Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#676 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

holowey wrote: 11/11/2021 10:15
simbabimba wrote: 11/11/2021 09:10

Mozete u Opstinskom Sudu provjeriti kod kojeg je notara Vas predmet i zasto jos uvijek niste dobili poziv. Ima nevjerovatno bezobraznih i neprofesionalnih notara, u mom slucaju su mi nudili da se predmet prebaci nekom drugom jer je poziv kasnio.
kod mene smrtni slucaj bio u oktobru, kako nista nije dolazilo odem do suda u januaru da vidim kome je dodijeljeno, kontaktiram notara i zakazu mi ostavinsku za mart... cca 6 mjeseci... da nisam kontaktirao notara da pitam za predmet mozda bih cekao i duze...
je li se to placa
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#677 Re: Ostavinska rasprava

Post by skrtica »

nekome wrote: 11/11/2021 19:29

je li se to placa
plaća naravno. cijena ovisi o tome šta je ostalo i dijeli se iza umrlog.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#678 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

skrtica wrote: 11/11/2021 19:32
nekome wrote: 11/11/2021 19:29

je li se to placa
plaća naravno. cijena ovisi o tome šta je ostalo i dijeli se iza umrlog.
znaci drzava nastimala zakon da notari zaradjuju na necemu sto bi trebala biti javna usluga :facepalm:

i sto bi cijena ovisila o tome sta je ostalo, oni rade istu uslugu sta god da je ostalo
NediM17
Posts: 21487
Joined: 05/11/2009 11:49

#679 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Sudovi su to radili besplatno, mozda neka taksa da se placala.
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#680 Re: Ostavinska rasprava

Post by skrtica »

nekome wrote: 11/11/2021 19:34
skrtica wrote: 11/11/2021 19:32

plaća naravno. cijena ovisi o tome šta je ostalo i dijeli se iza umrlog.
znaci drzava nastimala zakon da notari zaradjuju na necemu sto bi trebala biti javna usluga :facepalm:

i sto bi cijena ovisila o tome sta je ostalo, oni rade istu uslugu sta god da je ostalo
imaju tarife ovisno o recimo kvadraturi nekretnine, ako je ostala iza umrlog. što više kvadrata to veća tarifa. tako nekako.
potraži, negdje ima ta informacija.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#681 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

NediM17 wrote: 11/11/2021 19:35 Sudovi su to radili besplatno, mozda neka taksa da se placala.
lihvari, na mrtvim da profitiraju
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#682 Re: Ostavinska rasprava

Post by crveni_makovi »

Mi smo ovih dana u procesu rjesavanja poklanjanja imovine, dok smo zivi da posteno rijesimo sve.
Ima izmedju ostalog neki stan koji roditelji hoce pokloniti djeci. Kod notara donijeli ZK i on me pita na koju vrijednost procjenjujete stan. Blage veze nemamo niti nam se procjenjuje. Za sta je to notaru vazno, zar nije dovoljna kvadratura za odluku o formiranju troska notarske obrade?!
NediM17
Posts: 21487
Joined: 05/11/2009 11:49

#683 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Imaju tarife zavisno od vrijednosti imovine, pogadjas se k'o na pijaci.
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#684 Re: Ostavinska rasprava

Post by skrtica »

ovdje ima nešto o visini nagrade notaru


Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#685 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Procitajte ovaj Pravilnik na:
https://notaribih.ba/sites/default/file ... nsko_0.pdf

i sve ce vam biti jasno. Tekst nije komplikovan, sve je kristalno jasno i u fenig mozete znati koliko cete biti duzni da platite notaru, nema pijace, nema pogadjanja. Ja, koji bas i ne volim notarsku sluzbu, obzirom kako je uredjena, moram ipak priznati da je pitanje novca- koliko- sasvim jasno uredjeno.
Pojedinci koji ovdje lupetaju na ovu temu, ocito nisu se udostojili da ga procitaju.

