Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#151 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

Black swan wrote:kupuju se stanovi
samo vas promatram :skoljka:
Suti ti, dok te nisu preselili u Tibru :mrgreen:
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#152 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Rizvan »

Tomahawk11 wrote: Pa ne drndaju se svi tramvajima i trolejbusima.
Ima ljudi koji imaju auta.
Najbolje da svi zive u Starom Gradu ili Centru :roll:
Nisi u pravu, ali nikako. Od tih 40 000, garantujem ti da je 30 000 van Sarajeva ili iz prigradskih opstina.
Isto tako, dosta onih koji zive u Centru rade negdje gdje vozare ili se voze svojim autom.
Proslo je vrijeme radnje na carsiji...

Pa i u špici ni sa autom se nije ugodno vraćati u rubne dijelove grada.Od tih 30 000 što žive u drugim opštinama, većina ih opet aspirira da žive što bliže poslu. Zato i imamo prenapuhane cijene u užem dijelu Sarajeva.
To se može riješiti sređivanjem infrastrukture na rubnim dijelovima. Izgradnjom kancelarijskog prostora recimo na Ilidži, da nove firme otvaraju tu sjedišta i tako rasterete centar. Ovako je gotovo sve koncentrisano na jednom mjestu.
elk
Posts: 2773
Joined: 14/08/2006 12:03

#153 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by elk »

Ja ne bih balkon za ljiljana ustaklio.hajd kad si pored glavne ceste,ali ima bruku stanova sto im balkon gleda na neki park.e to ustaklit i drzat lotre i gume ja vala ne kontam.
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#154 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by SHTEVELEC »

Rizvan wrote:
Tomahawk11 wrote: Pa ne drndaju se svi tramvajima i trolejbusima.
Ima ljudi koji imaju auta.
Najbolje da svi zive u Starom Gradu ili Centru :roll:
Nisi u pravu, ali nikako. Od tih 40 000, garantujem ti da je 30 000 van Sarajeva ili iz prigradskih opstina.
Isto tako, dosta onih koji zive u Centru rade negdje gdje vozare ili se voze svojim autom.
Proslo je vrijeme radnje na carsiji...

Pa i u špici ni sa autom se nije ugodno vraćati u rubne dijelove grada.Od tih 30 000 što žive u drugim opštinama, većina ih opet aspirira da žive što bliže poslu. Zato i imamo prenapuhane cijene u užem dijelu Sarajeva.
To se može riješiti sređivanjem infrastrukture na rubnim dijelovima. Izgradnjom kancelarijskog prostora recimo na Ilidži, da nove firme otvaraju tu sjedišta i tako rasterete centar. Ovako je gotovo sve koncentrisano na jednom mjestu.
A sta ti znaci blizina radnog mjesta? Koliko ljudi znas da radi na istom radnom mjestu 10 godina (ili duze)? Ja mozda 1 ili 2, svi drugi mijenjanju firme, tako da lokacija stana sa lokacijom posla bas nema veze, davno je proslo vrijeme kad u 18-oj nadjes pos'o i tu si do penzije...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#155 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Rizvan wrote:Malo sam preletio zagrebačko tržište nekretnina na njuškalo.hr, nevjerovatno je koliko su cijene haman izjednačene :-)

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/stan- ... s-19560570

Jarun je zagrebački pandan Grbavici, poželjna destinacija, ovakav stan na Grbavici bi se prodao najmanje za 130 000, znači svega nekih 20-tak posto manje nego u Zagrebu

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/centa ... s-21727004

Centar Zagreba oko 3000 po kvadratnom metru, ovoliko bi otprilike koštao i u užem centru Sarajeva

I ima toga još....
[url]http://www.njuskalo.hr/prodaja-stanova/zagreb[url]
A prosječna plata u Zagrebu oko 1600KM, prosječna plata u Sarajevu oko 1000KM :-)
Nije ti baš poređenje. Jer u Zagrebu je tržite nekretnina puno novih stanova. Mnogo je lakše graditi. Pa država daje pare za pola kamata (ne mogu se sada sjetiti tačno, ali mislim na 10 godina). Pa ima još nekih pogodnosti za mlade porodice. Možemo mi smatrati Bandića smiješnim, ali ima politiku da čine primamljivim i dijelove grada izvan centra,kroz vrtiće, škole, ambulante. Dobro, i fontane. :D

Sve to smanjuje pritisak na centar grada.

