Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1951 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

studiorum_tuzlaensis wrote: 10/12/2020 09:51 Može li neko postaviti novu mapu Otesa i Azića sa označenom hladnjačom, ključnim kućama, tačkama, linijama i pravcima djelovanja u periodu 1.12.-5.12.1992. To je dio otprilike od Bojničke ulice do rijeke Željeznice kojim često prolazim sada.

Nadam se da ne tražim puno. Pozdrav.
Image

Mapa na kojoj je područje Otesa nakon pada pod kontrolu neprijatelja, upućeniji mogu da je iskoriste za markiranje traženih toponima ili orijentira, ja trenutno nemam vremena. @toska , vjerovatno je ''T''-klin područje nešto kasnije izgubljeno, a nije obojeno kao izgubljena teritorija kada se desio i završio Otes, vjerovatno da ne zbunjuje.
Last edited by Nekako s proljeća on 10/12/2020 20:09, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1952 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by bitanga_sa_otesa »

na snimku su zgrade u otesu vec izgorile i bez krovova,znaci da je poslije pada...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1953 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

wirger wrote: 10/12/2020 16:39 jeff - ovaj snimak je već od 9. decembra, vidi se da civili sa ilidže mogu ulaziti u naselje. Od svih detalja ja sam zapazio naranđasti citroen pickup, mislim da je bio u vlasništvu videoteke Lala, onaj snimak iz maja 1992 god, ciroen ok u komadu, decembar 1992 citronen izrešetan, tenkom pregažen i bager ga uklanja sa ceste, ko neki simbol svih nas, u maju smo bili relativno ok, u decembru slomljeni i pregaženi.

Čovjek koji je u to vrijeme bio civil na ilidži mi je pričao scenu kako je nakon određenog vremena civili iz okolnih naselja ušli da preberu što vojska nije uzela. Tako je žalostan po meni primjer da je dijete vuklo torbu od poginule žene i govorio je svojoj majci: Zašto ova teta neće da pusti torbu. Iako je asanacija bila izvršena u kratkom roku bilo je ipak mjesta gdje su zaticali poginule sedmicama poslije.
Također početkom 1993 godine je došla ko zna kojim kanalima priča o svađi oko jedne mazde 323 crvene boje, od jednog našeg poznatog ugostitelja:) po toj priči nakon što se nisu mogli dogovoriti jedan od nezadovoljnih je ispalio zolju u vozilo i stvarno nakon reiintegracije u blizine njegove kuće dijelovi mazde su bili razbacani.

aldinjo- lično ih ne znam, ali znao sam iz viđenja Kasu kako su zvali starijeg brata, nastradao je u Azićima u toku 1993 god.
Ja prepoznah tetkinu kucu u istom kadru gdje bager drobi Citroen Dayana. Dayanu ste moguce i zatekli na tom mjestu kada ste se vratili. Mislim da se radi o Mazdi ugostitelja i mesara Brajlovica. Kuce su im i sada kod spomenika. Bilo je na Ilidzi mnogo Srba preseljenih iz Zenice ali i iz Visokog, Kaknja i Varesa. Ovi iz Zenice su bili opaki, daleko ekstremniji od od domicilnih. Bilo je problema i izmedju njih. Oni su najvise tu i dolazili da njuskaju. Oni se oko sakupljanja tijela nisu ni pretrgli osim naravno oko pretresanja i otudjivanja novca, i dragocjenosti koji su se nalazili uz nastradale. Nase poginule borce su sem toga zasigurno kasapili nozevima, odsjecali usi i na ostale nacine unakzavali. Vidim da su neki nasi borci iz Otesa poginuli vec prvog dana a da su njihova tijela razmjenjena u januaru naredne godine što znaci da nisu bili sahranjeni. Gdje su se inace vrsili ukopi u Otesu za sve to vrijeme?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1954 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by aldinjo »

wirger wrote: 10/12/2020 16:39 aldinjo- lično ih ne znam, ali znao sam iz viđenja Kasu kako su zvali starijeg brata, nastradao je u Azićima u toku 1993 god.
Kada sam u augustu 2013. godine pričao s njegovim roditeljima i spomenuo sam Pijačnu ulicu, i onda su oni rekli meni da im je sin poginuo u istoj ulici. A ako je u pitanju februar 1993. godine onda se vjerovatno radi o Azićima, jer je bitka u Pijačnoj ulici bila u martu iste godine.
A iz razgovoru s njegovim roditeljima sam saznao da je nakon njegove pogibije neko ukrao njegov pištolj koji imao kod sebe.
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#1955 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by soferina »

