Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dzeko1
Posts: 793
Joined: 18/09/2012 13:55

#326 Re: Ostavinska rasprava

Post by dzeko1 »

Pokusati cu, valjda stignem barem onda do pocetka marta, da ne budem morao odjavljivati auto i vracati tablice.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#327 Re: Ostavinska rasprava

Post by Ivo Lola »

Pozdrav ljudi,
ako ima neko da mozda zna nesto o ovome...
situacija je sljedeca:

Zemljiste se trenutno vodi 1/5... svi vlasnici su zivi, e sad nas cetvero imamo zelju da podijelimo tu zemlju da se zna tacno sta je cije, da sve bude 1/1
medjutim jedan ne zeli da dodje na podjelu , odnosno na izlazak geometra...
kako se to moze odraditi sad ?
postoji li sudski nacin da se to rjesava onda, svima na jednake dijelove slucajnim izborom kome ce sta doci ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#328 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Ivo Lola wrote:Pozdrav ljudi,
ako ima neko da mozda zna nesto o ovome...
situacija je sljedeca:

Zemljiste se trenutno vodi 1/5... svi vlasnici su zivi, e sad nas cetvero imamo zelju da podijelimo tu zemlju da se zna tacno sta je cije, da sve bude 1/1
medjutim jedan ne zeli da dodje na podjelu , odnosno na izlazak geometra...
kako se to moze odraditi sad ?
postoji li sudski nacin da se to rjesava onda, svima na jednake dijelove slucajnim izborom kome ce sta doci ?
Da moze sudskim putem razvrgnuce suvlsnistva, vanparnicni postupak, evo ti ovdje detaljno: http://www.bih-pravo.org/fizicka-dioba- ... t2033.html
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#329 Re: Ostavinska rasprava

Post by Ivo Lola »

muminovic wrote:
Ivo Lola wrote:Pozdrav ljudi,
ako ima neko da mozda zna nesto o ovome...
situacija je sljedeca:

Zemljiste se trenutno vodi 1/5... svi vlasnici su zivi, e sad nas cetvero imamo zelju da podijelimo tu zemlju da se zna tacno sta je cije, da sve bude 1/1
medjutim jedan ne zeli da dodje na podjelu , odnosno na izlazak geometra...
kako se to moze odraditi sad ?
postoji li sudski nacin da se to rjesava onda, svima na jednake dijelove slucajnim izborom kome ce sta doci ?
Da moze sudskim putem razvrgnuce suvlsnistva, vanparnicni postupak, evo ti ovdje detaljno: http://www.bih-pravo.org/fizicka-dioba- ... t2033.html
e super, hvala...

"Fizičku diobu stvari (pokretnih i nepokretnih), odnosno razvrgnuće suvlasništva, ima pravo da traži svaki suvlasnik, osim u nevrijeme, kad bi to bilo na štetu ostalih suvlasnika."
e ova stavka me buni, taj koji nece da dodje na podjelu zivi u sloveniji, moze li se on sad pozivati na ovo da nije u mogucnosti da prisustvuje ?

i druga stvar, u slucaju da mi njega nagovorimo, dakle da ide sporazumna podjela... bez suda...
je li onda sljedeca instanca geometar ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#330 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Da, da i da, geometar i notar.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#331 Re: Ostavinska rasprava

Post by Ivo Lola »

muminovic wrote:Da, da i da, geometar i notar.
i do kad se onda on moze pozivati na to da ne moze da dodje... mislim kad sud odlucuje da radi bez njegovog prisustva ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#332 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Ivo Lola wrote:
muminovic wrote:Da, da i da, geometar i notar.
i do kad se onda on moze pozivati na to da ne moze da dodje... mislim kad sud odlucuje da radi bez njegovog prisustva ?
To je vec propisano Zakonom o parnicnom postupku i Zakonom o vanparnicnom postupku FBiH/RS.

Objasnit ce vam vas zastupnik.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#333 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

glc wrote:Poštovanje društvo, imam jedan "problem, dilemu" ili kako god želite nazvati.

Riječ je o ostavinskoj raspravi za preminulog oca.
Situacija je sljedeća

- otac nema nikakve imovine, pokretne, nepokretne
- otac ima hipotekarni kredit od prije 15tak god (djedova kuća pod hipotekom, on je još živ) - dug po kreditu oko 4500KM (dug)
- depozit na taj kredit od oko 3000KM
- kredit u drugoj banci cca 2000KM (dug)
- platna kartica i kreditna kartica cca 1500KM (dug)

U banci ne daju nikakve informacije dok se ne zavrsi ostavinska rasprava

Pitao me notar ima li imovine, ja se izjasnio da nema i izda mi rješenje o neraspravljanju.
Na to ga ja pitam da li sa ovim papirom idem u banku da riješim taj kredit jer je vezan za hipoteku na kuću?
Onda mi notar kaže da neću ništa uspjeti sa tim rješenjem te da se mora zakazati ostavinska rasprava.