@crveni_makovi : u vasem slucaju ce se primijeniti Tarifa o naknadama i nagradama notara iz maja 2021., a ne gore pomenuti Pravilnik.
Link:
https://www.notaribih.ba/sites/default/ ... 2021_1.pdf

Ako se radi o klasicnom ugovoru o poklonu nepokretnosti, primjenjiva je tarifa iz Tarifnog broja 1. stav 6. tačke 1 i 2. Povrsina stana nije bitna, iz teksta Tarife i tebele se vidi da je za odredjivanje nagrade notaru bitna vrijednost. Mislim da nema potrebe da radite zvanicnu procjenu vrijednosti, to mozete sami: obzirom na lokaciju stana, povrsinu, spratnost, pretpostavljam da mozete zakljuciti koliko trzisno vrijedi kvadrat vaseg stana. Recimo da je stan povrsine 50 m2, a da je trzisna cijena kvadrata 2000 KM. Vrijednost stana je dakle 100.000,00 KM. Notaru cete za ugovor platiti 320 KM+17%PDV, koji porez ide drzavi. No, ako je stan vrijednosti npr 330.000 KM, nagrada je 320+(3 x 30 KM)=410 KM.(za svakih zapocetih 100.000,00 preko prvih 100 hiljada KM dodatna nagrada je po 30 KM. tačka 2 stava 6 Tbr. 1).
Vas je cilj da notaru platite sto manje, pa je na vama da odredite vrijednost stana, a na notaru je da naplati sto vise. Nadjite neki kompromis. Vodite racuna da na taj ugovor slijedi i placanje poreza na promet, od cca 10 % na utvrdjenu vrijednost koju utvrdjuje poreska uprava vaseg kantona, temeljem kantonalnog zakona. U tom zakonu, postoje i poreske olaksice, izuzeci od placanja, odgodjena placanja, pa ne bi bilo lose da ga otvorite na netu, moguce je da cete odluciti da umjesto ugovora o poklonu, zakljucite ugovor o dozivotnom izdrzavanju. Desava se da taj ugovor u poreskom smislu povoljniji za ugovorne strane, nego klasicni ugovor o poklonu nepokretnosti.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#686 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

on napise isti ugovor bez obzira je li cijena 50.000 ili 150.000, samo doda tri nule, i naplati vecu tarifu
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#687 Re: Ostavinska rasprava

Post by crveni_makovi »

Hvala @kuli1961
Pročitaću. Predložiću nešto najniže samo da se i toga otarasimo. Provjeriću i za porez kakav je kod nas u slučaju kad roditelji poklanjaju djeci.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#688 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

nekome wrote: 11/11/2021 21:16 on napise isti ugovor bez obzira je li cijena 50.000 ili 150.000, samo doda tri nule, i naplati vecu tarifu
Tako je, jer mu to zakon/tarifa dozvoljava.
Osnovna razlika izmedju notara i advokata je:
nagrada i naknada notaru- izricito propisana, mora se platiti sve i "dinar" koliko je propisano
vokatu- opisno uredjena, mogucnost sporazumijevanja- naviše, naniže
notar je javna sluzba- polozaj kao i npr, bilo koja opstinska, kantonalna, entitetska sluzba
advokatura je (samo) nezavisna i samostalna, ali je privatni biznis, potpuno
Last edited by kuli1961 on 11/11/2021 21:40, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#689 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

crveni_makovi wrote: 11/11/2021 21:29 Hvala @kuli1961
Pročitaću. Predložiću nešto najniže samo da se i toga otarasimo. Provjeriću i za porez kakav je kod nas u slučaju kad roditelji poklanjaju djeci.
:thumbup: nadam se da je bilo od pomoci
NediM17
Posts: 21487
Joined: 05/11/2009 11:49

#690 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

@kuli1961 piše:
"Vas je cilj da notaru platite sto manje, pa je na vama da odredite vrijednost stana, a na notaru je da naplati sto vise. Nadjite neki kompromis."

