Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#1976 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by trocadero »

wirger wrote: 23/12/2020 17:00 Nekako s proljeća- odlično si ovo rekao, svaka čast. Baš ovaj video kada isključimo propagandnu priču pomaže da čovjek sklopi kakvu takvu sliku dešavanja.
Ja sam i opisao situaciju prije napada na Otes, a čvrsto je vezana za borbe u Doglodima i tzv. Kožari, te oko škole. Jukini su upali i napali na područje oko Deliminijuma koje je služilo za šverc i prebacivanje ljudi prema srpskoj i hrvatskoj teritoriji. Ko im je to rekao, da li su to uradili po Jukinoj često neshvatljivoj logici. Činjenica jeste da su Srbi brzo krenuli u kontranapad koristeći okopna vozila što se i vidi na snimku i došli do farme i produžili dalje u narednim sedmicama prema školi. U oktobarskim borbama su došli iza leđa naselju Otes do tzv. pilane , te su mještani i dio jedinica iz grada se samoorganizovali da ih odbace ponovo do farme. Svi prikazani poginuli možda nisu iz Armije BiH, ali gubitaka je bilo, i nije moglo drugačije kada si imao uglavnom pušku u ruci. Srbi su već tada imali razrađen sistem vatrene podrške posebno iz minobacača, a mnogi su kao pripadnici JNA ili dobrovoljci već stekli iskustva 1991 u Hrvatskoj. Tačno su po određenoj topografskoj karti područja brzo određivali koordinate i pokrivali precizno vatrom.
Stanje naše tadašnje vojničke naivnosti i opremljenosti pokazuje tužna scena dvojice poginulih u golfu na kraju snimka,možda su to oni ljudi , neko je spomenuo da su rekli da ponesu lisice i da će biti puno zarobljenih:(. Na reportaži novinar optužuje Hrvate i HVO, ali mislim da oni nisu mogli spriječiti Juku da napadne, te je došlo do velikog krvoprolića. Od tog dana u Otesu i širem području nije više bilo relativnog mira. Svaki dan su bile granatiranja i borbe, pogibije sve do pada naselja u DEcembru.
Naprimjer ima na forumu još jedan snimak sa youtuba, čini mi se da se zove "Sarajevo streat fighting 24.08.92"- u jednom dijelu prikazuju iz Pejtona iz prvih kuća paljbu iz pješadijskog oružja, ispaljenje tromblonskih mina preko pruge, te kako nešto gori na pruzi. Meni je to bilo dovoljno da se sjetim tog dana kada je Juka poslao /odgurao nekoliko vagona navodno punih eksploziva, prvobitnim planom trebali su u vagonu biti njegovi ljudi koji su kao trebali iskočiti u Vreocima iz vagona. Vagoni su se zaustavili u blizini mosta preko rijeke Željeznice, ja nisam čuo nikakvu eksploziju, međutim sa srpske strane je uslijedila takva paljba na vagone koja je trajala nekoliko sati i to prikazuje jednim dijelom taj snimak. Vagone i njihove ostatke je 1996 godine odvukla Italijanska inžinjerijska jedinica IFOR-a, sjećam se toga. Ali poenta je da nekad 3-4 sekunde snimka ti pomogne da napravis sebi neki prikaz situacije, npr. tog dana sam bio u zgradi Viktoriji, ali na snimku mogu da vidim kako je bilo sa druge strane tog dana.
Ja mišljah da sam to sanjao...čak me Profa i Paša uvjeriše u to. :D
Hvala, sad mi je mnogo, mnogo lakše. :thumbup:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1977 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by aldinjo »

wirger wrote: 23/12/2020 21:07 Tih dana VRS je bila gospodar života i smrti sa svojom tehnikom jer sve do upotrebe Crvenih strijela TF-8 odnosno njene pakistanske verzije početkom 1993 godine, mi nismo imali adekvatan odgovor na oklopne snage, na artiljeriju nismo imali odgovor do kraja rata(posebno ćemo jednom pisati zašto smo rekli zbogom oružje TO i JNA i sebe doveli u jako težak položaj), i ja znam da ima omladinaca kojima su pričali na raznim skupovima kako je sve bilo planirano i organizovano, ali daleko je to bilo.
Šta je konkretno daleko bilo?
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1978 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

https://youtu.be/eVEuhaTPVM4 - Trocadero, evo pogledaj na 0:58 vide se vagoni, jedan je u plamenu. U pozadini je zgrada Viktorija.