Završila ostavinska rasprava i na njoj će pisati da je vrijednost imovine 3000KM (na osnovu depozita u banci) a ostalo su nabrojani ovi računi iz banaka.

Da li to sad znači kada postane pravosnažna odluka da ja NASLJEĐUJEM sve sa tog papira (ove gore dugove nabrojane) ili je to samo potvrda sa kojom ću ja otići u banku u reći da nisam ništa imovine naslijedio i da me ne mogu teretiti za taj dug (na osnovu člana u zakonu o nasljeđivanju da nasljednik ne može naslijediti dugove više od vrijednosti nasljeđene imovine).

Ili mi je potrebno da na tom papiru od notara piše da ne mogu naslijediti dugove jer nisam nista od pokretne/nepokretne imovine naslijedio?


Nadam se da me razumijete, nisam pravnik, pametan sam (hvala Bogu), pročitao sam letimično zakon o nasljeđivanju ali mi nije jasno da li ću MORATI platiti sve što je napisano na ostavinskoj raspravi.

Pitam notara - on mi kaze da me ne može savjetovati.

Pa molim ovdje za pomoć da eventualno mogu uložiti žalbu kroz 10 dana ako nisam dobro postupio na ročištu.
Pokusacu samo kratko, Zakon o nasljedjivanju F BiH:
čl.5.st.5. ko je naslijedio ostavitleja, njegov je sveopci pravni sljedbenik- dakle, smatra se da nasljedjuje u dugove.
NAROČITO:
Član 172.
(1) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine.
(2) Nasljednik koji se odrekao od naslijeđa ne odgovara za ostaviteljeve dugove.

Dakle, aktiva pokojnog oca je 3.000 KM, a pasiva 8.000 KM, kad se prebije- pasiva je 5.000 KM. Razmisli, da li ti se isplati primiti se naslijedja, jer ces morati vratiti tih istih 3.000 KM, jer toliko odgovaras za dugove i potom vjerovatno, morati tuziti banku za vracanje depozita- ne vjerujem da ce dobrovoljno dati, vidi sa notarom- ako mozes, izmijeni nasljednicku izjavu- odrekni se naslijedja, jeftinije ti je, jer ce banka kad- tad od tebe traziti isplatu. Svakako, vodi racuna- djedova je kuca pod hipotekom....
Zorge
Posts: 326
Joined: 27/01/2018 13:15

#334 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zorge »

Pozdrav!
Posle ostavinske rasprave ZK izvadci su presli na mene a u katastru se jos vodi na meni. Inace opstina je Novi Grad Sarajevo.
Sta treba uraditi da bude i u katastru na mene? Posjedovni listovi su jos na djedu.
Hvala!
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#335 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Malčice mi je nejasno pitanje- pišeš- "u katastru se jos vodi na meni". vjerovanto greska, trebalo je na djedu?
Ako je tako, otidji i Ured za katastar, ponesi otpravak tog rješenja o nasljedjivanju i podnesi zahtjev za upis/promjenu posjednika- sa ostavitelja na tebe.
Tamo ces dobiti sve potrebne informacije sta treba priloziti, koliko taksu i naknadu treba platiti i koje sve isprave treba priloziti.
Zorge
Posts: 326
Joined: 27/01/2018 13:15

#336 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zorge »

Prliožio sam rešenje o nasleđivanju i 3 zk izvadka koja sam izvadio u opštinskom sudu u Sarajevu. Rekli su da ći biti gotovo za mjesec dana.
Počeli su da rade harmonizaciju za katastarsku opštinu Dolac , e ja tu imam bruku suvlasnika djed nije vodio papire kako treba valjda će sve biti uredu.
Kada sam izvadio posjedovni list on se vodi na njemu.
Ovo sam platio 60 km , zk izvadak je 5 km . Posjedovni listovi su 8 km.
Zorge
Posts: 326
Joined: 27/01/2018 13:15

#337 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zorge »

kuli1961 wrote:Malčice mi je nejasno pitanje- pišeš- "u katastru se jos vodi na meni". vjerovanto greska, trebalo je na djedu?
Ako je tako, otidji i Ured za katastar, ponesi otpravak tog rješenja o nasljedjivanju i podnesi zahtjev za upis/promjenu posjednika- sa ostavitelja na tebe.
Tamo ces dobiti sve potrebne informacije sta treba priloziti, koliko taksu i naknadu treba platiti i koje sve isprave treba priloziti.
Stiglo mi ovo iz katastra
„ Da bi smo mogli izvršiti promjenu posjednika u katastartskom operatu, neophodno je da nam u roku od sedam dana od dana prijema ovog akta dostavite“

