa, ali se je ipak radilo tu o njihovim domovima. Zao mi je sto je etnicka struktura ove regije se promjenila i sto je ostalo jako malo autohotonih prijeratnih Hrvata, ali to su sve rezultati i borbe, i jako teskog i neoguceg zivota na prvoj liniji kojom caruju tenkovi i snajperi. Dobra lekcija svima nama, da uspostava 'prijateljskih linija", i obecanja kako ovi nece na one, ovi na ove i razvoj trgovine, sve je to super, ali, samo ako si i dok si ukopan. S tom pricom oni su stvorili sebi sliku lazne sigurnosti, i dok je u gradu vodio se rat i bitka za svaki blok, ovaj dio ratista nije bio vrlo aktivan niti aktuelan.

Mislim da jednom kad su se nasi ukopali i naucili "Gradacacki" nacin borbe u ravnici, sve je postalo proslost, ali mnogo je ljudi izginulo u pokusaju da ne padne nesto sto na nacin na koji je branjeno nije se moglo odbraniti.
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#15 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

Lacrosse wrote: da se rat izmedju muslimana i Hrvata u srednjoj Bosni se zahuktavao, i da je svaka jedinica hrvatskog dominatora,
koji li si ti koji pišeš kao prvo Muslimana, kao drugo malim slovom,
da li si 'rvat, nesvjesni Bošnjak ili onaj treći - pitanje je sad
evo kvota 1,10 da si 'rvat i to iz škutorland-a

po dosadašnjem pisanju ispada da ARBH ne valja ni što je nizina-ravnica, ne valja ni što su brda...samo se bjezi od prave isitne, katastrofalne organizacije i komandovanja
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#16 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

...
Last edited by PM72 on 08/01/2013 19:37, edited 1 time in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#17 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by bach »

Kakva je u svemu bila uloga Malog Mrava Saliha Džidića u svemu ovome...

https://www.facebook.com/salih.dzidic?ref=ts&fref=ts

Vidim ga neki neki dan na TV nešto priča o Otesu...
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#18 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tacticus »

PM72 wrote:
Bali-beg Malkoč wrote:
Lacrosse wrote: da se rat izmedju muslimana i Hrvata u srednjoj Bosni se zahuktavao, i da je svaka jedinica hrvatskog dominatora,
koji li si ti koji pišeš kao prvo Muslimana, kao drugo malim slovom,
da li si 'rvat, nesvjesni Bošnjak ili onaj treći - pitanje je sad
evo kvota 1,10 da si 'rvat i to iz škutorland-a

po dosadašnjem pisanju ispada da ARBH ne valja ni što je nizina-ravnica, ne valja ni što su brda...samo se bjezi od prave isitne, katastrofalne organizacije i komandovanja
Ko nas je vodio i komandovao - sjajno smo prošli.Nismo se spremali za rat kao druga strana.Desetine oficira i "građanskih" lica pri JNA pravilo je planove tipa "RAM" i još prije izbijanja prvih sukoba Srbi u BiH znali su gdje će,kako i s čim.Naši "komadanti" su obično bili oni najgrlatiji a valjam se od šege kad se sjetim lika što radi na televiziji skečeve "Miro faca" i koji se pitao oko "vojnih" operacija u C fazi.Pa taj nije znao papovku rasklopiti.Kod nas su na početku poprijeko gledani svi bivši oficiri JNA a dobro se sjećam kad je na našu liniju stigao "pravi" oficir i počeo nam djeliti savjete kako se trebamo ukopati a mi se previjamo od šege praveći ga budalom.Ko će se ukopavati u asfalt? Ali kad smo počeli stradavati kopaj jarane i razbijaj macolama...Taj oficir je poslije postao komadant brigade koja je branila Stup,bio je vrlo sposoban oficir (kapetan gardijske brigade JNA) ali nije mogao doći do izražaja jer nije klanjao niti se uvlačio u šupak nesposobnim mlinarima koji su se pitali u generalštabu.Međutim,nisu svi oficiri bivše JNA bili sposobni da vode ljude u ratu.Znam za komadanta jedne brigade Armije BiH u Starom Gradu koji je u onoj vojsci bio intendantski oficir ali ga stavili da vodi 3000 ljudi.On,koji je bio sposoban samo da broji lopate i vreće graha.Srećom,narod je iznjedrio heroje i ljudine poput Zajke,Šehovića,Imamovića,Derviševića itd koji uspješe povezati mahalske i grupe iz haustora u jednu kompaktnu masu voljnu da brane ovo što imamo.

