Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#451 Re: Ostavinska rasprava

Post by vjesticanametli »

drndalo wrote:Hvala na iscrpnom odgovoru. Znaci 8% poreza ide na sve u nasljedstvu ? I zemlju, i pare sa racuna, i auto ? Kako se to na auto odnosi, posto inace na promet polovnih auta nema poreza pri kupoprodaji ? A na nasljedstvo auta ima ? Znas li slucajno da li se 50% bonusa sa polise osiguranja moze isto prenijeti na nasljednika ?
meni su prenijeli ali je auto bilo dugo na tati
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#452 Re: Ostavinska rasprava

Post by vjesticanametli »

Izvinjavam se na pometnji oko 1 linije mislila sam da moze sa brata na sestru :-) bez poreza
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#453 Re: Ostavinska rasprava

Post by Bluemore »

da li se za ostavinsku navode svi brojevi racuna u bankama decidno?
sto ako se ne znaju svi racuni??
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#454 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

hm.. ne mozete preuzeti--novac :-)
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#455 Re: Ostavinska rasprava

Post by Bluemore »

moonca wrote: 18/12/2019 20:38 hm.. ne mozete preuzeti--novac :-)
hvala na komentaru, ali bi bilo super da se javi neko ko zna prakticniji savjet sta i kako se navodi
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#456 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Bluemore wrote: 18/12/2019 21:00
moonca wrote: 18/12/2019 20:38 hm.. ne mozete preuzeti--novac :-)
hvala na komentaru, ali bi bilo super da se javi neko ko zna prakticniji savjet sta i kako se navodi
. nadam se da cese neko javiti od.

. ali, i notar ce vam dati upute..
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#457 Re: Ostavinska rasprava

Post by zLatk0 »

Bluemore wrote: 18/12/2019 20:04 da li se za ostavinsku navode svi brojevi racuna u bankama decidno?
sto ako se ne znaju svi racuni??
Kad se pita u banci za brojeve racuna, ne zele da to kazu vec traze ili da im notar uputi zahtjev ili da se u rjesenju navede "svi racuni kod XY banke".

U pravilu bi se trebali navesti tacni brojevi racuna, s tim da postoji mogucnost, u zavisnosti sa kojim informacijama raspolazete i od notara, da se pored broja racuna za koji znate stavi i "kao i svi eventualno drugi racuni kod XY banke" ili "svi bankovni racuni na ime Ostavitelja/ice kod banaka" - ovo moze koristiti da se identifikujete pred bankom - pozeljno je da se zna u kojim bankama imaju racuni, da ne bude previse generalna odredba, s tim da postoji mogucnost da se uvijek donese dopunsko rješenje.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#458 Re: Ostavinska rasprava

Post by vjesticanametli »

Bluemore wrote: 18/12/2019 21:00
moonca wrote: 18/12/2019 20:38 hm.. ne mozete preuzeti--novac :-)
hvala na komentaru, ali bi bilo super da se javi neko ko zna prakticniji savjet sta i kako se navodi
Imala sam ja taj prob.....napisali smo i ostali racuni u dr bankama te neutvrdeni iznosi....uspjeöa sam s tim sve zavrsit
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#459 Re: Ostavinska rasprava

Post by Bluemore »

zLatk0 wrote: 18/12/2019 23:53
Bluemore wrote: 18/12/2019 20:04 da li se za ostavinsku navode svi brojevi racuna u bankama decidno?
sto ako se ne znaju svi racuni??
Kad se pita u banci za brojeve racuna, ne zele da to kazu vec traze ili da im notar uputi zahtjev ili da se u rjesenju navede "svi racuni kod XY banke".