Broj katastartskih čestica po katastartskom prijemu
Gde se vade ove čestice?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#338 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Zorge wrote:
kuli1961 wrote:Malčice mi je nejasno pitanje- pišeš- "u katastru se jos vodi na meni". vjerovanto greska, trebalo je na djedu?
Ako je tako, otidji i Ured za katastar, ponesi otpravak tog rješenja o nasljedjivanju i podnesi zahtjev za upis/promjenu posjednika- sa ostavitelja na tebe.
Tamo ces dobiti sve potrebne informacije sta treba priloziti, koliko taksu i naknadu treba platiti i koje sve isprave treba priloziti.
Stiglo mi ovo iz katastra
„ Da bi smo mogli izvršiti promjenu posjednika u katastartskom operatu, neophodno je da nam u roku od sedam dana od dana prijema ovog akta dostavite“

Broj katastartskih čestica po katastartskom prijemu
Gde se vade ove čestice?
Otidji u katastar i trazi kopiju katastarskog plana za parcele (oznake- brojevi po zk. ulosku, tzv. stari premjer)sa identifikacijom stari-novi premjer. U Sustini, to ti je standardni obrazac kopijep lana, u kome su nacrtane parcele, sa brojcanom oznakom po starom premjeru, a ispod crteza imas tabelu u kojoj su sa jedne strane označeni brojevi parcela starog premjera a na drugoj strani te tebele- brojčane oznake parcela po novom (katastarskom) premjeru.
JA bih Uredu napisao podnesak- prvenstveno navesti broj njihovog dopisa- to je broj tvog predmeta. "u prilogu dostavljam Vam kopiju plana sa identifikacijom, iz cega lsijedi da parceli starog premjera XX odgovara (cijela ili dio) parcela br. YY novog premjera" i tako redom za sve parcele.
Zorge
Posts: 326
Joined: 27/01/2018 13:15

#339 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zorge »

Hvala, to je u opštini Novi Grad.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#340 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zejnep »

Je li tačno da se notar plaća za ostavinsku raspravu?
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#341 Re: Ostavinska rasprava

Post by hellhammer »

Zejnep wrote:Je li tačno da se notar plaća za ostavinsku raspravu?
Ne placa oni to rade besplatno, poznati su kao veliki humanisti :mrgreen:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#342 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zejnep »

hellhammer wrote:
Zejnep wrote:Je li tačno da se notar plaća za ostavinsku raspravu?
Ne placa oni to rade besplatno, poznati su kao veliki humanisti :mrgreen:

Jah. I ja svašta pitam :roll:
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#343 Re: Ostavinska rasprava

Post by horhe_valdano99 »

Pozz ljudi, imam slijedeću situaciju.
Pozvan sam na ostavinsku raspravu , tetka mi je umrla i imala je svoj stan,nista drugo.Ja sam sa njom napravio ugovor o doživotnom izdrzavanju,kojim je taj stan ostavila meni. Ono sto me zanima jeste da li sam dužan platiti ostavinsku raspravu, jer se faktički nema sta raspravljati.Nejasan mi je ovaj pravilnik o notarskim naknadama.Dakle sta ce mi notar u konkretnom slučaju naplatiti? Znam da mi treba izdati rješenje o neraspravljanju i da to moram platiti ali ne znam da li trebam platiti i ostavinski raspravu.Molim nekog ko poznaje materiju da mi pomogne.Hvalaa
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#344 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zejnep »

horhe_valdano99 wrote:Pozz ljudi, imam slijedeću situaciju.
Pozvan sam na ostavinsku raspravu , tetka mi je umrla i imala je svoj stan,nista drugo.Ja sam sa njom napravio ugovor o doživotnom izdrzavanju,kojim je taj stan ostavila meni. Ono sto me zanima jeste da li sam dužan platiti ostavinsku raspravu, jer se faktički nema sta raspravljati.Nejasan mi je ovaj pravilnik o notarskim naknadama.Dakle sta ce mi notar u konkretnom slučaju naplatiti? Znam da mi treba izdati rješenje o neraspravljanju i da to moram platiti ali ne znam da li trebam platiti i ostavinski raspravu.Molim nekog ko poznaje materiju da mi pomogne.Hvalaa
Trebaš platiti. Pretpostavljam da ideš kod notara a oni imaju svoj cjenovnik prema cijeni nasljedstva. Ja sam bila prije dva dana. Notar je izračunala cijenu stana koji je bio predmet ostavinske rasprave i prema njoj odredila cijenu svog rada. Što je cijena nasljedstva veća i tarifa notara je veća.
Cjenovnik notarskih usluga imaš na internetu pa možeš i sam izračunati koliko ćeš platiti.
Nije bilo testamenta u mom slučaju ali mislim da notari naplate svoj rad i ako ima i ako nema testamenta.
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#345 Re: Ostavinska rasprava