jefff wrote: 10/12/2020 21:25
wirger wrote: 10/12/2020 16:39 jeff - ovaj snimak je već od 9. decembra, vidi se da civili sa ilidže mogu ulaziti u naselje. Od svih detalja ja sam zapazio naranđasti citroen pickup, mislim da je bio u vlasništvu videoteke Lala, onaj snimak iz maja 1992 god, ciroen ok u komadu, decembar 1992 citronen izrešetan, tenkom pregažen i bager ga uklanja sa ceste, ko neki simbol svih nas, u maju smo bili relativno ok, u decembru slomljeni i pregaženi.

Čovjek koji je u to vrijeme bio civil na ilidži mi je pričao scenu kako je nakon određenog vremena civili iz okolnih naselja ušli da preberu što vojska nije uzela. Tako je žalostan po meni primjer da je dijete vuklo torbu od poginule žene i govorio je svojoj majci: Zašto ova teta neće da pusti torbu. Iako je asanacija bila izvršena u kratkom roku bilo je ipak mjesta gdje su zaticali poginule sedmicama poslije.
Također početkom 1993 godine je došla ko zna kojim kanalima priča o svađi oko jedne mazde 323 crvene boje, od jednog našeg poznatog ugostitelja:) po toj priči nakon što se nisu mogli dogovoriti jedan od nezadovoljnih je ispalio zolju u vozilo i stvarno nakon reiintegracije u blizine njegove kuće dijelovi mazde su bili razbacani.

aldinjo- lično ih ne znam, ali znao sam iz viđenja Kasu kako su zvali starijeg brata, nastradao je u Azićima u toku 1993 god.
Ja prepoznah tetkinu kucu u istom kadru gdje bager drobi Citroen Dayana. Dayanu ste moguce i zatekli na tom mjestu kada ste se vratili. Mislim da se radi o Mazdi ugostitelja i mesara Brajlovica. Kuce su im i sada kod spomenika. Bilo je na Ilidzi mnogo Srba preseljenih iz Zenice ali i iz Visokog, Kaknja i Varesa. Ovi iz Zenice su bili opaki, daleko ekstremniji od od domicilnih. Bilo je problema i izmedju njih. Oni su najvise tu i dolazili da njuskaju. Oni se oko sakupljanja tijela nisu ni pretrgli osim naravno oko pretresanja i otudjivanja novca, i dragocjenosti koji su se nalazili uz nastradale. Nase poginule borce su sem toga zasigurno kasapili nozevima, odsjecali usi i na ostale nacine unakzavali. Vidim da su neki nasi borci iz Otesa poginuli vec prvog dana a da su njihova tijela razmjenjena u januaru naredne godine što znaci da nisu bili sahranjeni. Gdje su se inace vrsili ukopi u Otesu za sve to vrijeme?
mrtvi su u Vlakovu sahranjivani ,i neki ubijeni u aerodromskom su u vlakovu bili sahranjeni
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1956 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by tempuser »

soferina wrote: 11/12/2020 09:12
jefff wrote: 10/12/2020 21:25
wirger wrote: 10/12/2020 16:39 jeff - ovaj snimak je već od 9. decembra, vidi se da civili sa ilidže mogu ulaziti u naselje. Od svih detalja ja sam zapazio naranđasti citroen pickup, mislim da je bio u vlasništvu videoteke Lala, onaj snimak iz maja 1992 god, ciroen ok u komadu, decembar 1992 citronen izrešetan, tenkom pregažen i bager ga uklanja sa ceste, ko neki simbol svih nas, u maju smo bili relativno ok, u decembru slomljeni i pregaženi.