P.S.Koliko ja znam o pravopisu,malim slovom se piše muslimani,katolici ili pravoslavci.
pssssst
sada ce doci sarajmen i slicni koji ce ti reci kako su to bili sve napoleoni, a ja sam imbecil koji govori kao ti jer jebiga samo sam malo ratovao i najveci dio rata sam proveo u civilu, kao da to mjenja cinjenicu da li sam u pravu ili ne

citava poenta najvecih nasih poraza i daleko manjih uspjeha nego sto se moglo uraditi lezi upravo u ovoj tvojoj recenici
jer nas su vodili ti mlinari, a ono sto je bilo sposono tipa divljaka, sibera, halilovica, kneza, ... nije politicki bilo lojalno (ili kako si ti izvrsno napisao nisu se uvlacili u supak) i samim tim je uklonjenjo
jebiga zato i imamo ovaj dayton koji samo nacionalistima odgovara
i zato danas pisemo o porazu na otesu
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#19 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

PM72 wrote: P.S.Koliko ja znam o pravopisu,malim slovom se piše muslimani,katolici ili pravoslavci.
piše se malim kada se misli na religiju, ali on napisao u kontesktu nacija "muslimana i Hrvata" a nacija Muslimana se pisala VELIKIM slovom i tako je označavala razliku de je bila riječ o naciji
Ko nas je vodio i komandovao - sjajno smo prošli
a tek vođe, i "glavni" na šiltetu koji je "do podne mislio da neće biti rata, a od podne da za rat treba dvoje"

9.05.1991
Alija se nalazi u Pologu kod Lištice na mjestu blokade tenkovskog ešalona JNA, koja traje treći dan te nastoji da privoli više hiljada građana da uklone blokade i propuste tenkove na «redovnu» vojnu vježbu u okolini Kupresa. On je bio taj koji je stao na čelu vojne kolone JNA i tako ih propustio. ( o glupi Alija )

2. avgusta 1991.
u "Muslimanskom glasu" organu SDA o odnosu između JNA i Muslimana, Alija piše između ostalog:
"Kod većine Muslimana izgrađivan je odnos povjerenja prema JNA i partizanima kao svojoj, oslobodilačkoj vojsci, koja je imala i muslimanske jedinice u svom sastavu....građen je osjećaj sigurnosti i na temelju činjenice da su partizani zaštitili Muslimane u istočnoj Bosni od četničkih pokolja. Takav odnos povjerenja je znatno narušen poslije kontraverznih postupaka nekih jedinica JNA i nekih članova Štaba Vrhovne komande....Popustljivost oficira JNA prema nekim novim dobrovoljačkim odredima u Hrvatskoj i Hercegovini te naoružavanje tamošnjeg srpskog stanovništva samo je dodatni razlog za strah od toga kakvu zaista ulogu ima JNA u jugoslovenskoj krizi. Kod bosanskih Muslimana jača uvjerenje da bi ta uloga mogla u BiH d postane porobljivačka a ne zaštitinička....Muslimani strahuju da je pod šapkama ostala samo mržnja. A mi te mržnje niti smo svjesni niti pripravni za odbranu od nje"

početkom avgusta 1991.
komentarišući tadašnje izjave generala Kadijevića da "JNA ne želi građanski rat i da je njen zadataka da razdvaja, a ne da podstiče sukobljene strane" na konferenciji za štampu na pitanje: da li bi opet, kao što je već jednom izjavio, između haosa i Armije izabrao Armiju, Alija je povrdno izjavio:
"Možda danas sa malo manje oduševljenja, ali Armija je manje zlo"


sredinom avgusta 1991.
o problemu odnosa između JNA i Republike, na konferenciji za štampu Alija je izjavio:
"Ovih dana tražićemo od predstavnika JNA suštinske promjene kada je riječ o njenom ponašanju u Bosni. Prvo, da se izbalansira nacionalna struktura vojnog rukovodstva u ovoj republici jer je svih pet generala sroske nacionalnosti, nema nijednog Muslimana, a naš narod pita šta je to, i drugo, da se postigne apsolutna saradnja između JNA u Bosni i vlasti ove republike. Ukoliko se ne bude moglo dogovoriti, revidirat ćemo stav prema JNA. Mi hoćemo da utvrdimo da li je JNA jugoslovenska ili srpska. (retardu čak ni avgusta 1991. nije još jasno da je JNA postala odavno četnička i dalje "bunca" o nekom učešću Bošnjaka u takvoj vojsci). Bosna hoće da zna šta JNA radi na njenoj teritoriji...."