Trocadero -ovako je to bilo toga jutra ljeta gospodnjega 24.08.1992 god. Od jutra su se Jukini uzvrtili , po učestalim zvukovima na motorolama se osjeća da se nešto sprema. Pitao sam jednog od njih šta se dešava i rekao je da spremaju napad na Vreoca i to da će sa Stupa lokomotivom odgurati vagone u kojima će biti vojnici koji će onda iskočiti u Vreocima i zauzeti na prepad naselje.
Taj dan sam bio na dežuri osmatrača mislim od 10,00 h do 12,00 h u Viktoriji, međutim na polasku mi je komandir rekao da se sklonim u zgradu iza Viktorije jer će biti eksploziv u vagonima. U Viktoriji su već bili Jukini koji su koliko sam shvatio htijeli preći preko rijeke Željeznice i napasti Vreoca. Mi lokalci smo to smatrali ludošću, obzirom da smo već bili svijesni da je fortifikacija i sistem artiljerijske/ minobacačke vatre u potpunosti uspostavljen i mi o napadu nismo razmišljali, sve smo bazirali na uspostavi odbrane sa onim što imamo. Komentarisali smo između sebe ono u smislu: Koja budala radi pješadijski napad u sred popodneva!!!
Kada sam mislio da sam gotov sa dežurom i da dolazi zamjena uslijedila je jaka pucnjava, prvo karakteristični pucnji PAT-a trocjevca 20 mm, zatim pješadijska i ko šlag na tortu minobacačka vatra. Još jednom naglašavam da nisam čuo nikakvu jaku eksploziju i poslije sam vidio da su se vagoni (mislim da su bila 4 komada kombinovani sa otvorenim i zatvorenim krovom tip vagona) se zaustavili na samom početku nadvožnjaka/ mosta preko rijeke Željeznice. Karakteristično je da tog dana je došlo do puno veće upotrebe 120 mm minobacačkih mina, usput kojih sam se najviše bojao, sva su oružja opasna na svoj način ali 120-ka kako smo je zvali stvarno ti ne daje nikakve šanse za preživjeti u slučaju bliže eksplozije, plus jačina eksplozije je bila puno jača. Cijelo naselje je ponovo granatirano.
Zatim slijede scene kojih sam se nagledao, utrčavaju Jukini , mladi momci, svi su bili jednako obučeni u crne kombinezone i crvene pancire u kojima se nalazila metalna ploča , neki vrište, neke nose preko leđa, neke na nosilima. Panika i traženje da neko dođe i pokupi ranjenje. Po njihovoj priči već na polaznim položajima u koritu rijeke Željeznice ih je zasula minobacačka vatra (ono što sam govorio o uspostavi veze i artiljerije na liniji osmatrač -artiljerijski položaj) i tu su već imali poginulih i ranjenih. Jedan vojnik očigledno u nervnom rastrojstvu rekao je nešto tragikomično "Sklonite više od Juke stripove, on pročita strip i osmisli nama akciju". Pucnjava je trajala nekoliko sati, tako da sam iz zgrade iza Viktorije tek izasao u poslijepodnevnim satima.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#1979 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by trocadero »

Hvala još jednom. :thumbup:
Postavljao sam i ja nekad taj snimak sa vagonima da bi razuvjerio svoje havere PM-a i Woody-a.
Samo ih podsjećam i pozdravljam. :kiss:

Mislim nekad u aprilu da je drug Dozer zajedno sa Taxi driverom, Ćelom 1, Đildom....isto forsirao prugu i uletili u Pejton. Izgori nam tad restoran Željo.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1980 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

trocadero wrote: 24/12/2020 10:31 Hvala još jednom. :thumbup:
Postavljao sam i ja nekad taj snimak sa vagonima da bi razuvjerio svoje havere PM-a i Woody-a.
Samo ih podsjećam i pozdravljam. :kiss:

Mislim nekad u aprilu da je drug Dozer zajedno sa Taxi driverom, Ćelom 1, Đildom....isto forsirao prugu i uletili u Pejton. Izgori nam tad restoran Željo.
Troca,
Jes mi glava pogolema ali se ne sjećam šta smo razglabali.Halali. :D
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1981 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 24/12/2020 10:31 Hvala još jednom. :thumbup:
Postavljao sam i ja nekad taj snimak sa vagonima da bi razuvjerio svoje havere PM-a i Woody-a.
Samo ih podsjećam i pozdravljam. :kiss:

Mislim nekad u aprilu da je drug Dozer zajedno sa Taxi driverom, Ćelom 1, Đildom....isto forsirao prugu i uletili u Pejton. Izgori nam tad restoran Željo.
To je prvi napad,kad su se jedva izvukli ,uglavnom ubili su jednog vašeg na barikadi ili bunkeru u Pejtonu,kasnije jedva su živu glavu izvukli
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1982 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Emiremir33 »

wirger wrote: 23/12/2020 21:07 Nekako s proljeća- hvala puno , također i sa moje strane uvažavanje vaših stavova i pisanja.
Nakon mog pisanja dosta mi se ljudi javilo pp-om. Dosta ljudi skuplja na neki način snagu da napišu svoje sjećanje i svjedočenje, i nadam se da će se to vremenom desiti.
Evo ja ću spomenuti nove informacije koju mi je jedan forumaš dao i ja mu se ovom prilikom zahvaljujem. Vjerovatno je saznao i sa drugih foruma kao što sam i ja često radio. Prva je da je VRS snimala whs kamerom cijeli napad i da taj snimak postoji, ja se nadam da ćemo imati priliku to pogledati, biće vjerovatno bolno gledati, naročito kada vidiš poginule.
Vezano za događaj kod spomenika kada sam ja napisao da je 11 boraca ArBiH , po njegovim saznanjima u pitanju je bilo 14 boraca i jedan je bio teško ranjen, i taj ranjeni je njemu ispričao priču i poprilično je siguran da je u pitanju bila raketa Osa iz ručnog bacača koja je uletila poprečno u rov.

Također pogibija Zorana Borovine ima svoju drugu verziju, nije bila kako je zvanično objavljeno da je vraćao ručnu bombu bačenu od strane neprijatelja, već je u pitanju greška njegovog suborca prilikom bacanja ručne granate, on je pokušao izbaciti iz rova i eksplodirala mu je u ruci.

Nakon svega proživljenog postao sam pacifista:), ali naravno kada sve sagledamo s razlogom, jer budimo realni rat nikome nije donio dobro. Često sam imao priliku sjediti sa ljudima koji su bili na drugoj strani, ja im kažem vi ste se radovali kada je Otes pao možda, meni je bila nesreća, došlo vrijeme da vi napustite Ilidžu ili Grbavicu, možda sam se ja radovao, ali to je bila vaša nesreća. U suštini svi smo unesrećeni i loše prošli zbog loših političkih odluka koje se danas slave kao velika dostignuća. Složili smo se da je najbolje bilo da smo svi ostali u svojim kućama, nastavili se školovati, raditi u Famosu, Unisu, TAS-u
Tih dana VRS je bila gospodar života i smrti sa svojom tehnikom jer sve do upotrebe Crvenih strijela TF-8 odnosno njene pakistanske verzije početkom 1993 godine, mi nismo imali adekvatan odgovor na oklopne snage, na artiljeriju nismo imali odgovor do kraja rata(posebno ćemo jednom pisati zašto smo rekli zbogom oružje TO i JNA i sebe doveli u jako težak položaj), i ja znam da ima omladinaca kojima su pričali na raznim skupovima kako je sve bilo planirano i organizovano, ali daleko je to bilo. Napad na Otes i to sam nekako naglasio je bio toliko pokriven artiljerijom i to sa cijelog prstena opsade grada, poslije su mi pričali poznanici koji su bili na drugim linijama, npr. na Trebeviću da su granate prelijetale preko njih i išle prema Otesu. Tih dana od 01-05 Decembra 1992 god. gubitci su bili veliki, i zvanično najveći u ratu u BiH, slikaću tabelu i poslati , mislim da se knjiga zove Opsada Sarajeva i poprilično je pokrivena statističkim podacima.
Čuo sam priču o tom snimku mimo foruma prije 10 godina,da postoji možda bi dosad isplivao u javnosti bar neki dijelovi,ili ko ima čuva ga u strogoj tajnosti
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1983 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Bancho »

DrNo wrote: 18/12/2020 12:28 Kenan (Nedžad) Dubravić

19.08.1962. – 13.10.1992.