Čovjek koji je u to vrijeme bio civil na ilidži mi je pričao scenu kako je nakon određenog vremena civili iz okolnih naselja ušli da preberu što vojska nije uzela. Tako je žalostan po meni primjer da je dijete vuklo torbu od poginule žene i govorio je svojoj majci: Zašto ova teta neće da pusti torbu. Iako je asanacija bila izvršena u kratkom roku bilo je ipak mjesta gdje su zaticali poginule sedmicama poslije.
Također početkom 1993 godine je došla ko zna kojim kanalima priča o svađi oko jedne mazde 323 crvene boje, od jednog našeg poznatog ugostitelja:) po toj priči nakon što se nisu mogli dogovoriti jedan od nezadovoljnih je ispalio zolju u vozilo i stvarno nakon reiintegracije u blizine njegove kuće dijelovi mazde su bili razbacani.

aldinjo- lično ih ne znam, ali znao sam iz viđenja Kasu kako su zvali starijeg brata, nastradao je u Azićima u toku 1993 god.
Ja prepoznah tetkinu kucu u istom kadru gdje bager drobi Citroen Dayana. Dayanu ste moguce i zatekli na tom mjestu kada ste se vratili. Mislim da se radi o Mazdi ugostitelja i mesara Brajlovica. Kuce su im i sada kod spomenika. Bilo je na Ilidzi mnogo Srba preseljenih iz Zenice ali i iz Visokog, Kaknja i Varesa. Ovi iz Zenice su bili opaki, daleko ekstremniji od od domicilnih. Bilo je problema i izmedju njih. Oni su najvise tu i dolazili da njuskaju. Oni se oko sakupljanja tijela nisu ni pretrgli osim naravno oko pretresanja i otudjivanja novca, i dragocjenosti koji su se nalazili uz nastradale. Nase poginule borce su sem toga zasigurno kasapili nozevima, odsjecali usi i na ostale nacine unakzavali. Vidim da su neki nasi borci iz Otesa poginuli vec prvog dana a da su njihova tijela razmjenjena u januaru naredne godine što znaci da nisu bili sahranjeni. Gdje su se inace vrsili ukopi u Otesu za sve to vrijeme?
mrtvi su u Vlakovu sahranjivani ,i neki ubijeni u aerodromskom su u vlakovu bili sahranjeni
Moji rođaci, par ubijen na sred ulice na Grbavici i jedan na Ilidži su nađeni kao NN u Vlakovu.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1957 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Emiremir33 »

soferina wrote: 11/12/2020 09:12
jefff wrote: 10/12/2020 21:25
wirger wrote: 10/12/2020 16:39 jeff - ovaj snimak je već od 9. decembra, vidi se da civili sa ilidže mogu ulaziti u naselje. Od svih detalja ja sam zapazio naranđasti citroen pickup, mislim da je bio u vlasništvu videoteke Lala, onaj snimak iz maja 1992 god, ciroen ok u komadu, decembar 1992 citronen izrešetan, tenkom pregažen i bager ga uklanja sa ceste, ko neki simbol svih nas, u maju smo bili relativno ok, u decembru slomljeni i pregaženi.

Čovjek koji je u to vrijeme bio civil na ilidži mi je pričao scenu kako je nakon određenog vremena civili iz okolnih naselja ušli da preberu što vojska nije uzela. Tako je žalostan po meni primjer da je dijete vuklo torbu od poginule žene i govorio je svojoj majci: Zašto ova teta neće da pusti torbu. Iako je asanacija bila izvršena u kratkom roku bilo je ipak mjesta gdje su zaticali poginule sedmicama poslije.
Također početkom 1993 godine je došla ko zna kojim kanalima priča o svađi oko jedne mazde 323 crvene boje, od jednog našeg poznatog ugostitelja:) po toj priči nakon što se nisu mogli dogovoriti jedan od nezadovoljnih je ispalio zolju u vozilo i stvarno nakon reiintegracije u blizine njegove kuće dijelovi mazde su bili razbacani.