A šta je ovo ako nije pijaca?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#691 Re: Ostavinska rasprava

Post by Haris.ba »

NediM17 wrote: 12/11/2021 07:14 @kuli1961 piše:
"Vas je cilj da notaru platite sto manje, pa je na vama da odredite vrijednost stana, a na notaru je da naplati sto vise. Nadjite neki kompromis."

A šta je ovo nego pijaca?
Pa cijena nekretnine se i odredjuje ko na pijaci. :mrgreen:

Helem, ako se ima poreza kakvog platiti, u poreznoj ce ti zaracunati prema trzisnoj cijeni nekretnine, a ne onoj iz ugovora.

Plus, ako Fadil donese zakon koji je nameracio, kod daljnje prodaje nekretnine baci se pogled u ugovor o poklonu i tamo vidi poklon na 50.000, a ti prodao nekretninu za 250.000. Ide porez na dohodak na razliku 200.000. I onda radi neke sitne love kod notara platis vise na porezu.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#692 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

NediM17 wrote: 12/11/2021 07:14 @kuli1961 piše:
"Vas je cilj da notaru platite sto manje, pa je na vama da odredite vrijednost stana, a na notaru je da naplati sto vise. Nadjite neki kompromis."

A šta je ovo ako nije pijaca?
I dlaje smatram da nije pijaca. Pijaca bi bila kada bi ugovarac rekao notaru- platicu ti toliko i toliko, a on to ne moze reci, tj. ako i kaze- ne pije vode ta izjava. Ugovarac moze reci vrijednost stana (vrijednost i cijena nisu isto) je npr. 50.000 KM, a npr potpuno je jasno da stan vrijedi mnogo mnogo vise (zbog lokacije, povrsine, spratnosti). S druge strane, u advokaturi je pijaca mnogo cesca.
Primjera radi, u Republici Srpskoj je ova situacija rijesena tako sto je prodavac/poklonodavac u casu notarske obrade ugovora duzan notaru predociti fiskalni racun o godisnjem porezu na nepokretnost, u kome stoji procjena vrijednosti nekretnine (kao poreska osnovica), i kao vrijednost "ugovora" se uzima upravo ta cifra, ukoliko u medjuvremenu nije doslo do bitne promjene- na dole ili gore.
Dijelim misljenje clana@Haris.ba da se moze dobrano pasti na porezu (neovisno od najavljenog novog poreskog zakona), a zbog pokusaja da se ishodi niza cijena kod notara.
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#693 Re: Ostavinska rasprava

Post by bombašica »

Ima li notar zakonsku obavezu da u određenom roku pokrene ostavinsku raspravu? Prođe skoro godina dana od očeve smrti, a notar nije pokrenuo postupak. Preko Općinskog suda sam saznala kojem notaru je dodjeljen predmet. Zvala sam ga, a rećeno mi je da čekam jer je vrijeme pandemije i da primaju manje klijenata. Živim u istoj zgradi gdje je dotični notar i vidim da mu klijenata ne fali. Razumijem da će prije naći slobodan termin za klijente koji prodaju stan, ali i meni se žuri.
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#694 Re: Ostavinska rasprava

Post by okanomalo »

bombašica wrote: 12/11/2021 12:40 Ima li notar zakonsku obavezu da u određenom roku pokrene ostavinsku raspravu? Prođe skoro godina dana od očeve smrti, a notar nije pokrenuo postupak. Preko Općinskog suda sam saznala kojem notaru je dodjeljen predmet. Zvala sam ga, a rećeno mi je da čekam jer je vrijeme pandemije i da primaju manje klijenata. Živim u istoj zgradi gdje je dotični notar i vidim da mu klijenata ne fali. Razumijem da će prije naći slobodan termin za klijente koji prodaju stan, ali i meni se žuri.
ja sam cekala sest mjeseci.otidji kod drugog notara i pitaj moze li da pruzme predmet. naravno ti moras svu dokumentaciju da pribavis.(bar je tako kod mene bilo).dobro sam se nahodala.
Ambula
Posts: 283
Joined: 20/11/2020 14:41