Image
Kenan Dubravić je rođen 19.08.1962. godine u Sarajevu. Poginuo je 13.10.1992. godine na Otesu u Sarajevu, kao vojnik, pripadnik 2. motorizovane brigade. Posthumno je 1996. godine odlikovan najvišim ratnim priznanjem „Zlatni ljiljan“.
Pozdrav forumasima,
Kako ima dosta aktuelnih ucesnika dogadjaja volio bih saznati dodatne detalje Kenanove pogibije ukoliko neko zna. U vrijeme pogibije su se desavale akcije na podrucju Otesa. U pucnjavi oko nekih kuca biva mu pogodjen drug. Kenan pokusava da ga izvuce u zaklon te ga obuhvaca rukom i vuce. Nadomak zaklona snajperista biva precizan i pogadja ispod ruke...
Drug mu ostaje zaklonjen dok traju borbe te tuda prolazi i tenk koji djelimicno urusava kucu ( ne sjecam se bas vise detalja price ) a od rusevina mu navodno biva cak nagnjecena i ruka...ipak,na kraju prezivljava.
[/quote]

trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#1984 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by trocadero »

PM72 wrote: 24/12/2020 11:01
Troca,
Jes mi glava pogolema ali se ne sjećam šta smo razglabali.Halali. :D
Štaš, godine , starimo...
Kad u kafani u društvu Alzheimera budemo tražili od žene njezin broj telefona to će već biti zabrinjavajuće. :D
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1985 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

Evo jedan suvenir koji sam pokupio 1996 god. na mjestu gdje je bila uništena Praga. U pitanju je čahura i zrno 30 mm. Skoro sve čahure su uslijed eksplozije bile deformisane, ja sam našao ovu ko malo očuvaniju.ImageImageImage
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1986 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

Samo naprijed wiga
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1987 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

Image
Last edited by wirger on 25/08/2022 21:11, edited 1 time in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1988 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by aldinjo »

trocadero wrote: 24/12/2020 10:31 Hvala još jednom. :thumbup:
Postavljao sam i ja nekad taj snimak sa vagonima da bi razuvjerio svoje havere PM-a i Woody-a.
Samo ih podsjećam i pozdravljam. :kiss:

Mislim nekad u aprilu da je drug Dozer zajedno sa Taxi driverom, Ćelom 1, Đildom....isto forsirao prugu i uletili u Pejton. Izgori nam tad restoran Željo.
Ja sam postavio taj snimak, mislim da je bio decembar 2014. godine.
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#1989 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by soferina »

trocadero wrote: 24/12/2020 10:31 Hvala još jednom. :thumbup:
Postavljao sam i ja nekad taj snimak sa vagonima da bi razuvjerio svoje havere PM-a i Woody-a.
Samo ih podsjećam i pozdravljam. :kiss:

Mislim nekad u aprilu da je drug Dozer zajedno sa Taxi driverom, Ćelom 1, Đildom....isto forsirao prugu i uletili u Pejton. Izgori nam tad restoran Željo.
Kolko me sjecanje sluzi bili su neki vagoni i na pruzi u Azicima 93 ce
DrNo
Posts: 7
Joined: 18/12/2020 12:10

#1990 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by DrNo »

Da,u pravu si NSP...Kenan je svirao gitaru zajedno sa bratom,bavili se tegovima. Ma standardna mladost Sarajeva...
Jedino nekako u mojoj memoriji nikako ne mogu da se sjetim oznaka koje je nosio...nikako ne uklapam oznake 2.motorizovane. Al' to može biti i do mene...
Obzirom na Dozerova pojašnjenja i generalno dosta sudionika ovde, želio sam da lokacijski smjestim taj događaj,opise i slično koliko je moguće.
Osim ovoga, rahmetli Kenana ću spomenuti na još jednoj temi a to je Grbavica.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1991 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

