Ostavinska u drugoj državi

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Ostavinska u drugoj državi

Post by Truba »

Dobili smo poziv za očitovanje o ostavinskoj s očeve strane u Srbiji ( pravni lijek) kratka obavijest da se ide u općinsku sud tad i tad

obitelj ima slično sjećanje iz 1987. kada nas je s majčine strane samo obavijestilo da je bio neki testament u hercegovini ( iako je djed htio kuću i okućnicu dati nama... istu kuću u kojoj sam ja bio izbjeglica 1992.) i tada se moglo tužakati za nužni dio... 1/4 od 1/7 a moje bi bilo 1/2 od toga :D ako se ne varam...to sad ne vrijedi ništa jer niko nije ulagao 30 godina u ruševnu kuću

uglavnom budući da je stric lud :D tojest voli keš i lovu te rasprodavati sve živo kako bi uživao u životu... nešto je muljao na ostavinskoj pokušavajući prekrižiti nas iz sarajeva ali je sudinica blokirala proces kada je moja tetka izletjela na ostavinskoj da želi svoju TREĆINU

nakon toga je bilo smrtnih slučajeva i tako to odužilo se na 10 godina sve

uglavnom moja je 1/9... imaju dvije kuće ali u to niko nije ulagao 10 godina i hektari i hektari zemlje 12 km od europske unije :D

zanima me...budući da piše pravni lijek...kolika je vjerojatnoća da me/nas opet zavale :D

možemo li mi osporiti ako je u međuvremenu napravljen neki testament za starog djeda koji je imao 85
porez dolazi na ime strica
vjerojatno je nešto uspio izmuljati da je na njegovo ime ali ne može prodati jelte...
ha?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Ostavinska u drugoj državi

Post by Truba »

popušio sam
više nego sam očekivao manje nego se nadao :D

nije bio testament nego ugovor o poklonu 3 mjeseca pred smrt djeda... dakle iz marta 2009.

koji smo osporili i zatražili svoj dio :D

oću da znam koliko je moj dio



budući da stric nije mogao to prodati očito je da u ZK ili kako se to već zove negdje stoji napomena da je predmetna zemlja na prodaju i dalje u sudskom procesu pa niko ne želi kupiti :?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Ostavinska u drugoj državi

Post by kuli1961 »

Ovo/ova pitanja si postavio tako konfuzno, da ti malo ko moze ista suvislo reci, pojasniti, pomoci.
Daj nesto konkretnije- kakav je sadrzaj tog ugovora o poklonu (koliko cega i kome), potpisi, ko je ovjerio potpise, sta pise u rjesenju o nasljedjivanju (ako je donijeto, a obzirom na ugovor i sta bi mu mogao biti predmet, upitno je da je rjesenje donijeto)?
Nacelno, ugovor o poklonu moze biti predmet prekida ostavinskog postupka i uputa nekog od nasljednika da pokrene parnicni postupak; ugovor se moze pobijati tuzbom u parnicnom postupku, razlozi su vrlo restriktivni- npr. razlog neblagodarnost, sposobnost za rasudjivanje darodavca obzirom na godine i vrijeme zakljucenja ugovora (to je u principu djavolsko dokazivanje, tj. probatio diabolica), te npr formalni razlozi- forma ugovora, pitanje potpisa, ovjere potpisa itd itd....
Posto se radi o nasljedjivanju u susjednoj drzavi, za sta god se odlucis, najpametnije ti je da angazujes advokata iz te drzave kao strucnu pomoc, jer sam tesko da ces moci ostvariti bilo kakva ocekivana imovinska prava.
Takodje nacelno, prema svim nacionalnim zakonima o nasljedjivanju, stvarno i mjesno je nadlezan sud drzave u kojoj se imovina(ostavinska masa) nalazi, tako slijedi i iz tzv. MPP zakona, tj. zakona vrlo dugackog naziva: Zakon o rjesavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u odredjenim odnosima.
Opet nacelno, ako ugovor o poklonu nije proveden u zamljisnim knjigama, tada je sporan obim ostavinske mase, pa bi trebalo da je sud prekinuo postupak i stranku cije je "pravo manje vjerovatno" (ti i tvoja rodbina, suprotno od strica) uputio da pokrene parnicni postupak radi pobijanja tog ugovora- da u roku od 30 dana podnese tuzbu nadleznom sudu i ostavinskom sudu dostavi kopiju tuzbe kao dokaz o pokretanju parnice). Ako je ugovor proveden u zemljisnoj knjzi, tada formalno nema ostavinske mase, pa se donosi rjesenje kojim se odredjuje da se nece sprovoditi ostavina, jer nema imovine. No, i tada mozes tuzbom pobijati valjanost tog ugovora i ako uspijes (nekada u buducnosti), ponovo se vodi ostavinski postupak.
Dakle, ako smatras da imas kakva imovinska prava iza djeda, ne radi napamet- jeftinije ti je sada angazovati advokata, makar i za kompleksniji pravni savjet, nego sam ici u postupak, pa se debelo zeznuti i kasnije ispastati, jer ako se zaglibis (a sam ces se 100% zaglibiti), ni sveti Petar da ti je advokat ne moze ti pomoci.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Ostavinska u drugoj državi

Post by Truba »

za ugovor o poklonu tojest daru :D sam saznao tek JUČER i dobioga na ruke... loše kopirano nečitljivo na ćirilici iz 2009.


znali smo da stric nešto mulja i da ima neko "oružje" ali nismo znali što je... je li poklon, je li doživotno uzdržavanje ili šta drugo već može biti u takvim umovima koji čitav život uzimaju od drugih


da je sve to legalno on bi prodao te haktare i hektare 2009. kao što je otpuhao pokretnu imovinu od televizora, lovačkih pušaka, ušteđevine :D

ne bi nama sud iz srbije slao pismo 9 godina poslije da vidi što mislimo o svemu tome :D
Post Reply