Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#301 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Cu wrote:Sighhhh, eklatantan si primjer bosanskog mentaliteta...

(Sta ti nisi advokat i besplatno odgovaras (vec) ) :D
Upravo je tvoj mentalitet "bosanski mentalitet" u "inostranstvu" gdje se vec nalazis da bi dobio termin kod notara/advokata moras se 2-3 sedmice ranije najaviti a onda platiti.

A u BiH trazis "besplatnog advokata na forumu" jer ti je puno dat bilo sto novca :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cu
Posts: 30
Joined: 11/05/2007 22:52

#302 Re: Ostavinska rasprava

Post by Cu »

Bolje dzaba sjedit, nego dzaba radit' ( i cumurat' po forumu)..

Mog'o si imati biiiiiiiznis da si znao kako se postaviti. Tak' se to radi kod "nas vani".

Nemoj sta zamjerit' ! :-D

P.S. Nisam ja "On" nego "Ona".
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#303 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Cu wrote:Bolje dzaba sjedit, nego dzaba radit' ( i cumurat' po forumu)..

Mog'o si imati biiiiiiiznis da si znao kako se postaviti. Tak' se to radi kod "nas vani".

Nemoj sta zamjerit' ! :-D

P.S. Nisam ja "On" nego "Ona".
Vidim kakav imas biznis :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cu
Posts: 30
Joined: 11/05/2007 22:52

#304 Re: Ostavinska rasprava

Post by Cu »

Hihihihi, sta to vidis forumski misu lol

Ni gramatiku ne znas, dedukcija ti je nepostojeca a I haluciniras :lol: :lol:

Djes' to pravo zavrsio? :mrgreen:
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#305 Re: Ostavinska rasprava

Post by Korisnikk »

Cu wrote:Sighhhh, eklatantan si primjer bosanskog mentaliteta...

(Sta ti nisi advokat i besplatno odgovaras (vec) ) :D
Prije bih rekao da si ti eklatantan primjer bosanskog mentaliteta. Samo da je džabaluka.
Cu
Posts: 30
Joined: 11/05/2007 22:52

#306 Re: Ostavinska rasprava

Post by Cu »

Jasta.

Eto, pustit cu vas lesinare da mi prodate vijecnicu. :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#307 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Cu wrote:Da ne otvaram novu temu, ako neko od advokata moze da ogovori na sljedeca pitanja:

Jedini sam nasljednik nakon smrti majke, i zivim izvan BiH.

1. Da li je neophodno da me advokat predstavlja na rocistu i

2.Ako se ne pojavim na rocistu, a ne ovlastim advokata da me predstavlja sta se, egzaktno, u tom slucaju desi ?

Zahvaljujem !
Ostavinska se ne moze zavrsiti dok se neko ne pojavi ti ili advokat.
U mom slucaju ostavnski postupak je bio otvoren godinama jer sudija nije uvazio moje pismo da se prihvatam svog dijela.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#308 Re: Ostavinska rasprava

Post by ibi »

moonca wrote:
Cu wrote:Da ne otvaram novu temu, ako neko od advokata moze da ogovori na sljedeca pitanja:

Jedini sam nasljednik nakon smrti majke, i zivim izvan BiH.

1. Da li je neophodno da me advokat predstavlja na rocistu i

2.Ako se ne pojavim na rocistu, a ne ovlastim advokata da me predstavlja sta se, egzaktno, u tom slucaju desi ?

Zahvaljujem !
Ostavinska se ne moze zavrsiti dok se neko ne pojavi ti ili advokat.
U mom slucaju ostavnski postupak je bio otvoren godinama jer sudija nije uvazio moje pismo da se prihvatam svog dijela.
Pa kako ce rijesiti problem, nema para za gorivo, a advokat jos skuplji ? Mozes li ti to za nju odradit besplatno ?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#309 Re: Ostavinska rasprava

Post by Miki123 »

Cu wrote:Jasta.

Eto, pustit cu vas lesinare da mi prodate vijecnicu. :D

izuzetno bahato ponasanje poprilicno svojstveno nasoj dijaspori od nepostivanja saobracajnih propisa cim se predje granica pa evo i do ovoga.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#310 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

ibi wrote:
moonca wrote:
Cu wrote:Da ne otvaram novu temu, ako neko od advokata moze da ogovori na sljedeca pitanja:

Jedini sam nasljednik nakon smrti majke, i zivim izvan BiH.

1. Da li je neophodno da me advokat predstavlja na rocistu i

2.Ako se ne pojavim na rocistu, a ne ovlastim advokata da me predstavlja sta se, egzaktno, u tom slucaju desi ?