wirger wrote: 24/12/2020 17:36 Pancir made in Otes. ( Da se našalim narandžastu stranu imaju letačke jakne, u slučaju da budu oboreni da ih se lakše može vidjeti iz vazduha, pa eto zlu ne trebalo).
ImageImageImage
Rahmetli Haris Merzić bolničar. izvlačenje ranjenih.klinička smrt...tijelo. Pominjali smo garaže i mogli vidjeti zabilježena vrata garađe, izrešetane gelerima bobi ili puščane municije...vjerujem da je bilo ljudi zatvorenih u garaži i da su im unutra ubacivali bombe.
''Optuženi se tereti da je, za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, u svojstvu komandanta vojne formacije “Brnetovi četnici”, u sastavu Prve igmanske brigade VRS-Blažuj, postupao protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija o zaštiti civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika.

Smatra se da je, početkom mjeseca decembra 1992. godine, prilikom napada na mjesto Otes, općina Ilidža, u kojem su učestvovali i pripadnici formacije “Brnetovi četnici”, naredio da se civilno stanovništvo koje se sklonilo u jednoj garaži preda, a teško ranjenog Merzić Harisa, koji je kao student medicine radio kao ljekar u ambulanti u Otesu, kojeg su iznijeli iz garaže, u prisustvu optuženog, ranjenog i nepokretnog, pucanjem iz vatrenog oružja, na mjestu događaja usmrtio optuženom podređeni pripadnik navedene jedinice.''
Izvor:https://www.klix.ba/vijesti/bih/protiv- ... /201229073
Tromblon
Posts: 2085
Joined: 18/01/2015 19:37

#1992 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Ima još jedan iz te ekipe koji se po Lukavici hvalisao "podvizima". Sad živi u Parizu.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1993 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

Makar kakva satisfakcija.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1994 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Emiremir33 »

Tromblon wrote: 29/12/2020 15:16 Ima još jedan iz te ekipe koji se po Lukavici hvalisao "podvizima". Sad živi u Parizu.
V.V.sliku si mu i postavio na temii Grbavica,Vraca,Kovačići
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1995 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Grean »

Podignuta optužnica protiv Branislava Gavrilovića Brneta za ratne zločine

Optuženi se tereti da je, početkom mjeseca decembra 1992. godine, prilikom napada na mjesto Otes, općina Ilidža, u kojem su učestvovali i pripadnici formacije “Brnetovi četnici”, naredio da se civilno stanovništvo koje se sklonilo u jednoj garaži preda, a teško ranjenog Merzić Harisa, koji je kao student medicine radio kao ljekar u ambulanti u Otesu, kojeg su iznijeli iz garaže, u prisustvu optuženog, ranjenog i nepokretnog, pucanjem iz vatrenog oružja, na mjestu događaja usmrtio optuženom podređeni pripadnik navedene jedinice.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ine-616198
Dvije aktivne teme na firumu su vezane sa ovom optuznicom, Otes i Golo brdo.

Nevjerovatno da je ovoliko trebalo.
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1996 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

Spomenuo sam rahmetli Harisa Merzića u kontekstu ratnog zločina, još jednom kažem kakvo se zlo među nama spustilo da se u ime nekakvih ideologija počnemo ubijati na tako svirep način.
On nikoga nije ni povrijedio ni uvrijedio, pomagao je svima podjednako, jednostavno nije zaslužio da tako završi.
Istražitelji su prethodnih godina dolazili i prikupljali podatke, slikali i snimali, nadam se da u ime kako neko reče zakasnjele pravde i satisfakcije je sve dobro pripremljeno za kvalitetno suđenje.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1997 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

Ako vec prilikom ekshumacije nije izvrseno vjestacenje posmrtnih ostataka rahmetli Merzica morati ce vjestaciti ponovo.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#1998 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by goshpar »

Da napisem i ja nesto o mom boravku u otesu...

u ljeto 92 bio sam u jednoj jukinoj jedinici, spletom okolnosti, a ne sto sam nesto bio zadivljen jukom i tom furkom oko njega, vukovi ovo-ono... i moja grupa bude poslana u otes, meni se cini nekad polovinom augusta ili eventualno 20-25. augusta... kad smo dosli dole, prvih 2-3 dana nismo nista posebno radili, boravili smo u nekim napustenim stanovima, bauljali po otesu, dosadjivali se. bilo struje, gledali filmove... meni je bilo neobicno to sto je bilo vrlo malo ili skoro nikako ostecenja od granata. ne sjecam se da smo imali ikakvu kominukaciju sa lokalnim naoruzanim ljudima...