krajem septembra 1991.
u intervjuu na pitanje da li se uzda "samo u muslimanski merhamet" i hoće li Muslimani opet neizbježno nastradati, Alija izjavljuje:
"Svakinarod dođe u situaciju da bude suočen sa prijetnjom golog opstanka, kao što je naš narod danas. Ali, nema drugog nego sitsnuti zube i, za sada, izdržati. Ta sila će početi da se raspada, jer iza nje ne postoji moralno opravdanje i razuman politički koncept. Zar mislite da nekakva država Romanija može da opstane u današnje vrijeme"
Nezadovoljni odgovorom, novinari su replicirali: "Merhamet, pa merhamet"
"Ne, to ni u kom slučaju ne isključuje našu odbranu ako budemo napadnuti. Mi imamo mogućnosti da s ebranimo...Niko naš narod ne može nekažnjeno napasti, ko ne vjeruje nek proba ! Sila u Bosni neće proći. I zbog odnosa snaga unutra i zbog odnosa snaga napolju..." (debilko se valjda uzdao da će doći amerikanci i NATO pa ratovat za njega)
"Naš stav je da rasplet u Jugoslaviji treba ići mirnim putem...Moramo vjerovati da demokratija u Evropi koncem XX vijeka ne može izgubiti..." (naivni matori debilko)

Veliku polemiku izazvala njegova nova retardirna izjava data nakon mnogobrojnih kritika zbog nenoružanosti Bošnjaka i njihovih zahtjeva za nabavkom oružja radi odbrane:
"Muslimanski narod nismo naoružali i ja za to ne osjećam nikakvu odgovornost"


6.10.1991.
U Poruci građanima BiH na RTV Sarajevo, Alija Izetbegović proglasio je NEUTRALNOST BiH u ratu u kojem Srbija i JNA provode agresiju protiv Hrvatske i pozvao građane BiH da se ne odazivaju pozivima na služenje vojnoga roka u JNA ili na mobilizaciju.
"Stavit ću svima do znanja da BiH ne želi da bude učesnik u ovom bezumnom činu. Na osnovu navedenog i onih zaključaka koje znate, odluka Predjsedništva o mobilizaciji, vaše je pravo i dužnost, građana BiH, da se ne odazovete na mobilizaciju, ni na poziv da učestvujete u građanskom ratu. Niste dužni, zapamtite, ništa vas ne obavezuje na to, da dižete ruke jedni na druge, da pucate jedni na druge...Ja znam da će za ovako nešto trebati hrabrosti, Ja sam svjestan rizika kojima se i lično izlažem, POZIVAJUĆI VAS NA MIR. Danas je, nažalost, došlo vrijeme da treba više hrabrosti da SPAŠAVAMO MIR, nego da učestvujemo u ratu...ZAPAMTITE, OVO NIJE NAŠ RAT. Neka ga vode oni koji žele da ga vode. MI NE ŽELIMO TAJ RAT. Pomozite nam, dakle, da zajedno sa nama učinite sve da SAČUVAMO MIRNU BOSNU." (izjavi glupi Alija i osta živ)


oktobra 1991.
u republičkoj skupštini o odnosu prema Armiji pred poslanicima je Alija izjavio:
"Da kažem i jedno objašnjenje što se tiče Armije, Pokušavaju nas na razne načine zavaditi s snjom. Govore kako mi radimo protiv Armije...želim da kažem: odnedavno, mi Armiju dijelimo na dva dijela. Jedan dio čini redovni sastav sa regrutima, oficirskim kadrom, s kojim mi nismo imali nikakvih problema i neće ih ni biti. Ovaj drugi dio Armije, koji dolazi bez opasača, raspojasani, što pucaju u zrak, u džamije, mi imamo protiv tog dijela Armije. A mislim da ima protiv i razumni dio ostale Armije. PORUČUJEM GRAĐANIMA - NEMOJTE NIŠTA ČINITI PROTIV ARMIJE ! Nemojte praviti probleme njihovim porodicama ! Nama je Armija KAO STABILIZIRAJUĆI FAKTOR POTREBNA u ovim okolnostima, Ali, nama rezervisti ne trebaju!"