U pravilu bi se trebali navesti tacni brojevi racuna, s tim da postoji mogucnost, u zavisnosti sa kojim informacijama raspolazete i od notara, da se pored broja racuna za koji znate stavi i "kao i svi eventualno drugi racuni kod XY banke" ili "svi bankovni racuni na ime Ostavitelja/ice kod banaka" - ovo moze koristiti da se identifikujete pred bankom - pozeljno je da se zna u kojim bankama imaju racuni, da ne bude previse generalna odredba, s tim da postoji mogucnost da se uvijek donese dopunsko rješenje.
Hvala :thumbup:
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#460 Re: Ostavinska rasprava

Post by Bluemore »

vjesticanametli wrote: 19/12/2019 08:28
Bluemore wrote: 18/12/2019 21:00
moonca wrote: 18/12/2019 20:38 hm.. ne mozete preuzeti--novac :-)
hvala na komentaru, ali bi bilo super da se javi neko ko zna prakticniji savjet sta i kako se navodi
Imala sam ja taj prob.....napisali smo i ostali racuni u dr bankama te neutvrdeni iznosi....uspjeöa sam s tim sve zavrsit
Tnxxx :kiss:
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#461 Re: Ostavinska rasprava

Post by Tambure »

Je li neko imao iskustva sa kreditnim karticama umrlog? Znam da nasljednici i dugove preuzimaju ... da li cekati da me banka ganja za ta potrazivanja ili?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#462 Re: Ostavinska rasprava

Post by vjesticanametli »

sve moras ti navesti kod notara a banka ce te zvati ne brini :evil:
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#463 Re: Ostavinska rasprava

Post by simbabimba »

Molim za pomoc, na koji nacin traziti izuzece notara kojem je dodijeljen sudski spis zaostavstine? Zena je nenormalna, napala me verbalno i skoro pa fizicki, istjerala me iz kancelarije, a zbog nepojavljivanja na prvi poziv, sto je bilo nemoguce zbog hospitalizacije?

Hvala unaprijed!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#464 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

simbabimba wrote: 09/01/2020 10:33 Molim za pomoc, na koji nacin traziti izuzece notara kojem je dodijeljen sudski spis zaostavstine? Zena je nenormalna, napala me verbalno i skoro pa fizicki, istjerala me iz kancelarije, a zbog nepojavljivanja na prvi poziv, sto je bilo nemoguce zbog hospitalizacije?

Hvala unaprijed!
. ne mijenjaj je jos- kad zakaze sljedeci- nemoj se pojaviti... ;-)
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#465 Re: Ostavinska rasprava

Post by simbabimba »

bio je sljedeci na koji nas nije primila, uz obrazlozenje da je vratila nas predmet na sud zbog nepojavljivanja! pa je sud opet vratio njoj gdje sad predmet lezi i ne poziva nas!

uzas!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#466 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

hm .. jedino da joj se 'popnete na glavu' tj na telefon i svaki dan zvati... :zoka:
printy4911
Posts: 89
Joined: 05/10/2013 12:33

#467 Re: Ostavinska rasprava

Post by printy4911 »

Potrebno mišljenje:

Za vremena Jugoslavije je urađen ugovor kojim otac ostavlja zemljište jednom od 9-oro djece, i na osnovu kojeg je taj - jedan - u grunt upisan kao vlasnik. Ugovor je urađen bez svjedoka u periodu neposredno pred smrt oca, kada je on bio u teškom psihičkom stanju zbog serije udara koje je pretrpio. U tome periodu (prije i poslije smrti oca) mnoga od djece nisu boravila u državi a neka su za razliku od oca imala drugi grad prebivališta.
U međuvremenu zemljište je postalo građevinski atraktivno i ove godine nakon pojave zainteresiranog kupca, preostali nasljednici (braća i sestre od ovoga jednoga) saznaju da se kao vlasnik vodi samo jedan. Hladan tuš! Indikativno je ponašanje ovoga "jednoga vlasnika", cijeli niz godina je šutio o tome i kontaktirao sa ostalima "k`o brat sa bratom" da bi se sa pojavom mogućeg kupca povukao, pošutio i sam pregovarao.

Da li je ovaj ugovor moguće sudski poništiti i osporiti?
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#468 Re: Ostavinska rasprava

Post by Bluemore »

zLatk0 wrote: 25/09/2019 11:05
vjesticanametli wrote:One ne placaju porez...prva linija....za tebe ne znam....pa nek uzmu one i daju ti punomoc :D ne placaj nista sto ne mora :mrgreen:
braća i sestre su II nasljedni red
drndalo wrote:Iza smrti brata, jedine 2 nasljednice su sestre, jer nije imao ni zene ni djece..

Koliko znam, od imovine bi trebalo biti nesto zemlje, nesto para ne bank.racunu i auto...

Placa li se kakav porez na to nasljedstvo, s obzirom na nasljedni red? %? Sve po istoj stopi ili ima razlike?