nakon nekoliko dana, pocnu nas slati na straze. mene prva straza zapadne u zgradi koju cini mi se vecina ovdje naziva viktorija. elem prva zgrada do pruge, od fasadne cigle. tu je nas dvojicu jukinih, nekad predvece, neko doveo, ne sjecam se ko, neki lokalac vjerovatno, i ostavio nas u jednom stanu koji gleda prema pruzi. nismo imali pojma ko je lijevo i desno od zgrade, niti smo znali da li postoje neke linije uopste... i tako 2-3 noci, sve isto, po noci smo u tom stanu, ujutro se povucemo u pozadinu otesa u te stanove u kojima smo boravili...

poslije tih nekoliko dana, dio moje grupe se vrati u grad, a dio nas ostane, samo tada nas neko odvede u jednu od napustenih kuca, tacno iza sadasnje petrol pumpe. i u toj kuci nas bude 3-4, i u jos jednom susjednoj kuci isto tako. pored kuce je bio iskopan neki transe i rov gdje dezuramo, a u toj kuci spavamo. i tako narednih mjesec - mjesec i po dana, ne sjecam se tacno, budemo tu, bez ikakvih pucanja sa cetnicima. vec je dosao oktobar, hladniji dani i pogotovo noci, a mi u ljetnim uniformama u kojima smo dosli u augustu. trazimo po napustenim kucama nesto za obuci, neke jakne, ali slabo sta nalazimo, vecinu je stvari vec neko pokupio.

i da napomenem, posto jukine uglavnom prati glas da su samo pljackali, niko iz moje grupe nije nista krao iz kuca. uzimali smo samo ono sto nam je trebalo da se posluzimo u tom trenutku. nekad u to vrijeme prestaje i redovna opskrba hranom, dobijamo jednom dnevno nesto za jelo, ili nijednom. i tada se isto nekako snalazimo. znam da sam ja 2-3 puta kopao po napustenim bastama krompire pa nosio nekim zenama koje su zivjele blizu linije. i ona napravi pitu, mi uzmemo pola, pola njoj ostavimo. uglavnom, slaba vojna organizacija...

i naposlijetku, mislim da je bilo oko 10. oktobra vracamo se u grad. ali sad idemo potpuno drugim putem od onoga kojim smo dosli. valjda su cetnici uzeli neke dijelove, tada to uopste nisam kontao, gdje se sta nalazi i gdje sam ja uopste bio...

jos cu se jednom vratiti dole, ovaj put u azice, na neku ispomoc. ne znam kad je to moglo biti. mozda krajem oktobra, pocetkom novembra, tada nisam znao gdje smo dosli. sad kad gledam sve ove mape, mislim da je moglo biti oko sadasnjeg unis komerca - cenge. iz moje grupe nas je bilo 5-6, a dole smo prikljuceni nekoj grupi, sigurno je bilo 20-30 ljudi. i neko nas je smjestio u neku kucu, bila je noc, smrzao sam se... svi se povaljali po podu, pokusavaju spavati... i onda nekad u po noci u tu nasu kucu gruhne nesto zestoko, u sobu pored moje. konstatuje se da nije niko poginuo i nastavimo spavati. mislim, danas mi ovo izgleda nevjerovatno. takva ravnodusnost... nista se sutradan nije desavalo, i naredna 3 ili 4 dana koliko smo bili, i vratili smo se u bazu...

kad je kasnije pao otes i kad je brdo raje izginulo, bilo mi je drago sto se to nije desilo u vrijeme kad sam bio dole, ko zna da li bih prezivio...

prema svjedocenjima ljudi koji su prosle puno vece belaje, ovo moje iskustvo i nije nesto, ali, eto, ko zna, mozda ce nekom nesto biti zanimljivo...
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1999 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

goshpar- možda smo se negdje i sreli, ja sam često razgovarao sa Jukinim, hvala puno, svaka proživljeno iskustvo koje ljudi ispričaju je dobro.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2000 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by tempuser »

Jel se pominjao neki Berjan na agresorkoj strani?
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... Q6KoQtw3SI
Post Reply