#695 Re: Ostavinska rasprava

Post by Ambula »

bombašica wrote: 12/11/2021 12:40 Ima li notar zakonsku obavezu da u određenom roku pokrene ostavinsku raspravu? Prođe skoro godina dana od očeve smrti, a notar nije pokrenuo postupak. Preko Općinskog suda sam saznala kojem notaru je dodjeljen predmet. Zvala sam ga, a rećeno mi je da čekam jer je vrijeme pandemije i da primaju manje klijenata. Živim u istoj zgradi gdje je dotični notar i vidim da mu klijenata ne fali. Razumijem da će prije naći slobodan termin za klijente koji prodaju stan, ali i meni se žuri.
Ne postoji određeni rok već postoji "razumni rok". U na kraju u slučaju žalbe stranke sud je taj koji odlučuje je li pređen taj razumni rok i koji je to ustvari vremenski period u datim okolnostima. S obzirom na pandemiju, sigurno da je taj razumni rok barem prema mojoj procjeni sigurno godinu dana.
U razumnom roku notar mora zakazati ostavinsku raspravu od trenutka kada mu je predmet dodijeljen na sudu. A to obično biva 2 mjeseca od smrti osobe iza koje će se voditi ostavinski postupak.
U slučaju da vam nije zakazano u razumnom roku ili ako se stranki žuri jer želi da završi sa tim što prije najbolje je nazvati notara i napisati zahtjev/urgenciju ili obratiti se sudu na isti način.

Najbolje je biti poduzetan, nazvati sud. Saznati kod kojeg notara se nalazi vaš predmet, pa onda nazvati tog notara i reći mu da vam je bitno da se što prije završi predmet i napisati zahtjev za zakazivanje ostavinske rasprave na običan papir i odnijeti u kancelariju. Nema šanse da vas neće uzeti preko reda. A ako se baš inati i pored toga vam ne želi zakazati raspravu možete tražiti njegovo izuzeće na sudu. Da se dodijeli nekom drugom notaru vaš predmet.

I moj savjet svima jeste da pitate na koliko vam je procijenjena ostavinska masa(ako vam notar sam to ne kaže) i u koju su vas kategoriju za plaćanje svrstali. Čisto da stavite do znanja da vas se ne može levatiti ako imaju namjeru stavit u višu kategoriju il tako nešto. Jer se to svakako nezvanično procjenjuje na osnovu zk. uloška i vrlo lako mogu pretjerati sa procjenom sa ili bez loše namjere.
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#696 Re: Ostavinska rasprava

Post by bombašica »

Ambula wrote: 14/11/2021 16:26
bombašica wrote: 12/11/2021 12:40 Ima li notar zakonsku obavezu da u određenom roku pokrene ostavinsku raspravu? Prođe skoro godina dana od očeve smrti, a notar nije pokrenuo postupak. Preko Općinskog suda sam saznala kojem notaru je dodjeljen predmet. Zvala sam ga, a rećeno mi je da čekam jer je vrijeme pandemije i da primaju manje klijenata. Živim u istoj zgradi gdje je dotični notar i vidim da mu klijenata ne fali. Razumijem da će prije naći slobodan termin za klijente koji prodaju stan, ali i meni se žuri.
Ne postoji određeni rok već postoji "razumni rok". U na kraju u slučaju žalbe stranke sud je taj koji odlučuje je li pređen taj razumni rok i koji je to ustvari vremenski period u datim okolnostima. S obzirom na pandemiju, sigurno da je taj razumni rok barem prema mojoj procjeni sigurno godinu dana.
U razumnom roku notar mora zakazati ostavinsku raspravu od trenutka kada mu je predmet dodijeljen na sudu. A to obično biva 2 mjeseca od smrti osobe iza koje će se voditi ostavinski postupak.
U slučaju da vam nije zakazano u razumnom roku ili ako se stranki žuri jer želi da završi sa tim što prije najbolje je nazvati notara i napisati zahtjev/urgenciju ili obratiti se sudu na isti način.