aldinjo- lično ih ne znam, ali znao sam iz viđenja Kasu kako su zvali starijeg brata, nastradao je u Azićima u toku 1993 god.
Ja prepoznah tetkinu kucu u istom kadru gdje bager drobi Citroen Dayana. Dayanu ste moguce i zatekli na tom mjestu kada ste se vratili. Mislim da se radi o Mazdi ugostitelja i mesara Brajlovica. Kuce su im i sada kod spomenika. Bilo je na Ilidzi mnogo Srba preseljenih iz Zenice ali i iz Visokog, Kaknja i Varesa. Ovi iz Zenice su bili opaki, daleko ekstremniji od od domicilnih. Bilo je problema i izmedju njih. Oni su najvise tu i dolazili da njuskaju. Oni se oko sakupljanja tijela nisu ni pretrgli osim naravno oko pretresanja i otudjivanja novca, i dragocjenosti koji su se nalazili uz nastradale. Nase poginule borce su sem toga zasigurno kasapili nozevima, odsjecali usi i na ostale nacine unakzavali. Vidim da su neki nasi borci iz Otesa poginuli vec prvog dana a da su njihova tijela razmjenjena u januaru naredne godine što znaci da nisu bili sahranjeni. Gdje su se inace vrsili ukopi u Otesu za sve to vrijeme?
mrtvi su u Vlakovu sahranjivani ,i neki ubijeni u aerodromskom su u vlakovu bili sahranjeni
Nije neki nego 95% sa Aeredromskog naselja sahranjeni su u masovnu grobnicu u Vlakovu
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1958 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

Jusuf Prazina se nalazio na Igmanu u vrijeme borbi za Otes, rezonujući da je neprijatelj usmjerio veći dio raspoloživih snaga na tom dijelu ratišta, pa je jedan dio svojih ljudi poslao da iz Sokolović Kolonije napadnu Ilidzu i zauzmu bazen i eventualno nešto pozicija oko njega.Bili su prišli bazenu a onda su primijećeni i ubrzo zakucani neprijateljskom vatrom iz područja šljunkare preko puta. Komandir nije smio putem veze tražiti od ''generala'' dozvolu za povlačenje ljudi. Povukli su se nešto kasnije uz podršku ljudi iz 104. brigade, koji su tom prilikom ispalili/lansirali nekoliko improvizovanih katapult bombi, nepreciznih ali jake detonacije i kojekakvih šrapnela, šarafa, armature... tu negdje od 3 do 6 decembra 1992. Krajem decembra 1992 i početkom januara 1993. je Prazina posredstvom razmjene zarobljenika ''Silos''-''Otes'' omogućio slobodu za par desetina vojnika/civila.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1959 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

Nekako s proljeća wrote: 11/12/2020 15:42 Jusuf Prazina se nalazio na Igmanu u vrijeme borbi za Otes, rezonujući da je neprijatelj usmjerio veći dio raspoloživih snaga na tom dijelu ratišta, pa je jedan dio svojih ljudi poslao da iz Sokolović Kolonije napadnu Ilidzu i zauzmu bazen i eventualno nešto pozicija oko njega.Bili su prišli bazenu a onda su primijećeni i ubrzo zakucani neprijateljskom vatrom iz područja šljunkare preko puta. Komandir nije smio putem veze tražiti od ''generala'' dozvolu za povlačenje ljudi. Povukli su se nešto kasnije uz podršku ljudi iz 104. brigade, koji su tom prilikom ispalili/lansirali nekoliko improvizovanih katapult bombi, nepreciznih ali jake detonacije i kojekakvih šrapnela, šarafa, armature... tu negdje od 3 do 6 decembra 1992. Krajem decembra 1992 i početkom januara 1993. je Prazina posredstvom razmjene zarobljenika ''Silos''-''Otes'' omogućio slobodu za par desetina vojnika/civila.
Odnekle je dosao do VBRa pa je sa njim šopao Ilidzu u kriticno vrijeme. Uzgred, mislim da je Juka bio u unutrasnjem obrucu da bi se situacija i u Otesu i na Stupu malo drugacije odigrala. Jukini su bili najveca manevarska jedinica a samo su njega slusali, imao je svoj i zastekani arsenal oruzja u gradu. U skladu sa njegovim sposobnostima mislim da bio on izburgijao i Crvene Strele. Juka kao prakticar je izgubio od teoreticara Halilovica. Jedan teoreticar, odlikaš Hajrulahovic je bio u svoj toj situaciji korisan ko...
Helem, u vezi poginulog borca Joce ili Jovice, najlakse je bilo da se pretrazi spisak poginulih boaca u opsadi Sarajeva ojavljenom u sdmicnom zurnalu BH DANI DANI br. 251 05. April 2002. Ovdje se ne nalazi lice sa tim imenima. Samo sam nasao ove podatke;
ŠKORIĆ JOVAN (DESIMIR) (1956-1993)
SPASOJEVIĆ JOVO (SVETISLAV) (1947-1994)
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1960 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 11/12/2020 15:42 Jusuf Prazina se nalazio na Igmanu u vrijeme borbi za Otes, rezonujući da je neprijatelj usmjerio veći dio raspoloživih snaga na tom dijelu ratišta, pa je jedan dio svojih ljudi poslao da iz Sokolović Kolonije napadnu Ilidzu i zauzmu bazen i eventualno nešto pozicija oko njega.Bili su prišli bazenu a onda su primijećeni i ubrzo zakucani neprijateljskom vatrom iz područja šljunkare preko puta. Komandir nije smio putem veze tražiti od ''generala'' dozvolu za povlačenje ljudi. Povukli su se nešto kasnije uz podršku ljudi iz 104. brigade, koji su tom prilikom ispalili/lansirali nekoliko improvizovanih katapult bombi, nepreciznih ali jake detonacije i kojekakvih šrapnela, šarafa, armature... tu negdje od 3 do 6 decembra 1992. Krajem decembra 1992 i početkom januara 1993. je Prazina posredstvom razmjene zarobljenika ''Silos''-''Otes'' omogućio slobodu za par desetina vojnika/civila.
Moram...
Moj komšija i jaran...Samir T. bio je u toj”akciji”.Pricao mi je kako im je Juka preko riječana nabavio ronilačka odjela da u stilu SEAL specijalaca vodom upadnu u centar Ilidze.Nije racunao na to da od tih 20 -tak momaka samo polovina zna plivat a nijedan od njih nije nikad obukao ronilacko odjelo.Naravno,nije računao na to da je Željeznica bila duboka 30 cm :lol: .Al hajd se budali suprostavi i reci nesto.
Tito dragi...kakve su nas budale vodile dobro je iko ostao živ.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1961 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