Zahvaljujem !
Ostavinska se ne moze zavrsiti dok se neko ne pojavi ti ili advokat.
U mom slucaju ostavnski postupak je bio otvoren godinama jer sudija nije uvazio moje pismo da se prihvatam svog dijela.
Pa kako ce rijesiti problem, nema para za gorivo, a advokat jos skuplji ? Mozes li ti to za nju odradit besplatno ?
:-D
Nije bas ni problem. Ako je jedini nasljednik, nece mu niko oteti stan ----- :-) jedino komsije da se usele, onako da ga cuvaju. :zoka: :skoljka:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#311 Re: Ostavinska rasprava

Post by ibi »

To bi bilo tako sako ako nema testamenta, mozda je sve nekom drugom ostavljeno hahahah
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#312 Re: Ostavinska rasprava

Post by chockad »

E ovako (da ne otvaram novu temu, tice se ostavine), nakon smrti covjeka njegova djeca, sin i kcerka, su pristupila ostavinskoj raspravi. Posto je taj covjek ostavio testament, po njemu se i postupilo. Medjutim, nakon ostavinske rasprave umre jedan od nasljednika, sin. Kako rjesenja o podjeli imovine nakon ostavinske rasaprave nisu bila urucena prije smrti sina, kao nasljednika, kako sada tece dalja procedura oko nasljedjivanja? Da li se proces vraca na pocetak, pa da nasljednici sina budu nasljedna strana, ili se postupa po rjesenju bez obzira na smrt sina, tj jednog nasljednika. Zanima me samo kako tece procedura u ovom slucaju zbog drugog nasljednika, kcerke?
User avatar
ultrasarajevo87
Posts: 200
Joined: 01/05/2016 21:10

#313 Re: Ostavinska rasprava

Post by ultrasarajevo87 »

Dobro veče.

Interesuje me da li se dio zemlje (paj) ako je darovan može povratiti nazad uz dogovor ili sudskim putem?

Hitno potreban odgovor. Hvala unaprijed.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#314 Re: Ostavinska rasprava

Post by KIseljak12 »

chockad wrote:E ovako (da ne otvaram novu temu, tice se ostavine), nakon smrti covjeka njegova djeca, sin i kcerka, su pristupila ostavinskoj raspravi. Posto je taj covjek ostavio testament, po njemu se i postupilo. Medjutim, nakon ostavinske rasprave umre jedan od nasljednika, sin. Kako rjesenja o podjeli imovine nakon ostavinske rasaprave nisu bila urucena prije smrti sina, kao nasljednika, kako sada tece dalja procedura oko nasljedjivanja? Da li se proces vraca na pocetak, pa da nasljednici sina budu nasljedna strana, ili se postupa po rjesenju bez obzira na smrt sina, tj jednog nasljednika. Zanima me samo kako tece procedura u ovom slucaju zbog drugog nasljednika, kcerke?
Zakon o naslijedjivanju FBiH:
Clan 164.
(1) Ako je nasljednik umro prije okoncanja rasprave ostavine, a
nije se odrekao od naslijedja, pravo odricanja prelazi na
njegove nasljednike.
(2) Isto vrijedi i u slucaju kad je nasljednik umro nakon
okoncanja ostavinske rasprave, a prije donošenja prvostepene odluke.


Procedura ide tako da se nastavlja postupak, s tim da nalijednici tog umrlo naslijednika sina polazu pravo na isti, u zbiru - kolektivno, udio naslijedstva kao i doticni koji je umro prije donosenja odluke a nakon ostavinske rasprave.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#315 Re: Ostavinska rasprava

Post by KIseljak12 »

ultrasarajevo87 wrote:Dobro veče.

Interesuje me da li se dio zemlje (paj) ako je darovan može povratiti nazad uz dogovor ili sudskim putem?

Hitno potreban odgovor. Hvala unaprijed.
Zakon o stvarnim pravima FBiH

Član 368. Povrat darova
U slucaju da je dio zemlje darovan, ne moze se vratiti.


Ovaj clan je poznat kao taknuto-maknuto i jedna stranka je insistirala da bude uvrsten u zakon.
User avatar
relativno84
Posts: 15324
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#316 Re: Ostavinska rasprava

Post by relativno84 »

U slucaju ako nema dogovora dvije strane tokom ostavinske rasprave, na koji nacin se postupak moze zavrsiti ?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#317 Re: Ostavinska rasprava

Post by zgiba »

relativno84 wrote:U slucaju ako nema dogovora dvije strane tokom ostavinske rasprave, na koji nacin se postupak moze zavrsiti ?
Upucuju se na parnicu
User avatar
relativno84
Posts: 15324
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#318 Re: Ostavinska rasprava

Post by relativno84 »

Hvala.
glc
Posts: 7
Joined: 28/04/2008 11:46
Location: Sarajevo
Contact:

#319 Re: Ostavinska rasprava

Post by glc »

Poštovanje društvo, imam jedan "problem, dilemu" ili kako god želite nazvati.

Riječ je o ostavinskoj raspravi za preminulog oca.
Situacija je sljedeća

- otac nema nikakve imovine, pokretne, nepokretne
- otac ima hipotekarni kredit od prije 15tak god (djedova kuća pod hipotekom, on je još živ) - dug po kreditu oko 4500KM (dug)
- depozit na taj kredit od oko 3000KM
- kredit u drugoj banci cca 2000KM (dug)
- platna kartica i kreditna kartica cca 1500KM (dug)

U banci ne daju nikakve informacije dok se ne zavrsi ostavinska rasprava

Pitao me notar ima li imovine, ja se izjasnio da nema i izda mi rješenje o neraspravljanju.
Na to ga ja pitam da li sa ovim papirom idem u banku da riješim taj kredit jer je vezan za hipoteku na kuću?
Onda mi notar kaže da neću ništa uspjeti sa tim rješenjem te da se mora zakazati ostavinska rasprava.