15.10.1991.
Poslije čuvene izjave Radovana Karadžića sa skupštinske govornice kada je zaprijetio da će muslimanski narod "nestati" ako se krene u osamostaljenje republike BiH, Skupštini se obraća Alija:
"Riječi gospodina Karadžića na najbolji način pokazuju zašto mi nećemo da ostanemo u krnjoj Jugoslaviji. Takvu Jugoslaviju koju hoće gospodin Karadžić više niko neće. Takvu Jugoslaviju su ovakve prijetnje u očima jugoslovenksih naroda Albanaca, Makedonaca, Slovenaca, Hrvata, Muslimana, jednostavno omrzli. I u očima Evrope...Ovaj način istupanja, ove prijetnje, ne služe ničemu. Muslimanski narod neće nestati ! To ja poručujem gospodinu Karadžiću.... Ja ipak želim da poručim građanima BiH DA DO RATA NEĆE DOĆI....( reče matori debilko)

16.12.1991.
na kongresu SDA:
"........Rat u današnjoj Bosni bi bio totalni rat, a mnogi važni akteri događaja toga ili nisu svjesni ili se ponašaju kao da nisu svjesni. Armija šparta Bosnom uzduž i poprijeko, kao da je sve potaman, a neki novi kartografi, potpuno lišeni svijesti da sjede na buretu baruta, iscrtavaju neke nove karte i naveliko dijele Bosnu, kao, ove im se granice Bosne, stare 300 i više godina nastale političkim pomjeranjem tektonske snage u toku duge i burne historije, ne sviđaju, one su administrativne, proizvoljne, a ove što ih oni sada povlače u zadimljenim kancelarijama stranačkih ureda su prave i historijske, one nisu proizvoljne i administrativne. Ako bure baruta eksplodira, nestaće sve u dimu i sramoti, kartografi i generali, i sve stranke i sve vođe, svi zakoni i institucije, i najveći dio onog što je na ovom prostoru godinam izgrađeno mukotrpnim radom desetina generacija. Pošto imaju nesreću da su neuništivi, ostaće samo tri iskrvavljena i poražena naroda izbezumljen i srozana na granicama barbarstva...Crni opis koji sam naveo može da objasni našu politiku i naš način razmišljanja: potrebno je na svaki način IZBJEĆI SUKOB, jer u slučaju konflikta - pošto ne bi bio običan ni ograničeni konflikt - sve postaje besmisleno. Mi smo to potpuno shvatili. Potrebno je da to i svi drugi akteri shvate. Naše opredjeljnje za mir je dakle više od obične miroljubivosti" ( matori debilko u vremenu kada je četnička JNA sravnila sa zemljom Vukovar i dalje bulazni o zalaganju za mir i izbjegavanju konflikta, jer bi tobože po debilku bio totalni rat)


30.03.1992.
u Briselu započeo šesti krug konferencije o BH na kojem učestvuju vođe tri nacionalne stranke.Alija na konferenciji za štampu u Sarajevu,: nakon završene Konferencije o ustrojstvu BH u Briselu i dalje nije svjestan svoje nesvjesti pa izvaljuje kapitalne gluposti «Rata u Bosni i Hercegovini NEĆE BITI. Sada se vještački isceniraju sukobi, jer se približava rasprava o priznanju nezavisnosti BiH. Želi se stvoriti slika o nestabilnosti situacije u Republici. Čim prođe 7.april sva će napetost prestati. BiH se nije pripremala za unutarnju agresiju - nemamo dovoljno milicije da izađe nakraj s nabujalim paravojnim formacijama. Njen status u BiH ćemo riješiti pregovorima.» ..(reče glupi Alija i osta živ) Na pitanje novinara da li je stav Irfana Ajanovića (člana GO SDA) o okupatorskoj JNA ujedno i stav SDA, Alija je izjavio: JNA nije okupatorska sila. Ako je Ajanović to rekao, onda je prekoračio ovlaštenja. To NIJE STAV SDA. Mi imamo prigovora na Armiju, ali NISMO prešli crtu da je nazovemo okupatorskom. Problem Armije će se rješavati pregovorima, BEZ KONFRONTACIJE» (o glupi Alija)
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#20 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by bach »

SARAJEVO, Bosnia-Herzegovina -- Serbian tanks overran a key Sarajevo neighborhood Saturday after government defenders ran out of armor-piercing shells, giving Serbs control of the western side of the capital.

The chief U.N. peacekeeper in Sarajevo, Gen. Aly Abdul Razek, declared peacemaking efforts in Bosnia a failure and urged the international community to set a one-month deadline before intervening militarily.

"All these efforts we have made to save lives have completely failed," said Abdul Razek. "The voice of guns is still louder than any peaceful efforts."

Abdul Razek's pessimistic appraisal echoed remarks made a day earlier by the commander of the U.N. mission to Yugoslavia.