https://youtu.be/BBUYakAzvt8

Linije u Pejtonu sa agresorske strane. Najvjerovatnije oktobar 1992
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1962 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Al čuj Juka praktičar :D :P
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1963 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by exliberal-ex »

Tromblon wrote: 11/12/2020 21:40 Al čuj Juka praktičar :D :P

jest bio prakticar.... cijelo vrijeme svercovao sa srbima ..od sverca preko grbavice do stupa i otesa... :mrgreen:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1964 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

On to nije ni krio. Samo sam iznio vlastito misljenje
DrNo
Posts: 7
Joined: 18/12/2020 12:10

#1965 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by DrNo »

Kenan (Nedžad) Dubravić

19.08.1962. – 13.10.1992.

Image
Kenan Dubravić je rođen 19.08.1962. godine u Sarajevu. Poginuo je 13.10.1992. godine na Otesu u Sarajevu, kao vojnik, pripadnik 2. motorizovane brigade. Posthumno je 1996. godine odlikovan najvišim ratnim priznanjem „Zlatni ljiljan“.
[/quote]
Pozdrav forumasima,
Kako ima dosta aktuelnih ucesnika dogadjaja volio bih saznati dodatne detalje Kenanove pogibije ukoliko neko zna. U vrijeme pogibije su se desavale akcije na podrucju Otesa. U pucnjavi oko nekih kuca biva mu pogodjen drug. Kenan pokusava da ga izvuce u zaklon te ga obuhvaca rukom i vuce. Nadomak zaklona snajperista biva precizan i pogadja ispod ruke...
Drug mu ostaje zaklonjen dok traju borbe te tuda prolazi i tenk koji djelimicno urusava kucu ( ne sjecam se bas vise detalja price ) a od rusevina mu navodno biva cak nagnjecena i ruka...ipak,na kraju prezivljava.
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1966 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

https://youtu.be/JmnXaFKUgG8 Noviji snimak na početku se vidi naselje Otes još uvijek poprilično očuvano snimano iz Osjeka, a reportaža je snimana u Doglodima sa njihovim pogledom na dešavanja početkom jeseni te 1992 godine. Teško optužuju HVO.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1967 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

Prvi put gledam ovaj snimak, stavljeno je u fokus neki početak sukoba čije je uzrok nekoliko ubijenih stanovnika sa područja Dogloda, više izvora potvrđuje da se to zaista desilo. Svjedočenje preživjelog mi djeluje ljudski i objektivno. Navodno 500 ubijenih na našoj strani je neodrživa tvrdnja. Sa uračunatim lakšim i težim ranjenim i nekako.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1968 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by jefff »