Pa javni prevoz je drugačiji. Nije očajan kao kod nas. Topografija je drugačija. Odnos prema infrastrukturi je drugačiji....

Sa prosječnom platom u Njemačkoj malo sutra ćeš kupiti stan u Minhenu. Svaki grad je drugačiji.

P.S.
Zna li iko hoće li u Sarajevo tower biti vode iza 23 sata? :D
2600 kmica po kvadratu - gratis nekupanje iza akšama.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#156 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by agent_zero »

Black swan wrote:kupuju se stanovi
samo vas promatram :skoljka:
Šta čekaš više? :D

U promatranju će ti se sve rasprodati :P :mrgreen:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#157 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by agent_zero »

Haris.ba wrote:Jer u Zagrebu je tržite nekretnina puno novih stanova. Mnogo je lakše graditi. Pa država daje pare za pola kamata (ne mogu se sada sjetiti tačno, ali mislim na 10 godina). Pa ima još nekih pogodnosti za mlade porodice. Možemo mi smatrati Bandića smiješnim, ali ima politiku da čine primamljivim i dijelove grada izvan centra,kroz vrtiće, škole, ambulante. Dobro, i fontane. :D

Sve to smanjuje pritisak na centar grada.

Pa javni prevoz je drugačiji. Nije očajan kao kod nas. Topografija je drugačija. Odnos prema infrastrukturi je drugačiji....
Sve i to stoji, zaista je Bandić napravio reformu u Zagrebu, sve funkcioniše odlično.

Dok se mi balinluka i kriminala ne riješimo, u govnima ćemo do daljnjeg plivati.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#158 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Truba »

agent_zero wrote:
Black swan wrote:kupuju se stanovi
samo vas promatram :skoljka:
Šta čekaš više? :D

U promatranju će ti se sve rasprodati :P :mrgreen:
dvije tri godine sam u kreditu 450-620 marki i nije nimalo lagano... još mi npr odbije 266 prvi dan 90 deveti 40 15. dan pa nekako razgodnim do kraja mjeseca :D ali 20 godina imati 600 maraka kredita mislim da ne bih psihički podnio
:cry:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#159 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by corsa »

Black swan wrote:
agent_zero wrote:
Black swan wrote:kupuju se stanovi
samo vas promatram :skoljka:
Šta čekaš više? :D

U promatranju će ti se sve rasprodati :P :mrgreen:
dvije tri godine sam u kreditu 450-620 marki i nije nimalo lagano... još mi npr odbije 266 prvi dan 90 deveti 40 15. dan pa nekako razgodnim do kraja mjeseca :D ali 20 godina imati 600 maraka kredita mislim da ne bih psihički podnio
:cry:
Pa imat ces i ovako. Kad ti istekne taj kredit dici ces za nesto drugo. Tako malo po malo prodje 20 godina... :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#161 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by iceman ze »

Kupljen, 80000 KM, 52 m2, Dolac Malta... :-) u izvornom stanju, radovi slijede...u familiji mi sve arhitekte, masinci i gradjevinci....vidjecemo koliko ce ta prica na kraju izaci... :-D
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#162 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by leo karan »

iceman ze wrote:Kupljen, 80000 KM, 52 m2, Dolac Malta... :-) u izvornom stanju, radovi slijede...u familiji mi sve arhitekte, masinci i gradjevinci....vidjecemo koliko ce ta prica na kraju izaci... :-D
80k s porezom ili bez poreza?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#163 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by iceman ze »

leo karan wrote:
iceman ze wrote:Kupljen, 80000 KM, 52 m2, Dolac Malta... :-) u izvornom stanju, radovi slijede...u familiji mi sve arhitekte, masinci i gradjevinci....vidjecemo koliko ce ta prica na kraju izaci... :-D
80k s porezom ili bez poreza?
Oslobodjen sam placanja poreza. ;-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#164 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by HAVANA »

