Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
xPaco1337
Posts: 1076
Joined: 30/09/2020 14:34

#801 Re: Ostavinska rasprava

Post by xPaco1337 »

Koliko košta Notarski ugovor kad npr žele roditelji za žive sebe prepisati svu imovinu na kćerku ?

Također kako funkcioniše ono u vezi "poklona", prvo pitanje je bilo za prijateljicu a za moj slučaj imam neke šume od pradjedova i roditelji bi meni to prebacili odma kao vlasništvo, pa kako to funckioniše, da li se ide notaru, da li se placa porez ako je roditelj/sin u pitanju itd ?
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#802 Re: Ostavinska rasprava

Post by zigson »

xPaco1337 wrote: 20/02/2024 09:15 Koliko košta Notarski ugovor kad npr žele roditelji za žive sebe prepisati svu imovinu na kćerku ?

Također kako funkcioniše ono u vezi "poklona", prvo pitanje je bilo za prijateljicu a za moj slučaj imam neke šume od pradjedova i roditelji bi meni to prebacili odma kao vlasništvo, pa kako to funckioniše, da li se ide notaru, da li se placa porez ako je roditelj/sin u pitanju itd ?
Oko 300-400km ali nemoj me drzati za rijec.

Porez na poklon se ne placa na 1. 'koljeno' dakle roditelji kada djeci poklanjaju.

Najbolje nazovi nekog notara da budes 100% siguran.
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#803 Re: Ostavinska rasprava

Post by suspect_zero »

Kakva je procedura kada se želite odreći svog nasljedstva u korist nekog drugog, jeli dovoljno to da izjavite, potpišete i vozdra?
User avatar
ferratilis
Posts: 7287
Joined: 25/11/2013 16:48

#804 Re: Ostavinska rasprava

Post by ferratilis »

suspect_zero wrote: 06/03/2024 20:49 Kakva je procedura kada se želite odreći svog nasljedstva u korist nekog drugog, jeli dovoljno to da izjavite, potpišete i vozdra?
Jednostavno sacekas ostavinsku, pojavis se, i kazes da se odrices svog dijela. Tako je bilo u mom slucaju, s tim da je jedan od nasljednika poslao izjavu iz Svedske. Racunaj da ce te izjava kod notara kostati, a ako se jednostavno pojavis na ostavinskoj raspravi, placas samo ono sto i svi placaju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#805 Re: Ostavinska rasprava

Post by Haris.ba »

suspect_zero wrote: 06/03/2024 20:49 Kakva je procedura kada se želite odreći svog nasljedstva u korist nekog drugog, jeli dovoljno to da izjavite, potpišete i vozdra?
Dovoljno. Kod notara. Onda ne moras ni prisustvovati ostavinskoj. Samo, ako je notar koji nece raspravljati zaostavstinu - mora tvoj notar odnijeti onom koji zaduzi predmet.

Ili na ostavinskoj izjavis, potpises i to je to.
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#806 Re: Ostavinska rasprava

Post by suspect_zero »

Haris.ba wrote: 06/03/2024 20:52
suspect_zero wrote: 06/03/2024 20:49 Kakva je procedura kada se želite odreći svog nasljedstva u korist nekog drugog, jeli dovoljno to da izjavite, potpišete i vozdra?
Dovoljno. Kod notara. Onda ne moras ni prisustvovati ostavinskoj. Samo, ako je notar koji nece raspravljati zaostavstinu - mora tvoj notar odnijeti onom koji zaduzi predmet.

Ili na ostavinskoj izjavis, potpises i to je to.