Ja na snimku ne vidjeh nikakve mrtve civile sem kamare mrtvih djikana
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40321
Joined: 29/06/2011 23:39

#1969 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by dječak sa šibicama »

Kanal debeljaca je samo jedan u nizu mitomanskih propagandista lazi i izmisljotina, ne kazem da nema istine ali 90% onoga sto je S kanal i ostali S kanali u ratu prenosio, govorio, tvrdio je obicna laz.
Uvijek su oni u nekom kontranapadu, vjecito ugrozno srpstvo, alijini bojovnici i ustase sa nozevima u zubima, zakrvavljenih ociju, nadrogirani vjerski fanatici, pijani koljaci, i nenaoruzana srpska nejac.

Kakva morbidna masta. Na kraju kad se podvuce crta, samo je ta njihova nenaoruzana nejac bila spremna pobiti par hiljada ljudi na pravdi Boga, sa rukama vezanim iza ledja, sistematski i planski. Goni u pm.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1970 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Emiremir33 »

dječak sa šibicama wrote: 22/12/2020 21:49 Kanal debeljaca je samo jedan u nizu mitomanskih propagandista lazi i izmisljotina, ne kazem da nema istine ali 90% onoga sto je S kanal i ostali S kanali u ratu prenosio, govorio, tvrdio je obicna laz.
Uvijek su oni u nekom kontranapadu, vjecito ugrozno srpstvo, alijini bojovnici i ustase sa nozevima u zubima, zakrvavljenih ociju, nadrogirani vjerski fanatici, pijani koljaci, i nenaoruzana srpska nejac.

Kakva morbidna masta. Na kraju kad se podvuce crta, samo je ta njihova nenaoruzana nejac bila spremna pobiti par hiljada ljudi na pravdi Boga, sa rukama vezanim iza ledja, sistematski i planski. Goni u pm.
Uz sve to i mitomanski komentari
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1971 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

I u propagandi se mora ponuditi bar 30% istine da bi se zagrizlo, pa tako i u ovom slučaju u vezi sa ovim videom, kakav god da je ipak je dragocjen. Relevantna saznanja usvojiš ako se poklapaju sa drugim izvorima, a ostalo demantuješ argumentovano ili jednostavno nabiješ nogom kao propagandno naprđivanje nakalemljeno na onih 30% istine.
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1972 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

Nekako s proljeća- odlično si ovo rekao, svaka čast. Baš ovaj video kada isključimo propagandnu priču pomaže da čovjek sklopi kakvu takvu sliku dešavanja.
Ja sam i opisao situaciju prije napada na Otes, a čvrsto je vezana za borbe u Doglodima i tzv. Kožari, te oko škole. Jukini su upali i napali na područje oko Deliminijuma koje je služilo za šverc i prebacivanje ljudi prema srpskoj i hrvatskoj teritoriji. Ko im je to rekao, da li su to uradili po Jukinoj često neshvatljivoj logici. Činjenica jeste da su Srbi brzo krenuli u kontranapad koristeći okopna vozila što se i vidi na snimku i došli do farme i produžili dalje u narednim sedmicama prema školi. U oktobarskim borbama su došli iza leđa naselju Otes do tzv. pilane , te su mještani i dio jedinica iz grada se samoorganizovali da ih odbace ponovo do farme. Svi prikazani poginuli možda nisu iz Armije BiH, ali gubitaka je bilo, i nije moglo drugačije kada si imao uglavnom pušku u ruci. Srbi su već tada imali razrađen sistem vatrene podrške posebno iz minobacača, a mnogi su kao pripadnici JNA ili dobrovoljci već stekli iskustva 1991 u Hrvatskoj. Tačno su po određenoj topografskoj karti područja brzo određivali koordinate i pokrivali precizno vatrom.
Stanje naše tadašnje vojničke naivnosti i opremljenosti pokazuje tužna scena dvojice poginulih u golfu na kraju snimka,možda su to oni ljudi , neko je spomenuo da su rekli da ponesu lisice i da će biti puno zarobljenih:(. Na reportaži novinar optužuje Hrvate i HVO, ali mislim da oni nisu mogli spriječiti Juku da napadne, te je došlo do velikog krvoprolića. Od tog dana u Otesu i širem području nije više bilo relativnog mira. Svaki dan su bile granatiranja i borbe, pogibije sve do pada naselja u DEcembru.
Naprimjer ima na forumu još jedan snimak sa youtuba, čini mi se da se zove "Sarajevo streat fighting 24.08.92"- u jednom dijelu prikazuju iz Pejtona iz prvih kuća paljbu iz pješadijskog oružja, ispaljenje tromblonskih mina preko pruge, te kako nešto gori na pruzi. Meni je to bilo dovoljno da se sjetim tog dana kada je Juka poslao /odgurao nekoliko vagona navodno punih eksploziva, prvobitnim planom trebali su u vagonu biti njegovi ljudi koji su kao trebali iskočiti u Vreocima iz vagona. Vagoni su se zaustavili u blizini mosta preko rijeke Željeznice, ja nisam čuo nikakvu eksploziju, međutim sa srpske strane je uslijedila takva paljba na vagone koja je trajala nekoliko sati i to prikazuje jednim dijelom taj snimak. Vagone i njihove ostatke je 1996 godine odvukla Italijanska inžinjerijska jedinica IFOR-a, sjećam se toga. Ali poenta je da nekad 3-4 sekunde snimka ti pomogne da napravis sebi neki prikaz situacije, npr. tog dana sam bio u zgradi Viktoriji, ali na snimku mogu da vidim kako je bilo sa druge strane tog dana.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1973 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Nekako s proljeća »