Gen. Satish Nambiar had said Friday that his forces are deployed "with both hands tied behind their back."

"The developments of the last few days have caused doubts among even the most optimistic of my colleagues about the parties' seriousness in seeking resolution of the conflict in this region," Nambiar was quoted by the Los Angeles Times.

The fall of the western suburb of Otes capped the biggest Serb offensive on Sarajevo during the 8-month-old war, U.N. officials said.

The outgunned and undersupplied Bosnian defenders used all their anti-tank shells in a weeklong armored offensive pitting Serbian tanks against light artillery and infantry troops, Bosnian army officials said.

More than 100 civilians lost their lives in the siege of Otes, said officials. They said Serbs were pressing ahead with an attack on Stup, which would allow them to cut off the city from the airport.

The commander of the Bosnian forces, Salih Dzidic, said his men were overpowered by a force that at its peak included about 30 tanks.

"They had more tanks around Otes than we had heavy machine guns," he said.


Dzidic said Bosnian troops managed to evacuate 1,600 civilians -- mostly women and children -- from the suburb before Serbs moved in. Others fled earlier, and he said virtually no one remained.

At least 17,000 people have died in the fighting, which broke out in March after Bosnia's Muslims and Croats voted to secede from Serb-dominated Yugoslavia.

Otes juts into the Serb-held western outskirts of the city near the airport. With its fall, the Serbs have a solid line across the western part of Sarajevo.

Serb artillery units fired shells that detonated in the air rather than on impact, U.N. monitors said. The tactic is used to inflict casualties and prevent troop movements rather than damage structures.

Belgrade's Tanjug news agency reported clashes near the northern region that encompasses Gradacac, Modrica and Doboj.

In Sarajevo, Serb artillery pounded the area near the presidency building.

But two U.N. aid convoys braved the fighting, arriving in the Bosnian capital with 220 tons of food.

Two U.N. policemen were wounded by a mortar round that exploded at the airport, said Maj. Juan Villalon of Spain, a peacekeeper spokesman. Their wounds were not life-threatening, he said.

Bosnia's Health Ministry said 25 people had been killed and 159 wounded in government-held areas of Bosnia between midday Friday and midday Saturday, including 10 killed and 100 wounded in Sarajevo.

Cedric Thornberry, the senior civilian U.N. official in former Yugoslavia, said military intervention was "difficult to contemplate."

The war's 18th cease-fire was declared on Nov. 12, raising hopes that the worst might be over after fighting eased around Sarajevo.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#21 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by bach »

Ja nisam sa Otesa, ali sam tamo ćesto bio kao dijete, moji roditelji su tamo imali kućne prijatelje. Često sam tamo boravio preko raspusta ili za vikend. Sviđalo mi se to naselje, njegova širina, njegova urbanost i ljudi koji sam tamo sretao. Nisam tada mogao vjerovati da bi neko razorio tako mjesto. Nije vjerovala Ni nađa Mehmedbašić kao ni mještani Otesa. Klasična naša naivna priča: Mi smo komšije - nećemo se dirati, zavađaju nas ljudi sa strane, došli ivlji da zavađaju pitome i slični klinički primjeri naše naivnosti.

User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#22 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by karanana »

Lacrosse wrote:Od Azica do petlje ima barem 3km, a Azici su bili prva linija, cesta je odvajala zapravo njihovu i nasu stranu.

Stup nije nikad pao.

A Stupska petlja kako god bilo, cetnici nikad nisu prosli dalje od nje, i bila je manje vise no man's land,
Ne kontam ovaj dio. 3km od petlje a petlja no mans land. Jeli govorimo o dijelu oko crkve i danasnje autobuske okretaljke? Koliko su odatle bili?
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#23 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

sve eto neki poznavaoci a niko da nam postavi kartu sa tačnim linijama razgraničenja
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#24 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

...
Last edited by PM72 on 08/01/2013 19:37, edited 1 time in total.
User avatar
Bali-beg Malkoč
Posts: 24
Joined: 05/12/2012 18:32

#25 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bali-beg Malkoč »

PM72 wrote: A što se tiče crtanja...znam svaki metar te linije ali mi mrsko crtati (a neznam ni kako bi jer to nisam nikad radio).
šteta jarane, nismo svi iz SA, a interesuje nas, a kako kažu, slika govori bolje od 1000 riječi
sa paint-om se lako crta, ja bi postavio "praznu" topografsku kartu u još većoj razmjeri nego gore
hoće li neko ???
Post Reply