U RS-u je, nema notara stiglo samo kad će se održati i gdje i ko su pozvani....navedene parcele i na koliko dijelova....mama je nasljednik (živa) i sada bi se ona trebala izjasniti valjda da uzima hise sebi, onda bi to valjda nakon njene smrti na njenu djecu....meni se sa ti ne da peglati i ja bih ako ikako može da to ona odmah dalje.
Da li može ovako veze nemam :-? ....i da, pošto nije dobrog zdravlja da putuje išla bih ja, vjerovatno mi treba punomoć ili neka saglasnost?
Gdje to vadim pošto je u RS, kod nas u Opštini ili na Sudu?
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#807 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

suspect_zero wrote: 06/03/2024 21:07
Haris.ba wrote: 06/03/2024 20:52
suspect_zero wrote: 06/03/2024 20:49 Kakva je procedura kada se želite odreći svog nasljedstva u korist nekog drugog, jeli dovoljno to da izjavite, potpišete i vozdra?
Dovoljno. Kod notara. Onda ne moras ni prisustvovati ostavinskoj. Samo, ako je notar koji nece raspravljati zaostavstinu - mora tvoj notar odnijeti onom koji zaduzi predmet.

Ili na ostavinskoj izjavis, potpises i to je to.

U RS-u je, nema notara stiglo samo kad će se održati i gdje i ko su pozvani....navedene parcele i na koliko dijelova....mama je nasljednik (živa) i sada bi se ona trebala izjasniti valjda da uzima hise sebi, onda bi to valjda nakon njene smrti na njenu djecu....meni se sa ti ne da peglati i ja bih ako ikako može da to ona odmah dalje.
Da li može ovako veze nemam :-? ....i da, pošto nije dobrog zdravlja da putuje išla bih ja, vjerovatno mi treba punomoć ili neka saglasnost?
Gdje to vadim pošto je u RS, kod nas u Opštini ili na Sudu?
A da odeš kod nekog notara i pitaš za savjet ili angažuješ ga za uslugu i platiš?

Iskreno, nisam te razumio, ali ja bih pitao nekoga kome je to profesija, platio za savjet.

U mom slučaju je ostavinska obavljana ovdje, a sve potrebno za imovinu u RS je uradio notar koji je vodio ostavinsku. I nasljedstvo i upis novog vlasnika/nasljednika u grunt u RS, sve.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#808 Re: Ostavinska rasprava

Post by Haris.ba »

suspect_zero wrote: 06/03/2024 21:07
Haris.ba wrote: 06/03/2024 20:52
suspect_zero wrote: 06/03/2024 20:49 Kakva je procedura kada se želite odreći svog nasljedstva u korist nekog drugog, jeli dovoljno to da izjavite, potpišete i vozdra?
Dovoljno. Kod notara. Onda ne moras ni prisustvovati ostavinskoj. Samo, ako je notar koji nece raspravljati zaostavstinu - mora tvoj notar odnijeti onom koji zaduzi predmet.

Ili na ostavinskoj izjavis, potpises i to je to.

U RS-u je, nema notara stiglo samo kad će se održati i gdje i ko su pozvani....navedene parcele i na koliko dijelova....mama je nasljednik (živa) i sada bi se ona trebala izjasniti valjda da uzima hise sebi, onda bi to valjda nakon njene smrti na njenu djecu....meni se sa ti ne da peglati i ja bih ako ikako može da to ona odmah dalje.
Da li može ovako veze nemam :-? ....i da, pošto nije dobrog zdravlja da putuje išla bih ja, vjerovatno mi treba punomoć ili neka saglasnost?
Gdje to vadim pošto je u RS, kod nas u Opštini ili na Sudu?
Napravi punomoc kod notara, mora ti je majka potpisati. Ako notar imalo drzi do sebe preporucice ti i psihijatrijsko vjestacenje - da ne bude sutra da je bila nerazumna i ti je nesta nagovorio - samo sudski vjestak bude prisutan potpisivanju punomoci i malo porazgovara sa mamom.
Moze se odreci svog dijela u korist svojih potomaka.
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#809 Re: Ostavinska rasprava

Post by suspect_zero »

Hvala @Haris.ba to mi je trebalo, polazna stanica :thumbup: znači sve od notara, i punomoć i izjava.
Mislim da nema potrebe raditi psihijatrijsko vještačenje jer sam ja suprotna strana.
U biti poslije njene smrti bi se opet vodila ova ostavinska i onda bih ja opet trebala da idem na ročišta i izjašnjavam se šta ću sa tom imovinom....ovako mi nekako lakše djeluje da se riješi odmah jer ja taj dio imovine ne želim.
Post Reply