Stari, ti si vrlo zahvalan sagovornik na temi, mislim na doprinos na njenim zadnjim stranicama. Sam sam sebi dosadio uključujući se u razmjenu mišljenja na temama sa ovog pdf-a, iako imam mali broj postova u odnosu na datum registracije. Tvoji komentari na ovoj temi su vrlo korisni i dosta objektivni iako si u vrijeme događanja jednostavno rečeno morao biti jasno opredijeljen za stranu. Imao sam potrebu da ti ovo napišem, kao znak zahvalnosti i, po meni, kamo sreće da je više takvih sagovornika.
Ja se povremeno vratim na temu isključivo zbog preživjelih a naročito ubijenih saboraca tokom tih decembarskih dešavanja.Ne šalim se, riječ je o desetinama njih koje sam manje ili više poznavao, ali dovoljno da će do kraja mog života da budu trajni dio mene. Predhodnih godina sam se malo više bio posvetio njima, bar da ih imenom i prezimenom ugradim u ovaj vitrualni svijet, jer o vojnom porazu u Otesu nema ozbiljnijeg istraživanja ili temeljitije objavljenog štiva ili dokumentarnog filma. Privatno im imam i fotografije iz čitulja uz personalne podatke, i to je moj privatni folder uz pomoć kojeg njegujem kulturu sjećanja i taj neki odnos sa njima, nezavisno od foruma ili ove teme. Dosta je to nekako zamrznuto, valjda kao odraz godišnjeg doba događanja. Živim u miru sa njima iako su za većinu svijeta oni nevidljivi, kao i ovaj forumski svijet, a bezbeli da čim razmjenjujemo misli on postoji. Tako nekako.
Tačno znam kada se moram povući iz tih konekcija kako bih mogao normalno živjeti u realnom tj današnjem životu. Nije lako ali za sada balans je tu.
Ako za života uspijem ostati dovoljno jak, da jednom zaronim u to vrijeme i temeljito na bazi činjenica, dokumenata i autentičnog arhivskog materijala objedinim hronološki vrijeme, događaje i ljude u njemu, ne sumnjaj da ću ti se javiti za mišljenje. Tvoje mišljenje/preneseno iskustvo je dosta kompletno, ali da mi ne zamjeriš, dragocjeno više iz da tako kažem defanzivnog ugla. To je ta surova realnost od koje ne treba okretati glavu, tako je kako je. I to je uz ostale činjenice najispravniji put do istine. Ozbiljna je to materija i ne može se bilo ko sa njom baviti i nositi. Samo oni preživjeli, od takve struke i japije.
@DrNo , ja nemam konkretnih saznanja u vezi rahmetli Kene Dubravića, tek negdje u memoriji da je svirao gitaru ako se ne varam. Pozdrav.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1974 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Pregledao sam snimak od početka do kraja.Kako reče NSP,ubacen je jedan mali dio istine ali je 95 % laž.Bio sam dole pa to mogu reći.Jedino je tačno da su Jukini čačnuli mečku u ...i da smo dobili po nosu.Nije bilo ubijanja sa naše strane,malo se zapucalo i Srbi su pobjegli prema Vreocima i Butilama.Kakav HVO i ubijanje leđa...
Istina je da su naši bježali kad je krenuo kontranapad.I ja sam bježao.Prvi put sam tad vidio tenk na 30 metara od sebe...bilo je i poginulih sa naše strane,mozda 15-tak ljudi i 7 ili 8 zarobljenih...znam da je u golfu stradao prvi komandant Laste sa vozačem ali bih se zakleo da je bio crvene boje...kakvih 500 ljudi,dole nije bilo 500 ljudi sa mjestanima ukljucujuci i Srbe...
wirger
Posts: 40
Joined: 05/11/2011 21:53