Najbolje je biti poduzetan, nazvati sud. Saznati kod kojeg notara se nalazi vaš predmet, pa onda nazvati tog notara i reći mu da vam je bitno da se što prije završi predmet i napisati zahtjev za zakazivanje ostavinske rasprave na običan papir i odnijeti u kancelariju. Nema šanse da vas neće uzeti preko reda. A ako se baš inati i pored toga vam ne želi zakazati raspravu možete tražiti njegovo izuzeće na sudu. Da se dodijeli nekom drugom notaru vaš predmet.

I moj savjet svima jeste da pitate na koliko vam je procijenjena ostavinska masa(ako vam notar sam to ne kaže) i u koju su vas kategoriju za plaćanje svrstali. Čisto da stavite do znanja da vas se ne može levatiti ako imaju namjeru stavit u višu kategoriju il tako nešto. Jer se to svakako nezvanično procjenjuje na osnovu zk. uloška i vrlo lako mogu pretjerati sa procjenom sa ili bez loše namjere.
Hvala mnogo na savjetima. Ljetos sam zvala notarkski ured kojem je dodjeljen moj predmet i bilo mi je rečeno da čekam red. Bez obzira na pandemiju mislim da je previše skoro godinu dana čekati pokretanje ostavinske rasprave.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#697 Re: Ostavinska rasprava

Post by kica »

Pokusaj opet nazvati notara
Mea_parvitas
Posts: 2525
Joined: 18/03/2015 01:36

#698 Re: Ostavinska rasprava

Post by Mea_parvitas »

Pozdrav, u pitanju je specificna situacija kod prijatelja. Naime, otac mu je umro u bolnici neposredno pred pocetak rata, zena i djeca nisu zivjeli sa njim. U papirima stoji da je umro, ili ukopan, 1998 godine valjda i ukopan je na jednom mjestu u kantonu Sarajevo. Na koji nacin provjeriti i da li je moguce nrgdje dobiti podatke da li je ikada odrzana ostavinska rasprava, ili da li na njegovom imenu postoji upisana neka imovina? Djeca nisu nista dobila niti je porodica ikada obavijestena o ostavinskoj raspravi, moguce je da su to njegova braca, koja takodje nemaju kontakt sa ovom porodicom, to zavrsila. Hvala
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#699 Re: Ostavinska rasprava

Post by zLatk0 »

Da li je ikad pokrenuta/održana ostavinska može se provjeriti u nadležnom sudu po mjestu prebivališta umrlog (ako je imao prebivalište u Sarajevu, onda je i Općinski sud u Sarajevu nadležan). Matičar po mjestu prebivališta šalje umrli list sudu i pokreće se postupak po službenoj dužnosti, s tim da ako je očigledno iz smrtovnice da nema imovine i nasljednika, nekad ide na neprovođenje.

A što se tiče imovine, ići redom po registrima - ZK, RVP, s tim da PIO i banke vjerovatno na pismeni zahtjev (banke dosta komplikuju, iako traži žena/dijete) itd
monte1
Posts: 4
Joined: 29/08/2012 12:50

#700 Re: Ostavinska rasprava

Post by monte1 »

pitanje..ujak umro 1985..završena ostavinska rasprava ali zbog rata na sadu nema rješenja sve uništeno.u međuvremenu pojavljuje se novi nasljednik unuka koja nije bila ni rođena tada..trenutno živa samo jedna ćerka i ta unuka..šta je rekonstrukcija ostavinskog postupka,može li je unuka pokrenuti
jer se došlo do informacije da u jednoj državi postoji nekretnika na umrlog ujaka koju treba završiti ali ne može bez dokaza ko je zakonski nasljednik
Post Reply