Završila ostavinska rasprava i na njoj će pisati da je vrijednost imovine 3000KM (na osnovu depozita u banci) a ostalo su nabrojani ovi računi iz banaka.

Da li to sad znači kada postane pravosnažna odluka da ja NASLJEĐUJEM sve sa tog papira (ove gore dugove nabrojane) ili je to samo potvrda sa kojom ću ja otići u banku u reći da nisam ništa imovine naslijedio i da me ne mogu teretiti za taj dug (na osnovu člana u zakonu o nasljeđivanju da nasljednik ne može naslijediti dugove više od vrijednosti nasljeđene imovine).

Ili mi je potrebno da na tom papiru od notara piše da ne mogu naslijediti dugove jer nisam nista od pokretne/nepokretne imovine naslijedio?


Nadam se da me razumijete, nisam pravnik, pametan sam (hvala Bogu), pročitao sam letimično zakon o nasljeđivanju ali mi nije jasno da li ću MORATI platiti sve što je napisano na ostavinskoj raspravi.

Pitam notara - on mi kaze da me ne može savjetovati.

Pa molim ovdje za pomoć da eventualno mogu uložiti žalbu kroz 10 dana ako nisam dobro postupio na ročištu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#320 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

depozit na taj kredit od oko 3000KM
Depozit je polog za kredit /kucu.
i kada isplatite dug to necete dobiti.

Neko mora ipaltiti banci dug od 3500 km .

Nista ti nisi naljedio. :-)
glc
Posts: 7
Joined: 28/04/2008 11:46
Location: Sarajevo
Contact:

#321 Re: Ostavinska rasprava

Post by glc »

Depozit: 3000Km
Ostali dug: 45000km

U banci su rekli da ce se oduzeti depozit od ostatka duga i trebati ce isplatiti 1500KM
To stoji tako i onda racunamo da ima duga 1500

To je stanje u jednoj banci

U drugoj banci ima duha isto oko 3000Km (nenamjensko)


Mene zanima sa tim papirom od notara da li ce to znacit da prihvatam dug i da cu ga isplatiti ili je to samo naznaka o stanju nasljedjivanja pa se ja dalje “borim” oko tih dugova.

Notar mi ie rekao da sam ja jedini slucaj koji trazi da mu se dug stavi u izjavu o nasljedstvu i da on to radi samo na moj zahtjev.


Unatoc tom papiru da li vazi opet stavka zakona da ako nemam sta naslijediti “dobiti” ne mogu ni “teret”

I dalje se
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#322 Re: Ostavinska rasprava

Post by Miki123 »

Pa ne ide ti u prilog unosenje dugova u ostavinsku masu, narocito ako banka nije prijavila svoje potrazivanje, a ocev dug sudu tj. sad notaru.

Najbolje je reci, otac nema imovine, nema dugova koliko je tebi poznato i neka notar donese rjesenje o neraspravljanju zaostavstine.

ako si i prijavio dug i notar ti izdao rjesenje o nasljedjivanju gdje stoji dug, nadam se da si izjavio u svoj nasljednickoj izjavi datoj pred istim notarom na zapisnik da se odrices nasljedja kako u svoje ime tako i u ime svojih potomaka ukoliko iste imas. tu si cist 100 % od nasljedivanja dugova.

iako najbolje i za tebe, a i za notara da zavrsi spis je da izjavis da otac nema imovine, a banka nek se snalazi za naplatu dugova. :D
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#323 Re: Ostavinska rasprava

Post by dzeko1 »

Pozdrav. Otac mi je preminuo krajem novembra 2017.godine. Imao je na sebe registrovan auto, kojem registracija istice za manje od mjesec dana. Interesuje me da li mogu nekako ubrzati postupak, da prevedem auto na sebe, ili uzeti neku punomoc ili nesto slicno da mogu registrovati auto? Hvala.
Gas01
Posts: 21
Joined: 07/01/2018 11:18

#324 Re: Ostavinska rasprava

Post by Gas01 »

Koliko dugo se čeka ostavinska rasprava?
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#325 Re: Ostavinska rasprava

Post by Forsaken »

dzeko1 wrote:Pozdrav. Otac mi je preminuo krajem novembra 2017.godine. Imao je na sebe registrovan auto, kojem registracija istice za manje od mjesec dana. Interesuje me da li mogu nekako ubrzati postupak, da prevedem auto na sebe, ili uzeti neku punomoc ili nesto slicno da mogu registrovati auto? Hvala.
Ostavinsku sad rade notari. Mozes otici do suda i saznati ime notara koji vodi ostavinsku raspravu. Odmah ga kontaktiraj i vidi kad moze da zakaze. Medjutim, nema sanse da stignes sve to za mjesec dana. Meni se slicno desilo sto se tice auta, imas mjesec dana NAKON sto istekne registracija da registrujes auto inace moras mjenjati tablice ( to sam ja morao )
Post Reply