Jos jedno 25 milja sa skromnim namjestajem i finim renoviranjem i to je to.Sretno.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#165 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Qler »

koliko li ce mene doci taj porez, jer koliko sam shvatio, oslobodjen sam samo ako kupujem u novogradnji.. i naravno prvi put sada rjesavam stambeno pitanje...
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#166 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by rumenige_brajtner »

Qler wrote:koliko li ce mene doci taj porez, jer koliko sam shvatio, oslobodjen sam samo ako kupujem u novogradnji.. i naravno prvi put sada rjesavam stambeno pitanje...
5% od procijenjene vrijednosti stana. procjenu vrši komisija, u mom slučaju, očekivali su da im dam nekog keša za "poštenu" procjenu. kad su vidjeli da ih ne jebem za suvu šljivu, odvalili su totalno neralnu procjenu (stan plaćen 82 hiljade u stanju potrebe za totalnim renoviranjem) od oko 100 milja :-)
onda sam se ja žalio, došla druga komisija i sve bilo ok. sretno i ne padaj na njihove fore, uvijek se možeš žalit na procjenu ako misliš da su nerealni, kao u mom slučaju.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#167 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by mali_milojica »

Qler wrote:koliko li ce mene doci taj porez, jer koliko sam shvatio, oslobodjen sam samo ako kupujem u novogradnji.. i naravno prvi put sada rjesavam stambeno pitanje...
Kod novogradnje placas pdv (ne mozes dva puta platiti porez).
5% je porez na promet nekretninama. Izlazi komisija. Posto smo u istoj opstini,blizu smo jedan drugog,vjerovatno postoji mogucnost da slicno procjene.
Stan od 60m2 su meni procjenili 90k KM i platio 4500 KM poreza. Kad dobijes rjesenje o procjeni imas 15 dana da platis porez,poslije tog perioda krecu kamate.
Ja sam sacekao 2-3 godine sa placanjem. Istrosio sam se za stan i renoviranje. Jednostavno ne nosis ugovor i ne predajes zahtjev u poreznu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#168 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Haris.ba »

iceman ze wrote:Kupljen, 80000 KM, 52 m2, Dolac Malta... :-) u izvornom stanju, radovi slijede...u familiji mi sve arhitekte, masinci i gradjevinci....vidjecemo koliko ce ta prica na kraju izaci... :-D
Nek je sa srećom. Samo koji je sprat.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#169 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Trebam te »

Haris.ba wrote:
iceman ze wrote:Kupljen, 80000 KM, 52 m2, Dolac Malta... :-) u izvornom stanju, radovi slijede...u familiji mi sve arhitekte, masinci i gradjevinci....vidjecemo koliko ce ta prica na kraju izaci... :-D
Nek je sa srećom. Samo koji je sprat.

Koji god skupo je to za stanove na Malti :izet:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#170 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Trebam te wrote:
Koji god skupo je to za stanove na Malti :izet:
možda na Brčanskoj Malti :per:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#171 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Trebam te »

VladaFBiH wrote:
Trebam te wrote:
Koji god skupo je to za stanove na Malti :izet:
možda na Brčanskoj Malti :per:

Na bilo kojoj :lol: :lol:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#172 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Trebam te wrote:
VladaFBiH wrote:
Trebam te wrote:
Koji god skupo je to za stanove na Malti :izet:
možda na Brčanskoj Malti :per:

Na bilo kojoj :lol: :lol:
ako prodaješ jeftinije javi se u p.p. ;)
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#173 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Trebam te »

Nikad mi nije palo napamet kupiti stan na D. Malti, tako nista od prodaje :-D
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#174 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by 2002 »

...
Last edited by 2002 on 01/07/2018 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#175 Re: Ostvarena kupoprodajna neto cijena stana u Sarajevu

Post by Qler »

Vala da su precijenili stanove na Malti, jesu, pogotovo ove stare, prodaje stan "u izvornom stanju" a cijeni ga kao novogradnju... to je mene odbilo, jer nisam imao love za takve egzibicije... i kupio na Dobrinji... ali iskreno da imam love, Cvila, Malta, Hrasno, Socijalno i Pofalici... tu bi gledao... o Dobrinji ne bi ni razmisljao...
Post Reply