#1975 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by wirger »

Nekako s proljeća- hvala puno , također i sa moje strane uvažavanje vaših stavova i pisanja.
Nakon mog pisanja dosta mi se ljudi javilo pp-om. Dosta ljudi skuplja na neki način snagu da napišu svoje sjećanje i svjedočenje, i nadam se da će se to vremenom desiti.
Evo ja ću spomenuti nove informacije koju mi je jedan forumaš dao i ja mu se ovom prilikom zahvaljujem. Vjerovatno je saznao i sa drugih foruma kao što sam i ja često radio. Prva je da je VRS snimala whs kamerom cijeli napad i da taj snimak postoji, ja se nadam da ćemo imati priliku to pogledati, biće vjerovatno bolno gledati, naročito kada vidiš poginule.
Vezano za događaj kod spomenika kada sam ja napisao da je 11 boraca ArBiH , po njegovim saznanjima u pitanju je bilo 14 boraca i jedan je bio teško ranjen, i taj ranjeni je njemu ispričao priču i poprilično je siguran da je u pitanju bila raketa Osa iz ručnog bacača koja je uletila poprečno u rov.

Također pogibija Zorana Borovine ima svoju drugu verziju, nije bila kako je zvanično objavljeno da je vraćao ručnu bombu bačenu od strane neprijatelja, već je u pitanju greška njegovog suborca prilikom bacanja ručne granate, on je pokušao izbaciti iz rova i eksplodirala mu je u ruci.

Nakon svega proživljenog postao sam pacifista:), ali naravno kada sve sagledamo s razlogom, jer budimo realni rat nikome nije donio dobro. Često sam imao priliku sjediti sa ljudima koji su bili na drugoj strani, ja im kažem vi ste se radovali kada je Otes pao možda, meni je bila nesreća, došlo vrijeme da vi napustite Ilidžu ili Grbavicu, možda sam se ja radovao, ali to je bila vaša nesreća. U suštini svi smo unesrećeni i loše prošli zbog loših političkih odluka koje se danas slave kao velika dostignuća. Složili smo se da je najbolje bilo da smo svi ostali u svojim kućama, nastavili se školovati, raditi u Famosu, Unisu, TAS-u
Tih dana VRS je bila gospodar života i smrti sa svojom tehnikom jer sve do upotrebe Crvenih strijela TF-8 odnosno njene pakistanske verzije početkom 1993 godine, mi nismo imali adekvatan odgovor na oklopne snage, na artiljeriju nismo imali odgovor do kraja rata(posebno ćemo jednom pisati zašto smo rekli zbogom oružje TO i JNA i sebe doveli u jako težak položaj), i ja znam da ima omladinaca kojima su pričali na raznim skupovima kako je sve bilo planirano i organizovano, ali daleko je to bilo. Napad na Otes i to sam nekako naglasio je bio toliko pokriven artiljerijom i to sa cijelog prstena opsade grada, poslije su mi pričali poznanici koji su bili na drugim linijama, npr. na Trebeviću da su granate prelijetale preko njih i išle prema Otesu. Tih dana od 01-05 Decembra 1992 god. gubitci su bili veliki, i zvanično najveći u ratu u BiH, slikaću tabelu i poslati , mislim da se knjiga zove Opsada Sarajeva i poprilično je pokrivena statističkim podacima.
Post Reply