Auto su kontale prepisati meni kao sestricu, tj. sinu jedne od njih. Ako se odreknu tog nasljedstva u moje ime, kaci li me sta i koliko?
I nasljedni red je oslobođen, ostali plaćaju 8 % (braća, sestre i sestrići su II nasljedni red) - član 21 i 22. Zakon o porezu na promet nekretnina i porezu na nasljede i poklone KS.

Nema djelomičnog nasljeđivanja - nasljednici se ili prihvataju ili ne prihvataju svog nasljednog dijela u cjelosti. Dok je tvoja majka nasljednik, ti ne možes biti, jedino da se ona odrekne svog cjelokupnog dijela U SVOJE IME, a da ti stupis na njeno mjesto (ne može nekretnine sestrama, a tebi auto, jer po trenutnom ti nisi nasljednik)

Najjednostavnije je da se sestre prihvate nekretnina i računa u skladu sa dogovorom, a da auto ide na jednu sestru (tvoju majku) i da ona pokloni auto tebi naknadno (završite u osiguranju) - NAGLASITI NOTARU DA ŽELITE DIOBU, pa se tu možete dogovoriti šta i koliko ide svakoj sestri
Je li majka I Ili Ii red??
Placa li porez??
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#469 Re: Ostavinska rasprava

Post by Bluemore »

:) dupli
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#470 Re: Ostavinska rasprava

Post by Moenx »

Pozdrav sta mijenja suvlasnistvo prilikom nasljedjivanja.
To jest da li su iste cijene ugovora o nasljedjivanju imovine u slucaju suvlasnistva nad imovinom ili pak ako se svi sem jednog vlasnika odreknu da li to umanjuje cijenu ostavinske rasprave
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#471 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Notar utvrđuje svoju tarifu na osnovu vrijednosti imovine a ne broja nasljednika.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#472 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

To je glupost i trebalo bi biti ilegalno.
User avatar
BambiGZ
Posts: 182
Joined: 10/07/2012 08:06

#473 Re: Ostavinska rasprava

Post by BambiGZ »

printy4911 wrote: 20/02/2020 17:36 Potrebno mišljenje:

Za vremena Jugoslavije je urađen ugovor kojim otac ostavlja zemljište jednom od 9-oro djece, i na osnovu kojeg je taj - jedan - u grunt upisan kao vlasnik. Ugovor je urađen bez svjedoka u periodu neposredno pred smrt oca, kada je on bio u teškom psihičkom stanju zbog serije udara koje je pretrpio. U tome periodu (prije i poslije smrti oca) mnoga od djece nisu boravila u državi a neka su za razliku od oca imala drugi grad prebivališta.
U međuvremenu zemljište je postalo građevinski atraktivno i ove godine nakon pojave zainteresiranog kupca, preostali nasljednici (braća i sestre od ovoga jednoga) saznaju da se kao vlasnik vodi samo jedan. Hladan tuš! Indikativno je ponašanje ovoga "jednoga vlasnika", cijeli niz godina je šutio o tome i kontaktirao sa ostalima "k`o brat sa bratom" da bi se sa pojavom mogućeg kupca povukao, pošutio i sam pregovarao.

Da li je ovaj ugovor moguće sudski poništiti i osporiti?
Ako ostala djeca nisu dala svoju saglasnost na taj ugovor, isti je ništavan. Treba se obratiti sudiji koji je radio ugovor, jer u tom periodu nisu bili notari, nego se zavrsavalo na sudu.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#474 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

nekome wrote: 20/05/2020 19:45 To je glupost i trebalo bi biti ilegalno.
Propisano pravilnikom, ovo je npr. u Brčko distriktu.
http://www.pkbd.ba/test/pdf/Pravilnik%2 ... %20lat.pdf
Evo u FBiH
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... u-FBiH.pdf
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#475 Re: Ostavinska rasprava

Post by sha_ba »

Pozdrav, ako slučajno ima neki pravnik na forumu da može par savjeta dati glede ostavinske rasprave u Srbiji... vjerujem sa im zakoni nisu previše drugačiji kao kod nas (nadam se) zahvaljujem unaprijed.. malo je komplikovana situacija pa želim samo da bar otprilike znam šta me čeka..
LP
Post Reply