Post by horhe_valdano99 »

[quote="Zejnep"]

Trebaš platiti. Pretpostavljam da ideš kod notara a oni imaju svoj cjenovnik prema cijeni nasljedstva. Ja sam bila prije dva dana. Notar je izračunala cijenu stana koji je bio predmet ostavinske rasprave i prema njoj odredila cijenu svog rada. Što je cijena nasljedstva veća i tarifa notara je veća.
Cjenovnik notarskih usluga imaš na internetu pa možeš i sam izračunati koliko ćeš platiti.
Nije bilo testamenta u mom slučaju ali mislim da notari naplate svoj rad i ako ima i ako nema testamenta.[/quote

Da, idem kod notara kojeg je Sud odredio. Upravo sam vidio u pravilniku cjenovnik.Ali...
Nešto si zaboravila.Ono sto je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju,u ovom slučaju stan,ne ulazi u predmet ostavinske rasprave.Tako da se se facto nema o čemu raspravljati na ostavini.
Dakle nista ne naslijeđujem..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#346 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

horhe_valdano99 wrote: Da, idem kod notara kojeg je Sud odredio. Upravo sam vidio u pravilniku cjenovnik.Ali...
Nešto si zaboravila.Ono sto je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju,u ovom slučaju stan,ne ulazi u predmet ostavinske rasprave.Tako da se se facto nema o čemu raspravljati na ostavini.
Dakle nista ne naslijeđujem..
Ako nisi upisan kao vlasnik onda to notaru moras dokazati. Taj ugovor moze neko od familije da ospori itd. kako god, moras kod notara i platiti sta god oni traze,
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#347 Re: Ostavinska rasprava

Post by horhe_valdano99 »

moonca wrote:
Ako nisi upisan kao vlasnik onda to notaru moras dokazati. Taj ugovor moze neko od familije da ospori itd. kako god, moras kod notara i platiti sta god oni traze,
Imam napravljenu Sudsku zabilježbu o postojanju valjanog Ugovora o dož. izdržavanju.Očigledno ne znaš o kakvoj jačini ugovora se radi.I da, imaju samo 2 strane od kojih nijedna nece pokusati osporiti ugovor.Naravno da cu dokazati,vec spomenutim Ugovorom napravljenim kod notara.Čuj moram platiti sta god oni traže.Kao da pricamo o kamatarima nekim.Član 146 zakona o nasljednom pravu: imovina koja je predmet valjanog ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u ostavinsku masu primaoca izdržavanja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#348 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

horhe_valdano99 wrote:
moonca wrote:
Ako nisi upisan kao vlasnik onda to notaru moras dokazati. Taj ugovor moze neko od familije da ospori itd. kako god, moras kod notara i platiti sta god oni traze,
Imam napravljenu Sudsku zabilježbu o postojanju valjanog Ugovora o dož. izdržavanju.Očigledno ne znaš o kakvoj jačini ugovora se radi.I da, imaju samo 2 strane od kojih nijedna nece pokusati osporiti ugovor.Naravno da cu dokazati,vec spomenutim Ugovorom napravljenim kod notara.Čuj moram platiti sta god oni traže.Kao da pricamo o kamatarima nekim.Član 146 zakona o nasljednom pravu: imovina koja je predmet valjanog ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u ostavinsku masu primaoca izdržavanja.
Svi smo manje vise prosli tu proceduru. Notar mora zakljuciti ostavinsku i ubaciti sve sto je neophodno.
Bez potrebe je ovo sve , mozes otici informativno i pitati bilo kojeg notara sta sve naplacuje.
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#349 Re: Ostavinska rasprava

Post by horhe_valdano99 »

moonca wrote:
Svi smo manje vise prosli tu proceduru. Notar mora zakljuciti ostavinsku i ubaciti sve sto je neophodno.
Bez potrebe je ovo sve , mozes otici informativno i pitati bilo kojeg notara sta sve naplacuje.
Jesi imala / imao identičan slučaj pa tako generalizujes?
Trošak papira ce naplatiti Jel ili naplatiti nešto sto nikako ne ulazi u predmet ostavinske rasprave?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#350 Re: Ostavinska rasprava

Post by Maraschino »

Odes do najblizeg notara pa pitas. Ti dosao/la ovdje pitati.
Post Reply